Пусте повітря птахів не чути більше автор. Літературний вечір «Є в осені первісної, коротка, але чудова пора

205 років від дня народження Федора Тютчева

10-й клас

Вірш Ф.І. Тютчева
«Є в осені первісної...»

Інтегрований урок літератури та російської мови

Цілі:

– розвиток навичок лінгвістичного аналізу поетичного тексту;

– підготовка та написання твору-мініатюри на одну із запропонованих тем;

– формування естетичного смаку та залучення учнів до творчості Ф.І. Тютчева;

– виховання уваги до поетичного слова та любові до поезії.

ХІД УРОКУ

1. Слово про поета(Розповідає учень).

Народився Ф.І. Тютчев у самому серці Росії – у селі Овстуг Брянського повіту Орловської губернії у дворянській сім'ї 1803 року.

Є в осені первісної
Коротка, але чудова пора

І променисті вечори…



Лише павутиння тонке волосся



На відпочиваюче поле.

Серпень 1857 р.

Після довгих роківЖиття за кордоном сім'я Тютчевих оселилася в столиці - Санкт-Петербурзі. А влітку домашні виїжджали відпочити до села.

Доповнення вчителя.

Вірш, який ми сьогодні читатимемо, був написаний 22 серпня 1857 року шляхом з Овстуга до Москви. Перший автограф написаний олівцем на звороті листка із переліком поштових витрат. Вперше вірш було опубліковано 1858 року у журналі «Російська бесіда» і увійшло до зборів віршів 1868 року.

Прослухаємо вірш і намагатимемося представити намальовану поетом картину.

2. Виразне читання вірша учителем або прослуховування його на аудіокасеті.

3. Аналіз вірша.(Розмова, лінгвістичний аналізвірші.)

Яку картину ви подумки побачили?

Про що, на вашу думку, вірш?

У вірші ми побачили картину ранньої осені. Але, на мою думку, воно не тільки про це. Як і всякий справжній витвір мистецтва, він має кілька смислів. Давайте спробуємо відшукати й інші, ті, які не відкриваються читачеві відразу, а вимагають кропіткої, напруженої роботи та зусиль нашого розуму, серця та уяви одночасно.

У вірші немає назви, отже, ми називатимемо його на першому рядку – «Є в осені первісної...».

Як ви думаєте, а як міг би Тютчев назвати цей вірш ? («Осінь», « Рання осінь», «Золота осінь».

Але чомусь поет відмовився від цих варіантів. Як ви вважаєте, чому?

(Тому, мабуть, що хотів розповісти не тільки про осінь, а й про щось.)

За відсутності назви, чи, як його називають у науці, при нульовому назві, ми маємо особливо уважно поставитися до першого рядку – «Є в осені первісної...». Для нас вона буде назвою вірша. На першому місці, в сильної позиції, у рядку стоїть слово є.

Що воно означає?

(Є– означає «існує, буває, є».)

До якої частини мови належить слово є?

(Це дієслово. Він стоїть у 3-й особі од. числа, а його початкова формабути.)

Воно називає дію як тимчасову чи постійну? Те, що є, існує, є постійно, завжди, незалежно від якихось причин. І це коротке ємне слово відразу ж дає нам можливість мислити, розмірковувати про щось вічне, незалежне від людини.

На другому місці у рядку – в осені.

Як ви розумієте значення слова осінь?

(Ця пора року, яка настає після літа.)

Вчені-лінгвісти звернули увагу на те, що в мові є такі слова, які, окрім свого значення, можуть викликати у нас у свідомості безліч асоціацій, порівнянь, вони здатні як би будити нашу уяву. До таких слів відноситься і слово осінь. Окрім пори року, воно ще означає час, коли люди збирають урожай, коли тепло змінюється першими холодами. А тому слово осіньє позначенням, символом засинає у природі життя. Адже в цей час все в природі готується до довгого зимового сну, спокою.

Але восени кілька етапів. Тютчев у першому рядку в сильну позицію (кінець рядка) ставить слово, яке називає цей етап, – первісна.

Як ви знаєте значення цього слова?

(«Перший», «початковий, новий», «ранній» – про осінь.)

Значення «перший», «початковий», «новий», «ранній» ми, звісно, ​​усвідомлюємо, оскільки синонімічні слова.

Чому ж Тютчев вибрав для вірша саме слово початковий?Чим воно відрізняється від решти слів? (Вся подальша робота потребує постійного звернення до тлумачних словників).

