Конспект заняття за програмою "Екологічний буквар" на тему "Літера Р. Росомаха

Вода на землі.
Мета: познайомити із джерелами питної водидонести до свідомості дітей значення води для життя на Землі та необхідність дбайливого до неї ставлення; розвивати любов до природи.
- Подивіться на екран (слайд 1). Що сталося із квіткою? Чому це сталось?
1. відгадайте загадку.
Без чого не може мама Щоб росли колоски хліба,
Ні готувати, ні прати, Щоб пливли кораблі,
Без чого, ми скажемо прямо, Щоб варилися киселі,
Людині вмирати? Щоб не було лиха -
Щоб лився дощ із неба, Жити не можна нам без… (води)
- Про що сьогодні говоритимемо?
- Які навчальні завданнями собі поставимо?
Сьогодні ми здійснимо подорож країною Цариці-водиці.
Коли люди полетіли до космосу, вони побачили, що наша Земля блакитна. Більшість поверхні земної кулізаймає вода.
- А якби на Землі раптом зникла б вся вода? Ось як це виглядало б
- Що змінилося? (Змінився колір – немає блакитного та зеленого)
- Так, зелений коліртеж зник. Чому це сталось?
- Ніщо на Землі не може жити без води!
- Давайте повернемо воду на Землю та подумаємо, де вона міститься (у морях, океанах, річках, струмках, озерах).
- Правильно. Але в морях та океанах вода солона, а людині потрібна прісна. На жаль, чистої прісної води залишається дедалі менше. В чому причина? (люди забруднюють річки та озера, не економлять воду)
- Скоро може статися так, що нам не буде чого пити. Адже людині для життя вода просто необхідна, тому що вона на 70% складається з рідини, запаси якої потрібно постійно поповнювати. Звісно, ​​людина не пляшка, наповнена водою. Давайте подумаємо, де в організмі людини міститься вода? (слина, кров, сльози)
- У кожній клітині нашого організму, у кожній посудині міститься рідина.
– Звідки ми з вами можемо отримати воду?
- З їжі: з овочів, фруктів та іншої їжі, з напоїв
2. перша зупинка «Вгадай-ка»
Назвіть джерела води, розгадавши загадки.
З землі пробився,
Як серце, б'ється.
Ти в спеку напився,
І інший нап'ється. (джерело)
Будинок дізнаєшся легко:
У чотирьох стінах – вода.
І журавель біля входу
Роздає всім воду. (Криниця)
Все на світі відбиває. Напоїть і освіжить.
І весь час тікає, та не втече. (Річка)
Надворі горою,
А у хаті водою. (Сніг)
Увечері народиться,
Ніч живе,
А вранці вмирає. (роса)
Розгадайте ребуси.
3. друга зупинка «подумай»
Якось посперечалися Знайка з Незнайком.
Знайка: більша частинаповерхні Землі вкрита морями, річками, озерами та океанами.
Незнайко: а ось і ні. У Сонячному місті води менше, ніж суші. Багато води буває лише після дощу. Значить, і на Землі води більше буває тільки після дощу, а в пустелі її зовсім немає.
Знайка: вода міститься в ґрунті та в повітрі. Високо в горах, на полюсах вона постає перед нами у вигляді снігу та льоду.
Незнайка: у ґрунті та в повітрі води зовсім немає. Інакше ми все життя ходили б у гумових чоботях по бруду. А в повітрі води й поготів бути не може, бо в інакшеми б дихали рідким повітрям, а рідкого повітряне буває.
Знайка: вода має плинність, безбарвна і не має запаху і смаку. Вода – добрий розчинник для багатьох речовин.
Незнайка: розчинник продається тільки в магазинах і дуже небезпечний для людини, тому вода не може бути розчинником.
Знайка: при нагріванні вода розширюється, а при охолодженні стискається. Проте замерзаючи, вона розширюється і перетворюється на кригу. При нагріванні до 100 градусів вода перетворюється на пару.
Незнайка: при температурі 100 градусів вода кипить, а не перетворюється на пару. Якби вона перетворилася на пару, то стався б вибух: бац! І замість води одразу багато пари! А якщо вода не вибухає, то все це про пару - брехня!
- Визначте, хто з них правий і чому?
- У кожного з вас є склянка з водою
1) Розглянь воду у склянці.
Якого вона кольору?
Чи можна через неї бачити предмети?
Висновок: вода безбарвна та прозора
2) Понюхай:

