Recenzja produktu Cukier kruszony. Historia K

PLAN LEKCJI

(Lekcja z wykorzystaniem ESM)



Cele Lekcji: wzbudzić zainteresowanie uczniów studiowaniem życia i twórczości K.G. Paustowskiego, poznać bliskich ludzi pisarza, którzy wpłynęli na ukształtowanie się jego osobowości, przedstawić główne etapy twórczości, przeanalizować historię „Cracked Sugar”.


Cele Lekcji:

- poznawczy (edukacyjny): zapoznanie uczniów z głównymi okresami życia i twórczości K. G. Paustowskiego; wprowadzenie terminu esej;

- rozwijanie: rozwijać zdolności twórcze, logiczne myślenie i mowę uczniów; zapamiętywać i odzyskiwać informacje z pamięci i tekstu; trening myślenia skojarzeniowego i wyobraźni; rozwój określonych uczuć i postaw wobec otaczającej rzeczywistości;

- edukacyjny: pielęgnowanie cech osobowych zapewniających powodzenie działalności twórczej, pielęgnowanie cech osobowych zapewniających powodzenie istnienia i działania w zespole uczniowskim.

Typ lekcji: łączny

Formy pracy studenta: grupa indywidualna

Wymagane wyposażenie techniczne: Komputer PC z połączeniem sieciowym do komputera hosta; Dostęp do Internetu, projektor, tablica interaktywna.

STRUKTURA I PRZEBIEG LEKCJI

Załącznik do planu zajęć

« Historia autorstwa K.G. Paustovsky „Kruszony cukier”»

Tabela 2.

LISTA EOR UŻYTYCH W TEJ LEKCJI

Konstantin Paustovsky jest niepoprawnym romantykiem. Każda najbardziej banalna czynność staje się kolorowa i bawi się najróżniejszymi odcieniami kolorów i zapachów. Oto opowiadanie „Cracked Sugar”, którego streszczenie zostanie podane poniżej, jakby nierealne w świetle

Północne lato

Autor, niestrudzony podróżnik, przybył latem o północy do małego miasteczka Woznesenyje. Nad jeziorem wisiał fantastyczny księżyc, ale biała, jasna noc nie potrzebowała jego światła. Dzień i noc mieszają się w tym letnim zmierzchu. A brzozy już zakwitły.

Północne lato jest niewiarygodne i nieprawdziwe. Zawsze można się po nim spodziewać podstępu, bo zima nie odchodzi na zawsze, a wszędzie czuć zapach śniegu. Przyćmione słońce oświetlające jezioro zamieniło jego spokojną wodę w lśniącą lustrzaną taflę.

Na pomoście siedzieli chłopcy z długimi włosami i policjant. Wszyscy łowili stynki, rozmawiając cicho.

Znalezienie zakwaterowania

Podróżny nie zatrzymywał się na molo – musiał znaleźć schronienie na noc, a za nim jak cień podążał mężczyzna z teczką wypełnioną nudnymi papierami, równie nudny jak on sam. Opowiadanie „Cracked Sugar”, którego streszczenie zostało zaprezentowane, pokaże jego „atramentową duszę”.

Miasteczko posiadało jedynie chodniki z desek, co nadawało mu niewytłumaczalny urok. Zakwitła czeremcha. W pobliżu jednego z domów z bali na ławce siedziała dziewczyna z prostą lalką domowej roboty. Autorka zapytała, czy można u nich przenocować.

Dziewczyna skinęła głową i zaprowadziła gościa na górę do górnego pokoju, a gruby, nudny mężczyzna poszedł za nimi. W górnym pokoju znajdowały się dwie osoby – starsza kobieta z robótką w rękach i chudy starzec. „Spędź tutaj noc” – pozwoliła stara kobieta, kłaniając się w pasie. „Będziesz musiał tylko spać na podłodze”.

Rozmawiać

Nudny mężczyzna z teczką zaczął skrupulatnie przesłuchiwać starca, kim jest, skąd pochodzi i co tu robi. Chudy starzec z godnością odpowiedział, że w młodości siał chleb, ale teraz siał słowa. Tak oto ciąg dalszy historii „Cracked Sugar”. Z podsumowania dowiesz się, jaką podłość zrobi teraz grubas z teczką. Jako urodzony biurokrata zażądał od starca dokumentów. Kiedy dumnie odmówił pokazania ich byle komu, grubas ruszył w pogoń za policjantem.

Rozmowa z policjantem

Po wyjściu grubasa staruszka założyła samowar, ubolewając, że w domu nie ma cukru. Ale na stole leżał czysty obrus, który pachniał żytem.

W końcu szkodliwy grubas przyprowadził policjanta – naprawdę chciał wszystkim zepsuć spokojny wieczór. Przeczytaj dalszy ciąg historii „Cracked Sugar”, której streszczenie opowie teraz krótko o rozmowie staruszka z policjantem.

Dziadek, nie śpiesząc się z okazaniem dokumentów, utkał opowieść-piosenkę o swoim dziadku woźnicy – ​​wspaniałym śpiewaku. Ten dziadek, pracujący na autostradzie Psków, zawiózł Aleksandra Siergiejewicza Puszkina i śpiewał mu długie pieśni woźnicze. Minęło kilka lat i stary woźnica ponownie spotkał poetę. Zimą żandarmi obudzili woźnicę w środku nocy i pokazali mu sanie z trumną przewiązaną linami. Woźnica zapytał żandarmów, kogo będzie musiał prowadzić. „Puszkin” – brzmiała krótka odpowiedź. Przez całą mroźną noc woźnica śpiewał pieśni poecie i na mrozie stracił na zawsze głos. Opowiada o tym historia „Cracked Sugar”, której krótkie podsumowanie przedstawiono przed tobą.

Ta historia zrobiła wrażenie na policjantze. Powiedział, że mężczyzna śpiewał z głębi serca i wyszedł, nie prosząc o dokumenty, choć starzec był gotowy je pokazać. A potem za pośrednictwem dziewczyny dał prezent - kruszony cukier i bajgle.

Tyle można podsumować „Cracked Sugar”. Paustovsky napisał niesamowitą i pouczającą historię o potrzebie zaufania ludziom.

W północnym lecie przybyłem do miasta Woznesenye nad jeziorem Onega.

Statek przybył o północy. Srebrny księżyc wisiał nisko nad jeziorem. Tu, na północy, było to niepotrzebne, bo noce od dawna były białe, pełne bezbarwnego blasku. Długie dni prawie nie różniły się od krótkich nocy: w dzień i w nocy cały ten nisko rosnący obszar leśny tonął w półmroku.

