Keeruliste lausete õpetus. Lihtsa keeruka lause kokkuvõte

Shilina Olesya Ivanovna, piirkondlik riigieelarveline keskhariduse õppeasutus "Vennaskond" õpetajakoolituskõrgkool", vene keele ja kirjanduse õpetaja. Irkutski piirkond, Bratsk.

Teema (fookus): vene keel.

Laste vanus: 11. klass.

Asukoht: Klass.

Eesmärgid:- korrata, üldistada ja süstematiseerida teadmisi keeruka lause kohta - arendada sidusat ja asjatundlik kõneõpilasi sõnadega töötamise ja lugude kirjutamise kaudu – harida ettevaatlik suhtumine vene keelele. Tunni tüüp: teadmiste üldistamine ja süstematiseerimine Tehnoloogia: mängimine (võistlusmäng) Varustus: dokumendikaamera, kaardid ülesannete ja teoreetilise materjaliga
Tunni edenemineI. Eesmärkide ja eesmärkide seadmine Klass on jagatud 2 võistkonda. Iga meeskond kogub tunni jooksul punkte. II. Ortopeediline soojendus 1. Katkend multifilmist "Puhkus Prostokvashinos" - osa "Anna meile meie pakk!" - Mida saate tegelaste kõne kohta öelda? ( Pechkin hääldab valesti sõnu “dokumendid” ja “too”) (õige vastuse eest 1 punkt) 2. Sõnade lugemine (1 inimene alarühma kohta) (30 punkti (sõnade arvu järgi) miinus vigade arv):Dokument, omanikud, fondid, orvud, eestkoste, kelmus, prügirenn, varu, vibud, eksperdid, tantsija, puusepp, king, arusaadav, pane, võttis, ukraina, heliseb, hõlbustab, hapuoblikas, koogid, peet, hulgimüük, vastsündinu, süüdimõistetu , ilusam, ploom, dispanser, rulood, läkaköha. 3. Koostame end: - Näidis: muinasjutt “Kolobok” (vt 1. lisa)- Ülesanne: koosta sidus minijutustus, kasutades vähemalt 5 sõna sellest loendist (võid kasutada ka varem õpitud sõnu), loe see ette.4. Tulemus: luuletus “Ood vene keelele” (autor E. Vesnikule) III.Teadmiste uuendamine Mäng "Leia viga" Juhised: kasutades teoreetilist materjali ( vaata lisa 2), koostage lugu lihtsast keerulisest lausest, mis sisaldab 1-2 viga; 2. meeskond peab need vead avastama ja parandama. (Iga vea ja iga õige vastuse eest antakse 1 punkt)IV.Praktiline töö 1. Mäng "Lumepall" Juhised: Annan esimese lause, meeskonnad kutsuvad kordamööda järgmist lauset mis tahes keerulise komponendiga, kuid nii, et moodustuks pidev ahel. Kui paus on 10 sekundit, läheb vastamise õigus teisele võistkonnale. (iga lause eest 1 punkt)Näidis:Õpetaja: Kohtasin suvel tänaval mantlisse riietatud meest ( prib. umbes.). 1 õpilane: Mantlis, MUUSES, talvises (sissejuhatav sõna). 2 õpilane: TALVEL, AGA VÄRVILINE ( homogeensed liikmed.3 õpilane: Värviline, NAGU SUVIHEIM ( võrdlema käive 4 õpilane: KÜLA LÄHEDAL ASUB HEIT ( prib. umbes.) jne. Pakkumine: Suvel armastan kaljaga keedetud okroshkat 2. Mäng “Tõlge vene keelest vene keelde” (vt 3. lisa)Juhised: 1.teksti lugema, selles keerulisi komponente tuvastama 2.teksti korrigeerima kõnevead, täiendades seda osalus- ja osalausetega. ? – Milliseid komplitseerivaid komponente leiti autori tekstist ja mida üldse polnud? Miks? (V kõnekeelne kõne– sissejuhatavad sõnad ja üleskutsed edastavad kõnet tavaline inimene; V kunstiline kõne– osalus- ja määrsõnafraasid kõne kaunistamiseks).Eksam: töö tulemuste visuaalne demonstreerimine läbi dokumendikaamera. (üks punkt iga õigesti leitud komplitseeriva komponendi eest, küsimuse õige vastuse eest; parandatud teksti eest tervikuna 1 punkt) 3. Mäng “Aineloto”. Juhised: Igal meeskonnal on numbritega kaart. Õpetaja joonistab juhuslikult numbriga tünni ja esitab sobiva küsimuse. Vastab meeskond, kelle kaardil on see number. Vastuseid välja ei karjuta, kapten nimetab vastaja; Kui vastus on vale, läheb vastamisõigus teisele võistkonnale. (üks punkt iga õige vastuse eest)Küsimused: 1. Kas vastab tõele, et lauses “Poeg, kirja, milles sa raha küsid, me ei saanud” 2 pöördumist?2. Kas vastab tõele, et osalause on alati isoleeritud?3. Kas vastab tõele, et sissejuhatavad sõnad ja pöördumised ei ole lause osad? 4. Kas on võimalik väita, et lauses „Ta töötas väsimatult“ ei ole võrdlusfraasi isoleeritud? 5. Kas nõustute väitega, et lause homogeensed liikmed lause eraldatakse kirjakomadega?6. Kas vastab tõele, et lauses “Ma armastan sind, Peetri looming...” pöördun ma Peter Egorovi poole? 7. Kas lauses “Ta aga ei kahelnud oma sõprades” on sissejuhatav sõna? komplitseeriv komponent lauses “Artem Muzykin, rühma 193K õpilane, käis konverentsil” 9. Kas vastab tõele, et kui põhisõna on siis isikuline asesõna Kas osalause on alati isoleeritud? 10. Kas nõustute väitega, et lause „Tulesin hästi, suudle, katus“ on homogeensete predikaatide tõttu keeruline? 11. Kas usute, et lause osalause“Jookses osakonnajuhataja juurest, kontsad sädelemas” – kas see käib A. Tsupikovi kohta? 12. Kas vastab tõele, et määr- ja võrdlusfraasid lauses on määrsõnad? V. Kokkuvõte.

LISA 1.

