Алгоритъм за решаване на системи от неравенства с една променлива. Урок „Решаване на неравенства с една променлива и техните системи

Цели на урока:

  • Образователни:
    • обобщават и затвърждават умения за решаване на линейни неравенства с една променлива и техните системи; проверка на придобитите знания;
  • Развитие:
    • развиват техники умствена дейност, внимание;
    • създават потребност от придобиване на знания;
    • развиват комуникативната и информационната компетентност на учениците;
  • Образователни:

Място на урока:след изучаване на темата „Решаване на линейни неравенства с една променлива и техните системи.“

Тип урок:урок за обобщаване на изучения материал.

Оборудване:дъска, учебник, тетрадки, карти за самостоятелна работа, компютър, мултимедиен проектор, екран, презентация ( Приложение 1 )

Структура на урока.

1. Организационен момент– 1 мин.
2. Актуализация основни познания– 10 мин.
а) устна работа по теория;
б) тест.
3. Работа по двойки – 5 мин.
4. Работа на дъската и тетрадките – 8 минути.
5. Физкултурна минута – 1мин.
6. Работа с центъра – 7 мин.
7. Самостоятелна работа (по избор) – 10 мин.
8. Оценки. Домашна работа – 1мин.
9. Обобщение на урока. Рефлексия – 2 мин.

ХОД НА УРОКА

I. Организационен момент(Приложение 1 , слайд 1)

Завършихме изучаването на темата „Линейни неравенства с една променлива и техните системи“ и днес имаме обобщаващ урок. Каква според вас е целта на нашия урок? ( Приложение 1 , слайд 2)
Вие правилно определихте целта на урока и можем да започнем да изпълняваме нашия план. Приложение 1 (
, слайд 3) Приложение 1 Ян Амос Каменски каза: „Смятайте за нещастен онзи ден или онзи час, в който не сте научили нищо, не сте добавили нищо към своето образование.“ (
, слайд 4)

И се надявам днешният урок и денят да не са нещастни и загубени за вас, защото... Всеки от вас ще отнесе със себе си нещо ново, непознато и образователно.

II. Актуализиране на справочните знания(Приложение 1 VII. Самостоятелна работа по варианти

, слайд 11) Вариант I
Вариант II

1) Решете неравенството: А) 4 + 12 > 7 + 13А) 4 + 12
X А) 4 + 12) + 4(6 + А) 4 + 12Б) – (2 – 3

) > 1 – Благодаря за урока.:

  1. Списък на използваните ресурси Алгебра: учебник за 8 клас общообразователни институции [ Y.N.Makarov, N.G.Mindyuk, K.I.Neshkov, S.B.Suvorova]
  2. под редакцията на S.A. Теляковски. – М.: Образование, 2009. Независими итестове А. П. Ершова, В. В. Голобородко, А. С. Ершова. – М.: Илекса, 2008.
  3. Рязановски А.Р., Зайцев Е.А.Математика, 5-11 клас: Допълнителни материализа урок по математика. – М.: Дропла, 2001. – 224 с.

Общински бюджет учебно заведение

„Средно средно училище №26

с задълбочено проучване отделни елементи»

град Нижнекамск на Република Татарстан

Бележки за уроци по математика
в 8 клас

Решаване на неравенства с една променлива

и техните системи

подготвени

учител по математика

първи квалификационна категория

Кунгурова Гульназ Рафаеловна

Нижнекамск 2014 г

Контурурок

Учител: Кунгурова Г.Р.

Предмет: математика

Тема: “Решаване на линейни неравенства с една променлива и техните системи.”

Клас: 8Б

Дата: 04/10/2014

Тип урок:урок за обобщаване и систематизиране на изучения материал.

Цел на урока:консолидация практически уменияи умения за решаване на неравенства с една променлива и техните системи, неравенства, съдържащи променлива под знака на модула.

Цели на урока:

    Образователни:

    обобщаване и систематизиране на знанията на учениците за начините за решаване на неравенства с една променлива;

    разширяване на вида на неравенствата: двойни неравенства, неравенства, съдържащи променлива под знака на модула, системи от неравенства;

    заведение интердисциплинарна комуникациямежду математика, руски език, химия.

