Reaktiivmootori füüsika tund. Reaktiivmootor

Vallaeelarve haridusasutus

"Aksubaevskaja 3. keskkool"

Teemakohase füüsikatunni arendus

« Reaktiivmootor. raketid"

Kuporova Natalja Nikolaevna

Füüsika õpetaja

Aksubaevo küla

2018. aasta

Tund: _9_Õppeaine:__füüsika_UMK: Peryshkin A.V., Gutnik E.M.

Tunni teema: __Reaktiivmootor. Raketid _.

Tunni koht ja roll uuritavas teemas:Teema « Reaktiivmootor. Raketid "on loogiline jätk teemale "Momentum, impulsi jäävuse seadus." See tund tutvustab õpilastele teooria kasutamist praktikas.

Tunni tüüp: uute teadmiste “avastamise” õppetund

Tegevuse eesmärk:

    õpilaste võime kujundamine uueks tegutsemisviisiks.

    reaktiivjõu olemasolu põhjuse väljaselgitamine, selle roll inimeste ja loomade elus, omandatud teadmiste rakendamine füüsiliste probleemide lahendamisel.

Hariduslik eesmärk: kontseptuaalse baasi laiendamine, lisades sellesse uusi elemente.

Tunni eesmärgid:

    kohta ideede kujuneminereaktiivmootor, rakettide ehitusest ja tööpõhimõttest, saade praktiline kasutamine impulsi jäävuse seadus, reaktiivjõu kasutamine, annavad teavet saavutuste kohta kodumaine kosmonautika, selleteemaliste põhimõistete assimilatsiooni korraldamine, õpilaste teadusliku maailmapildi kujundamine(aineline tulemus).

    ideede genereerimise, põhjus-tagajärg seoste tuvastamise, rühmatöö, kasutamise oskuse arendamine alternatiivsed allikad informatsiooni, arendada oskust analüüsida fakte nähtuste vaatlemisel ja seletamisel, õpiku tekstiga töötamisel (meta-aine tulemus).

    õppetegevuse juhtimise oskuste kujundamine, füüsikahuvi kujundamine analüüsi käigus füüsikalised nähtused, motivatsiooni kujundamine kognitiivsete ülesannete püstitamise kaudu, teooria ja kogemuse seose paljastamine, tähelepanu arendamine, analüütiline mõtlemine, loomingulise tegevuse aktiveerimine(isiklik tulemus).

Õppemeetodid: reproduktiivne, problemaatiline, heuristiline, osaliselt otsing, uurimine;

Õpetamisstruktuuride ja mõtlemistehnikate kasutamine: TIMED-ROUND ROBIN, TOKIN MAT

Organisatsiooni vormid kognitiivne tegevusõpilased : kollektiivne, individuaalne, rühm

Haridusvahendid:

    Füüsika õpik.

    Demonstratsioon: palli liikumine, raketi mudel;

    Tunni arvutitugi (õpetlik esitlusPowerPoint ) – P Lisa nr 1 ;

    Õpilaste aruanded

    Kaardid koos testülesanded teemal „Jet tõukejõud. Raketid", kaardid ülesannete tekstidega rühmatööd, markerid, ekraan, projektor.

Pedagoogilised tehnoloogiad:

IKT, testimistehnoloogia, probleemipõhine õpe

Tunniplaan:

Blokeeri nimi

aega

1 min.

6 min

Lavastus hariduslik ülesanne

2 minutit

15 minutit

Esmane konsolideerimine

8 min

3,5 min

5 minutit.

Kodutöö

1 min.

Peegeldus haridustegevus(Õppetunni kokkuvõte)

3,5 min

Tunni etappide omadused

Tunni etapp ja eesmärk

Aeg, min

Sisu õppematerjal

Töömeetodid ja tehnikad

FOUD*

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Motivatsioon õppetegevuseks ( Aja organiseerimine)

Sihtmärk: õpilaste kaasamine tegevustesse isiklikult olulisel tasemel

1 min.

Lisa nr 1 (slaid 1).

Õpetaja: Poisid, mida te slaidil näete?

Probleemne küsimus : Mis on ühist kalmaaril ja raketil?

Kuulatakse ära õpilaste vastused ja tehakse järgmine järeldus: et teadmisi napib.

Dialoog:
õpetaja - klass

Lavastus probleemne küsimus

Õpetaja tervitab õpilasi.

Nad vastavad õpetaja ja partnerite tervitustele.

