План на урока по околния свят (2 клас) на тема: урок по околния свят. Урок за околната среда

ЧОВЕШКО ТЯЛО.

цели : разширяване на знанията на учениците за човешкото тяло, функции различни органи; да въведе структурата и значението на нервната система, да формира идеи на учениците за мозъка и гръбначния мозък и да развие умения за активно мислене.

Напредък на урока

I. Организационен момент.

Пръстени смешно обаждане,

Той бърза всички ни на училище.

Всички искаме около познай света,

Разкрийте тайните на природата.

Какво значи общество?

И какво имаме предвид в него?

Имаме много отговори

Дадено в учебника.

Нека продължим да учим,

За да опознаем нашия свят,

Ще се гордеем с нашата родна история,

Искаме да станем достоен наследник на нашите предци.

II. Въведение в учебника. Актуализиране на знанията.

1. Четене на уводната статия„Как да работим с учебника” на стр. 3 ученици самостоятелно.

2. Дискусияпрочетете статията по следните въпроси:

Разлистихте новия си учебник по предмет „Околен свят“. Кои са нейните автори? Кое е интересното в учебника според вас?

Какви основни теми ще изучавате в уроците по околна среда в четвърти клас?

С какви съобщения започва всеки нов раздел в учебника? Какво дава това?

Спомнете си материала, който изучавахте в трети клас: какви числа показват векове?

С какъв шрифт са подчертани непознатите думи в учебника? Как ще определите тяхната стойност?

Обичате ли да работите с контурни карти?

Как авторите на учебника съветват пътуването с помощта на карти?

Какво бихте искали да знаете за света около вас в това учебна година?

III. Формиране на нови знания.

1. Въведение в темата на урока.

Учител. Отворете учебника на стр. 5 и прочетете заглавието на раздела, от който ще започнем да се запознаваме учебен материалпо света тази учебна година.

Какво мислите, че ще научите в този раздел? Потвърдете предположенията си, като прочетете отговорите, дадени в учебника.

Учениците четат.

Прочетете на какви въпроси можете да отговорите, след като сте проучили този раздел.

Кое ви интересува най-много?

2. Обяснение на темата на урока.

Учител. Външно хората са много различни един от друг: големи и малки, високи и ниски, светлокожи и мургави. Погледнете по-отблизо себе си и приятелите си и ще видите, че всеки човек е индивидуален. И все пак в основното си приличаме: телата ни са изградени и функционират според общите закони.

Човекът е сложен жив организъм. Състои се от отделни органи: сърце, бели дробове, стомах, очи, уши и др. Всеки орган има специфична структура и изпълнява определена работа. Когато четете книга, очите ви виждат букви. Когато майка ви ви повика на вечеря, вие чувате гласа й и разбирате какво казва, така че отивате на вечеря. Изкусителната миризма от кухнята ви подсказва, че днес обядът е особено вкусен. Можете да ходите, да бягате, да скачате. Постоянно вдишвате и издишвате въздух. Както можете да видите, всеки орган има своя собствена работа. Но всички органи зависят един от друг. Заедно те съставляват сложен и добре координиран човешки механизъм, наречентяло .

За да сте здрави и никога да не боледувате, трябва да знаете как работи човешкото тяло.

Учител. Нормалното функциониране на нашето тяло се осигурява от много органи. Те съществуват и функционират заедно, а не поотделно, тоест всички органи са обединени в системи от органи.

3. Терминологична работа.

Органна система назовете група от анатомично свързани помежду си органи, които имат общ произходи единен структурен план и изпълнява обща функция.

В тялото има няколко системи от органи:

Скелетна система се състои от кости, които поддържат тялото и служат като точки за закрепване на мускулите.

Мускулна система е основната тъкан на скелетните мускули и много вътрешни органи. СЪС мускулна системафункцията на човешкото движение е свързана; свивайки се, той раздвижва скелетните мускули.

Кръвоносна система се състои от сърцето и съдовете, през които тече кръвта, доставяйки хранителни веществакъм всички органи на тялото ни.

Дихателна система осигурява навлизането на кислород в тялото и отделянето му въглероден диоксид, водна пара.

