Закон збереження маси речовини у хімічних реакціях. Презентація до уроку з хімії (8 клас) на тему: Закон збереження маси речовин



















Назад Вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі уроку:

1. Освітні : систематизувати знання учнів про класифікацію речовин, навчити учнів складати рівняння хімічних реакцій згідно із Законом збереження маси речовин.

2. Розвиваючі: удосконалювати вміння учнів під час складання хімічних рівнянь, розвивати вони вміння порівнювати і узагальнювати, стійку увагу; розвивати аналітичне мислення; здійснювати міжпредметний зв'язок.

3. Виховні: формувати інформаційну та комунікативну культуру.

Обладнання та реактиви: ваги, пробірки, колби, HCL, CuSO 4, CaCO 3 , H 2 SO 4 Cu(OH) 2 .

Тип уроку: комбінований.

План уроку:

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація знань. (Рішення кросворду, диктант).
  3. Вивчення нового матеріалу:
    а) історична довідка;
    б) демонстрація дослідів;
    в) формулювання закону;
    г) хімічні рівняння.
  4. Закріплення (Виконання вправ).
  5. Підсумки уроку.
  6. Домашнє завдання.
  7. Пісенька.

Хід уроку

1. Орг.момент.

Вітання.

Девіз уроку: “ О, скільки нам відкриттів дивовижних

Готує просвіти дух…”

Сьогодні на уроці ми говоритимемо про відкриття, дізнаємося багато нового, ми повторимо пройдений матеріал, згадаємо, як пишуться формули речовин, познайомимося із законом збереження маси речовин, навчимося писати рівняння. А для досягнення наших цілей ми працюватимемо за таким планом: (на екрані з'являється план).

2. Актуалізація знань

– Згадайте, які явища існують у природі.

– Чим фізичні явищавідрізняються від хімічних?

– Чим супроводжуються хімічні реакції?

– Як позначають речовини у хімії?

– Хто запропонував таке позначення?

А тепер зверніть увагу на екран. Ви бачите кросворд, розгадавши який ви не тільки повторите те, що всім відомо, але й дізнаєтесь про тему нашого сьогоднішнього уроку.

Зверніть увагу, заголовок написано, а ключове слово виділено червоним кольором та зашифровано. Після вирішення вірні відповіді з'являються на екрані.

Молодці! Таким чином, тема нашого уроку: “ Хімічні рівняння.

Закон збереження маси речовин”

Відкриваємо зошити, пишемо число, тему уроку.

Нині ми з вами напишемо диктант.

Я називатиму речовини, а ви записуватимете формули.

Ba(N O 3), BaCL 2, HCL, Cu SO 4 , CaCO 3 ,H 2 O, NaOH, H 2 SO 4 , HNO 3 ,AL 2 O 3,

Zn (N O 3) 2 , Mg CL 2 .

На екрані з'являються вірні формули. Учні звіряють свої записи.

3. Вивчення нового матеріалу.

Тепер, коли ми згадали знаки, формули, приступимо до вивчення нового матеріалу.

Історична довідка

З.С.М.В. був відкритий великим російським ученим Ломоносовим у 1748 році, пізніше підтвердив цей закон у 1789 році французький хімікЛавуазьє. Яка ж історія відкриття?

Допитливий розум Ломоносова займала думку про те, що відбувається з речовинами, що вступають у хімічну реакцію.

Чи змінюється їх склад та маса?

Він проводив досліди.

Спочатку він брав для дослідів судини з відкритими отворами. Маса змінювалася.

Потім він провів досліди в запаяних скляних ретортах - маса залишалася незмінною.

Тоді він пояснив закон тим, що при хімічних реакціяхатоми не зникають і не виникають, а відбувається лише їх перегрупування.

Зараз ми з вами проведемо досліди, які б підтверджували відкриття Ломоносова.

Демонстрація дослідів:

Який висновок ми можемо зробити, як змінилася маса речовин?

Який закон фізики має смислове значення? (Закон збереження енергії).

Як він формулюється?

У всіх явищах, що відбуваються у природі, енергія не виникає і не зникає. Вона тільки перетворюється з одного виду на інший, при цьому її значення зберігається.

– Тепер, коли ви згадали закон збереження енергії та дізналися про суть закону збереження маси речовин. спробуйте сформулювати сам Закон збереження маси веществ.(на екрані з'являється закон)

– Запишіть у зошиті.

Маса речовин, що вступили в хімічну реакцію, дорівнює масі речовин, що утворилися внаслідок реакції.

– Речовини вступають у реакцію, утворюються нові речовини.

