План щодо суспільства нації та міжнаціональні відносини. Нації та міжнаціональні відносини

«План-конспект із суспільствознавства» на тему «Нації та міжнаціональні відносини» Буніна Ольга Володимирівна

15.02.2017 Урок у 8 класі

Мета уроку:

забезпечення умов формування толерантної особистості, уявлення у тому, що у світі існує різноманіття націй, етносів, народів.

Завдання уроку:

Навчити бачити різноманітні підходи до вирішення проблеми міжетнічної взаємодії та висловити власну точку зору з цього питання;

Виявити причини міжнаціональних конфліктів;

Виховувати почуття толерантності та поваги до інших націй;

Тип уроку:Урок відкриття нового знання.

Оснащення уроку:

Презентація, магнітна дошка

Картки із завданнями.

План уроку:

1) Організаційний момент (1-2 хв)

2) Тестування, взаємна перевірка (5 хв)

3) Мотиваційний етап. Визначення теми уроку (2-3 хв)

4) Вивчення нового матеріалу (20 хвилин)

А) Проблемна ситуація (5-7 хв)

Б) Творча самостійна робота(5 хвилин)

В) Робота із текстом підручника, додатковими матеріалами. Самостійне формулювання визначень: етнос, нація, національність (10 хвилин)

Г) Робота з підручником, що озвучують що таке міжнаціональний конфлікт, його причини (3 хвилини)

5) Фізмінутка (1 хвилина)

6) Творча самостійна робота з текстом Конституції (10 хвилин)

7) Виставлення оцінок (3 хв)

8) Домашнє завдання (2 хв)

9) Рефлексія (2-3хв)

Література:

1.Суспільствознавство. 8 клас: навч. для загальноосвіт. організацій/[Л. Н. Боголюбов, Н. І. Городецька, Л. Ф. Іванова та ін]; за ред. Л. Н. Боголюбова - 4-те вид. - М. Просвітництво, 2016. - 255 с.

2. Конституція РФ (з урахуванням поправок, внесених Законами Російської Федераціїпро поправки до Конституції Російської Федерації від 30.12.2008 N 6-ФКЗ, від 30.12.2008 N 7-ФКЗ, від 05.02.2014 N 2-ФКЗ, від 21.07.2014 (N 11-ФКЗ), 2016.

Основні поняття уроку: етнос, нація, національність, міжнаціональний конфлікт

Хід уроку

Етапи уроку

Робота вчителя

Робота учнів

Організаційний момент

Здрастуйте, хлопці! Сідайте. Хто сьогодні у вас черговий? Назвіть відсутніх.

Вітають вчителі, сідають.

Черговий називає відсутніх, сідає.

Мотиваційний етап

Всі ми з вами живемо в одному з найбільших, не побоюсь цього слова, великих на території держав. Це, звісно ж, Росія. Але Росія це не тільки територія... Росія це перш за все люди... Причому люди різного походженнята національності. Відео «Росія – багатонаціональна держава». Діти формулюють тему уроку. «Нації та міжнаціональні відносини».

Записують число, тему уроку.

Проблемна ситуація

Зараз я розповім вам притчу і ми обговоримо її. (Завдання 3 на стор. 130)

У притчі давніх часів розповідається про два племена, що ворогували між собою, що жили на протилежних берегахрічки. Сталося, що чарівник зустрів людину з одного племені і сказав йому: «Я дам тобі все, що забажаєш, за умови, що представник племені, що живе на іншому березі, отримає вдвічі більше». І людина відповіла: «Виколи мені одне око». Йому хотілося, щоб той з ворожого племені втратив обидва очі.

Як ви вважаєте, про що говорить ця притча?

Поясніть, як оцінюєте відповідь людини чарівнику?

Ми не дарма почали з цього наш сьогоднішній урок. Адже саме відносини між різними націями, народами завжди хвилювали і хвилюватимуть людей.

Читає вголос один учень. Інші слухають.

Думають, дають відповіді.

Припускають: Ця притча говорить нам про те, що 1) племінна ворожнеча існувала з давніх-давен

2) говорить нам про жадібність і ненависть (одних до інших)

Припущення: грубий, пов'язані з заподіянням шкоди як собі, і іншому.

Вивчення нового матеріалу

Перш ніж приступити до ознайомлення з новим для вас матеріалом, ви поділіться на групи по дві особи. Візьміть листочок Додаток 1. Росія, США, Великобританія- Багатонаціональні країни. Кожен ряд має обрати зі списку ті народи, які проживають у цих країнах. 1 ряд у Росії, другий у США, 3 у Великій Британії. А тепер, хлопці, давайте подивимося, як ви розподілили народність по цих країнах?

Ось бачите скільки різних народностей може жити в одній державі?

А як ви вважаєте, чи виникатимуть конфлікти в кожній із цих країн? Тому завдання – керівників цих країн – бачити різноманітні підходи до вирішення проблеми міжетнічної взаємодії; виявити причини міжнаціональних конфліктів.

За допомогою підручника та додаткового матеріалу «Нації», сформулюйте визначення Етнос, нація, національність, знайдіть ознаки нації

Вчитель контролює діяльність учнів.

У сучасному світі існують певні ознаки, завдяки яким ми можемо говорити про те, чи певна спільність людей це нація, чи щось інше.

Запишемо ознаки нації.

Фізмінутка.

Звернемося до історії.

У другій половині 80-х років 20 століття деяких республіках СРСР відбулося загострення між національних відносин. У різних районах виникла нетерпимість, конфлікти на міжнаціональній основі. Ці конфлікти були дестабілізуючими для всіх та кожного.

Тож які причини цих конфліктів? (Робота зі сторінкою підручника 126-127)

З написаних пунктів виведемо правило:

«Кожна людина, до якого б етносу вона не належала, повинна почуватися в будь-якій частині нашої країни рівноправним громадянином, мати можливість користуватися всіма правами, гарантованими законом».

Записують число та тему уроку.

Називають свої варіанти.

Виступають із своїми відповідями.

Так, можуть виникати.

Записують визначення "етнос".

Етнос – це особливий історично виник тип соціальної групи колективного існування людей. Етнос- Це те, що становить індивідуальність, неповторність народу, те, що відрізняє один народ від іншого.

Записують визначення "нація".

