Цікаві відкриті уроки з сольфеджіо. Відкритий урок з сольфеджіо "інтервали"

Муніципальна бюджетна установа
додаткової освіти дітей
Табунська музична школа

КОНСПЕКТ УРОКУ З СОЛЬФЕДЖІО
У 3 КЛАСІ
«ЗВЕРНЕННЯ тверезий»

підготувала
викладач музично – теоретичних дисциплін
Пєшкова Людмила Олексіївна

2015 рік
Мета уроку: Зміцнення взаємозв'язку між вивченням музично-теоретичних дисциплін та музичною практикою учнів.
Завдання уроку:
Навчальні:
Повторити та закріпити теоретичні відомості
Ввести нову термінологію
Освоїти нові метроритмічні формули
Закріпити навички цілісного аналізу музичного тексту
Сформувати навички семантичного аналізу музичного тексту
Розвиваючі:
Розвивати музичне мислення
Розвивати ладові відчуття
Розвивати навички орієнтування у тональності
Виховні:
Виховувати вміння працювати у групі
Виховувати творчу активність
Підвищувати виконавську грамотність учнів

Тип уроку: комбінований
Обладнання: музичний інструмент(фортепіано), нотний матеріал, завдання на дошці, тестові завдання, схеми, картки інтервалів, наочні посібники(кубики трьох кольорів), кольорові магніти, крейда, шумові інструменти (бубон, ложки).
Методи та методичні прийоми навчання: аналіз, порівняння, узагальнення, дослідження, наочно-демонстраційний (схеми, завдання на дошці), частково пошукові, ігрові, рольові ігри (проблемні ситуації).
Форми роботи з учнями: диктант, слуховий аналіз, читання з аркуша, аналіз музичного тексту, вокально-інтонаційні вправи, вправи на фортепіано, творче завдання, ігри, практичні завдання, інтонаційний етюд.

План уроку
Організаційний момент
Входження до теми
Пояснення нового матеріалу
Закріплення нового матеріалу
Читання з аркуша, аналіз музичного тексту
Підбір басу до мелодії
Інтонаційний етюд
Музичний диктант
Слуховий аналіз
Підбиття підсумків. Рефлексія
Домашнє завдання
Хід уроку
I.Організаційний момент (1 хвилина)

Привітання вчителя, емоційний настрій учнів
– Я рада знову бачити вас. І гадаю, що сьогоднішній урок принесе нам усім радість спілкування один з одним. Успіхів вам і удачі!
II Входження до теми (3 хвилини)
Мета: повторення раніше вивченого матеріалу, формулювання теми уроку
Учасники: усі учні
Необхідні матеріали: презентація (кросворд на слайді).
Проведення: вчитель пропонує учням розгадати кросворд, у виділених клітинах з'явиться тема уроку.
Питання кросворду:
По вертикалі:
1. Перенесення нижнього звуку на октаву вгору
3. Відстань від однієї сильної частки до іншої
5.Нота на другій лінійці у скрипковому ключі
8.Момент розчленування музики
9. Назва I ступеня ладу
По горизонталі:
2. Динамічний відтінок
4. Назва інтервалу
6. Знак, за допомогою якого записується музичний звук
7.Силове виділення звуку
9. Акорд із трьох звуків, розташованих за терціями
10. Інтервал, який ділить октаву навпіл

Після розгадування кросворда педагог формулює тему уроку

III.Пояснення нового матеріалу (8 хвилин)
Мета: навчитися виконувати звернення тризвучій, опанувати нову термінологію
Учасники: усі учні
Необхідні матеріали: різнокольорові кубики, магніти на дошці, схеми
Проведення: учні виконують практичні завдання на дошці та у зошитах, дотримуючись вказівок педагога.

Звернення - це дія, при якому "вершина" стає "підставою", а "підстава" - "вершиною", перенесення нижнього звуку на октаву вгору або верхнього звуку на октаву вниз.

Тут педагогу за допомогою кольорових магнітиків можна показати на дошці варіанти переміщення звуків під час виконання звернень, після чого з'ясовуємо, що інтервал має одне звернення.

Діти, давайте з'ясуємо, а скільки звернень має тризвучтя? Для цього нам знадобляться різнокольорові кубики. Уявимо, що кожен із кубиків – це відповідний звук тризвучтя. Щоб було зрозуміліше, позначимо кубики цифрами:
1 (прима) – кубик червоного кольору
3 (терція) – кубик синього кольору
5 (квінта) – кубик зеленого кольору

Далі виконаємо переміщення: нижній кубик переставляємо вгору, інші кубики (звуки) залишаються дома і навпаки, верхній кубик – вниз, інші кубики (звуки) залишаються дома.
- У нас вийшли наступні варіантипереміщень (схеми №1,2).

А) вгору:
5 1 3
3 5 1
1 3 5

Б) вниз:
5 3 1
3 1 5
1 5 3

Таким чином, з'ясовуємо, що в результаті перенесення одного зі звуків тризвучтя на октаву вгору або вниз, як в інтервалах, утворюються два нові акорди (звернення), що складаються з тих самих звуків, але розташованих в іншому порядку.
- Отже, робимо висновок: кількість звернень завжди на одне менша, ніж загальна кількість звуків. Наприклад, у співзвуччя із двох звуків одне звернення, із трьох – два, із чотирьох – три в. т.д.
- А зараз давайте переведемо цифри на кубиках у ноти і випишемо на дошці тонічну тризвучність із зверненнями в тональності До-мажор та інших пройдених тональностях, підписавши позначення (до дошки запрошуються учні за бажанням, решта працюють у зошитах):

Подумайте, як відрізнити ці акорди один від одного, адже всі вони містять три звуки?
- Вам підкажуть інтервали, які утворюються між середніми та крайніми звуками (схема №3)
у тризвуччі – 3+3 (терція + терція, крайні – квінта)
у першому зверненні - 3+4 (терція + кварта, крайні – секста)
у другому – 4+3 (кварта + терція, крайні – секста).

