Урок – ускладнені пропозиції. Конспект проста ускладнена пропозиція

Шиліна Олеся Іванівна, ВДБОУ СПО «Братський педагогічний коледж», викладач російської мови та літератури. Іркутська область, м. Братськ.

Предмет (спрямованість):російську мову.

Вік дітей: 11 клас.

Місце проведення:клас.

Цілі:- повторити, узагальнити та систематизувати знання про ускладнену пропозицію; - розвивати зв'язкову та грамотне мовленняучнів через роботу зі словом та складання оповідань; - виховувати дбайливе ставленнядо російської. Тип уроку:узагальнення та систематизація знань Технологія:ігрова (гра-змагання) Обладнання:документ-камера, картки із завданнями та теоретичним матеріалом
Хід заняттяI. Постановка цілей та завданьКлас поділяється на 2 команди. Кожна команда протягом набирає бали. II. Орфоепічна розминка 1.Уривок з мультфільму «Канікули в Простоквашино» - епізод «Віддайте нам нашу посилку!» - Що можете сказати про мову героїв? ( Пєчкін неправильно вимовляє слова «документи» та «принести») (за правильну відповідь 1 бал) 2. Читання слів (по 1 чол. з підгрупи) (30 балів (за кількістю слів) мінус кількість помилок):Документ, господарі, засоби, сироти, опіка, афера, сміттєпровід, забезпечення, банти, експерти, танцівниця, столяр, туфля, зрозуміла, поклала, взяла, українська, дзвонить, полегшити, щавель, торти, буряк, оптовий, новонароджений, засуджений, красивіший, сливовий, диспансер, жалюзі, кашлюк. 3.Сочиняємо самі: - Зразок: казка «Колобок» (Див. додаток 1)- Завдання: скласти зв'язний міні розповідь, вживши не менше 5 слів з даного списку (можна використовувати і раніше вивчені слова), зачитати.4. Підсумок: вірш «Ода російській мові» (авторство приписується Є. Веснику) III.Актуалізація знаньГра «Знайди помилку» Інструкція: використовуючи теоретичний матеріал ( див. додаток 2), підготувати розповідь про просте ускладнене речення, включивши до нього 1-2 помилки; Друга команда повинна ці помилки виявити та виправити. (нараховується по 1 балу за кожну помилку та за кожну правильну відповідь)IV.Практична робота 1.Гра «Снігова куля» Інструкція:я даю першу пропозицію, команди по черзі називають наступну пропозицію з будь-яким ускладнюючим компонентом, але так, щоб вийшов безперервний ланцюжок. Якщо пауза 10 секунд, право відповіді переходить до іншої команди. (за кожну пропозицію 1 бал)Приклад:Вчитель: Влітку на вулиці я зустріла людину, ОДЯТОГО В ПАЛЬТО ( прич. про.). 1 учень: У пальто, ДО РЕЧІ, зимовому (Вступне слово). 2 учень: В ЗИМОВОМУ, АЛЕ ЦВЕТАСТОМ ( однорідні чл.).3 учень: Цвітастом, ЯК ЛІТНІЙ ЛУГ ( порівняти. оборот).4 учень: Луг, Розташований недалеко від села ( прич. про.)і т.д. Пропозиція:Влітку я люблю окрошку, приготовлену на квасе.2.Гра «Переклад з російської на російську» (Див. додаток 3)Інструкція: 1.прочитати текст, позначити в ньому компоненти, що ускладнюють;2.виправити в тексті мовні помилки, доповнивши його причетним та дієпричетним оборотами. ? – Які компоненти, що ускладнюють, зустрілися в авторському тексті, а яких не було взагалі? Чому? розмовної мови– вступні слова та звернення, передають промову звичайної людини; в художньої мови- Причетні та дієприслівникові обороти для прикраси мови).Перевірка:наочна демонстрація результатів роботи через документ-камеру. (по одному балу за кожен вірно знайдений компонент, що ускладнює, за правильну відповідь на запитання; за виправлений текст в цілому 1 бал) 3.Гра «Предметне лото» . Інструкція:Кожна команда має картку з номерами. Вчитель витягує навмання «барильце» з цифрою і ставить відповідне питання. Відповідає та команда, яка має на картці такий номер. Відповіді не вигукуються, капітан призначає відповідального; у разі неправильної відповіді право відповіді переходить до іншої команди. (по одному балу за кожну правильну відповідь)Запитання: 1. Чи правда, що у пропозиції «Синок, лист, у якому ти просиш грошей, ми не отримали» 2 звернення?2. Чи правда, що причетний оборот завжди відокремлюється?3. Чи правильне твердження, що вступні слова та звернення не є членами речення? комами?6. Чи вірно, що в пропозиції «Люблю тебе, Петра творіння…» я звертаюся до Петра Єгорова? 7. Чи є в реченні «Він, однак, не сумнівався у своїх друзях» вступне слово? , студент 193К групи, поїхав на конференцію »? 9. Чи правда, що якщо головне слово є особистим займенником, топричетний оборот відокремлюється завжди?10. Чи згодні ви з твердженням, що пропозиція «Доїхала добре, цілий, дах» ускладнена однорідними присудками? 11. Чи вірите ви, що пропозиція з причетним оборотом«Він утік від завідуючого відділенням, сяючи п'ятами» - це про А.Цупікова? V. Підбиття підсумків.

ДОДАТОК 1.