Niewłaściwe lato zawsze powoduje niepokój. Jest bardzo delikatny. Jego skromne ciepło może nagle wyschnąć. Dlatego na północy zaczyna się doceniać każdy ledwo wyczuwalny strumień ciepłego powietrza, doceniać skromne słońce, które zamienia jeziora w lustra, świecące spokojną wodą. Słońce na północy nie świeci, ale prześwituje jak przez grube szkło. Wydaje się, że zima nie odeszła, a jedynie ukryła się w lasach, na dnie jezior i nadal oddycha stamtąd zapachem śniegu.

W ogrodach zakwitły brzozy. Blond włosy, bosy chłopcy siedzieli na pomoście z desek i łowili stynię. Wszystko wokół wydawało się białe, z wyjątkiem dużych czarnych pływaków. Chłopcy nie spuszczali z nich zmrużonych oczu i szeptali między sobą o papierosa.

Puszysty, piegowaty policjant łowił ryby z chłopcami.

- No, nie palmy na molo! Nie bądźmy oburzeni!! - krzyczał od czasu do czasu i natychmiast kilka kudłych świateł wpadło do białej wody, syknął i zgasł.

Pojechałem do miasta szukać noclegu. Za mną szedł gruby, obojętny mężczyzna z fryzurą na bobra.

Jechał nad rzekę Kowżę w sprawach leśnych. Niósł ze sobą szarzejącą teczkę z raportami i rachunkami. Mówił nieśmiało, jak przeciętny biznesmen: „ogranicz koszty podróży”, „rób filmy”, „organizuj przekąski”, „przekraczaj normy obowiązujące na spływie tratwą”…

Niebo pociemniało z nudów od samej obecności tego człowieka.

Spacerowaliśmy promenadami, w zimnych nocnych ogrodach kwitły kwiaty czeremchy, za otwartymi oknami paliły się przyćmione lampy.

Przy bramie domu z bali cicha dziewczyna o jasnych oczach siedziała na ławce, trzymając szmacianą lalkę. Zapytałem ją, czy mogę spędzić noc w ich domu. Skinęła w milczeniu głową i poprowadziła mnie po skrzypiących, stromych schodach do czystego pokoju. Mężczyzna z bobrową fryzurą uparcie podążał za nim.

W górnym pokoju przy stole robiła na drutach starsza kobieta w żelaznych okularach, a oparty o ścianę siedział chudy, zakurzony starzec z zamkniętymi oczami.

„Babciu” – powiedziała dziewczynka i wskazała na mnie swoją lalką – „oto gość, który chce przenocować”.

Stara kobieta wstała i ukłoniła mi się w pasie.

– Spędź noc, kochanie – powiedziała śpiewnym głosem. - Zostań na noc, bądź drogim gościem. Ale tu jest ciasno, nie martw się, będziemy musieli położyć to na podłodze.

„Na niskim poziomie oznacza to, że twoje życie jest zorganizowane, obywatelu” – powiedział skrupulatnie mężczyzna z fryzurą na bobra.

Wtedy starzec otworzył oczy – były prawie białe, jak u niewidomego – i powoli odpowiedział:

„Ani sen, ani umysł nie mogą wzbogacić kogoś takiego jak ty.” Bądź cierpliwy – przyzwyczaisz się.

„Pamiętaj, obywatelu” – powiedział mężczyzna z fryzurą na bobra – „z kim rozmawiasz!” Chyba nie był na komisariacie!

Starzec milczał.

„Och, ojcze” – zaśpiewała żałośnie stara kobieta – „nie obrażaj się na nieznajomego!” Jest bezdomnym, wędrownym starcem, o co można go zapytać?

Mężczyzna z fryzurą na bobra ożywił się! jego dziury stały się nudne i ołowiane. Uderzył ciężko teczką o stół.

„Z pewnością obcy starzec” – powiedział triumfalnie. „Musisz pomyśleć o tym, kogo wpuszczasz do domu”. Może jest uciekinierem z obozu koncentracyjnego lub podziemnym mnichem? Teraz poznamy jego tożsamość. Jak masz na imię? Skąd jesteś?

Starzec uśmiechnął się. Dziewczynka upuściła lalkę i usta jej zadrżały. „Przychodzę zewsząd” – odpowiedział spokojnie starzec. - Nie ma dla mnie obcego kraju nigdzie. A ja mam na imię Aleksander.

- Co robisz?

„Jestem siewcą i zbieraczem” – odpowiedział starzec równie spokojnie. – W młodości siałem chleb i zbierałem chleb, teraz sieję dobre słowa i zbieram inne wspaniałe słowa. Tyle, że jestem analfabetą, jestem botem i wszystko muszę przyswoić ze słuchu i polegać na wadliwej pamięci.

Mężczyzna z fryzurą na bobra zamarł, zdziwiony.

– Czy są jakieś dokumenty?

- Tak, tak, ale nie były pisane dla ciebie, kochany człowieku. Moje dokumenty są drogie.

„No cóż” - powiedział mężczyzna z fryzurą na bobra - „znajdziemy tego, dla którego zostały napisane”.

I wyszedł, trzaskając drzwiami.

„Człowiek surowy, niedojrzały” – powiedział starzec po pauzie. – Dla takich ludzi jest tylko jeden smutek w życiu.

Stara kobieta nastawiła samowar. Ubolewała melodyjnie, że nie ma w domu ani kawałka cukru: zapomniała go kupić. Samowar śpiewał żałośnie razem z nią. Dziewczyna położyła na stole czysty, szorstki obrus. Obrus ​​pachniał chlebem żytnim.

Za otwartym oknem świeciła gwiazda. Było mgliście, bardzo duże, a jego samotność na rozległym zielonym niebie wydawała się dziwna.

Nocne picie herbaty mnie nie zdziwiło – już dawno zauważyłem, że w północnym lecie ludzie długo nie śpią. A teraz za oknem, przy bramie sąsiedniego domu, stały dwie dziewczyny i przytulając się, patrzyły na ciemne jezioro. Jak to zawsze bywa w białą noc, twarze dziewcząt były blade z podniecenia, smutne i piękne.

„To są członkowie Leningradzkiego Komsomołu” – powiedziała staruszka. - Córki kapitanów. Zawsze przyjeżdżają na lato.

Starzec siedział z zamkniętymi oczami i milczał, jakby słuchał. Potem otworzył oczy i westchnął.

- Prowadzi! - powiedział smutno. - Wybacz mi, babciu, że przeszkadzam, głupku.

