Ilukirjandusega tutvumise sõlmede kokkuvõte. GCD kokkuvõte ilukirjandusega tutvumiseks modelleerimismeetodite abil “Muinasjuttude võlumaailm”

TUNNI KOKKUVÕTE "KOKER- JA OASEEMNE"

Keskmine rühm

EESMÄRK: jätkuvalt arendada lastes huvi raamatute vastu.

ÜLESANDED: Jätkata lastele muinasjutu tähelepaneliku kuulamise õpetamist, aidata neil õigesti tajuda töö sisu, tunda kaasa selle tegelastele; vastata küsimustele muinasjutu sisu kohta teksti sõnade ja fraasidega. Kasvatage lahkuse ja vastutulelikkuse tunnet.

SÕNARATUTÖÖ: tutvustage laste aktiivsesse sõnaraamatusse nimisõnade deminutiivset vormi.

EELMINE TÖÖ: piltide esitlus - vikat, niiduk, sepik, sepp, perenaine lehma lüpsmas.

Ubade uurimine, kaunviljade sorteerimine - herned, oad, oad. Vene rahvajuttude lugemine, raamatunurgas raamatute näitus.

KLASSI EDENDUMINE

Sissejuhatav vestlus: - Poisid, kas teile meeldib raamatuid lugeda?

Millised teosed teile kõige rohkem meeldivad? (jutud, luuletused, muinasjutud)

Kui teile meeldivad muinasjutud, saate tegelasi hõlpsalt ära arvata. (näidatakse illustratsioone raamatust “Millest muinasjutust me pärit oleme”)

Meie juurde tuli muinasjutu kangelane. arvake, milline?

Õues kõnnib LIND,

HOMMIKUL LÄHEVAD BEEBID EEMAL.

PEA ÜLAS ON KAMM,

KES SEE ON?

(COKER)

Mängukuke näitamine:

Imetle, kui kena ta on! Kukk Petya, me teame sinu kohta lastelaulu.

Sõrmede võimlemine:

Oi, oi, MIS ÄIKEST, lapsed suruvad rusikad kokku ja lahti

Oi, oi, MILLINE ÄIK!

TIBUD EHITAVAD UUT MAJA plaksutavad käsi, siis rusikad

KANAD EHITAVAD UUT KODU!

HAMMER KNOCK-KNOCK, löö parema rusikaga vasakut peopesa,

HAMMER KKOPP! tabas vasaku rusikaga paremat peopesa

KUKK TULEB ABI! nimetis- ja keskmised sõrmed “kõnnivad” mööda põlvi

Poisid, millistes muinasjuttudes kohtasime kukke, kes mäletab?

(“Loomade talvised veerandid”, “Zajuškina onn”, “Kass, kukk ja rebane”)

Kuulake teist muinasjuttu. Selle nimi on "Kukk ja oavars"

Näitan raamatut, tiitellehte ja loen muinasjuttu.

KÜSIMUSED SISU KOHTA:

Kas teile meeldis muinasjutt?

Kes mäletab, kuidas seda nimetatakse?

Mis kukega juhtus?

Miks selline katastroof juhtus?

Kes aitas kukke?

Mida muinasjutt meile õpetab? Kuidas peaksite söömise ajal käituma?

Tubli, said muinasjutust õigesti aru ja selle sisu jäi meelde.

FÜÜSILINE "KOKER"

PETYA, PETTENKA, KUKK! kõndige kätest kinni hoides ringis

MIS SULED, MIS KOHEV! näoga ringis, lüües kätega vastu külgi

MITMEVÄRVILINE KÕIK, VÄRVILINE, kõndige ringis, pange käed selja taha

JA KARJUB NAGU kellavärk! peatu, pööra ümber ja vaata ringi

KOO-KA-RE-KOO!

Muinasjutu korduv lugemine, interaktiivse tahvli illustratsioonide vaatamine.

DIDAKTILINE MÄNG "NAME TENDERLY"

Poisid, kas olete märganud, kui palju on muinasjutus "kiinduvaid" sõnu: perenaine, lehm...

Seisake ringis ja mängime mängu "Nimeta see sõbralikult". Ma panen sõnale nime ja viskan palli sulle ning sina tagastad selle mulle koos sõnaga “lahke”.

Neenetsi muinasjutt "Kägu"

Tarkvara ülesanded:

Arendada sidusat kõnet;

Kasvatage armastust ja tundlikkust ema ja tema soovide vastu.

Õppida mõistma ja hindama tegelaste iseloomu, kinnistama ettekujutust muinasjutu žanrilistest tunnustest, kui rahvatarkuse varakambrist ja õpetlikkusest kui muinasjutu žanrilisest tunnusest.

Eeltöö: õpetaja jutt põhjamaa põlisrahva elust, põhjamaa teemaliste albumite ja raamatute vaatamine, vestlus põhjamaa teemal.

Varustus: mänguhirved, põhjamaa loodust kujutavad illustratsioonid, maakera.

Tunni käik:

Kasvataja: Lapsed, mis riigis me elame? Räägi meile Venemaast. Milline on meie kodumaa?

Lapsed: Meie kodumaa on suur, ilus, rikas.

Koolitaja: Meie riik pole lihtsalt suur, vaid tohutu. Lõunas on alati soe, talved pole karmid, aga kus on alati külm?

Lapsed: Põhjas.

Kasvataja. Kuidas pääsete kohe põhja poole?

Lapsed. Maagia abil.

Kasvataja. Teeme maagiat. Sulge oma silmad.

Kreks, fex, pex! (Tuul kostab ulgumist)

Täna räägime põhjamaa rahvastest, tutvustan teile neenetsi rahvajuttu.

Vasta küsimusele, miks nimetatakse muinasjuttu rahvajutuks?

Laste vastused.

Kasvataja: Jah, rahvajutt on õige, sest selle on kirjutanud inimesed ja seda rahvast kutsutakse neenetsiteks – põhjamaa põliselanikeks.

Nad on siin juba pikka aega elanud. Need on väga julged ja tugevad, töökad inimesed. Nad juhivad rändavat elustiili. Nende põhitegevusalaks on põhjapõdrakasvatus ja kalapüük. Korrake neid sõnu. (lapsed kordavad sõnu kooris ja individuaalselt

Hirvedele toitu otsides kolivad nad sageli – rändavad ühest kohast teise. Põhjapõdrad söövad ära toidu – samblasambliku – ja liiguvad edasi, neile järgnevad põhjapõdrakasvatajad. Põhjapõdrakasvatajate elupaika nimetatakse laagriks. (looga kaasneb illustratsioonide väljapanek). Võib-olla teate selle maja nime, kus põlisrahvad virmalised elavad?