Ми про все це говоримо. Як це можна записати?

А записують ці процеси за допомогою рівнянь.

Як у російській мові ви з літер складаєте слова, а зі слів речення, так і в хімії із символів – формули, із формул – рівняння.

Для запису рівнянь у хімії використовуються такі знаки:

Записуючи рівняння, слід дотримуватися наступного алгоритму дій (на екрані).

N 2 +H 2. -> NH 3
N 2 +3 H 2 -> 2NH 3

– Хлопці, хто зможе припустити, що таке хімічне рівняння?

(Формулювання з'являється на екрані)

– Хімічне рівняння – це умовний запис хімічної реакції у вигляді хімічних формул.

Речовини, що беруть участь у реакції називаються реагентами.

Речовини, що утворюються внаслідок реакції – продуктамиреакції.

Учні записують у зошити.

– А тепер складемо рівняння реакції, які ми провели.

2HCL+ CuSO 4 ->CuCL 2 + H 2. SO 4
2HCL+ CaCO 3 ->Ca CL 2 + H 2 CO 3
Cu(OH) 2 + H 2 SO 4 -> Cu SO 4 + H 2 Про

4. Вправи для закріплення

– Хлопці, хто має запитання?

– А зараз ми виконаємо кілька вправ для закріплення:

1. Який коефіцієнт стоїть у рівнянні реакції перед формулою соляної кислоти

Na+ HCL-> NaCL+H 2 (2 Na+2 HCL->2NaCL+H 2)

2. Продовжіть рівняння реакції, розставте коефіцієнти:

AL + O 2 -> … (AL 2 O 3)

3. Запишіть рівняння реакції та розставте коефіцієнти: сульфат натрію з'єднується з нітратом барію з утворенням сульфату барію та нітрату натрію

(Na 2 SO 4 +Ba (N O 3) 2 -> Ba S O 4 v+ 2NaN O 3)

3. Знайдіть помилки:

Mg+HBr -> MgBr 2 +H 2 (Mg+2HBr->MgBr 2 +H 2)
BaO+ H 2 SO 4 -> Ba 2 SO 4 + H 2 O (BaO+ H 2 SO 4->BaSO 4 + H 2 O)
ZnO + HNO 3 -> ZnNO 3 + H 2 O (ZnO + HNO 3->ZnNO 3 + H 2 O)

5.Закінчіть рівняння:

Li 2 O + SO 3 =? (Li 2 SO 4)

6. Виконайте ряд перетворень, запишіть рівняння реакції:

Ca -> CaO -> (CaOH) 2

- Закінчили, добре. Зверніть увагу на екран. Візьміть один у одного зошити та перевірте себе. Змініться назад. У кого все правильно? Добре.

5. Підсумки уроку

.

– Які висновки ми можемо зробити?

– Що ми проходимо на уроці?

– Як зрівнюються рівняння?

– Хто відкрив Закон збереження маси речовин?

– Що називається рівнянням?

- Як називаються речовини, які вступили в реакцію?

- Як називаються речовини, що виходять?

Сьогодні славно попрацювали
Можу я підвести результат.
Ви всі старалися, не лінувалися
І кожен зробив скільки міг!
Виставлення оцінок.

– А тепер, запишіть у щоденниках:

Д ом.завдання .

П. 31, упр.2,3.стр.110, для допитливих упр. 2,3,4.

– Добре!

– А урок ми закінчимо пісенькою про Закон на мотив пісні “ Посмішка”.

Ломоносов цей закон відкрив
Підтвердив французький хімік Лавуазьє
Маси всіх речовин у реакцію вступників
Рівна масі речовин, що виходять
Кожен атом не дурень
Поступає рівно так:
Не виникне, не зникне
Не зміниться

Ну, а маса як завжди
Цих атомів одна
І у вихідних речовин вона не зміниться. - 2 рази

Ломоносова закон тоді
У хімії став головною панацеєю
Всі реакції тепер завжди
Складаються системою рівнянь.

Кожен атом не дурень
Поступає рівно так:
Не виникне, не зникне
Не зміниться

Ну, а маса як завжди
Цих атомів одна
І у вихідних речовин вона не зміниться. - 2 рази

1. HCL +? -> ZnCL 2 + H 2

2. O 2 +? -> CuO

Замість знаку? напишіть формулу відповідних речовин і складіть рівняння реакції:

1. CL +? -> ALCL 3

2.. HCL +? -> MgCL 2 + H 2

Замість знаку? напишіть формулу відповідних речовин і складіть рівняння реакції:

1. H 2 +? -> N H 3

2. O 2 +? -> CaO

Ba(N O 3), BaCL 2, HCL, Cu SO 4 ,

CaCO 3 ,H 2 O, NaOH, H 2 SO 4 ,

HN O 3 ,AL 2 O 3 , Zn (N O 3) 2 , Mg CL 2 .

