Життя дане на добрі справи синквейн. «Твори добро за велінням душі

«ОРКСЕ «Добро і зло»» - ​​Цілі. Потрібно завжди говорити правду. Перевірте себе. компетенції. Завдання. Діти мають жити у світі краси, ігри, казки, музики, малюнка. Що таке добро? Гра «Збери прислів'я» про добро і зло. Подяка – найменша з чеснот. План уроку. Добро та зло. Вміння чинити доброчесно. Устаткування.

"Проблема добра і зла" - Синонім. Святі думки. Совість. Зле слово. Добро та зло. Булат Окуджава. Робота совісті. Випадок на дорозі. Визначення людини. Три кроки в каятті. Зречення Петра. Найважливіше у житті людини. Покаяні молитви до Бога. Пророцтво Христа. Внутрішнє відчуття людиною добра та зла. Ласкаво. Каяття.

«Добрі справи» - Перевір себе! Добрим може бути справи. У чому добре слово, добрий вчинок? Поетичне слово. У чому суть золотого правила моралі? Людина славиться добрими справами. Підготуй розповідь про добру людину (можна вигаданого) і виступи перед класом. Кого називають добрим. Яких людей у ​​світі більше: добрих чи злих?

«Упередження» - Упередження. Як потрібно вчинити, якщо ВИ побачите, що комусь стало погано? Згадуй історію, яку розповів Ісус про доброго самаритянина. Як треба чинити?» «Люби Бога твого, всім серцем твоїм і люби свого ближнього, як самого себе»-відповів юдей. Біблійна історія. Чи хтось поранився? Відноситься з упередженням – значить плекати до когось погані почуття і складати про когось думку ще до знайомства.

«Поняття добра і зла» - Доведіть слово. Закінчи пропозицію. Поспішайте робити добрі справи. Синквейн. Поспішайте робити добро. Довірені особи. Ласкаво. Пряник. Ситуація. Жорстоке поводження з тваринами. Легенда. Вчинки. Доброта.

«Іди завжди дорогою добра» - Завжди йди дорогою добра. Добро – категорія морального стану. Бог у нас самих. Завжди йди дорогою добра. Добро – щось позитивне, добре, корисне, протилежне злу. Їй служать і люди та тварини. Добро (у духовному значенні) – благо, що чесно, корисно. Що таке добро? У всьому, як хочете, щоб з вами чинили люди, так чиніть.

Всього у темі 13 презентацій

«Твори добро за велінням душі»

Інтеграція навчальних предметів лише на рівні понять - це міжпредметні зв'язки. Однак інтеграція – це ще й загальні закони, теорії, проблеми, принципи.
На мою думку, інтеграція на уроці історії та суспільствознавства може статися практично з будь-яким предметом шкільного курсу. Але найбільші можливості має інтеграція історії, і переважно суспільствознавства, з літературою. У нас багато однакових проблем, понять, цілей.
Урок інтеграції може проводити як один вчитель, і двоє, і кілька. Що повинен мати на увазі вчитель?

1. Інтеграція має відбуватися кожному етапі уроку.
2. Вчителям слід взаємодіяти один з одним.
3. Вирішення однієї проблеми.

Чим залучають мене інтегровані уроки?

  • вони цікаві як вчителя, так учнів;
  • дозволяють глибше, з різних боків розглянути проблему;
  • використовуються незвичайні, нестандартні ситуації;
  • відбувається актуалізація знань, формується компетентність;
  • ці уроки емоційніші, діти активніші.

Ян Амос Каменський говорив: «Все, що перебуває у взаємному зв'язку, має викладатись у такому ж зв'язку». Спробуйте ви.

Моральний вибір: добро та зло

Цілі. Розкрити зміст основних моральних понять - добра та зла; пояснити поняття морального вибору; роз'яснити необхідність усвідомлення відповідальності за власний вибір, свої вчинки; усвідомити необхідність подолання зла у собі; продовжити роботу в порівнянні норм моралі та права (Міжнародне гуманітарне право), з вивчення норм МГП щодо ставлення до поранених та хворих; пояснити необхідність терпимої, гуманної поведінки людей у ​​ситуаціях збройного конфлікту; вдосконалення навичок порівняльного аналізу наукового та художнього тексту; викликати сильний емоційний відгук на моральну проблему (проблема вибору).