(У слові первісний два корені: перш-і -почав-.)

У цьому слові два синонімічні корені, які визначають ранню осінь двічі. Отже, автору було важливо привернути нашу увагу саме до цієї характеристики осені.

Таке довге, або складне, на відміну від односкладових, більш урочисто.

«У віршах Тютчева такі “довгі” та урочисті слова допомагають із самого початку переключити читацьке сприйняття “на високу хвилю”, переводять його у незвичайний, непрозовий вимір”. ( Маймін Є.А. Російська філософська поезія: Поети-любомудрі, А.С. Пушкін, Ф.І. Тютчев. М., 1976)

Навіщо ж поетові знадобилося «перекласти» наше читацьке сприйняття у такий незвичайний вимір?

(Тютчеву хотілося, щоб ми думали, а це довге слово початковийпосилює роздуми. Воно створює у читачів настрій роздумів.)

Цікавим є факт, на який звернули увагу дослідники творчості Тютчева: виявляється, поет дуже часто вживав у своїх віршах довгі слова. Майже у кожному є одне чи два складних, тобто. довгих, слова, і часто словом поет ніби намагався прикрасити вірш.

(Дуже повільно, неквапливо, роздумуючи.)

Цей рядок задає повільний, урочистий ритм усьому віршу.

Є в осені первісної
Коротка, але чудова пора –
Весь день стоїть як кришталевий,
І променисті вечори...

Другий рядок – Коротка, але чудова пора. Зверніть увагу: два визначення осені, а між ними коротеньке слово Проте.

Якою частиною мови воно є?

(Але– це спілка. У простою пропозицієюсоюз може пов'язувати однорідні членипропозиції і показує різницю, відмінність того, що вони позначають.)

Алепротиставляє значення двох слів одне одному.

Коротка, але чудова пора- це яка? Як ви розумієте зміст рядка?

(Цей час в осені особливий, тому що він одночасно і дивовижний за красою, і дуже короткий. А отже, дуже дорогий кожному з нас.)

У природі лише кілька таких днів. Вона нам їх дарує перед довгою холодною зимоющоб ми згадували цю чудовупору довго-довго. Кожна людина розуміє це, тому їй хочеться запам'ятати, сфотографувати ці дні в пам'яті. Він прагне якомога повніше увібрати в себе останнє тепло, що швидко минає, і останню красу осінньої природи.

Весь день стоїть як кришталевий,
І променисті вечори...

Зверніть увагу в третьому та четвертому рядках на іменники: деньі вечора.

У якій формі вони використані?

(Іменник деньстоїть у формі однини, а іменник вечора– у множині.)

Можливо, поет помилився: адже не лише вечорів багато, а й днів, отже, треба було б сказати дні?

(Слово деньв однині, тому ми ніби бачимо окремість, особливість кожного дня.

Форма однини як би укрупнює предмет, робить його особливим, виділяє з інших.)

Вслухайтеся в рядок: ... день стоїть як би кришталевий. Який художній прийомЧи використовує тут автор? (Порівняння.)

Чому ж як би,а не як?

(З використанням як бипорівняння виходить м'яким. Начебто поет його нікому не нав'язує, просто йому так здається.)

І нам, читачам, це як бинемов дозволяє підбирати свої порівняння. І цю низку можна продовжувати. День... як би кришталевий– дивовижне авторське порівняння. Кришталь- Це «рід, сорт скла».

Що ж у них спільного?

(День такий же ясний, прозорий, як кришталь, тому що осіннє повітря поступово стає холоднішим.)

(Осінній день такий самий дзвінкий, як кришталь, тому що звук розноситься далеко і чітко чути.)

(День крихкий, як кришталь. Ми розуміємо, що осіння погода непостійна, у будь-який час може налетіти вітер і скінчиться тиша, спокій, безтурботність.)

Чудово ви пояснили сенс порівняння день... як би кришталевий.

Чому ж вечора променисті?

(Це слово довге і складається з двох коренів – -промінь-і -Зар-.)

З погляду освіти слів це правильно. Колись давно справді усвідомлювалися ці два корені. Але з погляду сучасного стану російської мови це один корінь -Променезар-.А що означає слово променистий?

(Світлий, ясний, теплий.)

Так. А форма множинидає нам відчути, що таких вечорів багато, вони йдуть один за одним, щоб кожен із нас наостанок насолодився ними.