INхраносмилателна система, храната се превръща в хранителни вещества, достъпни за усвояване от тялото.

Нервна система координира работата на всички органи на нашето тяло. Състои се от главата и гръбначен мозък, А нервни влакна, простиращ се от нервни клетки, се простират от главния и гръбначния мозък до всички органи и тъкани, осигурявайки бърза комуникация между в различни частитяло.

Живият организъм се състои от много органи. Съществува и функционира като едно цяло.

Въпроси за обсъждане:

Какво се нарича тяло на природата?

По какво се различават телата на живата природа от телата нежива природа?

Може ли човек да се нарече тяло на живата природа? защо

Какви са характеристиките на растенията и животните, които хората притежават?

Вижте чертежа на стр. 7 учебника.

Назовете човешките органи, които са показани на диаграмата.

Къде се намират?

Каква работа вършат?

Какви присъщи функции изпълняват човешкото сърце и бели дробове? Ами животно?

Мислите ли, че има органи, които отличават хората от животните? Обяснете мнението си.

Какво е тяхното значение в организма?

IV. Затвърдяване на наученото.

Изпълнение на задачи в учебната тетрадка № 1.

Изпълнете самостоятелно задачи 1, 2 и 3 на стр. 3.

V. Обобщение на урока.

1. Обобщение по въпросам:

Кои са органите, които съвместно изпълняват общи функции?

Какво е орган?

Какви органи познавате?

Какви системи от органи познавате?

2. Последни думио учители.

Открихме, че системите от органи не работят изолирано, а се комбинират, за да постигнат полезни за тялоторезултат. например, бързо бяганеможе да се осигури от функционирането на редица органи и системи. Кой позна и може да отговори кои?(Нервна система, органи на движение, дишане, кръвообращение, изпотяване и др.)

домашна работа: с. 6-7 преразказ

Обобщение на урока за света около нас във 2 клас

Артикул: света около нас, клас: 2, авт : О.Н.Федотова, Г.В.Трафимова, С.А. Трафимов.

Тема на урока: гъби.

Общо часове по темата: 3

Номер на урока в темата: 1

Тип урок: урок за откриване на нови знания

Учебно-методическо оборудване: УМК„Перспективно начално училище”, учебник, тетрадка за самостоятелна работа, антология на О.Н.Федотов, Г.В.Трафимова, С.А. Трафимов.

, тест за проверка домашна работа, презентация "гъби" при интерактивна дъска, микроскоп.

Цел на урока: организиране на условия за постигане на учениците образователни резултатина тема: "Гъби"

  • придобиване на образователна информация,
  • прилагане на знания и умения,
  • контрол на усвояването на теорията,
  • формиране на метапредметни UUD (регулаторни, когнитивни, комуникативни).

Цели на урока: за усвояване на предметно (теоретично и практическо) съдържание по темата „Гъби“:

  • знаят дефинициите на понятията „плодно тяло“, „мицел“, „мукон“
  • да могат да прилагат знания и умения по темата за решаване на образователни (като разпознаване на ядливи гъби, правила за събиране на гъби, брашнени гъби) и практически задачи,
  • контролира нивото на овладяване на материала,
  • развиват мета-предметни универсални учебни дейности.
  1. Планирани образователни резултати
  1. Предмет
  1. Метасубект (UDD)
  1. Лична

Регулаторен

Когнитивна

Комуникация

  • знайте: дефиниции на понятията „плодно тяло“, „мицел“, „мукон“

Разберете: как да се определи дали се образуват мукони, структурата на гъбите и защо това е необходимо в ежедневието

Да може да: намерете ядливи гъби

1.3. наблюдава процеса и резултатите от дейностите, извършва необходимите корекции;

1.4. адекватно оценявайте постиженията си, осъзнавайте възникващите трудности, търсете причините за тях и начините за преодоляването им.

2.3. извършват операции на анализ, синтез, сравнение за решаване на образователни проблеми;

2.4. установява причинно-следствени връзки и прави изводи.

3.2. задавайте въпроси, слушайте и отговаряйте на въпроси на другите, формулирайте собствените си мисли, изразявайте и обосновавайте своята гледна точка;

3.3. изграждат кратки монолози;

3.4. осъзнавам съвместни дейностипо двойки и работни групи, като се отчитат конкретни образователни и познавателни задачи.

