Keeruliste lausete kokkuvõte. Tunniplaan vene keeles (9. klass) teemal: Lihtne keeruline lause

Tunni tüüp: kombineeritud.

Eesmärgid:

  • Hariduslik: arendada teadmisi keeruliste lausete kohta, umbes süntaktilised konstruktsioonid, mis teeb ettepaneku keerulisemaks; arendada oskust eristada lihtsaid, keerulisi ja keerukaid lauseid; korrake teemal “Üheosalised laused” õpitud materjali.
  • Arendav: arendada iseseisva töö, analüüsi, järelduste tegemise oskust;
  • arengut praktilised oskused taotluse alusel teoreetilised teadmised Ja analüütilised oskusedõpilased.
  • Hariduslik: armastuse kasvatamine omapärane sõna, edendada oskust oskusliku sõnakasutuse kaudu avastada meid ümbritseva maailma ilu.

Varustus: tahvel, esitlus, Jaotusmaterjal.

Õppetegevuse korraldamise meetodid ja viisid: vestlus, töötuba, otsus testülesanded, individuaalne töö, vastastikune kontrollimine.

Oodatud Tulemus:õpilaste oskuste valdamine õige seadistus kirjavahemärgid lihtsas keerulises lauses, võime iseseisvalt koostada sarnaseid süntaktilisi struktuure.

Tehnoloogiad: arvuti, esitlus.

TUNNIDE AJAL

1. Aja organiseerimine. Emotsionaalne suhtumine töösse

Õpetaja: Tere kutid! Täna on meie tunni teemaks "Lihtne keerukas lause". See on mõeldud mitmeks õppetunniks ja nüüd püüame koondada eelmistes tundides õpitud materjali ja jätta meelde üheosalised laused.

2. Kaetud materjali kordamine

Frontaalne uuring

Millised laused on kindlasti isiklikud? Üldistatud-isiklik?
- Kuidas defineerida ebamääraselt isiklikke lauseid?
- Kuidas predikaati väljendatakse keeles isikupäratu pakkumine?
- Mis on lausete nimed kus põhiliige väljendub nimisõnana?

Õpilaste töölaudadel on paberilehed soovitustega (vastavalt valikule)

Harjutus: määrata üheosalise lause tüüp.

1. Öö. Tänav. Taskulamp. apteek. (Blok A. A.)
2. Ei au, ei rikkust pikad teed Ma ei küsi, aga ma võtan väikese Arbati õue endaga kaasa, ma viin selle ära. (B. Okudzhava)
3. Ma tean, et õhtul lähed teede ringist välja ja istud lähedalasuva heinakuhja alla värskete hunnikusse. (S. Yesenin)
4. Sügavuses Siberi maagid hoia uhket kannatust. (A. Puškin)
5. Külas räägitakse, et ta pole üldse tema sugulane... (N. Gogol)
6. Nad ajasid elevanti mööda tänavaid... (I. Krylov)

1. See on okei, et me oleme luuletajad, kui nad meid loevad ja laulavad. (L. Oshanin)
2. Ja järsku vastab teadvus mulle, et sind pole kunagi olemas olnud ega olnudki. (N. Gumilev)
3. Nii igav kui kurb (M. Lermontov); Aga muutust neis pole näha... (A. Puškin)
4. Kui tead, et sa ei saa naerda, siis – just siis võtab see värisev valus naer su enda valdusesse (A. Kuprin)
5. On aeg tõusta: kell on juba seitse (A. Puškin)
6. Sa ei saa tiigist kala ilma raskusteta.
7. Kui olete töö ära teinud, minge enesekindlalt jalutama.

Õpilased vahetavad vihikuid ja kontrollivad ülesandeid õpetaja juhendamisel.

3. Materjali selgitus

a) Süntaktiline viis minutit

1. Klaasaknaid kaunistavad muinasjutulised mustrid tundusid erakordsed ja ilmselt panid möödujad ilu üle põgusalt mõtlema.

Õpilased toovad esile grammatilise aluse, homogeensed liikmed, eraldi definitsiooni ja sissejuhatava sõna.

2. Tüdruk, keda ta oma õeks kutsus, tundus mulle esmapilgul väga kena.

Õpilased tuvastavad lause grammatilised alused.

Mõelge keerukate ja keeruliste lausete erinevusele. Kuidas teha kindlaks, mis see on?

Tehakse järeldus.

b) Töötage esitlusega(Lisa 1)

1 slaidi analüüs. Märkmikesse kirjutamine.

Õpetaja: Tuletagem meelde, milliseid lause liikmeid nimetatakse homogeenseteks? Rääkige meile homogeensete liikmete kirjavahemärkidest. Töötamine slaidil 2.

Küsimused: mida teha? mida sa tegid? Kuidas? Mis on see isoleeritud liige?

Asetage kirjavahemärgid, selgitage diagramme. 3 slaidi analüüs.

Nimeta definitsiooniküsimused ja isolatsioonitingimus. Töötamine slaidil 4.

