Значення слова олімпіада. Однозначні та багатозначні слова

Розробка уроку з російської мови

Мета: узагальнити результати дослідження лексичного значення з прикладу слова " зелений " ; повторити відомості про крилаті слова, прислів'я та приказки; вивчати складати текст-опис.

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання.

ІІ. Повторення.

Завдання для групової роботи.

1. Деякі слова в реченнях замініть крилатими словами.

а) Невже йому судилося пройти всі випробування до кінця?

б) Будинок був чимось жахливим: вікна вибиті, двері напів-відірвані, кропива і мох стали закривати стіни.

в) Рада батька стала порятунком у кругообігу мого життя.

г) Після відповіді на двадцять п'ятий квиток я почувалася розумово розбитою, але щасливою.

Підказка:

Ахіллесова п'ята, нитка Аріадни, між Сциллою та Харибдою, принцеса на горошині, останній з могікан, альфа та омега, нехай мине мене чаша ця, мерзота запустіння, випити чашу до дна.

2. Прислів'я та приказки-синоніми запишіть парами.

А кому багато дано, з того багато й запитає.

Двом смертям не бувати, однієї не оминути.

Очі бояться, а руки роблять.

Великому кораблю – велике плавання.

Де наше не пропадало.

Пан чи зник.

Спроба не катування.

Поживемо – побачимо.

Ризик – шляхетна справа.

ІІІ. Читання зразка §36 і складання плану для лексичної характеристики слова.

1. Походження та первісне значення слова.

2. Значення у сучасній мові.

3. Омонімічні слова та форми.

4. Змістові зв'язки з іншими словами (синоніми та антоніми).

5. Фразеологізми, крилаті слова, прислів'я та приказки, до складу яких входить слово.

IV. Самостійне складання характеристики слова "зелений".

Копії словникової статті із навчального словника російської В.В. Репкіна роздано на парту заздалегідь.

Зразковий запис лексичної характеристики:

Прикметник зелений – це знаменне слово, що означає ознаку предмета. За походженням воно загальнослов'янське, спочатку означало " кольори трави, листя " . Воно зустрічається і в інших слов'янських мовах (наприклад, українською). У сучасному російському мові слово " зелений " багатозначне. Має п'ять значень:

1) кольори трави;
2) про колір обличчя: блідий, землистий відтінок;
3) що відноситься до рослинності, що складається, зроблений із зелені;
4) недозрілий;
5) недосвідчений за молодістю.

Омонімів немає. Але має синоніми до деяких значень. До першого – смарагдовий, салатний. До другого – блідий. До четвертого – незрілий, незрілий. До п'ятого – недосвідчений.

Антоніми є до другого, четвертого та п'ятого значень:

1) зелена особа – рум'яна особа;
2) зелене яблуко – стигле яблуко;
3) зелений матрос – досвідчений матрос.

Слово "зелений" входить у такі фразеологізми:

дати зелену вулицю (відкрити вільну дорогу);
туга зелена (надзвичайна нудьга).

V. Читання творів за бажанням. Оцінювання успішних робіт.

VI. Домашнє завдання. Підготуватись до контрольної роботи.

Дослідження словникового слова

Виконав:

Лобанов Владислав

Учень 1 «А» класу

«МБОУ школи № 34»

Г.Дзержинська

Керівник:

Тараканова О.С.

Словникове слово – «портфель»
1. Показ портфеля.

У слові «портфель» 2 мови: по-ртфель. Другий ударний, ненаголошена голосна «о».

Звукова схема слова: портфель.

8 літер та 7 звуків.

Літер, що позначають голосні звуки - 2 . Букв, що позначають приголосні звуки, -5. Одна буква "ь" звуку не позначає, але пом'якшує попередній приголосний звук л.

3 літери «П, Т, Ф» позначаютьпарні глухі приголосні звуки.

2 літери "Р, Л" позначаєнепарний дзвінкий приголосний звук.

Лише 2 літери «Ф, Л» позначаютьприголосні м'які звуки.

2. Етимологічна довідка.

Слово «портфель»(порт - носити, "фель" - аркуш паперу) прийшло до нас з французької мови. У буквальному значенні«ЛИСТОНОС».

Ранець звикли вважати виключно приналежністю школяра. Насправді цей предмет прийшов до дітей із армії. Якщо Росії солдати брали із собою у похід речовий мішок, то Європі і, особливо у Німеччині, Франції ранці з'явилися вже у 18 столітті. І лише через 200 років словом«портфель» почали називати учнівську сумку.

Портфелі на картинах відомих художників:

Ф.П. Решетников «Знову двійка» 1952 С.А. Григор'єв «Воротар» 1949 р

3. Синоніми: шкільний ранець, рюкзак, сумка.

4. Однокорінні слова: портфельчик, портфелішко.

5. Утворення словосполучень:

Портфель (який?) новий.