Жив-був новонароджений колобок. Ох, як балували його бабуся з дідусем. Вони дбали про Колобку, т.к. тримали над ним опіку. Червневим теплим днем ​​набридло Колобку, як засудженому, сидіти на віконці і він втік, прихопивши з кухонного столу трюфелів на доріжку. Покотився він стежкою до лісу. Котиться, котиться, і раптом з-за кущів вискочив заєць зі щавлем у роті: — Колобок, Колобок, я тебе з'їм! — заспівав Колобок і покотився далі. Катиться, котиться, жує собі трюфелі, а на зустріч йому Вовк. диспансері лежав, не їж мене, я заразний! - Співав Колобок і покотився далі. Катиться, котиться, а на зустріч йому Ведмідь. Ведмідь теж гарний такий! В лапах у нього козуб з берести, на голові капелюх з оптової крамниці на краю узлісся. мене, я заразний! - Співав Колобок і покотився, залишивши красивого Ведмедя позаду. Катиться, котиться, доїдає Колобок свої трюфелі, а назустріч йому танцювальниця лісова. Красива така – красивіше не зустрінеш, руда, з бантами: - Колобок, Колобок, я тебе з'їм! - заспівав Колобок і хотів уже покотитися далі. Лисиця вирішила провернути аферу, примусила Колобка заспівати ще раз. Поклала його на кінчик свого носа, дочекалася, коли Колобок втратить пильність і з'їла його. Мораль:Не довіряйте «красивим таким» у незнайомому лісі.

Царук Н., Група 11 Н.


ДОДАТОК 2.

Теоретичний матеріал на тему:

«Ускладнена проста пропозиція»


Ускладнюючий елемент П- це інше найменування предмета або особи, виражене іменником, яке вказує на ступінь спорідненості, національність, звання, професію, вікі т. д. Додаток може бути:а) поодиноким: Слідом за Дєєвим пройшов до саней і Чобців (І.П), залізничник(І.П.). (додаток залізничник нерозповсюджений, відноситься до іменника Чоботи) б) поширеним (що складається з іменника з залежним словомабо словами): Господар (І. п.), суворий мужик(І. п.), не радий був ні гостям, ні наживі. (Додаток суворий мужик поширений, відноситься до іменника господар) Вступні слова- це спеціальні словаабо поєднання слів, що виражають ставлення того, хто говорить до висловлюваного, вказують на джерело повідомлення, на спосіб словесного оформлення думки, на відносини між окремими думками в мові і т. д. Вступним словам властива інтонація вступності, що виражається в зниженні голосу і більш швидкому їх виголошенні в порівнянні з рештою речення. Вступні слова є словоабо словосполучення(Здається, мабуть, звичайно, по-перше, проте, отже, таким чином, іншими словами, по правді сказати та ін); Вступні конструкції не є членами реченнята їх можна прибратиз пропозиції, не порушивши його цілісності, порівняйте: Ця безмісячна ніч, здавалося, була така ж чудова. - Ця безмісячна ніч була така чудова. Вступні конструкції на листі завжди відокремлюються,тобто виділяються однією комою(якщо стоять на початку або наприкінці пропозиції) та двома комами(якщо стоять у середині пропозиції). Наприклад: На мій жаль, він не прислухався до розумної поради. Він не прислухався до розумної поради, до мого загрожування. Він, на мій жаль, не прислухався до розумної поради.

ДОДАТОК 3.

Гра «Переклад з російської на російську». Варіант 1.

НЕРВНІ ЛЮДИ (уривок)

Нещодавно у нашій комунальній квартирі бійка сталася. І не те, що бійка, а цілий бій. На розі Глазової та Борової. Билися, звичайно, від щирого серця. Інваліду Гаврилову останню голову мало не відчепили. Головна причина- народ дуже нервовий. Засмучується через дрібні дрібниці. Гаряється. І через це б'ється грубо, як у тумані. Воно, звичайно, після громадянської війнинерви, кажуть, у народу завжди розхитуються. Може, воно й так, а тільки в інваліда Гаврилова від цієї ідеології голова швидше не заросте. А приходить, наприклад, одна жила, Мар'я Василівна Щипцова, о дев'ятій годині вечора на кухню і розпалює примус. Вона завжди, знаєте, про цей час розпалює примус. Чай п'є та компреси ставить.

(За М.Зощенком)

Гра «Переклад з російської на російську». Варіант 2

НЕРВНІ ЛЮДИ (уривок)

Хоче вона чистити, бере в ліву рукуїжачок, а інша жила, Дарина Петрівна Кобилина, чий їжачок, подивилася, чого взято, і відповідає: - Їжачок-то, шановна Маріє Василівно, між іншим, назад покладіть. Щипцова, звичайно, спалахнула від цих слів і відповідає: — Будь ласка, — відповідає, — придуштеся, Даріє Петрівно, своїм їжачком. Мені, - каже, - до вашого їжачка доторкнутися гидко, не те що його в руку взяти. Тут, звичайно, спалахнула від цих слів Дарія Петрівна Кобилина. Почали вони між собою розмовляти. Шум у них здійнявся, гуркіт, тріск. Чоловік, Іван Степанич Кобилін, чий їжачок, на шум є. Здоровий такий чоловік, пузатий навіть, але, своєю чергою, нервовий.

Урок російської мови у 9 класі

Вчитель: Дедушєва Віра Володимирівна МОАУ «ЗОШ №25 м. Орська»

Розділові знаки в простій ускладненій пропозиції. Підготовка до ОДЕ.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Цілі уроку:

Освітня:

1. Повторити і систематизувати знання про відокремлені члени речення (визначення, обставини, вступні слова, однорідних членів).

2. Формувати орфографічну та пунктуаційну грамотність учнів.