Чи має вона запах?
Висновок: вода не має запаху
3) Згадайте, яка вода на смак. Чи можна сказати, що вона кисла чи солона, чи гірка, чи солодка?
Чи має вона смак?
Висновок: вода не має смаку
Отже, які властивості має вода? (вода має прозорість і плинність, кольори, форми і смаку не має)
Знайка стверджував, що вода є добрим розчинником для деяких речовин. Які ж речовини можуть розчинятися у воді? Давайте перевіримо. (робляться досліди)
З'єднайте стрілочкою воду і ту речовину, для якої вона є добрим розчинником.
вода
сіль
цукор
масло
пісок

Підсумок: що цікавого впізнали?

"Природознавство 5 клас" - Схеми використання ЦОР на уроках. Низка уроків має недоліки технічного плану. Підготовка до уроку; під час проведення уроку; во позаурочної роботи. Відповідність вимогам СанПіну. Використання ЦОР. Завдання ЦОР. Позитивні сторони: Використання ЦОР значно підвищує Редактор презентацій.

«Навколишній світ школа Росії» - Навички співпраці з однолітками в різних ситуаціях. Визначення причинно-наслідкових зв'язків. Реалізація ідеологічної основи ФГОС – концепції духовно-морального розвитку та виховання особистості громадянина Росії. Здатність приймати та зберігати цілі та завдання навчальної діяльності(Регулятивні УУД).

«Програма з навколишнього світу» - Тематичне планування. Реалізує засади діяльнісного підходу. Перевага УМК "Початкова школа 21 століття". Гурток « Юний еколог». Календарно- тематичне плануванняуроків навколишнього світу Навчальний предмет " Навколишній світ». Відображає інтереси та потреби сучасної дитини. Проектування окремого уроку.

«Робота з підручником» - Формування умінь роботи з підручником на предметі «навколишній світ» має проводитися систематично. Самостійна роботаз книгою переслідує спільні цілінавчання, виховання, розвитку молодших школярів. У роботі з підручником необхідно застосовувати різноманітні методичні прийоми. Усвідомлення теоретичного матеріалу, розвиток пізнавальної діяльності, формування практичних уміньта навичок.

«Сучасний урок навколишнього світу» - Складання плану завдання. «Перспективна початкова школа» О.Н.Федотова, Г.Ф.Трафімова. Інтернет – ресурси для підготовки до сучасному уроку. Місце навчального предметав навчальному плані. Класифікація методів. Устаткування. Вихідні уявлення про природні та соціальних об'єктах. Інформаційно-комунікативна розробка.

«Курс Навколишній світ» - Методи отримання нової інформації: Розділи: Введення Будова організму людини Люди на Землі. Форми навчання. Розділи. " Я учень ". Тижнева організація змісту (2години) ДОВОЛЯЄ. Методи актуалізації: Розповідь та розповідь у картинках із незакінченим сюжетом дискусія. Класи. «Навколишній світ» перший клас.

Всього у темі 25 презентацій




Наша місцевість багата на воду. Зустрічаються різні водоймища: джерела, струмки, річки, озера, ставки. Усі вони мають важливе значеннядля людей і широко використовуються. Водойми прикрашають нашу територію. Ми повинні стежити за тим, щоб вони залишалися чистими та красивими.


Ось верблюд – живе диво! Ось верблюд – живе диво! Два горби є у верблюда. Два горби є у верблюда. Вдосталь він поки що нап'ється - Вдосталь він поки що нап'ється - Може випити півколодязі. Може випити півколодязі. Але зате потім у пустелі, Але зате потім у пустелі, Де води немає і близько, Де води немає і близько, Може він по багато днів Може він по багато днів Не турбуватися про неї. Не турбуватися про неї.





