Elas kord vastsündinud kakuke. Oh, kuidas ta vanavanemad teda hellitasid. Nad hoolitsesid Koloboki eest, sest... Nad hoidsid tema üle eestkostet.Soojal juunipäeval tüdines Kolobok aknal istumisest nagu hukkamõistetud mees ja ta jooksis minema, võttes köögilaualt teele trühvleid.Ta veeres mööda rada metsa. Veereb ja veereb ja järsku hüppas põõsaste tagant välja hapuoblikas suus jänes: “Kolobok, Kolobok, ma söön su ära!” “Mul oli läkaköha, olin ambulatooriumis, ära söö mind. , ma olen nakkav!" - Kolobok laulis ja veeres edasi. Ta veereb, veereb, närib trühvleid ja hunt kohtub temaga. Nii ilus hunt, sall kaelas ja uutes kingades: - Kolobok, Kolobok, ma söön su ära! - I oli läkaköha, ma olen Dispanseris valetas, ära söö mind, ma olen nakkav! - Kolobok laulis ja veeres edasi. Ta veereb ja veereb ja karu kohtub temaga. Karu on ka nii ilus! Käppades on tal kasetohust korv, peas metsaservas asuva hulgipoe müts.Karu rääkis Kolobokiga järsku ukraina aktsendiga: „Kolobok, Kolobok, ma olen siin. sulle!“ „Mul oli läkaköha, olin ambulatooriumis, ära söö.“ mina, ma olen nakkav! - Kolobok laulis ja veeres, jättes maha kauni Karu. Kolobok veereb, veereb, sööb oma trühvleid ja metsatantsija kohtub temaga. Ta on nii ilus - te ei leia kedagi ilusamat, punaste juustega, vibudega: - Kolobok, Kolobok, ma söön su ära! - Mul oli läkaköha, olin ambulatooriumis, ärge sööge mind, ma olen nakkav! - Kolobok laulis ja tahtis edasi veereda. Rebane otsustas pettuse ära teha ja sundis Kolobokit veel korra laulma. Ta pani selle ninaotsa, ootas, kuni Kolobok valvsuse kaotab, ja sõi selle ära. Moraal:Ärge usaldage võõras metsas "ilusaid".

Tsaruk N., rühm 11 N.


LISA 2.

Teoreetiline materjal teemal:

"Keeruline lihtne lause"


Komplitseeriv element P on objekti või isiku teine ​​nimi, mida väljendab nimisõna, mis näitab suhte aste, rahvus, auaste, elukutse, vanus jne. Rakendus võib olla: a) üksik: Deevi järel kõndis Sapožkov (I.p.) saani juurde, raudteetööline(I.p.). (raudteemehe rakendus pole levinud, viitab nimisõnale Sapožkov) b) tavaline (koosneb nimisõnast sõltuv sõna või sõnadega): omanik (I. p.), kõva mees(I. p.), ei olnud rahul ei külaliste ega kasumiga. (rakendus stern man on levinud, viitab nimisõna meistrile) Sissejuhatavad sõnad- See erilised sõnad või sõnade kombinatsioonid, mis väljendavad kõneleja suhtumist väljendatavasse, näitavad sõnumi allikat, mõtte verbaalse vormistamise meetodit, üksikute mõtete seost kõnes jne. Sissejuhatavaid sõnu iseloomustavad sissejuhatuse intonatsioon, mis väljendub hääle langetamises ja nende kiiremas hääldamises võrreldes ülejäänud lausega. Sissejuhatavad sõnad on sõna või fraas(tundub ilmselt muidugi esiteks siiski nii, seega ehk teisisõnu tõtt rääkida jne); Sissejuhatavad konstruktsioonid ei ole ettepaneku liikmed ja neid saab eemaldada lausest, ilma selle terviklikkust rikkumata, võrrelge: See kuuta öö, tundus, oli sama suurepärane. - See kuuta öö oli sama suurepärane.Sissejuhatavad konstruktsioonid kirjas on alati on isoleeritud, see tähendab, et nad paistavad silma üks koma(kui need on lause alguses või lõpus) ​​ja kaks koma(kui need on lause keskel). Näiteks: Minu suureks kurvastuseks, ta ei kuulanud mõistlikke nõuandeid. Ta ei kuulanud mõistlikke nõuandeid minu suureks meelehärmiks. Ta, minu kurvastuseks, ei kuulanud mõistlikke nõuandeid.

LISA 3.

Mäng "Tõlge vene keelest vene keelde". Valik 1.

NÄRVILISED INIMESED (väljavõte)

Hiljuti oli meie ühiskorteris kaklus. Ja mitte ainult võitlus, vaid terve võitlus. Glazovaja ja Borovaja nurgal. Nad võitlesid loomulikult alates puhas süda. Invaliidil Gavrilovil oleks peaaegu viimane pea maha raiutud. peamine põhjus- inimesed on väga närvis. Väsitab pisiasjade pärast. Tal läheb kuumaks. Ja selle kaudu võitleb ta jämedalt, justkui udus. See on muidugi pärast kodusõda Inimeste närvid on nende sõnul alati kulunud. Võib-olla on see tõsi, kuid ainult puudega Gavrilovi pea ei parane sellest ideoloogiast kiiresti. Ja näiteks üks elanik, Marya Vasilievna Shchiptsova, tuleb kööki kell üheksa õhtul ja paneb primuspliidi põlema. Teate, ta süütab alati selle aja priimuse. Ta joob teed ja paneb kompresse.

(M. Zoštšenko järgi)

Mäng "Tõlge vene keelest vene keelde". 2. variant.

NÄRVILISED INIMESED (väljavõte)

Ta tahab koristada, ta võtab selle vasak käsi siil ja teine ​​elanik, Daria Petrovna Kobylina, kelle siil, vaatasid, mis võeti, ja vastasid: "Siil, kallis Marya Vasilievna, muide, pani selle tagasi." Štšiptsova muidugi punastas nende sõnade peale ja vastab: "Palun," vastab ta, "lämbutage oma siiliga, Daria Petrovna." "Minu jaoks on vastik," ütleb ta, "oma siili puudutada, rääkimata selle käest võtmisest." Muidugi punastas Daria Petrovna Kobylina nende sõnade peale. Nad hakkasid omavahel rääkima. Oli müra, mürin, kolin. Abikaasa Ivan Stepanych Kobylin, kelle siil tuleb mürale vastuseks. Selline terve mees, isegi kõhus, aga omakorda närviline.

Vene keele tund 9. klassis

Õpetaja: Dedusheva Vera Vladimirovna MOAU "Keskkool nr 25 Orskis"

Kirjavahemärgid lihtsas keerukas lauses. Ettevalmistus OGE-ks.