Нація- Це історично сформована спільність людей на основі спільності території, економічного укладу, системи політичних зв'язків, мови, культури та психологічного складу, що виявляється в загальногромадянській свідомості та самосвідомості.

Ознаки нації:

1) загальна територія;

2) розвинена економіка;

3) держава;

4) національна самосвідомість;

5) знання та повага національних звичаїв, свят, традицій;

6) почуття національної гідності та національної гордості.

Записують визначення поняття «національність».

Національність- Це усвідомлення людиною своєї приналежності до тієї чи іншої етнічної спільності.

Встають і повторюють рухи

Конфлікт міжнаціональний – одна з форм загострення політичної обстановки, національних відносин усередині багатонаціональної держави.

1) територіальні суперечки

2) нерівність соціально-економічних умов

3)мовний бар'єр

«Кожна людина, до якого б етносу вона не належала, повинна почуватися в будь-якій частині нашої країни рівноправним громадянином, мати можливість користуватися всіма правами, гарантованими законом».

Творча самостійна робота

Які документи визначають національну політику в нашій країні?

1. КРФ (1993).

Ваше завдання таке: вивчити статті Конституції РФ №13, 19, 26,29,65,69. Див. Додаток 2.

Аналізують статті, наводять приклади, роблять висновки з питань:

Які конституційні становища відображають принципи національної політики?

Повага до людей усіх націй-ст.26;

Рівність – ст.19,69;

Принципу толерантності (терпимості) - ст. 13,29; - співробітництва та демократизації національної політики ст. 26,65

Пояснення поняття "толерантність".

Документи, що визначають національну політику нашій країні:

1. КРФ (1993).

2. «Концепція національної політики РФ» (1996).

Конституційні положення, що відображають принципи національної політики:

- повага до людей усіх націй-ст.26;

Рівність – ст.19,69;

Принцип толерантності (терпимості) - ст. 13,29; - співробітництво та демократизацію національної політики ст. 26,65

Домашнє завдання

§15, вибрати одну з країн, що сподобалися, і описати в зошит їх традиції, звичаї, культурні цінності.

Записують домашнє завдання.

Підсумок уроку

Виставлення оцінок у щоденник. Підбиваючи підсумки уроку, мені хотілося б кожному з вас роздати пам'ятку: «Вчимося жити у багатонаціональному суспільстві» Див. Додаток 3.

Рефлексія

Згадайте, що таке етнос, нація, національність?

2)Тяжко в сучасному світі людям з різним етносом, культурою, традиціями жити в одній державі?

3)Як вирішити міжнаціональні конфлікти?

Нагадують, відповідають на поставлені запитання.

Додаток 3.

Вчимося жити у багатонаціональному суспільстві

1. Не забувай, що люди різних національностей мають у нашій країні однакові права, які гарантує Основний закон держави – Конституція Російської Федерації.

2. Завжди пам'ятай, що немає добрих чи поганих національностей. Людина будь-якої національності може бути доброю або поганою.

3. І в навчальній, і в трудової діяльностіналаштовуйся на співпрацю з людьми будь-якої етнічної приналежності.

4. Якщо в колективі, в якому ти навчаєшся чи працюєш, є люди, які за етнічною приналежністю відрізняються від більшості членів колективу, ставись із розумінням до особливостей їхньої національної культури.

5. Якщо поруч із тобою живуть, працюють чи навчаються представники інших етнічних груп, стався до них з такою самою повагою, як до людей своєї національності.

6. Ніколи не вживай слова та висловлювання, які принижують або ображають людей іншої національності.

7. Пам'ятай, що люди іншої етнічної приналежності мають таке ж право спілкуватися між собою рідною мовою, як і ти сам.

8. Якщо ти живеш на території, де більшість населення – люди іншої національності, знайомся з їхньою культурою, поважай їх традиції та звичаї.

9. Ніколи не піддавайся на заклики тих, хто хотів би посіяти міжнаціональний розбрат. Пам'ятай, що співробітництво та взаєморозуміння народів Росії – важливе джерело її сили та благополуччя.

Додаток 1.

Англійці

Шотландці

гели (гірці)

Валлійці

Ірландці

Американці

Афроамериканці

Англоканадці

Ольстерці

Мексиканці

Ескімоси

Українці

Азербайджанці

Додаток 2

Стаття 13

1. У Російській Федерації визнається ідеологічне різноманіття.

2. Жодна ідеологія не може встановлюватися як державна або обов'язкова.

3. У Російській Федерації визнаються політичне різноманіття, багатопартійність.

4. Суспільні об'єднання рівні перед законом.

5. Забороняється створення та діяльність громадських об'єднань, цілі чи дії яких спрямовані на насильницьку зміну основ конституційного ладу та порушення цілісності Російської Федерації, підрив безпеки держави, створення збройних формувань, розпалювання соціальної, расової, національної та релігійної ворожнечі.

Стаття 19

1. Усі рівні перед законом та судом.

2. Держава гарантує рівність прав і свобод людини та громадянина незалежно від статі, раси, національності, мови, походження, майнового та посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань, приналежності до громадських об'єднань, а також інших обставин. Забороняються будь-які форми обмеження прав громадян за ознаками соціальної, расової, національної, мовної чи релігійної приналежності.

Стаття 26

1. Кожен має право визначати та вказувати свою національну належність. Ніхто не може бути примушений до визначення та вказівки своєї національної власності.

2. Кожен має право користуватися рідною мовою, на вільний вибір мови спілкування, виховання, навчання та творчості.

Стаття 29

1. Кожному гарантується свобода думки та слова.

2. Не допускаються пропаганда чи агітація, що порушують соціальну, расову, національну чи релігійну ненависть та ворожнечу. Забороняється пропаганда соціальної, расової, національної, релігійної чи мовної переваги.

3. Ніхто не може бути змушений висловлювати свої думки і переконання або відмови від них.

4. Кожен має право вільно шукати, отримувати, передавати, виробляти та розповсюджувати інформацію будь-яким законним способом. Перелік відомостей, що становлять державну таємницю, визначається федеральним законом.

5. Гарантується свобода масової інформації. Цензура забороняється.