Виконайте ряд перетворень, запишіть рівняння реакції:

Ca -> CaO->(CaOH) 2

12.02.2015 5575 688 Хайруліна Лілія Євгенівна

Мета уроку: сформувати поняття закону збереження мас, навчити складати рівняння реакцій
Завдання уроку:
Освітня: досвідченим шляхом довести та сформулювати закон збереження маси речовин.
Розвиваюча: дати поняття про хімічне рівняння як про умовний запис хімічної реакції за допомогою хімічних формул; розпочати формування навичок складання хімічних рівнянь
Виховна: прищепити інтерес до хімії, розширити кругозір

Хід уроку
I. Орг.момент
ІІ. Опитування фронтальне:
– Що таке фізичні явища?
– Що таке хімічні явища?
- Приклади фіз та хімічних явищ
- умови протікання хімічних реакцій
ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Формулювання закону збереження маси: маса речовин, що вступили в реакцію, дорівнює масі речовин, що утворилися.
З точки зору атомно-молекулярного вчення цей закон пояснюється тим, що при хімічних реакціях загальна кількість атомів не змінюється, а відбувається лише їхнє перегрупування.

Закон збереження маси речовин є основним законом хімії, всі розрахунки з хімічних реакцій виробляються з його основі. Саме з відкриттям цього закону пов'язують виникнення сучасної хіміїяк точної науки.
Закон збереження маси був теоретично відкритий 1748 року і експериментально підтверджений 1756 року російським ученим М.В. Ломоносовим.
Французький учений Антуан Лавуазьє в 1789 остаточно переконав вчений світ в універсальності цього закону. Як Ломоносов, так і Лавуазьє користувалися у своїх експериментах дуже точними вагами. Вони нагрівали метали (свинець, олово, ртуть) у запаяних судинах і зважували вихідні речовини та продукти реакції.

Хімічні рівняння
Закон збереження маси речовин застосовується у складанні рівнянь хімічних реакцій.
Хімічне рівняння – це умовний запис хімічної реакції у вигляді хімічних формул і коефіцієнтів.
Подивимося відео - експеримент: Нагрівання суміші заліза та сірки.
В результаті хімічної взаємодіїсірки та заліза отримана речовина – сульфід заліза (II) – вона відрізняється від вихідної суміші. Ні залізо, ні сірка неможливо знайти візуально виявлено у ньому. Неможливо їх поділити і за допомогою магніту. Сталося хімічне перетворення.
Вихідні речовини, що у хімічних реакціях називаються реагентами.
Нові речовини, що утворюються внаслідок хімічної реакції, називаються продуктами.
Запишемо реакцію у вигляді рівняння хімічної реакції:
Fe + S = FeS
Алгоритм складання рівняння хімічної реакції
Складемо рівняння хімічної реакції взаємодії фосфору та кисню
1. У лівій частині рівняння записуємо хімічні формули реагентів (речовин, що вступають у реакцію). Пам'ятайте! Молекули більшості простих газоподібних речовин двоатомні – H2; N2; O2; F2; Cl2; Br2; I2. Між реагентами ставимо знак +, а потім стрілку:
P + O2 →
2. У правій частині (після стрілки) пишемо хімічну формулу продукту (речовини, що утворюється при взаємодії). Пам'ятайте! Хімічні формули необхідно складати, використовуючи валентність атомів хімічних елементів:

P + O2 → P2O5

3. Відповідно до закону збереження маси речовин, число атомів до і після реакції має бути однаковим. Це досягається шляхом розміщення коефіцієнтів перед хімічними формулами реагентів та продуктів хімічної реакції.
Спочатку зрівнюють число атомів, яких у реагуючих речовинах (продуктах) міститься більше.
У даному випадкуце атоми кисню.
Знаходимо найменше загальне кратне чисел атомів кисню у лівій та правій частинах рівняння. Найменше кратне для атомів натрію –10:
Знаходимо коефіцієнти шляхом розподілу найменшого кратного на число атомів даного виду, отримані цифри ставимо до рівняння реакції:
Закон збереження маси речовини не виконано, так як число атомів фосфору в реагентах і продуктах реакції не дорівнює, чинимо аналогічно ситуації з киснем:
Отримуємо остаточний вид рівняння хімічної реакції. Стрілка замінюється на знак рівності. Закон збереження маси речовини виконано:
4P + 5O2 = 2P2O5

IV. Закріплення
V. Д/з

Завантажити матеріал

Повний текст матеріалу дивіться в файлі, що скачується.
На сторінці наведено лише фрагмент матеріалу.