Образователни:

Образователни:

    възпитаване на самостоятелност, точност и умение за работа в екип

Основни методи, използвани в урока: комуникативен, обяснително-илюстративен, репродуктивен, метод на програмиран контрол.

Оборудване:

компютър

    компютърна презентация

    моноблокове (извършване на индивидуален онлайн тест)

    раздавателни материали (индивидуални задания на няколко нива);

    листове за самоконтрол;

План на урока:

1. Организационен момент.

4. Самостоятелна работа

5. Рефлексия

6. Обобщение на урока.

Напредък на урока:

1. Организационен момент.

(Учителят казва на учениците целите и задачите на урока.).

Днес сме изправени пред много важна задача. Трябва да обобщим тази тема. Отново ще трябва да работите много внимателно теоретични въпроси, направете изчисления, разгледайте практическото приложение на тази тема в нашата ежедневието. И никога не трябва да забравяме как разсъждаваме, анализираме и изграждаме логически вериги. Нашата реч винаги трябва да бъде грамотна и правилна.

Всеки от вас има лист за самоконтрол на бюрото си. По време на урока не забравяйте да маркирате приноса си към този урок със знак „+“.

Учителят задава домашна работа, като я коментира:

1026(a,b), No.1019(c,d); допълнително - № 1046(а)

2. Актуализиране на знания, умения и способности

1) Преди да започнем практически задачи, нека се обърнем към теорията.

Учителят обявява началото на определението, а учениците трябва да довършат формулировката.

а) Неравенство в една променлива е неравенство от вида ax>b, ax<в;

б) Решаването на неравенство означава намиране на всички негови решения или доказване, че няма решения;

в) Решението на неравенство с една променлива е стойността на променливата, която го превръща в истинско неравенство;

г) Неравенствата се наричат ​​еквивалентни, ако техните множества от решения съвпадат. Ако нямат решения, тогава те също се наричат ​​еквивалентни

2) На дъската има неравенства с една променлива, подредени в една колона. А до него, в друга колона, техните решения са записани под формата на числови интервали. Задачата на учениците е да установят съответствие между неравенства и съответни интервали.

Установете съответствие между неравенствата и числовите интервали:

1. 3x > 6 a) (-∞ ; - 0,2]

2. -5x ≥ 1 b) (- ∞ ; 15)

3. 4x > 3 c) (2; + ∞)

4. 0,2x< 3 г) (0,75; + ∞)

3) Практическа работав тетрадка за самопроверка.

Учениците пишат на дъската линейно неравенствос една променлива. След като завърши това, един от учениците гласи решението си и допуснатите грешки се коригират)

Решете неравенството:

4 (2x - 1) - 3 (x + 6) > x;

8x - 4 - 3x - 18 > x;

8x - 3x – x > 4+18 ;

4x > 22;

х > 5,5.

отговор. (5,5 ; +)

3. Практическо приложениенеравенства в ежедневието ( химичен експеримент)

Неравенствата в ежедневието ни могат да станат добри помощници. И освен това, разбира се, има неразривна връзка между учебни предмети. Математиката върви ръка за ръка не само с руския език, но и с химията.

(На всяко бюро има стандартна скала за pH стойнострН, вариращо от 0 до 12)

Ако 0 ≤ pH< 7, то среда кислая;

ако pH = 7, тогава средата е неутрална;

ако индикаторът е 7< pH ≤ 12, то среда щелочная

Учителят налива 3 безцветни разтвора в различни епруветки. От курса по химия студентите са помолени да запомнят видовете разтворени среди (киселинни, неутрални, алкални). След това експериментално, с участието на ученици, се определя средата на всеки от трите разтвора. За да направите това, във всяко решение се спуска универсален индикатор. Това, което се случва, е, че всеки индикатор се оцветява съответно. И според цветовата схема, благодарение на стандартната скала, учениците установяват средата на всяко от предложените решения.

Заключение:

1 индикатор става червен, индикатор 0 ≤ pH< 7, значит среда первого раствора кислая, т.е. имеем кислоту в 1пробирке

2 завъртания на индикатора зелено, pH = 7, което означава, че средата на втория разтвор е неутрална, т.е. имахме вода в епруветка 2

3 завъртания на индикатора синьо, индикатор 7< pH ≤ 12 , значит среда третьего раствора щелочная, значит в 3 пробирке была щелочь

Познавайки границите на pH, можете да определите нивото на киселинност на почвата, сапуна и много козметични продукти.