Портфель (який?) красивий.

Портфель (який?) рваний.

6.Вірші та загадки про портфель.

Взимку вулицею біжить,
А влітку в кімнаті лежить,
Але тільки осінь настає,
Мене він за руку бере,
І знову в дощ і в хуртовину
Зі мною йде мій портфель.

Берестов У. Д.

Лексичні норми– це норми, які регулюють правила використання та поєднання слів у мові. Вживання слова у мові завжди визначається особливостями його лексичного значення– змісту, в якому відображено наше знання та уявлення про предмет, явище, властивість чи процес.

Вживаючи слово в мові, ми повинні стежити, щоб, по-перше, його лексичне значення було реалізовано доречно і правильно, а по-друге, щоб слово висловлювало наше ставлення, тобто виразним. Відповідно до цього лексичні норми мають два аспекти: точність та виразність. Крім того, вживання слів у мові визначається сферою їхнього побутування та змінами, що відбуваються в мові з часом.

I. Лексичні норми щодо аспекти точності. Мовні порушення лексичних норм щодо аспекти точності.

Точність– якість мови, що полягає відповідно до смислового боку мови реальної дійсності, в умінні знаходити правильні слова висловлювання думок.

Вживання слова у мові визначається особливостями його лексичного значення, і навіть залежить від контексту. Неправильно обране слово може спотворити зміст повідомлення, створити можливість двоякого тлумачення чи надати небажане стилістичне забарвлення.

Типові лексичні помилки у аспекті точності.

1. Порушення лексичної сполучуваності слів. Лексична сполучуваність - це здатність слів поєднуватися один з одним. Якщо не враховуються лексичне значення слів та традиції з'єднання слів у словосполученні, виникає лексична непоєднуваність. Наприклад, є слова, поєднання яких у російській фразеологічно пов'язана: черствий хліб, черствий чоловік, але не черствий торт або черствий друг. Ми можемо сказати глибока нічабо глибока старість, але не глибокий деньабо глибока юність. У деяких інших випадках порушення лексичної комбінації може бути викликане неувагою до лексичного значення слів, які поєднані у словосполучення. Наприклад, бесіда прочитана(розмова – це усний жанр, вона може бути проведена, а прочитана книга чи лекція).

З погляду сучасної мови часто буває важко пояснити причини відмінностей поєднання близьких за змістом слів, наприклад: Приділяти увагу / надавати значеннярозвитку спорту.

Багато поєднань слів закріплені мовною традицією, і вміння їх використовувати є частиною мовної культури людини.

У лексичної сполучності є свої межі. Наприклад, слово міцниймає такі значення (Єфремова Т.Ф. Тлумачний словник словотвірних одиниць російської. – М.: Російська мова, 1996):

1.Такий, який важко зламати, розбити ( міцна тканина, мотузка).

2. Сильний духом, непохитний ( міцний духом старий).

3. Здоровий, сильний ( міцний організм).

4. Надійний ( міцна дружба, кохання).

5. Досягає сильного ступеня ( міцний мороз, вітер).

6. Насичений, сильнодіючий, різкий ( міцний чай, тютюн).

7. Розг. Заможний (міцний господар).

Розглянемо, зокрема, четверте та п'яте значення слова: дружба, кохання– це «позначення почуттів», як і ненависть, заздрість. Але вираз міцна ненавистьсуперечить вимогі лексичної сполучуваності. Мороз, вітер– це «погодно-кліматичні умови», як і спека, вологість. Але неможливе поєднання міцна спека.

Слід відрізняти від мовної помилки навмисне поєднання несполученних слів, наприклад: звичайне диво. Це один із видів тропів – оксюморон.

2. Змішування паронімів. Пароніми - слова, подібні за звучанням, але не збігаються за значенням ( останки та залишки; ефектний та ефективний; економний, економічний, економічний). Слова, що становлять паронімічний ряд, як правило, співвідносяться між собою в логічному та смисловому плані, що може стати причиною їхнього змішання в мові. Але пароніми не можуть замінювати один одного ( ілюстрованийі ілюстративний. Не можна: ілюстративна книгаабо ілюстрований матеріал).

3. Неточності слововживання (вживання слова у невластивому йому значенні). Точність слововживання – правильний вибір слова відповідно до його лексичного значення. Неточність слововживання виникає, коли людина не обізнана про значення слова або не приймає це значення до уваги. Наприклад: Тетяна протипоказана Онєгіну(замість: протиставлена). Тетяна любить няню – цю сивобородуюстареньку (замість: сивовласуабо сиву).

4. Багатослівність.

У промові зустрічаються різні види багатослівності.

4.1. Плеоназм(Від грец. Pleonasmos - надмірність) - смислова надмірність, вживання в близькому контексті близьких за змістом і тому зайвих слів: Має своєрідну міміку обличчя.(Міміка – це «вираз обличчя»). У нього своєрідний «вираз обличчя» обличчя). Сміливийі хоробрийлюдина – явний, відкритий плеоназм. Вільна вакансія, головна суть- Прихований, неявний плеоназм).