Устаткування
1. Текст вилучення з Женевської конвенції від 12 серпня 1949 р. (про поранених та хворих).
2. Текст художнього твору (В. Закруткін «Матерь людська» // УМК «Навколо
тебе – світ». 6-й клас, с. 63).
3. Аркуш із підготовленими епіграфами до уроку.
4. Підготовлений лист із визначенням поняття «зло».
5. Тлумачний словник російської Ожегова.

Підготовка дітей (випереджальне завдання до уроку)

1. Підготувати цифровий та фактологічний матеріал, що розповідає про прояви добра та зла.
2. Скласти синквейн «Добро».
3. Прочитати уривок із повісті В. Закруткіна «Матерь людська».

Примітка. Синквейн - своєрідний вірш-мініатюра, що виражає емоційний результат роботи учнів під час уроку. Детальний опис цього прийому див. «Перше вересня» від 14 січня 2003 року, стаття С.Заїр-Бека «Хайку з біології, синквейни з фізики…».

Алгоритм написання синквейну

ПЛАН УРОКУ

I. Вступний етап

1. Занурення у тему через використання прийому «телетайп» (учні зачитують по черзі підготовлені вдома факти зі ЗМІ).
2. Відпрацювання поняття «добро», використовуючи домашнє завдання – синквейном – та тлумачний словник Ожегова; поняття «зло» - за словником і через розмову з учнями.
3. Постановка проблемного питання: «Як зробити світ добрішим?»

ІІ. Основний етап

1. Закріплення знання норм Міжнародного гуманітарного права, ознайомлення з новими статтями (розмова за текстом – роздатковий матеріал 1).
2. Робота з текстом уривка з повісті В. Закруткіна «Матерь людська». Роз'яснити сутність морального вибору людини, причини та наслідки цього вибору.
3. Прийом «Перекресток»: порівняти статті Женевської конвенції та дії героїні повісті Марії (робота з текстом).
4. Робота з епіграфом (роздавальний матеріал 2), запис ключових слів.
5. Індивідуальні завдання: скласти словнички уроку.

ІІІ. Підсумок уроку

Відповідь на проблемне запитання.

ХІД УРОКУ

На дошці.Алгоритм заповнюється протягом уроку.

I. Вступний етап

Урок починається з читання кількома учнями підготовлених цитат із ЗМІ з фактами, що ілюструють поняття добра та зла.

Зразкові тексти

1. Внаслідок аварій, катастроф та стихійних лих у Росії щорічно гине в середньому 105 тис. осіб.
2. У XX ст. сталося дві світові війни, людські втрати в яких склали до 72 млн осіб.
3. Росія XX в. брала участь у 13 збройних конфліктах, загальні втрати у яких становили близько 30 млн осіб.
4. 27 вересня 2003 р. на Алтаї стався 12-бальний землетрус. Матеріальні збитки становили близько 1 млрд рублів. У республіку Алтай терміново було надіслано допомогу з Абакана, Барнаула, Красноярська та інших міст Сибіру. 50 млн. рублів було виділено урядом, 30 млн. рублів зібрано для фонду допомоги.

Вчитель. Що ви відчули, почувши ці цифри та факти? Про що свідчать ці факти?
Щодня протягом усього життя ми зустрічаємося з проявами добра та зла. І щодня нам доводиться обирати між добром та злом. Тема цього уроку так і називається: «Моральний вибір: добро і зло». Вдома ви обмірковували поняття «добро» та складали синквейн. Познайомте нас із вашою творчістю.

Вислуховуються 4-5 учнів, вибирається найкраща відповідь. Добре, якщо синквейни в учнів вже будуть виконані на альбомних листах, тоді кращий можна вивісити на дошку.
Поруч із цією роботою двом парам учнів дається завдання визначити у словнику Ожегова визначення понять «добро» і «зло».
Під синквейном записується визначення поняття «добро».

Приклад запису

Вчитель. Так, добро - це чудово, але у світі є ще й зло. Як пояснює це словник?

Запис на дошці

Вчитель. Що може бути джерелом зла?
Учні. Людина та природа.
Вчитель. Яким може бути зло?
Учні. Моральне, фізичне.
Вчитель. Яке зло страшніше для людини - моральне чи фізичне?