Першу строфу закінчує знак крапки. Що передає крапка?

(Многоточие – важливий знак для поета, тому що в ньому багато сенсу. По-перше, ця картина – день... як би кришталевийі променисті вечори- Неймовірно прекрасна, і ми самі можемо уявити її ще докладніше. По-друге, багатокрапка означає велику паузу між строфами, оскільки в другій строфі розповідається вже про інше. Цей знак готує нас до сприйняття наступної думки.)

Прочитайте першу строфу виразно.

А тепер послухайте другу строфу.

Де бадьорий серпгуляв і падав колос,
Тепер уже пусто все – простір скрізь, –
Лише павутиння тонке волосся
Блищить на пустому борозні.

Що ви уявили, слухаючи цю строфу?

(Поле, де кипить робота. Кипить тому, що серп названо словом бадьорий,тобто. живий, активний, жвавий.)

(І ще тому, що дія серпа – не тиснув, не працював, а – гуляв. У цьому слові – те, як він працював, – «легко, весело, граючи».)

Правильно. У цьому рядку повторюється вживання іменників серп, колосв однині. Поясніть це.

(Тут поет спеціально використовує форму однини, хоча ми розуміємо, що діє багато предметів. Ми ще й відчуваємо «вагомість, одиничність» кожного важливого для поета предмета.)

У другому рядку навмисно поруч зібрані слова, які позначають простір.

Назвіть та прокоментуйте їх.

(Пусто і простір.)

Ці слова малюють неосяжний, не охоплений оком простір. І посилюють враження неоглядності наступні словавсеі скрізь.

Третій рядок починається зі слова лише. Поясніть його значення.

(Лишеозначає «тільки». Це частка, яка виділяє в тексті опис пустої борозни на тлі неоглядного простору. Це «вутина тонке волосся Блищить...».)

Що ви «бачите» своїм внутрішнім зором?

(Дуже довгі нитки павутиння. Вони розтягуються від предмета до предмета дуже далеко.)

Тютчев у цьому рядку – дуже тонкий спостерігач. Давайте подумаємо, а як можна було б про це явище написати інакше.

(Павутинка, ниточка павутиння.)

Але поет вибрав павутиння тонке волосся. Чому? Адже в словах павутинняі ниточка павутиннявже є вказівка ​​на "тонкість" павутиння. Отже, вся справа у слові волосся.

(Волосся є у людини. І якщо поет додає це слово в рядок, то тонке волосся павутиння - виходить як у людини. Значення слів тонке волосся павутинняприводить нас до думки, що поет написав не лише про ранню осінь, а й про людину. Тут використовується художній прийом – уособлення.

Ця фраза справді дуже важлива розуміння всіх смислів вірша. Чому?

(Ми починаємо розуміти, що вірш не лише про природу, а й про людей, про людину.)

Подивіться уважно на першу строфу і знайдіть у ній слово, яке ніби «перегукується» з тонким волоссям павутиння.

(Це слово осінь,адже воно означає ще й пізню пору людського життя.)

Подумайте, про який час у житті можна так сказати: весна життя, літо життя, осінь життя?

(Про дитинство, про юність, про зрілість, про старість.)

Кожен із нас чудово це розуміє, а поет лише допомагає по-новому відчути начебто зрозумілі та знайомі з дитинства слова.

Зверніть увагу у четвертому рядку на слова на пусті борозни.Як ви їх знаєте?

(Свята- означає "порожня". На ній ніхто не працює.)

У сучасній російській мові це слово означає «вільний від справ, занять, що проводить час у ледарстві, неробство». Значення "ніким і нічим не зайнятий, не заповнений, порожній, порожній" визнається застарілим. На XIX столітті це було чи не основне значення слова. У визначенні пустийвиступали і такі відтінки значення, як «чужий турбот і тривог, занурений у спокій».

Л.М. Толстой, захоплений віршем Ф.І. Тютчева особливо виокремив саме цю фразу. А про епітет пустаписьменник зауважив: «Тут це слово пустийначебто безглуздо і над віршах не можна, а тим часом цим словом відразу сказано, що роботи закінчено, всі прибрали, і виходить повне враження».

(Перший рядок у швидкому темпі, енергійно, а другий, третій та четвертий – повільно, задумливо.)

І від цих слів ми самі відчуваємо спокій, безтурботність, тепло. Цей вірш дає нам можливість поміркувати про вічне.