Laste vastused.

Kasvataja. (näitab esitlust). Nad elavad telklaagrites. Chum on valmistatud põhjapõdra nahkadest. Kumbki saab kiiresti lahti võtta ja teise kohta transportida. Hirv on loom, kes toidab ja riietab põlisrahvast. Hirved jooksevad läbi sügava lume, kust auto läbi ei saa. Poisid, nagu te juba teate, on talv põhjas väga karm. Kuid need inimesed ei karda mingit pakast. Miks sa arvad?

Laste vastused.

Laste vastused.

Minu jalas olevad kingad on samuti hirve karusnahast, need on prima. Pange tähele, et kõik riided ja jalanõud on naiste õmmeldud. Poest selliseid riideid osta ei saa. Põhjamaa naistel on tööd palju: nad õmblevad, kütavad pliiti, teevad süüa, kalastavad, korjavad marju, valmistavad talveks küttepuid, tegelevad lastega ja palju muud.

Nüüd puhkame natuke.

Kehalise kasvatuse tund "Linnud"

Laulud lauldakse.

(fonogramm musträsta ja kägulindude lauluhäältest)

Kasvataja. Täna loen teile muinasjuttu nimega “Kägu”.

Siis jooksid lapsed emale järgi.

Koolitaja: Siin muinasjutt lõpeb ja kes kuulas, see on hästi tehtud.

Kuidas see muinasjutt lõpeb?

Lapsed. See lõpeb kurvalt.

Kasvataja. 1. Miks emmest sai kägu!

Lapsed. Lastele vett ei antud.

2. Miks ema ei naasnud laste juurde?

Lapsed. Ta oli väga solvunud.

Kasvataja. Kuidas peaksite oma ema kohtlema?

Lapsed: hoolitsege alati oma emade eest, hoolitsege nende eest, hoolitsege nende eest, eriti kui nad on haiged, aidake kõiges, olge töökas.

Lapsed. Ema peab aitama, tema eest hoolitsema, talle kuuletuma ja mitte teda häirima.

Kasvataja. Olge oma ema suhtes lahkem, tähelepanelikum, aidake teda alati kõiges, pakkuge talle sagedamini abi ja siis on teie emad lahked, rõõmsad ja mis kõige tähtsam, terved.

Ilukirjandusega tutvumise tund. Neenetsi muinasjutu “Kägu” lugemine.

GCD ilukirjandusega tutvumiseks. Neenetsi muinasjutu “Kägu” lugemine.

Tarkvara ülesanded:

Jätkata lastele põhjamaa rahvaste elu eripärade tutvustamist ilukirjanduslike teoste näitel;

Laiendage teadmisi põhjamaa rahvaste elu eripärast;

Juhtige laste tähelepanu muinasjutu rahvuslikule maitsele;

Arendada lastes huvi teiste rahvaste elu, traditsioonide ja tavade vastu;

Õpetada lapsi hindama teose kangelaste tegevust;

Arendada sidusat kõnet;

Kasvatage armastust ja tundlikkust ema ja tema soovide suhtes, kasutades tõenduspõhist kõnet.

Sõnavaratöö: tšum, neenetsid, malitsa, tundra, laager, sammal, põhjapõdrakasvatus, kalapüük, nomaad.

Varustus: mänguhirved, põhjamaa loodust kujutavad illustratsioonid, maketttelk, karusnahatooted.

Kirjandus: „Eelkooliealiste tutvustamine; keskkond ja sotsiaalne reaalsus."

Lugeja väikestele. (Koostatud .) M., 1987.

Tunni käik:

Kasvataja. Poisid, öelge mulle, mis on selle piirkonna nimi, kus me elame?

Laste vastused.

Kasvataja. See on õige, sina ja mina elame põhjas. Täna räägime põhjamaa rahvastest, tutvustan teile neenetsi rahvajuttu “Kägu”. Vastake küsimusele, millised rahvad elavad tundras?

Laste vastused.

Kasvataja: Jah, handid, neenetsid, mansid, sölkupid on põhjamaa põliselanikud. Nende põhitegevusalaks on põhjapõdrakasvatus ja kalapüük. Korrake neid sõnu. (lapsed kordavad sõnu kooris ja individuaalselt).

Nad on siin juba pikka aega elanud. Need on väga julged ja tugevad, töökad inimesed. Nad juhivad rändavat elustiili. Hirvedele toitu otsides kolivad nad sageli – rändavad ühest kohast teise. Põhjapõdrad söövad ära toidu – samblasambliku – ja liiguvad edasi, neile järgnevad põhjapõdrakasvatajad. Põhjapõdrakasvatajate elupaika nimetatakse laagriks. (looga kaasneb illustratsioonide väljapanek). Võib-olla teate selle maja nime, kus põlisrahvad virmalised elavad?

Laste vastused.

Kasvataja. (näitab telgi paigutust). Nad elavad telklaagrites. Chum on valmistatud põhjapõdra nahkadest. Kumbki saab kiiresti lahti võtta ja teise kohta transportida. Hirv on loom, kes toidab ja riietab põlisrahvast. Hirved jooksevad läbi sügava lume, kust auto läbi ei saa. Poisid, nagu te juba teate, on talv põhjas väga karm. Kuid need inimesed ei karda mingit pakast. Miks sa arvad?

Laste vastused.

Kasvataja. Vaatame rahvusrõivaid lähemalt. Millest see tehtud on?

Laste vastused.

Kasvataja. Jah, need on karusnahast riided, aga neid ei kutsuta kasukateks, vaid malitsaks. Malitsa on valmistatud põhjapõdra nahast, mille sees on karusnahk. Naised kaunistavad seda mustritega - kaunistustega

Hantei kaunistused on ilusad,

Need sisaldavad kõiki mu kodumaa esemeid,

Te ei leia seda kusagil mujal Venemaal

Sellised lilled ja vapustavad loomad.

(M. Šulgin)

Minu jalas olevad kingad on samuti hirve karusnahast. Pange tähele, et kõik riided ja jalanõud on naiste õmmeldud. Selliseid riideid poodidest osta ei saa. Põhjamaa naistel on tööd palju: nad õmblevad, kütavad pliiti, teevad süüa, kalastavad, korjavad marju, valmistavad talveks küttepuid, tegelevad lastega ja palju muud.

Poisid, palun öelge mulle, milline on talveöö põhjas: pikk või lühike?

Laste vastused.

Kasvataja. Jah, talvel on põhjas ööd pikad ja pimedad. Kuid suvel öid peaaegu pole. Sellepärast nimetatakse neid valgeteks. Valgete ööde kuulutajaks võib nimetada kägu.