Kuulake, mõelge, vastake küsimustele

Vastus: kalmaar ja rakett.

Individuaalsete raskuste värskendamine ja registreerimine proovitoimingus

Sihtmärk: “uute teadmiste avastamiseks” ja iga õpilase raskuste väljaselgitamiseks vajaliku õpitud materjali kordamine

6 min

Õpetaja: Seda probleemi saab selgitada impulsi jäävuse seadusega, mida õppisime viimases õppetükis. Ja täna põhineb meie õppetund impulsi jäävuse seaduse sügaval mõistmisel, seega kordame sellel teemal uuritud materjali.

Õpilane täidab lehe. Töökaaslased kontrollivad vastuseid vastastikku tahvlil, hindavad neid ja esitavad õpetajale.

    TEST: Lisa nr 1 (slaid 3-11).

    Motivatsioonitehnika: Ülesanne: Mõtle! Mis on sellise palli liikumise põhjus? Kuidas seda seletada? Selgitame liikumist õhupall impulsi jäävuse seadust kasutades.

Lisa nr 1 (slaid 12).

Õpetaja: Järeldus: Reaktiivse liikumise näide on palli liikumine.

TEST .

Motivatsioonitehnika: eksperimentaalne ülesanne esines rühmas

Mina, G

Annab õpilastele ülesandeid. Jälgib ülesannete täitmist.

Kuulab ja teeb laste vastused kokkuvõtteid

Nad kuulavad.

Nad täidavad testi, täidavad lehe, vahetavad lehti, hindavad seda ja annavad õpetajale üle.

Iga meeskonna partner nr 1võtab selle ja ajab veidi täis õhupall ja laseb tal minna.

Õpilased arutavad rühmas (laua taga 15 sekundit) Vastake küsimustele.

Õppeülesande püstitamine

Sihtmärk: raskuste arutelu

2 minutit

Õpetaja: Mis küsimus sul on?

Sõnastage meie tunni teema? Hästi tehtud!

Reaktiivmootor. Meie tunni teemaks on raketid. Paneme selle vihikutesse kirja.

Teatatakse teema, sõnastatakse tunni eesmärgid, pakutakse välja tunniplaan. Lisa nr 1 (slaid 13-15).

Tunni teema selgitamine ja eesmärgi sõnastamine. Probleemse küsimuse avaldus

Õpilaste väidete täpsustamine ja lisamine

Vastake õpetaja küsimustele.
Vastused: Mis on reaktiivjõud?

Kirjutage tunni teema vihikutesse.

Uute teadmiste avastamine (projekti koostamine raskustest väljumiseks)

Sihtmärk: tekkinud probleemi kõrvaldamine

15 minutit

Õpetaja: Jet motion võib leida peaaegu kõikjal, kui muidugi teate, mis see on ja kuidas see avaldub.Peame nüüd välja selgitama. Parim viis millegi uurimine tähendab selle ise avastamist. Töötame õpikuga.

Lk 83-84. Lugege ja soovitage rühmades, et püüda leida vastuseid kaartide nr 1 küsimustele, kasutades õppestruktuuriAJASTATUD RINGROBIN

    1. Reaktiivjõud Lisa nr 1 (slaid 18-26).

Järeldused:

1. Reaktiivjõud. Lisa nr 1 (slaid 18,19).

Reaktiivmootor - keha liikumine, mille käigus mingi osa sellest on kehast eraldatud ja liigub, mille tulemusena keha ise omandab vastupidise impulsi.

2. Näiteid reaktiivjõu avaldumise kohta looduses. Lisa nr 1 (slaid 20-22).

3.Jet tõukejõu demonstreerimine. Lisa nr 1 (slaid 23).

Reaktiivjõu näide on segnerirattaks kutsutava seadme pöörlemine.

Järeldus: Reaktiivset liikumist ei avalda mitte ainult gaasivoog, vaid ka vedeliku vool.

4.Näited reaktiivjõu avaldumisviisidest tehnikas. Lisa nr 1 (slaid 24-26).

    2. Raketi (kanderaketi) konstruktsioon ja tööpõhimõte Lisa nr 1 (slaid 27-31).

Raketidemonstratsioon (videoklipp). Vaatame ja kuulame tähelepanelikult.

Rakett - pudelLisa nr 1 (slaid 30). ahh

küsimusküsimus: Kuidas rakett töötab ja kuidas see töötab?

Teie eesKaart nr 2 , täitke õpiku abil tabel käsuga.