Tunni tüüp: teadmiste üldistamine ja süstematiseerimine.

Tunni eesmärgid:

Hariduslik:

1. Korrake ja süstematiseerige teadmisi üksikute lauseliikmete kohta (definitsioonid, asjaolud, sissejuhatavad sõnad, homogeensed liikmed).

2. Arendada õpilaste õigekirja- ja kirjaoskust.

3. Arendada kõneoskust isoleeritud lauseosade kompetentsel kasutamisel erinevates süntaktilistes struktuurides.

4. Tugevdada tekstianalüüsi oskust.

Arenguline:

1. Luua tingimused analüüsivõime arendamiseks kujundlik süsteem töötab.

2. Rikastage aktiivne leksikon koolilapsed.

3. Arendage õpilastes loogilise mõtlemise ja õpitud faktide üldistamise oskust.

Hariduslik:

1. Haridus õpilastele moraalsed omadused piltide kaudu kunstiteos

Õppemeetodid: probleemipõhine, osaliselt otsingupõhine.

Tundide ajal

    Sissejuhatus.

Tere kutid! Tänases tunnis jätkame ettevalmistusi lõplik sertifikaat. Meie ülesanne on täna korrata lause üksikuid osi. Pidage meeles isoleeritud lauseosade kirjavahemärke. Sina ja mina peame õppima nägema tekstis üksikuid lauseosi.

II. Õpitu kordamine:

    Kodutööde kontrollimine:

a) eraldi määratlus

Ülesanne nr 1

1) Vana kutsari pühendumusest puudutatuna vaikis Dubrovsky ja andis oma mõtetele.

Ülesanne nr 2

Koostage nende lausete jaoks diagrammid

1) Uskumatust uudisest jahmunud ema vaatas oma isale otsa.

2) Vahepeal hakkas kari aeglaselt (n, nn) ​​rändama üle (veel mitte) maha toodud, kaste ja auruga kaetud heinamaa.

Individuaalsed kaardid

Kopeerige ja täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tee diagramme.

Inimtegevusi, mis tehakse järelemõtlemisel, nimetatakse tegudeks.

Kuuma suve jooksul kuivanud ja tuule käes helisevad varred katavad metsiku stepi.

2) Töötamine rahaliste vahenditega kunstiline väljendus(ülesanne 3 OGE)

(Leia sobivus)

1.Fraseologism

2. Personifikatsioon – A

3. Anafora-G

4. Võrdlus-B

5. Epiteet-B

Epiteet – kunstiline määratlus (värviline määratlus)

Personifikatsioon - elutute objektide andmine inimlikud tunded, mõtted, teod

Võrdlus - ühe objekti võrdlemine teise või mis tahes objektiga sidesõnade abil: nagu, justkui, nagu

Inversioon- vastupidises järjekorras sõnad

Anafora – kordamine algussõnad, read, stroobid või fraasid, alguse ühtsus

Fraseologism- seatud fraas.

Kuidas mõistame selle väite tähendust?

Otsi kirjavahemärkide viga lauses. Seletama.

(õpilane töötab iseseisvalt juhatuses)

4) Materjali suuline frontaalne kordamine eraldi definitsiooni kohta.

(lapsed räägivad)

(Eraldi liikmed laused on lause liikmed, hääldamisel intonatsiooniliselt esile tõstetud ja kirjas kirjavahemärke kasutades. Need on eraldi definitsioonid, rakendused, asjaolud, lause eraldi selgitavad osad.)

5) Õpilaste töö kontrollimine tahvlis.(Lapsed kontrollivad.)

MIKS MA TAPPASIN CRACKKEEPI?

1. See oli kaua aega tagasi, umbes nelikümmend aastat tagasi. 2. Varasügisel naastes niidetud heinamaalt kalalt ja väikese pajuheinaga kasvanud augu lähedal nägin lindu. 3. Ta kuulis mind, ehmus ja hakkas järsku jooksma, kukkudes kohmakalt külili.
4. Sa ei pea poisi eest põgenema nagu hagijas. 5. Ta ajab kindlasti taga ja temas süttib metsik kirg. 6. Ettevaatust siis, elav hing. 7. Jõudsin linnule järele ja jahikirest pimedana virutasin teda niiske ridvaga.
8. Võtsin üles närtsinud, näiliselt luudeta kehaga linnu. 9. Tema silmi pigistasid surnud värvitud silmalaud, kael nagu pakasest kinni jäänud leht rippus.
10.Tundsin linnu ära. 11. See oli rukkirääk, meie mõistes jõmm. 12. Kõik tema tõmblevad sõbrad läksid soojematesse kliimadesse talve veetma, kuid see ei saanud sealt lahkuda. 13. Tal oli puudu üks käpp - ta sai heinamaal vikatiga pihta. 14. Sellepärast jooksis ta minu eest nii kohmakalt minema, sellepärast ma talle järele jõudsin.
15. Linnu õhuke, peaaegu kaalutu keha tekitas minus nii hale, et hakkasin kätega vaosse auku välja kaevama ja seda nii lihtsalt matma, rumalalt eksinud lind...
16. Olen elanud palju aastaid ja näinud kõike. 17. Ma olin sõjas, tulistasin inimesi ja nemad tulistasid mind. 18. Aga miks, miks, kui ma üle jõe rukkiräägu kriginat kuulen, siis süda väriseb ja üks vana piin langeb jälle minu peale: miks ma rukkiräägu tapsin? 19. Miks?

V.P.Astafjev.

Ülesanded tekstile

1. Määrake selle teksti kõne stiil ja tüüp.

3. Loetud tekstist allolevates lausetes on kõik komad nummerdatud. Kirjutage koma(de) tähistavad numbrid eraldi asjaoluna üles____

Varasügisel naasin kalalt läbi niidetud heinamaa ja väikese augu lähedal, (1) võsastunud pajuheinaga, (2) nägin lindu. Ta kuulis mind, (3) ehmus ja hakkas järsku jooksma, (4) kukkusin kohmakalt külili.

4. Loetud tekstist allolevates lausetes on kõik komad nummerdatud. Kirjutage koma (koma) tähistavad numbrid eraldi definitsioonis üles____

Seetõttu jooksis ta minu eest nii kohmakalt minema, (1) sellepärast ma talle järele jõudsin. Linnu õhuke, (2) peaaegu kaalutu keha tekitas minus nii kahju, (3) et hakkasin kätega vaosse auku välja kaevama ja seda nii lihtsalt matma, (4) rumalalt rikutud lind. .

