За що відповідає учитель. «Наставник, незабутній керівник та Вчитель

Розділи: Література

Цілі:

  1. Створити умови для вдосконалення вмінь та навичок аналізу тексту, розуміння основної ідеї твору, розвитку вміння бачити його художні особливості.
  2. Викликати у дітей роздум про прочитане, душевний відгук і почуття відповідальності людини за свій вибір.
  3. Сприяти навчанню школярів працювати з різними видами інформації, вибудовувати комунікацію з текстом.

Хід уроку

I. Вступне слово вчителя.

Не тієї, що з казок, не тієї, що з пелюшок,
Не тієї, що була за підручниками пройдена,
А тій, що палала в очах запалених,
А тій, що плакала, - запам'ятав я Батьківщину.
І бачу її напередодні перемоги
Не кам'яною, бронзовою, славою увінчаною,
А очі, що проплакала, ідучи крізь біди,
Все, що знесла, все винесла російською жінкою.
К. Симонов

Сьогодні ми говоримо про війну. Про неї говорити завжди складно.

За час війни в СРСР загинуло близько 27 млн. осіб, 40% – мирне населення, яке загинуло у концтаборах, а за неофіційними даними втрати становили понад 40 млн. осіб.

Страшні цифри в країні не було сім'ї, яка б не постраждала під час війни. Це величезне вогняне колесо пройшло долею, покалічило душі людей. Часом відбувалися тяжкі провини, але багатьох прощали. А чи можна виправдати війною?

Цю проблему: «Війна все спише?..», ми спробуємо сьогодні вирішити на прикладі повісті Валентина Распутіна «Живи та пам'ятай».

Валентин Григорович Распутін народився 1937 року. Сучасний російський письменник, корінний сибіряк, завжди жив і живе на Батьківщині, пише про тих, хто поряд, кого він знає та любить. Його творчість відзначена багатьма державними нагородами та літературними преміями. За повість «Живи та пам'ятай», що вийшла 1974 року, удостоєний Державної премії.

Задумом сюжету цієї повісті з'явилися спогади дитинства: «Я пам'ятаю, як неподалік нашого села виявили дезертира. Він довго ховався, жив осторонь людського житла Він озлобився, убив теля, у когось щось вкрав. Я пам'ятаю, як через все село вели зарослу, страшну людину. Це дитяче враження відклалося в пам'яті і через багато років проклюнулося зернятко сюжету».

ІІ. Аналіз повісті.

Вчитель:Перекажіть коротко зміст.

Вчитель:Йтиметься про Андрія Гуськова.

Чи вдала ілюстрація? Як митцю вдалося передати стан героя?

- Його поза (він повернувся спиною), згорблена постать, нестрижене волосся говорять про те, що ця людина побоюється чогось, їй є що приховувати.

Вчитель:Отже, Андрій скоює злочин. А чи можемо ми так беззастережно назвати його злочинцем? Як він воював, як ставилися до нього? Думки будуть різні, тому для відповіді це питання ділимося на дві групи, одна захищає, інша – звинувачує.

Вчитель:Але замість фронту він вирішує піти додому. Як він ішов, із якими почуттями?

– «Сказати йому не було чого навіть самому собі. Він якось охолонув собі, зненавидів себе. Він тепер був невідомо хто. Все в ньому зрушилося, перевернулося, повисло в повітрі. Дорогою ховався, обережний, постійно озирався.

Вчитель:Що відчув, коли дійшов?

- Жодних почуттів не відчував. Не в змозі був випробувати. У своїй лазні впав, як мрець.

Вчитель:Андрій налагоджує зв'язок із дружиною, яка намагається повернути його до людей. Чим він пояснює своє небажання вийти до людей та покаятися?

– Турбота про рідних, щоби не тикали пальцем. Дитину не хочу бруднити.

Вчитель:Для кого вигадує Андрій ці виправдання, когось хоче заспокоїти?