Schody zaskrzypiały. Ludzie wspinali się po nim ciężko. Bez pukania wszedł mężczyzna z bobrową fryzurą. Za nim szedł kudłaty, zajęty policjant – ten, który łowił ryby na pomoście. Mężczyzna z fryzurą na bobra skinął głową starcowi.

„No dalej, dziadku” – powiedział surowo policjant – „poznamy twoją tożsamość!” Uporządkuj swoje dokumenty!

„Moja osobowość jest prosta” – odpowiedział starzec – „ale minie dużo czasu, zanim ją opowiem”. Usiądź i słuchaj.

- Pośpiesz się! - powiedział policjant. – Nie mam czasu siedzieć, muszę cię przedstawić wydziałowi.

„Ty i ja zawsze będziemy mieli czas, aby dostać się do działu, kochanie, w dziale rozmowa jest krótka, nie ma z kim rozmawiać”. Mam siódmą dekadę, umrę dzisiaj lub jutro na cudzym podwórku. Więc musisz mnie wytrzymać.

– No cóż, proszę bardzo – zgodził się policjant. - Tylko nie daj się zwieść!

- Po co mieszać! Moje życie jest czyste, nie możesz go zepsuć. My wszyscy, Fiedosiewowie, od czasów starożytnych jesteśmy woźnicami i śpiewakami. Mój dziadek Prochor był wielkim śpiewakiem, śpiewał i płakał na całej autostradzie od Pskowa do Nowogrodu. Trzeba dbać o swój głos, nie na próżno ktoś go otrzymał, a mój dziadek opiekował się mną, ale go nie uratował - stracił go. Być może wiecie, ale nie musicie, słynny rodak Aleksander Siergiejewicz, poeta Puszkin, mieszkał z nami w obwodzie pskowskim.

Policjant uśmiechnął się:

- Chciałbym wiedzieć!

„Dziadek przez niego stracił głos. Poznali się na jarmarku w klasztorze Svyatogorsk. Dziadek śpiewał. Puszkin słuchał. Następnie udali się do lokalu gastronomicznego i przesiedzieli tam aż do zapadnięcia zmroku. Nikt nie wie, o czym rozmawiali, jedynie dziadek wrócił wesoły, jakby pijany, chociaż wina prawie nie pił. Później powiedział do swojej babci: „Jego słowa i jego śmiech mnie upiły, Nastyuszko, takie piękne słowa są lepsze niż którakolwiek z moich piosenek”. Mój dziadek miał jedną piosenkę, Puszkin bardzo ją szanował.

Starzec milczał i nagle zaczął śpiewać dźwięcznym, ospałym głosem:
Och, przez białe pola, przez szerokie.
Nasze łzy pokrył śnieg!

Dziewczyny podeszły do ​​okna i przytulając się, słuchały. Policjant ostrożnie usiadł na ławce.

„Tak” – westchnął starzec – „minęło już wiele razy, mój dziadek zmarł jako stulatek i kazał śpiewać tę piosenkę swoim synom i wnukom”. Jednak nie o tym mówię. Raz na zimę budzą w nocy mojego dziadka, pukają do okna i każą mu zaprzęgnąć go do pilnej potrzeby urzędowej. Dziadek wyszedł z ganku i zobaczył, że jest pełno żandarmów, chodzących po okolicy i brzęczących kordelasami. No cóż, myśli, znowu zabrać skazańców. Nie ma jednak więźniów, a na saniach leży czarna trumna, przywiązana linami. Kim jest ten, myśli, zabierany do grobu, cierpiący w łańcuchach, kogo król boi się nawet po śmierci? Podszedł do trumny, rękawicą otarł śnieg z czarnego wieka i zapytał żandarma: „Kogo bierzemy?” „Puszkin” – mówi żandarm. „Zabili go w Petersburgu”. Dziadek cofnął się o krok, zdjął kapelusz i skłonił się od pasa do trumny. – No cóż, znasz go czy co? – pyta żandarm. „Śpiewałem mu piosenki”. - „No cóż, teraz nie będziesz śpiewać!” Noc była ciężka, silna, oddech w piersi zamarł. Dziadek zawiązał dzwonki, żeby nie grzechotały, usiadł przy radiu i odjechał. Wszędzie cicho, tylko biegacze gwiżdżą i słychać, kordelasy pukają i pukają w trumnę z głuchym łoskotem. Serce dziadka zaczęło się gotować, oczy bolały go od łez, zebrał cały głos i zaśpiewał:
Ech, przez białe pola, przez szerokie...

Żandarm bije go pochwą w plecy, ale dziadek nie słyszy, śpiewa. Wrócił do domu, położył się i milczał: jego głos stał się zimny z zimna. Odtąd aż do śmierci mówił ochryple, szeptem.

„To znaczy, że śpiewał prosto z serca” – mruknął z lamentem policjant.

„Wszystko, kochanie, należy robić z serca” – powiedział starzec. - I dręczysz mnie tym, kim jestem i czym. Śpiewam piosenki. To moja praca. Chodzę między ludźmi i śpiewam. Pamiętam, gdzie usłyszałem nową piosenkę. Na przykład słowo, które wypowiedziałeś, to jedno, ale słowo, które zaśpiewałeś, jest inne, kochanie, długo drży w twoim sercu. Siła pieśni musi zostać zachowana. Ludzie nie lubią śpiewać, to głupi ludzie, nie mają odpowiedniego pomysłu na życie. Nie martw się o dokument, pokażę ci dokument.

Drżącymi rękami starzec wyciągnął z zanadrza szary amulet i wyjął kartkę papieru.

- Przeczytaj to!

- Dlaczego mam czytać! – policjant się obraził. – Nie muszę tego teraz czytać. W każdym razie cię widzę. Usiądź, dziadku, odpocznij. A ty, obywatelu – zwrócił się policjant do mężczyzny z bobrową fryzurą – byłoby lepiej, gdybyś poszedł przenocować do kołchozu, tam jesteś bardziej zdolny. Chodź, zabiorę cię tam.

Oni wyszli. Wziąłem kartkę od starca i przeczytałem:

„Zaświadczenie to otrzymał Aleksander Fiedosew, że jest kolekcjonerem pieśni i baśni ludowych i z tego tytułu otrzymuje emeryturę od rządu Republiki Karelskiej. Wszystkie władze lokalne proszone są o udzielenie mu wszelkiej możliwej pomocy.”

- Och, żal! - powiedział starzec. „Nie jest gorzej, gdy dusza człowieka jest sucha”. Życie więdnie od takich rzeczy, jak trawa od jesiennej rosy.

