Õppetunni kokkuvõte programmi "Ökoloogiline aabits" teemal "Kiri R. Wolverine

Vesi Maal.
Eesmärk: allikate tutvustamine joogivesi, tuua laste teadvusse vee olulisust elule Maal ja sellesse hooliva kohtlemise vajadust; arendada armastust looduse vastu.
Tunni käik: - Vaadake ekraani (slaid 1). Mis lillega juhtus? Miks see juhtus?
1. arva ära mõistatus.
Ilma milleta ei saa ema hakkama, et leivakõrvad kasvaksid,
Ei küpseta ega pese, et laevad saaksid sõita,
Ilma milleta ütleme ausalt, et tarretist saaks keeta,
Kas inimene peaks surema? Nii et probleeme poleks -
Nii et taevast sajab vihma, Me ei saa elada ilma..... (veeta)
- Millest me täna räägime?
- Milline õppe eesmärgid mida me enda ette seame?
Täna rändame läbi Veekuninganna riigi.
Kui inimesed kosmosesse lendasid, nägid nad, et meie Maa on sinine. Suurem osa pinnast maakera võtab vett.
- Mis siis, kui kogu vesi Maal äkki kaoks?! See näeks välja selline
- Mis muutus? (värv muudetud - sinist ja rohelist ei ole)
- Jah, roheline värv kadus ka. Miks see juhtus?
- Miski Maal ei saa elada ilma veeta!
- Viime vee Maale tagasi ja mõtleme, kus see asub (meredes, ookeanides, jõgedes, ojades, järvedes).
- Õige. Kuid meredes ja ookeanides on vesi soolane, kuid inimene vajab värsket vett. Kahjuks jääb puhast magedat vett vähemaks. Mis on põhjus? (inimesed reostavad jõgesid ja järvi ega säästa vett)
"Varsti võib juhtuda, et meil pole enam midagi juua." Inimene vajab aga lihtsalt elamiseks vett, sest 70% temast koosneb vedelikust, mille varusid tuleb pidevalt täiendada. Muidugi ei ole inimene veega täidetud pudel. Mõelgem, kus leidub inimkehas vett? (sülg, veri, pisarad)
- Iga meie keha rakk, iga anum sisaldab vedelikku.
- Kust sina ja mina vett saame?
- Toidust: juurviljadest, puuviljadest ja muudest toiduainetest, jookidest
2. esimene peatus "Arva ära"
Nimetage mõistatusi lahendades veeallikad.
Murdis maa seest välja
Nagu süda lööks.
Sa jäid kuumaga purju
Ja teine ​​jääb purju. (kevad)
Maja tunnete kergesti ära:
Neljas seinas on vesi.
Ja kraana sissepääsu juures
Jagab kõigile vett. (hästi)
See peegeldab kõike maailmas... See annab teile midagi juua ja värskendada.
Ja ta jookseb kogu aeg minema, kuid ta ei saa põgeneda. (jõgi)
Õues on mägi,
Ja onnis on vesi. (lumi)
Sündima õhtul
Öö elab edasi
Ja hommikul ta sureb. (kaste)
Lahenda mõistatusi.
3. teine ​​peatus "mõtle"
Kord tülitsesid Znayka ja Dunno.
Znayka: enamik Maa pind on kaetud merede, jõgede, järvede ja ookeanidega.
Ei tea: aga ei. Meie päikeselinnas on vett vähem kui maad. Vett on palju alles pärast vihma. See tähendab, et Maal on vett rohkem alles pärast vihma, kõrbes aga üldse mitte.
Tea: vett leidub pinnases ja õhus. Kõrgel mägedes, poolustel paistab see meile lume ja jääna.
Ei tea: pinnases ja õhus pole vett üldse. Muidu veedaksime terve elu kummikutega poris kõndides. Ja õhus ei saa isegi vett olla, sest sisse muidu me hingaksime vedelat õhku ja vedel õhk ei saa olla.
Tea: vesi on vedel, värvitu ja lõhnatu ja maitsetu. Vesi on paljude ainete hea lahusti.
Ei tea: lahustit müüakse ainult kauplustes ja see on inimesele väga ohtlik, seega ei saa vesi olla lahusti.
Tea: kuumutamisel vesi paisub ja jahtudes tõmbub kokku. Külmumisel see aga paisub ja muutub jääks. 100 kraadini kuumutades muutub vesi auruks.
Ei tea: 100 kraadi juures vesi keeb ja ei muutu auruks. Kui see muutuks auruks, kostaks plahvatus: pauk! Ja vee asemel on korraga palju auru! Ja kuna vesi ei plahvata, siis kõik see auru kohta on vale!
- Tehke kindlaks, milline neist on õige ja miks?
- Igaühel teist on klaas vett
1) Vaadake klaasis olevat vett.
Mis värv see on?
Kas selle kaudu on võimalik objekte näha?
Järeldus: vesi on värvitu ja läbipaistev
2) Lõhn:

Kas sellel on lõhn?
Järeldus: vesi ei lõhna
3) Pea meeles, kuidas vesi maitseb. Kas võib öelda, et see on hapu või soolane või mõru või magus?
Kas see maitseb?
Järeldus: vesi ei maitse
Niisiis, millised omadused veel on? (vesi on läbipaistev ja vedel, sellel pole värvi, kuju ega maitset)
Znayka väitis, et vesi on mõnede ainete jaoks hea lahusti. Millised ained võivad vees lahustuda? Kontrollime. (katseid tehakse)
Ühendage noolega vesi ja aine, mille jaoks see on hea lahusti.
vesi
soola
suhkur
õli
liiv

Tulemus: mida huvitavat õppisite?

“Looduslugu 5. klass” - Digitaalsete õppevahendite kasutamise skeemid klassiruumis. Paljudel õppetundidel on tehnilised puudused. Tunniks valmistumisel; tunni andmisel; sisse kooliväline töö. Vastavus SanPini nõuetele. Kasutades COR. Keskuse ülesanded. Positiivsed küljed: COR-i kasutamine suureneb oluliselt. Esitluse toimetaja.

“Vene kool üle maailma” – eakaaslastega koostööoskused erinevaid olukordi. Põhjuse ja tagajärje seoste kindlaksmääramine. Föderaalse riikliku haridusstandardi ideoloogilise aluse rakendamine - Vene kodaniku vaimse ja moraalse arengu ning isiksuse hariduse kontseptsioon. Oskus aktsepteerida ja säilitada eesmärke ja eesmärke haridustegevus(regulatiivne UUD).

“Programm ümbritsevast maailmast” - Temaatiline planeerimine. Rakendab tegevuspõhise lähenemise põhimõtteid. Hariduskompleksi “21. sajandi algkool” eelis. Ring " Noor ökoloog" kalender- temaatiline planeerimineõppetunnid meid ümbritsevast maailmast. Akadeemiline aine" Maailm" Peegeldab kaasaegse lapse huve ja vajadusi. Eraldi õppetunni kujundamine.

“Töö õpikuga” - teemal “Meie ümbritsev maailm” õpikuga töötamise oskuste kujundamine peaks toimuma süstemaatiliselt. Iseseisev töö varred raamatuga ühised eesmärgid koolitus, haridus, areng nooremad koolilapsed. Õpikuga töötades peate kasutama mitmesuguseid metoodilised tehnikad. Teadlikkus teoreetiline materjal, areng kognitiivne tegevus, moodustamine praktilised oskused ja oskused.

“Ümbritseva maailma kaasaegne õppetund” - ülesannete plaani koostamine. "Tõotab Põhikool» O.N. Fedotova, G.F. Trafimova. Interneti-ressursid ettevalmistamiseks kaasaegne õppetund. Koht akadeemiline aine V õppekava. Meetodite klassifikatsioon. Varustus. Esialgsed ideed looduslike ja sotsiaalsed rajatised. Informatsiooni-ja kommunikatsioonitehnoloogia.

"Maailm sinu ümber" – saamise meetodid uut teavet: Sektsioonid: Sissejuhatus Inimkeha ehitus Inimesed Maal. Treeningu vormid. Sektsioonid. "Ma olen õpilane". Iganädalane sisukorraldus (2 tundi) VÕIB. Aktualiseerimismeetodid: Lugu ja lugu piltides koos lõpetamata süžeearutlusega. klassid. "Maailm meie ümber" esimene klass.

