Ettekanne teemal "Mis on vesi?" IV

Vesi Maal.
Eesmärk: allikate tutvustamine joogivesi, tuua laste teadvusse vee olulisust elule Maal ja sellesse hooliva kohtlemise vajadust; arendada armastust looduse vastu.
Tunni käik: - Vaadake ekraani (slaid 1). Mis lillega juhtus? Miks see juhtus?
1. arva ära mõistatus.
Ilma milleta ei saa ema hakkama, et leivakõrvad kasvaksid,
Ei küpseta ega pese, et laevad saaksid sõita,
Ilma milleta ütleme ausalt, et tarretist saaks keeta,
Kas inimene peaks surema? Nii et probleeme poleks -
Nii et taevast sajab vihma, Me ei saa elada ilma..... (veeta)
- Millest me täna räägime?
- Milline õppe eesmärgid mida me enda ette seame?
Täna rändame läbi Veekuninganna riigi.
Kui inimesed kosmosesse lendasid, nägid nad, et meie Maa on sinine. Suurem osa pinnast maakera võtab vett.
- Mis siis, kui kogu vesi Maal äkki kaoks?! See näeks välja selline
- Mis muutus? (värv muudetud - sinist ja rohelist ei ole)
- Jah, roheline värv kadus ka. Miks see juhtus?
- Miski Maal ei saa elada ilma veeta!
- Viime vee Maale tagasi ja mõtleme, kus see asub (meredes, ookeanides, jõgedes, ojades, järvedes).
- Õige. Kuid meredes ja ookeanides on vesi soolane, kuid inimene vajab värsket vett. Kahjuks jääb puhast magedat vett vähemaks. Mis on põhjus? (inimesed reostavad jõgesid ja järvi ega säästa vett)
"Varsti võib juhtuda, et meil pole enam midagi juua." Inimene vajab aga lihtsalt elamiseks vett, sest 70% temast koosneb vedelikust, mille varusid tuleb pidevalt täiendada. Muidugi ei ole inimene veega täidetud pudel. Mõelgem, kus leidub inimkehas vett? (sülg, veri, pisarad)
- Iga meie keha rakk, iga anum sisaldab vedelikku.
- Kust sina ja mina vett saame?
- Toidust: juurviljadest, puuviljadest ja muudest toiduainetest, jookidest
2. esimene peatus "Arva ära"
Nimetage mõistatusi lahendades veeallikad.
Murdis maa seest välja
Nagu süda lööks.
Sa jäid kuumaga purju
Ja teine ​​jääb purju. (kevad)
Maja tunnete kergesti ära:
Neljas seinas on vesi.
Ja kraana sissepääsu juures
Jagab kõigile vett. (hästi)
See peegeldab kõike maailmas... See annab teile midagi juua ja värskendada.
Ja ta jookseb kogu aeg minema, kuid ta ei saa põgeneda. (jõgi)
Õues on mägi,
Ja onnis on vesi. (lumi)
Sündima õhtul
Öö elab edasi
Ja hommikul ta sureb. (kaste)
Lahenda mõistatusi.
3. teine ​​​​peatus "mõtlema"
Kord tülitsesid Znayka ja Dunno.
Znayka: enamik Maa pind on kaetud merede, jõgede, järvede ja ookeanidega.
Ei tea: aga ei. Meie päikeselinnas on vett vähem kui maad. Vett on palju alles pärast vihma. See tähendab, et Maal on vett rohkem alles pärast vihma, kõrbes aga üldse mitte.
Tea: vett leidub pinnases ja õhus. Kõrgel mägedes, poolustel paistab see meile lume ja jääna.
Ei tea: pinnases ja õhus pole vett üldse. Muidu veedaksime terve elu kummikutega poris kõndides. Ja õhus ei saa isegi vett olla, sest sisse muidu me hingaksime vedelat õhku ja vedel õhk ei saa olla.
Tea: vesi on vedel, värvitu ja lõhnatu ja maitsetu. Vesi on paljude ainete hea lahusti.
Ei tea: lahustit müüakse ainult kauplustes ja see on inimesele väga ohtlik, seega ei saa vesi olla lahusti.
Tea: kuumutamisel vesi paisub ja jahtudes tõmbub kokku. Külmumisel see aga paisub ja muutub jääks. 100 kraadini kuumutades muutub vesi auruks.
Ei tea: 100 kraadi juures vesi keeb ja ei muutu auruks. Kui see muutuks auruks, kostaks plahvatus: pauk! Ja vee asemel on korraga palju auru! Ja kuna vesi ei plahvata, siis kõik see auru kohta on vale!
- Tehke kindlaks, milline neist on õige ja miks?
- Igaühel teist on klaas vett
1) Vaadake klaasis olevat vett.
Mis värv see on?
Kas selle kaudu on võimalik objekte näha?
Järeldus: vesi on värvitu ja läbipaistev
2) Lõhn:

Kas sellel on lõhn?
Järeldus: vesi ei lõhna
3) Pea meeles, kuidas vesi maitseb. Kas võib öelda, et see on hapu või soolane või mõru või magus?
Kas see maitseb?
Järeldus: vesi ei maitse
Niisiis, millised omadused veel on? (vesi on läbipaistev ja vedel, sellel pole värvi, kuju ega maitset)
Znayka väitis, et vesi on mõnede ainete jaoks hea lahusti. Millised ained võivad vees lahustuda? Kontrollime. (katseid tehakse)
Ühendage noolega vesi ja aine, mille jaoks see on hea lahusti.
vesi
soola
suhkur
õli
liiv

Tulemus: mida huvitavat õppisite?