Робимо висновок: у складі звернень з'являється новий інтервал«чиста кварта», розташована зверху чи знизу, між крайніми звуками утворюється інтервал «сексту».
-Запам'ятовуємо назви звернень:
перше звернення - секстаккорд (Т6)
друге звернення – квартсекстаккорд (Т64)

IV. Закріплення нового матеріалу (7 хвилин)
Мета: закріпити отримані навички у різних видахдіяльності
Учасники: робота парами, трійками, хором учні
Необхідні матеріали: інструмент (фортепіано), нотний матеріал, нотний запис на дошці, кольорові крейди.
Проведення: вправа на фортепіано, вокально-інтонаційні вправи, ігрове завдання
- Побудуємо на фортепіано звернення тонічної тризвучності у тональності Мі-бемоль мажор, пограємо ними в різних ритмах (робота парами за інструментом у різних регістрах):

Гра «Різнокольорові акорди»
-А тепер давайте трохи відпочинемо та пограємося. Правила гри: до дошки запрошуються троє учнів, яким лунають кольорові крейди. Кожному з них пропонується у виписаній на дошці акордовій послідовності знайти та розфарбувати
тризвучтя – червоним кольором
секстаккорди – синім кольором
квартсекстаккорди – зеленим кольором

Перемагає той, хто швидше та правильно впорається із завданням. Бажаю удачі!

V. Читання з аркуша, аналіз музичного тексту (5 хвилин)

Мета: закріпити навички цілісного аналізимузичного тексту, розвиток вокально-інтонаційних навичок
Учасники: індивідуально, хором (усі учні)
Необхідні матеріали: інструмент (фортепіано), нотний матеріал Проведення: після попереднього аналізу учні сольфеджують нотні приклади з тактуванням.
- Як приклади для читання з аркуша ми з вами звернемося до старовинних західно-європейських танців контрдансу та гавоту. Але спочатку зробимо невеликий екскурс в історію:
Веселий галоп народився в Німеччині близько 400 років тому, у перекладі означає «добре тікати», виконується у стрімкому темпі зі стрибками.
Контрданс народився в Англії як народний хороводний танець, став популярним, потрапивши на бал, відрізняється більш вільними рухами, його могли танцювати всі присутні.

Попередній етап роботи:
сольмізація прикладів, з тактуванням, виявлення цезур
визначення тональності (Ре мажор, Сіль мажор)
визначення розміру (дві чверті)
особливості мелодійного малюнка (рух акордами)
особливості ритмічного малюнка ( ритмічні групиз шість-
надцятими тривалостями)
визначення жанрової основи (танцювальна)
визначення синтаксичного будови (аналіз фраз за буквами)
(а+в+а+с, а+в+а+в1, в2+в3+а+в5)
форма (квадратний період повторної будови, проста двочастинна репризна)

Після попереднього аналізу співаємо з листа хором всією групою та індивідуально (ланцюжком за фразами).

V. Підбір до мелодії функціонального басу (4 хвилини)
Мета: розвиток творчих навичок, ладових відчуттів учнів
Необхідні матеріали: нотний матеріал для груповий роботи.
Учасники: усі учні, індивідуально за інструментом

-Наступне завдання – творче. Для початку давайте згадаємо основні правила підбору басу:
басовий голос спокійніший
рівні тривалості повинні підкреслювати характер мелодійних обертів
де оборот мелодії стійкий – у супроводі звучить тоніка (Т)
де оборот мелодії нестійкий – домінанта (Д)
Ваше завдання, проспівати мелодію галопу внутрішнім голосом, Визначити які фрази мелодії звучать стійко, які - нестійко, розставити позначення функцій Т і Д.
-Далі програємо мелодії з основними звуками Т та Д в акомпанементі
\

VI. Інтонаційний етюд «Танцювальний конкурс» (5хвилин)
Мета: формування семантичних уявлень учнів
Необхідні матеріали: нотний матеріал для групової роботи, шумові інструменти (бубон, ложки)
Учасники: 2 солістів, 2 групи учнів
Проведення: учні виконують творчі завдання, Запропоновані педагогом.
-Хлопці, музикознавець Б.Асаф'єв назвав музику «мистецтвом сенсу, що інтонується», маючи на увазі присутність у музичному тексті стійких зворотів із закріпленими значеннями (у тому числі, найчастіше повторювані ритмічні звороти), які конкретизують смислову значущість тексту і його зміст. Навіть у найпростіших мелодіях широко поширені стійкі обороти, що повторюються, із закріпленими значеннями. У дитячій музиці це можуть бути інтонаційно-ритмічні формули пластичного походження (фігури кроку, бігу, притопу і т.д.), які виникли в жанрах старовинної танцювальної музики.
У музичному тексті галопу ви почуєте ключові інтонації, що озвучують основні постаті танцю: «біг підскоками» (1-2 тт.), фігура «притопу» (т.4).
Ці дві ключові інтонації можуть належати різним героям. У нашому виконавському сценарії вони служитимуть характеристикою героїв рольової гри"Танцювальний конкурс".
На веселому святі танцюристи вирішили показати свою майстерність та почали виступати по черзі. Спочатку свою майстерність показав перший танцюрист, потім другий, почався діалог: «питання - відповідь» (2т.+2т.). Вийшло щось на кшталт конкурсу – змагання.

Порядок ігрових процесів:
Ділимо мелодію на дві смислові репліки та розподіляємо їх між учасниками сцени: т.1-2 – 1 танцюрист, т.3-4 – 2 танцюрист
Виконуємо у різному складі:
сольфеджуючи голосом (2соліста, хором)
чергуючи репліки у різних регістрах фортепіано (нижній – 1 танцюрист, верхній -2 танцюрист) з інструментальним супроводом фортепіано (функціональний бас)
у супроводі голосів ритмічного остинато (бавовни – 1 танцюрист, «удари каблуком» – 2 танцюрист)
весь цей час танцюристам допомагали музиканти своєю ритмічною та безперервною грою (удари бубна на сильній долі)

Сюжет другий» Ми танцюємо»
Змінюємо учасників сцени та зображаємо виступ Дівчаток (т.1-2) та Хлопчиків (т.3-4)
Виконуємо мелодію в діалозі двох реплік (дівчата та хлопчики виконують окремо кожен свою репліку)
Показуємо, як танцюристи поєднуються в пари: т. 9-12 співаємо хором усі разом
Вибираємо шумові інструменти, які звучатимуть на святі: (бубон, ложки)

