ZKR - koolieelikute kõnekultuur. Kõlab Z, Z

Tunni eesmärgid:

Tugevdada häälikute “z, z” õiget hääldust ja artikulatsiooni;
- kinnistada laste oskusi organitevahelise kirjavahetuse loomisel artikulatsiooniaparaat ja vastavate häälikute “з, з” artikulatsiooni mudel;
- arendada laste võimet eristada häälikuid silpides;
- arendada foneemilist teadlikkust;
- jätkata sõnade kõlaanalüüsi ja sünteesi arendamist;
- kinnistada nimisõnade kokkusobivust tegusõnadega, arendada sõnamoodustusoskust;
- arendada oskust hääldada etteantud häälikuga sõnu, lauseid ja neid tekstist eraldada;
- mõtlemise, kujutlusvõime arendamine;
- Z-tähega tutvumine, silpide, sõnade, lausete lugemine.

Varustus: pildid tähelaevast, “tähemeestest”, lossist, loomadest (sebra, piison, kiili, rohutirts, jänes, meduus), lindudest (vint, pähklipuu, jäälind, robin), taimed (maasikad, puravikud), tooted (rosinad) , vahukommid ), esemed (lukk, naelad, korv, kardin). Helimustrid, tähed.

Tunni edenemine.

1. Organisatsioonimoment.

Mis planeedil me elame? (Maapinnal)
Kes me oleme? (Maalased, Maa lapsed.)
Ja kes elab tähtede peal? (Tähtede lapsed.) Nad saadavad meile oma lemmikhelid “Z, Z”.

2. Teatage tunni teemast.

Tähelapsed saadavad meile tähesignaale: z-z-z, z-z-z.

3. Helide omadused laste poolt.

Hääliku Z hääldamisel on huuled naeratuslikult poolavatud, hammaste vahel on väike vahe, lai keeleots toetub alumistele hammastele, keele tagumine pool on ülespoole kõverdatud, tekib soon. piki keele keskosa läbib õhuvool mööda keele soont hammaste vahelt, hääl töötab.

Keel on lai - madalam,
Ots on alumistele hammastele lähemal!
Ja heliseva tuulega
Ütleme seda valjult, Zzzz...
Kõlab valjult,
Kõlab sõnades kõvasti!

Heli [Z] – kaashäälik, kõva, kõlav. Näidatud sümboliga:

Heli [Зь] – kaashäälik, pehme, kõlav. Näidatud:

4. Areng foneemiline teadlikkus.

Tähelapsed kutsuvad külla. Kuidas me oma tähereisile läheme? (Tähelaeval)
Miks seda nii nimetatakse? (Laste vastused)
Määrake hääliku “Z” koht sõnas tähelaev? (Z-häälik sõnas tähelaev on sõna alguses ja keskel). Logopeed näitab pilti tähelaevast.

Logopeed loeb luuletuse:

Tegime tähelaeva.
Nad otsustasid avada tee tähtede juurde.
Tähelaev, tähelaev,
Tõuseme õhku.

5. Häälikute “З”, “Зь” hääldamine silpides. Prosoodia areng.

Kõneterapeut. Võtame ühendust Tähe elanikega. Hääldate silpe -ga erinev intonatsioon, samal ajal tuleb silbid järjekorras meeles pidada ja mitte neid ümber paigutada. Vastasel juhul katkeb ühendus tähega.

ZA-zo-zu – öelda küsivalt;
Zya-ze-ze-zyu – ütle jaatavalt"
Clink-clink-clink- ütle hämmastav;
Heli-helista-helista-ütle rõõmsalt.

6. Häälikute hääldamine sõnades.

Kõneterapeut. Tähelapsed paluvad meil kaasa võtta objektid, mille nimed sisaldavad häälikuid “З, Зь”. Poisid, mida me peaksime võtma? (Lapsed nimetavad esemeid ja määravad hääliku koha sõnas).

Kõneterapeut. Arvake ära, millise objekti ma võtan. Selle nimes on kaks "A" häält, esimene "B" heli. Kolmas "Z". See on...(vaas). Ja ma tahan ka “zdi-gvo” kaasa võtta. Mis see on? (Küüned).

Logopeed kuvab lossi kujutise.
Kõneterapeut. Kas lossi võib kaasa võtta? Lapsed seletavad, et ei. Kuna loss on hoone, ei mahu see kosmoselaevasse.

Kõneterapeut. Öelge sõna nii, et O-heli oleks rõhutatud. (Loss) Kuidas need sõnad sarnased on? Lapsed selgitavad ja logopeed näitab nendest objektidest pilte.

Kõneterapeut. Kaasa võib võtta ka oma loomad. (Paneb välja loomade pildid ja lapsed valivad ainult need, kelle nimed sisaldavad hääli “З, Зь”)

Kõneterapeut. Keda ma võin võtta? (Jänku, kits, piison, piison, sebra, ahv, madu). Tehke kindlaks, milline häälik "З, Зь" on sõnas ja selle asukoht sõnas? Lapsed saavad kaasa võtta putukaid, mereloomi ja linde (rohutirts, kiil, millimallikas, merilint, pähklipuu, jäälind, robin).

Kõneterapeut. Asetage see peale ülemine osa meie tähelaeval on sõnad kõlaga "З" ja põhjas - sõnad heliga "Зь".