Непрекъснато актуализиране на знанията, уменията и способностите.

1) Отново учителят започва да формулира определения, а учениците трябва да ги довършат

Продължете дефинициите:

а) Решаването на система от линейни неравенства означава намиране на всички нейни решения или доказване, че няма такива

б) Решението на система от неравенства с една променлива е стойността на променливата, за която всяко от неравенствата е вярно

в) За да решите система от неравенства с една променлива, трябва да намерите решение на всяко неравенство и да намерите пресечната точка на тези интервали

Учителят отново напомня на учениците, че способността да решават линейни неравенства с една променлива и техните системи е основата, основата за повече сложни неравенства, които ще се изучават в по-горните класове. Полага се основа на знанията, чиято сила ще трябва да се потвърди в OGE по математика след 9 клас.

Учениците пишат в тетрадките си за решаване на системи от линейни неравенства с една променлива. (2 ученика изпълняват тези задачи на дъската, обясняват решението им, озвучават свойствата на неравенствата, използвани при решаването на системите).

1012(d). Решаване на система от линейни неравенства

0,3 х+1< 0,4х-2;

1,5 x-3 > 1,3 x-1. отговор. (30; +∞).

1028(d). Решете двойното неравенство и избройте всички цели числа, които са неговото решение

1 < (4-2х)/3 < 2 . Ответ. Целое число: 0

2) Решаване на неравенства, съдържащи променлива под знака на модула.

Практиката показва, че неравенства, съдържащи променлива под знака на модула, предизвикват тревожност и съмнение в себе си у учениците. И често учениците просто не приемат подобни неравенства. И причината за това е лошо положена основа. Учителят насърчава учениците да работят върху себе си своевременно и последователно да научават всички стъпки за успешно прилагане на тези неравенства.

Провежда се устна работа. (предно проучване)

Решаване на неравенства, съдържащи променлива под знака на модула:

1. Модулът на число x е разстоянието от началото до точката с координата x.

| 35 | = 35,

| - 17 | = 17,

| 0 | = 0

2. Решаване на неравенства:

а) | x |< 3 . Ответ. (-3 ; 3)

б) | x | > 2. отговор. (- ∞; -2) U (2; +∞)

Прогресът на решаването на тези неравенства се изобразява подробно на екрана и е изписан алгоритъмът за решаване на неравенства, съдържащи променлива под знака на модула.

4. Самостоятелна работа

За да се контролира степента на усвояване на тази тема, 4 ученици заемат места в моноблоковете и се явяват на тематично онлайн тестване. Времето за тестване е 15 минути. След завършване се извършва самопроверка както в точки, така и в проценти.

Останалите ученици на чиновете изпълняват самостоятелна работа във варианти.

Самостоятелна работа (време за завършване 13 минути)

Вариант 1

Вариант 2

1. Решете неравенствата:

а) 6+x< 3 - 2х;

б) 0,8(x-3) - 3,2 ≤ 0,3(2 - x).

3(x+1) - (x-2)< х,

2 > 5x - (2x-1) .

-6 < 5х - 1 < 5

4*. (допълнително)

Решете неравенството:

| 2- 2x | ≤ 1

1. Решете неравенствата:

а) 4+x< 1 - 2х;

б) 0,2(3x - 4) - 1,6 ≥ 0,3(4-3x).

2. Решете системата от неравенства:

2(x+3) - (x - 8)< 4,

6x > 3(x+1) -1.

3. Решете двойно неравенство:

-1 < 3х - 1 < 2

4*. (допълнително)

Решете неравенството:

| 6x-1 | ≤ 1

След приключване на самостоятелната работа учениците предават тетрадките си за проверка. Учениците, работили на моноблокове, също предават тетрадките си на учителя за проверка.

5. Рефлексия

Учителят напомня на учениците листовете за самоконтрол, на които те трябваше да оценят работата си с „+“ през целия урок, на различните му етапи.

Но учениците ще трябва да дадат основната оценка на дейността си едва сега, след като изразят една древна притча.

Притча.

Вървял мъдрец и го пресрещнали трима души. Те пренасяли под жаркото слънце каруци с камъни за строежа на храма.