VIII. Музичний диктант (5 хвилин)
Мета: розвиток ладових відчуттів учнів
Необхідні матеріали: нотний матеріал для групової роботи, тестові завдання
Учасники: усі учні
Проведення: учні виконують завдання, дотримуючись запропонованої інструкції
- Перед вами мелодія диктанту з пропущеними тактами та варіантами відповідей, ваше завдання:
прослухати мелодію цілком
визначити тональність, розмір, структуру
вибрати правильні номери відповідей та вписати їх у пропущені такти

Варіанти відповідей:

IX. Слуховий аналіз. Гра «Музичний паровозик»
Мета: розвиток музично-слухових уявлень учнів
Необхідні матеріали: картки інтервалів, фішки
Учасники: усі учні
Проведення: учні виконують завдання у ігровій формі, дотримуючись правил гри
А зараз ми з вами вирушимо до країни «Звуколярії» на музичному паровозику. Усі перетворюються на машиністів. Пасажирами будуть інтервали! Я головний контролер! Поїхали!
Правила гри: після 2-3 програвань на фортепіано визначити інтервали на слух, викласти на столі картки з назвами. Наприкінці «подорожі», проходячи повз «вагончики» з інтервалами, педагог виявляє «пасажирів без квитків» і за кожен невірний інтервал дає фішку. Того, хто набрав більше фішок, чекає додаткове питаннячи завдання.

XII. Підбиття підсумків. Рефлексія (1 хвилина)
Мета: проаналізувати чи виконані завдання уроку.
Учасники: усі учні.
Проведення: вчитель пропонує учням озвучити, які завдання виконані, які ні, чи досягнуто мети уроку.
- Наш урок добіг кінця, сьогодні ми повторили з вами пройдений матеріал, дізналися нові теоретичні терміни- назви звернень тризвучій, а також закріпили отримані відомості у вигляді практичних завдань, В ігровій формі, проаналізували приклади з нотної літератури. Сподіваюся, наш урок пройшов плідно, ми всі добре попрацювали.
- Давайте повернемося до мети та завдань нашого уроку. Чи були вони досягнуті? Виконали ви завдання, які ставили собі? Що не вдалось? Що сподобалось? Виберіть сонечко, що підходить вашому настрою і просигнайте мені.
На наступному занятті ми продовжимо вивчення цієї теми, докладніше розглянемо приклади з музичної литературы.
XIII. Домашнє завдання (1 хвилина)
грати та співати тризвучтя зі зверненнями у тональностях до 3-х знаків
галоп і контрданс співати, баси грати
вигадати сюжет інтонаційного етюду, розробити виконавський сценарій

Список освітніх ресурсів:
Первозванська Т. Світ музики. Повний курстеоретичних дисциплін. Підручник Сольфеджіо, 3 клас. - Санкт-Петербург: видавництво «Композитор», 2006.
Первозванська Т. Світ музики. Повний курс теоретичних дисциплін. Робочий зошит по Сольфеджіо, 3 клас. - Санкт-Петербург: видавництво «Композитор», 2006.
Поплянова Е. Чікі - брики - гав: Пісні, ігри, канони для уроків музики та дитячих свят, ручні ритмознаки. - Челябінськ, 1996.
Федорова Л. Веселе сольфеджіо: Навчально-методичне
посібник для 1-го класу ДМШ / Під загальної ред. Л.Н.Шаймуха-
метової.- Лабораторія музичної семантики УДІІ, 2003

Малюнок 12D:\нотні фрагменти\Кросворд.JPGМалюнок 6D:\нотні фрагменти\9.jpgМалюнок 9D:\нотні фрагменти\12.jpgМалюнок 7D:\нотні фрагменти\10.jpgМалюнок 8D:\нотні фрагменти\11.jpg фрагменти\8.jpgМалюнок 3D:\нотні фрагменти\4.jpg15

Мій відритий урок з сольфеджіо для учнів 2 класу 7-річної програми навчання. Тема уроку – "Інтервали".

У календарному плані 2 класи ця тема є центральною. Докладне вивченняінтервалів приділяється вся 2 чверть. І в наступні чверті і роки ми не раз повертатимемося до поняття інтервалу як важливого будівельного матеріалумузичної тканини.

На попередньому відкритому уроці ми познайомилися з поняттям інтервалу, назвами інтервалів, їх ступеневими позначеннями.

На відкритому уроці ці знання закріплюються, розширюються та поглиблюються. Додаються нові поняття: консонанс-дисонанс, гармонійний та мелодійний види інтервалів, широкі-вузькі інтервали.

На наступних уроках докладно вивчатимуться секунди, терції, прими, октави, кварти та квінти.

Завантажити:


Попередній перегляд:

ВІДКРИТИЙ УРОК КОЗЛОВИЙ Н.Г.

по сольфеджіо

у 2 класі 7-річна програма навчання

ТЕМА УРОКУ: «Інтервали»

ЦІЛІ:

Освітні цілі:

  1. закріпити поняття «інтервалу»;
  2. працювати над вільним оперуванням назвами інтервалів, їх ступеневою величиною;
  3. напрацювання навички зорового сприйняттяінтервалів у нотному записі;
  4. напрацювання м'язових відчуттів під час виконання різних інтервалів на фортепіано;
  5. початок роботи над вокально-інтонаційним освоєнням інтервалів;
  6. познайомитися з поняттями мелодійного та гармонійного видівінтервалу, консонансу та дисонансу, широкого – вузького інтервалу
  7. продовження розвитку досвіду двоголосного співу (у тому числі з координацією – домашнє завдання).

Розвиваючі цілі:

  1. Розвиток уміння свідомо слухати музику, аналізувати її на слух і за нотним текстом.
  2. Розширення кругозору учнів;
  3. Розвиток мислення учнів. Формування в дітей віком вміння порівнювати, виділяти головне, будувати аналогії, узагальнювати і систематизувати знання, визначати і пояснювати поняття, доводити свою думку.
  4. Продовження роботи над розвитком уваги, пам'яті, мови та комунікативних здібностейучнів.