Teemas on kokku 25 ettekannet




Meie piirkond on veerikas. Veekogusid on erinevaid: allikad, ojad, jõed, järved, tiigid. Neil kõigil on oluline inimestele ja neid kasutatakse laialdaselt. Veehoidlad kaunistavad meie piirkonda. Peame tagama, et need jääksid puhtaks ja ilusaks.


See kaamel on elav ime! See kaamel on elav ime! Kaamelil on kaks küüru. Kaamelil on kaks küüru. Ta joob praegu piisavalt - Ta joob praegu piisavalt - Ta võib juua pool kaevust. Ta võib juua pool kaevust. Aga siis kõrbes, Aga siis kõrbes, Kus pole jälgegi veest, Kus pole jälgegi veest, Ta võib minna palju päevi, Võib-olla võib ta minna palju päevi ilma selle pärast muretsemata. Ära tema pärast muretse.





















Rääkige meile, kes vajab vett ja miks. Rääkige meile, kes vajab vett ja miks. Kas auto, jalgratas, Allveelaev, mänguasjade tehas? Kas auto, jalgratas, allveelaev või mänguasjatehas saab töötada ilma veeta? Mis hääli vesi teeb? Milliste sõnadega saab vett kirjeldada? Mis hääli vesi teeb? Milliste sõnadega saab vett kirjeldada? Vesi: vesi: - pritsiv - müriseb - vulisev - selge - pilvine - läbipaistev - külm












Millise arstita kuivaksid kõik puud ja põõsad ja me ei saaks elada? Miks ja mis eesmärgil loomad pesevad ja puhastavad oma keha? Miks on halb olla räpane? Kuhu koguneb inimkehale kõige rohkem mustus? Kuidas hoolitsete oma keha puhtuse eest? Loeme dr. Wateri nõuandeid:


Peske põhjalikult kord nädalas. Peske põhjalikult kord nädalas. Hommikul pärast magamist peske käed, nägu, kael, kõrvad. Hommikul pärast magamist peske käed, nägu, kael, kõrvad. Iga päev peske jalgu ja käsi enne magamaminekut. Iga päev peske jalgu ja käsi enne magamaminekut. Peske kindlasti käsi pärast toa, tualeti koristamist, mängude mängimist, loomadega suhtlemist, aias töötamist või ühistranspordis reisimist. Peske kindlasti käsi pärast toa, tualeti koristamist, mängude mängimist, loomadega suhtlemist, aias töötamist või ühistranspordis reisimist.



Lugu mikroobidest Kunagi elasid mikroobid – erinevate haiguste kandjad. Rohkem kui midagi muud armastasid nad mustust. Mida räpasem see oli, seda meeldivam see neile oli ja seda rohkem neid seal oli. Kunagi elasid mikroobid, kes kandsid erinevaid haigusi. Rohkem kui midagi muud armastasid nad mustust. Mida räpasem see oli, seda meeldivam see neile oli ja seda rohkem neid seal oli.


Keegi jättis lauale pesemata taldrikud, puru ja leivatükid. Siin on nagu kärbes. Ja tema käppadel on sadu mikroobe, eriti kui ta tuli prügihunnikust. Keegi jättis lauale pesemata taldrikud, puru ja leivatükid. Siin on nagu kärbes. Ja tema käppadel on sadu mikroobe, eriti kui ta tuli prügihunnikust.


Kärbes lendas minema, aga pisikud jäid lauale, taldrikule, lusikatele, leivale. Nad istuvad ja mõtlevad: "Hea, et maailmas on räpaseid inimesi ja kärbseid." Ja seal oli vabadus mikroobidele. Võite selle saada inimese kätele või inimese suhu. Ja siis on haigus vaid kiviviske kaugusel! Kärbes lendas minema, aga pisikud jäid lauale, taldrikule, lusikatele, leivale. Nad istuvad ja mõtlevad: "Hea, et maailmas on räpaseid inimesi ja kärbseid." Ja seal oli vabadus mikroobidele. Võite selle saada inimese kätele või inimese suhu. Ja siis on haigus vaid kiviviske kaugusel!