Стаття 65

1. У складі Російської Федерації перебувають суб'єкти Російської Федерації:

Республіка Адигея (Адигея), Республіка Алтай, Республіка Башкортостан, Республіка Бурятія, Республіка Дагестан, Республіка Інгушетія, Кабардино-Балкарська Республіка, Республіка Калмикія, Карачаєво-Черкеська Республіка, Республіка Морелія, Республіка Комі, Республіка Комі Республіка Саха (Якутія), Республіка Північна Осетія- Аланія, Республіка Татарстан (Татарстан), Республіка Тива, удмуртская Республіка, Республіка Хакасія, Чеченська Республіка, Чуваська Республіка - Чувашія; Алтайський край, Забайкальський край, Камчатський край, Краснодарський край, Красноярський край, Пермский край, Приморський край, Ставропольський край, Хабаровський край; Амурська область, Архангельська область, Астраханська область, Бєлгородська область, Брянська область, Володимирська область, Волгоградська область, Вологодська область, Воронезька область, Іванівська область, Іркутська область, Калінінградська область, Калузька область, Кемеровська область, Кіровська область, Костромська область, Курганська область, Курська область, Ленінградська область, Липецька область, Магаданська область, Московська область, Мурманська область, Нижегородська область, Новгородська область, Новосибірська область, Омська область, Оренбурзька область, Орловська область, Пензенська область, Псковська область, Ростовська область, Рязанська область, Самарська область, Саратовська область, Сахалінська область, Свердловська область, Смоленська область, Тамбовська область, Тверська область, Томська область, Тульська область, Тюменська область, Ульянівська область, Челябінська область, Ярославська область; Москва, Санкт-Петербург, Севастополь – міста федерального значення; Єврейська автономна область; Ненецький автономний округ, Ханти-Мансійський автономний округ Югра, Чукотський автономний округ, Ямало-Ненецький автономний округ.

2. Прийняття у Російську Федерацію та освіту у її складі нового суб'єкта здійснюються у порядку, встановленому федеральним конституційним законом.

Стаття 69

Російська Федерація гарантує права корінних нечисленних народів відповідно до загальновизнаних принципів і норм міжнародного права та міжнародних договорів Російської Федерації.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити по суті тему «Сім'я в сучасному суспільстві». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

1) Функції сім'ї як соціального інституту:

а) репродуктивна;

б) виховна;

в) господарська, економічна, соціально-статусна та багато інших.

2) Зміни у суспільстві та сучасна сім'я:

а) зміна становища жінки у суспільстві та сім'ї: сім'я партнерського типу;

б) від багатопоколінної сім'ї до нуклеарної.

3) Держава та сім'я.

Пояснення.

При аналізі відповіді враховуються:

Коректність формулювань пунктів плану з погляду їхньої відповідності заданій темі;

Повнота відображення основного змісту у плані;

Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу.

1) Сучасні нації – найвища формаетнічної спільності.

2) Джерела національної спільності:

а) історична пам'ять;

б) національну самосвідомість;

в) національні інтереси.

3) Міжнаціональні відносини у світі:

а) інтеграція та зближення народів (Європейський союз; США; Канада тощо);

б) міжнаціональні конфлікти та шляхи їх подолання;

в) толерантність, гуманізм, культура міжнаціональних відносин як засобу подолання національних конфліктів;

г) національна політика Російської Федерації (Конституція РФ; "Концепція національної політики РФ").

Пояснення.

При аналізі відповіді враховуються: - коректність формулювань пунктів плану з погляду їхньої відповідності заданій темі; - Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

1) Поняття сім'ї.

2) Функції сім'ї:

а) репродуктивна;

б) господарська;

в) соціалізації та ін.

3) Права та обов'язки членів сім'ї.

4) Види сімей:

а) патріархальна, демократична;

5) Ресурси сім'ї:

а) економічні;

б) інформаційні та ін.

6) Норми та санкції, що регламентують поведінку в рамках інституту сім'ї:

а) формальні;

б) неформальні

7) Статусно-рольова система, що діє в рамках інституту сім'ї:

а батьки;

в) подружжя тощо.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити по суті тему «Сім'я як соціальна група». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

При аналізі відповіді враховуються:

Коректність формулювань пунктів плану з погляду їхньої відповідності заданій темі;

Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

1) Поняття сім'ї.

2) Типи сім'ї:

а) патріархальна, партнерська;

б) багатопоколінна, нуклеарна.

3) Ролі у ній.

4) Функції сім'ї:

а) репродуктивна;

б) господарська;

в) соціалізації та ін.

5) Ресурси сім'ї. Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони можуть бути представлені в називній, питальній або змішаній формах.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити сутнісно тему «Соціальна мобільність». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

При аналізі відповіді враховуються:

Коректність формулювань пунктів плану з погляду їхньої відповідності заданій темі;

Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

1) Поняття соціальної мобільності.

2) Чинники, що впливають соціальну мобільність.

3) Види соціальної мобільності:

а) вертикальна, горизонтальна;

б) групова, індивідуальна.

4) Соціальні ліфти:

а) бізнес;

г) церква та ін.

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони можуть бути представлені в називній, питальній або змішаній формах.

Пояснення.

При аналізі відповіді враховуються:

Один з варіантів плану розкриття цієї теми:

1. Поняття нація:

а) як етнічна спільнота;

2. Ознаки етносу:

3. Різновиди етнічних груп:

а) рід та плем'я;

б) народність;

4. Основні тенденції у розвитку міжнаціональних відносин:

5. Демократичні засади міжнаціональних відносин:

6. Міжнаціональні відносини та національна політика в сучасній Росії.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити по суті тему «Нації та міжнаціональні відносини». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

При аналізі відповіді враховуються:

– коректність формулювань пунктів плану з погляду їх відповідності заданій теме;

- Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

1) Поняття нація:

а) як етнічна група;

б) як загальногромадянська спільнота.

2) Ознаки етносу:

а) наявність території проживання;

б) спільність мови, традицій, звичаїв;

в) спільність історичного та соціокультурного досвіду;

г) подібні рисизовнішнього вигляду, характеру та ментальності.

3) Різновиди етнічних груп:

а) рід та плем'я;

б) народність;

4) Основні тенденції у розвитку міжнаціональних відносин:

а) міжнаціональна інтеграція;

б) міжнаціональна диференціація.

5) Демократичні засади міжнаціональних відносин:

а) рівноправність представників різних наційу всіх сферах життя суспільства;

б) вільний доступ до вивчення національних мов, звичаїв та традицій;

в) право громадян на визначення своєї національної власності;

г) розвиток толерантності та полікультурного діалогу в суспільстві;

д) створення у суспільстві нетерпимого ставлення до ксенофобії, шовінізму, пропаганди національної винятковості.