– Себе. Адже, щоб вийти до людей, треба вчинити, на нього Андрій був нездатний.

Вчитель:Він протиставляє себе решті світу, поступово втрачаючи людські якості. Давайте знайдемо приклади цього протиставлення.

– Людям починає пакостити (краде рибу, викочує на дорогу пень, хоче підпалити млин). Нехай його не бачать, але підозрюють, що він є.

Вчитель:Що відчуває, коли потай спостерігає за селом, за батьком?

– «Там похворів, вистраждався, готовий був що завгодно віддати, щоб хоч одним вічком поглянути на свою Отаманівку. А ось прийшов – і душа пуста». «Йому треба було прийти сюди, щоб наяву, зблизька переконатися, що ніколи не бувати йому в рідній хаті, не говорити з батьком і матір'ю, тепер він розумів, що сюди йому ходу немає».

Вчитель:Зв'язок із односельцями порваний, він іде землею, на якій колись працював, сподіваючись, що земля його згадає. Чи приймає його природа?

– Ні. Він порушив як моральні закони, а й закони природи. Він руйнує саму природу і зазіхає її головний стимул – продовження життя землі.

Вчитель:У повісті дві сцени вбивства тварин у 8 та 15 розділах. Як поводиться Андрій у сценах вбивства тварин? (зачитати)

– Козулю не добиває, дивиться, як вона вмирає. Він заглянув тварині у вічі, бажаючи побачити там наближення смерті, а побачив своє відображення. Для цієї тварини він і був тією самою смертю.

А теля вбиває 1-го травня, не тому, що не було чого їсти, а від злості на людей, бажаючи досадити тим, хто може жити і веселитися відкрито, ні від кого не ховаючись. І ця злість у людини переходить у лють, вона стає проти природи.

Вчитель:Порівняйте, як поводиться людина і тварина в цьому епізоді?

- "Гуськов зовсім озвірів", "корова закричала". Тварина поводиться, як людина, а людина – як тварина. Примітно ще й те, що на початку епізоду автор називає героя на ім'я, потім на прізвище, а в момент самого вбивства просто людина. Распутін забирає в нього найголовнішу приналежність людини – ім'я, вважаючи, що Гуськов його не гідний.

Вчитель:Автор використовує прийом розлюднення героя, тобто позбавляє його якостей людини. Ми довели, що всередині Андрія Гуськова людина померла. Зображуючи внутрішнє розлюднення героя, автор показує зовнішні зміни. Давайте подивимося, як змінювався зовнішній вигляд Андрія Гуськова.

ІІІ. Робота за таблицею.