Mis on sissejuhatavad sõnad ja kuidas need kirjalikult silma paistavad?
- Mis vahe on sissejuhatavatel sõnadel ja sissejuhatavad kombinatsioonid sõnad lause liikmetelt? Mida lisavad lisandkonstruktsioonid lause tähendusele?

Slaidide 5 ja 6 analüüs.

Millistel juhtudel kasutame oma kõnes üleskutseid? 7. slaidi kirjavahemärkide selgitus .

c) Töötage õpiku harjutusega (222).

Harjutus: Tehke kindlaks, kui keerulised need laused on. Tüsistused on esile tõstetud. Kopeerimine, kasutades puuduvaid eraldus- ja esiletõstmismärke (laused sorteeritakse valiku järgi)

d) Töö õigekirjaga:

ilm müriseb
higi..puhutud plii..m
sl..co uinunud..t
(tume)roheline, soe
g..sinine õun..ei
valge(n,nn)oh teised

Nüüd töötame toimetajatena. Teie ees lühike väljavõte kirjanduslikust tekstist. Lugege hoolikalt ja pange kirjavahemärgid. Kui keerulised on laused? Töötamine slaidil 8.

5. Lihtsate keeruliste lausete test

Kontrollimiseks kogutakse kokku õpilaste vihikud.

1. Põhjamaises öö (1) poolpimeduses, mis meenutas hommikukoitu (2), tundus küla (3) eriti (4) sünge.

1) 1,3,4 2) 1,2 3) 3,4 4) 1,2,3,4

2. Mõnele kasele (1) näoga päikese poole (2) ilmusid kuldsed kõrvarõngad (3) imeilusad (4) mitte käsitsi tehtud.

1) 1,2,3 2) 2,3,4 3) 3,4 4) 1,2,3,4

3. Vanad talitajad räägivad jäneste uskumatust kontsentratsioonist (1) teadmata põhjustel (2) nüüdseks (3) peaaegu kadunud (4) järve kaldal.

1) 1,3,4 2) 1 3) 3 4) 1,2,3,4

4. Mõnikord (1) vaikselt liugledes (2) valgete tiibadega vehkides (3) üle kivide (4) lendab vaikselt polaarkull.

1) 1,2,3 2) 1,2 3) 2,3 4) 2,3,4

5. Sobitage laused ja küsimuse number.

1) Tarkus toob järgmised kolm vilja – hästi mõelda, hästi rääkida ja hästi tegutseda. (Demokritos)
2) kaugel-kaugel koidiku taustal lendab kari, ilmselt kuskil ööbima metspardid.. (A. P. Tšehhov)
3) Kord kalastasin väikesel järvel, mille kõrged ja järsud kaldad olid kasvanud sitkete murakatega. (K. Paustovsky)
4) Aitäh, kallis kaunitar, tervendava ruumi eest.
5) Ja Pjotr ​​Petrovitš on vähemalt mitmes mõttes väga arvestatav inimene (F. Dostojevski)

1. Märkige edasikaebustega laused.
2. Märkige pakkumiste numbrid klahviga homogeensed liikmed pakkumisi.
3. Märkige sissejuhatava konstruktsiooniga lausete arvud.
4. Määrake pakkumiste numbrid eraldi määratlused.
5. Märkige pakkumiste numbrid klahviga üksikud asjaolud.

6. Üldised järeldused. Õppetunni kokkuvõte

Millistel juhtudel peetakse lihtlauset keeruliseks?
- Loetlege sõnad, mis pole grammatiliselt seotud lause liikmetega.
- Milliseid tähendusi toovad sissejuhatavad sõnad teksti (lausetesse)?
- Millal on osa- ja määrsõnafraasid eraldatud ja millal mitte?

7. Peegeldus(9 slaidi)

Õpetaja: Niisiis, meie õppetund on lõppenud. Täitsime oma eesmärgid, kordasime õpitut üheosalised laused, mäletas üksikuid, homogeenseid liikmeid, sissejuhatavaid sõnu, töötas tekstiredaktorina. Loodan, et teile meeldis meie kollektiivne töö.

8. Hindamine

9. Info kodutööde kohta:

1. Koosta aruanne lihtsate keeruliste lausete kohta.
2. Koostage 8 keerulist lauset, mida ühendab patriotismi teema.

Kinnitab olukorra teadvustamise. Korraldab tegevusi uute teadmiste rakendamiseks.

Etapi eesmärk: värskendada õpilaste omandatud teadmisi.

...esineb individuaalne ülesanne(OCP)

Ja teadmiste kinnistamiseks täidame õpiku harjutuse 358 (lk 247). Peate jagama laused 2 rühma: 1) lihtne keeruline, 2) lihtne lihtne. Märkmikus märgime ainult lause numbri (ümber kirjutada pole vaja).

Kontrollime. Lugesime ettepanekut. Teeme kindlaks, kas see on keeruline, määrame tüsistuse tüübi.

Millist lauset sa kirja ei pannud? Miks?