Домашнє завдання: синквейн "Зло" (для бажаючих).

ІІ. Основний етап

Вчитель. Я познайомлю вас із стародавньою китайською притчею.
«Одного разу юнак звернувся до мудреця з проханням взяти його до себе в учні для того, щоб наставити на шлях істини.
- Чи вмієш ти брехати? - спитав мудрець.
- Звісно, ​​ні! - відповів юнак.
- А красти?
– Ні.
- А вбивати?
- Ні...
- Так іди, - вигукнув учитель, - і пізнай усе це. А пізнавши, не роби!»
Подумайте над змістом притчі та прокоментуйте її.
Учні. Звичайно ж, вчитель не закликав юнака брехати, красти та вбивати, але відчути, що це є у житті.
Добро і зло переплетені в нашому житті, вони не існують один без одного.
Не відчуваючи, не розуміючи зло, людина не може відчути та оцінити добро.
Вчитель. Як ви вважаєте, що важливіше – боротися зі злом чи робити добрі справи? Як зробити світ добрішим?
У звичайному житті людина може показувати себе з вигідного боку, лицемірити, приховати погане ставлення до людини під маскою доброти. Але є такі критичні ситуації, коли це неможливо і людина має робити свій вибір.
Такою критичною ситуацією є війна. Вона не шкодує ні тих, хто воює, ні тих, хто перебуває осторонь військових дій.
Чи існують норми права, що регулюють відносини між людьми під час збройних конфліктів?
Як називається ця галузь права?
Учні. Міжнародне гуманітарне право.
Вчитель. Kogo захищає МГП?
Учні. Тих, хто безпосередньо не бере участі у військових діях: поранених, хворих, дітей, старих та жінок.
Вчитель. Чиї інтереси стосуються ці глави?
Учні. Поранених та хворих.
Вчитель. У яких випадках сторони зобов'язані захищати хворих та поранених?
Учні. За всіх обставин...
Вчитель. Яке поводження з пораненими та хворими забороняє МГП?
Яке звернення до померлих наказує МДП?
Як повинні припинятися зловживання та порушення норм МГП?
Чому сторони мають дотримуватись норм МГП?

Вислуховуються відповіді учнів.

Вчитель (підсумовує відповіді учнів). Сама ситуація збройного конфлікту сприяє протиправному поведінці його, війна стимулює насильство, воно стає звичним: війна знецінює моральні цінності. Часто людиною керують страх, ненависть, страждання близьких, бажання помститися за загиблих товаришів. І цей момент першому плані виходять норми моралі, тобто. правила, що рекомендують людині, як їй вчинити у тому чи іншому випадку. Але правил багато, і людина має постійно обмірковувати та обирати те чи інше рішення.
Хто контролює наш вибір?
Учні. Є такий невидимий, але могутній і строгий контролер – наше сумління.
Вчитель. Під час Великої Вітчизняної війни карателі вщент спалюють хутір, а мешканців – одних убивають, інших викрадають у неволю. І ось на згарищі залишається одна Марія, чоловіка та сина якої повісили.
Однак нове випробування чекало на Марію, яка повернулася до спаленого села...

Учні читають текст (уривок із повісті В. Закруткіна «Матерь людська» у навчальному посібнику, с. 63, або зі слів: «...Марія крізь сльози оглянула двір і згадала: погріб!..» до слів: «Вона посиділа трохи . Витерла сльози, подумала про те, що життя бере своє, що їй треба жити ... ».

Запитання та завдання за текстом:

  • Яку історичну подію описує автор?
  • Знайдіть опис німців у тексті.
  • Чому описи німців-карателів та Вернера Брахта – різні?
  • Які почуття відчувала Марія, побачивши пораненого німця у льоху? Яке рішення вона ухвалює?
  • Чому Марія запам'ятала кожну з 9 сходинок, які ведуть у льох?
  • Який вибір став перед Марією?
  • Що зупинило Марію? Чому?
  • Про що нам каже назва твору?

Вчитель. Домашнє завдання з літератури: «Дев'ять сходинок наближали Марію до морального падіння, але вони підняли її». Підтвердьте рядками тексту.
Проведіть паралелі між текстом Конвенції та текстом твору В. Закруткіна ( робота за текстом).