У останньому рядку вірші слова, які перебувають у сильній позиції, а тому дуже важливі для поета, – відпочиваючі поля.

Про яке поле можна сказати?

(На якому вже не ведуться ніякі роботи. А раніше його стосувалися руки людини, тому поле тут – земля олюднена (серп, колос, борозна), одухотворена. До того ж поле – це частина землі, яку охоплює погляд спостерігача, мислителя.)

Ми уважно прочитали весь вірш.

Як ви тепер дасте відповідь на запитання, про що воно?

(У вірші поет розповів не лише про прекрасну добу ранньої осені, а й про «осінній» час у житті будь-якої людини.)

(Тютчев написав про те, що в нашому житті завжди є час спокою, хоча потім може прийти і час "бур". Це неминуче. Але людина повинна приймати це смиренно, мудро, спокійно.)

Приготуйтеся до виразному читаннювірші.

4. Пропонуються на вибір дві теми творів-мініатюр:

1) Як я уявляю «дивну пору» осені за віршем Ф.І. Тютчева.

2) "Дивна пора" ранньої осені з вікна мого будинку.

Зразки письмових робітучнів 10-го класу

1. Як я уявляю «дивну пору» осені за віршем Ф.І. Тютчева «Є в осені первісної...».

Тютчев – майстер віршованих краєвидів. Але в його віршах, що оспівують явища природи, немає бездумного милування. Природа викликає у поета роздуми про загадки світобудови, про вічні питання людського буття. У творах Тютчева природа не представлена ​​як тло, вона одухотворена, відчуває.

У вірша немає назви, що надає йому більше глибокий сенс. Вірш оповідає про осінньої пори, що настає у природі, а й у душі людини.

Автор використовує такі мистецькі засоби як порівняння (Весь день стоїть як би кришталевий ...),уособлення (де бадьорий серп гуляв).Це надає виразність мови, сприяє більш повному розкриттю художнього образу. Пропозиції з трьома крапками говорять про незакінченість думки поета. Автор змушує читача замислитися, поміркувати.

Під час читання вірша представляється осінній сонячний день ранньої осені. Середина бабиного літа.

Осінь, як відомо, час збирання врожаю. У вірші Тютчев показує поля, де ще нещодавно кипіла робота:

Де бадьорий серп гуляв і падав колос,
Тепер уже пусто все – простір скрізь...
Лише павутиння тонке волосся
Блищить на пустому борозні.

Пусте повітря, птахів не чути більше,
Але далеко ще до перших зимових бур –
І ллється чиста і тепла блакить
На відпочиваюче поле.

(Олександра Чепель)

2. "Дивна пора" ранньої осені з вікна мого будинку. (За віршем Ф.І. Тютчева «Є в осені первісної...»)

Осінь. Яка ж прекрасна ця пора року! Природа починає готуватися до сну, але це не заважає їй бути чудовою. Небо стає блакитним. Навіть улітку не завжди можна побачити таке чисте та гарне небо. А сонце... Воно світить так яскраво і життєрадісно, ​​ніби хоче подарувати нам усе найкраще перед тим, як сховатися за сірими хмарами майбутніх холодних, дощових та похмурих днів. Незважаючи на те, що дерева скидають своє вбрання, а листя лежать вже на землі, утворюючи строкатий килим, природа стає ще прекраснішою.

Як приємно спостерігати цю картину з вікна свого рідного дому чи прогулюючись осіннім лісом. Легко та приємно стає на душі від цієї картини. Але в той же час і сумно через те, що стоять останні теплі дні, а потім настануть холодні сірі дніосені і прийде сувора (судячи з прикмет) зима.

«Бабине літо» (як називають у народі цей період осені) – це одна яскрава мить серед тьмяних осінніх днів. І сумно, що серед людської суєти багато хто часом не помічає цієї краси. Адже кожну мить, кожну мить, яку дає людині природа, залишають у душі незабутнє враження, якийсь слід, якісь асоціації. Саме на це й хотів привернути нашу увагу чудовий російський поет Ф.І. Тютчев.

(Анастасія Заплаткіна)

3. "Дивна пора" ранньої осені з вікна мого будинку. (За віршем Ф.І. Тютчева «Є в осені первісної...»).