Андрій ГуськовРозлюднення героя

Розділ 2 Сильні, жорсткі руки, голос хрипкий, іржавий. Обличчя вона не могла розглянути, тільки щось велике і кудлате чорніло перед нею.
Розділ 6 Нарешті Настена могла розгледіти його: все та ж корява, злегка вивернута вправо постать і те ж широке, по-азіатськи плескате кирпате обличчя, заросле чорною клочковатою бородою. Глибоко посаджені очі дивилися зухвало й чіпко.
Він знайома, близька, рідна Настена людина, і все ж чужа, незрозуміла.
- Чудовий ти з цією бородою. Як дідько.
– Збрею. Хоча ні, не буду. Щоб не бути схожим на себе. Вже краще на дідька.
Розділ 8 Якось побачив вовка, який став приходити до зимівлі і вити. Гуськов, бажаючи відлякати звіра, прочинив двері, і в злості, передражнюючи, відповів йому своїм виттям. Відповів і вразився: так близько його голос зійшовся з вовчим. ...Гуськов, здогадавшись натискати на горло і закидати голову, прибрав зі свого голосу зайву хрипоту і навчився вести його високо і чисто. Зрештою, вовк не витримав і відступив від зимівлі.
Розділ 10 Настіні завжди мерехтіла підміна, обман. Їй здавалося, що вона сама покривається неприємною звіриною шерстю.
Розділ 13 Не можна по-справжньому відчути себе звіром, доки не побачиш, що існують домашні тварини.
Розділ 15 Спав він тепер уривками. Місячні ночі почали його турбувати. І чим яскравіше сяяв місяць, тим неспокійніше – задушливіше йому було… Гуськов завмирав, як звір, чуйно відгукуючись на кожен звук. Він навчився проникати туди, куди людині доступ закрито.
Він ішов і внюхувався, вдивлявся, озирався, стеріг свій крок, обгинав відкриті місця, ховався. У такі хвилини йому ніби застигло пам'ять, він відмовлявся вірити, що був на війні, жив серед людей, а здавалося, що завжди так один і хитався, не маючи ні вдома, ні справи.
Розділ 18 Обличчя його сильно загострилося і висохло. Очі завмерли і дивилися з глибини з пильною мукою. Борода здавалася вже не чорною, а брудно-рябою. Голову тримав, подавши вперед, наче постійно вдивляючись чи вслухаючись у щось. Волосся на голові він нещодавно підбирав і обстриг на дотик, вони висіли нерівними лахміттям. Найбільше налякали Настену очі: так вони змінилися з останньої зустрічі, настільки зайшлися тугою, втратили всякий вираз, окрім уваги.
Голос його зірвався: він взагалі часто ламався, то стаючи недоречно суворим, то жалібним, мало не плачуть – чи то від постійного мовчання, чи то від самотності, чи від чогось ще. І, побачивши знову перед собою провисле і некрасиво заросле, як замшеле, Андрієве обличчя, його провалені очі, гострі й змучені стражданням, його напівзігнуту насторожену постать у брудному одязі; потрапивши після дощу у сиру темну зимівлю з гірким запахом спертого, задушеного повітря, – побачивши і відчувши все це, Настена здригнулася.

Вчитель:Він стає не просто звіром. Яке відчуття не залишає Настену з першої зустрічі?

- Що це перевертень. Невипадково Распутін вибирає для Гуськова вигляд вовка, якого той стає схожий. Але вовк – це частина природи. На Русі нечисту силу часто називали нежити. Якщо це слово розбити, вийде НЕ ЖИТИ.

Андрій Гуськов – той, кому з людьми не жити.

Вчитель:А хто винен у такому його становищі? Кого звинувачує Андрій?

– Для Андрія винних двоє – війна та доля. Він не готовий, не хоче відповідати за свої вчинки, прикривається ними. "Це все війна, все вона проклята!" «Андрій розумів: доля його звернула в глухий кут, виходу з якого немає. І те, що дороги назад немає, звільняло його від зайвих роздумів». Він не замислюється над тим, які страждання приносить своїм рідним.

Вчитель:А що ми знаємо про його сім'ю?

– Батько Міхеїч добрий, м'який, завжди підтримував Настену.

Вчитель:Яка особливість у його по батькові може зазначити його характер?

- Усі згодні м'які.

Вчитель:Як він поводиться після свого здогаду про повернення сина?

- Відчув близькість сина, відійшов від людей, відчуваючи свою провину за його вчинок.

Вчитель:Чи відчула мати близькість сина? Чому?

– Семенівна не відчула близькості сина. Можливо, це і є сліпа материнська любов - вона навіть не припускала думки, що її син повернеться інакше, ніж герой.

Вчитель:Отже, Андрій протиставив себе всім: односельцям, природі, рідним. Єдиною ланкою, яка пов'язувала його із цим світом, була Настена.

Читаючи повість, розумієш, що заради Андрія вона писалася, а заради Настени. Заради того, щоб показати, як змінюється людина під впливом тяжких моральних переживань, що випали на її частку. Що ми знаємо про долю Настіни?