Виховні цілі:

  1. Виховання морально-етичних уявлень учнів, формування їхнього світогляду.
  2. Робота над вихованням гуманного ставлення учнів одне до одного, створення атмосфери вільного безконфліктного спілкування з урахуванням співробітництва та взаємоповаги.
  3. Виховання дисциплінованості, відповідальності та працездатності учнів.
  4. Естетичне виховання дітей, формування у них гарного смаку, вміння бачити, розуміти та цінувати прекрасне у мистецтві та житті.

ПЛАН УРОКУ:

I. Організаційний момент. Музичне привітання.

  1. Повторення.
  1. слово «інтервал», визначення музичного інтервалу,
  2. назви інтервалів
  1. Закріплення.
  1. Казка про скрипковий ключ та інтервали
  2. "Парад інтервалів"
  3. «Завдання» для інтервалів
  4. "Гімн інтервалів"
  1. Нова тема .

Аналіз муз. прикладів – № 41, 40, 43.

Мелодичні та гармонічніінтервали (У мелодії, у двоголосі, в акордах)

  1. Перевірка будинку. завдання.

№41: аналіз, ритм, тактування, спів сольфеджіо, спів зі словами верхнього голосу.

  1. Нова тема.

Консонанс – дисонанс. Звучання. Визначення. Образні асоціації. Визначення на слух.

  1. Підсумок уроку. Домашнє завдання із коментарями. Виставлення оцінок.

ХІД УРОКУ:

  1. Організаційний момент. Музичне привітання.
  2. Повторення.
  1. Що ми вивчали на минулому уроці?

Записую на дошці: «Ентеврали». Так? Від якого слова інтервали? - "інтер" - значить, "між". У музиці, що означає «інтервал»? (відстань між двома звуками). А якщо звуку 3, то це акорд. У ньому також є інтервали, до речі. Хто помітив?

2. Назви інтервалів. Скільки їх всього?

1 2 3 4 5 6 7 8

  1. Закріплення.

А зараз я розповім вам одну історію, яка сталась із інтервалами. Ідіть до піаніно. Усі моменти казки педагог озвучує на фортепіано.

Жив-був великий музичний король -(Скрипковий ключ). Він любив у всьому лад, будував щодня ноти по порядку. (Що виходило? Гама)

Якось він вирушив погуляти до свого улюбленого клавіатурного парку. Іде і дивується. То назустріч йому з-за дерева щось широчене вискочить, то з гілки щось маленьке під ноги брякнеться.

А далі й зовсім незрозуміле – цілими гронами ноти котяться, ладно такими – (терціями), а то й такі трапляються – (тритонами). Розсердився король, і, повернувшись до палацу, наказав терміново зібрати в себе всі інтервали, які є. І негайно вишикуватися по порядку. І як на параді, щоб свої імена називали чітко і швидко і вперед виходили. Ось так: показую як грати Доріжку інтервалів.

Від до" парад інтервалівпочинай! (Дорожка інтервалів – учні грають по черзі від різних клавіш):

А тепер від найширшого інтервалу до найвужчого давай!

А чи можна всі інтервали зіграти однією рукою?Вузькі інтервали – можна зіграти 1,2,3,4 пальцями – які це інтервали? Аширокі - Тільки 1-5 - які?

А тепер від «ре» (грають бажаючі діти)

А тепер від «сіль»: (грають бажаючі діти)

Будував він їх будував, аж сам упарився. А інтервальчики стоять, як солдатики. Ми, кажуть, ще не можемо. Ось загадай нам саміскладні завдання - вмить впораємося!

А ось розгадайте це секретний листмого старшого брата - Басового ключа шпигуни мої перехопили

6 1 ↓2 2 ↓3 ↓4 1

(«У лісі народилася ялинка»)

ще – 1 1 2 ↓2 4 ↓2

Покохав король інтервали, і наказав, щоб жодне музичний твірбез них не створювалося.

Навіть "Гімн" про інтервали склали. Що таке "гімн"? (пісня, що прославляє когось чи щось)

"Гімн інтервалів"

Прима, секунда, терція, кварта,

квінту, сексту, септіму, октаву.

Хто не знає ці інтервали

Бути музикантом не має права.

Розважалися інтервали. Без нас, кажуть, жодної музики не вийде. А ми зараз це перевіримо.

  1. Нова тема . Інтервали в мелодії та гармонії.

Підручник №43 «Кінь» Де тут можна знайти інтервали? У мелодії. Вони позначені дужками внизу та підписані. Не до кінця. Це буде одним із ваших домашніх завдань.

№ 40 «У церкві»

Знайома музика? Як називається? Хто автор? (слухали на Слуханні музики)

Де тут інтервали? В акордах, у верхньому рядку у правої рукиякі? (Називаємо 1 такт), а в лівій? (називають)

№ 41 "Світлячок". Грузинська пісня. Домашнє завдання – вивчити верхній голос. Як його відрізнити від нижнього? (за штилями)

Плескаємо ритм, пунктирний ритм, тактування в розмірі ¾, тональність, співаємо разом сольфеджіо верхній голос. Співаємо на два голоси (я – нижній, учні – верхній).

Гарно? А які інтервали у нас між голосами виходили? 1, 6,3 Красиві інтервали, милозвучні…

А якщо так: (граю секундами, тритонами) – дряпає слух, різко звучить.

Музиканти називають милозвучні інтервали –КОНСОНАНСИ , а різкі - ДИСОНАНС .

Звучання слів.

Але, якби музика складалася лише з консонансів, це було б нудно. Ось так (граю останню фразу«Світлячка» з тритоном у кадансі) – гарно? Так. Для чого потрібні дисонанси – як перчик, прянощі – потроху, для гостроти, пікантності.

Малюнки – відгадайте де консонанс, а де – дисонанс.(малюнок консонансу та дисонансу – у домашнє завдання)

  1. Закріплення нової теми

Визначення слух консонанси – дисонанси.

Граю «Світлячок» за секунду, октаву, тритон, септиму, терцію.

Д К Д Д К

Самоперевірка.

  1. Підсумки уроку.

Які нові слова дізналися? Що нового ви дізналися про інтервали? Які вони бувають? – вузькі та широкі, різкі та милозвучні, у мелодії та в акордах, у двоголосі. Що вам сьогодні на уроці сподобалося більше робити? Важко було? Все зрозуміло?