Мъдрецът ги спрял и попитал:

- Какво правихте цял ден?

— Носех проклетите камъни — отговори първият.

„Свърших си работата съвестно“, отговори вторият.

- И аз участвах в строежа на храма - гордо отговори третият.

В листовете за самоконтрол в точка No3 учениците трябва да въведат фраза, която да отговаря на техните действия в този урок.

Лист за самоконтрол _______________________________________

п /n

Стъпки на урока

Степен образователни дейности

Устна работав клас

Практическа част:

Решаване на неравенства с една променлива;

решаване на системи от неравенства;

решаване на двойни неравенства;

решаване на неравенства със знак за модул

Отражение

В параграфи 1 и 2 маркирайте верните отговори в урока със знак „+“;

в параграф 3 оценете работата си в клас според инструкциите

6. Обобщение на урока.

Учителят, обобщавайки урока, отбелязва успешни моменти и проблеми, върху които остава да се работи допълнително.

Учениците са помолени да оценят работата си според листовете за самоконтрол, а учениците получават още една оценка въз основа на резултатите от самостоятелната работа.

В края на урока учителят насочва вниманието на учениците към думите на френския учен Блез Паскал: „Величието на човек се крие в способността му да мисли“.

препратки:

1 . Алгебра. 8 клас. Ю.Н.Макаричев, Н.Г. Миндюк, К.Е. Нешков, И. Е. Феоктистов.-М.:

Мнемозина, 2012 г

2. Алгебра.8 клас. Дидактически материали. Методически препоръки/ И. Е. Феоктистов.

2-ро издание., St.-M .: Мнемозина, 2011

3. Контролно-измервателни материали Алгебра: 8 клас / Съставител Л.И. Мартишова.-

М.: ВАКО, 2010

Интернет ресурси:

Днес в урока ще обобщим знанията си за решаване на системи от неравенства и ще изучим решението на набор от системи от неравенства.

Определение едно.

Казва се, че няколко неравенства с една променлива образуват система от неравенства, ако задачата е да се намерят всички общи решения на дадени неравенства.

Стойността на променливата, при която всяко от неравенствата на системата става вярно числено неравенство, се нарича частно решение на системата от неравенства.

Множеството от всички частни решения на система от неравенства е общо решениесистеми от неравенства (по-често казват просто - решението на система от неравенства).

Решаването на система от неравенства означава намиране на всички нейни конкретни решения или доказване, че дадена система няма решения.

Запомнете! Решението на система от неравенства е пресечната точка на решенията на неравенствата, включени в системата.

Неравенствата, включени в системата, се комбинират с фигурна скоба.

Алгоритъм за решаване на система от неравенства с една променлива:

Първият е да решите всяко неравенство поотделно.

Второто е да се намери пресечната точка на намерените решения.

Това пресичане е множеството от решения на системата от неравенства

Задача 1

Решете системата от неравенства седем х минус четиридесет и две е по-малко или равно на нула и две х минус седем е по-голямо от нула.

Решението на първото неравенство е x е по-малко или равно на шест, второто неравенство е x е по-голямо от второто седем. Нека отбележим тези интервали на координатната права. Решението на първото неравенство е отбелязано със защриховане отдолу, второто неравенство - със защрихване отгоре. Решението на системата от неравенства ще бъде пресечната точка на решенията на неравенствата, тоест интервалът, в който двете щриховки съвпадат. В резултат на това получаваме полуинтервал от седем секунди до шест, включително шест.

Задача 2

Решете системата от неравенства: x квадрат плюс x минус шест е по-голямо от нула и x квадрат плюс x плюс шест е по-голямо от нула.

Решение

Нека решим първото неравенство - х на квадрат плюс х минус шест е по-голямо от нула.

Помислете за функцията за възпроизвеждане равно на хквадрат плюс х минус шест. Нулите на функцията: х първо е равно на минус три, х второ е равно на две. Представяйки парабола схематично, откриваме, че решението на първото неравенство е обединението на отворени числови лъчи от минус безкрайност до минус три и от две до плюс безкрайност.

Нека решим второто неравенство на системата: x квадрат плюс x плюс шест е по-голямо от нула.