Piliśmy herbatę. Dziewczyny, przytulając się, poszły nad jezioro, a ich proste bawełniane sukienki błyszczały bielą w lekkim mroku nocy. Przyćmiony księżyc zanurzył się w wodzie, a w ogrodzie wśród brzóz zapłakał smutno nocny ptak.

Jasnooka dziewczynka wyszła na zewnątrz i ponownie usiadła przy bramie i tuliła szmacianą lalkę. Widziałem ją z okna. Podszedł do niej policjant z kręconymi włosami i wcisnął jej w dłoń paczuszkę cukru i bajgli.

– Zabierzmy to do dziadka – powiedział i mocno się zarumienił. - Powiedz mi, przyjacielu. Sam nie mam czasu, muszę zająć stanowisko.

Szybko wyszedł. Dziewczyna przyniosła paczkę kruszonego cukru i bajgli. Starzec się roześmiał.

„Chciałbym żyć” – powiedział, ocierając załzawione oczy – „przez długi czas”. Szkoda umierać, zostawiać czułość ludzi i-i-i jaka szkoda! Gdy tylko patrzę na lasy, na jasną wodę, na dzieci i na trawę – nie ma już siły umierać.

„I żyjesz, kochany” – powiedziała stara kobieta. „Twoje życie jest łatwe, proste, to jedyny sposób na życie”.

Po południu opuściłem Woznesenye i udałem się do Vytegry. Mały parowiec „Svir” płynął wzdłuż kanału, ocierając się bokami o zachwaszczoną trawę rosnącą wzdłuż brzegów.

Miasto zniknęło w słonecznej, przyćmionej mgle, w ciszy i oddali letniego dnia, a nisko rosnące lasy otoczyły nas już ciemnym kręgiem. Wokół panowało północne lato – przyćmione, nieśmiałe, jak tutajte dzieci o jasnych oczach.

Paustovsky kruszony cukier

Konstantin Georgiewicz Paustowski napisał tę niezwykłą historię o szerokości rosyjskiej duszy i ludzkiej dobroci. Akcja dzieje się w małym miasteczku w Transbaikalii. Na tle toczących się akcji ukazuje się niezwykły opis piękna rosyjskiej przyrody, jej czarów.

Autorka opisuje rozwój konfliktu, który chciał zaognić porywczy mężczyzna podążający za wędrowcem. Mężczyzna, który błąkał się ulicą i szukał miejsca na nocleg, starał się nie odpowiadać mężczyźnie, nie wdawać się w konflikt. Ale on szedł spokojnie i dotarł do domu, w którym mieszkała stara kobieta ze swoją małą wnuczką. Babcia pozwoliła podróżnemu przenocować i ustąpiła mu miejsca w swoim jasnym pokoju. Mężczyzna jednak nawiedzał starca i żądał okazania dokumentów. W tym celu wezwał nawet policjanta, który w tym momencie siedział i łowił ryby z wiejskimi chłopcami. Przybyły policjant dobrodusznie zapytał podróżnego, jak się tu znalazł i kim jest. Starzec nie wdawał się w dyskusję z policjantem, spokojnie opowiadając swoją historię pojawienia się w tym miejscu.

Jak się okazało, mężczyzna Aleksander Fiedosew jest bardzo ważną osobą dla kultury rosyjskiej. Zajmuje się bardzo potrzebną i pożyteczną pracą, będąc kolekcjonerem piosenek i bajek komponowanych przez lud. I nawet rząd regionu karelskiego przyznał mu emeryturę za swoją pracę. Władze w miejscach, w których znalazł się mężczyzna, proszone są o udzielenie wszelkiej możliwej pomocy. Czego mężczyzna nie wymaga od ludzi. Po prostu robi to, co kocha, co kontynuuje od swojego dziadka. Dziadek, jak się okazało, był śpiewakiem ludowym, a także śpiewał samemu Puszkinowi. Potem zdarzyło mu się widzieć Aleksandra Siergiejewicza zamordowanego w trumnie. Dziadek staruszka śpiewał i nie mógł przestać, śpiewał całą duszą tak bardzo, że głos mu zamarł i do końca życia nie mógł dobrze mówić, tylko szeptem.

Policjant posłuchał staruszka i wyszedł, podając dziadkowi cukier i bajgle przez dziewczynę na ulicy.

Ta praca uczy ludzi życzliwości, otwierania serc i dusz na bliźnich.

Zdjęcie lub rysunek przedstawiający pokruszony cukier

Inne opowiadania do pamiętnika czytelnika

  • Podsumowanie opowieści Erszy Erszowicza, syna Szczetinnikowa

    Ta historia zaczyna się od sceny sądowej. Historia jest następująca: Boyarin, wojewoda Som i dwóch innych mężczyzn (Pike-Pike i Trepetukha Pike) złożyli skargę na Ruffa. Historia, która zakończyła się w sądzie

  • Streszczenie sprawy Jewseyki Gorkiego

    Głównym bohaterem baśni Maksyma Gorkiego jest mały chłopiec Evseyka. Pewnego upalnego dnia łowił ryby na brzegu rzeki. Nudne zadanie i letni upał pokonały Evseykę, zasnął i wpadł do rzeki.

  • Podsumowanie Bunina Kostsy'ego

    Narracja prowadzona jest z punktu widzenia narratora, który podróżuje jedną z głównych rosyjskich dróg. Poruszając się pomiędzy brzozowymi lasami i szerokimi stepami, z przyjemnością słucha dochodzących z daleka pieśni ludzi z warkoczami

  • Podsumowanie duchów Ibsena

    Osiedle Frau Alving to bardzo piękny budynek, wokół którego wszystko wygląda zielono i bardzo ładnie. Znajduje się na najbardziej wysuniętym na zachód wybrzeżu kraju w Norwegii.

  • Podsumowanie Kuprin W punkcie zwrotnym (kadeci)

    Misha Bulanin, dziecko, które dorastało w cudownym domu, wyróżniało się dobrymi manierami i ufnym charakterem. Rodzice postanowili wysłać chłopca na naukę do szkoły kadetów, gdzie nieoficjalnie obowiązywały okrutne i barbarzyńskie zasady.