5. Loetud tekstist allolevates lausetes on kõik komad nummerdatud. Kirjutage üles arv(ed), mis näitavad koma(de) millal iseseisev rakendus _____

Võtsin kätte närbunud, (1) näiliselt luudeta kehaga linnu, kelle silmad olid surnud, (2) värvitud silmalaud, (3) kael, (4) nagu pakasest kinni jäänud leht, (5) rippus lahti. See oli rukkirääk, (6) meie mõistes jõmm.

6. Asendage fraas värvitud silmalaud, alusel ehitatud alluv ühendus koordineerimine, suhtlusjuhtimise sünonüüm.______________________________________

7. Täitke puuduvad tähed. Selgitage sõnade õigekirja.

6) Töö tekstiga

Millest see tekst?

Määrake selle teksti kõne stiil ja tüüp (ilukirjandus, kirjeldavate elementidega narratiiv)

Töö tekstiülesannetega

KELL 5. Loetud teksti all olevad laused on nummerdatud

kõik komad. Kirjutage koma tähistavad numbrid eraldiseisvatesse asjaoludesse

Varasügisel naasin kalalt läbi niidetud heinamaa ja väikese augu lähedal, (1) võsastunud pajuheinaga, (2) nägin lindu. Ta kuulis mind, (3) ehmus ja hakkas järsku jooksma, (4) kukkusin kohmakalt külili.

7) Asjaolude eraldamise tingimuste fikseerimine. Pidage meeles isolatsioonitingimusi ( suuline töö koos soovitustega)

Millistes lausetes kasutate koma? osalause ei pannud:

1) Vaadates inimese tegusid, vaadake nende põhjuseid

2) Kogu laeva meeskond parandab väsimatult purjeid.

3) Lainete päikesepeegelduste triibud jooksid rütmiliselt mööda kaldaid, tõustes veest üles ja tuhmudes puude latvade poole.

III. Õppetunni kokkuvõte.

Mark positiivsed punktidõppetund, märkige puudused. Kommenteerige hinnanguid.

Peegeldus.(Lapsed jätkavad õpetaja fraasi.

Ma nautisin oma tänast õppetundi...

Täna oli mul raskusi......

Täna oli mul huvi õppida...

Mul oli täna lihtne...

Minu jaoks oli täna raske...

IV. Kodutöö.

Töö tekstiülesannetega.

Keegi või midagi. Raamat Eristada üldisest, luues erilise positsiooni teistest. O. aias väike krunt.

Mida. Keeleline Muutke end iseseisvaks (intonatsiooni järgi), lahutamatu osa pakkumisi.

ERALDATUD. Eraldi seistes, eraldi.

(Mõtete jäädvustamine teatmesõnaraamatutesse).

Õpetaja: Proovige tõlgenduste põhjal defineerida mõiste "eraldamine".

(Kuulatakse õpilaste vastuseid).

- rääkida üksikust asjaolust (2. rühm)

Vaadates inimese tegusid, vaadake nende põhjuseid

Ja jälle kihutas lennuk taeva poole, lõhestades ja purustades jäätunud õhu

Lainete päikesepeegelduste triibud jooksid rütmiliselt mööda kaldaid, tõustes veest üles ja hääbusid puude latvade poole.

Olles algul sujuvalt ja laialt üle maa lennanud, tabas torm kusagil kaugel mägesid, kogus end kurusse ja läks taas oma elemendiks.

Sihtmärk:

Tutvustada õpilastega mõisteid „lihtne ja keerulised laused"; õpetada ära tundma lihtsaid ja keerulisi lauseid, määrama nende põhitunnuseid, konstrueerima lihtsaid ja keerulisi lauseid; arendada kõnet, foneemiline teadlikkus, mälu, tähelepanu;

Kasvatada keeleliste vahenditega huvi vene keele vastu.

Tunni eesmärgid kavandatud tulemuste kaudu:

Isiklik:

Loomine väärtusjuhised ja tähendusi haridustegevus.

Tingimuste loomine õpilastes üksteise suhtes lugupidava suhtumise kujunemiseks.

Teema:

Tunneb ära lihtsaid ja keerulisi lauseid; keeruliste lausete liigid sidevahendite abil.

Koostage iseseisvalt keerukaid lauseid.

Regulatiivne:

Arendada oskust sõnastada tunni teema, tunni eesmärgid, oskust vastu võtta ja hoida õpiülesannet.

Kommunikatiivne:

Arendage oskust tunnis infoga töötada ja mõtteid sidusalt väljendada.

Säilitada ja arendada koostööoskust klassikaaslaste ja õpetajaga. Vasta küsimustele, kuula ja kuula.

Sõnastage, väljendage ja põhjendage oma seisukohta.

Kognitiivne:

Mõista ja integreerida teavet olemasolevasse teadmistepagasi, muuta, struktureerida ja rakendada lahendatavaid ülesandeid arvestades.

Hankige vajalik teave.

Tunni tüüp: Oskuste ja võimete arendamise tund.

Tundide ajal.

I. Aja organiseerimine.

Õpetaja: Tere hommikust, poisid ja kallid täiskasvanud! Mul on hea meel teid täna meie tunnis näha. Soovin teile kõigile õnnelik päev, ja teie poisid edukas töö klassis ja head hinded. Ärge ärrituge, kui kellelgi täna midagi ei õnnestu, pidage meeles muinasjutu "Tuhkatriinu" kangelase sõnu: "Ma pole võlur, ma alles õpin." Kui täna ei tööta, siis homme kindlasti. Peaasi on endasse uskuda ja kõik saab korda!

Naeratagem üksteisele, sõbrad,

Kingime külalistele naeratusi,

Kas olete tunniks valmis?

Siis asuge tööle, soovin teile õnne!

II. Kodutööde sooritamise kontrollimine.

III. Põhiteadmiste värskendamine.

Keeleline diktaat.(1. slaid)

Keeleteaduse haru, mis uurib kõnehelisid, on foneetika.

Keeleteaduse haru, mis uurib rõhuasetust ja hääldusreegleid – ortopeedia.

Keeleteaduse haru, mis uurib tähtedega helide tähistamise reegleid - graafika.