Pöörake tähelepanu isoleerimiseks selles harjutuses leiduvatele kirjavahemärkidele. Mida tuleks teie arvates kirjavahemärgi valimisel arvestada?

Jah, see on õige, lause struktuuri on alati vaja "näha" ja sellega arvestada, kuna vene keeles on kirjavahemärgid seotud lause struktuuri, selle semantilise sisuga.

..., kas täitsite pakutud ülesande? Seejärel palun teil tegutseda konsultandina ja rääkida meile ESD-st. Ma palun klassil peamised punktid vihikusse kirja panna.

Aitäh. ...andis püstitatud küsimustele küllaltki ammendavaid vastuseid, mille põhjal õnnestus konstrueerida loogiline väide tunnusmärgid lause homogeensed liikmed ja nende roll kõnes. Äkki keegi tahab küsida...?

Juhin teie tähelepanu asjaolule, et OCCP kirjavahemärkide määramise skeem on teie jaotusmaterjalis laual, see aitab teid pisut hiljem ülesannete täitmisel.

Soovitan tööd jätkata. Teeme selgeks, millised määratlused on homogeensed ja millised mitte. Individuaalne kodutöö oli... (ESITLUS). Peame meeles, et märkmikus tuleb märkmeid hoida.

Nüüd, kui oleme homogeensete/heterogeensete definitsioonide mõiste selgeks teinud, liigume edasi praktilisi ülesandeid. Palun kirjutage oma lehele alla. Loe lausedÜlesanded 1 ja analüüsida nende struktuuri (jaotusmaterjalid töölaudadel).

1. harjutus.
1. Tal oli suur, kare, punane nägu lihaka ninaga.

2. Õitsesid mitmevärvilised froteenelgid.

3. Kuid daaliad õitsesid suurepäraselt oma külma, üleoleva iluga.

Millise lausega seoses räägime homogeensetest definitsioonidest? Põhjendage oma valikut.

Mida lause sisaldab heterogeensed määratlused? Tõesta seda.

Miks sa ei valinud eeskujuks esimest lauset?

Millistes definitsioonides kirjanduslik tekst on epiteedid? Mida sooritades Ühtse riigieksami ülesanded kas sa saaksid sellest teadmisest kasu?

Märkige töölehel oma enesehinnang selle ülesande täitmise eest.

Liigume edasi 2. ülesanne. Teie ülesanne on korraldada puuduvad märgid kirjavahemärke, leida lausetest homogeenseid ja heterogeenseid definitsioone, näidata neid graafiliselt. Ma palun kahel inimesel tahvli ülesannet täita.

2. ülesanne. Paigutage puuduvad kirjavahemärgid, leidke lausetest homogeensed ja heterogeensed definitsioonid ning näidake neid graafiliselt. Tõesta, miks definitsioonid on homogeensed/heterogeensed.

1. Kõik kivid on siia täpselt üle kantud vanast hõbedasest käevõrust.

2. Kunagine kirglik armastus abikaasa vastu on ammu muutunud kestva, ustava, tõelise sõpruse tundeks.

3. Tema esivanemad ajasid tohutu perekonna kinnistu peaaegu üles.

4. Vanal, aja kulunud ja halliks muutunud köitel oli harukordse keerukusega tuhmkuldne filigraanmuster.

Palun vahetage ülesandeid oma töökaaslasega ja kontrollige tema tööd. Pange ülesande täitmise eest hinne.

Võtke oma töö.

Kontrollime kuttide tööd tahvlis ja hindame nende vastuseid.

Võrrelge vastuseid enda omadega, pärast seda märkige üles oma enesehinnang Ülesanded 2.

Jätkame tööd eksamiks valmistumisega. Kõlab ühtse riigieksami ülesanne nr 15 järgmisel viisil: « Asetage kirjavahemärgid. Märkige nende ettepanekute numbrid, millesse peate lisama ÜKS koma." Ülesanne palub meil analüüsida lihtlause struktuuri koos erinevat tüüpi tüsistused. Kontrollime, kui pädev te selles ülesandes olete. Teostame 3. ülesanne jaotusmaterjalid :

3. ülesanne « Asetage kirjavahemärgid. Märkige nende ettepanekute numbrid, millesse peate lisamaÜKS koma."

1. Ta võttis väikese märkmik hämmastavas köites.

2. Vera võttis vaasist kaks väikest roosi, roosa ja karmiini.

3. Anosov painutas pea mantli kõrvale, tundis lillede lõhna ja naeratas ühtäkki uhket vanamehe naeratust.

4. Tema rahulikus ja naiivses jutustamises oli omajagu õdusat võlu.

5. Temale tuli vastu hallisilmne, väga lihav vana naine, hõbedased prillid ees.

6. Meri erutab mind ja teeb mind õnnelikuks ja hämmastab mind.

Saate asetada kirjavahemärke otse lehtedele. Sinu Vastus?

Õige vastus on 2.3. Kas see on teie jaoks nii?