Kõneterapeut. Poisid, võtame Tähed lastele maiuspalaks... (vahukommid, rosinad, maasikad). Nendes sõnades sa kuulsid... (heli “z”). Tõenäoliselt Zvezdal seeni ei kasva, nii et võtame seene, vaid ainult selle, mille nimi sisaldab häält "z" (puravik). Täpselt nii, miks seda nii kutsutakse? (Kasvavad kaskede all).

Kõneterapeut. Võtsime kõik teiega kaasa. Kuidas saab kõiki neid esemeid nimetada? (lasti). Mida me oma lastiga peale hakkame? (me laadime selle üles). Sektsiooni, kus lasti asub, nimetatakse….(last).

7. Nimisõnade kokkuleppimine tegusõnadega.

Kõneterapeut. Kaubaruumis on….(lukk, riiv, riiv, sulgur).
Mida me lossiga peale hakkame?..(sulgege)
Riiv – paneme kinni
Paneme klapi kinni.

8. Muusika mängib.

Kõneterapeut. Me läheme lennule. Vaata, siin on Täht.
Lapsed ütlevad sõnu:

Oleme jõudnud kaugele tähe juurde!
Meie kosmoselaev laskub alla.
Meid tervitavad Tähtede lapsed!

Logopeed näitab pilte tähelastest.

9. Füüsiline harjutus.

Lendasime kõrgel.
Lendasime madalalt.
Lendasime kaugele.
Lendasime lähedal.
Jõudsime Tähe juurde.
Hästi tehtud poisid.

Etlemist saadavad käeliigutused.

10. Sõnade häälik-silbiline analüüs ja süntees.

Kõneterapeut. Näitame teile esemeid, mis maa pealt toodi. Leia ta üles. Objekti nimes on üks silb, esimene häälik on “z”, teine ​​häälik “o”. Mis see on? (Vihmavari). Muutke sõna nii, et sellel oleks kaks silpi (Umbrella). Nimeta loom, kelle nimes on üks silp (piison). Nimeta loom, kelle nimes on neli silpi ja viimane silp"na" (ahv).

Kõneterapeut. Poisid, tutvustame oma tähelastele sõnade kõlaanalüüsi. Jagage sõna "vaas" häälikuteks ja iseloomustage iga heli (töötamine helimustritega).

11. Z-tähe tutvustamine

Kõneterapeut. Arva ära, milline sõna on peidetud kahes segamini silbis – “zon” - “bi” (piison). Nimetage teine ​​silp - Zon. Poisid, ühe tähepoisi nimi on Zon ja saate tüdruku nime ise arvata, kui ühendate helid - a, z, a (Aza). Paneme tähesõprade nimed tähtedest välja. Ja märkmikesse kirjutame lauseid:

Azal on vihmavari. Zonil on piison.

12. Tunni kokkuvõte.

Kõneterapeut. Meie teekond on lõppemas. Poisid, võtsime kaasa midagi maitsvat (vahukommid, rosinad). Ravime oma tähelapsi ja proovime ise.

Nüüd meie kosmoselaeva peale ja me suundume koju Maale.

Zhgutova Irina Vladimirovna,
õpetaja logopeed.
Vallaeelarve
koolieelne õppeasutus
lasteaed nr 1 kompenseeriv tüüp
Kurganinsk

GBOU keskkooli küla. Kliirens struktuurne alajaotus"Lasteaed "Rosinka"

Abstraktne

otseselt hariv tegevus

kõne foneetilis-foneemilise aspekti arengust

"Mõtete kujundamine helide "З" - "Зь" kohta.

(kompenseeriva orientatsiooni vanem rühm).

Valmistatud ja teostatud

õpetaja logopeed

kõrgeim kvalifikatsioonikategooria

Sirotkina Snezhana Valerievna

küla Roštšinski

Selgitav märkus

Haridusala "Tunnetus"


  1. Teadmiste üldistamine vene keele häälikute ja tähtede kohta.

  2. Teadmiste kinnistamine heli-tähtede seostest.

  3. Ainesõnastiku laiendamine, tunnuste sõnastik.

  4. Areng foneemiline kuulmine, tähelepanu.

  5. Oskuse tugevdamine grammatiliselt õige disain kõne lausung.

  6. Sidusa monoloogikõne arendamine.
Haridusvaldkond "Suhtlemine".

Eesmärgid: meisterlikkus konstruktiivsetel viisidel ja vahendid teiste inimestega suhtlemiseks järgmiste ülesannete lahendamise kaudu:


  1. Täiskasvanute ja eakaaslastega vaba suhtlemise oskuse arendamine.

  2. Dialoogi pidamise oskuse arendamine logopeedi ja kaaslastega erinevaid vorme ja tegevuste liigid.

  3. Kõikide komponentide väljatöötamine suuline kõne, kõnenormide praktiline valdamine.
Haridusvaldkond "Kehaline kasvatus".

Eesmärgid: laste huvi arendamine ja väärtustav suhtumine füüsilise arengu tundide jaoks:


  1. Tugevdada võimet sooritada harjutusi rütmiliselt, kindlaksmääratud tempos.

  2. Täitmisoskuste kinnistamine sõrmede võimlemine, võimlemine silmadele, kehaline kasvatus.

  3. Pika ja sujuva väljahingamise arendamine, vokaalide häälduse kinnistamine.
Seadmed ja materjalid tunnis kasutatud: individuaalsed skeemid heli-tähe ja silbianalüüs. Üksikud pildid loomadega, peeglid, Su-Jok manuaal; interaktiivne tahvel, projektor, “Helilosside” käsiraamat, “Loomaaed” mäng.