Valged ööd, valged ööd

Taeva silmad on pärani...

Nüüd puhkame natuke.

PHYSMINUTE. Mäng "Suve- või talveöö".

Õpetaja loeb tööd.

Maal elas vaene naine. Tal oli neli last. Lapsed ei allunud emale. Nad jooksid ja mängisid lumes hommikust õhtuni. Riided saavad märjaks ja ema saab sushit. Nad veavad lund, aga ema - vii ära.

Ja ema püüdis ise jõest kala. See oli talle raske ja lapsed ei aidanud teda. Mu ema jäi sellisest elust raskelt haigeks. Ta lamab telgis, helistab lastele, küsib: "Lapsed, mu kurk on kuivanud, tooge mulle vett!"

Ema ei küsinud mitte üks kord, mitte kaks korda. Lapsed ei käi vee järele. Lõpuks tahtis vanim süüa, vaatas telki sisse ja ema seisis keset telki ja pani malitsat selga. Ja äkki kattus väike tüdruk sulgedega. Ema võtab laua, millele nahad kraabitakse, ja sellest lauast saab linnusaba. Rauast sõrmkübarast sai tema nokk. Käte asemel kasvasid tiivad. Ema muutus linnuks ja lendas telgist välja.

Vennad, vaadake, vaadake, meie ema lendab minema nagu lind,” hüüdis vanem poeg.

Siis jooksid lapsed emale järgi.

Ema, tõime sulle vett.

Kägu, kägu, kägu! On liiga hilja, poeg, ma ei tule tagasi.

Nii jooksid lapsed palju päevi ja öid emale järele üle kivide, läbi soode, üle küüru. Nad haavasid jalgu ja veritsesid. Kuhu iganes nad jooksevad, jääb punane rada.

Käguema jättis oma lapsed igaveseks maha. Ja sellest ajast peale pole kägu oma pesa ehitanud, oma lapsi üles kasvatanud ja sellest ajast on punane sammal üle tundra levinud.

Küsimused sisu kohta.

1. Miks emmest sai kägu!

2. Kas lapsed käitusid oma ema suhtes õigesti?

3. Mida see rahvajutt õpetab?

4. Mille eest see hoiatab?

Laste vastused.

Kasvataja. See on õige, poisid! Me peame alati hoolitsema oma emade eest, hoolitsema nende eest, hoolitsema nende eest, eriti kui nad on haiged, aitama kõiges, olema töökas. Inimesed ju ütlevad: "Tiigist ei saa kala välja ilma tööjõuta", "Töö on kibe, aga leib on magus." Milliseid vanasõnu töö kohta tead? Laste vastused.

Õpetaja loeb jutu uuesti läbi.

NCD vanema rühma lastega Teema “Neenetsi rahvajutt “Kägu””

Eesmärk: arendada jätkuvalt huvi ilukirjanduse vastu.

Ülesanded:

Aidata mõista ja hinnata neenetsi rahvajutu “Kägu” kangelaste tegelasi. Tagada, et lapsed mõistaksid uusi sõnu (tundra, neenetsid, tšum, malitsa, pima). kirjandusteos Äratada lastes emotsionaalset suhtumist kirjandusteosesse Edendada kasvatuslikku lahkust, tähelepanelikkust ja vastutulelikkust perekonna suhtes. Edendada mõtlemise, tähelepanu, mälu arengut.

Tehnoloogiad: info ja suhtlus, isiksusekeskne

Materjalid ja varustus: pildid kassidest ja lindudest (vint, vares, kägu), muinasjutu tekst “Kägu”, illustratsioonid muinasjutule, esitlus uute sõnade fotoseletusega, albumilehed, värvilised pliiatsid

Eeltöö: Kägu kujutise uurimine, vestlus linnust ja tema harjumustest. Erinevate kunstnike kujundatud muinasjuttudega raamatute näitus.

Ühistegevuse edenemine:

1.Sissejuhatav osa

Mäng "Leia lisa" (lisapilt "kass", kuna teised kujutavad linde, eemaldage lisapilt)

Muinasjutu nime saate teada, kui mõistate ära mõistatuse:

Missugune lind
Ei istu munade peal
Nuhkides teiste inimeste pesade ümber,
Kas ta ei tunne oma lapsi? (Kägu) (kolme pildi hulgast leiame selle, millel on kägu)

2. Põhiosa

Sõnavaratöö (esitluse näitamine)

neenetsid - Venemaa põhjaosa elanikud;

tundra - külmad põhjapoolsed puudeta ruumid;
chum - neenetsite eluase, nahkadega kaetud onn;
pimas - põhjarahvaste talvejalatsid - hirve säärenahkadest valmistatud kõrged saapad, mille karv on väljapoole;
malitsa - Kaug-Põhja elanike seas: põhjapõdranahast pikad ülerõivad, seest karusnahaga kapuutsiga ja väljast karusnahaga labakindad

Nüüd palun kuulake neenetsi rahvajuttu “Kägu”.

Õpetaja poolt muinasjutu lugemine, illustratsioonide näitamine.

Miks ema käoks muutus?
– Millised lapsed olid? ( , kuri, rumal, julm, tundetu,
kergemeelne, halastamatu)
– Mida tegid lapsed, kui nägid, et nende emast on saanud kägu? (kuula vastuseid, loe lõik)

– Mis te arvate, kuidas lapsed kägu järgi jooksid?
– Milliseid tundeid see muinasjutt teis tekitas?
"Inimesed ütlevad: "Muinasjutt on vale, kuid selles on vihje - õppetund headele kaaslastele." Mida see muinasjutt meile õpetab? (laste vastused)

Kehalise kasvatuse tund "Linnud"

Väikesed linnud (Lapsed tõusid püsti ja teesklesid, et nad on linnud,

Väikesed linnud, kes vehivad kätega ja seisavad püsti, kükitavad, "lendavad"

Nad lendavad läbi metsa, ümber laudade)

Laulud lauldakse.

Sisse puhus äge tuul (käed üles, kõikuvad küljelt küljele)

Tahtsin linnud ära viia. (Kallista end kahe käega)

Linnud peitsid end õõnsusesse (Lapsed istuvad oma toolidel)

Keegi ei puutu neid seal. ("Peida" - katke nende pead kätega)

teemal: Neenetsi muinasjutu “Kägu” ümberjutustamine

Tarkvara ülesanded:

Haridusvaldkond "Kommunikatsioon"

Arendada laste oskust jutustada muinasjuttu ahelas, kasutades võrdlussignaale. Parandage kõne dialoogilist vormi:

    aktiveerida mõtlemist otsinguküsimuste abil; julgustada soovi avaldada oma seisukohta; tugevdada oskust vastata küsimustele üksikasjalike keerukate ja keeruliste lausete abil.
Arendage oskust välja mõelda oma muinasjutulõpud.