Читання вірша Т. Кузовлєвої «Твори добро» (роздавальний матеріал 2).

Вчитель. Чому цей вірш можна назвати епіграфом до цього уроку?
Знайдіть ключові слова, словосполучення або речення, які розкривають тему уроку.

Учні називають, а вчитель записує на дошці.

Вчитель. Домашнє завдання: на аркуші епіграфів ще є висловлювання. Виберіть те, яке вам більше сподобалося, і поясніть його у міні-творі.

ІІІ. Підсумок уроку

Вчитель. Колись у давнину люди вигадали ось такий знак

Знак гармонії та боротьби протилежностей. Поясніть його з погляду нашої теми.

Вислуховуються відповіді дітей.
Правильна відповідь: Чим більше в людині зла, тим менше добра і навпаки.

Вчитель. Як же зробити світ добрішим?

Учні висловлюють свою думку.

Вчитель. Якщо добро і зло є заподіяння внутрішнього, духовного світу людини, значить, боротьба зі злом, подолання зла і утвердження добра можуть відбуватися тільки шляхом внутрішніх зусиль. Він залишиться «морально мертвим», поки сам внутрішньо не чинить опір злу, не спробує подолати його в собі.

Як рефлексію можна запропонувати учням заповнити «лист відповіді»

Женевська конвенція від 12 серпня 1949 р.
про поліпшення долі поранених та хворих
у діючих арміях
(витяг)

Роздатковий матеріал 1

Розділ II. Поранені та хворі
Стаття 12. Особовий склад збройних сил (і інші учасники воєнних дій. – Ред.), у разі їх поранення чи хвороби, повинні користуватися заступництвом та захистом за всіх обставин.
(...) Суворо забороняється будь-яке посягання на їхнє життя та особистість і, зокрема, забороняється добивати чи винищувати їх, піддавати їх катуванням, проводити над ними біологічні досліди, навмисно залишати їх без медичної допомоги чи догляду, навмисне створювати умови для їх зараження .
Тільки з медичних причин невідкладного характеру допускається перевага у черговості надання медичної допомоги. (...)
Стаття 15. У будь-який час, і особливо після бою, сторони, які перебувають у конфлікті, негайно вживуть усіх можливих заходів для того, щоб розшукати і підібрати поранених і хворих і захистити їх від пограбування та поганого поводження, забезпечити їм необхідний догляд, а також до того, щоб знайти мертвих і перешкодити їх пограбуванню. (...)
Стаття 17. (...) Крім того, сторони, які перебувають у конфлікті, повинні спостерігати, щоб померлі були поховані з честю і, якщо можливо, згідно з обрядами релігії, до якої вони належать, щоб могили поважалися, були зосереджені, по можливості, згідно з національністю померлих, утримувалися належним чином і відзначалися таким чином, щоб завжди можна було їх розшукати. (...)

Розділ IV. Особовий склад
Стаття 24. Санітарний особовий склад (...), а також священнослужителі, які перебувають при збройних силах, користуватимуться повагою та заступництвом за всіх обставин.

Розділ IX. Припинення зловживань та порушень
Стаття 49 Високі Договірні Сторони беруть на себе зобов'язання ввести в дію законодавство, необхідне для забезпечення ефективних кримінальних покарань для осіб, які вчинили або наказали вчинити ті чи інші серйозні порушення цієї конвенції (...).
Стаття 50. До серйозних порушень, згаданих у попередній статті, належать порушення, пов'язані з однією з таких дій, у тому випадку, якщо ці дії спрямовані проти осіб або майна, які користуються заступництвом цієї конвенції: навмисне вбивство, тортури та нелюдське поводження, включаючи біологічні експерименти, навмисне заподіяння тяжких страждань або серйозного каліцтва, заподіяння шкоди здоров'ю, незаконне, довільне і руйнування і привласнення майна, що проводиться у великому масштабі, не викликане військовою необхідністю.

ТВОРИ ДОБРО

Роздатковий матеріал 2

Твори добро -
Нема більшої радості.
І життям жертвуй,
І поспішай
Не заради слави чи солодощів,
А за велінням душі.
Коли кипиш, долею
принижений,
Ти від безсилля та сорому,
Не дозволяй душі скривдженої
Миттєвого суду.
Стривай.
Охолонь.
Повір - справді,
Все стане на свої місця.
Ти сильний.
Сильні не мстиві.
Зброя сильних – доброта.