Kokkuvõte tehtud tööst

Eesmärk

Disain

Tööpõhimõte

Õpetaja: Millest sõltub raketi kiirus? (Me mõtleme, me vastame)

Raketi konstruktsioon ja tööpõhimõte. Lisa nr 1 (slaid 28,29).

Raketi kiiruse valemi tuletamine.

Lisa nr 1 (slaid 29).

Järeldus: Raketi kiirus on suurem, seda suurem on gaasi väljavoolu kiirus ja seda väiksem on raketi enda mass.

Mitmeastmelised raketid Lisa nr 1 (slaid 31).

Oküsimus:Mitmeastmelise raketi konstruktsioon ja tööpõhimõte?

Teie eesKaart nr 3 Kasutades õpikut, täitke tabel.

Eesmärk

Disain

Tööpõhimõte

Järeldused: mida me ekraanil näeme? Mida me teame mitmeastmelistest rakettidest?

    3. Reaktiivjõu idee kasutamise rajajad (aruanne-sõnum õpilastelt).

Nikolai Ivanovitš Kibaltšitš;

Konstantin Eduardovitš Tsiolkovski;

Sergei Pavlovitš Korolev.

Lisa nr 1 (slaid 33).

Juhtiv dialoog

Rühmatöö

AJASTATUD RINGROBIN

Slaidid

Pudelraketi demonstratsioon (videofragment)

Osaline otsing

Probleemse küsimuse avaldus.

Osaline otsing

Uurimismeetod

Juhendab

Jälgib aega, täiendab õpilaste vastuseid slaidiesitlustega

Selgitab ja näitab videot

täiendab õpilaste vastuseid slaidiseansiga

Selgitab, juhib vastuste esitamise protsessi, jälgib aega

Lugege, töötage meeskonnana,

kuulates

Video vaatamine

Esitage nende vastused

mõelge, tõstke esile peamine, jagage oma vastuseid,

kuulates

Lugege, arutage, kirjutage üles

Esitage nende vastused

Õpilased räägivad astronautika rajajate elust ja tööst.

Pärast sõnumite kuulamist täiendavad õpilased kõneleja vastust ja vaatavad need üle

Esmane konsolideerimine

Eesmärk: uute teadmiste hääldamine, referentssignaali vormis salvestamine,

8 min

1.Lisa nr 1 (slaid 34).

Töötage rühmades: kirjutage paberilehele võtmekontseptsioon"Jet Propulsion" ja "Raketid"

Toetavad märkmed(kirjutage vihikusse)Lisa nr 1 (slaid 35).

2. Joa liikumise tuvastamine Lisa nr 1 (slaid 36).

Määrake, milline järgmistest olukordadest kirjeldab joa liikumist?

TOKIN MET

paljunemisvõimeline

Juhendab

täiendab

Grupitöö

vastama

Iseseisev töö enesetestiga vastavalt proovile (standard)

Eesmärk: igaüks peab ise tegema järelduse selle kohta, mis tal juba on

3,5 min

TEST

katsetada

juhendab

Sooritage test

7

Uute teadmiste kaasamine teadmiste süsteemi ja kordamine

5 minutit.

Rühmatöö: disaini osakond

a) Käru, veenõu ja kraan põhjas

b) Kahel niidil statiivil horisontaalselt rippuv vee ja kummikorgiga katseklaas, alkoholilamp

c) Vann veega, ühes seinas auguga plekk-karp, vineerplaat, ventilaator, mis mahub plekkkasti

d) tahvlile paigaldatud gaasikann sifooni jaoks, veevann ja tiib

uuringud;

G

Selgitab, annab nõu

Reaktiivjõu paljundamine, diagrammide, jooniste koostamine

Kodutöö

Soovid

1 min.

    Kodutöö

Lisa nr 1 (slaid 40,41).

    Õppige märkmeid;

    § 22;

    Harjutus 21 (3.4)

    ITZ (individuaalne loominguline ülesanne) koostada aruanne-teade

Tutvustame teie tähelepanu õppetundi teemal „Jet tõukejõud. K.E teoste tähendus. Tsiolkovski". Selles õppetükis arutame, mis on reaktiivjõud ja kuidas see on seotud rakettide ja lennukite liikumisega. Esiteks määratleme seda tüüpi liikumist. Valemite abil vaatleme selle seost impulsi jäävuse seadusega. Arutleme K.E. teoste tähenduse üle. Tsiolkovski.