Arva ära mõistatus

  • Liiga palju sellest on katastroof!
  • Sellest ei piisa – häda!
  • Meil on alati vaja
  • Rohkem kui toit.
Kui kaua saate ilma veeta elada?
  • Mees - 3 päeva
  • Kaamel - 8 päeva
  • Inimene peaks jooma vähemalt 3 liitrit vett päevas
  • Peatage "Uchebnaya"
Meie piirkond on veerikas. Veekogusid on erinevaid: allikad, ojad, jõed, järved, tiigid. Kõik need on inimestele olulised ja neid kasutatakse laialdaselt. Veehoidlad kaunistavad meie piirkonda. Peame tagama, et need jääksid puhtaks ja ilusaks. See kaamel on elav ime!
  • See kaamel on elav ime!
  • Kaamelil on kaks küüru.
  • Kuni ta piisavalt purju jääb -
  • Ta võib juua pool kaevust.
  • Aga siis kõrbes,
  • Kus veest pole jälgegi,
  • Võib-olla veedab ta palju päevi
  • Ära tema pärast muretse.
Kaamel joob 10 minutiga 135 liitrit vett.
  • Kaamel joob 10 minutiga 135 liitrit vett.
Öelge "kevad" -
  • Öelge "kevad" -
  • Ja siis ilmus ta välja ja jooksis rohelises tihnikus
  • Rõõmsalt möllav võti.
  • Me kutsume vedru võtmeks
  • (ukse võti
  • Pole sellega midagi pistmist)
  • Peatus
  • "Arva ära"
Arva ära mõistatused
  • Kõik maailmas peegeldab...
  • See annab teile midagi juua ja värskendab.
  • Ja ta jookseb kogu aeg minema
  • Ta ei põgene kuidagi.
Jõgi murdis maast läbi,
  • Murdis maa seest välja
  • Kuidas süda lööb.
  • Sa jäid kuumaga purju
  • Ja teine ​​jääb purju.
Oja
  • Oja
  • Maja tunned kergesti ära:
  • IN neli seina- vesi,
  • Ja kraana sissepääsu juures
  • Jagab kõigile vett.
No nimeta vee heateod.
  • Nimeta vee head teod.
  • Lahenda lk.55 ristsõna
  • Vesi:
  • Kannab
  • Jahutab
  • Ravib
  • Kustutab
Rääkige meile, kes vajab vett ja miks.
  • Rääkige meile, kes vajab vett ja miks.
  • Kas auto, jalgratas, allveelaev või mänguasjatehas saab töötada ilma veeta?
  • Mis hääli vesi teeb? Milliste sõnadega saab vett kirjeldada?
  • Vesi:
  • pritsimine
  • mühiseb
  • Gurgles
  • Puhas
  • Mudane
  • Läbipaistev
  • külm
Lahenda mõistatusi
  • Peatus
  • "Mõtle"
Kus majas vett kasutatakse? (lk 54, nr 2)
  • Kus majas vett kasutatakse? (lk 54, nr 2)
  • Mille eest Moidodyr hoiatab? (lk 55, nr 4)
Doktor Vee nõuanded Millise arstita kuivaksid kõik puud ja põõsad ning me ei saaks elada?
  • Millise arstita kuivaksid kõik puud ja põõsad ja me ei saaks elada?
  • Miks ja mis eesmärgil loomad pesevad ja puhastavad oma keha?
  • Miks on halb olla räpane?
  • Kuhu koguneb inimkehale kõige rohkem mustus?
  • Kuidas hoolitsete oma keha puhtuse eest?
  • Loeme dr Water nõuandeid:
Peske põhjalikult kord nädalas.
  • Peske põhjalikult kord nädalas.
  • Hommikul pärast magamist peske käed, nägu, kael, kõrvad.
  • Iga päev peske jalgu ja käsi enne magamaminekut.
  • Peske kindlasti käsi pärast toa, tualeti koristamist, mängude mängimist, loomadega suhtlemist, aias töötamist või ühistranspordis reisimist.
Pesin käsi kraani all,
  • Pesin käsi kraani all,
  • Ja ma unustasin oma nägu pesta.
  • Trezor nägi mind,
  • Ta hüüdis: "Mida...!"
Lõpetage "Muinasjutt" Mikroobide lugu
  • Kunagi elasid mikroobid, kes kandsid erinevaid haigusi. Rohkem kui midagi muud armastasid nad mustust. Mida räpasem see oli, seda meeldivam see neile oli ja seda rohkem neid seal oli.
Keegi jättis lauale pesemata taldrikud, puru ja leivatükid. Seal on kärbes. Ja tema käppadel on sadu mikroobe, eriti kui ta tuli prügihunnikust.
  • Keegi jättis lauale pesemata taldrikud, puru ja leivatükid. Seal on kärbes. Ja tema käppadel on sadu mikroobe, eriti kui ta tuli prügihunnikust.
Kärbes lendas minema, aga pisikud jäid lauale, taldrikule, lusikatele, leivale. Nad istuvad ja mõtlevad: “Kui hea on, et maailmas on räpaseid ja lendab." Ja seal oli vabadus mikroobidele. Võite selle saada inimese kätele või inimese suhu. Ja siis on haigus vaid kiviviske kaugusel!
  • Kärbes lendas minema, aga pisikud jäid lauale, taldrikule, lusikatele, leivale. Nad istuvad ja mõtlevad: “Kui hea on, et maailmas on räpaseid ja lendab." Ja seal oli vabadus mikroobidele. Võite selle saada inimese kätele või inimese suhu. Ja siis on haigus vaid kiviviske kaugusel!