"Є в осені первісної коротка, але чудова пора", - писав Ф.І. Тютчев. «Але що такого дивного в цій порі року?» - Запитайте ви. Справді, що може бути прекрасного в тому, що птахи відлітають на південь, що не чути пташиного співу, як це буває навесні, в тому, що на вулиці сльота і бруд, у тому, що йдуть дощі і дмуть холодні вітри. Але є восени такий період, який називається «бабине літо». Це лише десять днів чи трохи більше. Саме про цей осінній проміжок і пише у своєму вірші Ф.І. Тютчев.

Спробуйте прокинутися рано-осіннього ранку і подивитися у вікно! Ви побачите, як промені сонця, що ще недавно прокинулося, таємниче і не поспішаючи ковзають по верхівках дерев. У повітрі паморочиться хоровод із листя. Листя, немов різнокольорове конфетті, повільно опускається на землю, утворюючи м'який килим. А глянувши на світло-блакитне небо, ви відчуєте воістину умиротворення та спокій. Але, на жаль, такі красиві дні бувають восени недовго. Найчастіше погода буває похмурою. Але це не біда! Затопіть піч і прислухайтеся до того, як весело потріскують палаючі поліни, як краплі дощу стукають у вікно.

Для мене осінь – це час, коли можна хоч трохи забути про життєвих труднощахі мріяти про майбутнє.

І все ж таки не варто восени засиджуватися вдома: краще одягтися тепліше і піти в ліс, позбирати гриби, поспостерігати за тим, як тварини готуються до наступу суворої зими. Осінь – це дивовижний часроку.

(Луїза Кабірова)

Т.В. СОРОКІНА,
Ульянівська обл.

Є в осені первісної
Коротка, але чудова пора –
Весь день стоїть як кришталевий,
І променисті вечори...

Де бадьорий серп гуляв і падав колос,
Тепер уже пусто все – простір скрізь, –
Лише павутиння тонке волосся
Блищить на пустому борозні.

Пусте повітря, птахів не чути більше,
Але далеко ще до перших зимових бур –
І ллється чиста і тепла блакить
На відпочиваюче поле...

Аналіз вірша Ф. І. Тютчева «Є в осені первісної ...»

Федір Іванович Тютчев – неперевершений російський поет, сучасник Пушкіна, Жуковського, Некрасова, Толстого, який залишив багате творча спадщина. Сенс життя для Тютчева у коханні. Не тільки до жінки, а й до природи, Батьківщини, всього живого. Лірика його багатогранна. У ньому можна назвати: філософські, громадянські, пейзажні і любовні мотиви.

Поет захоплювався природою рідного краю, сумував про неї, коли працював і жив у Європі. Вона знаходить глибоке свій відбиток у творчості. Цей поетичний світ, відтворений на основі особистих вражень, настільки яскравий і точний, що здається, ніби ти знаходився поряд із поетом, коли милувався краєвидами, описаними в тексті.

Вірш «Є в осені первісної...» виник 22 серпня 1857 року. Того дня поет повертався разом із дочкою з маєтку Овстуг до столиці. І був вражений пейзажем, що оточував їх. Москва не могла похвалитися незайманою, чистою, природною красою. У великому містіне такі помітні зміни у погоді. Знудившись мальовничими просторами, захоплений Федір Іванович відразу робить поетичний малюнок у своєму блокноті, який незмінно його супроводжував.

Лірична пейзажна замальовка дарує нам картину початку осені. Був кінець серпня, але вже відчувалися зміни у повітрі, погоді, дерева починали одягатися у золото та мідь. Літо відступило, але буквально на кілька кроків. Цю тонку грань переходу від однієї пори року до іншої зобразив поет.

Вірш пронизаний ліризмом, гострим почуттям передчуття чогось нового. Федір Іванович із уважністю, властивою тільки творчим людям, Зазначає, що описаний період дуже короткий, його не кожен зможе вловити. Ще не запущено процес в'янення, підготовки до зими та навколишній світдарує найяскравіші фарби на прощання.

Природа Тютчева одухотворена, сповнена образів. Наділення погодних явищжиттям, усвідомленої діяльністю властиво багатьом письменникам. Одним із перших принцип художнього паралелізму використовував М. Ю. Лермонтов.

Автор знайомить нас із таїнствами ранньої осені. Навіть самому поетові не вистачає слів, щоб відобразити особливості побаченого часу та своє захоплення. Він використовує порівняння серпневого дня із кришталем. Він такий же прекрасний, у ньому відбивається весь світ, але водночас тендітний, швидкоплинний, його неможливо утримати, зафіксувати. А вечори ще більш чудові, вони «променисті».