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис ( обліковий запис) Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Попередній перегляд:

Тема уроку: « Хімічні рівняння. Закон збереження маси речовин»

Тип уроку: Відкриття нових знань

Основні цілі уроку:

1) Ознайомити учнів з ознаками та умовами перебігу хімічних реакцій

2) Досвідченим шляхом довести та сформулювати закон збереження маси речовини

3) Дати поняття про хімічне рівняння як про умовний запис хімічної реакції за допомогою хімічних формул

4) Розпочати формування навичок складання хімічних рівнянь

Демонстраційний матеріал та обладнання:ваги, хімічні склянки, реактиви (розчини CuSO 4 , NaOH, HCl , СаСО 3 , фенолфталеїн, Сl 2 , Н 2 SO 4 ), комп'ютер, проектор, екран, презентація)

Хід уроку

  1. Самовизначення до навчальної діяльності:

Ціль:

Створити мотивацію до навчальної діяльності у вигляді актуалізації внутрішніх мотивів (можу і хочу)

Визначити з учнями змістовні рамки уроку

Організація навчального процесуна етапі 1

  1. Як нам відомо, хімія - це наука про речовини. Що ми вже знаємо про речовини? Чи достатньо нам цих знань, щоб відповісти на всі питання, що нас цікавлять? Чи можемо ми відповісти на запитання, як відбуваються перетворення речовин? За якими законами протікають хімічні реакції? Подумайте, чому буде присвячено сьогоднішній урок?
  2. Правильно! Сьогодні ми вирушимо з вами в дивовижний світхімічних перетворень! А допоможуть нам у цьому здобуті раніше на уроках хімії знання.

2. Актуалізація знань та фіксація індивідуальної скрути в пробній дії:

Ціль:

Повторити матеріал, пройдений на минулому уроці

Організувати самостійне виконанняпробної дії і зафіксувати труднощі, що виникли

Організація навчального процесу на етапі 2

  1. Раніше ми дізналися з вами, що всі явища в природі можна розділити на дві групи. Які це групи? Давайте згадаємо з вами, чим одні явища відрізняються від інших і наведемо приклади (слайд)

Один учень біля дошки виконує завдання. Гра «Хрестики – нуліки». Слід зазначити виграшний шлях, який становлять лише хімічні явища (слайд).

Як можна назвати хімічні явища? (Хімічні реакції)

А чи всі ми знаємо з вами про хімічні реакції? (Ні)

  1. Сьогодні на уроці продовжимо вивчати хімічні реакції. Пропоную розпочинати нашу подорож у світ хімічних перетворень.
  2. Як ви абсолютно правильно помітили, відмітною ознакоюпротікання хімічної реакції є утворення нової речовини -продукту реакції- що володіє іншими властивостями, якими не володіливихідні речовини.
  3. Чим завжди супроводжується утворення нової речовини? (ознаками хімічної реакції)
  4. Зараз нам знову знадобляться отримані раніше знання. Згадаймо, які ознаки протікання хімічно реакцій нам вже відомі і спробуємо їх продемонструвати.

Спільно з учнями вчитель показує досліди у пробірках. Учні називають ознаки, які одночасно з'являються на слайді.

Утворення осаду (CuSO 4 та NaOH)

Розчинення осаду (Cu(OH)) 2 та HCl)

Зміна забарвлення (NaOH та фенолфталеїн)

Виділення газу (CaCO 3 та H 2 SO 4 )

Виділення тепла, світла (реакція горіння)

  1. Який висновок ми можемо зробити з побаченого? (Про протікання хімічної реакції можна будувати висновки про появі зовнішніх признаков).
  2. Пропоную вам відобразити на аркуші паперу одну із наведених хімічних реакцій. Опишіть те, що відбувається в пробірці за допомогою хімічних формул та математичних знаків.
  3. Давайте подивимося ваші записи, розглянемо отримані варіанти. Чому вийшли різні варіанти?