Keeleteaduse haru, mis uurib leksikaalne tähendus sõnad - sõnavara.

Keeleteaduse haru, mis uurib sõnade kirjutamise reegleid – õigekirja.

Keeleteaduse haru, mis uurib tänapäeva vene keele norme, on kõnekultuur.

Millise keeleteaduse osa nime saame oma keelelisele diktaadile lisada? Süntaks.

Eksam:

Foneetika, õigekiri, graafika, sõnavara, õigekiri, kõnekultuur, süntaks (2. slaid)

Mida see tähendab viimane sõna? (süntaks)

Nimetage väikseim süntaktiline üksus.

Mis on fraas?

Fraasi kohta teadmiste kinnistamine

Teise kooli poisid, samuti viienda klassi õpilased, kes täidavad oma õpetaja ülesannet, kirjutavad lausest välja Eilne lumesadu kattis metsas loomarajad. (Slaid 3) kõik fraasid, kirjutas üles järgmise:

Eilne lumesadu, lumesadu jäi magama, uinus metsas, metsas, kattis rajad, loomarajad.

Uurige hoolikalt salvestist ja vastake küsimusele: kas poisid täitsid ülesande õigesti või unustasid midagi? (grammatiline alus, eessõnaga sõna ei saa olla fraas)

Millised teised sõnad ei ole fraas . (lause homogeensed liikmed)

(Slaid 4) Kirjutage fraasid vihikusse, analüüsige neid koos üksikasjaliku selgitusega.

Eilne lumesadu jäi metsas magama, kattis rajad, loomarajad.

Harjutus" Uuri sõna" (5. slaid)

  1. Tüvi on sama, mis sõnal EXPOSURE
  2. Eesliide, nagu sõnas TAUST
  3. Lõpp, nagu sõnas AT DAWN
  4. Sufiks, nagu sõnas ESESS

Vastus: ettepanek.

Millises vene keele osas LAUSEID uuritakse? (Süntaks).

Grammatikajutt(6. slaid)

Nüüd kuulake lugu:

Kunagi elasid kuningas ja kuninganna. Nad ei saanud üksteiseta elada ja lahku läksid väga harva. Tõsi, nende tegevus oli erinev: Kuningas vastas küsimustele Kes? Mida? Ja kuninganna oli kohutav rääkija ja vastas mitmele küsimusele: Mida ta teeb? Mida nad teevad? Mida? Ja ka riietusid erinevalt. Kuningale meeldis nimisõnast valmistatud nukk ja asesõnast valmistatud rüü, kuninganna kandis kõige sagedamini verbist valmistatud kleiti.

Kellest lugu räägib? (Subjekti ja predikaadi kohta)

Mis on subjekt ja predikaat?

Sõnavaratöö (Slaid 7)

Sa leidsid muinasjutu tekstis võõraid sõnu. Tutvume nende tähendusega.

Kamisool- antiikne lühike meeste riided, vöökohalt õmmeldud, tavaliselt varrukateta, hiljem asendatud vestiga.

Mantel- laiad ja pikad riided vihmamantli kujul. Kuninglik rüü.

Harjutus lause grammatilise aluse leidmiseks

Otsige lausest üles grammatiline alus ja kirjutage see vihikusse, tehke lause konspekt.
Suured lumehelbed langevad maapinnale. (Slaidid 8, 9)

Lumehelbed langevad

Tunni teema õppimiseks valmistumine(Slaidid 10)

Loe laused.

Kas seda lauserühma saab nimetada tekstiks? Miks?

Õigekirjaprobleemide lahendamine.

Jagage laused kahte rühma.

Lumi kattis maad ja saabus tõeline talv. Nädlesin selle (?) sügisega kaua. Külm tuul ulutab põllul ja puhub lõuna poole. Sügis on järele andnud.

Raskus? (Slaid 11). Miks see ülesanne teile raskusi valmistas? (Teadmiste puudumine)

Meeskonnatöö

Siis spekuleerime. Loendage igas lauses olevate grammatiliste tüvede arv. (12. slaid)

Tunni teema kirjutamine vihikusse

Teema: Lauseliigid grammatiliste aluste arvu järgi: liht- ja komplekslaused. (13. slaid)

Lavastus hariduslikud ülesandedõppetund.(13. slaid)

1) Sõnasta tunni eesmärk lähtuvalt selle teemast. Kasutage järgmist tugisõnad 1) tundma õppida... ja...;
2)õppige eristama... ja...;
3)õppige panema...

4) See on õige, poisid. Tutvume lihtsate ja keeruliste lausetega; õpime eristama lihtsaid ja keerukaid lauseid; õppige keerukatesse lausetesse kirjavahemärke panema.

Kehalise kasvatuse minut.

Nüüd on meil teiega kehalise kasvatuse seanss. Kuna täna tegeleme teemaga “Süntaks”, on soojendus seotud tundides kasutatava terminoloogia tundmisega.

(Mängureeglid. Õpilased tõusevad oma kohalt, käed vööl. Õpetaja helistab erinevaid termineid. Kui terminid on seotud süntaksiga, tõstke käed üles; kui need viitavad muudele keeleosadele, laske käed alla.)

Eesliide, grammatiline alus, fraas, tüvi, sõnatüvi, koma, asjaolu, järelliide, lause, aadress, täht, teema, nimisõna, punkt.

Töötage tunni teemaga.

Lugemine teoreetiline materjalõpikus, lk. 129.(14. slaid)

Vestlus teemadel(15. slaid)

Milliseid lauseid nimetatakse lihtsateks?

Milliseid lauseid nimetatakse keerukateks?

Mis vahe on mitteliituvatel ja nendega seotud keerukatel lausetel?

Proovige mälu järgi loetleda sidesõnu ja erisõnu, mida kasutatakse keeruka lause osade ühendamiseks.

Treeningharjutuste sooritamine:

1) Mis ühendab ekraanile salvestatud lauseid? (16. slaid)

Lumi.

Poisid naudivad talvist lund.

(Lihtsad laused)

2) Töö paaris: pane kaartidest laused kokku

3) Eksam:

Milliseid ettepanekuid saite? Lugege neid.

Millised need on neis sisalduvate grammatiliste aluste arvu poolest?

Kirjutage üks neist dikteerimisest tahvlile ja märkmikusse, tõmmake alla grammatika põhitõed.

Taevas läks aeglaselt pilve ja lund hakkas sadama paksude helvestena.