Teema: Kiri R. Ahm, ilves.

Tunni eesmärgid: laiendada laste teadmisi P-tähega algavate loomade mitmekesisusest, tutvustada neile ahmi ja ilvese bioloogilisi omadusi ja tähtsust looduses; areneda lastel loogiline mõtlemine, mälu, kõne; edendada arengut kognitiivne huviümbritsevat maailma uurida.

Tunni edenemine.

    Org. hetk: tutvumine tunni teema ja eesmärgiga.

    Uus teema.

1. Pidage meeles loomi ja taimi, kelle nimed algavad P-tähega.. Kirjutage nende nimed kaartidele nr 1. (Töö kaardiga nr 1 “R-tähega algavad Maa elanikud.”).

Kaart nr 1. "R-tähega algavad Maa elanikud."

putukas -

Lind -

imetaja -

Puu -

Köögiviljad -

Lill -

Nähtused looduses -

    Ilvesega tutvumine.

Üksikasjalik lugu ilvese kohta: välimus, bioloogilised omadused, toit ja jahindus, paljunemine, tähendus looduses.

Täna tutvume üksikasjalikult kahe meie Siberi taiga röövloomaga, kelle nimed algavad R-tähega.

Esimene loom: kui kiisul on kõrvadel kaks tutti.

Ettevaatust selle kiisu eest! Sest see……. WHO?

ILVES.

Omapäi kõndiv metsik metskass on tüüpiline taigametsade kiskja. Eelistab kurtide ja tugevalt segatud piirkondi. Siiski on võimatu ilvest metsas mitte ära tunda. Poisid, kas te tunnete seda looma? Proovime senquaini abil vaimselt joonistada metskassi - ilvese kujutist.

SINQWINE:

1. rida – sünkviini nimi. ILVES.

2. rida – kaks omadussõna. SALAJANE, TÄPILINE.

3. rida – kolm tegusõna. JAHTIB, TAGAJAB, PEIDUS.

Neljas rida on fraas sünkviini teemal. ILVESEL ON ÕHUKE KUULMINE JA TUNDLIKUD KÕRVAD.

5. rida on nimisõna. HARJAD.

(Laste vastused kirjutatakse tahvlile ja seejärel illustratsioon tavalisest ilvesest.)

Osav ja tugev metsaline kõrgetel jalgadel tiheda ja lühikese kehaga, laiade karvaste käppade ja lühikese, justkui äralõigatud sabaga, ei meeldi inimesele silma jääda. Tema visiitkaart ebaharilikult ekspressiivselt maalitud koon, mille külgedel on “kõrvetised” ja kõrvaotstes on pikad tumedad tutid. Tutid kõrvadel pole üldse kaunistus, vaid omamoodi antenn, mis tajub helivõnkeid ja edastab need edasi kuulmisorganitesse. Õrn kuulmine ja tundlikud kõrvad on eduka metsakassi jahi võti. Ilvese talvine karusnahk on väga paks ja pehme, suvine aga harvem, lühem ja jämedam. Ilvesel on erakordselt suur individuaalne värvimuutus – tuhasinisest kuni tumehallini meie metsades enam-vähem väljendunud laiguga seljal, külgedel ja jalgadel. Täpistamine muudab ilvese valgustatud puude võradest maapinnale langeva päikesevalguse seas päeval nähtamatuks ning peidab end õhtuhämaruses ja koidikul, hõlbustades saagi ründamist. Kas ilves tõesti kuulub suurde kasside perekonda, mille poolest ta sarnaneb ja mille poolest erineb kodukassist, saame koos teiega teada nende jälgede võrdlemisel. (Tahvlile on postitatud illustratsioon kodukassist.)

Praktiline töö Nr 28: "Ilvese jälg."

Varustus: kaardid nr 2 elusuuruses hariliku ilvese ja kodukassi jälgedega; joonlaud; pliiats.

Edusammud.

    1. Mõelge elusuuruses ilvese jäljele ja kodukasside rajale.

      Võrrelge neid. Kuidas on rajad sarnased ja kas on erinevusi?

      Mõõda joonlauaga ilvese ja kassi jalajälgede pikkus ja laius.

      Tehke järeldus.

KOKKUVÕTE:

1. Ilvesel, nagu enamikul kassidel, on jälje kuju ümar, küünised on sissetõmmatavad, mistõttu neid tavaliselt jäljenditele ei jäeta.

2. Ilvesel on laiale käpale trükitud “karusnaha suusk”. Paks juuksepiir"riietab" talvel ilvese jalgu. Sõrmed ja nende põhjas paiknev kaljune paksenemine ei anna nii selgeid jälgi kui kodukassil.

3. Ilvese jalajälje suurus on ligikaudu 10x10cm, kodukassil - 3,5x3,5cm. Bobcati jalajälg on palju suurem kui kodukassil. Ja ilves ise pole väike: keha pikkus 80–109 cm, saba – 20–31 cm, kukla kõrgus kuni 75 cm, kaal – 14–30 kg, samm umbes 40 cm.