6) Міжнаціональні відносини та національна політика в сучасній Росії.

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони можуть бути представлені в називній, питальній або змішаній формі.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити сутнісно тему «Соціальні інститути». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

Один з варіантів плану розкриття цієї теми

1. Поняття соціального інституту (соціальний інститут як постійно повторювані та відтворювані відносини).

2. Характеристики соціального інституту:

а) виникає на основі спільної діяльності великих маслюдей;

б) здійснювана ним діяльність спрямовано задоволення фундаментальних потреб суспільства;

в) здійснювана ним діяльність регулюється нормами, традиціями, звичаями;

г) є стійкою формою організації діяльності;

буд) складається історично.

3. Основні соціальні інститути:

а) інститут сім'ї та шлюбу;

б) політичні інститути (держава, партії та ін.);

в) економічні інститути (виробництво, обмін та ін.);

г) інститути науки, освіти та культури;

буд) інститут релігії.

4. Значення соціальних інститутів (стабілізують соціальні відносини, вносять узгодженість у дії членів суспільства).

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони можуть бути представлені в називній, питальній або змішаній формах.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити сутнісно тему «Соціальна група». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

При аналізі відповіді враховуються:

Коректність формулювань пунктів плану з погляду їхньої відповідності заданій темі;

Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу.

1. Поняття соціальної групи / Соціальні групи - стійкі сукупності людей, мають відмінні, лише їм властиві ознаки.

2. Підстави для класифікації соціальних груп:

а) чисельність (мала та велика);

б) за характером взаємодії (первинна та вторинна);

в) за фактом існування (номінальна та реальна);

г) за способом організації та регулювання взаємодій (формальна та неформальна);

3. Ознаки малої соціальної групи;

а) наявність стійких, тривалих емоційно насичених зв'язків

б) наявність спільної мети чи інтересу;

в) наявність загальних внутрішньогрупових і правил;

г) наявність внутрішньогрупової статусно-рольової структури;

4. Вплив малої групи на людину:

а) негативне

б) позитивне

5. Численність соціальних груп.

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони можуть бути представлені в називній, питальній або змішаній формі.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити по суті тему. Соціальний контроль». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

При аналізі відповіді враховуються:

наявність пунктів плану, обов'язкових для розкриття запропонованої теми;

Коректність формулювань пунктів плану з погляду їхньої відповідності заданій темі;

Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу.

Формулювання пунктів плану, що мають абстрактно-формальний характер і не відображають специфіки.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми.

1) Поняття про соціальний контроль./ Соціальний контроль – сукупність способів впливу суспільства на поведінку особистості та груп.

2) Ознаки соціального контролю:

б) зв'язок із санкціями – покараннями порушення норм і заохоченнями їх дотримання;

в) колективне здійснення контролю.

3) Функції соціального контролю:

а) регулятивна (регулювання життя людей);

б) охоронна (збереження існуючих у суспільстві цінностей та ідеалів);

в) стабілізуюча (забезпечення поведінки людей у ​​стандартних ситуаціях).

4) Елементи соціального контролю:

а) соціальні норми;

б) соціальні санкції.

5) Види (кола) соціального контролю:

а) формальний контроль у вигляді правових норм;

б) неформальний контрольу вигляді моральних норм, звичаїв, звичаїв;

в) соціальний контроль у професійній діяльності;

г) соціальний контроль у сім'ї та приватному житті;

6) Нерозривний зв'язок зовнішнього контролю та самоконтролю, здійснюваного особистістю.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити по суті тему "Нації та міжнаціональні відносини в сучасному світі". План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

При аналізі відповіді враховуються:

Коректність формулювань пунктів плану з погляду їхньої відповідності заданій темі;

Повнота відображення основного змісту у плані;

Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу.

1) Сучасні нації – найвища форма етнічної спільності.

2) Джерела національної спільності:

а) історична пам'ять;

б) національну самосвідомість;

в) національні інтереси.

3) Міжнаціональні відносини у світі:

а) інтеграція та зближення народів (Європейський союз; США; Канада тощо);

б) міжнаціональні конфлікти та шляхи їх подолання;

в) толерантність, гуманізм, культура міжнаціональних відносин як засобу подолання національних конфліктів;

г) національна політика Російської Федерації (Конституція РФ; "Концепція національної політики РФ").

Джерело: ЄДІ із суспільствознавства 10.06.2013. Основна хвиля. Центр. Варіант 2.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити сутнісно тему «Соціалізація індивіда». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми.

1. Соціалізація як процес засвоєння індивідом зразків поведінки, соціальних і цінностей, необхідні його успішного функціонування у суспільстві.

2. Етапи соціалізації за Д. Смелзером:

а) стадія наслідування та копіювання дітьми поведінки дорослих;

б) ігрова стадія, коли діти усвідомлюють поведінка як виконання;

в) стадія групових ігор, де діти вчаться розуміти, що від них чекає ціла група людей.

3. Етапи соціалізації з теорії ролей (Дж. Г. Мід):

а) імітація (діти копіюють поведінку дорослих);

б) ігрова стадія (діти розуміють поведінку як виконання певних ролей);

в) колективна гра (діти вчаться усвідомлювати очікування як окремо взятої людини, а й цілої групи).

4. Агенти (інститути) соціалізації:

а) агенти первинної соціалізації - це середовище, яке безпосередньо впливає на індивіда (батьки, родичі, сім'я, друзі, однолітки і т. д.);

б) агенти вторинної соціалізації: адміністрація школи, вузу, підприємства; армія, суд, церква тощо.

5. Відмінність змісту процесу соціалізації дорослих від процесу соціалізації дітей.

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони можуть бути представлені в називній, питальній або змішаній формах.

Джерело: ЄДІ із суспільствознавства 10.06.2013. Основна хвиля. Сибір. Варіант 5.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити сутнісно тему «Сім'я як мала група». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше

деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

1. Поняття «родина»

2. Поняття «мала група»

3. Класифікація видів сім'ї:

а) За складом

б) За характером розподілу сімейних обов'язків

4. Функції сім'ї:

а) Виховна

б) Господарсько-економічна

в) Рекреаційна і т.д.