4) Tee pildi põhjal lihtne lause. Kirjutage see oma märkmikusse. (17. slaid)

1) Lumi sädeleb ja sädeleb.

2) Jõge puudutas esimene jää.

3) Puuokstel on kohev lumi.

4) Loodus külmus pakase ootuses.

5) Lumega kaetud puud peegelduvad vees.

Õppetunni kokkuvõte.

Mida sa tunnis õppisid?

Mis teile tunnis meeldis?

Milliseid uusi avastusi oleme oma teadmiste varakambrisse lisanud?

Mis teema ühendas kõiki tänase tunni lauseid?

Poisid, kas teile meeldib talv? Milleks?

Talv pole mitte ainult ilus ja rõõmsameelne aastaaeg, vaid ka karm. Miks sa arvad? Kellel on talvel raske?

Kodutöö: teoreetiline materjal, lk. 129, nt. Nr 287 (18. slaid)

Laual on kolme triibuga paberileht. Kui tund meeldis, olete oma tulemusega rahul, siis värvige esimene triip punaseks; kui kahtlete mõnes küsimuses, siis teine ​​triip - roheline; kui midagi pole selge, siis viimane triip - sinine.

Materjali allalaadimiseks või!

Vene keele tund-töötuba "Vene tee"

Eesmärgid:

    Hariduslik: teadmiste üldistamine teemal “Lihtne keeruline lause”, õigekirja- ja kirjavahemärkide kinnistamine.

    Arendav: edendada arengut terviklik analüüs teksti, parandades õpilaste võimet konstrueerida vastust seotud väite kujul.

    Hariduslik: edendada suhtluskultuuri, edendada haridust positiivseid emotsioone teema uurimise käigus huvi tundma tervislik viis elu.

Tunni tüüp: töötoa tund.

Põhjendus: viiakse läbi 8. klassi materjali õppimise lõpus teadmiste üldistuse süstematiseerimiseks. Ettevalmistuse käigus loevad õpilased kodus läbitud materjali ja valmistuvad esinema praktilisi ülesandeid. Õpetaja valib didaktiline materjal teemal "Vene tee". Tunnis kasutatakse kaarte tekstide ja ülesannetega, võrdlusdiagrammid. Seda tüüpi tundides saab tööd korraldada erineval viisil: iseseisvalt, paaris, rühmades, kollektiivselt.

Töö vormid: eesmine, individuaalne, kaarte kasutades, iseseisev, kollektiivne, rühmades.

Tunniplaan:

    Aja organiseerimine.

    Motivatsioon ja eesmärkide seadmine.

    Sissejuhatus tunni teemasse. Kordamine teoreetiline teave teema juurde

  1. Korduvad täitmisalgoritmid mitmesugused praktilisi ülesandeid.

    Kontrollülesanne kogu klassile (vastavalt valikutele).

    Kuuldav diktaat.

    Kokkuvõtteid tehes.

    Kodutöö ülesanne.

Tundide ajal:

1. Organisatsioonimoment.

2. Motivatsioon ja eesmärkide seadmine: Täna tunnis jätkame vestlust lausest kui süntaksiühikust: a) üldistame teadmisi antud teemal; b) kordame mitut õigekirja ja kirjavahemärkide reeglit, c) täidame erinevat tüüpi analüüs, d) uurige, kust tee Venemaalt pärit on, selle kasulike omaduste kohta.

3.Sissejuhatus tunni teemasse.

Teejoomine sobib sujuvalt iidsed traditsioonid Vene külalislahkus. Ja need traditsioonid on imelised. Iga ajastu tõi kaasa midagi oma, külalislahkuse vormid ja etiketireeglid, lauanõuded ja roogade valik muutus, kuid külalislahkuse käsud jäid muutumatuks, nõudes külaliste tervitamist leiva ja soolaga ning lahke suhtumine. Vastavalt iidne komme Te ei tohtinud isegi tema nime küsida, ilma et oleksite talle süüa ja puhkust andnud. IN rahvakunst Selle kohta on palju vanasõnu ja ütlusi.

4. Küsimused vestluseks:

A) Milliseid vanasõnu külalislahkuse kohta teate?

B) Paljude Venemaa rahvaste seas väljendatakse külalislahkust teejoomiskutse kaudu. Mis jook see on? Miks ta nii populaarne on? Sellele küsimusele leiame vastuse tekstist 1.

Lugegem teksti ilmekalt

Esiteks on teel väga pehme ainulaadne aroom,

võrreldamatu maitse.

Aga öelda tee maitse ja lõhna kohta tähendab öelda väga vähe. Tee on rikkaim apteek.

Teeleht sisaldab ergutavat ainet, maole kasulikke happeid, eeterlikud õlid, luues ainulaadse aroomi 4 . IN värsked lehed vitamiini teeCneli korda rohkem kui sidrunis ja rohelises tees kümme korda rohkem kui mustas. Tänu paljudele vitamiinidele on teel kehale kasulik mõju kasulik mõju: suurendab vaimset aktiivsust, kõrvaldab väsimuse, parandab seedimist. Ravimtaimede hulgas on tee üks auväärsemaid kohti.

Käivitage sõelumine pakkumisi.

Kirjeldage ettepanekut, miks see on keeruline see ettepanek?

Rääkige meile määratluse eraldamise viisidest. Ehitage tugi - assistent.

IN) Mis riik on tee sünnimaa? (Hiina).

On legend: kunagi (see oli palju sajandeid tagasi eKr) keetis Hiina keiser vett, teepõõsast kukkus anumasse mitu lehte ja vesi tumenes, sellest eraldus peen meeldiv aroom. Proovisime infusiooni ja imetlesime seda. See oli maailma esimene teepidu.

G) Kuidas tee Euroopasse jõudis, saame teada tekstist 2, millega tegeleme.

Tee teekond Euroopasse oli pikk ja raske. Mitte kõik eurooplased ei teadnud, kuidas teed käsitleda.Seal on lugu inglise meremehest, kes saatis oma emale tollal väärtusliku kingituse – naela teed.Ta kutsus külalisi oivalisele välismaisele toidule. Ta keetis kausis terve naela teed, valas välja tema arvates mittevajaliku pruuni mõru vee ja jaotas keedetud teelehed osadeks. Täida need hapukoorega ja serveeri lauale.

Ülesanded tekstile:

1.