3. Розвивати мовні навички грамотного вживання відокремлених членів речення у різних синтаксичних конструкціях.

4. Закріпити уміння аналізу тексту.

Розвиваюча:

1. Створити умови для розвитку вміння аналізувати образну системутвори.

2. Збагачувати активний словниковий запасшколярів.

3. Розвивати в учнів вміння логічно мислити та узагальнювати вивчені факти.

Виховна:

1. Виховання в учнів моральних якостейчерез образи художнього твору

Методи навчання: проблемний, частково-пошуковий.

Хід уроку

    Вступ.

Здрастуйте, хлопці! Сьогодні на уроці ми продовжимо підготовку до підсумкової атестації. Наше з вами завдання повторити сьогодні відокремлені члени речення. Згадати розділові знаки при відокремлених членах пропозиції. Ми з вами маємо навчитися бачити відокремлені члени речення у тексті.

II. Повторення вивченого:

    Перевірка домашнього завдання:

а) відокремлене визначення

Завдання №1

1) Зворушений відданістю старого кучера, Дубровський замовк і віддався своїм роздумам.

Завдання №2

Складіть схеми до цих пропозицій

1) Приголомшена неймовірною звісткою, мати невідривно дивилася на батька.

2) Табун тим часом вже повільно (н, нн) о став розбрідатися по (не) збитому ще лузі, вкритому росою і парою.

Індивідуальні картки

Спишіть, розставте пропущені розділові знаки. Складіть схеми.

Дії людини, які здійснюються з роздумів, називаються вчинками.

Стебла, що висохли за спекотне літо і брязкають на вітрі, покривають дикий степ.

2) Робота із засобами художньої виразності(Завдання 3 ОДЕ)

(Знайти відповідність)

1.Фразеологізм

2. Уособлення-А

3. Анафора-Г

4. Порівняння-Б

5. Епітет-В

Епітет-художнєвизначення (фарбове визначення)

Уособлення - наділення неживих предметів людськими почуттями, думками, вчинками

Порівняння – зіставлення одного предмета з іншим якогось предмета іншому за допомогою спілок: як, наче

Інверсія- зворотний порядокслів

Анафора-повторення початкових слів, рядки, строфи чи фрази, єдинопочаття

Фразеологізм- стійке словосполучення.

Як ми розуміємо сенс цього висловлювання?

Знайти пунктуаційну помилкуу реченні. Пояснити.

(біля дошки самостійно працює учень)

4) Усне фронтальне повторення матеріалу про відокремлене визначення.

(розповідають діти)

(Відокремлені члениречення – це члени речення, виділені інтонаційно при вимові та за допомогою розділових знаків на листі. Це відокремлені ухвали, додатки, обставини, відокремлені уточнюючі члени пропозиції.)

5) Перевірка роботи біля дошки учнів.(Перевіряють діти.)

НАВІЩО Я УБИВ КОРОСТЕЛЯ?

1. Це було давно, років сорок тому. 2. Ранньої осені я повертався з риболовлі по скошій лузі і біля невеликої ямки, що поросла тальником, побачив птаха. 3.Вона почула мене, злякалася і раптом кинулася бігти, незграбно завалюючись набік.
4.Від хлопчика, як від гончого собаки, не треба тікати. 5.Неодмінно кинеться він у погоню, розпалиться у ньому дикий азарт. 6.Бережись тоді, жива душа. 7.Я наздогнав птаха і, сліпий від мисливської пристрасті, захльостав його сирим вудлищем.
8.Я взяв у руку птаха з зав'ялим, начебто безкістним тільцем. 9.Очі її були прищемлені ... мертвими, безбарвними століттями, шия, ніби прихоплений ... морозом лист, бовталася.
10.Я впізнав птаха. 11. Це був дракон, смикаючий по-нашому. 12.Всі його друзі смикалися в теплі краї зимувати, а цей піти не зміг. 13. У нього не було однієї лапки - у сіножатку він потрапив під косу. 14. Ось тому він і втік від мене так незграбно, тому я й наздогнав його.
15. Худне, майже невагоме тільце птаха викликало в мені таку жалість, що я став руками вигрібати ямку в борозні і ховати так просто, здуру загублену птицю...
16. Багато років я живу і всякого побачив. 17. Був на війні, людей стріляв, і вони в мене стріляли. 18. Але чому, як я зачую скрип дракона за річкою, здригнеться моє серце і знову навалиться на мене одна застаріла мука: навіщо я вбив дракона? 19.Навіщо?

В.П.Астаф'єв.

Завдання до тексту

1.Визначте стиль і тип мови цього тексту.

3. У наведених нижче реченнях з прочитаного тексту пронумеровано всі коми. Випишіть цифру(и), що позначає(-ла) кому(и) за відокремленої обставини____

Рано восени я повертався з риболовлі по скошеному лузі і біля невеликої ямки, (1) порослої тальником, (2) побачив птаха. Вона почула мене, (3) злякалася і раптом кинулася бігти, (4) незграбно завалюючись набік.

4. У наведених нижче реченнях з прочитаного тексту пронумеровано всі коми. Випишіть цифру(и), що позначає(-я) кому(і) при відокремленому визначенні____

Ось тому він і втік від мене так незграбно, тому я і наздогнав його. Худне,(2) майже невагоме тільце птаха викликало в мені таку жалість,(3) що я став руками вигрібати ямку в борозні і ховати так просто,(4) здуру загублену птицю...