Haridusvaldkond "Sotsialiseerumine"

Arendada võimet ära tunda emotsionaalseid seisundeid: rõõm,

kurbust ja neile reageerida.

Kasvatada austust ja armastust ema vastu, soovi teda aidata, kaitsta ja rõõmu pakkuda. Kasvatage muinasjutu kangelaste suhtes empaatiatunnet.

Haridusala "Tunnetus"

Jätkuvalt arendada oskust eristada värve heleduse ja küllastuse järgi ning neid õigesti nimetada (heleroheline, heleroosa)

Haridusvaldkond "Kunstiline loovus"

Julgustage teid looma kompositsioone, täiendades neid detailidega.

Eeltöö:

emade portreede joonistamine, õnnitluskaartide valmistamine, neenetsi muinasjutu "kägu" lugemine ja dramatiseerimine laste tegevustes.

Materjalid ja varustus:

viitekaardid muinasjutu jutustamiseks, raamitud fotod laste emadest, joonistused laste emade portreedest, üllatuskarp, käsitööna valminud roosid.

Tunni käik:

Õpetaja kutsub lapsed loovusseina äärde, millele on riputatud laste tehtud emade portreed.

Poisid, palun arvake ära mõistatus (I..Kosyakov):

Kes teid, lapsed, rohkem armastab?

Kes sind nii hellalt armastab,

Ja hoolitseb sinu eest

Öösel silmi sulgemata? (Ema)

Kas sa tead emast luuletusi? kes tahab lugeda?

(lapsed loevad soovi korral luuletusi oma emast).

Siin on mõned imelised read, mida erinevad luuletajad ema kohta kirjutasid.

Kui teil palutaks need luuletused maalida, siis mis värvi värvi te kasutaksite?

Kui te oleksite heliloojad, siis millist muusikat te nendele luuletustele koostaksite?

Miks luuletused emast tekitavad sinus selliseid tundeid?

Mitte kaua aega tagasi kuulsime ebatavalist lugu, leidsin sellele illustratsioonid, proovige teada saada, mis lugu see on.

Elas kord üks vaene naine.

Tal oli neli last.

Lapsed ei kuulanud oma ema,

mängis hommikust õhtuni lumes.

Ema püüdis üksi jõest kala,

Lapsed ei aidanud oma ema.

Ühel päeval jäi mu ema raskelt haigeks.

Palusin lastel vett tuua!

Lapsed vee järele ei läinud.

Lapsed tahtsid süüa ja tulid telki.

Ja ema seisab keset katku.

Äkki muutus ema linnuks ja lendas minema.

Ema, tõime sulle vett

kägu! Kägu! Ma ei tule tagasi!

Lapsed: see on neenetsi muinasjutt "Kägu".

Kui tunnete illustratsioonidelt ära muinasjutu, siis ilmselt oskate seda jutustada, proovige jutustada ketis. (Lapsed jutustavad muinasjuttu ahelas, kasutades toetavaid lausemustreid.)

Poisid, milline on selle muinasjutu olemus? (See lugu on kurb)

Pane käsi südamele, mis tunne on pärast selle kurva loo jutustamist?

Missugused südamed neil neljal vennal on?

Kas mäletate, milliste sõnadega vene rahvajutud sageli lõppevad? (Muinasjutt on vale, kuid selles on vihje, õppetund headele kaaslastele.)

Miks meie muinasjutud selliste sõnadega lõppevad? (iga muinasjutt õpetab oma lugejatele midagi – lahkust, töökust jne)

Kujutage ette, et igaüks teist võib saata sellele muinasjutule kiireloomulise telegrammi. Kas sulle meeldiks sellist maagiat teha? Mis teid selle vastu aitab, mida vajate maagia jaoks? (Võluobjekt, võlusõnad) kas olete valmis maagiat tegema?

Kehalise kasvatuse tund "võlusõnad"

saadame sõnumi

Kurbasse muinasjuttu.

Aita meid, päike,

Anna vihje

muumia kägu, (vehib kätega)

ulakad lapsed. (teeskle, et näed vaeva)

Palun aita mind,

Meil on rõõmsameelne tuul! (joostes ringides)

Pöörake koos meiega (pöörake ise ümber)

Maagia saab teoks!

(Lapsed, kes annavad üksteisele võlukepi, hääldavad muinasjutu kangelastele adresseeritud sõnu "telegrammid".)

Kas arvate, et muinasjutt on pärast sellist maagiat muutunud? Kuidas?

Poisid, meie rühmas on kohver "üllatusi". Heidame sellele pilgu peale. Vaata, äkki on sulle täna seal mõni üllatus?

(lapsed võtavad välja “fotoüllatuse”).

Kas tunnete ära, kes on nendel fotodel jäädvustatud? Asetage lauale fotod emadest, kuulake oma südameid. Mida sa tunned?

Palun öelge meile, miks te oma emasid armastate?

Mida igaüks teist teeb, et ema sagedamini naerataks?

Kas see juhtub siis, kui su ema sulle kurbusega otsa vaatab? Millistel juhtudel?

Mida tahaksid oma emadele soovida? (lapsed ütlevad emadele soove)

Neid soove saate oma emadele öelda 8. märtsil. Teie emad armastavad lilli, kinkigem neile meie endi valmistatud kimp.

(Lapsed kleebivad lilled eelnevalt ettevalmistatud Whatmani paberilehele)

Mida sa meie tänasest vestlusest aru said?

Mul on väga hea meel, et te oma emasid nii väga armastate ja proovite neid mitte häirida. Ma tahan teile anda read Juri Jakovlevi kirjutatud loost mu emast

Ema, pane silmad kinni ja kuula. Ja sa kuuled oma ema häält, see elab sinu sees, nii tuttav, kallis. Sa ei aja seda segamini ühegi teise häälega, isegi kui saad täiskasvanuks, mäletad alati oma ema häält, ema silmi, ema käsi.

Õppetegevuste kokkuvõte vanemas koolieelses eas lastele ilukirjanduse tutvustamiseks. "JUTUSTAMINE NENETSI MUINASJUTU KÄGUST".

12.06.2012, 17:53

NENETSI MUINASJUTU JUTUSTAMINE “KÄGU” (KÄIGU K. SHAVROVA).