3. Виявлення місця та причини утруднення та постановка мети діяльності

Ціль:

  1. співвіднести пробну дію з наявними знаннями, вміннями та навичками учнів
  2. узгодити тему та індивідуальні цілі уроку

Організація навчального процесу на етапі 3

  1. 1) Давайте розберемося, чому не всім удалося скласти запис хімічної реакції? Чим це завдання відрізнялося від тих, які ви виконували раніше?
  2. 2) Отже, Які цілі уроку ми сьогодні поставимо?
  3. А чи знаєте ви, як називається запис, що відображає суть хімічної реакції?
  4. Як ми сформулюємо тему сьогоднішнього уроку?

4. Побудова проекту виходу із скрути

Ціль:

  1. створити умови для усвідомленого виборуучнями нового способу здобуття знань за допомогою проведення експерименту

Організація навчального процесу на етапі 4

  1. Отже, описати хімічну реакцію за допомогою хімічних формул і знаків ми зможемо в тому випадку, якщо знатимемо механізм перетворення одних речовин на інші. Для вирішення цього завдання пропоную зробити наукове відкриття! А для цього ми вирушимо в далеке 18-те століття, в лабораторію великого російського вченого М.В. Ломоносова (слайд), який як і ми з вами був спантеличений тим самим питанням: « Як одні речовини перетворюються на інші і що при цьому відбувається з масою речовин? Чи буде маса вихідних речовин рівна масі продуктів реакції?»
  2. Скажіть, як ми отримували раніше нові знання? (Використовували підручник, таблиці, презентації тощо)
  3. А чи можна провести експеримент для здобуття нових знань? (Так)

5. Реалізація побудованого проекту

Ціль:

Провести експеримент для відкриття нових знань

Узагальнити спостереження та зробити попередні висновки

Організація навчального процесу на етапі 5

  1. Пропоную провести експеримент: (вчитель запрошує учня до лабораторного столу)
  2. На платформу ваг поставимо два стаканчики - один із розчином BaCl 2 , інший з розчином H 2 SO 4 . Зазначимо положення стрілки ваг маркером. Зливаємо розчини в одну склянку, а порожній ставимо поруч.
  3. Чи відбулася реакція при зливанні двох розчинів? (Так)
  4. Що свідчить про це? (Освіта білого осаду)
  5. Чи змінилися показання стрілки приладу? (Ні)
  6. Який висновок ми можемо зробити? Чи відрізняється маса одержаних продуктів реакції від маси вихідних речовин? (Ні)
  7. Такого висновку дійшов і Ломоносов, який з 1748 по 1756 рік проробив величезну роботу і експериментальним шляхом довів, що маса речовин до і після реакції залишається незмінною. В основі його експериментів лежала реакція взаємодії металів з киснем з повітря під час прожарювання. Зараз ми переглянемо відеоролик, що ілюструє такий експеримент. (Слайд - ролик)

Хлопці, який висновок ми можемо зробити? (Маса речовин до реакції дорівнює масі речовин після реакції)

Це твердження є законом збереження маси речовин. (Формулювання на слайді). Тепер ми можемо уточнити, як буде звучати тема нашого сьогоднішнього уроку? (Хімічні рівняння. Закон збереження маси речовин)

Звернемося до підручника (с.139) та зачитаємо формулювання закону збереження маси речовин.

Що ж відбувається з речовинами під час хімічної реакції? Чи утворюються нові атоми хімічних елементів? (Ні, не утворюються. Відбувається лише їхнє перегрупування!)

А якщо кількість атомів до і після реакції залишається незмінною, то їх загальна масатеж незмінна. Переконаємося у справедливості цього висновку, подивившись відеоролик (слайд-анімація)

Тепер, знаючи закон збереження маси речовин, ми можемо з вами відбивати суть хімічних реакцій з допомогою хімічних формул сполук.

Хлопці, як прийнято називати умовний запис хімічної реакції за допомогою хімічних формул та математичних знаків? (Хімічним рівнянням) (слайд)

Давайте спробуємо описати переглянутий у відеоролику досвід із прожарюванням міді. (учень біля дошки записує рівняння реакції).

У лівій частині рівняння записуємо вихідні речовини (формули речовин, що вступили в реакцію). Які речовини вступали у взаємодію? (мідь та кисень). Як ми пам'ятаємо союз "І" в математиці замінюють знаком "плюс" (з'єднуємо вихідні речовини знаком "плюс") У правій частині ми записуємо продукти реакції. (Оксид міді ІІ). Між частинами ставимо стрілку:

Cu + O 2 = СуO

Ось як просто та красиво. але... неповажно стосовно закону збереження маси речовин. Чи дотримується він у цьому випадку? (Ні!) Чи рівні маси речовин до і після реакції? (Ні).

Скільки атомів кисню у лівій частині? (2) , А в правій? (1). Тому перед формулою оксиду міді ми маємо поставити 2! - Зрівняти кисень.