Домашнє завдання з коментарями:

  1. підручник № 43 переписати, позначити інтервали у мелодії,
  2. малюнок консонансу та дисонансу

Контрольний урок з предмету «Сольфеджіо»

Тема:Домінантсептакорд та його звернення»

Клас: 5(7) клас

Ціль:визначення рівня теоретичних знань та практичних уміньучнів на тему «Домінантсептакорд і його звернення».

Завдання:

Освітні:

Повторення та закріплення отриманих знань, умінь та навичок у побудові акордів, вміння аналізувати нотний текст та знаходити дані акорди, володіти навичками сольфеджування;

Розвиваючі:

Розвиток музичних здібностей – музичного, слуху, пам'яті, ритму;

Розвиток аналітичного мислення, образно-емоційної сфери;

Виховні:

Виховання організованості, працездатності, активності, самостійності, інтересу до музики, предмету «Сольфеджіо»

Виховання комунікативних якостей– вміння спілкуватися та працювати у колективі

Створення під час уроку ситуації успіху.

Тип уроку:контрольний.

Форми роботи:фронтальна, групова, індивідуальна.

Методи навчання:словесний, наочно-слуховий, наочно-подібний, метод порівняння та зіставлення, проблемно-пошуковий.

Обладнання:нотна література, фортепіано, дошки, комп'ютер.

Дидактичні та наочні посібники: картки із завданнями,

"Болгарська стовпиця", клавіатура.

Хід уроку:

Здрастуйте, хлопці. Сьогодні ми підіб'ємо підсумки за темою:

«Домінантсептакорд зі зверненнями»

1.Пограємо в гру «Правильно чи неправильно».

Правильно, що септаккорд-співзвуччя із трьох звуків?

Домінантсептакорд будується наVщаблінатурального мажору та натурального мінору?

Правильно, що він має 4 звернення?

Порядок звернень: терцьквартакорд, квінтсекстаккорд, секундакорд?

Правильно, що щаблі звернень по порядку: VII, II, IV?

Будова акордів: вірно, що в квінтсекстаккордісекунда-в середині,

У секундакорді - внизу, в терцьквартаккорді – вгорі?

Дозвіл акордів:домінантсептаккорд – у потрійне неповне тонічне тризвуччя, квінтсекстаккорд- у повне тонічне тризвуччя,

Терцьквартакорд – у тонічне тризвучтя з подвоєною тонікою,

Секундакорд – в тонічний секстакорд з подвоєною тонікою вгорі.

Дякую, хлопці, підійдемо до комп'ютера та переконаємося, що ви успішно впоралися з плутаниною акордів.

2. Щоб краще розспіватися, я пропоную повторити канон «Біля воріт»

3. Сольфеджуваннядомашніх номерів №195, 196, 197.

Праналізуємо мелодії, знайдемо пройдені акорди.

4. Зверніть увагу, на дошці написано заплутаний диктантокремими мотивами. Перепишіть і поставте цифри, що слід.

Визначимо, які акорди ми бачимо. Заспіваємо мелодію.

5. На дошці написані акордові ланцюжки. Проставимо щаблі.

Як називаються такі звороти? Заспіваємо їх у Ре мажорі.

6. Гра ланцюжківу Фа, Сіль, Ре мажорах.

Завдання за картками.

7. Слуховий аналіз.

8. Пропоную вашій увазі послухати фрагментиіз творів російських композиторів:

А.П. Бородіна опери «Князь Ігор» («Сцена затемнення»),М.П. Мусоргського

Опери «Борис Годунов» (Сцена коронації Бориса»).

9. Підбиття підсумків.

Література:

    Т. Калузька. Сольфеджіо 6 клас М.- 1991

    Є.М. Золіна. Домашні завдання з сольфеджіо 6 клас- ТОВ «Престо»2000

    М. Андрєєва «Від прими до октави» частина 3- М. 1992

    Б. Калмиков та Фрідкін. Сольфеджіо. Частина 2. Двоголосість.- М. 1988

Марія Уразовська- Сер 20th, 2014

Типи уроків

1. Об'єднаний, чи комбінований, урок.На уроках даного типувирішується кілька дидактичних завдань: повторення пройденого та перевірка домашнього завдання, вивчення та закріплення нових знань. Комбіновані уроки особливо широко поширені в молодших класахшколи. Це пояснюється як віковими особливостями молодших школярів(нестійкість уваги, підвищена емоційна збудливість), так і особливістю побудови нових навчальних програмта підручників. Зокрема, своєрідність підручників математики полягає в тому, що вони побудовані поурочно, а головне на кожному уроці передбачається проведення роботи з кількох ліній: робота над раніше засвоєними знаннями з метою їх повторення та закріплення, робота над вивченням нових знань та їх закріпленням, робота над матеріалом, який готує до засвоєння нових знань. Структура уроків комбінованого типу може бути такою:

1) перевірка домашнього завдання, 2) підготовка до засвоєння нових знань, 3) пояснення нового матеріалу, 4) закріплення вивченого матеріалу, 5) завдання додому. Можливе й дещо інше розташування складових частинкомбінованого уроку. Наприклад: 1) вивчення нового матеріалу; 2) закріплення вивченого на даному уроці і раніше пройденого; 3) завдання додому; 4) підготовча роботадо вивчення нової теми. На уроці комбінованого типу його складові частини-повторення або перевірка, вивчення та закріплення нового - за своїм обсягом і часом представлені більш менш рівномірно.

2. Урок вивчення нового.Уроки даного типу в чистому виглядітрапляються рідко. Це пояснюється своєрідністю навчального матеріалута нестійкістю уваги учнів. Новий матеріалневеликими частинами розглядається майже кожному уроці. Але бувають уроки, на яких вивчення нового матеріалу є основною дидактичною метою. Цій роботі відводиться більша частиначасу на уроці, інші частини уроку також підпорядковані вивченню нового. Для того щоб встановити зв'язки наступності у вивченні нового матеріалу з вивченим, включити нові знання до системи раніше засвоєних, повторюють розділи та питання, які готують дітей до сприйняття нового матеріалу. На такому уроці відбувається і первинне закріплення матеріалу, що вивчається. Структура даного типу уроку така: 1) повторення матеріалу, необхідного для свідомого засвоєння нових знань, 2) повідомлення теми та мети уроку; його первинне закріплення, 5) завдання додому. Можливо й дещо інше розташування складових частин уроку: 1) повідомлення теми та мети уроку, 2) вивчення нового матеріалу, 3) завдання додому, 4) перевірка розуміння учнями сприйнятого матеріалу та його пер- вічне закріплення.