Laste tegevuste liigid: mäng, suhtlemine, ilukirjanduse tajumine.
Eesmärgid: kujundada õpilastes moraalikontseptsioone, innustada neid mõtlema kõigi rahvaste ühistele püüdlustele ja püüdlustele; kinnistada õpilaste arusaama muinasjutust kui rahvatarkuste varakambrist ja õpetlikkusest kui muinasjutu žanrilisest tunnusest.
Planeeritud tulemused: väljendab positiivseid emotsioone neenetsi rahvajutu “Kägu” kuulamisel; teab, kuidas hoida vestlust, väljendada oma seisukohta, põhjendada ja anda vajalikke selgitusi; osaleb aktiivselt õuemängus.
Eeltöö: õpetaja jutt põhjamaa põlisrahvastiku elust, põhjamaa-teemaliste albumite ja raamatute vaatamine, vestlus teemal “Kuidas ma aitan oma ema”, vanasõnade päheõppimine töö kohta.
Materjalid ja seadmed: sülearvuti, ettekanne muinasjutule “Kägu.
Korraldatud lastetegevuste sisu
1. Organisatsioonimoment.
- Piiramatud tundraavarused, lugematud jõgede niidid ümbritsevad rohelist taigat, järved ja taldrikud sätendavad kui pärlid sammalde merevaiguroheline. Päike piilub pilveloori tagant harva ning öösiti vilguvad ja mängivad siin-seal virmaliste peegeldused. See on Kaug-Põhja. Juba ammusest ajast on sellel maal elanud neenetsid, handid ja mansid.
Nad on siin juba pikka aega elanud. Need on väga julged ja tugevad, töökad inimesed. Nad juhivad rändavat elustiili. Hirvedele toitu otsides kolivad nad sageli – rändavad ühest kohast teise. Põhjapõdrad söövad ära toidu – samblasambliku – ja liiguvad edasi, neile järgnevad põhjapõdrakasvatajad. Põhjapõdrakasvatajate elupaika nimetatakse laagriks. (looga kaasneb illustratsioonide väljapanek). Võib-olla teate selle maja nime, kus põlisrahvad virmalised elavad? (laste vastused)
2. FÜÜSILINE MINUT. Mäng "Suve- või talveöö".
Õpetaja näitab lastele kahte paberilehte. Üks leht on värvitud heledas toonis - valge suveöö, teine ​​on tume - talveöö. Lapsed teevad muusika saatel erinevaid tantsuliigutusi. Õpetaja näitab tumedat lina - lapsed "magavad", heledat lina - lapsed tantsivad.
Kasvataja. Põhjapoolsetel rahvastel on oma laulud ja tantsud. Nad koostasid ja mõtlesid välja ka palju rahvajutte. Täna loen teile ühte neist muinasjuttudest, selle nimi on “Kägu”.
3. Muinasjutu lugemine. "KÄGU"
Nii juhtuski. Maal elas vaene naine. Tal oli neli last. Lapsed ei allunud emale. Nad jooksid ja mängisid lumes hommikust õhtuni.
Nad naasevad oma telki, tirivad terveid lumme puude peale ja viivad ema minema. Riided saavad märjaks ja ema saab sushit.
Emal oli see raske.
Kord suvel käis mu ema jõel kalal. See oli talle raske ja lapsed ei aidanud teda.
Sellisest elust, raskest tööst jäi mu ema haigeks. Ta lamab telgis, helistab lastele, küsib:
- Lapsed, andke mulle vett. Mu kurk on kuiv. Too mulle vett.
Ema ei küsinud mitte üks kord, mitte kaks korda. Lapsed ei käi vee järele.
Vanem ütleb:
- Ma olen ilma pimsideta. Teine ütleb:
- Ma olen ilma mütsita. Kolmas ütleb:
- Ma olen ilma riieteta.
Ja neljas ei vasta üldse. Siis ütles ema:
"Meie lähedal on jõgi ja te võite minna vett tooma ilma riieteta." Mu suu oli kuiv. Ma olen janune!
Lapsed naersid ja jooksid tšikust välja. Nad mängisid kaua ega vaadanud telgis oma emale otsa. Lõpuks tahtis vanem süüa ja vaatas telki.
Ta vaatab ja ema seisab keset telki. Ta seisab ja paneb oma malitsa selga.
Ja äkki kattus väike tüdruk sulgedega. Ema võtab laua, millele nahad kraabitakse, ja sellest lauast saab linnusaba.
Rauast sõrmkübarast sai tema nokk. Käte asemel kasvasid tiivad.
Ema muutus linnuks ja lendas telgist välja. Vanem poeg hüüdis:
- Vennad, vaadake, vaadake, meie ema lendab minema nagu lind!
Siis jooksid lapsed emale järele ja hüüdsid talle:
- Ema, me tõime sulle vett. Ema vastab neile:
- Ku-ku, ku-ku! Hiline, hilja. Nüüd on järveveed minu ees. Ma lendan vabadele vetele.
Lapsed jooksevad emale järele, kutsuvad teda ja ulatavad talle veekulbi.
Väike poeg hüüab:
- Ema ema! Tule koju! Veidi vett! Joo, ema!
Ema vastab eemalt:
- Ku-ku, ku-ku, ku-ku! On liiga hilja, poeg, ma ei tule tagasi. Nii jooksid lapsed palju päevi ja öid emale järele – üle kivide, läbi soode, üle küüru.
Nad haavasid jalgu ja veritsesid. Kuhu nad jooksevad, sinna tuleb punane rada.
Käguema jättis oma lapsed igaveseks maha. Ja sellest ajast peale pole kägu oma pesa ehitanud ega ka lapsi kasvatanud.
Ja sellest ajast peale on punane sammal levinud üle tundra.

4. Vestlus.
- Muinasjutust leiti järgmised sõnad: chum, pima, malitsa. Kuidas mõistate nende tähendust?
Chum on põhjapõdranahkadega kaetud koonusekujuline elamu.
Pima - hirvenahast kõrged saapad.
Malitsa - põhjapõdranahast ülerõivad kapuutsi ja labakindadega.
- Kuidas selle pere lapsed elasid? (Lapsed elasid hästi: jooksid õhtuni ringi, ei teinud kodutöid, ei koristanud isegi enda järelt.)
- Mida saate öelda nende ema elamise kohta? (Nende ema elu ei olnud kerge: “Lapsed toovad lumehanged tuppa, aga vii ema ära, riided lähevad märjaks ja ema kuivab!” Ta tegi kogu töö üksi, keegi ei aidanud. .)
-Kas laste suhtumine emasse muutus, kui ta haigeks jäi? (Laste suhtumine emasse ei muutunud ka siis, kui ta haigeks jäi. Lapsed ei hoolinud oma emast, isegi vett ei andnud. Mängisid tänaval ja vaatasid telki vaid sellepärast, et tahtsid. sööma.)
- Miks sa arvad, miks ema muutus linnuks ja lendas laste juurest minema? (Emal oli raske näha, kuidas tema lapsed kasvasid kalgiks ja ükskõikseks.)
- Põhjamaa rahvaste jutud on sama targad ja õpetlikud kui teiste maailma rahvaste jutud: nad mõistavad hukka kurja ja kinnitavad head. Need tõstatavad olulisi moraalseid küsimusi, mis on aktuaalsed ka tänapäeval.
5. Palliga mängimine.
Lapsed seisavad ringis. Lapsed söödavad üksteisele palli ja ütlevad oma ema kohta hellitavaid sõnu.
6. Peegeldus.
- Mis muinasjuttu me lugesime? Millest see räägib?
- Mis mängu sa mängisid?
- Mis tuju sul on?