Ще не настала календарна осінь, але природа має свої закони. Вже не чути співу птахів, зібрано врожай, поля відпочивають, трохи сумуючи, що більше не затребувані. Срібляться водоймища, над якими встає туман вечорами, він і надає їм «променистості».

Пішла літня спека, ночі тепер прохолодні. А журавлі, зібравшись у клин, з протяжними криками подалися у бік південних країв. Про близьку осінь говорить також «павутине тонке волосся». Повітря наповнене тишею, спокоєм, кругом панує гармонія. Природа завмерла в очікуванні, ось-ось настане золотий вересень. Всі розуміють, що ще далеко до настання снігових бур, від цього ще приємніше, веселіше на душі у людей, лісових звірів та інших живих істот.

У цьому вірші немає похмурого краєвиду, який ми можемо зустріти у Фета. Поет позбавляє нас опису вмираючої природи і похмурої пори. До цього ще далеко. Оголені дерева, холодні дощі, вітер, що зриває останнє листя – до цього ще є час. Час, щоб насолодитися красою, щастям.
Опису сприяють кошти художньої виразностіпідібрані поетом.

Сам Тютчев рідко бачив російську осінь. Цей періодвін частіше зустрічав у Європі. Тому йому побачене було особливо цінним.

Прочитаний вірш залишає радість, умиротворення – емоції, подібні до почуттів, випробуваних самим автором.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Ф.І.Тютчев не любив осінь. Вона завжди нагадувала йому про швидкоплинність життя, про її в'янення. Але захопитися деякими чудовими миттєвостямиїї просто було. Тому і в даному віршізображено мить осені, коли вона раптом ніби застигла у своїй красі, а природа готується до довгої зими. Темавірші - осіння природау всій її красі. Щоправда, осінь ще тільки настає, але її присутність у середній смузіРосія відчувається вже наприкінці серпня.

Проте вся пейзажна лірика Ф.Тютчева завжди відображає і роздуми поета про життя, про людину, про її місце у цьому світі. Так і цей вірш поєднує в собі елементи філософської лірики. Тому другою темоютут є міркування про життя.

Проблеми.

Проблема взаємозв'язку людини із природою. Як початок осені прекрасно, так і пора людського життя, коли молодість уже позаду, а старість ще не настала, теж прекрасна. Хоча вже відчувається жаль про минуле. Так і у вірші, поряд із захопленням прекрасними картинами яскравої, різнобарвної природи («Є в осені первісної Коротка, але дивна пора - Весь день стоїть як би кришталевий, І променисті вечори», автор передає смуток, з'являються тяжкі нотки («Де бадьорий серп гуляв і падав колос, Тепер уже порожньо все — простір скрізь, -Тільки павутиння тонке волосся Блищить на пустому борозні».)

Краса природи змушує відчути людину, як тісно вона пов'язана з нею, що є єдиним цілим.

Проблема праці людини, що дає життя, наповнює змістом життя. Так, можна виділити і цю проблему, адже автор із такою повагою пише про селянську працю. За рядками ми розуміємо, якою непростою була прибиральна пора. Але вона приносила радість селянам, адже це їхній добробут, це їхнє існування: « Де бадьорий серп гуляв та падав колос…» і борозна вже «пуста», що відпочиває. Люди закінчили свої сільгоспроботи та можуть трохи відпочити, як відпочиває природа після спекотного літа, готуючись до холодів, які нелегко пережити.

Проблема сенсу життя. Цей період осені — чудовий час для переосмислення пройденого, підбиття підсумків, може, для переоцінки життєвих цінностей. Поет завжди асоціював осінь не з старістю, що наближається, а зі зрілістю, мудрістю, життєвим досвідом. Тому у вірші немає трагічних ноток, все тихо, спокійно налаштовує на роздуми про себе.