5. Ознаки сім'ї як малої групи:

а) Нечисленний склад членів групи

б) Стійкий склад

в) Наявність емоційних відносин між членами групи тощо.

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони можуть бути представлені в називній, питальній або змішаній формах.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити по суті тему «Роль соціального контролю у розвитку суспільства». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

2. Елементи соціального контролю:

а) соціальні норми;

б) формальні та неформальні, позитивні та негативні санкції.

3. Соціальний контроль як умова соціальної стабильности:

а) соціалізація індивідів - основна мета та функція соціального контролю;

6) соціальний контроль як засіб забезпечення взаємодії людей.

4. Гнучкість соціального контролю - необхідна умова змін у соціальній системі.

5. Девіантна та делінквентна поведінка.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити по суті тему. Політичне лідерствояк інститут політичної системи». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

1. Концепція лідерства:

а) визначні якості окремих осіб;

б) залежність лідерства від соціальної ситуації, що склалася;

в) психоаналітичні концепціїлідерства та ін.

2. Функції політичного лідера:

а) інтеграція групи на основі спільних інтересів, цінностей;

б) вироблення політичного курсу;

в) мобілізація групи для досягнення поставленої мети;

г) соціальний арбітраж та ін.

3. Типи лідерства:

а) правлячі та опозиційні лідери;

в) традиційні, раціонально-легальні та харизматичні лідери та ін.

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони можуть бути представлені в називній, питальній або змішаній формах

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити сутнісно тему «Соціальна стратифікація суспільства». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

1. Поняття соціальної стратифікації.

2. Підстави соціальної стратифікації:

а) доходи (багатство);

б) обсяг влади;

в) престиж професії;

г) рівень освіти.

3. Історичні типи стратифікації:

а) рабство;

б) кастова система;

в) станова система;

г) соціальні класи.

4. Теорії соціальної стратифікації.

5. Середній клас у сучасному західному суспільстві.

6. Маргінальність як проміжне, «прикордонне» становище людини між якими-

циальними групами.

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони можуть бути представлені в називній, питальній або змішаній формах

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити сутнісно тему «Проблема соціальної стратифікації». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

При аналізі відповіді враховуються:

теми, які не зараховуються при оцінюванні

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

1. Що таке соціальна стратифікація?

2. Критерії соціальної стратифікації:

а) влада;

6) дохід та багатство;

в) престиж професії;

г) рівень освіти.

3. Історичні системи стратифікації:

а) рабство;

в) стани;

г) класи.

4. Соціальна стратифікація та соціальна нерівність.

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони

можуть бути представлені в називній, питальній або змішаній формах

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити сутнісно тему «Соціальний контроль». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

При аналізі відповіді враховуються:

Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу;

Наявність пунктів плану, що вказують на розуміння основних аспектів даної, що екзаменується.

теми, без яких вона не може бути розкрита по суті;

Коректність формулювань пунктів плану.

Формулювання пунктів плану, що мають абстрактно-формальний характер і не відображають специфіки

теми, які не зараховуються при оцінюванні

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

1. Поняття «соціальний контроль».

2. Функції соціального контролю:

а) регламентація та консолідація суспільства;

6) забезпечення стабільності суспільства;

в) усунення (зведення до мінімуму) девіацій та ін.

3. Самоконтроль як із механізмів соціального контролю.

4. Зовнішній контрольяк сукупність соціальних санкцій. Види соціальних санкцій:

а) формальні та неформальні;

б) позитивні та негативні.

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони

можуть бути представлені в називній, питальній або змішаній формах

Відсутність будь-яких двох з 2, 3 u 4 пунктів плану (представлених у вигляді пунктів або підпунктів) у даному чи близькому за змістом формулюванні не дозволить розкрити зміст цієї теми по суті

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити сутнісно тему «Сім'я як соціальний інститут». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

1. Поняття сім'ї.

2. Функції сім'ї:

а) репродуктивна;

б) господарська;

в) соціалізації та ін.

3. Права та обов'язки членів сім'ї.

4. Види (типи) сім'ї:

а) патріархальна (традиційна), партнерська (демократична);

б) багатопоколінна, нуклеарна.

5. Ресурси сім'ї:

а) економічні;

б) інформаційні та ін.

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони можуть бути представлені в називній, питальній або змішаній формах

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити сутнісно тему «Типи сімей». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

Правильна відповідь може містити такі елементи:

1. Поняття сім'ї.

2. Функції сім'ї

а) репродуктивна

б) виховна

в) господарсько-побутова

г) функція первинного соціального контролю

д) духовно-моральна

е) соціально-статусна

ж) дозвілля

з) емоційна.

3. Типи сімей 3.1.залежно від форми шлюбу

а)моногамна

б) полігамну сім'ю

3.2 від структури родинних зв'язків:

нуклеарна (проста), що складається з батьків та їх неповнолітніх дітей;

розширена (складна), представлена ​​двома та більше поколіннями сімей.

3.3. Види сімей залежно від способів вибору сімейного партнера

ендогамні, що передбачають укладання шлюбу між представниками однієї і тієї ж групи (клану, племені тощо);

екзогамні, де шлюб усередині певної вузької групи людей (наприклад, між близькими родичами, членами одного племені тощо) забороняється.

3.4. Типи сімей залежно від критерію сімейної влади:

матріархат – влада в сім'ї належить жінці;

патріархат – на чолі стоїть чоловік;

егалітарна, чи демократична, сім'я, у якій дотримується статусну рівність подружжя (є найпоширенішою нині).

Елементи відповіді можуть бути наведені в іншій, близькій за змістом формі.

Джерело: ЄДІ – 2017. Дострокова хвиля

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити по суті тему «Наука та її функції на сучасному етапісуспільного розвитку». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу;

Коректність формулювань пунктів плану.

Один з варіантів плану розкриття цієї теми

1. Багатогранність поняття «наука»:

а) наука як форма духовної культури являє собою систему знань про закономірності у розвитку природи, суспільства та мислення, а також окрему галузьтаких знань.

б) наука - сфера людської діяльності, спрямована на вироблення та теоретичну систематизацію об'єктивних знань

про дійсність.

2. Відмінні ознакинаукового знання:

а) об'єктивність;

б) раціоналізм;

в) системність та впорядкованість;

г) перевірюваність (верифікованість);

д) особлива мова.

3. Сучасна класифікація наук.