Kontrollime teie arutluskäigu õigsust. Analüüsime iga ettepanekut keerukuse seisukohalt. (Ettepanekud kuvan slaididel.)

Andke endale selle ülesande täitmise eest enesehinnang.

Palun öelge, kas homogeensed ja heterogeensed määratlused, millest me varem rääkisime, on järjepidevad või mitte?

Kuidas kokkulepe välja näeb?

Mis on selle nimi ebajärjekindel määratlus, mida väljendab nimisõna, viitab teisele nimisõnale?

Selleks, et värskendada oma teadmisi rakenduse kohta, teeme seda 4. ülesanne.

4. ülesanne. Otsige lausetest üles rakendus ja märgistage see graafiliselt. Korraldama vajalikud märgid kirjavahemärgid.

1. Äärelinna mereäärse kuurordi elanikud – peamiselt kreeklased ja juudid – kolisid kiiruga linna.

2. Vera Nikolaevna Sheina, aadli juhi naine, ei saanud datšast lahkuda.

3. Anna päris oma isa, tatari printsi mongoli vere.

4. Kindral Anosov, korpulentne, pikka kasvu, hõbejuukseline vanamees, ronis tugevalt astmelt üles.

5. Nüüd näete, härrased, lühike elulugu teie armastatud õde Ljudmila Lvovna.

Kontrollime teie tööd. Loeme lause läbi, nimetame selles oleva rakenduse ja kommenteerime kirjavahemärkide vajalikkust. Te saate teha vajalikke parandusi.

Lisage oma ülesannete lehele enesehinnang.


Tunni eesmärgid: võtta kokku teadmised teemal “Keeruline lause”; võtta kokku teadmised teemal “Keeruline lause”; kinnistada lihtsasse keerukasse lausesse kirjavahemärkide asetamise oskust; kinnistada lihtsasse keerukasse lausesse kirjavahemärkide asetamise oskust; arendada suhtlemisoskusi; arendada suhtlemisoskusi; kasvatada moraalseid omadusi. kasvatada moraalseid omadusi.


Täida ülesanded: 1. Täida sõelumine lauseid, lisage kirjavahemärke. Välise teatritegevuse korraldamisel kaldus Tšehhov paljude kriitikute arvates kõrvale klassikalise draama kaanonitest. - Selgitage LS-ile sõnad "Canons" 2. Täitke morfeemide sõelumine sõnad: maha kantud, valgustav, väljakasvanud, kahjulik. Sõnamoodustuse analüüs: mõtle, kaubamärgiga


3. 3.Tee neist sõnadest sõnamoodustuspesad: valgus, uni, otsi. Näidis: valgus > valgus > valgus > valgus Valgus > valgus > valgus > valgus Valgus > > tuli > tuli > tuli > > tuli > tuli > tuli Valgus >" title="3. 3. Tehke sõnadest moodustavaid pesasid: valgus, uni, Näidis: Valgus > valgus > valgus > valgus Valgus >"> title="3. 3.Tee neist sõnadest sõnamoodustuspesad: valgus, uni, otsi. Näidis: valgus > valgus > valgus > valgus Valgus >"> !}


1. Tekstianalüüs. Põllud on kokku surutud, metsatukk on lage, veest on udu ja niiskust. Päike veeres vaikselt rattana siniste mägede tagant alla. (S. Yesenin) Lugege ilmekalt katkend luuletusest. Määrake kõne tüüp ja stiil. Millised on saadavuse pakkumised? grammatika põhitõed leitud sellest lõigust? Mis tüüpi saadavus need pakkumised on? alaealised liikmed pakkumisi? Tõmba kõik lauseosad alla, nimeta predikaatide tüüp.


2. Tekstianalüüs. Ma ei teinud absoluutselt mitte midagi. Vaatasin tundide kaupa akendest taevast, linde, alleed, lugesin kõike, mis mulle postkontorist toodi, ja magasin. Vahel läksin kodust välja ja ekslesin kuskil hiliste õhtutundideni. Ühel päeval koju naastes sattusin kogemata võõrasse majja. Päike oli juba peidus ja üle õitsva rukki ulatusid õhtuvarjud. Kaks rida vanu kõrgeid kuuske seisid kahe tugeva müürina, moodustades tumeda kauni allee. Ronisin kergelt üle aia ja kõndisin mööda alleed, libisedes üle kuuseokaste, mis siin sentimeetri võrra maad katsid. Oli vaikne, pime ja ainult kõrgel tippudel siin-seal värises ere kuldne valgus ja teadus virvendas nagu vikerkaar võrkudes.Männiokkade lõhn oli tugev, peaaegu lämbe. Seejärel keerasin pikale pärnaalleele. Ja siin on seesama kõledus ja vanadus; Eelmise aasta lehed kahisesid nukralt jalge all ja hämaruses varjusid puude vahele varjud. Paremal, vanas viljapuuaias, laulis vastumeelselt, nõrga häälega oriool, see pidi olema ka vana naine. (AL. Tšehhov)


Lihtliitlause Mõisted (osalause ja osaline); Definitsioonid (osa- ja osalause); rakendus; rakendus; sissejuhatavad sõnad ja konstruktsioonid; sissejuhatavad sõnad ja konstruktsioonid; asjaolu (määrsõnaline käände ja osalause); asjaolu (määrsõnaline käände ja osalause); lisamine; lisamine; karistuse liikmete selgitamine; karistuse liikmete selgitamine; selgitavad struktuurid; selgitavad struktuurid; ühendavad struktuurid. ühendavad struktuurid.