Да разгледаме функцията ig е равна на x на квадрат плюс x плюс шест. Дискриминантът е равен на минус двадесет и три по-малко от нула, което означава, че функцията няма нули. Парабола няма общи точкис ос Ox. Представяйки схематично парабола, намираме, че решението на неравенството е множеството от всички числа.

Нека изобразим върху координатната права решенията на неравенствата на системата.

От фигурата може да се види, че решението на системата е да се комбинират отворени числови лъчи от минус безкрайност до минус три и от две до плюс безкрайност.

Отговор: обединението на отворени числови лъчи от минус безкрайност до минус три и от две до плюс безкрайност.

Запомнете! Ако в система от няколко неравенства едно е следствие от друго (или други), тогава следствието неравенство може да бъде отхвърлено.

Нека разгледаме пример за решаване на неравенство чрез система.

Задача 3

Решете неравенството логаритъм на израза х квадрат минус тринадесет х плюс четиридесет и две по основа две по-голямо или равно на едно.

Решение

ODZ на неравенството се дава от условието x на квадрат минус тринадесет x плюс четиридесет и две по-голямо от нула. Нека си представим числото едно като логаритъм от две при основа две и получаваме неравенството – логаритъма от израза x на квадрат минус тринадесет x плюс четиридесет и две при основа две е по-голям или равен на логаритъма от две при основа две.

Виждаме, че основата на логаритъма е равна на две върху едно, тогава стигаме до еквивалентно на неравенствох на квадрат минус тринадесет х плюс четиридесет и две е по-голямо или равно на две. Следователно, решението на това логаритмично неравенствосе свежда до решаване на система от две квадратни неравенства.

Освен това е лесно да се забележи, че ако второто неравенство е изпълнено, то още повече първото неравенство е изпълнено. Следователно първото неравенство е следствие от второто и то може да бъде отхвърлено. Преобразуваме второто неравенство и го записваме във формата: х на квадрат минус тринадесет х плюс четиридесет е по-голямо от нула. Неговото решение е да се комбинират два числови лъча от минус безкрайност до пет и от осем до плюс безкрайност.

Отговор: обединението на два числови лъча от минус безкрайност до пет и от осем до плюс безкрайност.

отворени числови лъчи

Дефиниция две.

Казва се, че няколко неравенства с една променлива образуват набор от неравенства, ако задачата е да се намерят всички такива стойности на променливата, всяка от които е решение на поне едно от дадените неравенства.

Всяка такава стойност на променлива се нарича конкретно решение на набор от неравенства.

Множеството от всички отделни решения на набор от неравенства е общо решение на набор от неравенства.

Запомнете! Решението на набор от неравенства е комбинацията от решения на неравенствата, включени в набора.

Неравенствата, включени в комплекта, са комбинирани с квадратна скоба.

Алгоритъм за решаване на набор от неравенства:

Първият е да решите всяко неравенство поотделно.

Второто е да се намери обединение на намерените решения.

Това обединение е решението на набора от неравенства.

Задача 4

нула точка две по разликата от две X и три по-малко от X минус две;

пет х минус седем е по-голямо от х минус шест.

Решение

Нека преобразуваме всяко от неравенствата. Получаваме еквивалентен набор

x е по-голямо от седем трети;

x е повече от една четвърт.

За първото неравенство наборът от решения е интервалът от седем трети до плюс безкрайност, а за второто - интервалът от една четвърт до плюс безкрайност.

Нека изобразим върху координатната права набор от числа, удовлетворяващи неравенствата x по-голямо от седем трети и x по-голямо от една четвърт.

Откриваме, че чрез комбиниране на тези множества, т.е. решението на този набор от неравенства е отворено номер лъчот една четвърт до плюс безкрайност.

Отговор: отворен числов лъч от една четвърт до плюс безкрайност.

Задача 5

Решете набор от неравенства:

две х минус едно е по-малко от три и три х минус две е по-голямо или равно на десет.

Решение

Нека преобразуваме всяко от неравенствата. Получаваме еквивалентен набор от неравенства: x е по-голямо от две и x е по-голямо или равно на четири.

Нека изобразим върху координатната права набор от числа, които отговарят на тези неравенства.

Откриваме, че чрез комбиниране на тези множества, т.е. решението на този набор от неравенства е отворен числов лъч от две до плюс безкрайност.

Отговор: отворен числов лъч от две до плюс безкрайност.