4. Функції науки:

а) пізнавально-пояснювальна;

б) світоглядна;

в) виробничо-перетворююча;

г) прогностична.

5. Наука як чинник розвитку постіндустріального суспільства.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити по суті тему «Глобальні проблеми сучасності та шляхи їх вирішення». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

При аналізі відповіді враховується:

Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу;

Наявність пунктів плану, що вказують на розуміння основних аспектів даної теми, що екзаменуються, без яких вона не може бути розкрита по суті;

Коректність формулювань пунктів плану.

p align="justify"> Формулювання пунктів плану, що мають абстрактно-формальний характер і не відображають специфіки теми, не зараховуються при оцінюванні.

Один з варіантів плану розкриття цієї теми

1. Глобальні проблеми як комплекс проблем у розвитку суспільства та природи, вирішення яких має принципове значення для соціального прогресу людства та збереження цивілізації.

2. Види глобальних проблемсучасності:

а) загальносвітові – «суперглобальні» проблеми сучасності, пов'язані з перебудовою міжнародних відносинвідповідно до вимог подальшого прогресу людства;

б) загальнопланетарні – «ресурсні» глобальні проблеми сучасності, пов'язані з проблемами оптимізації, гармонізації та гуманізації відносин суспільства до природи;

в) загальнолюдські – «субглобальні» проблеми соціокультурного, гуманітарного ряду, які пов'язані з демократизацією відносин суспільства та особистості.

3. Особливості глобальних проблем, що зумовлюють специфіку пошуку шляхів їх вирішення:

а) масштабність;

б) динамізм;

в) визначальний вплив в розвитку суспільства;

г) схильність до впливу лише об'єднаним зусиллям всього людства.

4. Шляхи вирішення глобальних проблем сучасності:

а) необхідність подолання вузького горизонту локальних, приватних інтересів та відносних цінностей;

б) звернення до пошуку загальнолюдських цінностей;

в) вироблення ефективних форм співпраці, які б дозволили всім країнам діяти спільно, незважаючи на відмінність соціально-політичних, релігійних, етнічних та інших світоглядних орієнтацій;

г) опора на певні базисні ціннісні орієнтації(Наприклад, гуманізм).

5. Вирішення глобальних проблем як умова збереження цивілізації - спільна справа всього людства.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити по суті тему «Кредит та кредитна політика». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

При аналізі відповіді враховується:

Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу;

Наявність пунктів плану, що вказують на розуміння основних аспектів даної теми, що екзаменуються, без яких вона не може бути розкрита по суті;

Коректність формулювань пунктів плану.

Формулювання пунктів плану, що мають абстрактно-формальний характер і не відображають специфіки теми, не зараховуються під час оцінювання.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

1) Поняття кредиту;

2) функції кредиту;

а) перерозподіл коштів між фірмами, районами та галузями;

б) забезпечення можливості заміни в обігу дійсних грошей кредитними (банкнотами) та кредитними операціями (безготівковими розрахунками);

в) ефективне використаннятимчасово вільних коштів;

3) Принципи кредитування;

а) терміновість (банк надає позичальнику гроші на певний термін);

б) платність (банк надає гроші на платній основі);

в) повернення (банк попередньо вивчає платоспроможність позичальника);

г) гарантованість (банк вимагає із заступника застави);

4) Основні форми кредиту;

а) за способом кредитування (натуральний кредит (товарами, ресурсами), фінансовий кредит);

б) за терміном кредитування (короткостроковий, середньостроковий, довгостроковий);

в) характером кредитування (іпотечний, споживчий, комерційний (товарний), банківський державний);

5) Роль кредиту на сучасної ринкової економіки.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

1) Поняття про банки та банківську систему.

2) Основні функції банків:

а) акумулювання вільних коштів;

б) проведення розрахунків та платежів;

в) інвестування коштів;

г) валютно-обмінні операції.

3) Структура банківської системи:

а) Центральний банк;

б) комерційні банки;

в) небанківські кредитні організації.

4) Основні види банківських операцій:

а) активні;

б) пасивні;

в) банківські послуги.

5) Роль банківських інвестицій у розвитку економіки.

б) Банки у світовій фінансовій системі.

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони можуть бути представлені в називній питальній або змішаній формах

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити по суті тему. Ринкова економіката її позитивні та негативні прояви». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

При аналізі відповіді враховується:

Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу;

Наявність пунктів плану, що вказують на розуміння основних аспектів даної теми, що екзаменуються, без яких вона не може бути розкрита по суті;

Коректність формулювань пунктів плану.

p align="justify"> Формулювання пунктів плану, що мають абстрактно-формальний характер і не відображають специфіки теми, не зараховуються при оцінюванні.

Один з варіантів плану розкриття цієї теми

1. Основні ознаки ринкової системи:

а) різноманіття форм власності;

б) вільне ціноутворення;

в) повна адміністративна незалежність та самостійність товаровиробника та ін.

2. Основні функції ринку:

а) посередницька;

б) інформаційна;

в) регулююча та ін.

3. Позитивні сторони ринку:

а) сприяє ефективному розподілу ресурсів;

б) стимулює науково-технічний прогрес;

в) координує дії людей у ​​процесі економічної діяльності та ін.

4. Негативні прояви ринку:

а) не гарантує вирішення деяких соціально-економічних проблем;

б) породжує тенденцію монополізації;

в) не вирішує проблему зовнішніх витрат та ін.

5. Співвідношення попиту та пропозиції як основний закон функціонування ринкової системи.

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони можуть бути представлені в називній питальній або змішаній формах

Один з варіантів плану розкриття цієї теми

1. Поняття сприятливого довкілля.

2. Основні екологічні права громадян:

а) право на сприятливе довкілля;

б) право на достовірну інформаціюпро стан довкілля;

в) право на відшкодування збитків, заподіяних здоров'ю або майну екологічним правопорушенням.

3. Механізми захисту екологічних прав громадян:

а) несудові;

б) судові.

4. Види юридичної відповідальності за екологічні правопорушення:

а) адміністративна;

б) кримінальна та ін.

5. Екологічні обов'язки громадян.

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони можуть бути представлені в називній, питальній або змішаній формах

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити по суті тему «Планова економіка та її особливості». План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

Пояснення.