GCD ilukirjandusega tutvumiseks

Vanuserühm: ettevalmistav

Teema: Vladimir Ivanovitš Dal "Vana-aastane mees"

Töövorm: rühm

Laste tegevuste tüübid õppetegevuses: kommunikatiivne, kognitiivne, mäng, motoorne.

Eeltöö:

Mõistatused aastaaegade kohta;

K. D. Ušinski loo “Neli soovi” lugemine;

Vestlused aastaaegade kaupa: talv, kevad, suvi, sügis;

Töötada loodusnurgas vastavalt aastaaegadele, kuudele;

Vaadates illustratsiooni.

Varustus:

Kaardid - 12 tükki;

Harvesteri paigutus;

Projektor, tahvel.

Sihtmärk: muinasjutu-müsteeriumi uue kirjandusžanri tutvustus.

Andke aimu muinasjutu-müsteeriumi uuest kirjandusžanrist;

Rikastage laste sõnavara uute sõnadega: umbne, lämbe, lõikama, sirp;

Arendada oskust eristada kirjanduslikke žanre: muinasjutt, mõistatus;

Tugevdada võrdlemis-, üldistus- ja järelduste tegemise oskust;

Süstematiseerida laste teadmisi aastatsüklist, teatud aastaaega kuuluvatest kuudest, nädalate arvust kuus, nädalast moodustavate päevade kohta;

Arendada rühmades töötamise oskust.

1. Laste motiveerimine tegevusi tegema

Didaktiline mäng “Uuri, mis see on? "(lastele tuttav mäng)

Teie käes on kolmnurga kujutisega kaardid mõistatus, ring on muinasjutt. Ma loen teksti ja sina näitad vastavat kaarti.

1. Silitamine ja paitamine

Kiusa ja näksi.

Ta istub ketis ja valvab maja.

2. Kitsed, poisid!

Avage, avage lukustus!

Su ema tuli ja tõi piima!

Piim jookseb süvendist alla, süvendist alla kabjani.

Kabjast juustu sisse maa.

3. Kasukas – nõelad,

See kõverdub - see on kipitav,

Sa ei saa seda käega võtta.

4. Ühel lesel oli tütar ja tal oli ka kasutütar. Kasutütar on püüdlik ja ilus, aga tütar on paha näoga ja kohutav laisk. Lesk armastas oma tütart väga ja andis talle kõik andeks, kuid ta sundis kasutütre palju tööd tegema ja toitis teda väga halvasti.

Mängime teist mängu "Ütle sõna"

Oleme täna teiega

Arvas kõik ära (mõistatused)

Ära kiirusta kelku veerema,

Parem kuula (muinasjutud)

2. Eesmärkide seadmine Poisid, ma loen teile ette Vladimir Ivanovitš Dali rohkem kui 100 aastat tagasi kirjutatud teose.

Mul on järgmine probleem: ma ei saa aru, millisesse kirjandusteose žanri see kuulub.

Võib-olla saame selle koos välja mõelda, kas saate aidata?

Visuaalne multimeedia (esitlus)

V. I. Dahli ettekande “Aasta vanamees” linastus

Dahl armastas ja austas vene keelt ning koostas sõnaraamatuid. Ta kirjutas luuletusi, jutte, muinasjutte lastele ja täiskasvanutele.

Teose lugemine.

3. Koostöö, et leida tegevusmeetodeid Verbaalne (vestlus, küsimused lastele, selgitused)

Mis žanrisse see teos teie arvates kuulub?

See on õige, poisid, teil on õigus, see teos on tõesti nii muinasjutt kui ka mõistatus.

Nii et siin on ka ilukirjandust - maagilised linnud, aastane vanamees. See on mõistatus, sest peate välja selgitama raskete lindude nimed. Ma ütlen teile saladuse, selgub, et on olemas selline žanr nagu muinasjutt-müsteerium. Vladimir Ivanovitš Dahli töö, millega me kohtusime, on samuti muinasjutuline mõistatus. Aitäh, et aitasid meil selle välja mõelda.

(Vestlus lugemise kohta)

Kes on vana aastane?

Milline ta on?

(Võlur, kes kontrollib aastaaegu, kuid, jälgib nende järjekorda.

Tark, lahke, tõsine. Ja mõnikord on ta rõõmsameelne, tal on palju muresid ja ta saab kõigega hakkama)

Ja millised linnud lendasid vana üheaastase varrukast välja? (kuud)

Kes oskab öelda, mitu kuud on aastas?

Mis aastaajale kuuluvad kolm esimest lindu?

Kuidas sa arvasid, et me räägime talvest (tuhinas külma, pakane)

Mis on talvekuud?

See on esimene mõistatus, mille lahendasite.

Millised kolm teist lindu lendasid? Mis kuud on?

Kes oli tähelepanelik? Millised on kevade märgid tekstis? (lumi hakkas sulama, lagendikule ilmusid lilled)

See on teine ​​mõistatus, mis on lahendatud.

Kas saate nimetada järgmised kolm lindu? (suvekuud)

Sõnavaratöö

Mida tähendavad sõnad kuum? (kuum, kuum ilm)

Lämbe? (äärmuslik kuumus päikese poolt kuumutatud õhust)

umbne? (kuum, kuum, seisnud õhk, mis raskendab hingamist)

Kuidas mõistate väljendit rukist lõikama? (lõigake taimevarred juurtest)

Mis te arvate, millal ja mis kuul hakkasid talupojad rukist lõikama? (augustis)

Kui paljud teist teavad, mida varem rukki lõikamiseks kasutati? (näita sirpi)

Mida nad praegu saagikoristuse ajal kasutavad? (näita kombaini paigutust)

Füüsiline harjutus "Kõndimine"

Mööda rada, mööda rada

Galopime paremal jalal

Ja sama teed mööda

Galopime vasakul jalal

Jookseme mööda radu,

Jõuame lagendikule.

