Розробка уроку з навколишнього світу на тему "Що спільного у різних рослин?" (1 клас)

Щепілло Ольга Анатоліївна,

МБОУ ЗОШ №17 м. Смоленська

Казначєєва Вікторія Василівна,

вчитель початкових класів вищої категорії

МБОУ ЗОШ №17 м. Смоленська

Проект уроку навколишнього світу

в 1 класі

на тему «Що спільного у різних рослин

(по курсу " Навколишній світ», Авт. Плешаков А.А., УМК «Школа Росії»)

Тип уроку:ознайомлення з новим матеріалом

Форма уроку:урок

Цілі:формувати уявлення про частини рослини (корінь, стебло, лист, квітку та плід з насінням), познайомити з різноманітністю плодів та насіння, суцвіть рослин; формувати початкові вміння практичного дослідження природних об'єктів; розвивати пізнавальну активністьта інтерес до предмета; формувати вміння слухати співрозмовника та вести діалог; виховувати бережливе ставленнядо природи.

Обладнання:гербарій, плакат із зображенням яблуні, яблука з кольорового паперу червоного та зеленого кольору, картинки із зображенням Мудрої Черепахи, Мурашки Питанняника, кропиви, дуба, конвалії, ялини, кульбаби, горобини.

Хід уроку:

Етап уроку

Ціль етапу

Форми організації діяльності учнів

Методи та прийоми

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Універсальні, що формуються навчальні дії

Час

Особистісні: формування позитивного ставлення до предмета, навчально-пізнавального інтересу до нового матеріалу.

Формування початкових навичок рефлексії діяльності, засвоєння принципів саморегуляції та співробітництва.

Розвиток доброзичливості та емоційно-моральної чуйності. (формуються протягом усього уроку)

1. Організаційний момент

1. Встановити емоційний контакт із учнями, налаштувати працювати.

Якщо настрій гарний, комфортний, то повісьте на лівий бікяблуні яблуко червоного кольору, якщо ні зелене.

Учні визначають свій настрій та емоційний стані вивішують яблука ліворуч яблуні.

Розвиток доброзичливості та емоційно-моральної чуйності (Л).

Формування інтересу до навчального матеріалу.

2. Актуалізація опорних знань

1. Відтворити ЗУН, необхідних відкриття «нових знань» і виходу завдання, що викликає пізнавальне утруднення. 2.Забезпечити спонукання учнів до діяльності.

Фронтальна

Розгадування загадок.

Мудра Черепаха загадала Мураху Запитанню (картинки із зображенням героїв) загадки, але без вашої допомоги він не впорається. Допоможіть йому відповісти на запитання.

Що палить біля кропиви?

Чим є шлунок?

Шнурочок та білі дзвіночки – це якісь частини рослини?

Як називають листя у ялинки?

Біла шапка у кульбаби – це що?

Чим є червоні бусинки в гронах рабини?

Вивішує на дошці картинки із зображенням цих рослин.

Відповідають на запитання.

Стебло та квіти.

Ягоди-плоди з насінням.

Аналіз об'єктів з метою виділення ознак (істотних, несуттєвих) (П)

3. Етап повідомлення теми уроку, постановки мети уроку

1. Допомогти учням усвідомити інтелектуальний «конфлікт», отримати знання про межі свого знання та висунути загальне завдання, розширити цей кордон.

2. Повідомлення теми, цілей уроку.

3. Націлити кожного учня вирішення навчальної задачи.

Фронтальна

Діалог (підводить)

У світі багато різноманітних рослин і всі вони різні: за висотою, кольором, середовищем проживання, назвою, але всі вони називаються одним словом рослини.Значить, є щось і спільне, однакове у таких різних рослин?

На яке питання шукатимемо відповідь на уроці?

Яка мета нашого уроку?

Порівняємо нашу мету та цілі, яку запропонував Мурашка Питанняник.

Учні відповідають питання, формулюють тему уроку, ставлять навчальне завдання.

Учні відповідають питанням, аналізують відповіді й роблять висновок, що це перелічене перестав бути головним у визначенні рослин.

Що спільного у різних рослин?

Навчимося знаходити, показувати та називати частини рослин.

Формування процесів цілепокладання, планування. Самостійне виділення та формулювання пізнавальної мети (Р).