Организационна структура на урока

Стъпки на урока

Сценични задачи

Дейности на учителя

Студентски дейности

Средства: учебник, EOR KIT

Организационен момент

UUD: 1.2, 2.1, 3.1, 4.1

Поздравява учениците, проверява готовността на учениците за урока

Актуализиране на знанията

UUD: 1.1, 2.3, 3.2, 4.2

Встъпително слово на учителя.

Градински растения. Какво е ненужно? Зачертайте го.

  1. Ябълка
  2. Круша
  3. Коприва
  4. репей
  5. Череша
  6. пшеница
  7. овесени ядки
  8. царевица
  9. касис
  1. застана на здрав крак и сега лежи в кошница? какво е товагъба .

Поставяне на цели, цели на урока, мотивационни дейности на учениците

UUD: 1.2, 2.2, 3.2, 4.2

Уверете се, че децата са мотивирани да учат и приемат целите на урока

Заедно с учениците той определя целта на урока.

Определете целта на урока.

Постановка на проблема.

Какво мислите, че ще учим в клас?Постановка на проблема. Какво мислите, че са гъбите? защо Признаци на живата природа: ражда се, расте, храни се, размножава се, умира. Става ли за гъби? Условия за живот на растенията: светлина, топлина, вода, необходимо ли е гъбите да живеят? Имат ли същата структура като другите растения?

Първично усвояване на нови знания

UUD: 1.2, 2.2, 2.3, 3.1, 4.2

Осигуряване на възприемане, разбиране и първично запаметяване на изучаваната тема от децата.

Къде растат гъбите? Работа по учебника от 109-111. Каква е структурата на гъбата? -шапка, крак, мицел

Приложение 1

Какво ядат гъбите? - останките на растенията и животните, унищожават мъртвите и болните дървета - те изсмукват вода и соли от земята.

Първоначална проверка на разбирането

UUD: 1.2, 2.4, 3.3, 4.1

  1. Какви видове гъби има? Ядливи и неядливи. Демонстрация и описание на гъби. Слайд шоу.
  1. Какво знаете за гъбите мукор? . Наблюдение на лигавиците през микроскоп.

Релаксация

UUD: 3.4

Променете дейностите, осигурете емоционално облекчение на учениците

Изпълнява упражнения за психологическа релаксация

Учениците смениха вида си дейност (починаха) и са готови да продължат да работят

Упражнения за очите, произволни физически упражнения.

Първична консолидация

UUD: 1.4, 2.4, 3.4, 4.3

Заключение

Правила за събиране на гъби. Играта "Познай гъбата"

проверка на задачите на дъската

Заключение: Гъбите не са растения или животни, защото се хранят с гниещи останки от растения и животни, унищожават мъртви и болни дървета, подобряват плодородието на почвата и по този начин осигуряват храна за зелените растения.

Приложение 2.

Как трябва да събирате гъби? – отрежете стъблото, без да повредите мицела, събирайте само известни гъби.

Обобщаване на урока

UUD: 1.3, 2.4, 3.4, 4.2

Самооценка на резултатите от вашите дейности и целия клас

Обобщава работата в клас.

Отговарят на поставените въпроси. Работа на светофарите

Изводи от урока

Отражение

UUD: 1.4, 2.1, 3.2, 4.1

Оценете тяхната работа и работата на техните съученици. Те повтарят наученото, какви умения са тренирали и затвърдили.

Обобщава чрез задаване на въпроси:

Кой се справи най-добре в клас?

Кой друг трябва да опита?

С какви нови знания ще излезете от урока?

Информация за домашната работа, инструкции как да я попълните.

UUD: 1.4, 2.4, 3.3, 4.2

Гарантиране, че децата разбират целта, съдържанието и методите за изпълнение на домашните.

Записва домашното:

  1. Упражнение 66, стр.45 тетрадки
  2. доклад за 1 от неядливите гъби

Учениците записват домашна работа в зависимост от нивото на усвояване на темата на урока

Приложение 1.

Приложение 2.