3. Урок закріплення, вдосконалення та розвитку знань, умінь та навичок.Даний тип уроку особливо характерний для побудови навчального процесу початкових класах. Це пояснюється тим, що одним із основних завдань початкового навчанняє: навчити учнів навчатися, озброїти їх певними вміннями та навичками. за новій програміна відміну від раніше чинної початковий етапформування навичок інший. Так, наприклад, обчислювальні прийоми розкриваються на основі усвідомлення учнями властивостей арифметичних дій, тобто теоретичні знання є основою для вироблення усвідомлених умінь та навичок. Основне місце під час уроків цього типу займає виконання учнями різних тренувальних вправ, творчих робіт. Вправи пропонуються у певній системі, основою якої є поступове наростання труднощів. Структура цих уроків, як правило, така: 1) повідомлення мети майбутньої роботи, 2) відтворення учнями знань, умінь та навичок, які будуть потрібні для виконання запропонованих завдань; 3) виконання учнями різних вправ, задач, 4) перевірка виконаних робіт, 5) завдання на будинок (якщо це необхідно). З метою розвитку знань, умінь і навичок на таких уроках іноді включаються елементи нового. За допомогою спеціальних вправпроводиться підготовча робота до вивчення наступних тем. Але ці дидактичні цілі підпорядковуються основний дидактичної метиуроку-закріплення вивченого.

4. Повторно-узагальнюючі уроки.Уроки цього типу проводяться наприкінці вивчення теми, низки тем, розділу курсу. Структура подібних уроків може бути наступною:1) Вступне слововчителя, в якому він підкреслює значення вивченої теми або тим, повідомляє мету та план уроку, 2) виконання учнями індивідуально та колективно різного родуусних та письмових завданьузагальнюючого та систематизуючого характеру; 3) перевірка виконання робіт та заповнення наявних прогалин; 4) підбиття підсумків.

5. Контрольні, чи облікові, уроки.Основне місце на таких уроках приділяється або письмовій перевірці - диктанту, твору, контрольної роботиі т. п., або усній перевірці. Структура цього типу уроку близька до структури уроків двох попередніх типів. Наприкінці уроку, якщо перевірка проводилась у усній формі, вчитель, як правило, дає коротку характеристику знанням, вмінням і навичкам учнів, вказує на досягнення, недоліки та шляхи їх подолання. Якщо перевірка проводилася у письмовій формі, то наступний урок присвячується розбору контрольної роботи. Розгляд структури уроків різних типівсвідчить у тому, що у зв'язку з постановкою основний дидактичної мети створюється структура уроку. Вона завжди доцільна, ніколи не може і не повинна бути постійною, що перетворюється на шаблон.

План – конспект відкритого уроку з сольфеджіо 1 клас викладач:

Райманова Людмила Володимирівна

Мета діяльності педагога з класу теоретичних дисциплін складається

Тема урока:

«Інтервали»

Епіграф:

«Інтервал – серце та душа музики…»

Леонард Берстайн

Мета уроку: підвищення пізнавальної активностіта інтересу до предмета сольфеджіо у учнів шляхом застосування різних форммузичної діяльності

Завдання: 1. Освітня : формувати первинні знання, вміння та навички на тему: «Інтервали».

2. Розвиваюча: розвивати слухову виставу, вокально-інтонаційні навички, мелодійний слух, музичну пам'ять, мислення та творчі здібностіучнів.

3. Виховна: виховати музично – художній смак та інтерес до предмета сольфеджіо.

Форма уроку: групова

Методи реалізації поставлених завдань:

- Словесна (розмова, оповідання, пояснення),

- Наочний

- Практичний (спів вправ, гра на інструменті).

- Ігровий.

Тип уроку: інтегрований урок систематизації та узагальнення знань.

Дидактичне та матеріально-технічне забезпечення уроку:

    Картки з малюнками

    Ритмічні картки

    Клавіатура

    Шумові інструменти

    Ноутбук

    Проектор

    Фортепіано

    Презентації

    Магнітофон

Застосування педагогічних технологій

    Технологія проблемного навчання.

створення проблемної ситуації (середній рівеньпроблемності) питаннями вчителя: «Що таке гама?», «Скільки ступенів у гамі?», «Назвіть стійкі та нестійкі щаблі?», «Що таке мажор і мінор?», «Що таке тоніка?». Учні включаються до активної розумову діяльність, висловлюють власну думку, приходячи до нових знань. Закріплюємо їх на практиці – співаємо, визначаємо на слух.

    Технологія особистісно-орієнтованого навчання

На уроці створюються необхідні умовидля самореалізації учнів (всі беруть активну участь у процесі уроку), розвитку індивідуальних пізнавальних здібностей (кожна дитина висловлює свою особисту думку щодо цієї проблеми), розвитку творчої уявикожного учня (емоційний відгук музику, твір тексту на заданий ритмі т.д.). Відносини «вчитель – учень» будуються на засадах співробітництва.

    Технологія індивідуалізації та диференціації.

Використання елективної форми диференціації у навчанні – вибір видів діяльності, необхідні навчання цієї групи учнів, засвоєння цієї темы. Вибір методичних прийомівта методів:метод наочності (наочні дидактичні посібникивикористання ТСО – ноутбук, планшетна дошка, магнітофон);метод емоційно-вольового впливу (Оперування образами, порівняннями);метод евристичної розмови (Підхід до нового знання, отримання та закріплення його).

    Технологія формування мотивації чи ігрова технологія.

Включення у навчальний процесігрових моментів – «Вгадай-ка!», «Музична зарядка» – підвищує інтерес учнів до занять сольфеджіо, активізує їхню творчу діяльність (внутрішня мотивація – потреба в пізнавальний процес). Вчитель створює на уроці так звану ситуацію успіху самостійне рішеннязадач, відчуття успіху підвищують мотивацію учнів до уроків сольфеджіо (зовнішня мотивація).