Т. Кузовлєва

Тканина нашого життя виткана з переплутаних ниток: добро і зло є сусідами в ній.

О. Бальзак

Доброта - мова, якою німі можуть говорити і яку глухі можуть чути.

Я часто думав про те, що означає бути добрим?
Мені здається, добра людина - це така людина, яка має уяву і розуміє, яке інше, вміє відчути, що інша відчуває.

Я. Корчак

Юлія ВАСЮХІНА,
вчитель
суспільствознавчих дисциплін,
м. Рибінськ

Оля Воробйова
Синквейн "Слово доброта"

ПОВІДОМЛЕННЯ З ДОСВІДУ РОБОТИ

Педагога-психолога Воробйової О. Н. та вчителі-логопеда Григор'євої О. В.

ТЕМА: Сінквейн« СЛОВО ДОБРОТА»

у межах Окружного методичного об'єднання для педагогів

«ФГОС ДО. Розвиток дитячої ініціативи у різних видах діяльності

за допомогою духовно-морального виховання».

“Не умовнимзвукам тільки вчиться дитина,

вивчаючи рідну мову, але п'є духовне життя

і силу з рідних грудей рідного слова”

К. Д. Ушинський

Основа духовно-морального виховання закладається в сім'ї та продовжується в дитячому освітньому закладі. Це - цінності кохання, доброти, тепла сім'ї, чесності та порядності друзів, надійності, міцності спільного будинку - Батьківщини. Усі ці цінності життя є спільними всім людей. Формуються моральні звички, розвивається.

Володіння багатством літературної мови, вміле використання її образотворчих засобів у різних ситуаціях спілкування, визначають рівень мовної компетенції людини, є показниками його загальної культури. Культура мовного спілкування передбачає не тільки вміння правильно, виразно і точно говорити, а й вміння слухати і отримувати ту інформацію, яку вклав у свою мову промовець. Високий рівень культури спілкування є основним умовоюуспішної адаптації людини у будь-якому соціальному середовищі. У зв'язку з цим у сучасній системі освіти особливу актуальність знову набуває проблема розвитку культури мовного спілкування дітей дошкільного віку. Як відомо, саме цей період закладається фундамент моральних принципів, моральної культури, розвивається емоційно-вольова сфера особистості, формується продуктивний досвід повсякденної комунікації. На етапі пошук нових форм, методів і прийомів реалізації завдання духовно-морального виховання – одне з актуальних питань педагогіки.

Робота з духовно-моральному вихованню дітей дошкільного віку зрештою перетинається з таким напрямом, як розвиток мови, взаємно збагачуючи його: пізнання духовних і моральних цінностей дозволяє набути дітям навичок виразного зв'язного мовлення, що у свою чергу, спонукає їх до пошуків образних мовних засобів, до словотворчості.

Мова - це не просто "думання вголос". Необхідно вміти відібрати зміст, який буде передано в промови та використовувати необхідні для цього мовні засоби, у тому числі підбирати необхідні словадля точного висловлювання своєї думки.

Ефективним педагогічним прийомом, який відповідає всім сучасним вимогам педагогіки, у нашій роботі став « СІНКВЕЙН» . Синквейн – слово французьке, у перекладі означає «вірш із п'яти рядків». Форма синквейнубула розроблена американською поетесою Аделаїдою Крепсі, яка спиралася на японські вірші – хоку (хайку). Сінквейн, Як і хоку, несе певне емоційне забарвлення. Складаючи синквейн, Кожен його складовий реалізує свої вміння та здібності. Якщо синквейнскладений за правилами, він обов'язково вийде емоційним.

Можна сказати, що це політ думки, вільна міні-творчість, підпорядкована певним правилам.

Правила складання синквейну:

1. Перший рядок синквейну – заголовок, тема, що складаються з одного слова(зазвичай іменник, що означає предмет або дію, про яку йдеться).

2. Другий рядок – два слова. Прикметники. Це опис ознак предмета чи його властивості, які розкривають тему синквейну.

3. Третій рядок зазвичай складається з трьох дієслів або дієприслівників, що описують дії предмета.

4. Четвертий рядок – це словосполучення чи пропозиція, Що складається з кількох слів, які відображають особисте ставлення автора синквейну до того, про що йдеться у тексті.