Преглед:

САМОАНАЛИЗ НА УРОКА

Дата: 23.12.2013 г

Клас:2

Брой ученици в клас:8

Присъствие на урока: 8

Тема на урока: Гъби

Вид на урока: откриване на нови знания

Обща цел на урока:Разберете свойствата и характеристиките на гъбите, връзката между живата и неживата природа.

Връзката между целите на етапите и формирания UUD е представена в таблицата

Таблица

Връзката между целите на етапите на урока и формирания UUD

Дейности на учителя

Студентски дейности

UUD

I. Организационен момент

Предназначение на етапа: Създаване на благоприятен психологическо настроениеда работят

Създаване на благоприятно психологическо настроение по време на работа

Поздравете учителя и проверете готовността му за урока

1.2. план (в сътрудничество с учител и съученици или самостоятелно) необходими действия, операции, действайте по план;

2.1. осъзнават когнитивната задача;

3.1. влизат в образователен диалог с учителя, съучениците, участват в общ разговор, спазвайки правилата на речевото поведение;

4.1. положително отношение към ученето познавателна дейност, желание за придобиване на нови знания, умения и подобряване на съществуващите;

II. Актуализиране на знанията

Предназначение на етапа: Актуализация основни познанияи методи на действие

Встъпително слово на учителя.

Повторение на разгледаното в миналия урок. Тест за проверка на предварително изучена тема.

Определение нова темаурок (решаване на гатанка). Задава насочващи въпроси към учениците.

Работят с теста Участват в повторителна работа, в разговор с учителя и отговарят на поставените въпроси.

1.1. приемете учебната задача;

2.1. осъзнават когнитивната задача;

3.1. влизат в образователен диалог с учителя, съучениците, участват в общ разговор, спазвайки правилата на речевото поведение;

4.1. положително отношение към ученето, към когнитивната дейност, желание за придобиване на нови знания, умения и подобряване на съществуващите;

III. Проблемно обяснение на нови знания

Предназначение на етапа: 4.1. положително отношение към ученето, към когнитивната дейност, желание за придобиване на нови знания, умения и подобряване на съществуващите;

Създава проблемна ситуация, по време на което учениците правят необходимото заключение (за структурните особености на гъбите). След това предлага да се провери информацията, дадена в учебника

Направете заключение за, сравнете техните резултати с учебника (стр. 109-111)

2.3. извършват операции на анализ, синтез, сравнение за решаване на образователни проблеми; 1.2. планира (в сътрудничество с учителя и съучениците или самостоятелно) необходимите действия, операции, действа според плана; 3.1. влизат в образователен диалог с учителя, съучениците, участват в общ разговор, спазвайки правилата на речевото поведение;

4.2. осъзнавайте трудностите си и се стремете да ги преодолеете;

Първоначална проверка на разбирането

цел: Идентифициране на първичното разбиране на изучавания материал, коригиране на идентифицираните пропуски, гарантиране, че децата запазват в паметта си знанията и методите на действие, от които се нуждаят, за да работят самостоятелно върху нов материал

Кани учениците самостоятелно да разпознават ядливите гъби. Насочва работата на учениците.

Преглеждайте слайдове, отговаряйте на въпроси

Работа по учебника стр. 111-112 дефиниция на гъба-мукор

1.2. планира (в сътрудничество с учителя и съучениците или самостоятелно) необходимите действия, операции, действа според плана;

2.4. установява причинно-следствени връзки и прави изводи. 3.3. изграждат кратки монолози;

3.4. осъществяват съвместни дейности по двойки и работни групи, като вземат предвид конкретни образователни и познавателни задачи. 4.3. овладяват нови видове дейности, участват в творческия, конструктивен процес

Първична консолидация

Цел Установяване на правилността и осъзнаването на изучаването на темата.

Организация на самостоятелната работа. Работа в тетрадки, с. 46, бр

проверка на задачите на дъската маса

Заключение

Учениците изпълняват творческа задача по двойки.