NOD organisatsiooni vormid : grammatika mängud peal interaktiivne tahvel; individuaalne töö Koos jaotusmaterjalid; tingimustes töötada probleemne olukord; üldine vestlus.

Rakendus uuenduslikud tehnoloogiad– IKT kasutamine võimaldas lastes huvi tekitada ja tähelepanu köita. Lastel säilis motivatsioon ja huvi kogu tunni vältel. Tegevuste liigid muutusid järk-järgult. Lapsed ise olid tunnis mängulistel hetkedel osalejad ja aktiivsed abilised. See võimaldas hoida lastes positiivset emotsionaalset meeleolu. Tund koosnes etappidest, millest igaühe jaoks anti selged juhised.

KLASSI EDU:


  1. Org. Hetk.
Muusika saatel astuvad lapsed saali, seisavad ringis ja tervitavad külalisi.

Teostatakse psühhogümnastikat: lõõgastus, meeleolu tunniks.

“Räägime alati ilusti, selgelt ja aeglaselt.

Kordame kindlasti seda, mida tunnis õpetasime.


  1. Ideede kujundamine helide ja tähtede kohta.

- Poisid, kõigile lastele meeldib mängida. Ja sina? Täna mängime väga Huvitavad mängud. Kas sulle meeldivad muinasjutud? Kes mäletab muinasjuttu umbes maagiline maa helid, milles on palju erinevaid maagilisi helilosse?
Lapsed tulevad ripplossidega tahvli juurde ja räägivad neist.
- See on punane loss. Vokaalhelid elavad selles. Nad oskavad laulda ja on tähistatud punasega.

- See on sinine loss. Selles elavad kõvad kaashäälikud ja need on tähistatud sinisega.

-See on roheline loss. Selles elavad pehmed kaashäälikud ja need on tähistatud rohelisega.

- See on õige, hästi tehtud. Kas me näeme helisid?

- Ei. Me kuuleme ja hääldame helisid.


  1. Hääle tugevuse ja pika väljahingamise sujuvuse arendamine.
- Tuletagem meelde, kuidas me saame täishäälikuid laulda.

Lapsed laulavad koos logopeediga täishäälikuid (heli äraarvamine logopeedi artikulatsioonist), muutes hääle tugevust ja väljahingamise kestust ning saates laulu liigutustega.

AAAAAAA... (käed tõusevad aeglaselt pea kohal)

A! (käed risti, kükid)

4. Bioloogiline enesemassaaž aktiivsed punktid. Sõrmede võimlemine.

Lapsed, istuvad vaibal ringis, sooritavad Su-Jokiga enesemassaaži ja võimlemisharjutusi.

“Hõõrume käsi ja soojendame.

Ja me peseme oma nägu oma soojusega.

Reha rehab kõik halvad mõtted minema.

Hõõrume kiiresti kõrvu üles-alla.

Me painutame need ette ja tõmbame need labadest alla.

Nüüd silitame sõrmedega põski.

Hõõrume põski punnitamiseks.

Hõõrume oma huuli, et need naerataks.

Tõmmake lõug alla ja painutage seda.

Ja siis jookseme kätega mööda kaela.”

"Mul on üks sõber ja tema nimi on Su-Jok.

Ma pigistan seda kiiremini, mu sõrmed muutuvad tugevamaks.

Su sõrmed muutuvad tugevamaks ja pea targemaks!”
5. Artikulatsiooniaparaadi motoorsete oskuste arendamine. Peeglitega liigendvõimlemise läbiviimine. Logopeed loeb teksti ja näitab liigutusi. taga istudes ümarlaud, lapsed sooritavad liigutusi teksti järgi:

Külla tulid paksud lapselapsed

nendega on nad õhukesed - ainult nahk ja luud.

Vanavanemad naeratasid kõigile

ja nad sirutasid käe, et kõiki suudelda.

Hommikul ärkasid mu huuled naeratusega,

pesime ülemisi hambaid,

paremale ja vasakule, seest ja väljast,

Oleme sõbrad ka alumiste hammastega.

Surume huuled kokku ja loputame suud.

Ja me pahvime samovari nii palju kui saame.

Paneme taldrikud välja ja anname pannkooke.

Me puhume pannkoogile, mitte põskedele, mitte mööda.

Närime pannkoogi, mähime ja hammustame.

Paneme tassid maha, et nad saaksid teed valada.

Puhume nina peale, oleme tee jahutanud.

Vanaisa tegi oma lastelastele kiige,

Meil kõigil õnnestus nende peal kiikuda.

Pärast kiiku mängisime peitust:

peidus pööningul ja keldris.

Vanaisa ratsutab osavalt oma hobusega.

Häälelised hobuserauad jäävad savi külge kinni.

Siin aeglustab hobune väikseid samme

Ja metsaservas näeme seeni.
6. Tutvustame helisid "Z-Z".

Töö interaktiivse tahvli juures. Lapsed vaatavad metsapilti.

Seejärel paneb logopeed lapsed probleemsesse olukorda – et saada teada, milliseid uusi helisid tunnis õpitakse.