Твір


Поетичний твір, як відомо, за своїм змістом набагато складніше прозового: тут і величезний тематичний матеріал, «втиснутий» у дуже обмежену форму, і збільшення смислів, що вислизають від неуважного погляду, і маса недомовленого, що виникає в уяві проникливого читача. Кожне слово в ліричному творі, навіть найменшому, може розповісти багато про що.
У віршах Тютчева, неперевершеного майстра пейзажної лірики, Слово отримує нове значення: воно починає звучати по-іншому. Майже всі його вірші - це оригінальні замальовки різних пір року: читаючи вірші Ф. І. Тютчева, читач може відразу відтворити у своїй уяві риси зими чи літа, весни чи осені.
Зображення природи у Тютчева заслуговує на найпильнішу увагу. Неможливо уявити життя людини, у якій немає місця захоплення красою навколишнього світу. Захоплення красою природи - одне з рис поезії Тютчева. Саме тому кожен вірш, що вихваляє рідну природу, заслуговує на найпильнішу увагу.

Тютчев зображує природу як жива істота, що живе та змінюється. Поет показує, наскільки тісно пов'язана природа із життям людини. Справді, світ довкола себе на людини величезний вплив. У цьому вірші поет говорить про початок осені. Це напрочуд гарна пора Природа ніби дарує на прощання всі свої яскраві фарби. Природа готується до сну, насамкінець тішить людський погляд чарівною красою. Дні стають невимовно прекрасними, світ навколо напрочуд гарний. Особливу радістьдоставляє погода - м'яка, що вражає своїм чарівним спокоєм:

Є в осені первісної
Коротка, але чудова пора -
Весь день стоїть як кришталевий,
І променисті вечори...

Але водночас людську душутурбують тяжкі думки. Осінь завжди нагадує про швидке настання холодів. Тому в навколишньому світі з'являються якісь зміни, які змушують особливо гостро переживати останні днітепла.


Тепер уже пусто все - простір скрізь, -
Лише павутиння тонке волосся
Блищить на пустому борозні.

Люди закінчують свої звичні роботи, пов'язані із настанням нового сезону. Повним ходомйде приготування до зими. Тепер уже поля не тішать буйним зростанням пшениці, поступово підкрадаються холоди.

Пусте повітря, птахів не чути більше,
Але далеко ще до перших зимових бур -
На відпочиваюче поле...

Природа дарує людині чудову нагоду відпочити перед настанням зимових завірюх, порадіти красі навколишнього світу. Тим більше, що звичні роботи закінчені і можна поринути в споглядання краси природи.
Вірш створює яскраве та виразне відчуття нерозривного зв'язку людини з навколишнім світом. Краса природи немає сама собою. Вона змушує людину особливо гостро відчути свою приналежність до цього світу. Неможливо надаватися похмурим роздумам та роздумам, спостерігаючи за неквапливою зміною сезонів, що впливає на настрій так ненав'язливо та легко.
Поет використовує найвишуканіші епітети, що передають його ставлення до навколишнього світу: «дивна пора», «кришталевий день», «променистий вечір». Що стоїть за цими словами? Насамперед поет хоче показати своє захоплення всім, що його оточує. Вся природа насолоджується зміною сезонів, настанням красивої пори року - осені.

«Кришталевий день» - це дивовижна невловима коштовність. До неї неможливо торкнутися, її можна лише відчути. І якою щасливою має бути людина, яка вміє захоплюватися тим, що її оточує! «Кришталевий день» у розумінні читача здається напрочуд гарним і прозорим. Звичні обриси предметів і явищ у прозорому повітрі починають здаватися ще чистішими та ніжнішими.
Ця напрочуд красива «дивна» пора дуже коротка. Не встигнеш озирнутися, як візьмуть свої холоди. І навколишній світ втратить таку хвилюючу яскравість фарб. Перші холодні дощі та вітри змиють прозорість та променистість «кришталевого дня». І людині залишиться тільки згадувати про цю дивовижну пору. Невипадково згадується «павутина тонке волосся». Волосся завжди може легко порватися. І так неодмінно станеться, як тільки пройде період, відпущений природою на милування первісної осені

Навколишня природа саме зараз навіває думки про свободу, адже людину оточує простір, що нічим не приховується. Поле спорожніло. Але ця порожнеча не сумна, а, навпаки, радісна. Поле відпочиває, земля добре попрацювала, подарувала людям чудовий урожай. М'які промені сонця висвітлюють усе довкола, підкреслюючи і виявляючи всю виразність окремих деталей.

Влітку сонце висушує, воно надто жорстоке, тому від нього хочеться сховатися. Осіннє сонце, навпаки, м'яке, лагідне. Хочеться сповна насолодитися його сяйвом та теплом. Особливу радість дарує вечір: ні вітерець, ні дощ не затьмарюють пишноти. навколишньої природи.