При аналізі відповіді враховується:

Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу;

Наявність пунктів плану, що вказують на розуміння основних аспектів даної теми, що екзаменуються, без яких вона не може бути розкрита по суті;

Коректність формулювань пунктів плану.

p align="justify"> Формулювання пунктів плану, що мають абстрактно-формальний характер і не відображають специфіки теми, не зараховуються при оцінюванні.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

1) Планова економіка – економіка державно регульованого господарства.

2) Виникнення планової системигосподарювання – реакція на прояви неспроможності ринку.

3) Ознаки планового господарства:

а) панування державної формивласності;

б) домінування виробника над споживачем;

в) директивні ціни на товари та послуги;

г) централізований розподіл ресурсів;

д) директивне визначення характеру та номенклатури виробництва.

4) Переваги планового господарства:

а) стабільність економічного розвитку;

б) високий рівень занятости;

в) високі мобілізаційні можливості у воєнний період;

г) підтримка збиткових виробництв.

5) Основні недоліки планового господарства:

а) дефіцит споживчих товарів та послуг;

б) нездатність реагування зміну світової кон'юнктури;

в) відставання у сфері освоєння нової технікита технології.

6) Необхідність елементів планової економіки сучасному господарстві.

Коректність формулювань пунктів плану.

p align="justify"> Формулювання пунктів плану, що мають абстрактно-формальний характер і не відображають специфіки теми, не зараховуються при оцінюванні.

Один із варіантів плану розкриття цієї теми:

1) Інфляція – підвищення загального рівняцін на товари та послуги.

2) Основні джерела появи інфляції:

а) підвищення номінальної заробітної плати, Не обумовлене зростанням продуктивності праці;

б) зростання цін на сировину та енергоносії;

в) збільшення податків на виробника;

г) скорочення виробництва за збереження грошової маси;

д) емісія грошових коштівпокриття витрат держави.

3) Основні види інфляції:

а) за характером протікання (відкрита та прихована);

б) залежно від темпів зростання (помірна, галопуюча, гіперінфляція);

в) за темпами зростання цін на різні категорії товарів (збалансована та незбалансована).

4) Наслідки інфляції для економіки:

а) позитивні наслідки помірної інфляції (стимулювання інвестицій, стимулювання зростання виробництва та торгівлі);

б) негативні наслідки високої інфляції (розлад системи регулювання економіки, знецінення всього фонду накопичення та кредитів, знецінення реальних доходів населення; скорочення поточного споживання; зниження інвестицій).

5) Заходи подолання високої інфляції:

а) контроль за емісією грошей, вилучення зайвих грошей;

б) скорочення бюджетних видатків;

в) розвиток виробництва, подолання спаду економіки.

Використовуючи суспільствознавчі знання, складіть складний план, що дозволяє розкрити по суті тему «Роль соціальної мобільності у зміні соціального статусу людини». План повинен

Пояснення.

При аналізі відповіді враховується:

Відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу;

Наявність пунктів плану, що дозволяють розкрити зміст цієї теми сутнісно;

Коректність формулювань пунктів плану.

p align="justify"> Формулювання пунктів плану, що мають абстрактно-формальний характер і не відображають специфіки теми, не зараховуються при оцінюванні.

Один з варіантів плану розкриття цієї теми

1. Що таке соціальний статус?

2. Види соціальних статусів:

а) передбачений;

б) придбаний.

3. Поняття «соціальна мобільність» та її види:

а) горизонтальна та вертикальна;

б) індивідуальна та групова та ін.

4. Вплив соціальної мобільності на статус особистості:

а) канали висхідної соціальної мобільності;

б) вертикальна низхідна мобільність: у чому вона проявляється;

в) чи може горизонтальна мобільність вплинути статус особистості.

Можлива інша кількість та (або) інші коректні формулювання пунктів та підпунктів плану. Вони можуть бути представлені в називній, питальній або змішаній формах.

Відсутність будь-яких двох із 2–4 пунктів плану (представлених у вигляді пунктів або підпунктів) у даному чи близькому за змістом формулюванні не дозволить розкрити зміст цієї теми по суті.

  • Скласти розгорнутий план на тему "Нації та міжнаціональні відносини в сучасному світі"

    Не менше 3-х пунктів, з яких 2 або більше деталізовані у підпунктах

  • 1. Поняття нації.
    2. Ознаки нації:
    а) спільність мови;
    б) спільність території;
    в) розвинуті економічні зв'язки;
    г) цінності, норми та зразки поведінки;
    д) соціально - психологічні характеристики.
    3. Тенденції у розвитку націй:
    а) диференціація (національна);
    б) інтеграція (міжнародна).
    4. Націоналізм. Міжнаціональні конфлікти та їх причини:
    а) соціально – економічні;
    б) культурно-мовні;
    в) етнодемографічні;
    г) екологічні;
    д) екстериторіальні та ін.
    5. Національна політика у РФ

    1. Сучасні нації-це вища форма етнічної спільності

    2. Джерела національної спільності:

    а) історична пам'ять

    б) національна самосвідомість

    в) національні інтереси

    3. Міжнаціональні відносини у світі:

    а) інтеграція та зближення народів (Європейський Союз. США тощо)

    б) міжнаціональні конфлікти та шляхи їх подолання

    в) толерантність, гуманізм, культура міжнаціональних відносин як засобу подолання національних конфліктів

    г) національна політика РФ (Конституція РФ, "Концепція національної політики РФ")

  • Вам належить підготувати розгорнуту відповідь на тему "мета і сенс життя людини". Складіть план, відповідно до якого ви будете висвітлювати цю тему, план повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два мають бути деталізовані у підпунктах.
  • 1. Мета та сенс життя для мене.