Розкажіть, кому і навіщо потрібна вода. Розкажіть, кому і навіщо потрібна вода. Чи можуть обійтися без води автомобіль, велосипед, підводний човен, фабрика іграшок? Чи можуть обійтись без води автомобіль, велосипед, підводний човен, фабрика іграшок? Які звуки видає вода? Якими словами можна описати воду? Які звуки видає вода? Якими словами можна описати воду? Вода: Вода: - плескає - дзюрчить - Булькає - Чиста - Мутна - Прозора - холодна












Без якогось лікаря засохли б усі дерева, кущі і ми не змогли б жити? Навіщо і для чого тварини купаються та чистять своє тіло? Чому погано бути брудною? Де найбільше накопичується бруду на тілі людини? Як ви дбаєте про чистоту тіла? Прочитаємо поради доктора Води:


Раз на тиждень мийся ґрунтовно. Раз на тиждень мийся ґрунтовно. Вранці, після сну, мої руки, обличчя, шию, вуха. Вранці, після сну, мої руки, обличчя, шию, вуха. Щодня мої ноги та руки перед сном. Щодня мої ноги та руки перед сном. Обов'язково мої руки після прибирання кімнати, туалету, ігор, спілкування з тваринами, роботи на городі, поїздки у транспорті. Обов'язково мої руки після прибирання кімнати, туалету, ігор, спілкування з тваринами, роботи на городі, поїздки у транспорті.



Казка про мікроби Жили-були мікроби – рознощики різних хвороб. Найбільше у світі вони любили бруд. Чим брудніше, тим їм було приємніше і тим більше їх ставало. Жили-були мікроби – рознощики різних хвороб. Найбільше у світі вони любили бруд. Чим брудніше, тим їм було приємніше і тим більше їх ставало.


Ось на столі хтось залишив невимиті тарілки, крихти, шматочки хліба. Тут як тут муха. А на її лапках сотні мікробів, особливо якщо вона прилетіла зі смітника. Ось на столі хтось залишив невимиті тарілки, крихти, шматочки хліба. Тут як тут муха. А на її лапках сотні мікробів, особливо якщо вона прилетіла зі смітника.


Муха полетіла, а мікроби залишилися на столі, на тарілці, на ложках, хлібі. Сидять і думають: «Як добре, що на світі їсти грязнули й мухи». І стало мікробам роздолля. І на руки можна потрапити, і до рота до людини. А там уже до хвороби рукою подати! Муха полетіла, а мікроби залишилися на столі, на тарілці, на ложках, хлібі. Сидять і думають: «Як добре, що на світі їсти грязнули й мухи». І стало мікробам роздолля. І на руки можна потрапити, і до рота до людини. А там уже до хвороби рукою подати!