«Променистий вечір» немов сяє різними фарбами. Палітра природи напрочуд багата. У ній безліч кольорів, відтінків та півтонів. Навіть найкращий художник не може зрівнятися із картиною, яку пише сама осінь. «Литься чиста і тепла блакитність». Лазур нагадує про чистий, ніжно-блакитний колір. Саме таким постає навколишній світ із настанням ранньої осені. У цьому вірші оспівується осінній спокій, який також є відмітною ознакоюцього сезону. Тиша хвилює, змушує замислитися над людським життям. Споглядання краси навколишнього світу - це одна з можливостей зробити людину хоча б трохи щасливішою.

Рання осінь - це зовсім особлива пора, вона не схожа на всі інші пори року. Тютчев нагадує про літо в той момент, коли говорить про «бадьорий серп». «Де бадьорий серп гуляв і падав колос»... Справді, влітку кипить робота, немає часу відволіктися й уважно озирнутися довкола. А осінь дозволяє людині відволіктися від постійного кругообігу своїх власних справ і вдатися до споглядання краси природи. Саме зараз блищить на сонці павутиння. І ця деталь виглядає зовсім відстороненою, але водночас змушує задуматися щодо непомітних, практично невідчутних деталей, які зазвичай вислизають із поля зору.
Зараз відпочиває не лише людина, а й сама природа. Але цей відпочинок не має нічого спільного з лінощами і ледарством, це насамперед нагорода за довгу і наполегливу роботу. Поет підкреслює красу, легкість природи. І використовує для цього яскраві образні засоби.

У вірші часто зустрічаються крапки. Вони створюють відчуття повільності та деякої недомовленості. Саме так і має бути насправді, адже міркування про осінній пейзаж ніколи не можуть бути пов'язані з бурхливими емоціями. Вірш навіює безліч різних асоціацій. Кожен читач уявляє собі власну картину краси навколишньої природи, яка можлива на початку осені.

«Є в осені первісної»
Є в осені первісної
Коротка, але чудова пора:
Прозоре повітря, день кришталевий,
І променисті вечори...
Де бадьорий серп гуляв і падав колос,
Тепер уже пусто все - простір скрізь;
Лише павутиння тонке волосся
Блищить на пустому борозні.
Пусте повітря, птахів не чути більше;
Але далеко ще до перших зимових бур,
І ллється чиста і тепла блакить
На відпочиваюче поле.

Образ осені у вірші Ф. І. Тютчева «Є в осені первісної…»

У цьому вірші Федір Іванович Тютчев милується картиною осені, що наступає, ще теплою, м'якою, чарівною і прекрасною.

Є в осені первісної Коротка, але чудова пора -

Весь день стоїть як кришталевий,

І променисті вечори…

І все ж поет трохи сумує, згадуючи літо та збирання врожаю. Про це говорить друга строфа:

Де бадьорий серп гуляв і падав колос,

Тепер порожньо все - простір скрізь, -

Лише павутиння тонке волосся Блищить на пустому борозні.

"Павутиння тонке волосся" - це вісник осені. Простір на полях, де нещодавно працювали люди, теж говорить про те, що літо закінчилося. Змінюється природа, «птахів не чути більше».

Але Тютчев ніби заспокоює себе тим, що осінь тільки настає і ще стоять теплі дні:

...Але далеко ще до перших зимових бур -

І ллється чиста та тепла блакитна На відпочиваюче поле…

Поет не дарма називає поле «відпочиваючим». Цим він показує, що все в природі закономірно: знову настане літо, і поле має принести людям новий урожай.

Спостерігаючи за цим полем, за природою навколо, Тютчев придивляється до кожної деталі, до кожного «волосся» павутиння. Щоб передати нам побачене, він використовує яскраві, виразні епітети: «дивна пора», «бадьорий серп», «на пустому борозні».

Цікавим є опис природи в цьому вірші. Небо поет порівнює з «блакитною», яка «ллється», а «відпочиваюче поле» нагадує селянина, який набирає сили після збирання врожаю.

Весь вірш перейнято спокійним, трохи сумним: настроєм. У ньому Тютчев поєднує три часу. Минуле - це спогад про літ, що минає. Майбутнє – це думки поета про «зимові бурі». І сьогодення - це « первісна осінь», яка радує Тютчева своєю швидкоплинною красою. Тому він жене від себе всі сумні думки і просто насолоджується цією «дивною порою», адже вона така коротка!