Tunni teema on tihedalt seotud impulsi jäävuse seadusega ja kannab nime “ Reaktiivmootor" Täna arutame, mis see liikumine on ja kuidas see määrab rakettide ja lennukite liikumise.

Tagasilöögi nähtus

Praktikas tuleb sageli toime tulla olukorraga, kus keha puruneb sisemiste jõudude mõjul osadeks. Kui sisemised jõud võrreldes üsna suur välised jõud, siis saame rakendada impulsi jäävuse seadust ja kirjeldada nende kehade liikumist. Seda olukorda nimetatakse "tagasilöögi nähtuseks". Sellise nähtuse näiteks on mürsu tulistamine kahurist (joon. 1).

Riis. 1. Mürsu tulistamine kahurist

Kahur laseb mürsku. Mürsk liigub telje suunas. Impulsi jäävuse seaduse kohaselt hakkab relv sisse liikuma vastaskülg. Lihtsuse huvides eeldame, et kõik kiirused on suunatud piki üht teljega paralleelset sirget.

Paneme kirja impulsi jäävuse seaduse. Enne lasku oli süsteem puhkeolekus, mis tähendab, et impulss oli olemas võrdne nulliga. Pärast lasku koosneb süsteemi impulss kahest osast: mürsu impulsist ja relva impulssist. Saame:

Kirjutame saadud avaldise ümber projektsioonides teljele. Sel juhul on mürsu kiirusel märk “+” ja püstoli kiirusel (tagasilöögi kiirusel) märk “-”.

Väljendame kiirust, millega kahur tagasi veereb:

Asendame järgmised väärtused: .

Päriselt antud kiirus võib olla väiksem, kuna relva mass on suurem. Või tänu spetsiaalsele varustusele (rullivardad, hüdropneumaatiline amortisaator), mis takistab tagasirullumist. Kaasaegsetes ründerelvades ja kuulipildujates põhjustab tagasilöögienergia relva uuesti laadimise ja padrunipesa väljaviskamise.

Tagasilöögi nähtus on igasuguse liikumise põhjus Maal. Mõelge auto liikumisele. See veereb maapinnal ning auto ja maa vahele tekib hõõrdejõud. See jõud on sõiduki-maa süsteemi sees. Tegelikult tõukab auto Maast eemale ja omandab kiirust ühes suunas, Maa aga vastupidises suunas. Muidugi on Maal palju suurem mass kui autol ja see ei liigu selles suunas, nagu liiguks väikese massi korral.

Tagasilöögi nähtus kaasneb paljude protsessidega mikrokosmoses. Näiteks uraani tuuma lõhustumise protsess, kui see seda tabab aeglane neutron(Joonis 2). Enne lõhustumist võib tuuma ja neutronit pidada liikumatuks ning pärast lõhustumist lendavad kaks fragmenti suurel kiirusel lahku. erinevad küljed. Siin kehtib ka impulsi jäävuse seadus.

Riis. 2. Uraani tuuma lõhustumise protsess

Kõige tavalisem näide tagasilöögi nähtusest on reaktiivjõud (kosmoserakettide liikumine).

Tänapäeval on reaktiivjõud levinud mitte ainult rakettide ja lennukite seas, reaktiivjõudu kasutavad ka paljud loomad. Näiteks mereloomad, nagu kaheksajalad või seepia, kasutavad reaktiivjõudu. Nad võtavad vett sisse, seejärel pigistavad selle surve all endast välja ja see viib selleni, et nad liiguvad kiiresti vee alla (joonis 3).

Riis. 3. Kaheksajala ja seepia reaktiivjõud

Definitsioon.Jeti liikumine nimetage liikumist, mis tekib mõne kehaosa eraldumise tagajärjel või vastupidi, kui mõni osa on keha külge kinnitatud.

Kuidas on reaktiivne liikumine seotud impulsiga? Kui võtta arvesse keha, milles on teatud kogus gaase (tehnoloogias toimub jugajõud kõige sagedamini just tänu gaasidele) ja kui see gaaside mass eraldatakse kehast suurel kiirusel, siis impulss gaasidest on arvuliselt võrdne keha enda impulsiga (joonis 4):

Projektsioonides teljele:

Riis. 4. Raketi tõukejõud

Sellest lähtuvalt saab kindlaks määrata raketi kiiruse antud ajahetkel järgmisel viisil: .