; näidata vee tähtsust looduses; õppida määrama inimmõju veekogudele; kujundada keskkonnateadlikkust ja ettevaatlik suhtumine loodusele.

Varustus: kaardid esitatud ülesannetega; mõistatused; ristsõna "Jõe osad".

Tundide ajal

I. Teatage tunni teemast.

– Nimeta joogivee allikad.

- Arva ära mõistatused:

Lint lagendikul väriseb kergelt tuule käes,

Kitsas ots on kevadel, laiem aga meres.

(Jõgi, selle allikas, suu.)

See tuli maa seest välja nagu tuksuv süda.

Sa jäid kuumaga purju ja keegi teine ​​jääb purju.

(Kevad.)

Maja tunneb kergesti ära: nelja seina vahel on vesi.

Ja sissepääsu juures olev kraana jagab vett kõigile.

(Noh.)

II. Töö õpiku järgi.

– Kas olete kunagi jälginud mõne jõe allikat või selle suudmest? Millised need välja nägid?

– Kas olete kunagi mägijões käinud?

-Kas olete laevaga tasasel jõel sõitnud? Mille poolest need erinevad? vesi voolab mägi- ja madaliku jõgedes?

2. ülesanne.

– Lugege õpikust Vladimir Orlovi luuletust. Millest see luuletus räägib? (Jõe tähtsuse kohta eluslooduse ja inimeste jaoks.)

3. ülesanne.

– Miks on jõed olulised?

Kohalik kliimatingimused mõjutada looma ja köögiviljamaailm jõed. Jõgedes leidub laia valikut kalu. Seal on ka suuri jõeloomi. Jõed ja nende kaldad on taimestikurikkad. Iidsetest aegadest on inimesed elama asunud jõgede kallastel, kuna vee lähedal elades oli neil võimalus kasvatada leiba ja muid kultuurtaimi. Kastmiseks oli vett piisavalt. , siis muidugi märkad, et kõik suured linnad asub jõgede kaldal. Tuhandeid aastaid on jõgesid kasutatud reisimiseks ja nagu kaubateed. Ja tänapäeval veetakse jõgesid mööda tohutult palju inimesi ja kaupu.

– Mis on tamm? (Struktuur, mis blokeerib jõge veetaseme tõstmiseks.)

– Nimetage tehisreservuaarid. (Veehoidlad, tiigid, kanalid.)

– Miks me vajame kanaleid?

– Kuidas jõed toituvad?

– Mis aastaajal on jõgedes eriti palju vett? (Kevadel.)

– Miks on jõed ohtlikud?

– Mis on üleujutus?

– Mis nimed on enim kallastel olevad muldkehad ohtlikud jõed? (tammid.)

- Ujuge vaimselt mööda jõge. Arutage, kuidas inimesed jõge reostavad. Nimeta vee head teod.

Harjutus. Täitke tekstis puuduvad sõnad (Töölaual).