Вчитель:Подивіться на ілюстрацію. Це перша зустріч героїв. Чи сумнівається Настена в тому, чи допомагати Андрію? Чи може вона прогнати його зараз? Чому?

Вчитель:Що розуміє Настена? Як їй тепер доведеться жити?

– Налаштована рішуче, допомагатиме, свою долю не відокремлює від долі чоловіка, але доведеться брехати, хитрувати, викручуватися.

Вчитель:Які почуття вона відчуває до Андрія?

- Любила, шкодуючи, і шкодувала, кохаючи. Це два почуття, які ведуть російську жінку життям. Думала лише про те, де взяти ту силу, яка допоможе повернути його на місце.

Вчитель:А де взагалі Настена набирала сили? Звідки у ній ця моральна стійкість, відданість?

- Все з дитинства. Саме там гартується характер, формується людина. Дитинство у Настіни та Андрія було різне, і особистості вийшли різні.

Вчитель:Наразі потрібно кілька слів сказати про композицію. Щось помітили під час читання?

– У В. Распутіна особлива побудова композиції – дзеркальне розташування глав. Подібні епізоди повторюються через якийсь час.

- Повторення дозволяє пильніше вдивитися у внутрішній світ героїв, побачити, як змінюється стан і свідомість персонажів.

Вчитель:З'ясовуючи причини вчинків героїв, автор наводить нас у дитинство, туди, де формується особистість. А потім події починають стрімко розвиватися, і автор веде нас до трагічного фіналу. Події повторюються, але герої вже інші.

Вчитель:Подивіться на ілюстрацію. Як змінилася Настена?

- Втомлена, постаріла і страшенно самотня.

Вчитель:Вона почувається самотньо навіть серед людей. У повісті дві масові сцени, що доводять це (повернення Максима Вологжина та день закінчення війни). Погляньмо, що відчувала Настена, перебуваючи серед людей?

– Вона почувається самотньо, вважає, що не варта перебувати разом з усіма. Вона змушена доводити собі, що має право радіти з усіма, що і вона заслужила на це свято.

Вчитель:Але немає межі людських страждань. Доля посилає їй ще одне випробування – майбутня дитина. Чому це випробування?

Вчитель:І тоді приходить до неї проста і зла думка: «Скоріше б кінець. Будь-який кінець кращий за таке життя». Але мала надія на допомогу природи. Який час у житті села так чекала Настена?

– Час сіножаті. Це час, коли всі люди разом, і відчувається не лише єдність людей, а й єдність із природою. Адже вона завжди допомагала Настіні.

Вчитель:Згадаймо опис природи в 10 і 19 розділах. Чому такий похмурий краєвид?

– Природа намагається її зупинити, затримати.

Вчитель:Але Настена так і не дочекалася сіножаті. Вона розуміє, що Андрія вистежили, намагається його попередити. З якими почуттями вона вирушає у цей останній шлях?

– Соромно було перед Андрієм, перед людьми, перед собою. Втомилася вона. Настіна ставить собі питання, на які немає відповіді.

Вчитель:Уявіть собі ніч, тиша, переливається річка і на цій місячній доріжці в човні самотня жінка. Ось вона встає, перевішується через край, і тишу розриває крик: «Настіно, стій, не смій, Настено!» І ми розуміємо, що це не лише крик Максима Вологжина, це крик самого автора.

В. Распутін писав: «Я і смерть Настени схильний приймати не як перемогу зла, а як суворе випробування морального закону, коли від нього вимагають: «Відступись», а він крізь сльози та муки: «Не можу».

Вчитель:Чому Настена зважилася на самогубство?

- Висока міра самопожертви привела її в безвихідь, з якої вона не знайшла іншого виходу.

Вчитель:Як ви думаєте, зважись Андрій на вчинок, чи вийди він до людей, простили б його?

– Настіну прощають, і його пробачили б.

Вчитель:Чи були в тексті деталі, які б підказали нам такий фінал життя Настіни, таку її смерть?