Але… Тепер порушено рівність для міді. Вочевидь, що формулою міді теж треба поставити 2.

Чи ми зрівняли число атомів кожного елемента в лівій та правій частинах? (Так!)

Здобули рівність? (Так)

Як називають такий запис? (Хімічним рівнянням)

6. Первинне закріплення з промовлянням у зовнішньої мови:

Ціль:

Створити умови для фіксації вивченого матеріалу у зовнішній мові

- Давайте потренуємось складати рівняння хімічної реакції і спробуємо скласти алгоритм дій. (учень біля дошки становить рівняння хімічної реакції)

  1. Напишемо реакцію утворення аміаку з молекули водню та азоту.
  1. У лівій частині рівняння записуємо формули речовин, що вступили в реакцію (реагентів). Потім ставимо стрілку:

Н 2 + N 2 →

  1. У правій частині (після стрілки) записуємо формули речовин, що утворюються в результаті реакції (продуктів).

Н 2 + N 2 → NH 3

  1. Рівняння реакції складаємо з урахуванням закону збереження мас.
  2. Визначаємо, у якого елемента кількість атомів змінюється? знаходимо найменше загальне кратне (НОК), ділимо НОК на індекси – отримуємо коефіцієнти.
  3. Проставляємо коефіцієнти перед формулами сполук.
  4. Перераховуємо кількість атомів, за потреби дії повторюємо.

3Н 2 + N 2 → 2NH 3

6. Самостійна роботаіз самоперевіркою за еталоном:

Ціль:

Організувати самостійне виконання учнями завдання на новий спосібдій із самоперевіркою.

Організувати самооцінку дітьми правильності виконання завдання (при необхідності – корекцію можливих помилок)

Організація навчального процесу на етапі 6

  1. Чи готові спробувати свої сили? Тоді складіть самостійно рівняння хімічної реакції утворення води, розставивши в рівнянні коефіцієнти, що відсутні.

(Слайд-анімація) - приклад утворення води.

(На екрані відображені вихідні речовини - молекула водню та молекула кисню, потім з'являється продукт реакції - молекула води)

Перевірте (на екрані з'являються недостатні коефіцієнти рівняння реакції)

У кого виникли труднощі? Що лишилося незрозумілим?

7. Рефлексія навчальної діяльності на уроці

Ціль:

Зафіксувати у промові нові терміни (хімічна реакція, хімічне рівняння) та формулювання закону збереження мас

Зафіксувати невирішені на уроці труднощі як напрямок майбутньої навчальної діяльності

Оцінити власну активністьна уроці

Погодити домашнє завдання

Організація навчального процесу на етапі 7

Чому було присвячено сьогоднішній урок? Як звучала тема уроку? Які цілі були нами поставлені і чи вдалося їх досягти?

Де ми зможемо застосувати отримані знання?

Які виникали труднощі? Чи вдалося їх подолати? Що залишилося незрозумілим?

Чию роботу на уроці ви відзначили б? Як оцінюєте свою роботу?

Домашнє завдання:

П. 27, упр. 1, 2. Вправи на картках (на наступному занятті учні роблять самоперевірку по слайду-еталону на екрані).


У 1748 р. М. У. Ломоносов (Росія) й у 1789 р. А. Лавуазьє (Франція) незалежно друг від друга відкрили закон збереження маси речовин, у хімічних реакціях. Цей закон формулюється так:

Маса всіх речовин, що вступають у хімічну реакцію, дорівнює масі всіх продуктів реакції.

СН 4 + О 2 = СО 2 + Н 2 О

За законом збереження маси:

m(СН 4) + m(Про 2) = m(СО 2) + m(Н 2 Про),

де m(СН 4) та m(Про 2) - маси метану та кисню, які вступили в реакцію; m(СО 2) та m(Н 2 Про) - маси вуглекислого газута води, що утворилися в результаті реакції.

Збереження маси речовин у хімічних реакціях пояснюється тим, що кількість атомів кожного елемента до і після реакції не змінюється. У ході хімічної реакції відбувається лише перегрупування атомів. У реакції, наприклад, вихідних речовин - СН 4 і О 2 - атом вуглецю з'єднується з атомами водню, а атоми кисню-один з одним; в молекулах продуктів реакції - 2 і Н 2 Про - і атом вуглецю, і атоми водню з'єднуються з атомами кисню. Легко порахувати, що для збереження числа атомів кожного елемента в дану реакцію повинні вступати 1 молекула СН 4 і 2 молекули О 2 а в результаті реакції повинні утворитися 1 молекула СО 2 і 2 молекули Н 2 О:

СН 4 + 2О 2 = СО 2 + 2Н 2 О

Даний вираз є рівнянням хімічної реакції, або хімічним рівнянням.