Historia autorstwa K.G. Paustovsky „Kruszony cukier”

Idę na zajęcia

Olga ERYOMINA

8 klasa

Historia autorstwa K.G. Paustovsky „Kruszony cukier”

Historia autorstwa K.G. W podręczniku znajduje się „Cracked Sugar” Paustovsky’ego ( autor-kompilator G.I. Belenki) w dziale „Ustna sztuka ludowa” po pieśniach historycznych i lirycznych. Opowiadanie to zostało napisane w 1938 roku i należy do cyklu „północnych” opowiadań i nowel stworzonych przez Paustowskiego po szeregu dzieł poświęconych południu naszego kraju. Szczerość i liryzm, trafność opisów, wyraziście zarysowane portrety bohaterów, nieoczekiwanie rozwijająca się fabuła sprawiają, że czujemy żywy związek z historią naszej ojczyzny i zastanawiamy się nad naturą ludzkiego ducha. Sugerujemy, aby nauczyciel potraktował opowiadanie „Pęknięty cukier” nie tylko jako ilustrację do tematu „Pieśni ludowe”, ale jako dzieło godne studiowania na lekcjach literatury.

Przygotowując się do lekcji, nauczyciel musi przede wszystkim przygotować ekspresyjną lekturę opowiadania: od jakości głośnego czytania zależy adekwatność i wyrazistość percepcji i zrozumienia. „Cracked Sugar” ma tylko pięć stron. Jej kompozycja jest wielowarstwowa: w kręgu północnych, letnich pejzaży, niczym w kadrze, rozgrywa się opowieść o pozornie codziennym zdarzeniu w miasteczku Wniebowstąpienie nad jeziorem Onega – o noclegu narratora w prywatnym domu oraz o spotkanie ze starcem – kolekcjonerem i wykonawcą pieśni ludowych. Sytuacja rozwija się nieoczekiwanie dla czytelników: piosenkarz opowiada policjantowi, który przyszedł sprawdzić dokumenty „obcego starca” (pamiętajcie czas, kiedy pisano tę historię) o spotkaniu jego dziadka Prochora z „rodakiem Aleksandrem Siergiejewiczem, poetą Puszkinem .” Wewnątrz codziennej fabuły, jak świeca w dłoniach, odkrywa się historia, która przenosi nas sto lat temu i pali poczuciem uwikłania w losy naszego narodu, w wielką tajemnicę twórczości.

Każda „warstwa” kompozycji ma specjalny styl, który można przekazać dzieciom za pomocą intonacji.

Północny letni pejzaż namalowany delikatnymi akwarelami wywołuje uczucie lekkiego smutku i niepokoju. Akapity można traktować jak kropki, jak zwrotki w wierszu prozą. Krótkie proste zdania harmonijnie przeplatają się ze złożonymi, niezbyt uciążliwymi, łatwo dającymi się podzielić na syntagmy zdaniami: „Północne lato zawsze wywołuje niepokój. Jest bardzo delikatny. Jego skromne ciepło może nagle wyschnąć. Dlatego na północy zaczyna się doceniać każdy ledwo wyczuwalny strumień ciepłego powietrza, doceniać skromne słońce, które zamienia jeziora w lustra, świecące spokojną wodą. Słońce na północy nie świeci, ale prześwituje jak przez grube szkło. Zdaje się, że zima nie odeszła, a jedynie ukryła się w lasach, na dnie jezior i nadal tchnie stamtąd zapachem śniegu.”

Rozumiejąc tę ​​historię, rozumiesz, że opis kruchości północnego lata wywołuje w umyśle poczucie kruchości wartości kulturowych; zdajesz sobie sprawę ze znaczenia pamięci historycznej narodu i martwisz się, że jej „skąpe ciepło może nagle wyschnąć”. Subtelny, poetycki opis nabiera nowego znaczenia; czujesz posmak goryczy, ponieważ tak wiele straciliśmy w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

Do czytania akapitów „krajobrazowych” wybierzemy intonacje narracyjne, zabarwione szczególną pewnością siebie, a jednocześnie pewną tajemniczością.

Część „codzienna” opowieści budowana jest zgodnie z prawami opowiadania historii: ekspozycja, fabuła, rozwój akcji, punkt kulminacyjny, rozwiązanie, epilog. Każdy bohater ma żywą charakterystykę mowy. Czytając, postaramy się przekazać specyfikę mowy każdej postaci.

Pierwszą osobą, którą spotykamy, jest „kędy, piegowaty policjant”. Autor nie opisuje nam swojego głosu, ale wyobrażamy sobie, że jego głos jest łamiący się, chłopięcy, gwałtowny. Jego charakterystyczne słowo to „chodź”: „No dalej, nie palimy na molo!”, „No dalej, dziadku”<…>poznajmy Twoją tożsamość!”, „Zabierzmy to do dziadka”. Czasowniki, których używa, są rozkazujące. Ale policjant wydaje rozkazy raczej zgodnie ze swoim stanowiskiem; nie ma zamiaru dowodzić ani podporządkowywać sobie innych.

Drugim bohaterem jest „gruby, obojętny mężczyzna z fryzurą na bobra”. Imię otrzyma dopiero pod koniec historii.

W domu, do którego przychodzą narrator i mężczyzna z bobrową fryzurą, jest dziewczynka ze szmacianą lalką, w górnym pokoju stara kobieta robiąca na drutach (przychodzi mi na myśl Arina Rodionowna) i „chudy, zakurzony staruszek. ” Dziewczyna i staruszka mówią „śpiewnym głosem”, tak jak mówią do dziś rdzenni mieszkańcy rosyjskiej północy, przeklinając i nie obniżając głosu na końcu zdania, ale podnosząc głos i sprawiając wrażenie, że przeciągają dwie ostatnie sylaby: „Noc, kochanie…”.

Zapraszamy nauczyciela do przypomnienia sobie zajęć z dialektologii lub filmu „Młoda Rosja”, przećwiczenia i przeczytania słów starszej kobiety - a mianowicie okej i śpiewu: „Powiedz noc, bądź drogim gościem. Tylko tu jest ciasno, nie martw się, będziemy musieli pościelić łóżko na podłodze. Uderzającym kontrastem będą słowa mężczyzny z „fryzurą bobra”, które według Paustowskiego wymawiane są „skrupulatnie”. Weźmy intonację zrzędliwej, zawsze niezadowolonej osoby, „beztalentnego dyrektora biznesowego” i przeczytajmy: „Na niskim poziomie oznacza to, że twoje życie jest zorganizowane, obywatelu…”

Głos starca brzmi spokojnie, zamyślony, z ledwie zauważalną ironią: „Ani sen, ani umysł nie mogą wzbogacić kogoś takiego jak ty. Bądź cierpliwy, przyzwyczaisz się do tego.