Вміння з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки. Формування поважного ставлення до іншої думки (К)

4. Вивчення нового матеріалу

1.Організувати діяльність учнів щодо успішного сприйняття та осмислення нового матеріалу через організацію практичної роботи.

2. Забезпечити сприйняття, осмислення та первинне закріплення учнями досліджуваного матеріалу.

Фронтальна

Робота в парах

Самостійна

Робота в парах

Частково-пошуковий ( евристична розмоваз елементами дослідження)

Практична робота з гербарієм

Робота в зошит

Взаємоперевірка

Згадайте, які частини рослини ви знаєте. Розгляньте на малюнку рослину кабачок. Знайдіть знайомі частини малюнку.

Які частини рослини позначені на малюнку?

Розгляньте в парах малюнки в підручнику на стор. 22. Знайдіть і покажіть один одному частини рослин на агрусі та яблуні.

Розгляньте гербарій і знайдіть у рослини його частини

Намалюйте рослину, яку ви розглянули. Виконайте малюнок так, щоб було видно всі вивчені частини рослини.

Покажіть малюнок однокласникам.

Відповіді учнів.

Розгляд малюнку в підручнику на стор. 22.

Учні називають частини рослин.

Знаходять та показують один одному частини рослин.

Розглядають гербарій, знаходять частини рослини.

Учні виконують завдання у зошиті на стор.

Розглядають, аналізують, оцінюють.

Опанування початковими формами дослідницької діяльності.

Аналізувати, порівнювати об'єкти, предмети, групувати предмети, об'єкти на основі суттєвих ознак (П)

Формування вміння розуміти зміст тексту завдання (П)

Формування поважного ставлення до іншої думки, розвиток навичок співробітництва

Виділення та усвідомлення того, що вже засвоєно і що ще потрібно засвоїти, оцінка результатів роботи (Р)

розвиток доброзичливості та емоційно-моральної чуйності, розуміння та співпереживання почуттям інших людей, розвиток навичок співробітництва. (Л)

5. Фізкульт-хвилинка

Реалізація рухової активності, зняття м'язової напруги.

Фронтальна

Практичний

Ми листя осіннє, На гілках ми сиділи.

На гілках ми сиділи, Дунув вітер - полетіли.

Ми летіли, ми летіли і тихо сіли на землю.

Закружляли, полетіли і на землю тихо сіли.

Роблять присідання.

Обертаються.

Махають руками-«крилами».

Махають руками – «крилами». Обертаються. Присіли.

6. Самостійна робота

1.Забезпечити закріплення в пам'яті знаннями, що навчаються, і способів дій, які їм необхідні для самостійної роботи за новим матеріалом.

2.Забезпечити під час закріплення підвищення рівня осмислення вивченого матеріалу, глибини його розуміння.

Самостійна робота

Робота у зошитах.

Збери рослину з частин, даних у додатку. Яка рослина вийшла?

Практична робота із додатком, взаємоперевірка.

Розвиток здатності розуміти та приймати навчальне завдання та знаходити спосіб її вирішення, діяти за планом (Р)

Формування дії моделювання (складання графічної моделі, малюнка), об'єкта, що вивчається (П)

Корінь Стебло

Квітка Аркуш

Плід з насінням

Розвиток здатності розуміти та приймати навчальне завдання та знаходити спосіб її вирішення, діяти за планом (Р)

Формування дії моделювання (складання графічної моделі, кластера), об'єкта, що вивчається (П)

Аналіз об'єктів, що вивчаються, узагальнення висновки як результат спільної діяльності(П, К)

Формування вміння слухати співрозмовника, вести діалог

8. Підсумок уроку. Рефлексія.

1.Ініціювати та інтенсифікувати рефлексію учнів щодо свого психо-емоційного стану, мотивації своєї діяльності та взаємодії з учителем та однокласниками

2. Забезпечити засвоєння учнями принципів саморегуляції та співробітництва

3. Підбиття підсумків уроку

Рефлексія настрою та емоційного стану (фронтальна)

«Продовжи фразу»

Колірний прийом «Дерево настроїв»

Згадаймо тему уроку. Яку мету ми поставили на початку уроку?

Вибери зі списку фразу та продовжи її:

Своєю роботою на уроці...

Мій настрій наприкінці уроку…

Можу похвалити…

Мені захотілось..

Пропонує учням оцінити свій емоційний стан на початку уроку:

Якщо настрій гарний, комфортний, то повісьте на лівий бік яблуні яблуко червоного кольору, якщо не все вдалося, не все вийшло зелене.