Tavaliselt peab jahti maapinnal, peamiselt videvikus ja öösel. Ronib puude otsa vaid ohu korral. Peamine küttimisviis seisneb saagi peitmises ja ettevaatlikus hiilimises, millele ilves suurte hüpetega kallale tormab. (Tahvlile on postitatud illustratsioon tavalisest ilvesejahist.)

Ilves hüppab puudelt saagile väga sisse harvadel juhtudel, kuigi paljud arvavad, et just nii ta jahti peab. Ta otsib oma saaki (uurib metsa - sellest ka nimi) ja pärast selle leidmist suudab ta pikka aega jälitada. Ilvesel on suur jahipiirkond, mistõttu teda kohtab harva. Toitub peamiselt valgejänestest, aga ka teistest loomadest – tiirtest kuni noorte põtradeni. Vaatamata üsna suured suurused, metsakass sööb vähe. Loomaaias päevane norm ilvese puhul ei ületa 1,5 kg. liha. Talviste jälgede uuring näitas, et tal õnnestub tabada keskmiselt üks jänes iga nelja päeva tagant. Ilves ründab inimest üliharva ja vaid vajaliku enesekaitse korral. Ja vaenlased ilus kassüsna palju: hundid jälitavad teda saagiks, ahmid viivad ta saagi ära. Enamik peamine vaenlane- Inimene. Ilvese liha on vasikalihale sarnane õrn ja maitsev. IN Vana-Vene seda serveeriti bojaaride ja vürstipidude ajal lauale maiuspalana. Lynxil on lopsakas, vastupidav ja ilus karv, mida hinnatakse kõrgelt. Ilves hävitati, sest pikka aega Nad pidasid teda ohtlikuks metsaliseks. Kui inimesed oma veast aru said, selgus, et seda on peaaegu võimatu parandada: paljudes riikides oli ilves juba täielikult kadunud, teistes oli see väga haruldane. Võib rõõmustada, et meie Siberi taigas võib endiselt kohata veidi vihast ja vabadust armastavat metskassi - ilvest. Ja elagu ta alati meie kõrval. Korraliku kiskjana on ilvesel metsakoosluse elus tohutu roll.

Ilves toob ilmale 2-3 poega sügavalt peidetud pesas – paisutatud mägra- või rebaseaugus, mugavate puujuurte vahel.

3. Tutvu ahmiga.

Üksikasjalik lugu ahmi kohta: välimus, bioloogilised omadused, toitumine ja jahindus, paljunemine, tähtsus looduses.

Meie taiga teine ​​kiskja, kelle nimi algab tähega R. (Tahvlile on postitatud ahmi illustratsioon). Kes teab, kuidas seda looma nimetatakse? Kellele see välja näeb? Jah, loom näeb välja nagu väike karupoeg. Kuid sellel pole karuga midagi pistmist. Tema sugulased on märts, soobel, naarits ja nirk. Looma nimetatakse ahmiks.

WOLVERINE.

Mustellaste sugukonna üks kohmakamaid olendeid, salatsev ja ettevaatlik loom on ahm. Elab Euraasia taigas ja metsatundras ning Põhja-Ameerika, kuid seda ei leidu kusagil suurel hulgal. Vaatame illustratsiooni ja tutvume selle välimusega. Proovige pildilt kirjeldada looma välimust. (Kuulame laste vastuseid.) Keha on võimas ja lühike; saba on lühike ja kaetud paksu karvaga; selg on ülespoole kaardunud; suur pea, piklik koon, kuid otsast tömp; jalad on lühikesed ja tugevad, suured viie varbaga jalad on relvastatud teravate, konksuliste lühikeste küünistega. Hambaravi süsteem on tugev. Wolverine pikkus on 95 cm. kuni 105cm, millest 12-15cm. kukkuda sabale; õlgade kõrgus 40-45 cm. Näo juuksed on lühikesed ja õhukesed; jalgadel karedad ja läikivad; kehal - pikk ja karvas; puusadel, küljeribadel ja sabal - kõva ja väga pikk. Pea võra ja tagaosa on mustjaspruunid, hallide juuste seguga; tagasi, Alumine osa ja jalad on puhtad mustad; silmade ja kõrvade vahel on helehall laik; mõlemal pool piki kogu keha, alates abaluust, on helehall triip.

Nagu kõik musteliidid, on see loom pigem öine kui ööpäevane. Viiest meelest on haistmine kõige arenenum, kuid nägemisteravus ja kuulmine on piisavad. Wolverine liigub suurte hüpetega, otsekui lonkades ja isegi ukerdades. Kõigist nendest kohmakatest liigutustest hoolimata liigub ta vajadusel nii kiiresti, et suudab väikestest imetajatest hõlpsasti mööduda ning pikema jälitamise ajal jätkub tal väsinud suurloomadega sammu pidada. Hoolimata oma kohmakusest teab ta, kuidas ronida puude otsas, kus ta tihedalt küürudes lebab ettevaatlikult, oodates, millal tema saak puu alt läbi läheb. Kavalalt kasutab ära teiste taiga kiskjate jahiedu. Wolverine järgib sageli hundi, rebase või ilvese jälge. Kui ilves midagi purustab, viib ahm selle ära. Ilves kardab ahmi, niipea kui ta seda näeb, põgeneb ja jätab saagi maha. Ta varastab osavalt jahimeeste püünistest ja püünistest sööta ja saaki. On juhtumeid, kus ahm hävitab isegi jahimeeste endi toiduvarusid, ronides nende puudumisel onnidesse. Kuna loom ei ole toidu suhtes valiv, ei tunne ta kunagi nälga. Suvel püüab ahm pisinärilisi, hävitab linnupesi, sügisel sööb marju ja piiniaseemneid; talvel jahib peamiselt suurt saaki – haavatud, nõrgenenud, nälginud kabiloomi. Väikeloom sööb ta kohe ära koos naha ja karvaga, suur loom matab ta väga hoolikalt ja sööb mitmes etapis.