5.Здоров'язберігаюча технологія.

На уроці дуже важливим є стиль спілкування педагога з учнями. Необхідно створити позитивне емоційне тло, яке впливає на здоров'я дітей. Сама музика – потужний засіб релаксації таарт-терапії . Вона дозволяє знімати нервово-психічні навантаження, відновлювати позитивний емоційно-енергетичний тонус. Необхідне включення до процесу урокуритмотерапії (Нескладні рухи та жести під музику),музично-емоційної психотерапії (Розширення спектра доступних учню переживань на музику, що звучить).

Пояснювальна запискадо уроку

Враховуючи вікові особливостідітей молодшого шкільного віку– конкретність мислення, нестійкість уваги, емоційне сприйняття явищ навколишнього життяНа уроці доводиться швидко перемикатися з однієї форми роботи на іншу.

Як показує практика, діти легко і швидко сприймають та засвоюють те, до чого відчувають емоційний інтерес. Саме усвідомлена дитиною та емоційно наповнена мотивація є, мабуть, найдієвішим двигуном у його навчанні чогось. Найкращим способомдля досягнення цього психологічно комфортного для дитини стану є ГРАяк природна формайого існування .

Опора в навчанні на гру виводить дитину з-під дидактичного «пресу», навчальний процес стає для нього психологічно комфортним і, головне, впливає на якість засвоєння матеріалу (діти починають все «схоплювати на льоту»).

План уроку:

    Організаційний момент. 1 хв.

    Перевірка домашнього завдання. 3 хв.

    Теоретична розминка (за картками). 12 хв.

Вокально-інтонаційна робота.

    Ритмічна розминка. Шумовий оркестр. 10 хв.

    "Музична зарядка" 1 хв.

    Інтервали. (Казка про інтервали). Слуховий аналіз. 10 хв.

    Музичний диктант. 5 хв.

    Висновок. Підбиття підсумків уроку. 2 хв.

    Домашнє завдання. 1 хв.

Хід уроку

    Організаційний момент.

Вчитель: Добридень, дорогі хлопці! Я дуже рада бачити вас здоровими та щасливими. Давайте один одного привітаємо нашою пісенькою «Пора розпочати урок».

    Перевірка домашнього завдання.

1.На ритмічний малюнок вірша «Маша» написати мелодію на звуках ми, фа, сіль, ля і записати її. Навчитися співати свою мелодію зі словами та назвою нот. (С.34 № 4)

III . Теоретична розминка.

Вчитель: А тепер давайте приготуємо наші картки-помічники і згадаємо все те, що ми з вами проходили. Я загадуватиму вам загадки, а ви мені показуватимете правильні відповіді на картках.

У .:1. Ключ гарний, незвичайний, друг високих нот.

Діти: скрипковий ключ – показують картку

У .:2.На початку нотного стану знак стоїть невпинно.

Басовим нотам є підказка, коли звучить страшна казка.

Д.: басовий ключ – показують картку

У. :А тепер давайте заспіваємо пісеньки про ці музичні ключі

(Звучить пісенька «Ключі скрипковий та басовий»).

У.: 3.Чотири рисочки, схожих на грати.

Кожен це чує – стала нота вищою!

Д.: Дієз – показують картку

У.: 4 .Щоб зробити ноту нижче, є інший значок – пароль,

Називається він просто: знижуючий …

Д.:бемоль

У.: Згадаймо з вами пісеньку про діез та бемоль.

(Звучить пісня "Динамічні відтінки").

У.: 5.Світлий світ просторий, відкрив нам лад … (мажорний)

6. Світ у напівтемряву занурений, лад намалює ... (мінорний)

А зараз ми з вами виконаємо дві пісні. Одну в мажорному ладі, а іншу в мінорному. Уважно дивимося на екран співаємо та диригуємо у розмірі 2/4.

(Демонструються на проекторі пісні «Лялька» та «Осіння пісенька»).

І на закінчення повторення пройдених тем, давайте згадаємо з вами про стійкі та нестійкі щаблі.

Д.: Стійкі – цеI, III, Vщаблі, а нестійкі -II, IV, VI, VIIщаблі

(Виконують - «Пісенька стійких щаблів» та «Пісенька нестійких»

щаблів»).

IV . Ритмічна розминка. Шумовий оркестр.

У.: Хлопці, а зараз ми з вами пограємось у «Ритмічну луну». Але спочатку давайте згадаємо ритмослоги, які ми проходили. Відкрийте підручник на сторінці 38. Промовляємо ритмослогами запропоновані ритмічні групи тактуючи.

(Діти промовляють ритмослоги з тактуванням).

У.: Молодці! А тепер я простукуватиму ритм, а ви мені як луна повторюватимете, але не просто повторюватиму, а викладатимете в картках.

(Звучить «Ритмічна луна»).

Хто зможе повторити?

(Діти повторюють ритмічний малюнок, на ударному інструменті промовляючи разом із учителем ритмослоги. Після чого один із учнів викладає ритм на дошці).

- А ми тим часом, кожен на своєму інструменті, промовляючи ритмослогами, повторимо як відлуння.

(Діти повторюють ритмічний малюнок на шумових інструментах разом із викладачем.)

У.: А зараз ми з вами зобразимо шумовий оркестр. Перед вами на дошці ритмічна партитура на пісню «Білка співала та танцювала». Тільки співатиму її я, а ви будете моїм оркестром, тільки ритмічним.

Що таке оркестр?

Відповіді дітей.

Далі виходять по одній людині з кожної ударної групи-ложки, маракас та бубон. Розбирається ритмічний малюнок кожної ударної групи, промовляючи ритмослогами. Інші хлопці на місцях також працюють із інструментами.

V . "Музична зарядка".

VI . Інтервали. Казка про інтервали.