Lapsed koos silmad kinni, seisavad poolringis seljaga interaktiivse tahvli poole, kuulates metsas suure sääse ja väikese sääse häält. Nad arvavad, et tunni uuteks helideks on helid “З” ja “Зь”. Kirjeldage neid helisid.

Heli “Z” on kõva kaashäälik, häälestatud.

Heli “Z” on pehme kaashäälik, kõlav.

7. Hääliku esinemise määramine sõnas .

Tahvli ekraanil olevate piltide põhjal. Mäng "Neljas on paaritu".

- Poisid, vaadake hoolikalt pilte ja tehke kindlaks, millisel neist pole nimes hääli “З” ja “Зь”.

1. Vihmavari, lennuk, kits, arbuusid.

2. Korv, sebra, apelsin, maasikas.

3. Talv, kaelkirjak, tara, hambad.

Lapsed määravad ja kontrollivad ise täidetud ülesande õigsust.

8. Häälikute eristamine sõnade kõvaduse ja pehmuse järgi.

Mäng "Loomaaed".

Molbertil on tühjad loomapuurid.

- Poisid, vaata, mis see on?

- Loomaaed.

-Mulle tundub, et see on väga ebahuvitav ja kurb. Miks sa arvad?

- Loomade puurid on tühjad.

-Kas soovite, et see loomaaed oleks lõbus ja huvitav nii lastele kui ka täiskasvanutele?

- Vaata, kui imeline imeline kott mul on. See sisaldab erinevaid pilte loomadega.

Lapsed valivad endale pildid.

- Pange tähele, et kõik lahtrid on erinevat värvi – mõned on rohelised, mõned sinised. Miks sa arvad?

Laste vastused.

Olles määranud loomade nimedest heli kõvaduse ja pehmuse, viivad lapsed nad vastavatesse puuridesse.

9. Kehaline kasvatus. "Roheline laul"

“Rohelises, rohelises, rohelises metsas.

Ma kannan rohelist lehte nagu lippu.

Roheline käbi puu all vaikib.

Kuskil mängib roheline laul.

Roheline rohutirts rohelises rohus

Mängib mulle rohelist laulu!

10. Hääliku koha määramine sõnas.

Lapsed istuvad laudade taga. Selguse põhjal määravad nad koos logopeediga hääliku koha sõnades: piison, ajaleht, loss, talv.

-Peate kindlaks määrama, kus häälik sõnas asub - alguses, keskel või lõpus, ja koostama vastava diagrammi. Ärge unustage täpsustada, mis tüüpi heliga on tegemist kõvaduse ja pehmuse osas.
11.Silpide arvu määramine sõnades.

- Poisid, pange silbimajad ette. Kes mäletab nende loomade nimesid, kelle me loomaaias puuridesse panime?

Lapsed jätavad nimed meelde, jagavad plaksutamismeetodil sõnad silpideks ja tõstavad vastava maja.

12. Kirja tutvustamine.

Logopeed näitab lastele tähte “Z” ja palub neil mõelda, kuidas see täht välja näeb.

Laste vastused.

Erinevate stiliseeritud tähtede kujutiste uurimine tahvliekraanil.

Iga laps kirjutab näpuga interaktiivsele tahvlile (muusika saatel) tähe.

13. Tunni kokkuvõte.

Kas teile meeldisid mängud, mida täna mängisime? Milline mäng teile kõige rohkem meeldis? Millised helid olid teile tuttavad?

Teil kõigil läks suurepäraselt, olite täna hoolas ja tähelepanelik.

Kirjandus:
1. Filicheva T. B., Soboleva A. R. Koolieeliku kõne arendamine. – Jekaterinburg: Kirjastus Argo, 1996.

2. Gomzyak O.S. 5-6 aastaselt räägime õigesti.2009

3. Krupenchuk O.I., Vorobjova T.A. "Parandame hääldust." 2010. aasta

4. Akimenko V. M. Uued logopeedilised tehnoloogiad: õppevahend. – Rostov n/d: Phoenix, 2009.

5. Ammosova N. S. Käte isemassaaž laste ettevalmistamisel kõnehäired kooli: Logopeed, nr 6, 2004.a.

6. Ivchatova L. A. Su-joki teraapia parandus- ja pedagoogilises töös lastega // Logopeed - 2010. Nr 1. 7. Krupenchuk O. I. Logopeedi tunnid: sõrmemängud / Krupenchuk O. I. - Litera, 2008

8. Svetlova I. Arendav peenmotoorikat. – M., 2002.

9. Tsvintarnõi V.V. Mängime sõrmedega ja arendame kõnet. - Peterburi. Kirjastus "Lan", 2002.

Irina Artamonova

Individuaalne logopeediline seanss heli automatiseerimise kohta

Teema: Heli [Z]

Sihtmärk: automaatika heli [З] silpides, sõnad ja laused.

Hariduslikud eesmärgid:kasvatusmehhanismi mõiste kujunemine heli[Z] ja selle akustilised omadused; konsolideerimine õige hääldus heli[Z] sisse kõnematerjal (silbid, sõnad, laused).

Korrigeerivad ülesanded: artikulatsiooni motoorsete oskuste arendamine ja täiustamine, foneemilise kuulmise ja taju arendamine; leksika areng grammatiline struktuur kõned; arengut vaimsed protsessid- tähelepanu, mälu, mõtlemine.