Raiesmikus, lagendikul

Hüppame nagu jänesed.

Lõpeta! Puhkame natuke!

Ja me kõnnime koju.

Istume maha, meil on aastase mehega veel lahendamata saladusi.

Mis olid kolm viimast, mis Vanamehe varrukast välja lendasid? (sügiskuud)

Mis need kuud on?

Mitu lindu lasi vana aastapoeg välja? (12 lindu – kuud)

Miks täpselt 12 lindu?

See on õige, sest igal hooajal on kolm kuud.

Mis aastaaeg sulle meeldib? Miks just sellel aastaajal (hooaegade slaidiseanss)

Jah, kõik aastaajad on omal moel head.

Mis on iga linnu neli tiiba? (4 nädalat)

Mis on kummagi tiiva seitse sulge? (nädalapäevad)

Nimetage need?

Ja selles teoses on veel üks mõistatus, mida tähendab see, et igal sulel on üks pool valge ja teine ​​must? (öö ja päeva muutus)

Mis žanrisse see teos siis kuulub? Täpselt nii, see on müstiline muinasjutt, tuleb välja, et selline žanr on olemas. Muinasjutte ja mõistatusi on maailmas palju, õpid nendega lähemalt tutvust tegema.

Miks sa arvad, miks Dahl sellise salapärase muinasjutu kirjutas?

Mida ta tahtis meile õpetada?

Täpselt nii, pead teadma kuude, aastaaegade, nädalapäevade nimetusi ja oskama kalendrit kasutada. Iga aastaaeg on omamoodi ilus, tuleb meeles pidada, et see asendub järgmisega, veel paremaga kui eelmine.

3. Laste iseseisev töö mängu tegevusmeetodite testimiseks (mõistatuste koostamine ja arvamine, esemete joonistamine)

Verbaalne (muinasjutu väljamõtlemine)

Mäng "Joonista objekt"

4. Peegeldus (kokkuvõtte tegemine) -Mida uut ja huvitavat sa täna õppisid?

Mis sulle meeldis?

Mõelge nüüd ja öelge, kes täna hästi töötas?

Millest saate oma sõpradele ja vanematele rääkida?

ÜLESANDED:

Kinnitada teadmisi sügise märkide kohta;

Kasvatada sügisese looduspildi emotsionaalset tajumist;

Arendada oskust väljendada oma muljeid kujundlike sõnadega;

Eeltöö: Sügisel jalutuskäigul elava ja eluta looduse vaatlemine, teemakohaste mõistatuste arvamine, erinevate puude sügislehtede vaatamine, liigutuste matkimise õppimine, sügisest muusika kuulamine.

VARUSTUS: IKT, illustratsioonid sügismaastikega (erineva meeleoluga),Levitani maali "Kuldne sügis" reproduktsiooni vaatamine,muusika Tšaikovski “Aastaajad. Sügis"

KLASSI EDENDUMINE

Õpetaja toob rühma vahtralehe ja ütleb, et leidis selle lehe tänavalt lasteaia sissepääsu eest, kuid see leht on ebatavaline: saate teada, kes selle saatis, kui mõistate mõistatuse...

Põld on tühi, vihma sajab. Tuul ajab lehed minema.

Udu hiilib põhja poolt,

Ilmusid kurvad pilved.

Linnud liiguvad lõuna poole

Veidi tiivaga mände puudutades.

Arva ära, mu kallis sõber,

Mis aastaaeg on?...

Lapsed vastavad: Sügis

Õpetaja juhib tähelepanu lehtede teele ja ütleb:

Poisid, vaadake, millised lehed välja näevad...

Lapsed vastavad.

Täpselt nii, tead ju, et rada, mis metsa viib, nimetatakse rajaks. Lähme mööda seda rada, et külastada SÜGIST (lapsed lähevad IKT juurde)

IKT kujutab sügiseses riietuses tüdrukut, kes kohtub neid metsas tervitamas (näitatakse sügismaastike ja aastaaegade muutustega slaide), lapsed lähevad rännakule sügisesesse metsa, kõlab meloodia.Tšaikovski "Aastaajad. Sügis"

Peale vaatamist kostab vihmamuusika...

V.: - kutsub kehalise kasvatuse tunnile

Kehalise kasvatuse minut:

Pehmete kuusekäppade vahel tõstavad ja langetavad lapsed vaheldumisi käsi nende ees. peopesad ülespoole

Kus oks ammu kuivanud, Aeglaselt kükitavad käed langetatud ja keha külge surutud.

Hall sammal, sammal, sammal on kasvanud! käed. käed on veidi külgedele sirutatud, peopesad on suunatud

Alla

Seal, kus leht kleepub lehe külge, tõusevad lapsed aeglaselt, hoides oma pead kätega, nagu müts.

Seene ilmus, seen, seen.

Kes leidis tema sõbrad? Nad seisavad sirgelt, kehitavad õlgu.

See olen mina, see olen mina, see olen mina! Nad suruvad käed rinnale, noogutades jaatavalt pead

V.: Poisid, võtke metsas kändude peal mugavad kohad sisse. Kas olete jälginud sügisel looduses toimuvaid muutusi? Nii et jätame neile meelde ja nimetame neid.

Lapsed vastavad: (lehed muudavad värvi ja langevad maapinnale, päike kütab vähem, sajab sageli vihma, puhub külm tugev tuul, linnud lendavad soojematesse ilmadesse, valmivad seene- ja marjasaak, metsloomad teevad talveks varusid).

V.: Sügist saab kujutada mitte ainult värvide abil, mitte ainult muusika ja liigutuste, vaid ka sõnade abil, nagu luuletajad seda teevad, nii et kuulake ise luuletust sügisest.

Lapsed vastavad.

V.: Kuulake I. Maznini luuletust “Sügis”. Mõelge, millisest sügisperioodist see luuletus räägib.

SÜGIS

Iga päev on teravam kui õhtu

Lehtede rebimine metsas okstelt...

Iga päev on õhtu enne,

Ja ikka läheb hiljaks.

Tundub, et päike hakkab aeglustuma

Pole jõudu tõusta...

Sellepärast hommik tõuseb

Maapinnal peaaegu keskpäeval. I. Maznin

Pärast luuletuse lugemist esitab õpetaja küsimusi.

K: -Millisest sügisperioodist luuletaja luuletuse kirjutas? Miks sa nii arvad?

Kuidas luuletus seda ütleb?

Lapsed vastavad.