Числа перед формулами речовин у рівнянні реакції називаються коефіцієнтами. У рівнянні коефіцієнти перед формулами 2 і Н 2 Про рівні 2; коефіцієнти перед формулами СН 4 і 2 рівні 1 (їх зазвичай не записують).

Хімічне рівняння- це вираз хімічної реакції, в якому записані формули вихідних речовин (реагентів) та продуктів реакції, а також коефіцієнти, що показують кількість молекул кожної речовини.

Якщо відома схема реакції, то для складання хімічного рівняння необхідно визначити коефіцієнти.

Складемо, наприклад, рівняння реакції, що виражається такою схемою:

Al + НСl = AlCl 3 + H 2

У лівій частині схеми атоми входять до складу молекули HCl у співвідношенні 1: 1; у правій частині схеми містяться 3 атоми хлору у складі молекули AlC1 3 та 2 атоми водню у складі молекули Н 2 . Найменше загальне кратне чисел 3 та 2 дорівнює 6.

Напишемо коефіцієнт "6" перед формулою HCl, коефіцієнт "2" - перед формулою AlC1 3 і коефіцієнт "3" - перед формулою Н;

Аl+ 6HCl = 2AlCl 3 + 3Н 2

Оскільки тепер у правій частині міститься 2 атоми , напишемо коефіцієнт «2» перед формулою Al у лівій частині схеми:

2Al + 6НС1 = 2AlC1 3 + 3H 2

В результаті ми отримали рівняння цієї реакції. Коефіцієнти в хімічному рівнянні показують як число молекул, а й кількість молей вихідних речовин і продуктів реакції. Наприклад, це рівняння показує, що реакцію вступають 2 моля алюмінію Аl і 6 молей , а результаті реакції утворюються 2 моля хлориду алюмінію AlC1 3 і 3 моля водню Н 2).

Тема: Зрівняння хімічних реакцій. Закон збереження маси речовин .

Ціль: Сформувати поняття про рівняння хімічних реакцій як про умовний запис, що відображає перетворення речовин. Навчити складати рівняння реакцій з урахуванням закону збереження маси речовини М. У. Ломоносова.

Завдання:

Освітні:

Продовжити вивчення фізичних та хімічних явищіз введенням поняття «хімічна реакція»,

Ввести поняття «хімічне рівняння»,

Почати формувати вміння складати рівняння хімічних реакцій.

Розвиваючі:

продовжити розвивати творчий потенціалособистості учнів через створення ситуації проблемного навчання, спостереження, проведення дослідів хімічних реакцій

Виховна:

виховувати дбайливе ставленнядо свого здоров'я, вміння працювати парами.

Тип уроку: комбінований.

Методи: словесні, наочні, практичні.

Обладнання:картки із завданням, лист самооцінки учня. малюнки.

комп'ютер, проектор, ВД, презентація.

Бенгальський вогонь, крейда з кислотою, сірники підставка з пробірки.

План уроку.

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація знань учнів.

3. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

4. Вивчення нового матеріалу.

5. Закріплення.

6. Завдання додому.

7. Рефлексія.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

2.Актуалізація знань учнів.

Фронтальне опитування.

Які явища називаються фізичними?

Які явища називаються хімічними?

Які ознаки хімічних реакцій ви знаєте?

Які умови необхідно створити, щоб розпочалась хімічна реакція?

Завдання1.

А тепер, спробуйте здогадатися, про які явища у цих віршах йдеться.

презентація.

Завдання 2.

Встановити відповідність.

Робота на ВД.

Диференційоване письмове опитування.

3.Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

Демонстрації. Горіння бенгальського вогню.

1. Що відбувається з магнієм, що становить основу бенгальського вогню?

2. Що стало основною причиною такого явища?

3. Спробуйте схематично зобразити хімічну реакцію, яку ви спостерігали у цьому досвіді.

Mg + повітря = інша речовина.

За якими ознаками виявили, що відбулася хімічна реакція?

(За ознаками реакції: запах, зміна забарвлення)

4. Вивчення нового матеріалу.

Хімічну реакцію можна записувати з допомогою хімічного рівняння.

Згадає поняття рівняння із курсу математики.

Цю реакцію горіння магнію можна записати за допомогою наступного рівняння.

2Mg + O 2 = 2 MgO

Спробуйте дати визначення «хімічного рівняння», дивлячись на уту запис.