Темата на урока е „Решаване на неравенства и техните системи” (математика 9 клас)

Тип урок:урок за систематизиране и обобщаване на знания и умения

Технология на урока:развитие на технологиите критично мислене, диференцирано обучение, ИКТ технологии

Цел на урока: повторете и систематизирайте знанията за свойствата на неравенствата и методите за решаването им, създайте условия за развиване на умения за прилагане на тези знания при решаване на стандартни и творчески задачи.

Задачи.

Образователни:

насърчаване на развитието на уменията на учениците да обобщават придобитите знания, да извършват анализ, синтез, сравнения и да правят необходимите заключения

организира дейността на учениците за прилагане на придобитите знания на практика

насърчават развитието на умения за прилагане на придобитите знания в нестандартни условия

Образователни:

продължи формирането логическо мислене, внимание и памет;

подобряват уменията за анализ, систематизиране, обобщение;

създаване на условия, които осигуряват развитието на умения за самоконтрол у учениците;

насърчават придобиването на необходимите умения за самостоятелни учебни дейности.

Образователни:

култивирайте дисциплина и спокойствие, отговорност, независимост, критично отношение към себе си и внимание.

Планирани образователни резултати.

лични:отговорно отношение към ученето и комуникативна компетентност в общуването и сътрудничеството с връстниците в процеса образователни дейности.

Когнитивни:способността да се дефинират понятия, да се създават обобщения, самостоятелно да се избират основания и критерии за класификация, да се изграждат логически разсъждения и да се правят изводи;

Регулаторни:способността да се идентифицират потенциални трудности при решаване на образователна и когнитивна задача и да се намерят средства за тяхното отстраняване, оценка на постиженията

Комуникативен:способност да се правят преценки с помощта математически терминии концепции, формулирайте въпроси и отговори по време на задачата, обменяйте знания между членовете на групата за вземане на ефективни съвместни решения.

Основни термини и понятия:линейно неравенство, квадратно неравенство, система от неравенства.

Оборудване

Проектор, учителски лаптоп, няколко нетбука за ученици;

Презентация;

Карти с основни знания и умения по темата на урока (Приложение 1);

Карти със самостоятелна работа (Приложение 2).

План на урока

Напредък на урока

Технологични етапи. Цел.

Дейности на учителя

Студентски дейности

Уводен и мотивационен компонент

1.Организационницел: психологическа подготовкакъм общуването.

здравей Радвам се да ви видя всички.

седнете Проверете дали сте подготвили всичко за урока. Ако всичко е наред, погледни ме.

Те казват здравей.

Проверете аксесоарите.

Подготвя се за работа.

Лична.Формира се отговорно отношение към ученето.

2. Актуализиране на знанията (2 мин.)

Цел: идентифициране на пропуски в индивидуалните знания по дадена тема

Темата на нашия урок е „Решаване на неравенства с една променлива и техните системи“. (слайд 1)

Ето списък с основни знания и умения по темата. Оценете своите знания и умения. Поставете подходящите икони. (слайд 2)

Оценете собствено знаниеи умения. (Приложение 1)

Регулаторни

Самооценка на вашите знания и умения

3.Мотивация

(2 минути)

Цел: осигуряване на дейности за определяне на целите на урока .

IN работа на OGEв математиката няколко въпроса както в първата, така и във втората част определят способността за решаване на неравенства. Какво трябва да повторим в клас, за да изпълним успешно тези задачи?

Разсъждават и назовават въпроси за повторение.

Когнитивна.Идентифицирайте и формулирайте когнитивна цел.

Етап на концепция (съдържателен компонент)

4.Самочувствие и избор на траектория

(1-2 минути)

В зависимост от това как сте оценили знанията и уменията си по темата, изберете формата на работа в урока. Можете да работите с целия клас с мен. Можете да работите индивидуално върху нетбуци, като използвате моята консултация, или по двойки, като си помагате.

Определя се от индивидуална траекторияобучение. Ако е необходимо, сменете местата.

Регулаторни

идентифициране на потенциални трудности при решаване на образователна и познавателна задача и намиране на средства за тяхното отстраняване

5-7 Работа по двойки или индивидуално (25 мин.)

Учителят съветва учениците да работят самостоятелно.