Відгадайте загадку

  • Багато її – біда!
  • Мало її – біда!
  • Потрібна нам завжди
  • Більше, ніж їжа.
Скільки часу можна прожити без води?
  • Людина – 3 дні
  • Верблюд – 8 днів
  • Людина повинна вживати за добу не менше 3 літрів води
  • Зупинка "Навчальна"
Наша місцевість багата на воду. Зустрічаються різні водоймища: джерела, струмки, річки, озера, ставки. Всі вони мають важливе значення для людей та широко використовуються. Водойми прикрашають нашу територію. Ми повинні стежити за тим, щоб вони залишалися чистими та красивими.
  • Ось верблюд – живе диво!
  • Ось верблюд – живе диво!
  • Два горби є у верблюда.
  • Вдосталь він поки що нап'ється -
  • Може випити півколодязі.
  • Але потім у пустелі,
  • Де води немає і близько,
  • Може він по багато днів
Не турбуватися про неї.
  • Верблюд за 10 хвилин випиває 135 літрів води.
Верблюд за 10 хвилин випиває 135 літрів води.
  • Скажи джерело -
  • Скажи джерело -
  • І ось виник, біжить у зеленій гущавині
  • Веселий ключ дзюрчить.
  • Ми і джерело звемо ключем
  • (ключ від дверей
  • Тут ні до чого)
  • Зупинка
"Вгадай-но"
  • Відгадай загадки
  • Все на світі відбиває…
  • Напоїть і освіжить.
  • І весь час тікає,
І ніяк не втече.
  • Річка З землі пробився,
  • З землі пробився,
  • Як серце б'ється.
  • Ти в спеку напився,
І інший нап'ється.
  • Струмок
  • Струмок
  • Будинок дізнаєшся легко: Учотирьох стінах
  • - Вода,
  • І журавель біля входу
Роздає всім воду.
  • Криниця Назвіть добрі справи води.
  • Назвіть добрі справи води.
  • Відгадайте кросворд на с.55
  • Вода:
  • Возить
  • Охолоджує
  • Зцілює
Гасить
  • Розкажіть, кому і навіщо потрібна вода.
  • Розкажіть, кому і навіщо потрібна вода.
  • Чи можуть обійтись без води автомобіль, велосипед, підводний човен, фабрика іграшок?
  • Відгадайте кросворд на с.55
  • Які звуки видає вода? Якими словами можна описати воду?
  • Плечеться
  • Журчить
  • Булькає
  • Чиста
  • Мутна
  • Прозора
холодна
  • Тут ні до чого)
  • Розгадайте ребуси
"Подумай"
  • Де використовується вода у будинку? (С.54, № 2)
  • Де використовується вода у будинку? (С.54, № 2)
Про що попереджає Мойдодир? (С.55, № 4)
  • Без якогось лікаря засохли б усі дерева, кущі і ми не змогли б жити?
  • Навіщо і для чого тварини купаються та чистять своє тіло?
  • Чому погано бути брудною?
  • Де найбільше накопичується бруду на тілі людини?
  • Як ви дбаєте про чистоту тіла?
  • Прочитаємо поради доктора Води:
Раз на тиждень мийся ґрунтовно.
  • Раз на тиждень мийся ґрунтовно.
  • Вранці, після сну, мої руки, обличчя, шию, вуха.
  • Щодня мої ноги та руки перед сном.
  • Обов'язково мої руки після прибирання кімнати, туалету, ігор, спілкування з тваринами, роботи на городі, поїздки у транспорті.
Я під краном руки мила,
  • Я під краном руки мила,
  • А обличчя помити забула.
  • побачив мене Трезор,
  • Закричав: «Який…!»
Зупинка «Казкова» Казка про мікроби
  • Жили-були мікроби – рознощики різних хвороб. Найбільше у світі вони любили бруд. Чим брудніше, тим їм було приємніше і тим більше їх ставало.
Ось на столі хтось залишив невимиті тарілки, крихти, шматочки хліба. Тут як тут – муха. А на її лапках - сотні мікробів, особливо якщо вона прилетіла зі смітника.
  • Ось на столі хтось залишив невимиті тарілки, крихти, шматочки хліба. Тут як тут – муха. А на її лапках - сотні мікробів, особливо якщо вона прилетіла зі смітника.
Муха полетіла, а мікроби залишилися на столі, на тарілці, на ложках, хлібі. Сидять і думають: «Як добре, що на світі є грязнули і мухи».І стало мікробам роздолля. І на руки можна потрапити, і до рота до людини. А там уже до хвороби рукою подати!
  • Муха полетіла, а мікроби залишилися на столі, на тарілці, на ложках, хлібі. Сидять і думають: «Як добре, що на світі є грязнули і мухи».І стало мікробам роздолля. І на руки можна потрапити, і до рота до людини. А там уже до хвороби рукою подати!

; показати значення води у природі; вчити визначати вплив людини на водоймища; формувати екологічну свідомість та бережливе ставленнядо природи.

Обладнання: картки із представленими завданнями; ребуси; кросворд «Частини річки».

Хід уроку

I. Повідомлення теми уроку.

– Назвіть джерела питної води.

- Відгадайте загадки:

Трохи тремтить на вітерці стрічка на просторі,

Вузький кінчик – у джерелі, а широкий – у морі.

(Річка, її джерело, гирло.)

З землі пробився, як серце б'ється.

Ти в спеку напився і інший нап'ється.

(Джерело.)

Будинок дізнаєшся легко: у чотирьох стінах – вода.

І журавель біля входу роздає всім воду.

(Колодязь.)

ІІ. Робота з підручника.

- Чи доводилося вам спостерігати джерело якоїсь річки або її гирло? Як вони виглядали?

– Чи ви були на гірській річці?

- Чи плавали ви на кораблі по рівнинній річці? Чим різняться водні потокиу гірській та рівнинній річках?

Завдання 2.

– Прочитайте у підручнику вірш Володимира Орлова. Про що цей вірш? (Про значення річки для живої природи та для людини.)

Завдання 3.

– Чим важливі річки?