Учні вибирають фразу та продовжують її.

Учні визначають свій настрій та емоційний стан та вивішують яблука на правий бікяблуні.

Формування початкових навичок рефлексії діяльності, засвоєння принципів саморегуляції та співробітництва (П, Л)

Дівчина займалася доглядом рослин, коли перші учні з'явилися в класі. Через похолодання деякі рослини не дуже добре почувалися. Учні розсілися по місцях, дістали пергаменти та пір'я. Озирнувшись довкола, Тіффані зрозуміла, що можна розпочинати лекцію.
- Доброго ранкуСьогодні якось по-особливому холодно. Тож почнемо. Сьогодні ми з вами дізнаємося основи практичної роботи з лікарськими та магічними рослинами, а також я розповім вам про ази вирощування, сушіння, зберігання, збирання трав'яної сировини. Все це стане вам у нагоді на інших дисциплінах
Коли вирушаємо за сировиною, ми переслідуємо дві цілі:
1. Заготовити рослинну сировину у момент найбільшого змістуу частинах рослин необхідних нам речовин.
2. Заготовити трави в момент їх найбільшої магічної сили. Так, наприклад, магія, що міститься в листі мандрагори (використовуються в лікувальний та магічній практиці) , зібраних у п'ятницю при повному Місяці, дуже відрізняються від тих властивостей, які ми у них виявимо наступного дня, хоча, як здається, сама рослина не змінилася.

Запам'ятайте це, а в кого з пам'яттю все погано (як і в мене) запишіть.
Професорка продиктувала ще раз, і більшість учнів записала.
- Пір'я можете не прибирати. Обов'язково запишіть ще основні правила збирання сировини.
1.Заготовляти та збирати трав'яну сировину слід, коли ви самі здорові та позитивно налаштовані.
2.При збиранні та заготівлі трав не можна поспішати і робити це автоматично, між справою.
3.Збирати надземну частину рослини потрібно в суху та ясну погоду, а кореневища – можна і при дощі.
4. Слід збирати тільки здорові рослини.
5.Не можна збирати рослини в місцях поряд з населеними пунктамита біля доріг.
6.Рекомендований час для збирання цілющих трав, плодів - з 8 до 9 години ранку;
Кору та коріння збирають ближче до заходу сонця - з 16 до 18 години.
7.Не рекомендується збирати опівдні - з 10 до 12 години.
8.Трав'яна сировина завжди складається у спеціально приготовлену для цього тару, а не в кишені і не в шкільні ранці! Коріння - у кошики, мішки; листя, квіти, плоди складаються також у кошики, але не так щільно, як коріння. Туго набивати кошики та мішки не можна, бо трави самозігріваються, і важливі речовиниу рослинах розкладаються від тепла.
9.При зборі отруйних рослин потрібно дотримуватися техніки безпеки.

Здавна помічено травниками і зільєварами, що Місяць сильно впливає на якість тих чи інших частин рослин, що збираються. У зв'язку з цим варто запам'ятати та застосовувати на практиці кілька простих правилзбору лікарських рослин:
У першу фазу Місяця найкраще збирати кореневища, коріння та коренеплоди, особливо у 6 та 7 місячні дні. У цей період енергія та мікроелементи в максимальній кількостізнаходяться у підземній частині рослин.
Друга фаза Місяця є найбільш сприятливою для збору наземних частин рослини. Енергія, що йде знизу вгору, виносить масу мікроелементів. Збирати рослини найкраще, коли видно Місяць.
Третя фаза Місяця подібна до першої. У цей період також добре сушити трави, так як мікроелементи та корисні речовиникраще зберігаються.
Четверта фаза Місяця подібна до другої фази за своїми властивостями при збиранні рослин.

Прийоми заготівлі різних частинрослин.
Підземні частини трав. Коріння, бульби, цибулини, кореневища.