Правете бележки в тетрадка. След изпълнение на задачата извършват взаимна проверка

1.4. да оценявате адекватно постиженията си, да осъзнавате възникващите трудности, да търсите причините за тях и начините за преодоляването им 2.4. установява причинно-следствени връзки и прави изводи. 3.4. осъществяват съвместни дейности по двойки и работни групи, като вземат предвид конкретни образователни и познавателни задачи. 4.2. осъзнавайте трудностите си и се стремете да ги преодолеете;

4.3. овладяват нови видове дейности, участват в творческия, конструктивен процес.

Отражение. Обобщение на урока

Цел на етапа: насърчаване на формирането на рефлексия

Цел Инициирайте размисъл на децата върху психо-емоционално състояние, мотивация за собствена дейност и взаимодействие с учителя и другите деца в класа

Организира обобщаване.

Дава качествена оценкаработа на класа и отделните ученици.

Оценете тяхната работа и работата на техните съученици. Те повтарят наученото, какви умения са тренирали и затвърдили.

1.4. адекватно оценявайте постиженията си, осъзнавайте възникващите трудности, търсете причините за тях и начините за преодоляване2.1. да е наясно с когнитивната задача 3.2. задавайте въпроси, слушайте и отговаряйте на въпроси на другите, формулирайте собствените си мисли, изразявайте и обосновавайте своята гледна точка; 4.1. положително отношение към ученето, към когнитивната дейност, желание за придобиване на нови знания, умения и подобряване на съществуващите;

1. Какво е мястото на този урок в темата? Как този урок е свързан с предишния, как този урок работи върху следващите уроци?

Тема на урока: гъби., предишна тема - растения

Общо часове по темата: 3

Номер на урока в темата: 1

Тип урок: урок за откриване на нови знания

2. Кратка психолого-педагогическа характеристика на класа (брой слаби и силни ученици). Какви характеристики на учениците бяха взети предвид при планирането на урока? 8 души
в класа има 3 силно, 2 средно, 3 слабо успеващи. Разчитане на зрително и слухово възприятие.

3. Целта и задачите на урока. Какъв резултат бихте искали да получите до края на урока?Цел на урока: организиране на условия за постигане на образователни резултати от учениците

Урок от света около нас

за 2 клас по темата:

"Природата и света, създаден от човека"

Цели: да формират представа за това какво е природата; научи да прави разлика между природни обекти и предмети създаден от човека свят, класифицирайте ги; възпитават любов към природата и природните ценности.

Планирани резултати: учениците ще се научат да оценяват собственото си отношение към света около тях; прави разлика между природни обекти и обекти, създадени от човека; правят изводи от изучения материал.

ХОД НА УРОКА

1.Организационен момент

2. Актуализиране на знанията

Какво знаете за вашия град или село?

Дайте адреса си.

На коя улица е къщата ви?

Какво украсява вашия дом, създава уют и топлина?

(Конкурс за рисуване „Моят дом“. Можете да използвате KIM

(тестове 2,3, стр. 7-8).)

3. Самоопределение за дейност

(На дъската има снимки, изобразяващи обекти от природата и обекти от създадения от човека свят.)

Момчета, погледнете внимателно дъската. На какви две групи могат да бъдат разделени тези предмети?

Каква според вас е темата на нашия урок днес?

4. Работа по темата на урока

А) Преговор, работа по учебника

Момчета, огледайте се. Колко много предмети ни заобикалят! Помислете какво класифицираме като природа и какво не принадлежи на природата? (отговорите на децата)

Природата е целият разнообразен свят, който заобикаля човека и съществува без негово участие. За жива природа смятаме растенията, животните, гъбите, бактериите, а за неодушевени камъните, въздуха, водата и т.н. Някои от предметите около нас са създадени от човека – това са изкуствени предмети, продукти или неща. Те включват прибори, машини, мебели, сгради и др.

Вижте снимките на стр. 14-15. Покрийте това, което принадлежи на природата, със зелен чипс, а създаденото от човека - с жълт чипс. Проверете дали задачите на другия са изпълнени правилно.

Как разбра какво е свят, създаден от човека? (нещо направено от човешка ръка)

Б) Изпълнение на задачи в учебната тетрадка.

3 (стр.6).

Играйте думи със съседа си по бюро: единият назовава обекти от природата, а другият от света, създаден от човека (на свой ред).

СЗО повече думище се обади. След това превключете.