Місцеві кліматичні умовивпливають на тварину та рослинний світрічки. У річках велика різноманітність риб. Трапляються і великі річкові тварини. Річки та його береги багаті рослинністю. З давніх-давен люди селилися по берегах річок, оскільки, живучи біля води, вони мали можливість вирощувати хліб та інші культурні рослини. Тут було достатньо води для поливу. , то, звичайно, помітите, що все великі містарозташовані на берегах річок. Тисячоліттями річки використовувалися для подорожей і як торгових шляхів. І сьогодні річками перевозиться величезна кількість людей та вантажів.

- Що таке гребля? (Споруда, що перегороджує річку для підйому рівня води.)

– Назвіть штучні водоймища. (Водосховища, ставки, канали.)

– Навіщо потрібні канали?

– Як харчуються ріки?

– У яку пору року особливо багато води у річках? (Навесні.)

– Чим небезпечні річки?

– Що таке повінь?

– Як називаються насипи на берегах найбільш небезпечних річок? (Дамби.)

— Подумки пропливіть річкою. Обговоріть, як люди забруднюють річку. Назвіть добрі справи води.

Завдання. Вставте пропущені слова в текст (на дошці).

Усьому живому … (Потрібна)вода. Прісної води на Землі … (мало). Необхідно … (дбайливо)витрачати воду. Крани в будинку мають бути … (закриті). Не можна … (забруднювати)водоймища.

– Користуючись малюнками (На с. 192), розкажіть, кому і навіщо потрібна вода.

– Заповніть хрестословицю. (Возить, миє, охолоджує, напує, зцілює, гасить.)Прочитайте ключове слово. (Водиця.)

- Чи можуть обійтися без води автомобіль, велосипед, підводний човен, фабрика іграшок? Які звуки видає вода? (Плеще, дзюрчить, булькає.)

- Якими словами можна описати воду? (Чиста, каламутна, прозора.)

Завдання 7 (Малювання річки за описом).

Завдання 8 (Підписи до малюнків). (Гейзер, водоспад, гребля.)

Завдання 9.

– Розгляньте схему та напишіть, що на ній зображено. (Річки Московської області.)Які річки поєднує канал імені Москви? (Волгу, Клязьму, Істру, Рузу, Москву-ріку.)

- Назвіть водосховища Московської області.

IV. Фронтальна робота

– Прочитайте ребуси. (Волга, Москва, Дон, берег, русло.)

– Розкажіть, використовуючи малюнок, як дії людини можуть вплинути на навколишню природу.

– Відгадайте кросворд «Частини річки».

1. Природне заглиблення лежить на поверхні суші, заповнене водою. (Озеро.)

2. Як називається місце виходу підземних вод поверхню землі? (Джерело.)

3. Тече, тече – не витікає, біжить, біжить – не вибіжить.
(Річка.)

4. Як називається початок річки? (Виток.)

5. Місце впадання річки у море чи озеро. (Устя.)

6. Як називається річка, яка впадає у головну річку? (Приплив.)


5

6

4

у

п

і

з

3

р

е

до

а

з

т

і

т

ь

т

1

о

з

е

р

о

2

р

о

д

н

і

до

до

V. Підсумок уроку.

– Від чого залежить течія річки? (Від місцевості, де вона протікає.)Яка течія біля річок на рівнинах? (Плавне.)Яка течія біля річок у горах? (Бурхливе.)

– Чим харчуються річки та озера? (Підземними та поверхневими водами.)

Учень читає вірш.

По руслу біжить блакитний потік.

Є гірські річки, річки долин.

Всі вони різних довжинта глибин.

Але всі вони до моря біжать, в океан,

До водних просторів, де вітер-буян.

- Знайдіть у жартівливому вірші назви п'яти річок Росії.

І волгаготувала снад обе.

- Ех, "Жигулі" мені б потрібні,

А то для вогню не вистачає лена,

У дзьобі нести його – це не діло!

Або привезти мені машиною КамаЗа

Уралські колоди, штук двадцять так відразу?!

Урок 38
Тема: Прісні водоймища

Цілі:запровадити поняття «озеро»; познайомити із дивовижними озерами Росії; вчити знаходити по карті водоймища; розвивати творчі здібності, увага.

Обладнання: фізична картаРосії, рідного краю; фотографії озер, мешканців прісних водойм.

Хід уроку

I. Повідомлення теми.

- Відгадайте загадку:

 Посеред поля лежить дзеркало, скло блакитне, зелена рама. (Озеро.)