Oluline on mõista, kuidas gaaside kiirus mõjutab kesta kiiruse suurenemist, st mida suurem on gaaside väljumise kiirus, seda suurem on kesta enda kiirus. Pange tähele, et see valem on kirjutatud gaaside hetkeliseks põlemiseks, kuid rakettides seda ei juhtu: kütus põleb järk-järgult.

Kuidas rakett liigub?

Rakett liigub kütuse küljele paiskumise tõttu, vastupidine liikumine raketid.

Vaatleme raketi liikumist (joonis 5).

Riis. 5. Raketi liikumine

Laske sisse algushetk raketi kiirus on võrdne ja raketi mass koos gaaside ja oksüdeerijaga on võrdne . Gaasid voolavad raketi suhtes välja kiirusega. Mõne aja pärast muutub raketi kiiruseks ja raketi massiks. Lekkinud gaasi mass aja jooksul võrdub masside erinevusega ja . Gaaside kiirus Maa suhtes on võrdne kiiruste erinevusega ja . Algsel ajahetkel on koguimpulss võrdne . Mõne aja pärast impulss võrdne summaga raketi impulss ja väljuvate gaaside impulss. Paneme kirja impulsi jäävuse seaduse:

Kui projitseerida impulsi jäävuse seadus teljele ja teostada teisendusi, saame seaduse, mis kirjeldab raketi liikumist:

Miinusmärk näitab, et rakett ja gaasid liiguvad eri suundades. Jagame selle võrrandi mõlemad pooled ajavahemikuga, mille jooksul rakett kiirendas kiiruseni. Vasakul saame veojõu:

Vasakul saame massivoolukiiruse korrutatuna gaasi kiirusega. Selle tulemusena saame avaldise for reaktiivjõud veojõud:

Tõukejõud sõltub kahest parameetrist: gaaside eraldumise kiirusest ja massivoolukiirusest.

Järk-järgult väheneb raketi mass kütuse põlemise tõttu ning raketist väljuvad gaasid suurendavad vastavalt massi vähenemisega keha kiirust (joon. 6). IN sel juhul peame rääkima muutuva massiga impulsi jäävuse seadusest.

Riis. 6. Raketi massi vähendamine

Reaktiivjõude on kahte tüüpi. Reaktiivjõud ise on omane kosmoserakettidele. Raketid lendavad kõigis keskkondades, sealhulgas vaakumis, ning rakettide liikumise tagab kütuse ja selle jaoks mõeldud oksüdeerija olemasolu raketi enda sees.

Õhklennukite tõukejõud on reaktiivlennukitele iseloomulik reaktiivjõu teine ​​tüüp. Sel juhul pole oksüdeerijat vaja, sest lennuk lendab sisse õhuruumi ja suurel kiirusel liikudes pumpab endast läbi suur hulkõhk (hapnik), mis oksüdeerib kütust, annab kõrge põlemistemperatuuri. Tekivad gaasid, mis panevad lennuki edasi liikuma (joon. 7).

Riis. 7. Lennuki liikumine

Raketi mootor sisaldab kõiki pardal oleva töövedeliku komponente ja on võimeline töötama igas keskkonnas.

Reaktiivmootor kasutab atmosfäärist hapnikuga võetud põleva õhu oksüdatsioonienergiat.

Kosmoses kaugemale liikumiseks on vaja kütuse massi pidevalt suurendada. Näiteks selleks, et luua rakett, mis ületaks Päikese gravitatsioonijõu, oleks vaja 55 korda suuremat kütusemassi kui raketi enda mass.

Raketi kütusevarude arvutamine

Kui palju kütust peab rakett võtma, et sellest saaks kunstlik Maa satelliit?

Kujutagem ette, et raketi mass on . Kiirendus, mille rakett omab orbiidile tõusmisel, on võrdne . Arvutame veojõu:

Kaasaegsete rakettide gaasiheite kiirus on võrdne .

Leiame massivoolu:

Arvestades, et esimene põgenemiskiirus, siis on antud kiirenduse korral see kiirus aja jooksul saavutatav.

Siis vajame kütust:

Pange tähele, et kütuse mass on 2 korda suurem rohkem massi raketid. Meie arvutused ei ole täiesti täpsed. Raketi mass on ju alghetkel mitte 10 tonni, vaid 30 tonni, võttes arvesse kütuse massi.