Hariduslikud ülesanded: õpetaja kuulamisoskuse arendamine, lapse enesehinnangu tõstmine, tema emotsionaalse heaolu parandamine.

Varustus: peegel, liigendvõimlemine piltides, pilt - sümbol heli [Z], artikuleeriv muster heli [Z], diagramm-karakteristik heli [Z], mänguasi jänku, loenduspulgad, identsed pildid ikoonidel, tähtedel ja kuubikutel (arbuusid, kits, roos, vaas, vihmavari, jänes, veoauto, mais, kask, täht, mnemoonilised jäljed lausete tegemiseks.

Tunni edenemine

1. Organisatsioonimoment.

Kõneterapeut: Ma tahan alustada meie õppetund soovidega.

Räägi alati ilusti

Julgelt ja rahulikult

Rääkige selgelt, selgelt

Ja muidugi võtke aega!

2. Sissejuhatus teemasse.

Kõneterapeut:

Sääsk helises kõvasti.

Sõrmus on läbistav ja õhuke.

Jätan heli meelde, ma ei unusta.

Nagu sääsk, ma helisen.

Z-Z-Z-Z-Z-Z-Z-Z-Z-Z.

Kõneterapeut: Milline heli, mida kuulete millal sääsk heliseb? (heli [З]) .

3. Foneemilise teadlikkuse arendamine. Mäng "Püüa sääsk".

Laps plaksutab kuuldes käsi heli [З].

Helid: M, Z, R, L, Z, B, D, Z, N, P, Z.

Silbid: MO, ZU, RY, LA, ZA, BU, YES, ZO.

Sõnad: VIBU, KITS, VÄHK, KASS, ROOS, AKEN, RAAM, VIHMAVARI.

4. Liigestusvõimlemine.

Kõneterapeut: Kas soovite õppida sama valjult helisema kui Komarik? (jah). Siis tuleb teha keelevõimlemist.

Harjutused "Tara", "Aken", "Spaatliga", "Pissy Lapping Milk", "Peseme hambaid", "Kiik", "Kiss on vihane", "Paneme palli väravasse".

5. Hääldus isoleeritud heli [Z]. Harjutus "Sääsk heliseb".

Laps jookseb sõrmega mööda spiraali, mille keskel on kujutatud sääski, ja ütleb pikalt heli [З].

6. Häälduse täpsustamine heli[Z], kasutades artikulatsioonimustrit heli.

7. Automatiseerimine heli [З] silpides.

Kõneterapeut: Jänku jooksis meile külla. Ta on väga kurb. Rebane viskas ta onnist välja. Aitame Bunnyt ja ehitame talle uue kodu. Kõigepealt peate ehitama tara.

Laps laotab mustri järgi mitmevärvilised loenduspulgad ja ütleb silbid: za-zy-zo-zu, za-zy-zo-zu, za-zy-zo-zu, za-zy-zo-zu.

8. Automatiseerimine heli [З] sõnades.

1). Kõneterapeut: Peame jänkule kuubikutest tugeva maja ehitama. Valige piltidega kuubikud, mille nimed sisaldavad heli [З].

Laps ehitab kuubikutest maja ja nimetab pilte heli [З].

2). Kõneterapeut: Jänku tahab meile näidata oma kogutavat märkide kollektsiooni. Piltide ikoonid. Nimetage need.

Laps võtab karbist välja ikoonid ja nimetab pilte.

Kõneterapeut: Loeme märgid kokku.

Laps: üks ikoon, kaks ikooni, kolm ikooni, neli ikooni, viis ikooni jne.

Kõneterapeut: Nimetage nüüd lemmikloom, puu, lill, sõiduk, roog.

3). Kõneterapeut: Aitame Bunnyl tema uut kodu sisustada. Kingime need tähed piltidega. Räägib Niisiis: See täht arbuusidega, see täht vihmavarjuga jne.

Laps asetab lauale piltidega tähed ja nimetab neid.

9. Automatiseerimine heli[Z] lausetes, mis kasutavad mnemoonikat.

Kõneterapeut: Räägi nüüd Bunnyst ja tema majast. Need pilditeed aitavad teid.

Laps: Jänkul on uus kodu. Maja ümber on piirdeaed. Aia taga on kask. Aia lähedal on juurviljaaed. Aias on arbuusid ja mais. Jänkule meeldivad arbuusid.

10. Kokkuvõte klassid.

Visuaalne materjal jaoks okupatsioon.

Victoria Spiridonova
Kirjaoskuse ettevalmistusrühma õpetamiseks ettevalmistamise tunni kokkuvõte “Helid [З], [Зь]. täht Z"

Lugema ja kirjutama õppimiseks valmistuva tunni kokkuvõte, ettevalmistusrühm, teema „Kõlab Z, Z. Täht Z."

Välja töötatud ja koostatud:

Spiridonova V. L. õpetaja-logopeed

MBDOU "Kamennogorski lasteaed"

Sihtmärk:

häälikute З, Зь kinnistamine. Tutvustame Z-tähte.

Ülesanded:

parandus- ja õppetöö:

Õppida iseloomustama 3, 3 võrdlevast aspektist;

Arendada ruumis orienteerumisoskusi;

parandus- ja õppetöö:

Õpetada lapsi eristama häälikuid silpides ja sõnades;

Täpsustage ja laiendage sõnavara;

Õppige kõnet liigutustega sünkroniseerima;

parandus- ja õppetöö:

Arendada laste kõne enesekontrolli suulise, puute-vibratsiooni ja akustilise juhtimise kaudu.