Попълнете таблицата.

5. Сесия по физическо възпитание (Мадагаскар на проектор)

6. Продължаване на работата по темата на урока
(Учителят показва презентации „Изгледи на природата“, „Човешки творения“ или включваме програмата от диска „Светът около нас, 2 клас“).

Как ви кара да се чувствате това, което виждате?

Сега нека поговорим за отношението на човека към тази красота и света около него.

(класът е разделен на групи)

Разгледайте снимките на стр. 16-17 учебник. Обсъдете в групи отношението на човек към себе си и към другите хора, към природата, света, създаден от човека.

Отговорете на въпросите за снимките.

(Дискусия в групи. След това всяка група отговаря на един въпрос.)

Какъв извод може да се направи от всичко казано? (отговорите на децата)

Прочетете какво заключение направи Костенурката?

7. Отражение

(Учениците изваждат един от знаците и обясняват своя избор.)

8. Обобщаване

Прочетете отново целите на урока.

Проверете дали сме изпълнили всичко?

домашна работа

    Работна тетрадка: № 2 (с. 5).

Анотация към материала

Презентации за света около насще позволи на учителя начални класовенаправи този артикуллюбим сред повечето ученици в началното училище. С компетентен подбор на визуални материали и достъпно обяснение на нов материал, интересът на учениците към изучаването на всеки следващата тема, желание да научите повече, отколкото е дадено в урока. След като изгледат презентация по темата за света около нас, малките откриватели на тайни ще се опитат да открият сами интересна информацияза растенията и животните, за звездите и природните явления, за да разкажете тези факти на учителя и съучениците си в клас.

Презентацията на урока за света около нас е лесна за използване на всеки етап от урока. Използването му не се ограничава само до обяснение на нов материал. може Изтеглете презентация за света около нас за 1, 2, 3 или 4 класза извършване практическа работаи за проверка на домашната работа, за консолидиране на току-що научения материал в клас и за показване на образци на дизайн на проекти.

Използването на презентация към урока за света около нас помага на учениците да бъдат мотивирани да учат. Те са доволни, че разбират материала, който учителят обяснява. Ако не всеки може да реши задача по математика и писането на урок по руски език без грешки също не е лесно, тогава в урок за света около вас можете да разкриете способностите си и да станете истинска звезда. Не без причина Ушински отбелязва, че природата на децата изисква яснота, за да развие интерес към даден предмет. Тези думи са актуални и верни и днес. Използване на презентация по среда светът е неопровержимо доказателство за това. В тях не е важен толкова текстът, колкото картинките, снимките, вмъкнатите видеофрагменти, таблици, различни схемикоито ще останат в паметта на ученик от началното училище.

IN този разделсъбрани разработки на уроци от учители, работещи в различни учебни материали. От секциите можете да изтеглите безплатни уроци с презентация за света около вас за 1, 2, 3, 4 клас според учебните материали на Школа 2100, Школа на Русия, PNS (учебници на Плешаков, Вахрушев) и да ги използвате в вашата работа.

Обичате ли да създавате презентации за уроци за света около вас и имате ли вече колекция от собствени дизайни? Изпратете ни ги и ние със сигурност, запазвайки авторството, ще ги поставим в съответния раздел. Да създаваш собствени произведенияи детски проекти, на нашия портал можете да изтеглите безплатни шаблони за презентации, фонове и снимки на света около вас. Нека си сътрудничим и споделяме най-добри практики, които не трябва да стават ненужни, след като звънецът бие от час.

Светът около нас - 1 клас

Презентациите към урока по околен свят в 1 клас се превръщат в належаща необходимост. Дете, което е толкова различно от своите връстници, учещи в училище дори само преди десет години, не приема старите подходи за работа в класната стая. Интересът му може само да бъде подкрепен модерни средстваобучение – ярко, динамично, интригуващо. Именно за тях...

Светът около нас - 2 клас

Презентация по околния свят за 2 клас най-добър материалза извършване модерен урок V основно училище. Децата обичат да слушат, но само думите могат да обяснят същността сложен проблемЕдва ли ще се получи. И тогава на помощ идва тя, всемогъщата презентация на урок за света около нас за 2 клас - уникален мултимедиен продукт...