Kui me räägime raketi disainist, siis on oluline mõista, et kõik raketid on ehitatud sama põhimõtte järgi. Esiteks see peaosa. Instrumentide sahtel. Teine osa on kütusepaak ja oksüdeerija. Nende kahe osa segamisel tekib tulekahju ja kütus põleb. Järgmisena tulevad pumbad ja otsik (joonis 8). Düüsi kuju – koht, kust gaasid väljuvad – on oluline. Selgub, et kuju muutmine võimaldab muuta liikumiskiirust.

Riis. 8. Raketi disain

Bibliograafia

  1. Kas olete reaktiivjõuga nii tuttav? // Kvant. - 2007. - nr 5. - Lk 32-33.
  2. Nikolajev V. Kosmoselend – kas see on nii lihtne!?.. // Kvant. - 1990. - nr 4. - Lk 52-56.
  3. Saenko P.G. Füüsika: õpik. 9. klassi jaoks. keskm. kool - M.: Haridus, 1990. - Lk 98-106.
  4. Füüsika: mehaanika. 10. klass: Õpik. Sest süvaõpe füüsikud / M.M. Balašov, A.I.
  5. Gomonova, A.B. Dolitsky ja teised; Ed. G.Ya. Mjakiševa. - M.: Bustard, 2002. - Lk 284-307.
  1. Interneti-portaal "tsiolkovsky.tass.ru" ()
  2. Internetiportaal "prosopromat.ru" ()
  3. Internetiportaal "poznavayka.org" ()

Kodutöö

  1. Mis on reaktiivjõud? Tooge mõned näited reaktiivjõu kasutamisest looduses.
  2. Millist looduskaitseseadust kasutatakse raketi liikumise seaduse saamiseks? Sõnasta see.
  3. Mis on põgenemiskiirus? Andke selle arvväärtus.

Vallakassa Haridusasutus

Keskmine Üldhariduslik kool №8

Dagestani Vabariik

Khasavyurt

"Jet Propulsion" (9. klass)

Füüsikaõpetaja poolt välja töötatud:

Arsanukaeva Džaminat Imamudinovna

Tunni eesmärgid:

Kognitiivne:

Esitage reaktiivjõu mõiste.

Mõelge raketi disainile.

Näidake impulsi jäävuse seaduse rakendamist reaktiivjõul.

Hariduslik:

Arendada kognitiivsed huvid ja loovust.

Aidake oma silmaringi laiendada.

Andke aimu reaktiivjõust looduses ja tehnoloogias.

Hariduslik:

Sisendada uhkust meie riigi ja inimeste üle: näidata teadlaste ja inseneride tohutut panust mitmeastmelise kosmoseuuringute raketi loomisel.

Kasvatada esteetilist maailmataju demonstreerimise ja selguse kaudu. Üles tooma ettevaatlik suhtumine meid ümbritsevale maailmale: loodusele, kosmosele.

Kasvatage ausust.

Tunni tüüp:õppetund uue teema õppimiseks.

Seadmed, põhivõrguettevõtja, nähtavus:

Arvuti.

Multimeedia projektor.

Ekraan.

Õhupall, statiivid, nöörid, auguga mahlakarp, veekausid, väikesed mudelraketid.

Ettekanne "Jet Propulsion".

Origami - raketid.

Plakat ruumi kujutisega.

Ümbrik raketi valmistamiseks.

Ümbrik järelemõtlemiseks.

Video "Jet Propulsion"

Demod:

1) Keerme külge kinnitatud õhupalli liikumine kahe aluse vahel pärast pesulõksu eemaldamist, pingutades selle ava. Täispuhutud õhupalli külge kinnitage toru teibiga. pastakas nii, et pall oleks horisontaalses asendis (lamab külili). Tõmmake niit läbi toru ja siduge see kahe statiivi külge, laotades need demonstratsioonilaual üksteisest umbes 3 meetri kaugusele.

2) Segneri ratta pöörlemine statiivi jala küljes oleva keermega riputatud mahlakarbi näitel. (Litrises mahlakarbis teeme augud diagonaalselt põhja lähemale, neisse torgame torud (2 cm pikkused). Neid saab lõigata pastapliiatsi tühjast pastast. Kasti valatakse vesi. Aukude kaudu voolab vesi ja kast pöörleb.)

3) ettekanded “Jet propulsion” (1-2), “Astronautika arenguloost”

Tunniplaan

Aja organiseerimine.

Teadmiste värskendamine

Uue materjali õppimine

Katsete demonstreerimine

ZUNi esialgne väljatöötamine

Õppetunni kokkuvõte

Kodutöö

Peegeldus

Tundide ajal

Aja organiseerimine.