Деякі плеоназми закріплені у мові і вважаються помилкою. Наприклад, експонат виставки(експонат – «виставлений»)

4.2. Тавтологія(від грец. tauto – те саме, logos – слово) – повторення однокорінних слів (зазвичай): Поживна маска живить шкіру. Хокеїсти зробили контратаку у відповідь. (Щоб виправити цю помилку, потрібно замінити тавтологічне слово на синонім або прибрати зайву морфему: Поживна маска збагачує шкіру. Хокеїсти зробили атаку у відповідь).

Тавтологічні деякі неправильні граматичні форми: найкращий- Найкращий, найкращий; красивіше- Красивіше, красивіше.

У мові чимало тавтологічних поєднань, вживання яких неминуче, оскільки вони використовують термінологічна лексика. Наприклад, словник іноземних слів, бригадир першої бригади. Тавтологічними можуть бути фразеологічні звороти: ходити ходуном, набитий битком, пропади пропадом.

4.3. Розщеплення присудка- Заміна дієслівного присудка синонімічним поєднанням: Учні вирішили зробити прибирання шкільного двору. (В офіційно-діловому стилі такі поєднання доречні, але в даній мовній ситуації краще сказати: Учні вирішили прибрати шкільне подвір'я).

5. Мовна недостатність (лексична неповнота висловлювання)– невмотивований пропуск слів на шкоду змісту висловлювання ( У кабінеті висіли< портрети >російські письменники).

Лексична характеристика слів. Пряме чи переносне значення, тип перенесення; номінативне або неномінативне - оціночне; вільне чи невільне – фразеологічно пов'язане, синтаксично обмежене (обумовлене). Походження (споконвічно російське чи запозичене). Сферу вживання (загальновживане або незагальновживане). Приналежність до активного чи пасивного складу (актуальне, застаріле, нове). Стилістична забарвленість (міжстильова або стилістично забарвлена).

Зображення 17 з презентації «Лексика тексту»до уроків російської мови на тему «Лексика»

Розміри: 960 х 720 пікселів, формат: jpg. Щоб безкоштовно скачати картинку для уроку російської мови, клацніть на зображенні правою кнопкою мишки та натисніть «Зберегти зображення як...». Для показу картинок на уроці Ви також можете безкоштовно скачати презентацію «Лексика тексту.ppt» повністю з усіма картинками у zip-архіві. Розмір архіву – 151 КБ.

Завантажити презентацію

Лексика

"Особливості лексики" - Лексика. Виконайте завдання. Синоніми. Омоніми. Прочитайте речення. Знайдіть синоніми. Пряме та переносне значення слів. Однозначні та багатозначні слова. Лексика та фразеологія. Лексика з погляду смислового значення. Синоніми, антоніми та омоніми. Антоніми. Прочитай речення.

"Лексика тексту" - Лексична характеристика слів. Федір Абрамов. Лінгвістичні терміни Тема. Діалектизм у тексті. Уста та губи – суть їх не одна, і очі – зовсім не дивачки! Одним доступна глибина, іншим – глибокі тарілки. В. Г. Распутін. Ключ. Мова – це історія народу. Уривок із твору В.Распутіна «Прощання з Матерою».

«Лексикологія» - Які є інформаційні носії. Замість тлумачення слова дається посилання. Підбір синонімів. Лексикографія. Тлумачні словники. Лексикологія. У лінгвістичних словниках міститься інформація про слова. Типи лінгвістичних словників. Чим займається лексикографія. Види тлумачень слів. Для когось словник призначений.

"Російська лексика" - Вгадайте героїв. Лексика. Знайдіть зайве слово. Антоніми в прислів'ях та приказках. Розділ "Лексика". Фразеологізми із антонімами. Знайдіть омоніми у віршах. Казкові перевертні. Протилежні за змістом пари. Знання на тему «Лексика». Слова у переносному значенні. Омоніми. Застарілі слова.

«Лексика сучасної російської» - Питання кросворду. Лексичне значення слів. Ознаки старослов'янізмів. Підберіть синоніми. атмосфера. Ознаки запозичень з інших мов. Сукупність слів. Походження фразеологізмів. Ознаки фразеологізмів. Лексика з погляду походження. Підберіть антоніми. Російські синоніми. Запозичені слова.

"Російська словесність" - Російська словесність. Запитання для самоконтролю. Багатозначність слова. Синквейн. Синоніми. Ведмедик. Цікавість. Запитання для дослідження. Омоніми. Заняття курсу. Виявлення лексичних можливостей слова. Дослідження. Співтворчість. Асадів. Лексичні можливості слова. Антоніми. Пташеня.

Всього у темі 20 презентацій