Vene keele tund 9. klassis

Õpetaja: Dedusheva Vera Vladimirovna MOAU "Keskkool nr 25 Orskis"

Kirjavahemärgid lihtsas keerukas lauses. Ettevalmistus OGE-ks.

Tunni tüüp: teadmiste üldistamine ja süstematiseerimine.

Tunni eesmärgid:

Hariduslik:

1. Korrake ja süstematiseerige teadmisi isoleeritud lauseliikmete kohta (definitsioonid, asjaolud, sissejuhatavad sõnad, homogeensed liikmed).

2. Arendada õpilaste õigekirja- ja kirjaoskust.

3. Arendada kõneoskust isoleeritud lauseosade kompetentsel kasutamisel erinevates süntaktilistes struktuurides.

4. Tugevdada tekstianalüüsi oskust.

Arenguline:

1. Luua tingimused analüüsivõime arendamiseks kujundlik süsteem töötab.

2. Rikastage aktiivne leksikon koolilapsed.

3. Arendage õpilastes loogilise mõtlemise ja õpitud faktide üldistamise oskust.

Hariduslik:

1. Haridus õpilastele moraalsed omadused piltide kaudu kunstiteos

Õppemeetodid: probleemipõhine, osaliselt otsingupõhine.

Tundide ajal

    Sissejuhatus.

Tere kutid! Tänases tunnis jätkame ettevalmistusi lõplik sertifikaat. Meie ülesanne on tänast päeva korrata eraldi liikmed pakkumisi. Pidage meeles isoleeritud lauseosade kirjavahemärke. Sina ja mina peame õppima nägema tekstis üksikuid lauseosi.

II. Õpitu kordamine:

    Kodutööde kontrollimine:

a) eraldi määratlus

Ülesanne nr 1

1) Vana kutsari pühendumusest puudutatuna vaikis Dubrovsky ja andis oma mõtetele.

Ülesanne nr 2

Koostage nende lausete jaoks diagrammid

1) Uskumatust uudisest jahmunud ema vaatas oma isale otsa.

2) Vahepeal hakkas kari aeglaselt (n, nn) ​​rändama üle (veel mitte) maha toodud, kaste ja auruga kaetud heinamaa.

Individuaalsed kaardid

Kopeerige ja täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tee diagramme.

Inimtegevusi, mis tehakse järelemõtlemisel, nimetatakse tegudeks.

Kuuma suve jooksul kuivanud ja tuule käes helisevad varred katavad metsiku stepi.

2) Töötamine rahaliste vahenditega kunstiline väljendus(ülesanne 3 OGE)

(Leia sobivus)

1.Fraseologism

2. Personifikatsioon – A

3. Anafora-G

4. Võrdlus-B

5. Epiteet-B

Epiteet – kunstiline määratlus (värviline määratlus)

Personifikatsioon - elutute objektide andmine inimlikud tunded, mõtted, teod

Võrdlus - ühe objekti võrdlemine teise või mis tahes objektiga sidesõnade abil: nagu, justkui, nagu

Inversioon- vastupidises järjekorras sõnad

Anafora – kordamine algussõnad, read, stroobid või fraasid, alguse ühtsus

Fraseologism – stabiilne fraas.

Kuidas mõistame selle väite tähendust?

Otsi kirjavahemärkide viga lauses. Seletama.

(õpilane töötab iseseisvalt juhatuses)

4) Materjali suuline frontaalne kordamine eraldi definitsiooni kohta.

(lapsed räägivad)

(Lause isoleeritud liikmed on lause liikmed, hääldamisel intonatsiooniliselt esile tõstetud ja kirjas kirjavahemärkide abil. Need on isoleeritud definitsioonid, rakendused, asjaolud, lause isoleeritud täpsustavad liikmed.)

5) Õpilaste töö kontrollimine tahvlis.(Lapsed kontrollivad.)

MIKS MA TAPPASIN CRACKKEEPI?