Rozmowa osób zgromadzonych w domu staruszki jest bogata w intonacje i odcienie uczuć. Dysonans pomiędzy melodyjnym głosem starej kobiety a wyważoną, niezmiennie ujmującą mową staruszka brzmi jak ostry głos mężczyzny z „bobrową fryzurą”: grozi, triumfuje, przesłuchuje starca, milczy ze zdumieniem i kontynuuje nieco zakłopotany: potem znów pełen groźby. Starzec nadal mówi spokojnie, jakby ważąc i oceniając ludzką istotę swojego rozmówcy.

Mężczyzna z „bobrową fryzurą” bezceremonialnie, bez pukania, wchodzi do cudzego domu i przyprowadza policjanta, który ma ustalić tożsamość „dziadka” i „wprowadzić” na komisariat „obcego starca”. Starzec opowiada policjantowi o spotkaniu swojego dziadka Prochora, „wielkiego śpiewaka”, z Puszkinem. Rodzinna legenda o dziadku śpiewającym nad trumną Puszkina brzmi powoli, baśniowo. Przekażmy gorzki żal Prochora z powodu śmierci poety i surowość słów żandarma: „Śpiewałem mu pieśni”. „No cóż, teraz nie będziesz śpiewać!” Piosenna struktura mowy, pompowanie jednorodnych definicji, predykatów i jednorodnych prostych zdań (jako część złożonego zdania) pomaga dojść do punktu kulminacyjnego: „Noc była ciężka, silny, oddech w klatce piersiowej zamarł. Dziadek zawiązał dzwonki, żeby nie grzechotały, usiadł przy radiu i odjechał. Wszędzie cicho, tylko płozy skrzypią i słychać, jak kordy pukają i pukają w trumnę z głuchym łomotem. Serce dziadka zaczęło się gotować, oczy bolały go od łez, zebrał cały głos i zaśpiewał:

Ech, przez białe pola, przez szerokie…”

Rozmowa w górnym pokoju starszej kobiety trwa nadal, lecz zmienia się jej charakter. Policjant, słuchając historii starca, jest zrozpaczony, urażony, że poproszono go o przeczytanie „dokumentu”, sucho zwraca się do mężczyzny z „fryzurą bobra”, po czym rumieniąc się mocno, wręcza dziewczynie prezent dla niej dziadek - wiązka pokruszonego cukru i bajgli. Nie słyszał, jak staruszka lamentowała, że ​​nie ma czasu kupić cukru; w nocy nie miał gdzie kupić prezentu - najprawdopodobniej zabrał z domu zarówno cukier, jak i bajgle. Dar młodego policjanta jest przejawem tej właśnie „ludzkiej dobroci”, z której stary człowiek tak bardzo nie chce odejść.

Opowieść kończy się obrazem północnego lata, które ponownie przypomina nam o kruchości ciepła - ciepła w przyrodzie i życiu człowieka: „Miasto zniknęło w słonecznej, przyćmionej mgle, w ciszy i odległości letniego dnia, a niskie lasy otoczyły nas już ciemnym kręgiem. Wszędzie było północne lato – ciemne, nieśmiałe, jak tutajte dzieci o jasnych oczach.

Przygotowując się do ekspresyjnej lektury opowiadania, udajemy się na zajęcia.

Lekcja 1. Kontekst historyczny i kulturowy czasu powstania opowieści

I. Rozmowa.

Historia, którą dzisiaj przeczytamy, poświęcona jest rosyjskiej północy. Tak nazywają się regiony Archangielska i Wołogdy, w których żyje rdzenna ludność rosyjska. W starożytności ludzie osiedlali się w tym surowym regionie, przez długi czas zachowali i nadal zachowują starożytne zwyczaje i moralność.

Pokażemy uczniom rosyjską Północ i jezioro Onega na mapie geograficznej. Zdradźmy, że do lat osiemdziesiątych XX wieku dróg było tu niewiele. Głównym był transport wodny: małe statki pływały po rzekach i jeziorach, przewożąc ludzi i ładunki.

Dobrze byłoby, gdyby nauczyciel mógł przygotować fotografie lub reprodukcje obrazów przedstawiających przyrodę, domy z bali i kościoły rosyjskiej północy.

Otwórz podręcznik i znajdź datę powstania opowiadania (1938). Co wiesz o tym czasie? Jakie wydarzenia miały wówczas miejsce w naszym kraju?

Powiedzmy ósmoklasistom, że lata trzydzieste XX wieku to tragiczny okres w historii naszego kraju. Rosja była wówczas republiką Związku Radzieckiego, władza w kraju należała do Partii Komunistycznej, a właściwie do jednej osoby – Stalina. Kraj ogarnął entuzjazm pierwszych planów pięcioletnich, kiedy budowano nowe fabryki i elektrownie wodne, kiedy Komsomoł był wiernym pomocnikiem partii. W tym samym czasie nieustannie „demaskowano” nowych „wrogów ludu”, niewinnych ludzi zesłano do obozów koncentracyjnych (w opowiadaniu: „Może to uciekinier z obozu koncentracyjnego...”) i rozstrzelano. W kraju nasiliły się ogólne podejrzenia. Za główny uważano proletariat; „elementy”: zamożne chłopstwo, duchowieństwo, inteligencja.

II. Praca ze słownictwem.

Przed przeczytaniem opowieści wyjaśnimy uczniom słowa i wyrażenia oznaczające rzeczywistości, które odeszły już z naszego życia, z reguły niezrozumiałe dla współczesnych dzieci. Można polegać na wiedzy, jaką posiadają dzieci.

Co to jest „cukier kruszony”? Jak ty to sobie wyobrażasz?

Strzyżenie bobra przypomina fryzurę jeża: włosy krótkie, sterczące.

Mężczyzna z fryzurą na bobra podejrzewa, że ​​starzec jest „podziemnym mnichem”. Wyjaśnijmy, że pod panowaniem sowieckim klasztory były zamykane, a mnisi byli prześladowani.

Co to jest Komsomoł? W jakim wieku można być członkami Komsomołu?

Historia opowiada o dwóch dziewczynach z Leningradu Komsomołu, córkach kapitanów. Pomóżmy uczniom wyobrazić sobie te dziewczyny.

Dom Kolektywnego Rolnika to nazwa hotelu dla kołchozów, którzy przyjeżdżają do miasta w interesach.

Teraz uczniowie są gotowi wysłuchać opowieści. Zachęcamy do śledzenia lektury tekstu przez nauczyciela.