5. У наведених нижче реченнях з прочитаного тексту пронумеровано всі коми. Випишіть цифру(и), що позначає(-я) кому при відокремленому додатку _____

Я взяв у руку птаха з зав'ялим, (1) ніби безкістним тільцем. Це був дракон, (6) смикаючий по-нашому.

6. Замініть словосполучення безбарвними віками,побудоване на основі підрядного зв'язкуузгодження, синонімічним зі зв'язком управління.

7. Вставте пропущені літери. Поясніть написання слів.

6) Робота з текстом

Про що даний текст?

Визначте стиль і тип промови даного тексту (художній, оповідання з елементами опису)

Робота із завданнями до тексту

В5. У наведених нижче пропозиціях з прочитаного тексту пронумеровано

всі коми. Випишіть цифри, що позначають коми за відокремленої обставини

Рано восени я повертався з риболовлі по скошеному лузі і біля невеликої ямки, (1) порослої тальником, (2) побачив птаха. Вона почула мене, (3) злякалася і раптом кинулася бігти, (4) незграбно завалюючись набік.

7) Закріплення умов відокремлення обставин. Згадати умови відокремлення ( усна роботаз пропозиціями)

У яких пропозиціях кома при дієприслівниковому оборотіне ставиться:

1) Подивившись на вчинки людини поглянь на їх причини

2) Вся команда судна лагодить вітрила не покладаючи рук.

3) Смуги сонячних відблисків від хвиль мірно бігли берегами піднімаючись води і згасаючи до вершин дерев.

III. Підбиття підсумків уроку.

Відзначити позитивні моментиуроку, відзначити недоліки. Прокоментувати оцінки.

Рефлексія.(Діти продовжують фразу вчителя.

Мені сьогодні на уроці сподобалося.

Я сьогодні відчував скруту у ……

Мені сьогодні було цікаво дізнатися про….

Мені сьогодні було легко.

Мені сьогодні було важко.

IV. Домашнє завдання.

Робота із завданнями до тексту.

Когось. Книжковий. Виділити із загального, створивши особливе від інших становище. О. невелика ділянка в саду.

Що. Лінгв. Зробити самостійним (за інтонацією), складовоюпропозиції.

ОСОБЛИВИЙ. Котрий стоїть особняком, окремий.

(Запис поняття у словники-довідники).

Вчитель: Спираючись на тлумачення, спробуйте дати визначення поняття "відокремлення".

(Вислуховуються відповіді учнів).

- Розповісти про відокремлену обставину (2 група)

Подивившись на вчинки людини, поглянь на їхні причини

І знову літак рвонувся в небо розколюючи і дроблячи мерзле повітря

Смуги сонячних відблисків від хвиль мірно бігли по берегах, піднімаючись від води і згасаючи до вершин дерев.

Пролетівши спочатку рівно і широко над землею буря, десь далеко вдарившись об гори, зібрала всю себе в ущелину і знову пішла у свою стихію.

Ціль:

Познайомити учнів із поняттями «прості та складні пропозиції»; навчити розпізнавати прості та складні речення, визначати їх основні ознаки, будувати прості та складні речення; розвивати мову, фонематичний слух, Пам'ять, увага;

Виховувати інтерес до російської через мовні засоби.

Завдання уроку через заплановані результати:

Особистісні:

Створення ціннісних орієнтирівта смислів навчальної діяльності.

Створення умов розвитку поважного ставлення учнів друг до друга.

Предметні:

Розпізнавати прості та складні пропозиції; види складних пропозицій щодо засобів зв'язку.

Самостійно конструювати складні речення.

Регулятивні:

Формувати вміння формулювати тему уроку, цілі уроку, вміння приймати та зберігати навчальне завдання.

Комунікативні:

Розвивати вміння працювати з інформацією на уроці, складно викладати думки.

Зберігати та розвивати вміння співпрацювати з однокласниками та вчителем. Відповідати на запитання, слухати та чути.

Формулювати, висловлювати та обґрунтовувати свою точку зору.

Пізнавальні:

Розуміти та інтегрувати інформацію в наявний запас знань, перетворювати, структурувати та застосовувати з урахуванням розв'язуваних завдань.

Витягувати потрібну інформацію.

Тип уроку:Урок формування умінь та навичок.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Вчитель: Доброго ранку, хлопці та шановні дорослі! Я рада вас бачити сьогодні на нашому уроці. Бажаю всім вам успішного дня, а вам, хлопці, успішної роботина уроці та хороших оцінок. Не засмучуйтесь, якщо сьогодні у когось щось не вийде, пам'ятайте слова героя казки «Попелюшка»: «Я не чарівник, я ще тільки вчуся». Не вийде сьогодні, обов'язково вийде завтра. Головне – вірте у себе, і все у вас буде добре!

Давайте, друзі, посміхнемося один одному,

посмішки подаруємо гостям,

готові до уроку?

Тоді за роботу, удачі бажаю я вам!

II. Перевірка виконання домашнього завдання.

III. Актуалізація опорних знань.

Лінгвістичний диктант.(Слайд 1)

Розділ лінгвістики, що вивчає звуки мови – фонетика.

Розділ лінгвістики, що вивчає постановку наголосу та правила вимови – орфоепія.

Розділ лінгвістики, що вивчає правила позначення звуків буквами – графіка.

Розділ лінгвістики, що вивчає лексичне значенняслова – лексика.

Розділ лінгвістики, що вивчає правила написання слів-орфографія.

Розділ лінгвістики, що вивчає норми сучасної російської мови – культура мови.

Назву якого розділу лінгвістики ми можемо додати до нашого лінгвістичного диктанта? Синтаксису.