Заготовляються вони провесною, до початку вегетації або в осінній періодколи всі надземні частини рослини починають в'янути. Саме в ці періоди підземні частини рослин мають дивовижні. цілющими властивостями. При викопуванні підземних частин краще користуватися лопатами, копалками.
Після збору не забудьте відновити порушений ґрунт. А якщо є така можливість, то для відновлення зарості підсійте насіння або підсадіть шматочки кореневищ.
Витягнуті з-під землі частини рослини очистіть від ґрунту, прикореневого листя та залишків стебел. Після чого ретельно вимийте. Для миття найкраще використовувати холодну проточну воду, яку слід занурювати підземні частини, попередньо помістивши в кошик. Після промивання великі підземні органи поріжте на частини, використовуючи ножі, виготовлені з нержавіючої сталі (прості залізні ножі псують коріння). Підземні частини рослин, на відміну від наземних (які треба заготовляти тільки в суху погоду або після того, як рослина обсохне), можна заготовляти за роси та дощу. Дуже важливо правильно заготовляти коріння, так, наприклад, мандрагори коріння якого використовується в колдомедиціні, може врятувати від смерті.

Трави- цілісні, надземні частини
Обов'язково збирають у фазі цвітіння, зрізуючи ножем на рівні нижнього листя. Квітучі верхівки рослин завдовжки 20 - 40 см. Не рекомендується збирати лікарські рослиниіз надто товстим стеблом.

Нирки
Нирки збирають ранньою весною, у березні-квітні, коли вони набрякли, але ще не рушили на зріст. При збиранні бруньок зрізають гілки, пов'язують їх у пучки і сушать, після чого бруньки обсмикують або обмолочують і очищають від гілок, залишків кори та сміття.
Набухання їх іноді триває лише кілька днів, тому намагайтеся не прогаяти час. У період набухання нирки дуже багаті вітамінами, смолистими та бальзамічними речовинами. Як лікарська сировина, в основному заготовляють бруньки берези, сосни та тополі. Для збору нирок радимо використовувати веткорізи.


Кора
Її найкраще збирати навесні у квітні - травні, тому що це період посиленого руху соку, і в цей час кора легко відокремлюється від деревини. Для збирання кори користуються ножами з дуже гострими лезами, бажано з нержавіючої сталі. Збирають кору зазвичай лише з молодих дерев та гілок (не старше 4 років). Стовбур попередньо очищають від наростів і лишайників, тому що вони можуть зіпсувати сировину, і роблять кільцеві надрізи на відстані 20 - 25 см, щоб кору було зручніше зняти з дерева. Після цього зроблені надрізи з'єднують одним або двома поздовжніми розрізами і зніміть у вигляді трубочок або жолобків.



Листя

Листя збирають у період бутонізації або цвітіння (виняток становить лише мати-й-мачуха, яка цвіте до появи листя). Якщо ж ви збираєте листя дерев, то краще займатися цим до початку або на початку цвітіння. Збирають зазвичай лише розвинені, які досягли нормальних розмірівлистя. Їх краще обривати вручну на корені, але не забудьте залишити на рослині частину листя, щоб не порушувати його розвитку. При збиранні такого листя, як кропива, краще надіти рукавиці, щоб захистити свої руки від опіків і пухирів.
Листя можна збирати або цілими, разом із черешком або зовсім без черешка. Якщо ж вам здалося, що лист має грубу товсту середню жилку, її видаляють перед сушінням. Щоб це зробити легше, можна скласти лист навпіл і виламати чи вирізати серединку.
Під час цвітіння рослини, а також за наявності великих бутонів або зелених ягід, листя збирати не можна: при сушінні вони почорніють. Листя збирають у невисокі кошики, укладають їх пухко і негайно доставляють до місця сушіння.


Квіти
Квіти збирають на початку цвітіння. Для їхнього збирання користуються спеціальними ножицями, або спеціальними совками, за допомогою яких квітки зчісують. З однієї рослини не слід одразу ж збирати всі квітки, частину квіток обов'язково залиште. Особливо уважно та дбайливо потрібно ставитися до збирання квітів з однорічних та дворічних рослин. У жодному разі з них не можна зривати відразу всі квітки, якими б дивовижними властивостямивони не мали. Майже завжди квітки рослин збирають без квітконіжок. Якщо ж вам не вдалося цього зробити, і ви зібрали квітки з плодоніжками, то після сушіння протирають квітки через сито - і квітконіжки видаляться самі собою. У деяких рослин слід збирати лише якусь частину квітки чи суцвіття; наприклад, у рослини з цікавою назвоюкорівник – віночок, у соняшника – крайові язичкові квітки, а у ромашки – цілі суцвіття.
Квітки необхідно збирати в кошики, складати пухким шаром, намагаючись не пом'яти, і під час доставки до місця сушіння берегти від сонця. Якщо сушіння має проходити під просто неба, не забудьте спорудити навіс.