1. See oli kaua aega tagasi, umbes nelikümmend aastat tagasi. 2. Varasügisel naastes niidetud heinamaalt kalalt ja väikese pajuheinaga kasvanud augu lähedal nägin lindu. 3. Ta kuulis mind, ehmus ja hakkas järsku jooksma, kukkudes kohmakalt külili.
4. Sa ei pea poisi eest põgenema nagu hagijas. 5. Ta ajab kindlasti taga ja temas süttib metsik kirg. 6. Ettevaatust siis, elav hing. 7. Jõudsin linnule järele ja jahikirest pimedana virutasin teda niiske ridvaga.
8. Võtsin üles närtsinud, näiliselt luudeta kehaga linnu. 9. Tema silmi pigistasid surnud värvitud silmalaud, kael nagu pakasest kinni jäänud leht rippus.
10.Tundsin linnu ära. 11. See oli rukkirääk, meie mõistes jõmm. 12. Kõik tema tõmblevad sõbrad läksid soojematesse kliimadesse talve veetma, kuid see ei saanud sealt lahkuda. 13. Tal oli puudu üks käpp - ta sai heinamaal vikatiga pihta. 14. Sellepärast jooksis ta minu eest nii kohmakalt minema, sellepärast ma talle järele jõudsin.
15. Linnu õhuke, peaaegu kaalutu keha tekitas minus nii hale, et hakkasin kätega vaosse auku välja kaevama ja seda nii lihtsalt matma, rumalalt eksinud lind...
16. Olen elanud palju aastaid ja näinud kõike. 17. Ma olin sõjas, tulistasin inimesi ja nemad tulistasid mind. 18. Aga miks, miks, kui ma üle jõe rukkiräägu kriginat kuulen, siis süda väriseb ja üks vana piin langeb jälle minu peale: miks ma rukkiräägu tapsin? 19. Miks?

V.P.Astafjev.

Ülesanded tekstile

1. Määrake selle teksti kõne stiil ja tüüp.

3. Loetud tekstist allolevates lausetes on kõik komad nummerdatud. Kirjutage koma(de) tähistavad numbrid eraldi asjaoluna üles____

Varasügisel naasin kalalt läbi niidetud heinamaa ja väikese augu lähedal, (1) võsastunud pajuheinaga, (2) nägin lindu. Ta kuulis mind, (3) ehmus ja hakkas järsku jooksma, (4) kukkusin kohmakalt külili.

4. Loetud tekstist allolevates lausetes on kõik komad nummerdatud. Kirjutage koma (koma) tähistavad numbrid eraldi definitsioonis üles____

Seetõttu jooksis ta minu eest nii kohmakalt minema, (1) sellepärast ma talle järele jõudsin. Linnu õhuke, (2) peaaegu kaalutu keha tekitas minus nii kahju, (3) et hakkasin kätega vaosse auku välja kaevama ja seda nii lihtsalt matma, (4) rumalalt rikutud lind. .

5. Loetud tekstist allolevates lausetes on kõik komad nummerdatud. Kirjutage üles arv(ed), mis näitavad koma(de) millal iseseisev rakendus _____

Võtsin kätte närbunud, (1) näiliselt luudeta kehaga linnu, kelle silmad olid surnud, (2) värvitud silmalaud, (3) kael, (4) nagu pakasest kinni jäänud leht, (5) rippus lahti. See oli rukkirääk, (6) meie mõistes jõmm.

6. Asendage fraas värvitud silmalaud, alusel ehitatud alluv ühendus koordineerimine, suhtlusjuhtimise sünonüüm.______________________________________

7. Täitke puuduvad tähed. Selgitage sõnade õigekirja.

6) Töö tekstiga

Millest see tekst?

Määrake selle teksti kõne stiil ja tüüp (ilukirjandus, kirjeldavate elementidega narratiiv)

Töö tekstiülesannetega

KELL 5. Loetud teksti all olevad laused on nummerdatud

kõik komad. Kirjutage koma tähistavad numbrid eraldiseisvatesse asjaoludesse

Varasügisel naasin kalalt läbi niidetud heinamaa ja väikese augu lähedal, (1) võsastunud pajuheinaga, (2) nägin lindu. Ta kuulis mind, (3) ehmus ja hakkas järsku jooksma, (4) kukkusin kohmakalt külili.

7) Asjaolude eraldamise tingimuste fikseerimine. Pidage meeles isolatsioonitingimusi ( suuline töö koos soovitustega)

Millistes lausetes kasutate koma? osalause ei pane:

1) Vaadates inimese tegusid, vaadake nende põhjuseid

2) Kogu laeva meeskond parandab väsimatult purjeid.

3) Lainete päikesepeegelduste triibud jooksid rütmiliselt mööda kaldaid, tõustes veest üles ja tuhmudes puude latvade poole.

III. Õppetunni kokkuvõte.

Mark positiivsed punktidõppetund, märkige puudused. Kommenteerige hinnanguid.

Peegeldus.(Lapsed jätkavad õpetaja fraasi.

Ma nautisin oma tänast õppetundi...

Täna oli mul raskusi......

Täna oli mul huvi õppida...

Mul oli täna lihtne...

Minu jaoks oli täna raske...

IV. Kodutöö.

Töö tekstiülesannetega.

Keegi või midagi. Raamat Eristada üldisest, luues erilise positsiooni teistest. O. väike krunt aias.

Mida. Keeleline Muutke end iseseisvaks (intonatsiooni järgi), lahutamatu osa pakkumisi.