Tere. Istu maha. Täna kulutame ebatavaline õppetund. Eelmistes tundides tegite raketi kujulise origami. Nüüd on teil igaühel oma rakett, millel teid on kujutatud. Sinu ülesandeks on vastata vähemalt ühele küsimusele ja liimida oma rakett plakatile. (Tunni lõpus küsib õpetaja, kas nad on kedagi unustanud? Muidugi õpetajad. Õpetaja liimib oma raketi.)

2. Teadmiste uuendamine

A) frontaaluuring

Mis on impulss?

Miks on impulss vektori suurus?

Nimetage SI ühikud keha impulsi mõõtmiseks.

Mis on impulsi jäävuse seadus?

Kirjutage impulsi jäävuse seaduse valem vektorkujul.

Millistel tingimustel seda seadust rakendatakse?

B) Mäng "Õpiku lehekülgedelt"

Näitan teile nüüd slaidil pilte teie füüsikaõpikutest 7., 8. ja 9. klassile (autor A.V. Perõškin), peate välja selgitama klassi, pildil kujutatu nime.


3. Uue materjali õppimine

1) Tunni teema väljakuulutamine

Palli eksperiment.

Õpetaja: Mul on vaja kahte vabatahtlikku. Täitke õhupall täis, sirutage käsi, mis õhupalli hoiab, ja vabastage see minu käsul. Aitäh, istuge. Mida sa just jälgisid?

Õpilased: Palli liikumine.

Õpetaja: Mis paneb palli liikuma?

Õpilased: Osa õhust eraldamine pallist.

Õpetaja: Jah, kõik on õige. Sa jälgisid palli liikumist. Seda liikumist nimetatakse reaktiivseks liikumiseks. Just seda tüüpi liikumist tutvustame teile täna.

(häälestage tunni eesmärke, kirjutage vihikusse)

2) Demonstratsioonid:

Vaatleme mitmeid näiteid, mis kinnitavad impulsi jäävuse seaduse kehtivust.

1) kahe aluse vahel niidile kinnitatud õhupalli liikumine pärast pesulõksu eemaldamist, pingutades selle ava.

2) Segneri ratta pöörlemine statiivi jala keermele riputatud mahlakarbi näitel.

3) video "Jet Propulsion" vaatamine

Probleemne olukord:

Kuidas need liikumised toimusid? Kirjeldage iga liigutust. Mis on neil liikumistel ühist?

1) õhupalli liikumine, mis libiseb mööda niiti kahe statiivi vahel, suruõhu vool purskab lahtisest avast üsna suure kiirusega välja.

2) Segneri ratta pöörlemine statiivi jala keermele riputatud mahlakarbi näitel,

Katsete selgitused:

Demonstratsioon õhupalli liigutused.

Seda nähtust saab seletada impulsi jäävuse seadusega. Kui kuulis olev auk on suletud, on pall, mille sees on suruõhk, puhkeolekus ja selle impulss on null. Kui auk on avatud, väljub sellest üsna suure kiirusega suruõhu vool. Liikuval õhul on teatud impulss, mis on suunatud selle liikumise suunas. Kuuli liikumine on näide joa liikumisest. Reaktiivne liikumine tekib tänu sellele, et mingi osa sellest eraldub kehast ja liigub, mille tulemusena omandab keha ise vastupidise impulsi.

(Tõesta impulsi jäävuse seaduse abil, kuidas suruõhujoa ja raketi impulsid on suunatud)

Demonstratsioon seade kutsussegner ratas.Koonusekujulisest anumast (meil mahlakarbist) voolav vesi läbi sellega ühendatud kõvera toru (meil kasti külgedel olevate aukude kaudu, mis on tehtud kasti vastaskülgedel diagonaalselt põhjas ), pöörab laeva düüsides oleva vee kiirusele vastupidises suunas.

Järeldus:

Jeti liikuminenimetatakse liikumist, mis tekib tänu sellele, et mingi osa sellest on kehast eraldatud ja liigub, mille tulemusena omandab keha vastupidise impulsi..(kirje vihikusse)

3 ) Ettekande “Jet Propulsion” linastus

Õpetaja räägib reaktiivjõu kasutamisest looduses: kalmaar, meduus, seepia. Vett sisse võttes suruvad nad selle jõuliselt välja, omandades liikumisele vastupidises suunas suunatud kiiruse. Nad saavutavad kiiruse 60-70 km/h.