Перевірка:

Фонетика, орфоепія, графіка, лексика, орфографія, культура мови, синтаксис (Слайд 2)

Що означає останнє слово? (Синтаксис)

Назвіть найменшу синтаксичну одиницю.

Що ж таке словосполучення?

Закріплення знань про словосполучення

Хлопці з іншої школи, теж п'ятикласники, виконуючи завдання свого вчителя, виписати із пропозиції Учорашній снігопад засинав у лісі звірячі стежки. (Слайд 3) всі словосполучення виписали таке:

вчорашній снігопад, снігопад засинав, засинав у лісі, лісі, засинав стежки, звірячі стежки.

Уважно вивчіть запис та дайте відповідь на запитання: Правильно хлопці виконали завдання чи щось забули? (граматична основа, слово з приводом не може бути словосполученням)

Які ще слова не є словосполученням . (однорідні члени речення)

(Слайд 4) Запишіть словосполучення в зошит, розберіть їх із докладним поясненням.

вчорашній снігопад, засинав у лісі, засинав стежки, звірячі стежки.

Вправа « Дізнайся слово» (Слайд 5)

  1. Корінь такий самий, як у слові ВИКЛАД
  2. Приставка, як у слові ПЕРЕДІСТОРІЯ
  3. Закінчення, як у слові на світанку
  4. Суфікс, як у слові ЗДОРОВ'Я

Відповідь: пропозиція.

У якому розділі російської вивчається ПРОПОЗИЦІЯ? (синтаксис).

Граматична казка(Слайд 6)

А зараз послухайте казку:

Жили-були Король та Корольова. Вони не могли жити один без одного і дуже рідко розлучалися. Щоправда, заняття вони були різні: Король відповідав питанням Хто? Що? А Корольова була жахливою бовтанкою і відповідала на кілька запитань: Що робить? Що роблять? Який? І одягалися вони також по-різному. Король любив камзол з іменника і мантію з займенника, Корольова найчастіше бувала у сукні з дієслова.

Про кого йдеться у казці? (Про підлягає і присудок)

Що таке підлягає і присудок?

Словникова робота (Слайд 7)

У тексті казки вам зустрілися незнайомі слова. Давайте познайомимося зі своїм значенням.

Камзол- старовинна коротка чоловічий одяг, Зшита в талію, зазвичай без рукавів, згодом замінена жилетом.

Мантія- широкий та довгий одяг у вигляді плаща. Королівська мантія.

Вправа у знаходженні граматичної основи речення

Знайдіть граматичну основу в реченні і випишіть її в зошит, складіть схему речення.
На землю падають великі сніжинки. (Слайди 8, 9)

Падають сніжинки

Підготовка до вивчення теми уроку(Слайди 10)

Прочитайте речення.

Чи можна назвати цю групу пропозицій текстом? Чому?

Розв'яжіть орфографічні завдання.

Розподіліть пропозиції на дві групи.

Сніг покрив землю, і настала справжня з..ма. Довго б..ролась з..ма з ненас(?)ної восени. Завиває в полі х..л..дний вітер, гуляє в..півдня. Осінь поступилася.

Труднощі? (Слайд 11). Чому таке завдання викликало у вас скруту? (Не вистачає знань)

Колективна робота

Тоді давайте поміркуємо. Порахуйте кількість граматичних основ у кожному реченні. (Слайд 12)

Запис теми уроку у зошит

Тема: Види пропозицій щодо кількості граматичних основ: прості та складні пропозиції. (Слайд 13)

Постановка навчальних завданьуроку.(Слайд 13)

1) Сформулюйте мету уроку, спираючись з його тему. Використовуйте такі опорні слова 1) познайомитися з... та...;
2)вчитися розрізняти... та...;
3)вчитися ставити...

4) Правильно, хлопці. Ми познайомимося з простими та складними пропозиціями; будемо вчитися розрізняти прості та складні пропозиції; вчитися ставити розділові знаки в складних реченнях.

Фізкультхвилинка.

Зараз ми з вами проведемо фізкультхвилинку. Оскільки сьогодні ми працюємо на тему «Синтаксис», то розминка буде пов'язана зі знанням термінології, яку ми використовуємо на своїх уроках.

(Правила гри. Учні встають зі своїх місць, руки на поясі. Учитель називає різні терміни. Якщо терміни відносяться до синтаксису, підняти руки вгору, а якщо до інших розділів мови - опустити руки вниз.

Приставка, граматична основа, словосполучення, корінь, основа слова, кома, обставина, суфікс, речення, звернення, буква, іменник, що підлягає, точка.

Робота на тему уроку.

Читання теоретичного матеріалуу підручнику, с. 129.(Слайд 14)

Бесіда з питань(Слайд 15)

Які пропозиції називають простими?

Які пропозиції називають складними?

Чим різняться безсоюзні та союзні складні пропозиції.

Спробуйте по пам'яті перерахувати спілки та спеціальні слова, які використовуються для зв'язку частин складної речення.

Виконання тренувальних вправ:

1) Що поєднує записані на екрані пропозиції? (Слайд 16)

Випав сніг.

Діти радіють зимовому снігу.

(Пропозиції прості)

2) Робота в парах: скласти з карток пропозиції

3) Перевірка:

Які пропозиції ви отримали? Прочитайте їх.

Які вони за кількістю граматичних засад у них.

Запишіть одне з них під диктовку на дошці та у зошиті, підкресліть граматичні основи.

Небо повільно заволокло хмарами, і сніг повалив густими пластівцями.