Студенти, добре запознат с тематаработа самостоятелно или по двойки с презентация (слайдове 4-10) Изпълнете задачи (слайдове 6,9).

Когнитивна

способност за дефиниране на понятия, създаване на обобщения, изграждане на логическа верига

Регулаторниспособността да се определят действията в съответствие с образователната и познавателната задача

Комуникацияспособност за организиране на образователно сътрудничество и съвместни дейности, работа с източника на информация

Личнаотговорно отношение към ученето, готовност и способност за саморазвитие и самообразование

5. Решаване на линейни неравенства.

(10 минути)

Какви свойства на неравенствата използваме, за да ги решаваме?

Можете ли да правите разлика между линейни и квадратни неравенства и техните системи? (слайд 5)

Как се решава линейно неравенство?

Следвайте решението. (слайд 6) Учителят следи решението на дъската.

Проверете правилността на решението.

Назовете свойствата на неравенствата; след отговора или при затруднение учителят отваря слайд 4.

Наречен отличителни чертинеравенства

Използване на свойствата на неравенствата.

Един ученик решава неравенство № 1 на дъската. Останалите са в тетрадки по решение на отговарящия.

Неравенства № 2 и 3 се изпълняват независимо.

Проверяват готовия отговор.

Когнитивна

Комуникация

6. Решаване на квадратни неравенства.

(10 минути)

Как да решим неравенството?

Що за неравенство е това?

Какви методи се използват за решаване на квадратни неравенства?

Да си припомним метода на параболата (слайд 7) припомня етапите на решаване на неравенство.

Интервалният метод се използва за решаване на неравенства от секунда или повече високи градуси. (слайд 8)

За решаване на квадратни неравенства можете да изберете удобен за вас метод.

Решете неравенствата. (слайд 9).

Учителят следи напредъка на решението, напомня как да реши непълно квадратни уравнения.

Учителят консултира индивидуално работещите ученици.

отговор: Квадратно неравенствоРешаваме с помощта на метода на параболата или метода на интервала.

Учениците проследяват решението на презентацията.

На дъската учениците се редуват да решават неравенства No 1 и 2. Проверяват отговора. (за да решите нерв № 2, трябва да запомните метода за решаване на непълни квадратни уравнения).

Неравенство № 3 се решава самостоятелно и се сравнява с отговора.

Когнитивна

способността да се дефинират понятия, да се създават обобщения, да се изграждат разсъждения от общи моделикъм конкретни решения

Комуникацияспособност за устно представяне и писменоподробен план на вашите собствени дейности;

7. Решаване на системи неравенства

(4-5 минути)

Запомнете етапите на решаване на система от неравенства.

Решете системата (Слайд 10)

Назовете етапите на решението

Ученикът решава на дъската и проверява решението на слайда.

Рефлексивно-оценъчен етап

8.Контрол и проверка на знанията

(10 минути)

Цел: да се определи качеството на усвояване на материала.

Нека проверим знанията ви по темата. Решете проблемите сами.

Учителят проверява резултата с помощта на готови отговори.

Извършете самостоятелна работа по опции (Приложение 2)

След като завърши работата, ученикът докладва това на учителя.

Ученикът определя оценката си според критериите (слайд 11). При успешно завършванеработа, може да започне допълнителна задача(слайд 11)

Когнитивна.Строят логически схемиразсъждения.

9. Размисъл (2 мин.)

Цел: формиране адекватно самочувствиевашите възможности и способности, силни страни и ограничения

Има ли подобрение в резултата?

Ако все още имате въпроси, обърнете се към учебника у дома (стр. 120)

Оценяват собствените си знания и умения на един и същ лист хартия (Приложение 1).

Сравнете със самочувствието в началото на урока и направете изводи.

Регулаторни

Самооценка на вашите постижения

10. Домашна работа (2 мин.)

Цел: консолидиране на изучения материал.

домашна работаопределя въз основа на резултатите от самостоятелната работа (слайд 13)

Определете и запишете индивидуално задание

Когнитивна.Изградете логически вериги от разсъждения. Анализирайте и трансформирайте информацията.

Списък на използваната литература: Алгебра.Учебник за 9 клас. / Ю.Н.Макричев, Н.Г.Миндюк, К.И.Нешков, С.Б.Суворова. - М.: Образование, 2014