Kõigile elavatele... (vajalik) vesi. Värske vesi Maal... (vähesed). Vajalik… (hoolikalt) heitvesi. Maja kraanid peaksid olema... (suletud). See on keelatud … (saastama) veekogud

– Jooniste kasutamine (lk 192), öelge meile, kes vajab vett ja miks.

– Täida ristsõna. (Kannab, peseb, jahutab, annab vett, ravib, kustutab.) Lugege märksõna. (Voditsa.)

– Kas auto, jalgratas, allveelaev, mänguasjatehas saavad ilma veeta hakkama? Mis hääli vesi teeb? (Pritsib, uriseb, uriseb.)

– Milliste sõnadega saab vett kirjeldada? (Selge, hägune, läbipaistev.)

Ülesanne 7 (jõe joonistamine kirjelduse järgi).

Ülesanne 8 (Piltide pealdised). (Geiser, juga, tamm.)

Ülesanne 9.

– Vaadake diagrammi ja kirjutage sellele, mis on näidatud. (Moskva piirkonna jõed.) Milliseid jõgesid ühendab Moskva kanal? (Volga, Klyazma, Istra, Ruza, Moskva jõgi.)

– Nimetage Moskva piirkonna veehoidlad.

IV. Frontaalne töö.

- Lugege mõistatusi. (Volga, Moskva, Don, pank, kanal.)

– Kasutage joonist, et selgitada, kuidas inimese tegevus võib mõjutada ümbritsev loodus.

- Lahendage ristsõna "Jõe osad".

1. Looduslik süvend veega täidetud maa pinnal. (Järv.)

2. Kuidas nimetatakse kohta, kust põhjavesi maapinnale väljub? (Kevad.)

3. See voolab, see voolab - see ei leki välja, see jookseb, see jookseb - see ei jookse välja.
(Jõgi.)

4. Mis on jõe alguse nimi? (Allikas.)

5. Koht, kus jõgi suubub merre või järve. (Suu.)

6. Kuidas nimetatakse seda jõge, mis suubub peajõkke? (Sissevool.)


5

6

4

juures

P

Ja

Koos

3

R

e

To

A

Koos

T

Ja

T

b

T

1

O

h

e

R

O

2

R

O

d

n

Ja

To

To

V. Tunni kokkuvõte.

– Millest sõltub jõe vooluhulk? (Alast, kus see voolab.) Milline on jõgede hoovus tasandikel? (Sujuv.) Milline on jõgede hoovus mägedes? (Tormiline.)

– Millest jõed ja järved toituvad? (Maa-alune ja pinnavesi.)

Õpilane loeb luuletust.

Mööda jõesängi jookseb sinine oja.

On mägijõgesid, on orujõgesid.

Kõik nemad erinevad pikkused ja sügavused.

Kuid nad kõik jooksevad merre, ookeani äärde,

Vee avarustesse, kus tuul on äge.

- Leidke koomilisest luuletusest viie Venemaa jõe nimed.

JA Volga Ma valmistasin snadi ette ob e.

- Eh, ma tahaksin Žigulit,

Muidu ei jätku tulekahjuks Lena,

Nokas kandmine pole asi!

Või tooge see mulle autoga Kama Taga

Uural y palke, neid korraga paarkümmend?!

Õppetund 38
Teema: Mageveekogud

Eesmärgid: tutvustada mõistet “järv”; tutvustada teile Venemaa hämmastavaid järvi; õppida kaardil veekogusid leidma; areneda Loomingulised oskused, tähelepanu.

Varustus: füüsiline kaart Venemaa, kodumaa; fotod järvedest, mageveekogude elanikest.

Tundide ajal

I. Teemasõnum.

- Arva ära mõistatus:

 Keset põldu on peegel, klaas sinine, raam roheline. (Järv.)

II. Töö õpiku järgi.

- Mis on jõgi? Nimetage jõe osad. Kirjeldage, millised on jõed. Kuidas see maitseb jõe vesi? Mis veekogudel peale jõgede on mage vesi? Lugege õpiku teksti. Millistele veekogudele see viitab? (Järvede kohta.)

- Mis on järv? (Järv on looduslik veekogu, lohk (masendus), mis on pidevalt veega täidetud.)