– Боялася води, цвинтар потопельників. Це символи, натяки автора.

Вчитель:А чи є ще символічні деталі та яке значення вони мають?

– Робота із символами (зимівля та будинок, Ангара, годинник, сокира, печера).

Вчитель:Така деталь, як сокира нас не відносить до іншої епохи, до іншого автора?

- Ф.М. Достоєвський «Злочин і кара».

Вчитель:Що спільного?

– Мотив злочину, протиставлення себе людям, характери головних героїнь, але фінал різний.

- Це піднімало б його, знімало частину провини, перетворювало малодушність на оману. Але в цьому випадку він був би головним героєм, адже повість не про нього.

Головне завдання автора – показати найвищу міру відповідальності за своє життя перед собою та людьми, силу людського духу в образі Настени. Міра морального падіння Гуськова дозволяє виявити та відтінити високу духовність Настени.

IV. Робота із схемою.

Разом із Настеною і читач осягає вищу систему цінностей. І назва звернена не до Андрія Гуськова, а до всіх читачів. В. Распутін звертається до людей: «Живи і пам'ятай, людина, в біді, в бідності, у найтяжчі дні випробувань місце твоє поруч із твоїм народом, всяке відступництво, викликане чи твоєю слабкістю, чи непорозумінням, обертається ще більшим горем для твоєї батьківщини , народу, а отже, і для тебе ... »

Вчитель:Відповідаючи на запитання, винесене в заголовок теми, що ми можемо сказати?

– Війна спише багато, але є вищі моральні закони, які ніхто не має права порушити та виправдати такі вчинки неможливо.

V. Рефлексія.

Вчитель:Повертаючись до епіграфа, скажіть, з якими почуттями ви йшли на урок, і що змінилося, коли ми побували на краю людського життя?

Головний урок, який ми маємо винести – усвідомлення того, що часом ціною вчинку може бути людське життя.

VI. Підсумки уроку.

Домашнє завдання: письмова робота: «Моє ставлення до…» (висловити свої думки, які змогли висловити під час уроку).

«Живи та пам'ятай»аналіз твору – тема, ідея, жанр, сюжет, композиція, герої, проблематика та інші питання розкриті у цій статті.

Зав'язування сюжету повісті В.Г. Распутіна «Живи та пам'ятай» нагадує детективну історію: у старого Гуськова з лазні зникли лижі, сокира та габак-самосад. Однак сам твір написано зовсім в іншому жанрі: це глибоке філософське роздуми про моральні основи буття, про силу любовного почуття. Оскільки сокира зникла з-під половиці, невістка Настена одразу ж здогадується, що її взяв хтось із своїх. Складна гама почуттів опановує її. З одного боку вона хоче бачити чоловіка, якого щиро любить. З іншого — розуміє, що, якщо той ховається від людей, то дезертував з фронту, а такий злочин у воєнний час не прощається. Поруч яскравих образотворчих засобів В.Г. Распутін показує всю глибину переживань Настени.

Спочатку «вона довго лежала в темряві з розплющеними очима, боячись поворухнутися, щоб не видати комусь свого страшного здогаду», потім по-звірячому внюхувалась у повітря в лазні, намагаючись вловити знайомі запахи. Її мучить «уперта жах у серці». Портрет Настіни (довгою, худою, з руками, ногами і головою, що безглуздо стирчать, з застиглим болем на обличчі) показує, які моральні і фізичні муки принесла жінці війна. Лише молодша сестра Катька змушувала Настену виявляти інтерес до життя, шукати роботу. Всі тяготи Настена переносила стійко, навчившись відмовчуватися. Найбільшим нещастям своїм вона вважала бездітність. Її чоловік Андрій теж переживав із цього приводу і нерідко лупцював.