5. П'ятий рядок – останній. Одне слово- Іменник для вираження своїх почуттів, асоціацій, пов'язаних з предметом, про який йдеться в синквейнетобто це особисте вираження автора до теми або повторення суті, синонім.

Синквейнидопомагають швидко та ефективно навчити дітей синтезу, узагальнення та аналізу різних понять. Для того щоб правильно, повно, грамотно висловити свою думку, дитина повинна мати достатню словниковий запас. Тому роботу починаємо з уточнення, розширення та вдосконалення словника(На цьому етапі важлива взаємодія всіх учасників освітнього процесу). Сінквейн- Форма вільної творчості, яка спрямована на розвиток вміння знаходити у великому потоці інформації найголовніші та суттєві ознаки, аналізувати, робити висновки, формулювати свої висловлювання. Складання синквейну схоже на гру, Адже складати весело, корисно і легко! Одночасно з цим, розвивається інтерес до навколишнього світу, розвивається мова, мислення, пам'ять, активно підтримується дитяча ініціатива: «Навіть миттєве осяяння може стати тією першою іскрою, з якої рано чи пізно спалахне полум'я творчого пошуку», - писав В. Шаталов.

У чому його ефективність і значимість?

По-перше, його простота. Синквейн можуть скласти усі.

По-друге, у складанні синквейнукожна дитина може реалізувати свої творчі, інтелектуальні здібності.

Сінквейнє ігровим прийомом.

Складання синквейнувикористовується як заключне завдання з пройденого матеріалу.

Складання синквейнувикористовується для проведення рефлексії, аналізу та синтезу отриманої інформації.

СКЛАДАЮТЬ ДІТИ підготовчих до школи груп №8 та №9 ДО №5

Весела, добра,

Тішить, дивує,

Вона нас прикрашає,

Це добро.

Хом'як Хома.

Білий, веселий,

Їсть, стрибає,

У нього милий носик,

Улюблений вихованець.

Маленький, м'який,

Гризе, вмивається,

Ховає запаси за щічки.

Кіт Персі.

Пухнастий, сірий,

Дряпається, стрибає,

Кіт Персі любить грати,

Анна Марія.

Красива, розумна,

Бігає, грає,

Вона дуже люби шоколад,

Моя радість Уляна.

Хом'як Ліза.

Пухнастий, м'який,

Ховає їжу, бігає,

Весело грає,

Тварина.

Хто Річард (Уляна)

Великий, красивий,

Полює, грає, дряпається,

Річард я люблю тебе.

Велика, гарна,

Захищає, перемагає,

Росія найкраща,

Доброта

Ввічлива, дбайлива,

Обіймає, радує,

Доброта завжди, завжди допомагає,

Доброта

Сонячна, тепла

Дружить, допомагає, перемагає

Добре слово лікує, а погане калічить

М'який, овальний,

Печеться, дихає,

Без хліба не жити,

(їжа)смачно.

Ласкава, гарна, гарна,

Дбає, обіймає,

Мама знак дружби,

Мама сонечко, серце.

Красива, кохана,

Любить, пошкодує,

Мама найулюбленіша,

Мама для мене сонечко.

Добро

Тепле, радісне,

Допомагає, прощає,

Добро перемагає зло

Публікації на тему:

Використання інноваційних педагогічних технологій за умов запровадження ФГОС. Дидактичний синквейнВИХОВНИК: Денисова Людмила Анатоліївна МБДОУ» Березовський дитячий садок №3» п. м. т. Березівка ​​2016 р. Використання інноваційних.

Конспект заняття «Доброта»Завдання: коригувати уявлення про прояви такої моральної якості, як доброта, виховувати бажання бути добрим і робити.

ІНТЕГРОВАНЕ ЗАНЯТТЯ: «ЩО ТАКЕ ДОБРОТА!» КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ З ІНТЕГРАЦІЄЮ ОСВІТНИХ ОБЛАСТВ. Інтеграція Освітніх Областей:.

Консультація для вихователів «Доброта. Що означає це слово?Доброта. У словнику С. Ожегова про це написано наступне: "Доброта - це чуйність, душевне прихильність до людей, прагнення робити.

Міні – проект з російської мови «Слово» 5 клас