– Mis tüüpi järvi seal on? Nimeta kõige rohkem suur järv meie planeedist. (Kaspia.) Nimeta kõige rohkem sügav järv maapinnal. (Baikal.)

– Leidke kaardilt Kaspia meri ja Baikali järv. Arutage, kuidas need järved tekkisid.

Õpetaja räägib meie riigi imelistest järvedest.

III. Märkmikus töötamine trükitud alusel.

10. ülesanne.

– Mis on pildil näidatud? (Mountain Lake.) Kuidas ja kus see tekkis? Mitu jõge voolab järvest välja? (Üks jõgi.) Kas järve vesi on soolane või mage? (Värske.)

Ülesanne 11.

- Lahendage ristsõna, arvake ära märksõna ja koostage sellele küsimus.


6

1

G

O

R

s

2

R

e

To

A

th

3

O

h

e

R

O

4

m

O

R

e

5

b

O

b

R

(Geiser - kuum maa-alune vesi purskkaevudest purskamas.)

IV. Frontaalne töö.

Õpetaja räägib järvede tekkest.

Olenevalt sellest, kus ja kuidas järv tekkis, kust see täieneb veevaru ja milline vesi selles on, on mitmeid järvede klassifikatsioone.

Esiteks jagunevad järved soolasteks ja värsketeks. Enamik järvi on värsked. Soolajärvedel pole reeglina vee väljalaskeavasid ja seetõttu settivad neisse sattuvad mineraalsoolad põhja ja kristalliseeruvad. Maailma soolaseim järv on Surnumeri. Vesi selles on 8 korda soolasem kui ookeanivesi. Teiseks jagunevad järved nn kuivadeks ehk hooajalisteks ja püsivalt eksisteerivateks. Kuivad järved on Austraalias tavalised. Selline on näiteks Erie järv. Selle põhja katab 4,5 m paksune soolakiht.Ainult vihmaperioodil täitub järv veega.

Järved moodustuvad erineval viisil. Paljud ilmusid jääajal, kui jää kattis ala, millele nad hiljem tekkisid. Liikumine aitab järve teket maakoor, mis tekib erinevatel geoloogilistel põhjustel. Sarnasel viisil Tekkisid Kaspia meri ja Baikali järv, mille sügavus ulatub 1640 m-ni.

Mõnikord tekivad järved kraatrites kustunud vulkaanid. See on kraatrijärv USA-s Oregonis.

Sageli võivad mägipiirkondades maalihked moodustada jõgedel looduslikke tamme. Sellest saab hiljem üks järvede tekke põhjusi. Kuid nad ei kesta kaua. Enamasti maapinnast koosnevad tammid lagunevad kiiresti.

Hüdroenergeetika arenedes kerkib maailma järjest rohkem “inimese loodud järvi” – veehoidlaid.

Paljud elavad järvedes erinevaid taimi. Nende mitmekesisus on seletatav erinevustega kliimas, järve kõrgusel merepinnast ja pinnase heterogeensusest. Inimesel on suur mõju ka järvede taimestikule. Taimed ei too kasu mitte ainult loomadele, vaid ka järvele endale, vabastades suur hulk hapnikku. Seisev vesi aitab kaasa märgalade tekkele järvede ümber.

Järvede taimestik jaguneb elupaigavööndite järgi 3 tüüpi.

Tsoon hüpiktaimed asub ranniku lähedal; siin kasvada holly, vesiroos.

Tsooni elanikud veealused taimed pole järve pinnal nähtavad: see sammal, kanada umbrohi.

Viimane rühm - ujuvad taimed. Need on taimed, mis elavad veepinnal, nad ei ole põhjaga seotud ja võivad liikuda piki järve pinda igas suunas. See veesõdur, pardirohi.

Mitmekesine ja loomamaailm järved

Inimesed on järvede äärde elama asunud juba pikka aega. Neid kasutatakse kalastamiseks, kaubaveoks ning spordivõistlusteks ja vaba aja veetmiseks. Kahjuks reostavad inimesed sageli järvi tööstusheitmed ja jäätmed Põllumajandus. Praegu käib võitlus järvereostuse vastu.

V. Tunni kokkuvõte.

– Nimeta mageveekogud, Venemaa järved, järve elanikud.

– Miks on mageveekogusid vaja kaitsta?