K: - Pidage meeles, mida nad tuule kohta räägivad. Mida ta teeb? Kuidas sa neist sõnadest aru saad? Mida öeldakse päikese kohta?

Lapsed vastavad. Õpetaja loeb luuletuse uuesti läbi.

K: - Mis sa arvad, milline on selle luuletuse meeleolu?

K: Kuidas seda tuleks öelda?

Lapsed vastavad.

Õpetaja loeb luuletuse, andes juhiseid päheõppimiseks (hiljem õpime luuletuse pähe).

Koolitaja: Proovime nüüd rääkida õpitud luuletust SÜGISELE.

Lapsed vastavad.

Sügis tänab lapsi ja läheb edasi metsa puid ehtima.

V.: Poisid, teil ja minul on aeg minna tagasi mööda teed lasteaeda, et rääkida kõigile oma põnevast teekonnast.

Naastes lasteaeda, pakub õpetaja meenutada, mida lapsed reisil nägid ja kuulsid.

Nadežda Krjukova
Õppetegevuste kokkuvõte lastele ilukirjanduse tutvustamiseks

Õppetegevuste kokkuvõte lastele ilukirjanduse tutvustamiseks.

Programmi sisu:

- lastele tutvustada muinasjutu sisuga;

Jätkata tegelaste karakterite hindamise, hääle intonatsiooni ja tegelaste iseloomu edasiandmise oskust;

Kasvatada muinasjutu sisu emotsionaalset tajumist.

GCD liikumine:

1. Ettevalmistus tajumiseks.

Kasvataja:

Mängime mõistatussõnu. Arvake ära, millest ma räägin sõnad:

A) Roosa, paks, kohmakas, heegeldatud saba. (Siga)

(Kuvatakse sea pilt).

B) Hall, vihane, hambuline. (Hunt)

C) Valjuhäälne, saba, särav, värviline. (Kukk)

Pidage meeles, millises muinasjutus loomadest elasid loomad koos harmoonias. ( "Teremok", "kinnas").

Kuulake teist muinasjuttu selle kohta, seda nimetatakse "Loomade talvised veerandid".

2. Ekspressiivne jutuvestmine õpetaja poolt.

3. Tajutaseme tuvastamine.

4. Arutelu esmase muljeid:

Millest see lugu räägib?

Kuidas sa sellest aru said tähendab sõna"talvemaja"? (Talveks maja, kus saab talve veeta ja külma üle elada).

Miks otsustasid loomad endale maja ehitada?

Räägi meile, kuidas nad oma maja ehitasid? Kes mida tegi?

(Lapsed kordavad sõnu tekstist, õpetaja jutustab muinasjutu valikuliselt ümber).

Mõelge, kuidas loomad talve veetsid? Mis ühel päeval juhtus?

Kuidas õnnestus loomadel põgeneda?

5. Kehalise kasvatuse minut.

Loomad olid õnnelikud, et kõik nii hästi lõppes.

Kukk kõnnib eriti uhkelt, kujutame seda kõik koos tema:

Oh, ilus kukk,

(Lapsed laiutavad käsi ja näitavad)

Pea ülaosas on kamm,

Ja noka all on habe,

Väga uhke kõnnak

(Lapsed kõnnivad, põlved kõrgele tõstes).

Tõstab käpad üles

Noogutab tähtsalt pead.

Kukk tõuseb enne kõiki teisi,

Laulab valjult koidikul:

Ku-ka-re-ku! Lõpeta magamine!

Kõigil on aeg üles tõusta!

6. Vestluse jätkamine, vanasõna kujundliku sisu selgitamine "Hirmul on suured silmad".

7. On vanasõna: "Hirmul on suured silmad".

Kuidas sa sellest aru saad?

Kelle kohta meie ajaloos võib seda öelda? (Hundi kohta).

Mis tundus hundile talveonni sisenedes? Kuule, ma ütlen sulle uuesti.

(Selgitus: see on hirmutav, kui sa ei tea tõde, hirmust tundub kõik liialdatud, kohutav).

Siit pärineb vanasõna "Hirmul on suured silmad".

8. Ideest joonistamine.

Saadud muljete jäädvustamine.

Lapsed, joonistage, kuidas kujutate ette onni – loomade talveonni.

(Lastele antakse šabloonid majad: lõpetavad akende värvimise, korstna, onni kaunistamise).

8. Sõrmede võimlemine

Põllul on torn.

Uksel on lukk,

Kuidas me saame lukku avada?

Laske loomad häärberisse.

Vasakul on siga, paremal karu,

Tõmmake polt tagasi!

Vasakul on siil, paremal hunt,

Vajuta lukku!

Siga, karu, siil, hunt

Mõis on avatud.

9. GCD tulemus.

Teemakohased väljaanded:

Õppetegevuste kokkuvõte koolieelsete lasteasutuste keskmise rühma lastele ilukirjanduse tutvustamiseksÕppetegevuste kokkuvõte koolieelsete lasteasutuste keskmise rühma lastele ilukirjanduse tutvustamiseks. Programmi sisu: Kinnitage laste teadmisi.

Munitsipaalkoolieelne õppeasutus "Lasteaed nr 85 kombineeritud tüüpi." Kokkuvõte õppetegevusest keskmise rühma lastega.

GCD kokkuvõte ilukirjandusega tutvumiseks. Neenetsi muinasjutt "Kägu" Märkmed ilukirjandusega tutvumise tunni jaoks. Neenetsi muinasjutu “Kägu” lugemine. Programmi ülesanded: -jätkake tutvustamist.

GCD kokkuvõte ilukirjandusega tutvumiseks ettevalmistavas rühmas Teema: Daniil Kharmsi luuletuse “Väga-väga maitsev pirukas” päheõppimine Programmi eesmärgid: Hariduslik: - jätkata õpetamist.

Tund 4–5-aastastele lastele ilukirjandusega tutvumiseks piirkondliku komponendi „Saami muinasjutt“ raamesÕppetunni kokkuvõte 4-5aastastele lastele ilukirjanduse "Saami muinasjutt" tutvustamisest Eesmärk: anda lastele aimu elust ja kultuurist.

Vanema rühma lastele ilukirjanduse tutvustamise tunni kokkuvõte. V. Sutejevi muinasjutu ümberjutustus. Vanema rühma lastele ilukirjanduse tutvustamise tunni kokkuvõte. Eesmärgid: õpetada lapsi teost ümber jutustama.

ECD keskkooli lastele ilukirjanduse tutvustamiseks "Külas vanaisa Tšukovski" Eesmärk: jätkata lastele K. I. Tšukovski loomingu tutvustamist. Edendada teoste täielikku tajumist. Jätkake õpetamist.