IN talveaeg Ahm elab rändelu, uurides 1000 ruutkilomeetri suurust ala. Selle ülekäigurajad on väga pikad - 25-45 km. päeva kohta. Vaatlused lennukilt üle tundra liikuva ahmi näitasid, et üleminekud võivad ulatuda 75-ni või rohkemgi. Sügav lumi ei häiri seda kiskjat sugugi. Sügavas lumes ja eriti kooriku korral, kui sõraliste liikumine on väga raske, saab ahm hakkama isegi tohutu põdraga ja põhjapõdrad. Ja seda tänu metsalise jalgadele. Uurime koos sinuga

Praktiline töö nr 29: “Ahmi jälg”.

Varustus: kaart nr 3 volbri jalajälgedega, kaart nr 4 hundijälgedega, kaart nr 5 elusuuruste rebase jalajälgedega; kaart nr 6 volbri, hundi, rebase kehamõõtude ja kaaluga; joonlaud; pliiats.

KAART nr 6.

Wolverine: keha pikkus - 90 cm, saba - 15 cm; turjakõrgus - 45 cm; kaal - 30 kg.

Hunt: keha pikkus - 120 cm, saba - 45 cm; turjakõrgus - 85 cm; kaal - 50 kg.

Rebane : keha pikkus – 90cm, saba – 50cm; turjakõrgus - 35 cm; kaal - 8 kg.

1. Mõõtke volbri käpajäljed - käpa pikkus, jälje laius, keskmiste sõrmede küüniste pikkus, keskmise sõrme pikkus ilma küünita, keskmise sõrme laius, kämblapuru pikkus. Salvestage oma tulemused.

2. Mõõtke hundi või rebase käpajäljed - käpa pikkus, jälje laius, keskmiste sõrmede küüniste pikkus, keskmise sõrme pikkus ilma küünita, keskmise sõrme laius, kämblapuru pikkus. Salvestage oma tulemused.

3. Mõõtke rebase käpajäljed - käpa pikkus, jälje laius, keskmiste sõrmede küüniste pikkus, keskmise sõrme pikkus ilma küünita, keskmise sõrme laius, kämblapuru pikkus. Salvestage oma tulemused.

4. Tehke järeldus ahmjala suuruse kohta, võttes arvesse andmeid loomade keha suuruse ja kaalu kohta.

KOKKUVÕTE: Volbri käpajäljed on viievarbalised, laiad ja küünised. Volbri käpajälje suurus on 14,5 cm. pikk ja 11,8 lai. Hunt on suuruselt suurem kui ahm, kaaludes peaaegu kaks korda rohkem. Tema käpajälje suurus on 12,5 cm. 8,5 cm võrra. Suure staažika hundi käpp on aga ahmi omast veidi väiksem. Rebane kaalub vähem kui ahm, kuid nad on peaaegu võrdsed. Tema käpajälg on 7 cm. pikk ja 5,5 lai. Volbri käpp on kaks korda pikem ja laiem kui rebase käpp. Võime järeldada, et ahmi jalad on oma pikkuse ja kaaluga võrreldes liiga suured, ta hüppab laiadele suuskadele toetudes.

Oma poegadele teeb ahm pehme ja sooja pesa puuõõnsusesse või sügavasse auku kõige läbimatumas tihnikus, mägedevahelises kuristikus, kuristikus. Sellise pesa leidmine on väga raske. Kui teil õnnestub ahmipoegi püüda, kui nad on veel väikesed, saate neid ilma raskusteta taltsutada. Korraliku kiskjana on ahmil suur roll ka metsakoosluse elus.

4. Mänguhetk.

A. TÖÖTAMINE KAARDIGA nr 7.

Siin on peidus 5 R-tähega algavat looma.

Värvige pliiatsidega erinevat värvi:

sarapuu tedre, jõevähk, särg, ilves, ahm.

B. VÕISTLUS “MAASTIK”.

Võtame pliiatsi pihku ja joonistame maastiku.

Mõistatustele vastates paneme sellesse vastused.

1. Üle jõe - hüppa ja hüppa - sild on visatud. Kaldad said sõpradeks – seitsmevärviline kaar. (Vikerkaar).

2. See murdus maa seest välja nagu tuksuv süda. Sa jäid kuumaga purju ja keegi teine ​​jääb purju. (Kevad).

3. Fontanel vuliseb ja jookseb kaugusesse. (Oja).

4. Lint väriseb kergelt tuule käes lagendikul, kitsas ots kevadel, laiem meres. (Jõgi).

5. Kiuslik tüdruk mängib ja hullab vees. Sätendavad kaalud: uju minuga. (Kala).

III . Teeme õppetunni kokkuvõtte.

Meie tund on lõppenud, kus kohtusime kahe meie Siberi taiga kiskjaga. Vasta mu küsimustele.

1. Kas teile tund meeldis?

2. Kas sa õppisid täna midagi uut?

Lisage oma teadmistepanka tänases tunnis kasutatud kaardid.