Дезертирство Андрія Распутін не намагається виправдати, але прагне пояснити з позиції героя: він довго воював, заслужив відпустку, хотів побачити дружину, але належну йому після поранення відпустку скасували. Зрада, яку робить Андрій Гуськов, закрадається в його душу поступово. Спочатку його переслідував страх смерті, яка здавалася йому неминучою: «Не сьогодні — так завтра, не завтра — так післязавтра, коли настане черга». Гуськов пережив і поранення, і контузію, зазнав танкових атак і лижних рейдів. В.Г. Распутін наголошує, що серед розвідників Андрій вважався надійним товаришем. Чому ж він став на шлях зради? Спочатку Андрій просто хоче побачитися з рідними, з Настіною, побути трохи вдома та повернутися. Однак, поїхавши потягом до Іркутська, Гуськов зрозумів, що взимку і за три доби не обернешся. Андрій згадав показовий розстріл, коли при ньому розстріляли хлопця, який захотів за п'ятдесят верст збігати до свого села. Гуськов розуміє, що за самоволку по голівці не погладять.

Поступово Андрій зненавидів себе. В Іркутську він на якийсь час оселився у німої жінки Тані, хоча зовсім не збирався цього робити. Через місяць Гуськов нарешті опинився у рідних місцях. Проте герой не відчув радості виду села. В.Г. Распутін постійно наголошує, що, здійснивши зраду, Гуськов вступив на звірячу дорогу. Через деякий час йому вже життя, яким він так дорожив на фронті, стало не миле. Здійснивши зраду батьківщині, Андрій не може поважати себе. Душевні муки, нервова напруга, неможливість ні на хвилину розслабитися перетворюють його на загнаного звіра.

Зрада Андрія фатально лягає на плечі Настіни. Вона довго не може усвідомити те, що сталося: чоловік, який з'явився потай у рідні краї, їй здається перевертнем: «Мало що розуміючи, вона раптом схаменулась: а чи чоловік? Чи не перевертень це з нею був? Хіба в темряві розбереш? А вони, кажуть, можуть так прикинутися, що серед білого дня не відрізниш від сьогодення». Через Андрія жінці доводиться брехати та викручуватися. Із зворушливою наївністю Настена намагається протистояти жорстокій дійсності. Героїні здається, що нічна зустріч із чоловіком-дезертиром їй тільки примарилася. З тонкою деталізацією вказує В.Г. Распутін, як Настена прагне зняти з себе ману, позбавитися його, як від нічного кошмару. Втрачена в роки радянської влади офіційна релігійність все ще жива у надрах свідомості російської людини. Саме її (як найсильніший родовий оберіг) закликає на допомогу нещасна Настена: «Не вміючи правильно класти хрест, вона абияк перехрестилася і зашепотіла слова давно забутої молитви, що підвернулися на згадку, що залишилися з дитинства». Проте всю глибину горя та жаху нещасної жінки, усвідомлення нею тієї фатальної риси, яку зрада Андрія провела між їхньою родиною та рештою світу, втілює остання фраза третьої частини повісті, коли Настена завмирає від зрадливої ​​думки: «А хіба не краще, якби це і справді був лише перевертень?».

Настіна починає допомагати чоловікові ховатись, підгодовує його. Вона виміняє на речі продукти. На плечі цієї жінки лягли всі турботи (про молодшу сестру, про літні свекра). У той же час страшна таємниця ставить кам'яну стіну між Настіною та односельцями: «Одна, зовсім одна серед людей: ні з ким не поговорити, ні поплакатися, все треба тримати при собі».

Трагедія героїні посилюється тим, що вона завагітніла. Дізнавшись про це, Андрій спочатку радіє, а потім розуміє, в яке складне становище потрапила дружина: адже всі подумають, що жінка нагуляла цю дитину, доки чоловік воює на фронті. У тяжкій розмові на цю тему виникає важливий у символічному плані образ Ангари. «У тебе була лише одна сторона: люди. Там, праворуч Ангари. А зараз дві: люди та я. Звести їх не можна: треба, щоби Ангара пересохла», — каже Андрій Настені.