ІІ. Робота з підручника.

– Що таке річка? Назвіть частини річки. Опишіть, якими бувають річки. Який смак річкової води? В яких водоймах, крім річок, є прісна вода? Прочитайте підручник. Про які водоймища в ньому йдеться? (Про озера.)

– Що таке озеро? (Озеро – природне водоймище, поглиблення (котловина), постійно заповнене водою.)

– Які бувають озера? Назвіть саме велике озеропланети. (Каспійське.)Назвіть саме глибоке озерона землі. (Байкал.)

– Знайдіть на карті Каспійське море та озеро Байкал. Обговоріть, як утворились ці озера.

Вчитель розповідає про дивовижні озера нашої країни.

ІІІ. Робота в зошиті друкованій основі.

Завдання 10.

- Що зображено на малюнку? (Гірське озеро.)Як і де воно утворилося? Скільки річок випливає із озера? (Одна річка.)Вода в озері солена чи прісна? (Прісна.)

Завдання 11.

- Вирішіть кросворд, відгадайте ключове слово і складіть до нього питання.


6

1

г

о

р

ы

2

р

е

до

а

й

3

о

з

е

р

о

4

м

о

р

е

5

б

о

б

р

(Гейзер – гаряча підземна вода, що б'є фонтанами.)

IV. Фронтальна робота

Вчитель розповідає про освіту озер.

Залежно від того, де і як утворилося озеро, звідки його поповнюється. водний запасі яка у ньому вода, є кілька класифікацій озер.

По-перше, озера діляться на солоні та прісні. Більшість озер – прісні. Солоні озера, як правило, не мають виходів для води, і тому мінеральні солі, що потрапляють до них, осідають на дно та кристалізуються. Найсолоніше озеро у світі – Мертве море. Вода в ньому солоніша за океанську в 8 разів. По-друге, озера поділяються на так звані сухі, або сезонні, і постійно існуючі. Сухі озера часто зустрічаються в Австралії. Таке, наприклад, озеро Ері. Його дно вкрите шаром солі завтовшки 4,5 м. Лише в період дощів озеро наповнюється водою.

Формуються озера по-різному. Багато хто з'явився в льодовиковий період, коли лід покривав ту місцевість, на якій вони згодом утворилися. Допомагає утворенню озер рух земної кори, що відбувається з різних геологічним причин. Подібним чиномвиникли Каспійське море та озеро Байкал, глибина якого досягає 1640 м.

Іноді озера утворюються у кратерах згаслих вулканів. Таке кратерне озеро в Орегоні США.

Часто в гірських районах зсуви можуть утворювати природні греблі на річках. Це згодом стає однією із причин виникнення озер. Але вони недовговічні. Дамби, що складаються в основному із землі, швидко руйнуються.

З розвитком гідроенергетики у світі з'являється дедалі більше «рукотворних озер» – водосховищ.

В озерах живе багато різних рослин. Їхня різноманітність пояснюється відмінностями в кліматі, висотою розташування озера над рівнем моря, неоднорідністю грунту. Величезний вплив на рослинність озер має і людина. Рослини приносять користь не тільки тваринам, а й самому озеру, виділяючи велика кількістькисню. Стояча вода сприяє утворенню навколо озер заболочених ділянок.

Рослинність озер по зонам проживання ділиться на 3 типи.

Зона спливаючих рослинрозташована неподалік берега; тут ростуть гостролист, водяна лілія.

Мешканці зони підводних рослинне видно на поверхні озера: це мох, канадський бур'ян.

Остання група – плаваючі рослини. Це рослини, що живуть на поверхні води, вони не пов'язані з дном і можуть переміщатися поверхнею озера в будь-якому напрямку. Це водяний солдатик, качине бур'ян.

Різноманітний і тваринний світозер.

Люди здавна селяться берегами озер. У них ловлять рибу, перевозять ними вантажі, використовують для спортивних змагань і відпочинку. На жаль, люди часто забруднюють озера промисловими викидамита відходами сільського господарства. В даний час ведеться боротьба із забрудненням озер.

V. Підсумок уроку.

– Назвіть прісні водоймища, озера Росії, мешканців озер.

– Чому прісні водоймища необхідно охороняти?