ERALDATUD. Eraldi seistes, eraldi.

(Mõtete jäädvustamine teatmesõnaraamatutesse).

Õpetaja: Proovige tõlgenduste põhjal defineerida mõiste "eraldamine".

(Kuulatakse õpilaste vastuseid).

- rääkida üksikust asjaolust (2. rühm)

Vaadates inimese tegusid, vaadake nende põhjuseid

Ja jälle kihutas lennuk taeva poole, lõhestades ja purustades jäätunud õhu

Lainete päikesepeegelduste triibud jooksid rütmiliselt mööda kaldaid, tõustes veest üles ja hääbusid puude latvade poole.

Olles algul sujuvalt ja laialt üle maa lennanud, tabas torm kusagil kaugel mägesid, kogus end kurusse ja läks taas oma elemendiks.

Teema: Lihtne keeruline lause

Eesmärgid: 1 . süstematiseerida teadmisi lihtsa keerulise lause kohta, millel on eraldi homogeensed liikmed, eraldi definitsioonid, eraldi asjaolud, täiendused;

2 .tugevdavad oskust eristada lihtsaid ja raske lause lihtsast keerulisest lausest; oskus neid tekstist leida, selgitada kirjavahemärkide asetust, õigesti intoneerida lauseid isoleeritud lauseosadega ja edasi anda semantilised suhted lauseosade vahel;

3 . kinnistada oskust õigesti paigutada kirjavahemärke lihtsatesse keerukatesse lausetesse; kasuta õpitud konstruktsioone oma kõnes, jälgi kirjanduslik norm lihtsa komplekslause koostamisel

4 . soodustada õpilaste esteetilise maitse kujunemist.

Varustus: kaardid tekstiga analüüsiks, rebuskaart, projektor, ekraan, arvuti, esitlus.

Tundide ajal:

  1. Aja organiseerimine. Peegeldus.
  2. Õpilaste subjektiivse kogemuse värskendamine. Ettevalmistus tööks põhietapil.

Tahvlil on tekst - asetage kirjavahemärgid ja selgitage nende paigutust.

Ta rääkis, lauldes sõnu erilisel viisil ja need muutusid mu mälus kergesti tugevamaks, nagu lilled, sama südamlikud, säravad, mahlased. Kui ta naeratas, tema pupillid, tumedad nagu kirsid, laienesid, vilkusid kirjeldamatult meeldiva valgusega, tema naeratus paljastas rõõmsalt valged tugevad hambad ja hoolimata paljudest kortsudest ta põskede tumedas nahas, tundus kogu tema nägu noor ja särav. .

(M. Gorki. Lapsepõlv.)

Kui keeruline lihtsad laused, kuulub kompleksi (laused sisaldavad homogeenseid lauseliikmeid, eraldi mõisteid ja asjaolusid)

Niisiis, mida me peaksime teiega kordama, saama näha ja kasutada. Määrake meie õppetunni eesmärgid.

Teadmiste ja tegevusmeetodite üldistamine ja süstematiseerimine.

  1. Teooria kordamine koos sellega kaasneva materjali konsolideerimisega:

(Võetakse arvesse lihtsat lauset keeruline juhtudel, kui see sisaldab:
1) lause homogeensed liikmed;

2) isoleeritud karistusliikmed;

3) sisend- ja pistikstruktuurid;

4) kaebused

1) lause homogeensed liikmed:

Milliseid lauseosi nimetatakse homogeenseteks?

Milliseid sõnu nimetatakse üldistusteks?

Millised on homogeensete terminite kirjavahemärkide reeglid?

Harjutus:

Homogeensete liikmetega lausetes täitke puuduvad kirjavahemärgid ja koostage diagrammid.

1. Muutumatuks jäi vaid meeskonna vaim: võitlusele pühendumine ja usk võidusse. 2. Ta vaatas talle otsa ja naeratas, kuid mitte rõõmsat ja rõõmsat, vaid hirmunud, haledat naeratust (L. Tolstoi). 3. Allika lähedal haljendab lühike samethein (Turgenev). 4. Rongivagun oli täis seljakotte ja suuskasid ning lärmakas (Kazakov). 5. Nad kõndisid aeglaselt mööda tarade ja vannide tühjadest palkseintest, tulid välja järve kohal olevale kaljule ja istusid kase alla pingile (Kazakov). 6. Ja õhk ja vesi ja puud lõhnavad juba esimese lume järgi.

(lapsed lähevad ükshaaval tahvli juurde ja joonistavad skeeme)

2) sissejuhatavad sõnad ja pistikkonstruktsioonid:

Mis nad teha saavad? tähistavad sissejuhatavaid sõnu, sissejuhatavaid sõnaühendeid ja sissejuhatavad laused? (Sissejuhatavad sõnad oskab väljendada kõneleja suhtumist sellesse, mida ta suhtleb, näidata esitluse järjekorda, sõnumi allikat)

- Mille poolest erinevad sissejuhatavad sõnad ja sissejuhatavad sõnade kombinatsioonid lauseliikmetest? (nad ei ole lause liikmed)

- Millised on sissejuhatavate sõnade kirjavahemärkide reeglid) (Täht on esile tõstetud komadega, harvem kriipsuga)

Ülesanne sissejuhatavate sõnade ja lauseliikmete eristamiseks:

Täitke tabel näidetega. Esitage oma argumendid. (Kirjavahemärgid puuduvad. Laused kuvatakse ekraanil.)