2. Asenda esiletõstetud lauses tegusõna osastavaga ja kirjuta see vihikusse.

3. Leia pakkumine koos isoleeritud asjaolu ja rääkige meile asjaolude eraldamise reeglitest. Ehitage tugi - assistent.

D) Millal sai tee Venemaal kuulsaks? Sellest saame teada tekstist 3

Esimesena avastasid Venemaal tee siberlased.See tungis sinna Mongooliast ja levis järk-järgult üle kogu riigi. 1638. aastal ilmus tee kuninglikku õukonda nimega "Hiina rohi". Ta tõi bojaari poeg Vassili Starkov, kes saadeti kingitustega ühele Mongoli khaanid. Vastutasuks sooblite eest oli Vene diplomaat sunnitud tarnima üsna märkimisväärse teevaru - 64 kg. Tsaar Mihhail Fedorovitši õukonnas prooviti jooki, tsaarile ja bojaaridele meeldis ning hiljem tuli see kasutusele. 1665. aastal sõlmiti leping tee tarnimiseks Hiinast.

Ülesanded tekstile:

1. Lugege teksti ilmekalt.

2. Kirjutage üles sõnad, mille kirjapilt on puudu, tõstke esile morfeemid.

3. Suuline ülesanne. Esiletõstetud lauses asenda tegusõna gerundiga ja selgita kirjavahemärke.

5. Algoritmide kordamine erinevate praktiliste ülesannete täitmiseks.

Paljud rahvad on välja töötanud ja kasutavad oma rahvuslikke tee valmistamise meetodeid. Need reeglid on üsna ranged. Neid tuleb teha hoolikalt, täpselt, täpselt ja kiiresti. See on eduka õllepruulimise saladuse alus.

6. Kontrollülesanne kogu klassile. Täitke ülesanded juhendis “Kuidas teed keeta” toodud materjali põhjal (vastavalt valikutele). Pärast ülesannete täitmist räägib iga rühma esindaja, kuidas teed keeta.

Valik 1.

Ülesanded tekstile:

    Lugege teksti ilmekalt.

Kuidas teed keeta

Tee tuleks keeta värskelt keedetud veega, kuid jook ei tohiks ägedalt keeda – selline vesi võib tappa parima tee aroomi;

Teekann, eelistatavalt portselan, loputatakse keeva veega;

Peale tee sissevalamist vala 2/3 ulatuses keeva veega ja kata rätikuga. Kui keetmise ajal eraldub vaht, tähendab see, et tee on õigesti keedetud;

Te ei tohiks vahtu maha võtta – see tee on kõige aromaatsem.

Parim tee pärast esimest infusiooni.

2. variant.

    Ülesanded tekstile:

    Lugege teksti ilmekalt.

    Otsi üheosalised laused põhiliikmega – predikaadiga. Märkige, millised need ettepanekud on.

    Tõstke esile lausete grammatilised alused.

    Palun märkige pakkumine koos eraldi määratlus. Rõhuta.

India tee keetmise viis

India rahvusjook on nn jäätee. Seda valmistatakse ette järgmisel viisil: 3 tl parimat teed lisatakse 300-350 grammile veele, mida keedetakse tavapärasel viisil 5 minutit ja jahutatakse. Seejärel täidetakse spetsiaalne 0,5-liitrine klaas mitme jääkuubikuga, valatakse sinna kogu jahutatud tee, lisatakse viiludeks lõigatud suhkur ja sidrun, umbes pool viljast ja mõnikord ka terve puuvilja mahl. , mis pressitakse klaasi, misjärel juuakse teed üliväikeste lonksudena .

3. võimalus.

    Ülesanded tekstile:

    Lugege teksti ilmekalt.

    Kommenteerige reeglit sidekriipsu paigutamiseks subjekti ja predikaadi vahele ning koostage lause kontuur.

    Leia üheosalised laused põhiliikme – predikaadiga. Märkige, millised need ettepanekud on.

    Tõstke esile lausete grammatilised alused.

Inglise tee keetmise viis

Britid on üks enim teed tarbivaid rahvaid maailmas. Britid joovad musta teed, enamasti Lõuna-Aasia teed (50% India ja 30% Tseiloni). Teekultus domineerib peaaegu igas Inglise perekond. Britid joovad teed piima või koorega, soojendades kuiva veekeetjat. Seejärel valatakse sinna teed kiirusega 1 tl ühe tassi vee kohta pluss 1 tl “teekannu kohta”. Veekeetja täidetakse kohe keeva veega (kaks korda) ja jäetakse 5 minutiks tõmbama. Tee tõmbamise ajal valatakse väga kuumadesse tassidesse soojendatud, kuid keetmata piim - 2-3 supilusikatäit ja seejärel valatakse tee piima hulka. Britid joovad teed rangelt kindlaksmääratud aegadel: hommikul hommikusöögi ajal, lõuna ajal (kell 13) ja Fife o. , hakkima", st. pärastlõunatee (17.00).

7. – Kui palju rahvaid, nii palju teejoomise vorme. Kuid vene tee joomist ilma samovarita on võimatu ette kujutada. Kuidas nad teed joovad ja mida sellega serveeritakse, on omaette lugu. suur jutt. Soovin, et teie kodu oleks hubane ja rõõmus, et meie külalislahkuse traditsioonid jätkuksid. Loodan, et hoolitsete oma tervise eest, tunnete mõõdutunnet kõiges, isegi tee keetmisel.

-Kuuldav diktaat.

Lõpuks kuulake kasulik nõu, pärast kuulamist kirjuta üles rõhutu isikulõpuga tegusõnad.

Kui kellelgi haigus juhtub,

Võite juua teed

Tee on kõigist ravimitest kõige tervislikum.

Tee kosutab meid kuumuses,

Ja külma ilmaga soojendab see sind,

Ja unisus saab võitu,

Ja ta vaidleb väsimusega,

Hävitab kõik haigused

Tee terviseks parim sõber!

8. Kokkuvõtete tegemine.

9. Kodutöö.Õpitekstid selle kohta, kuidas teed juua ja mida teega serveerida.

Vene keele tund

Teema "Lihtne keeruline lause"

Tunni eesmärk: fikseerida kirjavahemärkide paigutus lihtsas keerulises lauses; vaadata üle õigekirjaoskused; korrata ja tugevdada erinevad tüübid analüüs.

Ülesanded:

Tunni tüüp -õppetund-reis.

Tunni vorm- põhineb mängutehnoloogia(muinasjuttu kasutades) ja kasutades arvutiesitlus.