З чого краще починати? Зі знайомства з інтервалами, це – перший етап. Кожному інтервалу відповідає наочний, доступний образ. Найчастіше це якась тварина, звірятко, відома дитині. Я намагаюся всіма можливими способамиописати, позначити, показати, обіграти той образ, з яким у дитини згодом буде пов'язаний інтервал. Вибір образу невипадковий – він емоційно відповідає звучанню інтервалу, його настрою. Кожен інтервал має принаймні два імені – «образне» (ігрове) та академічне. Діти під час уроків знайомляться з відповідними кожному інтервалу образами і чують, як характер виражається у звучанні. У результаті вони вчаться дізнаватися, розрізняти та порівнювати співзвуччя.

Вчитель під час демонстрації презентації про інтервали, розповідає казку, про те, як п'ятеро друзів їжакові допомогли.

    Читаючи казку під час перегляду презентації, озвучувати інтервал (на інструменті чи співаючи).

    Після завершення казки провести цікавийслуховий аналіз. Викладач грає інтервали, а діти показують картинку з відповідним персонажем казки, на якій написано академічну назву інтервалу.

КАЗКА ПРО ТО,

ЯК П'ЯТЕРО ДРУЗІВ ЇЖИЧКУ ДОПОМОГЛИ

У далекій, спекотній африканській савані жили-були друзі: висока Жирафа (ч8 ), дві антилопи - велика і мала (б6 ім6 ) - і хоробрий Зебра (ч4 ).Друзі весело проводили час, граючи в різні забавні ігри. Дуже часто мріяли вони про далекі подорожі. Але найдовша подорож була для них завжди одна – похід до далекого озера (год5 ) на водопій. Там вони завжди говорили про те, про це з птахом – носорогом (б3 та м3 ), Яку всі звали Тарі. Тарі багато знала, бо літала за озеро і навіть була у лісі за річкою, а може й далі.

І ось одного разу, повертаючись із водопою, друзі зупинилися під своєю улюбленою пальмою. Вони обговорювали те, що їм сьогодні розповіла Тарі: у річці, що протікала через їхнє озеро, оселився жахливий крокодил (б7 )…

Він був такий страшний і жахливий, що ніхто не наважувався переплисти через річку на інший бік.

Раптом увагу друзів привернув дивний шум, що виходить з величезного дупла старого дерева. Раптом звідти вискочив дивний звір, він згорнувся грудочкою, покотився і завмер.м2 та б2 ). Раніше друзі ніколи не бачили такого звіра.

Д чи коротко, але друзям вдалося познайомитися з дивним звіром. Він виявився не таким вже й страшним, як їм здалося спочатку. Звірятка звали Їжачок – Колючка. Колючка розповів свою сумну історію. Він не пам'ятає, як опинився тут у савані і набрав на це величезне дерево. Але він точно знає, що його будинок там, у маленькому ліску, на іншому березі річки. Але як перебратися туди? Їжачок цього не знав.

Не знали й друзі, як допомогти їжакові. Тоді вирішили вони піти за порадою до пташки Тарі.

Всі разом: Жирафа, дві антилопи, зебра та їжачок Колючка, вирушили до озера. Там вони швидко розшукали свою знайому пташку і розповіли їй все як є. Небагато подумавши, Тарі полетіла на розвідку до того місця, де бачила останній разкрокодила.
Вона швидко знайшла його, тому що він так голосно ревів (б7 та м7 ), що його знайшов би навіть сліпий ... Мудрий птах відразу ж прийнялася за справу: вона з'ясувала, чому крокодил так злий, і чому він так голосно кричить. Все виявилося дуже просто: крокодил ніколи не чистив зуби, і тому вони сильно розболілися. Тарі запропонувала крокодилові свою допомогу – видалити хворі зуби, а він за це обіцяв пропустити через річку її друзів. Сказано зроблено. Тарі швидко впоралася зі своїм завданням.

Після цього Тарі злітала за друзями, які легко змогли допомогти їжакові перебратися через річку. На цьому закінчується історія про те, як п'ятеро друзів допомогли їжакові повернутися додому.

Слуховий аналіз .

А тепер давайте згадаємо – як звучать наші казкові тварини. Я озвучуватиму їх на інструменті, а ви мені показуватимете картинки з відповідним персонажем. І називати інтервали, які написані на звороті.

VII . Музичний диктант.

Ціль: розвиток ладових відчуттів учнів

Необхідні матеріали : нотний матеріал для групової роботи, нотний стан з нотками.

Учасники: усі учні

1 диктант

Перед вами мелодія диктанту з пропущеними звуками. Користуючись ритмічними «підказками», допишіть ноти, що бракують.

2 диктант-усний «Колобок»

Звучить презентація із диктантом «Колобок». Завдання хлопців - налаштуватись по стійких щаблях і заспівати ноти, разом з колобком тактуючи. А потім викласти цю диктант на своїх нотоносцях нотами.

VIII . Висновок. Підбиття підсумків.

Ціль : проаналізувати чи виконані завдання уроку.

Проведення: вчитель пропонує учням озвучити, які завдання виконані, які ні, чи досягнуто мети уроку. Потім підраховую нотки, які лунають протягом усього уроку – у кого саме велика кількість, Отримують п'ятірки.

Наш урок добіг кінця, сьогодні ми повторили з вами пройдений матеріал, дізналися нові теоретичні терміни - назви інтервалів, а також закріпили отримані відомості у вигляді практичних завдань, в ігровій формі. Сподіваюся, наш урок пройшов плідно, ми всі добре попрацювали. На наступному занятті ми продовжимо вивчення цієї теми більш докладно.

IX. Домашнє завдання.

Мета викладача : Організувати учнів для ефективного виконання домашнього завдання.

Мета учнів : Написати домашнє завдання та зрозуміти як його виконувати.

Завдання :

1) Повідомити учнів домашнє завдання.

2) Роз'яснити методику виконання

3) Мотивувати необхідність та обов'язковість цієї роботи.

Критерії засвоєння : Учні зрозуміли, як потрібно виконувати домашнє завдання, про це свідчить їхня активна участь у розмові

Викладач: А тепер відкриваємо щоденники та записуємо домашнє завдання.

Перше завдання – вивчити назви інтервалів.

Друге завдання – за підручниками стор.39 №6

Викладач: Ось підійшов урок до кінця. Сьогодні ви все добре попрацювали. Молодці! Мені дуже сподобалося з вами працювати, Щиро Дякую! До побачення!

Учні:До побачення!