1. Tundub kõrvad sosistavad üksteisele. (N. Nekrasov) 2. Näib minu jaoks lõputu raamat. (R. Gamzatov) 3. Sinaõige kas sa lähed Stavropoli? (M. Lermontov) 4. Ülesanne lahendatudõige. 5. Kahtlemata kurk ja majasuurune kurioosum. (I. Krylov) 6. Teie õigus puhkusele kahtlemata. 7. Tõde Aastatega muutusid mu luuletused vähem elegantseks. (K. Paustovsky) 8. Kas see on tõsi ei põle tules ega upu vette (vanasõna). 9. Ta on kindlastinatuke imelik, aga ta luges terve elu raamatuid, vabandage. 10. Seifulla juhtis ronge kõik kolm korda täpselt Planeeritud. 11. Vihm tundus pikka aega laetud. (I. Turgenev) 12. Meri on ümberringi sadu miile tundus mahajäetud. (V. Katajev)

(Vastused: 1, 3, 5, 7, 9, 11 lausetes, esiletõstetud sõnad on sissejuhatavad sõnad. 2,4, 6,8, 10, 12 on lause liikmed)

(Lause liikmetel on grammatiline tähendus, ja sissejuhatavad sõnad väljendavad suhtumist sellesse, mida nad edastavad)

3) eraldi mõisted ja asjaolud:

Mis on eraldamine? Milliseid lauseosi nimetatakse isoleeritud? (Eraldamine on lause alaealiste liikmete semantiline ja intonatsiooniline esiletõstmine, et anda neile suurem iseseisvus võrreldes teiste lauseliikmetega.)

Millised on karistuse alaealiste liikmete eraldamise tingimused?

Millised on kirjavahemärkide reeglid definitsioonide ja rakenduste eraldamisel?

Millised on kirjavahemärkide reeglid asjaolude eraldamisel?

Milliseid lauseosi nimetatakse selgitavateks?

Millise intonatsiooniga hääldatakse üksikuid lauseosi?

1. Kodutööde kontrollimine:

Ava kodutekst nr 17, nimeta laused isoleeritud definitsioonidega ja selgita nende eraldamise tingimusi.(lapsed loevad ja seletavad)

2. Osalus- ja osalausetega seotud ülesanded.

V. Milline vastusevariant tähistab õigesti kõiki numbreid, mis tuleks lauses asendada komadega?

Meie laev (1), hiiglaslike laevade (3) vahel nutikalt (2) istunud, seisis kaua sadamas.

1) 1;

2) 1,2;

3) 1,3;

4) 1, 2, 3

B. Milline vastusevariant tähistab ja selgitab õigesti kõik komad?

Taevas (1), mis oli täis (2) talvetähti (3), vajus (4) magavate kuuskede latvadesse.

1) 1, 3, 4 – eristatakse kahte osalauset;

2) 2, 4 - eristatakse kahte osalauset;

3) 1,3 - osalause paistab silma;

4) 1, 2 - määrsõnafraas paistab silma

(vastused A-3; B-3)

3. Teksti “Muusika sünd” lugemine ja selle analüüs.

Kuulake teksti ja määrake selle teema.

Öelge teksti põhiidee.

Ülesanne valikute järgi: Variant 1 leiab eraldi definitsiooniga laused ja paneb kirja nende arvu, teine ​​variant - eraldi asjaoludega laused.

Tundlikkus muusika suhtes on tohutu jõud, mis õilistab vaimne maailm isik ja selles tundlikkuses üks allikatest inimkultuur. Iga rahva uhkus oma monumentide, kirjanduse ja muusika üle on õigustatud. Mida muusika sinu jaoks tähendab?

(õpilaste suulised vastused-arutlused, õpilastele antakse ülesanne jälgida nende kasutamist suuline kõne hästi ehitatud keerulised konstruktsioonid)

  1. Kodutööde teave

1. Kirjutage essee A. I. Nemirovski teksti "Muusika sünd" põhjal. Muistse Hellase müüdid

2. Koosta sõnum teemal “Kirjavahemärgid keerulistes lihtlausetes”

3. Testiülesannete koostamine teemal “Lihtne komplekslause”.

  1. Õppetunni kokkuvõte

Millistel juhtudel peetakse lihtlauset keeruliseks?

Loetlege sõnad, mis ei ole lause liikmetega grammatiliselt seotud.

Milliseid tähendusi toovad sissejuhatavad sõnad teksti (lausetesse)?

Millal osa- ja määrsõnafraasid eraldatakse ja millal mitte?

  1. Peegeldus