4) Скласти по картинці просту пропозицію. Записати його до зошита. (Слайд 17)

1) Сніг сяє і іскриться.

2) Річку торкнувся перший лід.

3) На гілках дерев лежить пухнастий сніг.

4) Природа завмерла в очікуванні морозів.

5) Засніжені дерева відбиваються у воді.

Підбиття підсумків уроку.

Чому навчалися на уроці?

Що сподобалося на уроці?

Якими новими відкриттями ми поповнили свою скарбничку знань?

Якою темою об'єднувалися всі пропозиції на сьогоднішньому уроці?

Хлопці, ви любите зиму? А за що?

Зима не тільки красива і весела пора року, а й сувора. Як ви вважаєте, чому? Кому доводиться важко взимку?

Домашнє завдання:теоретичний матеріал, с. 129, упр. №287 (Слайд 18)

На столі аркуш паперу з трьома смужками. Якщо вам сподобався урок, ви задоволені своїм результатом, то розфарбуйте першу смужку у червоний колір, якщо ви сумніваєтеся у деяких питаннях, то другу смужку – у зелений, якщо нічого не зрозуміло, то останню смужку – у синій.

Щоб скачати матеріал чи !

Урок-практикум з російської мови «Російський чай»

Цілі:

    Освітня: узагальнення знань на тему «Проста ускладнена пропозиція», закріплення правил орфографії та пунктуації.

    Розвиваюча: сприяти розвитку комплексного аналізутексту, вдосконаленню здібностей учнів конструювати у формі пов'язаного висловлювання.

    Виховна: виховувати культуру спілкування, сприяти вихованню позитивних емоційу процесі вивчення теми, зацікавлювати в здоровому образіжиття.

Тип уроку: урок-практикум.

Обґрунтування: проводиться наприкінці вивчення матеріалу 8 класу з метою систематизації узагальнення знань Під час підготовки учні читають удома пройдений матеріал, готуються до виконання практичних завдань. Вчитель підбирає дидактичний матеріална тему "Російський чай". На уроці використовуються картки з текстами та завданнями, опорні схеми. Робота на уроці такого типу може бути організована по-різному: самостійна, парна, групи, колективна.

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, за картками, самостійна, колективна, у групах.

План уроку:

    Організаційний момент.

    Мотивація та цілепокладання.

    Введення у тему уроку. Повторення теоретичних відомостейдо теми

  1. Повторення алгоритмів виконання різного родупрактичних завдань.

    Контролююче завдання для класу (за варіантами).

    Слуховий диктант.

    Підбиття підсумків.

    Завдання додому.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

2. Мотивація та цілепокладання:сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про пропозицію як одиниці синтаксису: а) узагальним знання на тему; б) повторимо кілька правил орфографії та пунктуації; в) виконаємо різні видирозборів, г) дізнаємося, звідки в Росії з'явився чай, про його корисні властивості.

3. Введення у тему уроку.

Чаювання органічно вписалося в старовинні традиціїросійського гостинності. І ці традиції чудові. Кожна епоха вносила щось своє, змінювалися форми гостинування та правила етикету, начиння та асортимент страв для столу, але незмінними залишилися заповіді гостинності, що наказують зустрічати гостей хлібом-сіллю та добрим ставленням. Згідно стародавнього звичаюне потрібно було розпитувати навіть про ім'я його, не нагодувавши і не надавши відпочинку. У народну творчістьз цього приводу є безліч прислів'їв та приказок.

4. Питання для розмови:

А) Які прислів'я про гостинність ви знаєте?

Б) Багато народів Росії гостинність виражається через запрошення попити чаю. А що то за напій? Чому він користується такою популярністю? Відповідь це питання ми знайдемо у тексті 1.

Давайте виразно прочитаємо текст

Насамперед, у чаю дуже м'який неповторний аромат,

ні з чим незрівнянний смак.

Але сказати про смак та запах чаю – це, значить, сказати дуже мало. Чай - найбагатша аптека.

Чайний лист містить стимулюючу речовину, корисні для шлунка кислоти, ефірні олії, що створюють неповторний аромат 4 . У свіжому листічаю вітамінуCвчетверо більше, ніж у лимоні, а зеленому чаї вдесятеро більше, ніж у чорному. Завдяки стільки вітамінів чай ​​надає на організм сприятливий вплив: підвищує розумову активність, усуває втому, покращує травлення. Серед лікувальних рослин чай займає одне з найпочесніших місць.

Виконайте синтаксичний розбірпропозиції.

Дайте характеристику пропозиції, чим ускладнено дана пропозиція?

Розкажіть про способи відокремлення визначення. Побудуйте опору – помічник.

в)Яка країна є батьківщиною чаю? (Китай).

Існує надання: одного разу (це було багато століть тому до нашої ери) китайському імператору кип'ятили воду, в посудину впало кілька листів з чайного куща, і вода потемніла, від неї виходив тонкий приємний аромат. Настій спробували та захопилися. Це було перше у світі чаювання.

г)Про те, як чай потрапив до Європи, ми дізнаємось із тексту 2, над яким і попрацюємо.

Шлях чаю до Європи був довгим та важким. Не всі європейці вміли поводитися з чаєм.Збереглася розповідь про англійського моряка, який надіслав своїй матері цінний на той час подарунок-фунт чаю.Вона запросила гостей на вишукану заморську страву. Зварила весь фунт чаю в мисці, злила непотрібну, на її думку, коричневу гірку воду, розклала по порціях виварене чайне листя. Заливши їх сметаною, подала до столу.

Завдання до тексту:

1.