Slaidid."Kurgi pritsimine".

Ma tahan teile rääkida hullust kurgist. IN lõunapoolsed riigid(ja ka siin Musta mere rannikul) kasvab taim nimega "hull kurk". Küpseid puuvilju, mis on sarnased kurgiga, tuleb vaid kergelt puudutada,
kuidas see varre küljest ära põrkub ja sealt tekkinud august läbi nagu purskkaevSeemnetega vedelik lendab välja kiirusega kuni 10 m/s. Kurgid ise lendavad ära vastupidises suunas. Hullunud kurk (muidu kutsutakse "daamide püstoliks") tulistab rohkem kui 12 m.

Näiteks reaktiivjõudu teostab rakett. Selle liikumise eripära on see, et keha saab kiirendada ja aeglustada ilma välise vastasmõjuta teiste kehadega. Õhkutõusmise ajal saavad põlemisproduktid raketi suhtes teatud kiiruse. Impulsi jäävuse seaduse kohaselt saab rakett ise sama impulsi kui gaas, kuid on suunatud vastupidises suunas. Raketi kiiruse arvutamiseks on vaja impulsi jäävuse seadust.

Mõni sõna teaduslike kosmonautide kohta.

Sina ja mina peaksime olema uhked selle teooria põhialuste üle reaktiivmootor Ja teaduslik tõestus võimalusi väljendas ja arendas esmakordselt vene teadlane Konstantin Eduardovitš Tsiolkovski oma töös “Maailmaruumide uurimine”. Samuti tuli tal välja idee kasutada mitmeastmelisi rakette.

Meie riigil on suur au saata 4. oktoobril 1957 orbiidile esimene Maa tehissatelliit. Samuti lendas esimest korda meie riigis 12. aprillil 1961 kosmoselaev Vostok, mille pardal oli kosmonaut Juri Aleksejevitš Gagarin.

See ja teised lennud tehti kodumaiste teadlaste ja inseneride projekteeritud rakettidel Sergei Pavlovitš Korolevi juhtimisel.

Välitööd

Õpetaja: Nüüd kavandame kanderaketti, mis viib meie tehissatelliidi orbiidile. Millistest osadest see peaks koosnema?

ruum astronautidega;

instrumendi kamber;

kütusepaak;

oksüdeerija paak;

pumbad;

põlemiskamber;

otsik.

(õpilased koguvad kosmoselaev vastavalt laeva ettevalmistatud osadele: kleebitud vihikusse)

4. ZUN-i esmane testimine:

A) Peate valima need olukorrad, kus keha liikumine on teie arvates reaktiivne.

Olukord 1: Jääpurikas kukub katuselt alla ja kukub maapinnale.

·Olukord 2: kuulipilduja tulistab 300 lasku minutis.

·Olukord 3: seepia liigub vees, tõmmates kokku oma keha lihaseid.

·Olukord 4: Kuumutatud auru rõhul lendab kork katseklaasist välja.

· 5. olukord: paat hakkab liikuma pärast seda, kui poiss sellest vette sukeldub.

6. olukord: piloot väljub kabiinist.

·Olukord 7: mürsk plahvatab õhus.

· 8. olukord: uusaasta paugutine valgustas öötaeva värviliste tuledega.

· 9. olukord: ratsanik lendab üle ootamatult peatunud hobuse pea.

B) Mäng "Leia ühine" (ekraanil kuvatakse mitu pilti - õpilaste ülesanne on leida ühine omadus)

Reaktiivmootor

Keha impulss

Newtoni seadused

Kunstlikud satelliidid Maa

3. Pusle.

Vana legend räägib kullakotiga rikkast mehest, kes end absoluutsesse sattudes sile jää järv, külmus, kuid ei tahtnud oma varandusest lahku minna. Kuid ta oleks võinud päästa, kui ta poleks nii ahne olnud! Mida sa teeksid?

(Vastus: Piisas kullakoti enda küljest eemale lükkamisest ja rikas ise libises mööda jääd vastavalt hoogu jäävuse seadusele vastassuunas).

5. Õppetunni kokkuvõtte tegemine

6. Kodutöö : punkt 22, harjutus 21 lõige 3.

7. Peegeldus

Ja nüüd, poisid, väljendame oma tundeid tunnist. Viime läbi nn salajase hääletuse. Valige emotikon, mis peegeldab teie meeleolu ja visake see sellesse kasti.