Светът около нас - 3 клас

Презентация за околната среда в 3 клас позволява на креативния учител да използва най-обикновените редовен урокпревърнете го в своеобразен празник за децата, от който те няма да искат да си тръгват дори след биенето на звънеца. Те имат желание безкрайно да пътуват през гори и поля, да откриват непознати досега минерали, да се запознават с икономиката и да разбират законите...

Светът около нас - 4 клас

Презентациите „Светът около нас, 4 клас” въвеждат съвременното дете, което живее в непосредствена близост до компютъра, в света на електронната култура. За учителя става по-лесно да обяснява темите на уроците, тъй като го прави на език, разбираем за поколението днешни ученици. Използване електронни разработки, е възможно да се формират основните компетентности на учениците, да се повиши мотивацията им за обучение в...


Презентация Творчеството на Юрий Владимиров Презентацията първо запознава децата от втори клас с творчеството и биографията на Владимиров, който е автор на стихотворението „Чудаци“. това детски поет. като творчеството му, не е известно...Презентация Чуковски Федоринова скръб Презентацията ще се използва във 2 клас при запознаване с творчеството на Корней Чуковски. На същия урок по четене учениците ще се запознаят с неговата приказка „Скръбта на Федорино”,... Презентация Николай Носов Живата шапка Презентация за урок във 2 клас по Федералния държавен образователен стандарт по разказа на Николай Носов “ Живата шапка” съдържа материали за творчеството на автора, за живота му, за написани творби...

Милър Людмила Сергеевна
Начален учител
Общинска образователна институция Olenovskaya училище № 2
област Волноваха"
Квалификационна категория
, ранг
"специалист"
"старши учител"
Трудов стаж 36 години
РАЗРАБОТКА НА УРОК ЗА ОКОЛНИЯ СВЕТ
4 клас
ТЕМА. гора. Гора и човек.
Цел: да се формира разбирането на учениците за горската зона, да се запознаят с
географско положениегорски зони, с части от горската зона: тайга
, смесена и широколистна гора, с флора и фауна.
Формиране на UUD:
Когнитивна - способност за извличане на информация, установяване на причинно-следствена връзка
изследователски връзки и зависимости между живата и неживата природа;
Комуникативен за осъществяване на съвместни дейности по двойки и
работни групи с отчитане на конкретни образователни и познавателни задачи;
Нормативна – форма учебни цели, определете последователността
като се вземат предвид междинните цели краен резултат, оценка на качеството и
ниво на владеене на материала;
Лични – показват положително отношение към ученето.
Напредък на урока
аз
Организационен момент.
II. Актуализиране на справочните знания
1. Повторете за тундрата.
2. Опознайте горската местност.
3.Какви видове гори има?
4.Светът на животните.

5. Значението на гората.
6.Проблеми на околната среда.
1.Проверка на домашните.
Графична диктовка
№ Одобрение
1
Зоната на тундрата се простира от запад на изток
бреговете на северните морета
2 Природни условиятундрата е сурова: дълга
Знак за съгласие
3
4
студена зима и кратко прохладно лято
Тундровите растения достигат високо към слънцето
Смолистият мъх расте бързо, постоянно се обновява
пасища за елени.
Диво северен еленобикновено живеят на стада
В тундрата се добиват нефт и газ.
5
6
7 През лятото в тундрата над повърхността на земята
мухи голям бройкомари и мушици.
2.Индивидуална работа на пързалки
Карта №1
1 Електрическа верига в тундрата
__________________________________________________________________
Карта №2
1) Екологични проблеми на тундрата
.
___________________________________________________________
.________________________
3. Ученическо съобщение

III. Самоопределение за дейност
Чуйте стихотворението
Здравей гора, гъста гора,
Пълен с приказки и чудеса!
Какво шумиш в листата?
В тъмна бурна нощ?
Какво си шепнеш на разсъмване?
,Цялата в роса, като в сребро?
Кой се крие в твоята пустиня?
Какъв вид животно?
Отворете всичко без скриване:
Виждате, че сме наши!
С. Погореловски
Този град не е прост,
Тя е плътна и плътна. (гора)
Защо се нарича град?
За какво ще говорим в клас?
Да прочетем темата „Гора“
Над широката река,
Покрит в тъмнина
В дълбоката тишина