2. У виділеному реченні замініть дієслово дієприкметником, запишіть у зошит.

3. Знайдіть пропозицію з відокремленою обставиноюта розкажіть про правила відокремлення обставин. Побудуйте опору – помічник.

Д) Коли ж чай став відомим у Росії? Про це дізнаємося з тексту 3

Першими в Росії чай дізналися мешканці Сибіру.Проник він туди з Монголії і поступово поширився країною. У 1638 році чай з'явився при царському дворі під назвою «китайська трава». Його пр..віз боярський син Василь Старков, який був посланий з дарами до одного з монгольських ханів. Російському дипломату в обмін на соболів був нав'язаний досить значний запас чаю-64 кг. При дворі царя Михайла Федоровича напій було випробувано, сподобався Царю і боярам і пізніше вош..л у вжиток. У 1665 році було укладено договір на постачання чаю з Китаю.

Завдання до тексту:

1. Виразно прочитайте текст.

2. Випишіть слова з пропущеними орфограмами, виділіть морфеми.

3. Усне завдання. У виділеному реченні замініть дієслово дієприслівником, поясніть розділові знаки.

5. Повторення алгоритмів виконання різноманітних практичних завдань.

У багатьох народів виробилися та існують свої національні способи приготування чаю. Правила ці досить суворі. Їх треба виконувати ретельно, акуратно, точно та швидко. У цьому є основа секрету успішного заварювання.

6. Контролююче завдання для класу. На матеріалі пам'яток "Як заварювати чай" виконайте завдання (за варіантами). Після виконання завдань представник кожної групи розповідає про способи заварювання чаю.

1 варіант.

Завдання до тексту:

    Виразно прочитайте текст.

Як заварювати чай

Заварювати чай слід свіжовип'яченою водою, проте напій не повинен бурхливо кипіти - така вода здатна вбити аромат найкращого чаю;

Чайник для заварки, бажано порцеляновий, споліскують окропом;

Всипавши чай, заливають окропом на 2/3, закривають рушником. Якщо при заварці виділяється піна, то чай заварений правильно;

Знімати пінку не слід - такий чай ароматний.

Найкращий чай після першого настою.

2 варіант.

Індійський спосіб заварювання чаю

Національним напоєм Індії є так званий заморожений чай. Його готують в такий спосіб: на 300-350 г води кладуть 3 чайні ложки кращого чаю, який заварюють звичайним способом протягом 5 хвилин і остуджують. Потім спеціальну склянку місткістю 0,5 л наповнюють кількома кубиками льоду, заливають у нього весь остуджений чай, додають цукор і лимон, нарізаний часточками, приблизно половину плода, а іноді сік всього плода, який вичавлюється в склянку, після чого п'ють чай надзвичайно маленькими. .

3 варіант.

    Завдання до тексту:

    Виразно прочитайте текст.

    Прокоментуйте правило постановки тире між підлеглим і присудком, скласти схему речення.

    Знайдіть односкладові речення з головним членом - присудком. Вкажіть, які це пропозиції.

    Виділіть граматичні основи речень.

Англійський спосіб заварювання чаю

Англійці – одна з найбільш чайноспоживаючих націй у світі. Англійці п'ють чорні чаї, в основному південноазіатські (на 50% індійські та на 30% цейлонські). Культ чаю панує майже в кожній англійській родині. П'ють англійці чай з молоком або вершками, попередньо підігріваючи сухий чайник. Потім у нього насипають чай із розрахунку 1 чайна ложка на чашку води плюс 1 чайна ложка «на чайник». Чайник негайно заливають окропом (двічі) і настоюють 5 хвилин. Поки чай настоюється, сильно розігріті чашки розливають зігріте, але некип'ячене молоко - по 2-3 столової ложки і потім в молоко наливають чай. Англійці п'ють чай у строго визначений годинник: вранці за сніданком, під час ланчу (13 годин) та у «файфо , жмут», тобто. опівдні (17 годин).

7. – Скільки народів, стільки форм чаювання. Але російське чаювання неможливо уявити без самовару. Про те, як п'ють чай і що подають до нього – окремий велика розмова. Мені хотілося б, щоб ваш будинок був затишним і радісним, щоб продовжувалися наші традиції гостинності. Я сподіваюся, що ви дбатимете про своє здоров'я, знатимете почуття міри у всьому, навіть у заварюванні чаю.

-Слуховий диктант.

Насамкінець прослухайте корисна порада, після прослуховування випишіть дієслова з ненаголошеними особистими закінченнями.

Якщо хвороба з ким станеться,

Чаєм можна напитися,

Чай всіх зілля корисніший.

Чай у спеку нас освіжає,

А в морози зігріває,

І сонливість переборе,

І зі втомою посперечається,

Зламає будь-яку недугу,

Чай здоров'ю найкращий друг!

8. Підбиття підсумків.

9. Завдання додому.Вивчити тексти про те, як пити чай та що подавати до чаю.

Урок російської мови

Тема "Проста ускладнена пропозиція"

Мета уроку:закріпити постановку розділових знаків у простій ускладненій пропозиції; повторити орфографічні навички; повторити та закріпити різні видирозборів.

Завдання:

Тип уроку -урок-подорож.

Форма уроку- на основі ігрової технології(за допомогою казки) та із застосуванням комп'ютерної презентації.

Обладнання:комп'ютерна презентація,

Методи та способи організації навчальної діяльності:бесіда, практикум, рішення тестових завдань, індивідуальна робота, взаємоперевірка, самоперевірка.