Varustus:arvutiesitlus,

Õppetegevuse korraldamise meetodid ja viisid: vestlus, töötuba, otsus testülesanded, individuaalne töö, vastastikune läbivaatus, enesekontroll.

Oodatud Tulemus : õpilaste oskuste valdamine õige seadistus kirjavahemärgid lihtsas keerulises lauses, oskus iseseisvalt koostada sarnaseid süntaktilisi struktuure ja õigesti väljendada mõtteid.

Tehnoloogiad: mängimine, isiksusele orienteeritud.

Tundide ajal

Üldistava sõnaga laused homogeensete liikmetega

1. Töö teooriaga ( suuline avaldus)

Õpetaja. Poisid! Kujutage ette, et olete Malvina Buratino juhendatavas vapustavas õppetunnis. Selles õppetükis käsitleme selliseid mõisteid nagu lause homogeensed liikmed ja üldistav sõna. Õpime, kuidas panna homogeensete terminite jaoks kirjavahemärke. Minu väike Pinocchios, kasutades diagrammi lk 57 (slaid 3), räägi meile, millest süntaktilised konstruktsioonid lihtne lause võib olla keeruline. Milline teave on teile uus? (SLAID 3)

Õpilased. Vasta skeemi järgi

2. Töö õpikuga (harjutus 131) (SLAID 4)

    Siin kõnnivad sõdurid mööda kõrbenud steppi ja laulavad vaikselt laule kaskedest ja vahtratest. (S. Lvov) (Od.)

    Miks sa, mu vanaproua, akna taga vaikid? (A. Puškin) (Kd.)

    Tuli tuksub kitsas ahjus kase-, haava-, kuuse- ja männipalkidel ning vasakul on org nagu laudlina, (N. Nekrasov) (Od.)

    vaik, nagu pisar. (A. Surkov) (S.)

3. Vastastikune kontroll (harjutus 131, laused nr 5-7) (SLAID 5)

See töö, Vanya, oli kohutavalt tohutu. (N. Nekrasov) (Kd.)

Ja nende lokid on valged nagu lumi mäe pea kohal. (A. Puškin) (S.)

Õnneks vilkus küljepealt hämar valgus. (K. Paustovsky)(B)

4. Töötage eelnevalt tahvlile kirjutatud tekstiga.

Teile on tehtud ettepanekuid. Lugege neid koos erinev intonatsioon. Kas kirjavahemärgid muutuvad ja miks?

Malvina kohutavas kapis katsid ämblikuvõrgud kogu riiuliakna nõudega.

Malvina kohutavas kapis katsid ämblikuvõrgud kõik: akna, riiulid, nõud.

Malvina kohutavas kapis katsid ämblikuvõrgud kogu akna, riiulid ja nõud.

5. Individuaalne töö tahvli juures

3 inimest juhatuses, viige läbi sõna igat tüüpi analüüs " võrk"

(foneetiline, morfeemiline, morfoloogiline).

Parenda esimene lause. Koostage selle lause diagramm.

6. Iseseisev töö(harjutuse 133 ülesanne 2), töötamine sõnastikuga

Apellatsiooniga pakkumised

"Pinocchio, jätkame õppetundi!" ütles Malvina. Siniste juustega tüdruk pöördus tujuka poisi poole ja too jätkas tühikäiku. Kuid sina ja mina oleme uudishimulikud ja seetõttu proovime õppidaära tunda tähenduse, intonatsiooni järgi, aadressi grammatiline tunnus (ei kuulu lausesse). Uurime välja, kuidas vormista apellatsioonikiri õigesti .

Kellele meie muinasjutu tegelastest kuulub järgmised sõnad(nelihääl on eelnevalt tahvlile või ekraanile kirjutatud ilma kirjavahemärkideta):

(SLAID 7)

Noor sõber olla alati noor
Ära kiirusta suureks saamisega.
Ole rõõmsameelne, julge ja lärmakas
Sa pead võitlema, seega võitle.
(Kilpkonnatortillale)

Asetage kirjavahemärgid. Mis teeb selle ettepaneku keeruliseks?

Mis on edasikaebamine?

Kellele tark kilpkonn need sõnad ütles? (Pinocchio)

Mis aitab meil kirjavahemärke õigesti paigutada? (intonatsioon)

7 . Töö õpikuga (harjutus 136) (SLAID 8)

Kaebus lause alguses

    Pinocchio, lõpeta klouneerimine!

    Lause keskel olev pöördumine

    Lõpeta selle tegemine, Pinocchio, kloun!

    Apellatsioonlause lause lõpus

    Lõpetage ringi klouneerimine Pinocchio!

    Pane tähele! (SLAID 9)

Kuidas peaksime üksteisega suhtlema sõltuvalt kõne olukord.

1. Hea kommetega mees ei kasuta sõnu sufiksiga - kuni (a) (Vaska, Lariska)

2. Aadressina ei saa kasutada asesõna sina, sina (Hei, sina!).

3. Ametlikus keskkonnas on ebaviisakas pöörduda kellegi poole lihtsalt tema perekonnanime järgi. Sel juhul meie kasutatava perekonnanimega levinud sõnad. (Härra Ivanov!)

4. Vanemate inimeste poole pöördutakse tavaks nime ja isanime järgi: Irina Nikolajevna, Natalja Vitalievna.

9 . Selgitav diktaat(SLAID 10,11)

Istu..m reas ja p..ütle la..com.

Ava mulle oma paks leht, laiuv mets!

Minu..tema rõõmuks poiss (ei maganud).

Mäletan lapsepõlvest, et mu hing otsis midagi imelist.

Öösel sadas vihma.

Parenda kolmas lause. Koostage selle lause diagramm.

10. Iseseisev töö (SLAID 12)

Tulge välja ja kirjutage oma ettepanek koos apellatsiooniga üles.

11. Õppetunni kokkuvõtte tegemine.

Rääkige kirjavahemärkide paigutusest homogeensete liikmetega üldistava sõnaga lausetes.

Rääkige meile, mida huvitavat õppisite tunnis lause homogeensete liikmete kohta.

Mis on edasikaebamine? (O. aidata inimestel luua kontakti, üksteist mõista)

Nimetage ravi tunnused. (Aadressid võivad esineda lause alguses, keskel või lõpus. Need on eraldatud komadega. Aadressid ei ole lause osad.)

12. Kodutöö nt. 134, 139.