Гората е гъста
.И.Никитин
Притчи за растенията
Повече гора - повече сняг, повече сняг - повече хляб.
Едно дърво е скъпо не само заради плодовете, но и заради листата си.
Зелената ограда е жива наслада.
Зеленият тоалет радва окото.
Има много гора - не я унищожавайте, малко гора - погрижете се, няма гора - засадете я.
Растението е украса на земята.
Горички и гори - целият район е красив.
Посадете гора в полето - ще има повече хляб.
Отнема секунда, за да счупиш едно дърво, но са нужни години, за да го отгледаш.
Дърветата бяха отсечени - сбогом на птиците.
Дърво, което е отсечено, няма да расте отново.
IV. Нов материал
1. Работа с картата

1) Намерете горска зона.
(Горската зона се намира южно от зонататундра, тя е отбелязана на картата
зелено. Горска зона предимноразположен на изток
Европейските и Западносибирските равнини, както и в Централен Сибир
плато.)
2.Работа в групи
1 група
Това, което се нарича тайга.
Какви растения растат в тайгата?
Животински свят(съобщение за тигъра))

Намерете допълнително животно
2-ра група
1. Местоположение на смесени гори
2. Флора
3.
Животински свят (съобщение)
Намерете допълнителното животно.
3 група
1. Широколистни гори (Дайте понятието смесени гори).
2.Флорен свят
3. Животински свят (Съобщение)

Намерете допълнителното животно (изрежете рисунки в плика).
V. Физкултурна минутка
VI. Работа по учебника.
1. Ролята на горите в живота на човека
какво разбрахте
1. Гората чисти прах.
2. Ватонцидите убиват патогенните бактерии.
3. Където има гора, реките не плиткоумят.
4.Гората пази почвата от вятъра.

2. Винаги ли е справедлив човек към гората?
Проблеми на околната среда
1. Обезлесяване.
2. Бракониерство.
3. Палене на огън в гората.
4. Замърсяване на горите с консервни кутии, стъкла и др.
3. Червена книга
Дамска пантофка, женшен, реликва дървар, бръмбар елен, бръмбар
красота, патица мандарина, бухал, бизон, амурски тигър.
Разговор
Саша извика като гората беше изсечена,

Дори сега го съжалява до сълзи.
Колко къдрави брези имаше тук!
Там, заради стария, намръщен смърч
Погледнаха червените гроздове калина
Там се издигаше млад дъб.
Птиците царуваха на върха на гората,
Долу дебнеха всякакви животни.
Изведнъж се появиха мъже с брадви -
Гората звънеше, стенеше и пращеше.
Заекът послуша и избяга,
Лисица, сгушена в тъмна дупка,
Птицата размахва крилото си по-внимателно,
Мравките се влачат в недоумение
Каквото и да влезе в домовете им...
...Тук имаше много тъжни снимки:
Върховете на трепетликите стенеха,
От нарязана стара бреза
Прощалните сълзи потекоха като град
И изчезнаха един след друг
Поклон пред последните на родна земя...
..За дълго тази нощ, без да затворя миглите си,
Саша си мисли: какво ще пеят птиците?
Какво направи човекът?
Каква вреда причинихте на природата?
Срам пред славея

В. Сухомлински (Четене и дискусия)
В. Шефнер
горски пожар
Забравлив ловец в покой
Не е разпръснал и не е потъпкал огъня.
Отиде в гората и клоните изгоряха
И неохотно пушиха до сутринта.
И на сутринта вятърът разпръсна мъглите,
И гаснещият огън оживя
И, валят искри, в средата на поляната
Разстила тъмночервените си парцали.
Той изгори цялата трева и цветя заедно,
Той изгори храстите, зелена горавъведени.
Като уплашено стадо червени катерици,
Той се стрелна от ствол на ствол.
И гората жужеше от огнена виелица,
Стволовете паднаха с мразовит трясък,
И като снежинки от тях хвърчаха искри
Над сиви преспи от пепел...
(Мъжът не е спазвал правилата за поведение в гората)