Varustus: projektor, ekraan, ruudulised märkmikud, pliiatsid, koopiaraamatud.

Tunni edenemine

1. Organisatsioonimoment

2. slaid. Õpetaja: mereelukad kutsuvad meid peitust mängima. Kas sa nõustud? Seejärel nimetage mereelanikke, pidage neid meeles ja sulgege nüüd silmad. (üks pilt kaob ekraanilt) Ava. Arvake ära, kes on kadunud? (mängime 4 korda). Vaata, kõik mereloomad on kadunud. Kas mäletate, kes kelle taga seisis? Seejärel kutsuge neid järjekorras.

Lapsed: nimetage mereelukaid nende ekraanile ilmumise järjekorras.

2. Teema väljakuulutamine.

3. slaid. Õpetaja: Kui mõistate ära mõistatuse, saate teada, kes meile täna külla tuleb.

Mida see kõik tähendab?

Tütar, aga ei nuta;

pane sind magama -

Jääb magama

Päev ja kaks ja isegi viis.

Nukud tulid meile külla. Nende nimed on Zoya ja Zina. Kas olete arvanud, milliseid helisid me täna mäletame? (Kõlab Z, Z)

Soovitan meie nukkudele kummarduda. Aga ma ei tea, kes see on. Aidake mul nukkude nimede esimesi helisid iseloomustada.

3. Helide akustilis-artikulatoorne pilt.

Helide 3, З hääldamine kooris ja individuaalselt.

Heliliigenduse võrdlevad omadused.

Heli 3 – huuled naeratuses; keele ots toetub alumistele hammastele; keele külgmised servad surutakse tihedalt vastu ülemisi purihambaid; Õhuvool on külm ja voolab mööda keelt alla.

3. heli – kaashäälik, kõva, kõlav. Seega anname Zoyale sinise ja kollase vibu.

Sound Z – huuled naeratuses; keele tagakülg on kaarjas.

Heli Z on kaashäälik, pehme, kõlav. Seega anname Zinale rohelise ja kollase vibu.

4. Foneemilise kuulmise arendamine.

4. slaid. Mäng "Aidake nukkudel sõpru leida."

Õpetaja: Kas sa tead, et kui me magama läheme, ärkavad kõik mänguasjad ellu? Kujutagem ette, et öö on kätte jõudnud, oleme magama jäänud ja meie rühmas on mänguasjad ellu ärkanud. Huvitav, kellega meie külalised mängivad?

Lapsed nimetavad mänguasja, määravad häälikute 3, Z asukoha sõnas ja ütlevad, kes sellega mängib, kas Zoya või Zina.

5. slaid.

Õpetaja: Pidage meeles, millised mänguasjad toas ellu ärkasid ja meie nukkudega mängisid. Vaadake, kas nende hulgas on lisa?

Lapsed nimetavad lisapilte ja ütlevad, millised on puudu.

6. slaid. Füüsiline harjutus "Nukud"

Nukk tõstab käed

Üles ja alla, üles ja alla! (tõstke ja langetage käed üles)

Ja siis ta tantsib

Keera ringi, keerle ringi! (pööra ennast ümber)

Pärast tantsu kõigile poistele

Kummardus, kummardus! (kummardus ette)

7. slaid. 5. Helide ja tähtede ühendamine.

Õpetaja: Lapsed, vaadake ja pidage meeles, milline täht tähistab helisid Z ja Z.

See täht näeb välja nagu B.

Pea, kõht ka.

Ainult vasakul ilma jooneta

Joonistad Z-tähe.

Õpetaja: Kuidas see kiri veel välja näeb?

Lapsed nimetavad objekte, mida see täht meenutab.

Lapsed trükivad kirja koopiaraamatusse.

8. slaid. 6. Silpide lugemine.

Õpetaja: Teen ettepaneku näidata oma nukkudele, kuidas me oskame silpe lugeda.

Lapsed loevad silpe.

7. Häälikute eristamine silpides, sõnades, lausetes ja tekstides.

9. slaid. Mäng "Ütle vastupidist".

Õpetaja: Meie nukud otsustasid jalutada. Siin nad kõnnivad mööda rada ja räägivad.

Zina - Zi-zi-zi ja Zoya vastuseks - zy-zy-zy. Zina ze-ze-ze ja Zoya vastuseks - ze-ze-ze. Zina zya-zya-zya ja Zoya vastuseks - for-for-for. Zina zyu-zyu-zyu ja Zoya vastuseks - zu-zu-zu. (Õpetaja räägib Zina eest ja lapsed räägivad Zina eest. Siis saate sülemi vahetada).

Õpetaja: Sel ajal, kui meie nukud kõndisid, kaotasid nad oma asjad. Ütle mulle, kes kaotas korvi ja kes vihmavarju.

Lapsed nimetavad eseme, mille Zina kaotas, ja selgitavad, miks nad nii arvavad. Seejärel nimetavad nad eseme, mille Zoya kaotas, ja selgitavad, miks nad nii arvavad.

10. slaid. Õpetaja: Enne kui hakkate märkmikus ülesandeid täitma, soovitan teil sõrmi sirutada.