Плоди та насіння.
Збирають зазвичай тільки дозрілими та непошкодженими. Робити це найкраще рано-вранці або ввечері, тому що плоди і насіння, зібрані вдень, швидше псуються.
При їх зборі пам'ятайте, що не торкайтеся самих ягід пальцями, особливо в тому випадку, коли збір можна вести разом із плодоніжками. Легкий тиск, який на перший погляд буде навіть непомітним, дає темні плями, на яких незабаром починається загнивання. Не радимо вам при збиранні ягід перекладати їх з однієї тари в іншу, краще вести збір у певну тару і проводити тут же при збиранні сортування ягід, відбираючи пошкоджені та зіпсовані.
Для того щоб отримати відмінну сировину при збиранні ягід, потрібно невеликий неглибокий кошик акуратно обшити всередині мішковиною або іншою міцною тканиною. Так плоди та ягоди не пошкодяться, а це означає, що при сушінні та зберіганні не станеться загнивання і, що ще гірше, заплеснення.



Супліддя
Їх найкраще збирати восени чи взимку. Спочатку гілки довжиною до 30 - 40 см зрізують веткорізом, а потім руками обривають суплодія.

Це була дуже важка та вимагаюча великої увагилекція, всі втомилися.
- А тепер запишіть домашнє завдання і можете йти. Дякую за увагу.

Домашнє завдання:
1.Що важливо враховувати під час заготівлі трав?
2. Як ви вважаєте, яку роль грає при виборі дня збору трав - час доби, погода та вологість повітря?
3. Напишіть, які частини рослини ми згадували як вживані в лікувальній та магічній практиці у мандрагори?
4. Як ви думаєте, чому листя та квіти потрібно збирати тільки в суху погоду, а коріння та бульби – можна в росу та в дощ?
5. Як ви вважаєте, чому не можна поспішати під час заготівлі трав?
6. Чому трави не можна щільно набивати в кошик для збору?

Додаткове завдання:
1. Твір на тему: "Я подався збирати сировину".
2. Доповідь на тему: "Частини рослин беладонна".
3. Малюнки, колажі та вірші (з лекції).

"Електронні ресурси з біології" - Загальна біологія. Які істоти мешкали в глибинах стародавнього океану? Інтерактивні завдання. Зміст диска № 83, 385: Кабінет біології немислимий без наочних посібників. Що таке еволюція? Біологія Зміст диска № 72, 386: Кабінет біології немислимий без наочних посібників. Що таке вигляд? Зміст диска №391: Як і коли на Землі з'явилася людина?

«ЄДІ з біології 2009» - Найбільш важкі темичастини А. Найбільша кількістьпомилок. Різноманітність організмів, особливо рослин Нейрогуморальна регуляція організму людини Аналізатори, вища нервова діяльністьлюдини Вчення про еволюцію органічного світу. Найбільш важкі завданнячастини З. Найбільш важкі завдання частини У.

«ФГОС з біології» - 9. Організація проектної та дослідницької діяльності під час навчання біології. Базовий навчальний план. Нормативні документи. 5. Робоча програмаз біології. 5-9 класи. Федеральний державний освітній стандартосновного загальної освіти. ФГЗС основної загальної освіти.

"Сучасний урок біології" - Ікт. Предметні Сюжетні Рольові Ділові Імітаційні. Активні методинавчання біології Триєдине завдання уроку. Види навчання біології. Суперечності у викладанні біології. СУЧАСНИЙ УРОК БІОЛОГІЇ. ІІ. Різнорівнева диференціація. 5.

«Програма з біології» - Методична література. Концептуальні засадиавторської програми: Ірина Миколаївна ПОНОМАРЬОВА. Особливості програми: Біологія Основи загальної біології. 9 клас (автори І.М. Пономарьова, О.А. Корнілова, Н.М. Чернова). Бактерії. За сторінками підручника.

"Методи навчання" - Мультимедійне навчання. Типи МО характером переважаючого джерела знань. Словесні методинавчання. Демонстрація натуральних об'єктів Демонстрація наочних посібників Демонстрація дослідів. Навчальний метод. Розмова Розповідь Пояснення Лекція Дискусія. Метод роботи із зошитом. Система МО з Б.Е.Райкова за способом отримання знань.

Всього у темі 6 презентацій