Передбачуваний результат : оволодіння учнями вміннями правильної постановкирозділових знаків у простій ускладненій пропозиції, здатність складати самостійно подібні синтаксичні конструкції, грамотно викладати думки.

Технології: ігрова, особистісно-орієнтована.

Хід уроку

Пропозиції із узагальнюючим словом при однорідних членах

1. Робота з теорією ( усне висловлювання)

Вчитель.Хлопці! Уявіть, що ви потрапили на казковий урок, який викладає Мальвіна Буратіно. На цьому уроці ми повторимо такі поняття, як однорідні члени речення, узагальнююче слово. Навчимося розставляти розділові знаки при однорідних членах. Мої маленькі Буратіно, використовуючи схему на с.57 (слайд3), розкажіть про те, якими синтаксичними конструкціямиможе бути ускладнена проста пропозиція. Яка інформація для вас є новою? (СЛАЙД 3)

Учні.Відповідають за схемою

2. Робота з підручником (виконання упр.131) (СЛАЙД 4)

    От солдати йдуть степом обпаленої, тихо пісні співають про берізку та клени. (С.Львів) (Од.)

    Що ж ти, моя старенька, замовкла біля вікна? (А.Пушкін) (Про.)

    Б'ється в тісному печурці вогонь на полінах Береза, осика, та ялина, та сосна, а зліва долина, як скатертина рівна, (Н.Некрасов)(Од.)

    смола, як сльоза.(А.Сурков)(С.)

3. Взаємоперевірка (виконання упр.131, предл. №5-7) (СЛАЙД 5)

Праця ця, Ваня, була страшенно величезна. (Н.Некрасов) (Про.)

І кучері їхні білі, як сніг над головою кургану. (А.Пушкін)(С.)

На щастя, осторонь блиснуло тьмяне світло. (К. Паустовський)(В)

4. Робота із заздалегідь записаним на дошці текстом.

Вам надані пропозиції. Прочитайте їх з різною інтонацією. Чи зміняться розділові знаки і чому?

У страшній коморі Мальвіни павутиння завісила все вікно полиці посуд.

У страшній коморі Мальвіни павутиння завісила все: вікно, полиці, посуд.

У страшній коморі Мальвіни павутиння завісила все вікно, полиці, посуд.

5. Індивідуальна роботабіля дошки

3 особи біля дошки виконайте всі види розбору слова " павутиння"

(Фонетичний, морфемний, морфологічний).

Проведіть синтаксичний аналіз першої пропозиції. Побудуйте схему цієї пропозиції.

6. Самостійна робота(упр.133 завдання 2), робота зі словником

Пропозиції із зверненням

"Буратіно, продовжимо урок!" - сказала Мальвіна. Дівчинка з блакитним волоссям звернулася до непосиди-хлопчика, а він продовжував ледарювати. Але ми з вами допитливі і тому намагатимемося навчитисявпізнавати за значенням, інтонацією, граматичні особливості (не член пропозиції) звернення. Дізнаємося, як жеправильно оформляти на листі звернення .

Кому з персонажів нашої казки належать наступні слова(чотиривірш заздалегідь записано на дошці або екрані без розділових знаків):

(СЛАЙД 7)

Юний другзавжди будь юним
Ти дорослішати не поспішай.
Будь веселим зухвалим галасливим
Битися треба - так бійся.
(Черепасі Тортілле)

Розставте розділові знаки. Чим ускладнена ця пропозиція?

Що таке звернення?

А кому казала ці слова мудра черепаха? (Буратіно)

Що допомагає нам правильно розставити розділові знаки? (інтонація)

7 . Робота з підручником (виконання упр.136) (СЛАЙД 8)

Звернення на початку пропозиції

    Буратіно, перестань блазнювати!

    Звернення в середині речення

    Перестань, Буратіно, блазнювати!

    Звернення наприкінці пропозиції

    Перестань блазнювати, Буратіно!

    Зверни увагу! (СЛАЙД 9)

Як слід звертатися один до одного залежно від мовної ситуації.

1. Вихована людинане вживає при поводженні слова з суфіксом - до (а) (Васька, Лариска)

2.Не можна використовувати як звернення займенник ти, ви (Гей, ти!)

3. В офіційній обстановці неввічливо звертатися до когось, називаючи його просто на прізвище. В цьому випадку при прізвищі використовуються загальноприйняті слова. (Пан Іванов!)

4. До старших за віком прийнято звертатися на ім'я та по батькові: Ірина Миколаївна, Наталія Віталіївна.

9 . Пояснювальна диктант(СЛАЙД 10,11)

Сяд..м рядком і п..говоримо ла..ком.

Розкрий мені об(ъ, ь)ять твої густолистий розлогий ліс!

До м..йому уд..влению хлопчик (не) спав.

Моя душа я пам'ятаю з дитинства ч..десного шукала.

Уночі п..лив дощ.

Проведіть синтаксичний аналіз третьої пропозиції. Побудуйте схему цієї пропозиції.

10. Самостійна робота (СЛАЙД 12)

Придумайте та запишіть свою пропозицію зі зверненням.

11. Підбиття підсумків уроку.

Розкажіть про постановку розділових знаків у реченнях з узагальнюючим словом при однорідних членах.

Розкажіть, що цікавого на уроці ви дізналися про однорідних членів речення.

Що таке звернення? (О. допомагають людям встановлювати контакт між собою, розуміти одне одного)

Назвіть ознаки поводження. (Звернення можуть стояти на початку, в середині або наприкінці речення. Вони виділяються комами. Звернення не є членами речення.)

12. Домашнє завдання упр. 134, 139.