Bibliograafia.

1. Anashkina E.N. "Loodusuurija tee" - Jaroslavl: Arenguakadeemia, 2006.

2. Formozov A.N. "Rajaleidja kaaslane" – M.: Moskva Riikliku Ülikooli kirjastus, 1989.

3. Tšuhno T.M. "Loomad ja taimed". Illustreeritud entsüklopeediline sõnaraamat. – M.: Eksmo, 2006.

Arva ära mõistatus

  • Liiga palju sellest on katastroof!
  • Sellest ei piisa – häda!
  • Meil on alati vaja
  • Rohkem kui toit.
Kui kaua saate ilma veeta elada?
  • Mees - 3 päeva
  • Kaamel - 8 päeva
  • Inimene peaks jooma vähemalt 3 liitrit vett päevas
  • Peatage "Uchebnaya"
Meie piirkond on veerikas. Veekogusid on erinevaid: allikad, ojad, jõed, järved, tiigid. Neil kõigil on oluline inimestele ja neid kasutatakse laialdaselt. Veehoidlad kaunistavad meie piirkonda. Peame tagama, et need jääksid puhtaks ja ilusaks. See kaamel on elav ime!
  • See kaamel on elav ime!
  • Kaamelil on kaks küüru.
  • Kuni ta piisavalt purju jääb -
  • Ta võib juua pool kaevust.
  • Aga siis kõrbes,
  • Kus veest pole jälgegi,
  • Võib-olla veedab ta palju päevi
  • Ära tema pärast muretse.
Kaamel joob 10 minutiga 135 liitrit vett.
  • Kaamel joob 10 minutiga 135 liitrit vett.
Öelge "kevad" -
  • Öelge "kevad" -
  • Ja siis ilmus ta välja ja jooksis rohelises tihnikus
  • Rõõmsalt möllav võti.
  • Me kutsume vedru võtmeks
  • (ukse võti
  • Pole sellega midagi pistmist)
  • Peatus
  • "Arva ära"
Arva ära mõistatused
  • Kõik maailmas peegeldab...
  • See annab teile midagi juua ja värskendab.
  • Ja ta jookseb kogu aeg minema
  • Ta ei põgene kuidagi.
Jõgi murdis maast läbi,
  • Murdis maa seest välja
  • Kuidas süda lööb.
  • Sa jäid kuumaga purju
  • Ja teine ​​jääb purju.
Oja
  • Oja
  • Maja tunned kergesti ära:
  • IN neli seina- vesi,
  • Ja kraana sissepääsu juures
  • Ta jagab kõigile vett.
No nimeta vee heateod.
  • Nimeta vee head teod.
  • Lahenda lk.55 ristsõna
  • Vesi:
  • Kannab
  • Jahutab
  • Ravib
  • Kustutab
Rääkige meile, kes vajab vett ja miks.
  • Rääkige meile, kes vajab vett ja miks.
  • Kas auto, jalgratas, Allveelaev, mänguasjade tehas?
  • Mis hääli vesi teeb? Milliste sõnadega saab vett kirjeldada?
  • Vesi:
  • pritsimine
  • mühiseb
  • Gurgles
  • Puhas
  • Mudane
  • Läbipaistev
  • külm
Lahenda mõistatusi
  • Peatus
  • "Mõtle"
Kus majas vett kasutatakse? (lk 54, nr 2)
  • Kus majas vett kasutatakse? (lk 54, nr 2)
  • Mille eest Moidodyr hoiatab? (lk 55, nr 4)
Doktor Vee nõuanded Millise arstita kuivaksid kõik puud ja põõsad ning me ei saaks elada?
  • Millise arstita kuivaksid kõik puud ja põõsad ja me ei saaks elada?
  • Miks ja mis eesmärgil loomad pesevad ja puhastavad oma keha?
  • Miks on halb olla räpane?
  • Kuhu koguneb inimkehale kõige rohkem mustus?
  • Kuidas hoolitsete oma keha puhtuse eest?
  • Loeme dr Water nõuandeid:
Peske põhjalikult kord nädalas.
  • Peske põhjalikult kord nädalas.
  • Hommikul pärast magamist peske käed, nägu, kael, kõrvad.
  • Iga päev peske jalgu ja käsi enne magamaminekut.
  • Peske kindlasti käsi pärast toa, tualeti koristamist, mängude mängimist, loomadega suhtlemist, aias töötamist või ühistranspordis reisimist.
Pesin käsi kraani all,
  • Pesin käsi kraani all,
  • Ja ma unustasin oma nägu pesta.
  • Trezor nägi mind,
  • Ta hüüdis: "Mida...!"
Lõpetage "Muinasjutt" Mikroobide lugu
  • Kunagi elasid mikroobid, kes kandsid erinevaid haigusi. Rohkem kui midagi muud armastasid nad mustust. Mida räpasem see oli, seda meeldivam see neile oli ja seda rohkem neid seal oli.
Keegi jättis lauale pesemata taldrikud, puru ja leivatükid. Seal on kärbes. Ja tema käppadel on sadu mikroobe, eriti kui ta tuli prügihunnikust.
  • Keegi jättis lauale pesemata taldrikud, puru ja leivatükid. Seal on kärbes. Ja tema käppadel on sadu mikroobe, eriti kui ta tuli prügihunnikust.
Kärbes lendas minema, aga pisikud jäid lauale, taldrikule, lusikatele, leivale. Nad istuvad ja mõtlevad: “Kui hea on, et maailmas on räpaseid ja lendab." Ja seal oli vabadus mikroobidele. Võite selle saada inimese kätele või inimese suhu. Ja siis on haigus vaid kiviviske kaugusel!
  • Kärbes lendas minema, aga pisikud jäid lauale, taldrikule, lusikatele, leivale. Nad istuvad ja mõtlevad: “Kui hea on, et maailmas on räpaseid ja lendab." Ja seal oli vabadus mikroobidele. Võite selle saada inimese kätele või inimese suhu. Ja siis on haigus vaid kiviviske kaugusel!