Хімічне рівняння – це умовний запис хімічної реакції за допомогою хімічних знаків та коефіцієнтів.

У лівій частині хімічного рівняння записують формули речовин, що вступили в реакцію, а в правій – формули речовин, що утворюються внаслідок реакції.

Речовини, що вступають у реакцію, називаються реагентами.

Речовини, що утворюються внаслідок реакції, називаються продуктами.

Хімічні рівняння записують на основі «Закону збереження маси речовини», відкритого М.В. Ломоносовим у 1756 році.

Маса речовин, що вступили в реакцію, дорівнює масі речовин, що вийшли в результаті.

Матеріальними носіями мас речовин є атоми хімічних елементів, т.к. вони при хімічних реакціях не утворюються і не руйнуються, а відбувається їх перегрупування, стає очевидним справедливість цього закону.

Число атомів одного елемента в лівій частині рівняння повинно дорівнювати числу атомів цього елемента в правій частині рівняння.

Зрівнюють число атомів за допомогою коефіцієнтів.

Згадайте, що таке коефіцієнт та індекс.

Досвід. Одержання вуглекислого газу

У пробірку покладемо шматочок крейди, наллємо 1-2 мл розчину соляної кислоти. Що ми спостерігаємо? Що відбувається? Які ознаки цих реакцій?

Складемо за допомогою хімічних формул схему перетворення, що спостерігається:

СаСО 3 + HCl→ СаСl 2 + Н 2 Про + CO 2

реагенти продукти

Зрівняємо ліву та праву частини рівняння за допомогою коефіцієнтів.

CaCO3 + 2HCI = CaCI2 + H2 O + CO2

Для складання хімічних рівнянь необхідно дотримуватись ряду послідовних дій.

Робота з роздатковим матеріалом.

Алгоритм складання хімічного рівняння.

Порядок виконання операцій

приклад

1. Визначити кількість атомівкожного елемента у лівій та правій частинах схеми реакції

А1 + Про 2 А1 2 Про 3

А1-1 атом А1-2 атома

О-2 атоми 0-3 атоми

2. Серед елементів з різним числоматомів у лівій та правій частинах схеми вибрати той, число атомів якого більше

О-2 атоми зліва

О-3 атоми праворуч

3. Знайтинайменше загальне кратне (НОК) числа атомівцього елемента у лівійчастини рівняння та числа атомів цього елемента у правійчастини рівняння

4. Розділити НОКна число атомів цього елемента в лівийчастини рівняння, отримати коефіцієнт для лівоїчастини рівняння

6:2 = 3

Аl + ЗО 2 Аl 2 Про 3

5. Розділити НОКна число атомів цього елемента у правійчастини рівняння, отримати коефіцієнт для правоїчастини рівняння

6:3 = 2

А1 + ЗО 2 2А1 2 Про 3

6. Якщо виставлений коефіцієнт змінив число атомів ще будь-якого елемента, дії 3, 4, 5 повторити ще раз.

А1 + ЗО 2 2А1 2 Про 3

А1 - 1 атом А1 - 4 атоми

4А1 + ЗО 2 2А1 2 Про 3

Виконуємо вправи 1. Розставити коефіцієнти рівняннях наступних реакцій.

1.Al + S A 1 2 S 3 ;

2.A1 +З A1 4 C 3 ;

3. З + H 2 CH 4

4. Mg + N 2 Mg 3 N 2;

5. Fe + O 2 Fe 3 O 4;

6. Ag + S Ag 2 S;

7.Si + C 1 2 SiCl 4

5. Закріплення.

1. Скласти рівняння реакції.

Фосфор + Кисень = оксид фосфору (Р 2 Про 5 )

Працює на дошці один сильний учень.

2. Розставити коефіцієнти.

Н 2 + С1 2 НС1;

N 2 + O 2 NO;

СО 2 + С СО;

HI → Н 2 + 1 2;

Mg+ НС1 MgCl 2 + Н 2;

6. Завдання додому: § 15,16, упр. 4,6 (пис.). стор 38-39

7. Рефлексія.

Оціни свою діяльність на уроці відповідно до описаних критеріїв самооцінки

Аркуш самооцінки учня.

Критерії самооцінки.

1. Працював захоплено. Дізнався багато нового. Багато чого навчився.

2. Працював із інтересом. Дізнався щось нове. Чомусь навчився. Залишились питання.

3. Працював, бо поставлено. Дізнався про щось нове. Нічого не навчився.

4. Вдавав, що працював. Нічого не впізнав.