III. Ekspresyjne czytanie opowiadania przez nauczyciela.

Po zakończeniu czytania zrób pauzę, a następnie poproś uczniów, aby opowiedzieli o swoich uczuciach, wrażeniach i wrażeniach związanych z tą historią. Ważne jest, aby nie wpadali w ogólne sformułowania, ale mówili konkretnie o osobistych doświadczeniach. Niech to będzie kilka słów, ale zostaną one wypowiedziane z serca.

Praca domowa

Zapisz wyrażenia brzmiące jak przysłowia (7–10 zdań).

Zadanie indywidualne: wybrane reprodukcje krajobrazów północnych; narysuj ilustrację; wybierz muzykę pasującą do historii.

Lekcja 2. Kompozycja opowieści. Obraz północnej przyrody i życia w mieście Woznesenye. Bohaterowie opowieści, ich portret i cechy mowy. Znaczenie legendy. Znaczenie pieśni w życiu człowieka i narodu. Gloryfikacja dobra i poezji w opowieści.

I. Skład opowieści.

Zaprosimy ósmoklasistów do zastanowienia się nad kompozycją opowieści, podkreślając krajobraz, elementy narracyjne i rodzinną legendę rodziny Fiedosewów.

W jakiej formie możesz sobie wyobrazić kompozycję opowieści?

Możesz zaoferować dzieciom obraz orzecha: kubek zielonych liści - skorupę - jądro. Być może studenci zaproponują własny wizerunek. Możesz naszkicować schemat kompozycji opowieści.

II. Obraz północnej przyrody i życia w mieście Woznesenye.

Jak wyobrażasz sobie północne lato po przeczytaniu tej historii? Dlaczego?

Przeczytajmy pierwsze cztery akapity.

Zwróćmy uwagę na epitety i wyrażenia: „srebrny księżyc”, „białe noce pełne bezbarwnego blasku”, „od krótkich nocy”, „karłowata kraina leśna”, „słabe ciepło”, „skromne słońce”, „wszystko wokół wydawało się białe”.

Jak wyobrażasz sobie miasto Woznesenyje?

Miasto leży nad brzegiem dużego jeziora. Wzdłuż ulic stoją stare domy z bali. Drogi są ziemne, a pobocza porośnięte trawą. Wzdłuż domów biegną chodniki z desek, jakie zachowały się do dziś w niektórych północnych miastach. W ogrodach kwitnie czeremcha.

Co zobaczył narrator, kiedy wszedł do domu? Jakich starych słów używa?

„Skrzypiące, strome schody”, „czysty pokój”. Dziewczynka tuli szmacianą lalkę. Stół nakryty jest czystym, szorstkim obrusem (z grubych lnianych nici), który pachnie żytnim chlebem. Samowar śpiewa na stole.

W jaką epokę pogrąża nas opis górnego pomieszczenia? Jakie skojarzenia kojarzy nam się ze słowem „pokój na górze”, z wizerunkiem starszej kobiety robiącej na drutach przy stole?

Dzieci być może pamiętają „Opowieść o zmarłej księżniczce…” i wersety poświęcone Arinie Rodionovnej:

...A igły wahają się co minutę
W twoich pomarszczonych dłoniach.

III. Bohaterowie opowieści, ich portret i cechy mowy.

Podzielmy klasę na trzy grupy i poprośmy, aby odnaleźli słowa charakteryzujące wygląd, mowę i zachowanie trzech postaci: 1) policjanta; 2) starsze kobiety; 3) mężczyzna z fryzurą bobra. Po pięciu–siedmiu minutach samodzielnej pracy uczniowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami.

Policjant.„Wraz z chłopcami kędzierzawy, piegowaty policjant łowił ryby”; „Za nim szedł kudłaty, zajęty policjant…” Często wypowiada słowo „chodź”: „No dalej, dziadku” – powiedział surowo policjant – „sprawdźmy twoją tożsamość!” Zadbaj o porządek w swoich dokumentach!” Początkowo surowo zwraca się do dziadka, żąda dokumentów, ale zgadza się go „przetrzymać” i wysłuchuje opowieści dziadka. Ta historia dotyka go do głębi duszy: „To znaczy, że śpiewał prosto z serca” – mruknął z lamentem policjant. Odmawia sprawdzenia dokumentów dziadka: „Nie muszę teraz tego (gazety) czytać. W każdym razie cię widzę. Usiądź, dziadku, odpocznij”. Wysławszy do kołchozu mężczyznę z „bobrową fryzurą” przynosi dziadkowi prezent: wiązkę tłuczonego cukru i bajgli, które wciska dziewczynie w ręce: „Zanieśmy to dziadkowi” – ​​powiedział i zarumienił się głęboko. - Powiedz mi, mój prezent. Sam nie mam czasu, muszę zająć to stanowisko.

Staruszka.„W górnym pokoju stara kobieta w żelaznych okularach robiła na drutach przy stole…”

„Stara kobieta wstała i pokłoniła mi się w pasie.

Zostań na noc, ukochany” – powiedziała śpiewnym głosem. - Zostań na noc, bądź drogim gościem. Tylko tu jest ciasno, nie martw się, będziemy musieli pościelić łóżko na podłodze.

„Stara kobieta nastawiła samowar. Ubolewała melodyjnie, że nie ma w domu ani kawałka cukru: zapomniała go kupić. Samowar żałośnie śpiewał razem z nią.”

Zwracanie się staruszki do gości szczególnie wyraziście charakteryzuje słowo „pożądany”: „A ty żyjesz, pożądany” – powiedziała staruszka. „Twoje życie jest łatwe, proste, to jedyny sposób na życie”. Stara kobieta i jej dom ucieleśniają starożytny sposób życia z jego dobrocią, prostotą i mądrością.

Pozycja osoby z „bobrową fryzurą” wchodzi w konflikt z takim sposobem życia, z ufnością w pokój i gościnność. Autor tak go charakteryzuje: „Szedł za mną gruby, obojętny mężczyzna z bobrową fryzurą.

Jechał nad rzekę Kowżę w sprawach leśnych. Niósł ze sobą szarzejącą teczkę z raportami i rachunkami. Mówił nieśmiało, jak przeciętny dyrektor biznesowy: „ogranicz koszty podróży”, „zrób sesję zdjęciową”, „zorganizuj przekąskę”, „przekrocz normy dla spływu tratwą”…

Niebo pociemniało z nudów od samej obecności tego człowieka.

Rozumiemy, że ten człowiek był dokładnie przeciętnym dyrektorem biznesowym, który czuł swoją siłę. Jego wypchana papierami teczka staje się symbolem potęgi biurokracji.