; näidata vee tähtsust looduses; õppida määrama inimmõju veekogudele; kujundada keskkonnateadlikkust ja ettevaatlik suhtumine loodusele.

Varustus: kaardid esitatud ülesannetega; mõistatused; ristsõna "Jõe osad".

Tundide ajal

I. Teatage tunni teemast.

– Nimeta joogivee allikad.

- Arva ära mõistatused:

Lint lagendikul väriseb kergelt tuule käes,

Kitsas ots on kevadel, laiem aga meres.

(Jõgi, selle allikas, suu.)

See tuli maa seest välja nagu tuksuv süda.

Sa jäid kuumaga purju ja keegi teine ​​jääb purju.

(Kevad.)

Maja tunneb kergesti ära: nelja seina vahel on vesi.

Ja sissepääsu juures olev kraana jagab vett kõigile.

(Noh.)

II. Töö õpiku järgi.

– Kas olete kunagi jälginud mõne jõe allikat või selle suudmest? Millised need välja nägid?

– Kas olete kunagi mägijões käinud?

-Kas olete laevaga tasasel jõel sõitnud? Mille poolest need erinevad? vesi voolab mägi- ja madaliku jõgedes?

2. ülesanne.

– Lugege õpikust Vladimir Orlovi luuletust. Millest see luuletus räägib? (Jõe tähtsuse kohta eluslooduse ja inimeste jaoks.)

3. ülesanne.

– Miks on jõed olulised?

Kohalik kliimatingimused mõjutada looma ja köögiviljamaailm jõed. Jõgedes leidub laia valikut kalu. Seal on ka suuri jõeloomi. Jõed ja nende kaldad on taimestikurikkad. Iidsetest aegadest on inimesed elama asunud jõgede kallaste äärde, kuna vee lähedal elades oli neil võimalus kasvatada leiba ja muid kultuurtaimi. Kastmiseks oli vett piisavalt. , siis muidugi märkad, et kõik suured linnad asub jõgede kaldal. Tuhandeid aastaid on jõgesid kasutatud reisimiseks ja nagu kaubateed. Ja tänapäeval veetakse jõgesid mööda tohutult palju inimesi ja kaupu.

– Mis on tamm? (Struktuur, mis blokeerib jõge veetaseme tõstmiseks.)

– Nimetage tehisreservuaarid. (Veehoidlad, tiigid, kanalid.)

– Miks me vajame kanaleid?

– Kuidas jõed toituvad?

– Mis aastaajal on jõgedes eriti palju vett? (Kevadel.)

– Miks on jõed ohtlikud?

– Mis on üleujutus?

– Mis nimed on enim kallastel olevad muldkehad ohtlikud jõed? (tammid.)

- Ujuge vaimselt mööda jõge. Arutage, kuidas inimesed jõge reostavad. Nimeta vee head teod.

Harjutus. Täitke tekstis puuduvad sõnad (Töölaual).

Kõigile elavatele... (vajalik) vesi. Värske vesi Maal... (vähesed). Vajalik… (hoolikalt) heitvesi. Maja kraanid peaksid olema... (suletud). See on keelatud … (saastama) veekogud

– Jooniste kasutamine (lk 192), öelge meile, kes vajab vett ja miks.

– Täida ristsõna. (Kannab, peseb, jahutab, annab vett, ravib, kustutab.) Lugege märksõna. (Voditsa.)

– Kas auto, jalgratas, allveelaev, mänguasjatehas saavad ilma veeta hakkama? Mis hääli vesi teeb? (Pritsib, uriseb, uriseb.)

– Milliste sõnadega saab vett kirjeldada? (Selge, hägune, läbipaistev.)

Ülesanne 7 (jõe joonistamine kirjelduse järgi).

Ülesanne 8 (Piltide pealdised (geiser, kosk, tamm).

Ülesanne 9.

– Vaadake diagrammi ja kirjutage sellele, mis on näidatud. (Moskva piirkonna jõed.) Milliseid jõgesid ühendab Moskva kanal? (Volga, Klyazma, Istra, Ruza, Moskva jõgi.)

– Nimetage Moskva piirkonna veehoidlad.

IV. Frontaalne töö.

- Lugege mõistatusi. (Volga, Moskva, Don, pank, kanal.)

– Kasutage joonist, et selgitada, kuidas inimese tegevus võib mõjutada ümbritsev loodus.

- Lahendage ristsõna "Jõe osad".