Sõrmemäng"Mänguasjad".

Meil on mänguasjad: (plaksutab).

Plastikust kõristid, (Raputab rusikaid).

Pehme karune karu, (Sõrmed pigistada ja lahti).

Värviline kummipall (Tee sõrmedest pall).

Puidust kuubik (tehke sõrmedest ruut)

Tina sõdur, (Palmid “vaatavad” üksteist).

Kerge täispuhutav pall (asetage käed ringikujuliselt enda ette).

Mulle meeldib sinuga mängida. (Plaksutavad käsi.)

11. slaid. Õpetaja: Meie nukk Zina palub oma nime kirjutada. Kas saame selle taotlusega hakkama?

Lapsed esinevad heli-kirja analüüs Zini sõnad ruudulisel paberil. Nad jagavad selle sõna silpideks ja panevad sellele rõhu.

12. slaid. Õpetaja: Ja Zoya palus meil aidata tal kirjutada tema lemmikmänguasja nimi - kits. Kas aitame Zoed?

Lapsed teevad puuris paberil sõna kits hääliku-täheanalüüsi. Nad jagavad selle sõna silpideks ja panevad sellele rõhu.

Sõnadeks jagamine.

Tunni kokkuvõte ja hinnang laste tegevusele.

Õpetaja: Iseloomusta helisid 3, Зь. Mille poolest nad üksteisest erinevad?

Teemakohased väljaanded:

Kirjaoskuse tunni „M-täht. Kõlab [m] - [m’]” kokkuvõte MDOU lasteaed kombineeritud tüüp Nr 24 “Muinasjutt” Tambov Kirjaoskuse õpetamise tunni kokkuvõte aastal ettevalmistav rühm Teema:.

Kirjaoskuse tunni kokkuvõte “Kõlab [z]-[z’], [s]-[s’]. Tähed z-s. Lugemine" (kooli ettevalmistusrühm) Teema „Kõlab Z-Z, S-S. Tähed Z-S. Silpide, sõnade lugemine." Eesmärgid: 1. Edendada arengut heli-kirja analüüs. 2. Edendada arengut.

Ettevalmistusrühma kirjaoskuse tunni kokkuvõte “Häälid [c], . täht C"„Kõlab [s], [s’]. Täht “C” Programmi sisu: tutvustage uusi helisid [s], [s’] ja tähte “C”. Jätkake lastele helitehnika õpetamist.

Ettevalmistava logopeedilise rühma kirjaoskuse tunni kokkuvõte “Helid [B], [B’]. täht B" Eesmärgid: 1. Selgitada häälikute B, B’ artikulatsiooni. 2. Kirjeldage helisid B, B’. 3. Õppige häälikuid B, B’ kõrva järgi eristama ja leidma.

Kokkuvõte kirjaoskuse tunnist „Helid [l], [l’]. Täht L. Eessõnad" Tunni eesmärgid: tutvustada lastele L-tähte; arendada teadlikku lugemisoskust; edendada sidusa kõne arengut; õppida reegleid.

E.V. Danilevskaja, logopeed

Barnaul

Kõlab [З], [Зь]. Täht Z.

Otsene haridustegevus ettevalmistusrühmas

Ülesanded:

Hariduslik:

  • teadmiste kinnistamine häälikute Z-Z kohta, tutvumine tähega Z;
  • kinnistada laste teadmisi helide kõvaduse ja pehmuse kohta;
  • parandada oskust eraldada sõna koostisest häälikuid Z-Z;
  • õppida kahe pildi abil lauseid koostama;
  • parandada suletud ja avatud silpide lugemisoskust;

arendamine:

  • arendada foneemilist teadlikkust;
  • arendada suletud ja avatud silpide lugemisoskust;
  • arendada mõtlemist, peenmotoorikat, kõnet liikumisega kooskõlastamise oskust;
  • harjutada lapsi arvude ja nimisõnadega kooskõlastamist;

hariv:

  • arendada koostööoskusi, iseseisvust, algatusvõimet, vastutustunnet.

Haridusala:

Suhtlemine.

Materjal:

eemaldatavate diagrammidega paneelid, sinise ja rohelise helisignaalid, sinise ja rohelise värvilised pliiatsid, pildid sõnade, vokaalide ja Z-tähe skeemidega; pildid lausete koostamiseks teemal “Lemmikloomad”.

Eeltöö:

arengut helianalüüs ja süntees, harjutus hääliku koha tuvastamiseks sõnas, leksikaalsete ja grammatiliste kategooriate arendamine.

Haridustegevuse edenemine

I.Korralduslik etapp

Igal lapsel on laual kaardid 1–5 lemmiklooma kujutistega.

Kõneterapeut. Poisid, nimetage teie ees kujutatud loomad ja öelge, mitme loomaga teil igaühel on kaarte.(Mul on kaart kolme kitsega. Mul on kaart kahe seaga jne)Kuidas neid loomi ühe sõnaga nimetada?(Lemmikloomad.)

II Põhiosa

1. Teema väljakuulutamine.

Kõneterapeut. Helisööja varastas hääli koduloomade nimedest “ko..a”, “ko..el”(kuvatakse pilte). Milliseid helisid helisööja varastas?(Kõlab Z, Z).

Täna proovime tagastada häälikuid Z ja Z, jätkame nendega tutvumist ja tutvumist tähega Z.