„Mężczyzna z fryzurą bobra ożywił się. Jego oczy stały się nudne i ołowiane. Uderzył ciężko teczką o stół.

„Z pewnością obcy starzec” – powiedział triumfalnie.

Czuje się uprawniony do osądzania i potępiania życia innych ludzi, żądania od innych rachunku i grożenia. Po spokojnej odpowiedzi starca pozostaje zdziwiony i postanawia wezwać przedstawiciela prawa. Wchodzi do drzwi bez pukania, zachowuje się bezceremonialnie i niegrzecznie. Ale w drugiej połowie historii go nie widzimy i nie słyszymy, wydaje się, że się zgubił, znika w domu. Dopiero policjant zwraca się do niego oficjalnie i powściągliwie: „A ty, obywatelu” – zwrócił się policjant do mężczyzny z bobrową fryzurą – „byłoby lepiej, gdybyś poszedł przenocować w Domu Kolektywnym, tam jesteś zdolniejszy”. .” Chodź, zabiorę cię tam.

W domu pisałeś zwroty, które brzmią jak przysłowia. Przeczytaj je.

Jeden uczeń czyta notatki zrobione w domu, pozostali je uzupełniają.

„Ani sen, ani umysł nie mogą wzbogacić kogoś takiego jak ty. Bądź cierpliwy, przyzwyczaisz się do tego.

„Nigdzie nie ma dla mnie obcego kraju”.

„W młodości siałem chleb i zbierałem zboże, teraz sieję dobre słowa i zbieram inne wspaniałe słowa”.

„Człowiek surowy, niedojrzały…” „Taki ludzie powodują w życiu tylko próżność”.

„Wszystko, kochanie, należy robić z serca”.

„Należy zachować siłę pieśni. Wszyscy ludzie, którzy nie lubią śpiewać, są głupimi ludźmi; nie mają właściwej koncepcji życia.

„Gorzej jest, gdy dusza człowieka jest sucha. Życie więdnie od takich rzeczy, jak trawa od jesiennej rosy.”

Kto jest właścicielem tych wyrażeń?

„Chudy, zakurzony starzec z zamkniętymi oczami”.

„Zakurzony” - nie brudny. Przychodzi na myśl wyrażenie „kurz z dróg” i wyobrażamy sobie bose, zakurzone stopy starego człowieka, wędrowca, który przebył długą drogę.

Stara kobieta nazywa wędrowca „bezdomnym”, „wędrującym starcem”: „O co mam go zapytać?” Sam starzec inaczej rozumie swoją misję życiową: „Jestem siewcą i zbieraczem”. „Pochodzę zewsząd” – odpowiada na pytanie i dumnie podaje swoje imię: „A mam na imię Aleksander”.

Starzec jest jedyną osobą spośród zgromadzonych w górnej izbie, której autor nadaje imię. Starzec wymawia swoje imię nie zdrobnieniem, nie w formie ludowej, nie można go nazwać tradycyjnie chłopskim. Znaczenie imienia starca uświadamiamy sobie później, gdy opowiada on słuchaczom o swoim słynnym rodaku.

Jak myślisz, jaka jest główna sprzeczność (konflikt) w tej części historii?

Posłuchajmy odpowiedzi dzieci i pomóżmy im zrozumieć sprzeczności pomiędzy talentem i jego brakiem, zaufaniem i podejrzliwością, wolnością, otwartością na świat i strachem przed zjawiskami, których nie da się zarejestrować i opanować. Paustovsky wyraźnie identyfikuje główny konflikt czasu. Jak rozwiązuje się ten konflikt? (Poprzez odwołanie do historycznych korzeni narodu.)

IV. Znaczenie legendy. Znaczenie pieśni w życiu człowieka i narodu. Gloryfikacja dobra i poezji w opowieści.

Przejdźmy do legendy, którą dziadek opowiada swoim słuchaczom. Można go podzielić na dwie części. Pierwsza część to spotkanie dziadka Prochora, „wielkiego śpiewaka”, z Puszkinem, wielkim poetą.

Jakie jest według ciebie znaczenie pierwszej części?

Dziadek Prokhor jest oczarowany wierszami poety: „słowa takiego piękna są lepsze niż którakolwiek z moich piosenek”. Prawdziwa, wysoka poezja nie ma granic klasowych: rozumieją ją zarówno szlachta, jak i chłopi. Dwie naprawdę utalentowane osoby, bez względu na klasę, do której należą, zawsze zrozumieją i docenią piękno, tak jak dziadek Prokhor docenił wiersze, a Puszkin docenił pieśni „kierowcy i piosenkarza”.

Przeczytajmy jeszcze raz drugą część. Wyraźnie zarysowuje sprzeczność pomiędzy władzą wymagającą uległości a twórczą wolnością człowieka: „Kim jest ten, myśli, ten, który jest prowadzony do grobu, cierpiący, w kajdanach i kogo ten król boi się nawet po śmierci? śmierć?" A słowa żandarma brzmią triumfalnie: „No, teraz nie będziesz śpiewał!” (Zasadniczo jest to ten sam konflikt, co w części dialogowej opowieści, ale niejako skoncentrowany, dogłębny.)

Dlaczego dziadek Prokhor zaczyna śpiewać nad trumną poety? Czuje głęboki żal, nie chce dać żandarmom szansy na triumf nad wolnością i pięknem. Jego śpiew nad trumną Puszkina jest protestem przeciwko przemocy i zarazem ostatnim hołdem złożonym wielkiemu rosyjskiemu poecie. Starzec nazywa swojego dziadka „wielkim śpiewakiem” nie tylko ze względu na piękno swoich pieśni, ale także ze względu na wielkość i szlachetność duszy.

Co starzec mówi o znaczeniu pieśni w życiu człowieka i narodu? Jak myślisz, dlaczego tak ważne jest zachowanie „mocy pieśni”?

Dusza ludu objawia się w pieśni, ale nie tylko. Piosenka pielęgnuje i rozwija tę duszę. A jeśli dusza jest „sucha”, wówczas triumfuje formalizm i biurokracja, obojętność i okrucieństwo.

Legenda o spotkaniu Dziadka Prochora z Puszkinem jest swego rodzaju próbą, przez którą przechodzi każdy słuchacz. Jak w odpowiedzi na to otwierają się ich dusze? Co wygrywa w tej historii?

Uczniowie dochodzą do wniosku, że w opowieści zwycięża dobro i poezja.

Uczniowie pokazują narysowane lub wybrane przez siebie ilustracje lub reprodukcje; posłuchaj ilustracji muzycznych do opowiadania.