1. Looduslik süvend veega täidetud maa pinnal. (Järv.)

2. Kuidas nimetatakse kohta, kust põhjavesi maapinnale väljub? (Kevad.)

3. See voolab, see voolab - see ei leki välja, see jookseb, see jookseb - see ei jookse välja.
(Jõgi.)

4. Mis on jõe alguse nimi? (Allikas.)

5. Koht, kus jõgi suubub merre või järve. (Suu.)

6. Kuidas nimetatakse seda jõge, mis suubub peajõkke? (Sissevool.)


5

6

4

juures

P

Ja

Koos

3

R

e

To

A

Koos

T

Ja

T

b

T

1

O

h

e

R

O

2

R

O

d

n

Ja

To

To

V. Tunni kokkuvõte.

– Millest sõltub jõe vooluhulk? (Alast, kus see voolab.) Milline on jõgede hoovus tasandikel? (Sujuv.) Milline on jõgede hoovus mägedes? (Tormiline.)

– Millest jõed ja järved toituvad? (Maa-alune ja pinnavesi.)

Õpilane loeb luuletust.

Mööda jõesängi jookseb sinine oja.

On mägijõgesid, on orujõgesid.

Kõik nemad erinevad pikkused ja sügavused.

Kuid nad kõik jooksevad merre, ookeani äärde,

Vee avarustesse, kus tuul on äge.

- Leidke koomilisest luuletusest viie Venemaa jõe nimed.

JA Volga Ma valmistasin snadi ette ob e.

- Eh, ma tahaksin Žigulit,

Muidu ei jätku tulekahjuks Lena,

Nokas kandmine pole asi!

Või tooge see mulle autoga Kama Taga

Uural y palke, neid korraga paarkümmend?!

Õppetund 38
Teema: Mageveekogud

Eesmärgid: tutvustada mõistet “järv”; tutvustada teile Venemaa hämmastavaid järvi; õppida kaardil veekogusid leidma; areneda Loomingulised oskused, tähelepanu.

Varustus: füüsiline kaart Venemaa, kodumaa; fotod järvedest, mageveekogude elanikest.

Tundide ajal

I. Teemasõnum.

- Arva ära mõistatus:

 Keset põldu on peegel, klaas sinine, raam roheline. (Järv.)

II. Töö õpiku järgi.

- Mis on jõgi? Nimetage jõe osad. Kirjeldage, millised on jõed. Kuidas see maitseb jõe vesi? Mis veekogudel peale jõgede on mage vesi? Lugege õpiku teksti. Millistele veekogudele see viitab? (Järvede kohta.)

- Mis on järv? (Järv on looduslik veekogu, lohk (masendus), mis on pidevalt veega täidetud.)

– Mis tüüpi järvi seal on? Nimeta kõige rohkem suur järv meie planeedist. (Kaspia.) Nimeta kõige rohkem sügav järv maapinnal. (Baikal.)

– Leidke kaardilt Kaspia meri ja Baikali järv. Arutage, kuidas need järved tekkisid.

Õpetaja räägib meie riigi imelistest järvedest.

III. Töötage trükitud märkmikus.

Ülesanne 10.

– Mis on pildil näidatud? (Mountain Lake.) Kuidas ja kus see tekkis? Mitu jõge voolab järvest välja? (Üks jõgi.) Kas järve vesi on soolane või mage? (Värske.)

Ülesanne 11.

- Lahendage ristsõna, arvake ära märksõna ja koostage sellele küsimus.


6

1

G

O

R

s

2

R

e

To

A

th

3

O

h

e

R

O

4

m

O

R

e

5

b

O

b

R

(Geiser - kuum maa-alune vesi purskkaevudest purskamas.)

IV. Frontaalne töö.

Õpetaja räägib järvede tekkest.

Olenevalt sellest, kus ja kuidas järv tekkis, kust see täieneb veevaru ja milline vesi selles on, on mitmeid järvede klassifikatsioone.

Esiteks jagunevad järved soolasteks ja värsketeks. Enamik järvi on värsked. Soolajärvedel pole reeglina vee väljalaskeavasid ja seetõttu settivad neisse sattuvad mineraalsoolad põhja ja kristalliseeruvad. Maailma soolaseim järv on Surnumeri. Vesi selles on 8 korda soolasem kui ookeanivesi. Teiseks jagunevad järved nn kuivadeks ehk hooajalisteks ja püsivalt eksisteerivateks. Kuivad järved on Austraalias tavalised. Selline on näiteks Erie järv. Selle põhja katab 4,5 m paksune soolakiht Ainult vihmaperioodil täitub järv veega.

Järved moodustuvad erineval viisil. Paljud ilmusid jääajal, kui jää kattis ala, millele nad hiljem tekkisid. Liikumine aitab järve teket maakoor, mis tekib erinevatel geoloogilistel põhjustel. Sarnasel viisil Tekkisid Kaspia meri ja Baikali järv, mille sügavus ulatub 1640 m-ni.

Mõnikord tekivad järved kraatrites kustunud vulkaanid. See on kraatrijärv USA-s Oregonis.

Sageli võivad mägipiirkondades maalihked moodustada jõgedel looduslikke tamme. Sellest saab hiljem üks järvede tekke põhjusi. Kuid need ei kesta kaua. Enamasti maapinnast koosnevad tammid lagunevad kiiresti.

Hüdroenergeetika arenguga kerkib maailma järjest rohkem “tehisjärvi” – veehoidlaid.