2. Helide akustilis-artikulatoorne pilt.

Kõneterapeut. Helisööja jättis meile kirja, milles kutsub täitma ülesandeid varastatud helide tagastamiseks.

Esimene ülesanne ütleb, et peate määrama, kuidas hääli Z ja Z hääldatakse, ja neid iseloomustama.

Häälikute Z, Z hääldamine. Artikulatsiooni jälgimine suulise, akustilise ja puute-vibratsiooni juhtimise ühendusega. Helide З, Зь artikulatsiooni omadused:

– huuled naeratuses;

– hambad viiakse kokku ja tekitavad õhuvoolule barjääri;

– keele ots toetub alumistele hammastele;

- keskel keel käib tugev, külm õhuvool;

Lapsed iseloomustavad helisid Z, Z:

Z – konsonant, kõva, hääleline; tähistatud sinisega;

Зь – kaashäälik, pehme, hääleline; tähistatud rohelisega.

Kõneterapeut. Kuidas tegite kindlaks, et helid Z, Z on kaashäälikud?(Kui me neid hääldame, kohtub õhuvool takistusega - hammaste ja keelega).

Kuidas tegite kindlaks, et helid З, Зь on häälestatud?(Häälikuid Z, Z hääldades paneme käe kaelale – väriseb.)

Mis levinud? (Helid Z ja Z on kaashäälikud ja helilised.)

Kuidas need helid erinevad?(Heli Z on kõva, heli Z on pehme.)

3. Häälikute eristamine kõvaduse ja pehmuse järgi silpides.

Kõneterapeut. Häälikute З, Зь tagastamiseks sõnadele peame suutma neid helisid kuulda ja eristada. Vastu võtma parem käsi sinine helisignaal ja vasakul - roheline. Hääldan silpe häälikutega З, Зь. Kui kuulete silbis häält Z, siis mis värvi signaali tõstate?(Signaal sinist värvi, sest heli Z on kaashäälik, kõva.)Kui kuulete heli Z?(Signaal on roheline, kuna heli Зз on kaashäälik, pehme.)

Silbid: AZ, UZ, AZ, MA, ZI, WE, VA, TO, UZ, ZY, ZYA, AV, TU, ZYU, ZO, ZA, ZE.

(lapsed näitavad sobivaid helisignaale)

4.Häälikuanalüüsi moodustamine (häälikute З, Зь eraldamine sõna koostisest).

Kõneterapeut. Helisööjalt on teile veel üks ülesanne. Teie laudadel on pildid, mille all on sõnamustrid. Peate määrama hääliku koha sõnas. (Kui antud häält kostub kõige esimesena, siis tuleb täita esimene ruut; kui häält on kuulda viimasena, siis viimane ruut; kui häälik kõlab sõna keskel, siis täitke keskmine ruut.)

(Lapsed täidavad ülesande. Tehakse vastastikust kontrolli.)

5.Kõne ja liikumise koordineerimise oskuse arendamine. Kehalise kasvatuse minut.

Logopeed pakub lastele pärast mitme ülesande täitmist puhata.

Lapsed kordavad sõnu ja sooritavad liigutusi vastavalt tekstile.

For-for-for - kits jookseb aias.Nad näitavad sarvi ja jooksevad paigal.

Zu-zu-zu - nägime aias kitse.Nad vaatavad ringi kaugusesse.

Zy-zy-zy – kitsel on vuntsid.Joonistage oma kätega vuntsid.

6. Lausete koostamine kahe pildi abil.

Kõneterapeut. On aeg lahti harutada viimane mõistatus Heli sööja. Paarime teiega pilte ja teeme lauseid. Siin on ettepanek, mille tegin oma piltide põhjal(kuvatakse heinamaa ja kitsede pildid): Niidul karjatavad kitsed.

(Lapsed moodustavad lauseid ja ütlevad neile häält.)

Kõneterapeut. Oleme lahendanud kõik Helisööja mõistatused. Nüüd annab ta meile tagasi varastatud helid Z ja Z!

7. Sissejuhatus Z-tähesse.

Logopeed paneb Z-tähe tahvlile, selgitab lastele, et häälikuid Z ja Z tähistab Z-täht, ning loeb luuletuse Z-tähe kohta:

Vaata seda kirja -

Ta on täpselt nagu number kolm!

(Lapsed vaatavad hoolega tahvlit, jälgivad Z-tähte sõrmega õhus.)

8.Lugemisoskuse arendamine.

Kõneterapeut. Mida me saame teha kirjadega?(Me oskame lugeda, kirjutada.)Nüüd, kui oleme Z-tähega tuttavad, saame selle uue tähega silpe lugeda.(Lapsed loevad silpe ahelas: AZ, UZ, ZA, ZY, OZ, ZU.)

Nüüd sisestame sõnadesse “ko..a”, “ko..el” tähe Z ja loeme need läbi.

III. Lõpuosa

1.Täidetud tähtede kordamine.

Logopeed kutsub iga last kordamööda üles astuma tahvli juurde, võtma ühe juba tuttavatest tähtedest, nimetama ja andma naabrile.

2. Vastused teemakohastele üldistele küsimustele.

Milliste helidega jätkasite tutvumist? Kirjeldage helisid.

Millise kirjaga sa kohtusid?

Mis sulle kõige rohkem meelde jääb?

Milline ülesanne oli kõige raskem?