    а) що я вже досяг

    б) що ще належить досягти

    2. Досвід із сім'ї чи з підручника

    а) розповісти про родича, який добився в житті чого хотів

    б) спираючись на текст підручника знайти приклади успішних людей

    3. Обговорити цілі та смисли життя слухачів

  • ТЕРМІНОВО, БУДЬ ЛАСКА) C8 Вам доручено підготувати розгорнуту відповідь на тему «Людина як результат біологічної та соціокультурної еволюції». Складіть план, відповідно до якого ви висвітлюватимете цю тему. План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах. Показати пояснення
  • 1. Підходи до вирішення питань про походження людини

    1. 1Релігійна теорія

    1. 2 Теорія палеовізіту

    1. 3Теорія еволюції Ч. Дарвіна

    1. 4 Природно-наукова теоріяФ. Енгельса

    2. Природа людини

    2. 1 Біологічна природа людини

    2. 2 Соціальна природалюдини

    3. Основні відмінності людини від тварини

    3. 1Особливості поведінки тварини

    3. 2 Мислення та мова людини

    3. 3 Свідома цілеспрямована творча діяльність людини

    3. 4 Перетворення людиною навколишньої дійсності та виготовлення знарядь праці

  • Вам доручено підготувати розгорнуту відповідь на тему «КРИМІНАЛЬНЕ СУДНОВИРОБНИЦТВО РФ». Складіть план, відповідно до якого ви висвітлюватимете цю тему. План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах.

  • 2. Завдання кримінального судочинства:
    а) захист прав та законних інтересів осіб та організацій
    б) захист особи від незаконного та необґрунтованого звинувачення
    3. Функції кримінального судочинства:
    а) вирішення справи;
    б) звинувачення;
    в) захист.
    4. Стадії кримінального судочинства:
    а) досудове;
    б) судове
    5. Особливості кримінального судочинства в сучасну епоху
    6. Проблеми розвитку кримінального судочинства в сучасній Росії

  • Вам доручено підготувати розгорнуту відповідь на тему «Організація міжнародної торгівлі». Складіть план, відповідно до якого ви висвітлюватимете цю тему. План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах
  • 1)МІЖНАРОДНА ТОРГІВЛЯ У СИСТЕМІ
    МІЖНАРОДНИХ ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН
    2)ТЕОРІЇ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ
    а. ТЕОРІЯ ПОРІВНЯЛЬНОЇ ПЕРЕВАГИ
    б. ТЕОРІЯ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ ХЕКШЕРА-ОЛІНА
    в. АЛЬТЕРНАТИВНІ ТЕОРІЇ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ
    3) ОСНОВНІ ВИДИ МІЖНАРОДНОГО
    ТОВАРООБМІНА
    а. ВИЗНАЧЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ТОРГОВОГО УГОДУ
    б. ЗОВНІШНЬОТОРГОВІ ОПЕРАЦІЇ ПО КУПЛІ-ПРОДАЖІ ТОВАРІВ
    в. ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ РІЗНИМИ ВИДАМИ ПОСЛУГ
    4) ЗОВНІШНЬОТОРГОВА ПОЛІТИКА: ТАРИФНІ
    МЕТОДИ РЕГУЛЮВАННЯ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ
    а. МИТНИЙ ТАРИФ НА ІМПОРТ
    б. ЕКСПОРТНИЙ ТАРИФ
    в. МИТНИЙ СОЮЗ
    5) МІСЦЕ І РОЛЬ РОСІЇ В
    МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ
    а. РОСІЯ У МІЖНАРОДНІЙ ТОРГІВЛІ
    б. ЕКОНОМІКА РОСІЇ В ЦІЛОМУ
    в. СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ У РОЗВИТКУ СВІТОВОЇ ТОРГІВЛІ

  • Вам доручено підготувати розгорнуту відповідь на тему «Вплив політичної свідомості на політичну поведінку». Складіть план, відповідно до якого ви висвітлюватимете цю тему. План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах
  • 1 Поняття про політичну свідомість. Політичне свідомість – основа формування установок політичної поведінки. 2 рівні політичної свідомості: а) звичайне (практичні, життєві знання про політику); б) ідейно-теоретичну (кваліфіковану, професійну думку вчених). 3 Мотиви політичної поведінки: а) емоційні, стихійні дії; б) усвідомлені політичні інтереси та дії. 4 Форми політичної поведінки: а) за цільовою спрямованістю (конструктивні та деструктивні); б) за складом учасників (індивідуальні, групові, масові); в) за характером (організовані та стихійні). 4) Політичний протест – особлива форма політичної поведінки. 5 Способи регулювання політичної поведінки: а) регулювання у вигляді правових норм; б) дію моральних і цінностей; в) самоорганізація суб'єктів політичних процесів; г) політичну освіту, поширення політичних знань; д) політичне керівництво, вплив лідерів. 6 Електоральна політична свідомість та електоральна поведінка – основний фактор впливу на владу в демократичному суспільстві.

  • Кримінальне судочинство до скласти план. План повинен містити не менше трьох пунктів, з яких два або більше деталізовані у підпунктах
  • 1. Поняття
    2. Завдання та функції
    А) захист прав та законних інтересів
    Б) захист особистості
    3) стадії
    А) до судової
    Б) судова

    1. Поняття кримінального судочинства

    2. Принципи уг. судопр-ва

    2. 1 Рівноправність сторін
    2. 2 Змагальність сторін
    2. 3 Компетентність суддів
    2. 4 Законність
    2. 5 Здійснення правосуддя лише судом
    3. Функції судопр-ва
    4. Стадії кримінального процесу
    4. 1. Досудова стадія
    4. 2. Судовий розгляд
    5. Учасники кримінального процесу
    6. Кримінальне судопр-во в РФ

  • 2. Основні тенденції розвитку націй

    А. міжнаціональна диференціація

    Б. міжнаціональна інтеграція

    3. Різновиди міжнаціональних відносин

    А. між різними національностями всередині однієї держави

    Б. між різними націями-державами

    4. Форми міжнаціональних відносин

    А. мирне співробітництво

    Б. Етнічний конфлікт

    5. Шляхи вирішення міжнаціональних конфліктів.

    6. Проблеми міжнаціональних конфліктів у Росії

  • Вам доручено приготувати розгорнуту відповідь на тему "Політична еліта в житті суспільства". Складіть план, відповідно до якого ви висвітлюватимете цю тему. План повинен містити не менше 3 пунктів, з яких 2 або більше деталізовані у підпунктах.
  • 1. Поняття про політичну еліту.
    2. Тенденції формування елітних груп:
    а) аристократична
    б) демократична
    3. Класифікація еліт:
    а) політична еліта
    б) економічна еліта
    в) військова еліта
    г) інформаційна еліта
    д) наукова та культурна еліти
    4. Основні канали рекрутування еліти у демократичному суспільстві:
    а) державна служба;
    б) громадська діяльність;
    в) система освіти та культури;
    г) економічна діяльність.
    5. Основні особливості рекрутування та функціонування еліти в житті суспільства