Paljud elavad järvedes erinevaid taimi. Nende mitmekesisus on seletatav erinevustega kliimas, järve kõrgusel merepinnast ja pinnase heterogeensusest. Inimesel on suur mõju ka järvede taimestikule. Taimed ei too kasu mitte ainult loomadele, vaid ka järvele endale, vabastades suur hulk hapnikku. Seisev vesi aitab kaasa märgalade tekkele järvede ümber.

Järvede taimestik jaguneb elupaigavööndite järgi 3 tüüpi.

Tsoon hüpiktaimed asub ranniku lähedal; siin kasvada holly, vesiroos.

Tsooni elanikud veealused taimed pole järve pinnal nähtavad: see sammal, kanada umbrohi.

Viimane rühm - ujuvad taimed. Need on taimed, mis elavad veepinnal, nad ei ole põhjaga seotud ja võivad liikuda mööda järve pinda igas suunas. See veesõdur, pardirohi.

Mitmekesine ja loomamaailm järved

Inimesed on järvede äärde elama asunud juba pikka aega. Neid kasutatakse kalastamiseks, kaubaveoks ning spordivõistlusteks ja vaba aja veetmiseks. Kahjuks reostavad inimesed sageli järvi tööstusheitmed ja jäätmed Põllumajandus. Praegu käib võitlus järvereostuse vastu.

V. Tunni kokkuvõte.

– Nimetage see mageveekogud, Venemaa järved, järve elanikud.

– Miks on mageveekogusid vaja kaitsta?




Meie piirkond on veerikas. Veekogusid on erinevaid: allikad, ojad, jõed, järved, tiigid. Kõik need on inimestele olulised ja neid kasutatakse laialdaselt. Veehoidlad kaunistavad meie piirkonda. Peame tagama, et need jääksid puhtaks ja ilusaks.


See kaamel on elav ime! See kaamel on elav ime! Kaamelil on kaks küüru. Kaamelil on kaks küüru. Ta joob praegu piisavalt - Ta joob praegu piisavalt - Ta võib juua pool kaevust. Ta võib juua pool kaevust. Aga siis kõrbes, Aga siis kõrbes, Kus pole jälgegi veest, Kus pole jälgegi veest, Ta võib minna palju päevi, Võib-olla võib ta minna palju päevi ilma selle pärast muretsemata. Ära tema pärast muretse.





















Rääkige meile, kes vajab vett ja miks. Rääkige meile, kes vajab vett ja miks. Kas auto, jalgratas, allveelaev või mänguasjatehas saab töötada ilma veeta? Kas auto, jalgratas, allveelaev või mänguasjatehas saab töötada ilma veeta? Mis hääli vesi teeb? Milliste sõnadega saab vett kirjeldada? Mis hääli vesi teeb? Milliste sõnadega saab vett kirjeldada? Vesi: vesi: - pritsiv - müriseb - vulisev - selge - pilvine - läbipaistev - külm













Millise arstita kuivaksid kõik puud ja põõsad ja me ei saaks elada? Miks ja mis eesmärgil loomad pesevad ja puhastavad oma keha? Miks on halb olla räpane? Kuhu koguneb inimkehale kõige rohkem mustus? Kuidas hoolitsete oma keha puhtuse eest? Loeme dr Water nõuandeid:


Peske põhjalikult kord nädalas. Peske põhjalikult kord nädalas. Hommikul pärast magamist peske käed, nägu, kael, kõrvad. Hommikul pärast magamist peske käed, nägu, kael, kõrvad. Iga päev peske jalgu ja käsi enne magamaminekut. Iga päev peske jalgu ja käsi enne magamaminekut. Peske kindlasti käsi pärast toa, tualeti koristamist, mängude mängimist, loomadega suhtlemist, aias töötamist või ühistranspordis reisimist. Peske kindlasti käsi pärast toa, tualeti koristamist, mängude mängimist, loomadega suhtlemist, aias töötamist või ühistranspordis reisimist.



Lugu mikroobidest Kunagi elasid mikroobid – erinevate haiguste kandjad. Rohkem kui midagi muud armastasid nad mustust. Mida räpasem see oli, seda meeldivam see neile oli ja seda rohkem neid seal oli. Kunagi elasid mikroobid, kes kandsid erinevaid haigusi. Rohkem kui midagi muud armastasid nad mustust. Mida räpasem see oli, seda meeldivam see neile oli ja seda rohkem neid seal oli.


Keegi jättis lauale pesemata taldrikud, puru ja leivatükid. Siin on nagu kärbes. Ja tema käppadel on sadu mikroobe, eriti kui ta tuli prügihunnikust. Keegi jättis lauale pesemata taldrikud, puru ja leivatükid. Siin on nagu kärbes. Ja tema käppadel on sadu mikroobe, eriti kui ta tuli prügihunnikust.


Kärbes lendas minema, aga pisikud jäid lauale, taldrikule, lusikatele, leivale. Nad istuvad ja mõtlevad: "Hea, et maailmas on räpaseid inimesi ja kärbseid." Ja seal oli vabadus mikroobidele. Võite selle saada inimese kätele või inimese suhu. Ja siis on haigus vaid kiviviske kaugusel! Kärbes lendas minema, aga pisikud jäid lauale, taldrikule, lusikatele, leivale. Nad istuvad ja mõtlevad: "Hea, et maailmas on räpaseid inimesi ja kärbseid." Ja seal oli vabadus mikroobidele. Võite selle saada inimese kätele või inimese suhu. Ja siis on haigus vaid kiviviske kaugusel!