У ході розмови з'ясовується, що колись героям наснився той самий сон: Настена в дівчачому вигляді приходить до Андрія, який лежить біля берізок і кличе його, розповідаючи, що замучилась з дітлахами.

Опис цього сну ще раз наголошує на болісній нерозв'язності ситуації, в яку потрапила Настена.

Розповідаючи про долю героїні, В.Г. Распутін принагідно викладає свої погляди життя, щастя. Вони часом виражені їм у афористичних фразах: «Життя — не одяг, його по десять разів не приміряють. Що є — все твоє, і відхрещуватися ні від чого, хай і найгіршого, годиться». Парадоксально, але, залишившись удвох зі своєю спільною радістю та бідою, герої, нарешті, здобули ту душевну близькість, те порозуміння, якого не було, коли вони благополучно жили своєю родиною до війни.

Дізнавшись про вагітність Настени, односельці засуджують її. Лише батько Андрія Міхеїч серцем розуміє гірку правду, про яку так уперто мовчить. Втомившись від сорому і вічного страху, вона кидається з човна у води річки Ангари. Сюжет-повісті В.Г. Распутіна «Живи і пам'ятай» показує, що у важкі для батьківщини хвилини кожна людина має мужньо розділити її долю, а на тих, хто виявив боягузтво і малодушність, чекає відплата. У них немає майбутнього, немає права на щастя та продовження роду.

Окрім основної сюжетної лінії в повісті є цікаві авторські роздуми про долю села. Під час війни село меліє. Черствіють від горя та душі людей. Біль за долю російського села – наскрізна тема творчості В.Г. Распутіна.

Поснова Олександра ОлександрівнаВчитель початкових класів, МАОУ ЗОШ №3, м.Новий Уренгой ЯНАО [email protected]

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЯК ФАКТОР УСПІХНОСТІ СУЧАСНОГО ВЧИТЕЛЯ.

Анотація.

Відповідальність професійної успішності сучасного вчителя дає можливість шукати інформацію, обробляти та реалізовувати її у практичній діяльності. Роздуми роботи вчителя у сучасній школе.Ключевые слова: сучасна дитина, сучасний вчитель, педагогічний пошук.

Розумний ти або дурний, Велик ти чи малий, Не знаємо ми, поки Ти слова не сказав! Перський поет і мислитель XIII в. Сааді

Як співав Висоцький, «Чому нас навчає сім'я та школа?ª. Що завгодно, тільки не тому, як бути самим собою! Наприклад: Макаренко ненавидів шаблони та стереотипи у вихованні, тому що в кожному своєму учні бачив особистість. Не забуваючи при цьому про могутню роль суспільства взагалі та трудового колективу зокрема. На моє переконання, потрібні педагоги, здатні бачити людину як унікальну цілісність та розвивати її на основі законів розвитку науки, техніки, мистецтва, суспільного життя та праці бути путівником дітей в інформаційному просторі, навчивши їх знаходити, осмислювати, обробляти та застосовувати на практиці нову інформацію .Сучасна дитина ©замкнена в обмеженому просторі житлової кімнати наодинці з телевізором, комп'ютером, страждає від відсутності розвиненої сенсорної, розумової та творчої бази. Експериментально доведено, що мозок людини здатний сприймати і безпомилково обробляти інформацію зі швидкістю не більше 25 біт на секунду (в одному слові середньої довжини міститься 25 біт). За такої швидкості поглинання інформації людина за життя може прочитати не більше трьох тисяч книг. І то за умови, що щодня освоюватиме по 50 сторінок. Найзавзятіша така швидкість колись дозволяла освоїти накопичені людством основні знання приблизно, до середини життя. Якщо мозок перенапружений, він відкидає те, в чому немає нагальної необхідності. Хто може похвалитися, що пам'ятає логарифми, закони Фарадея, хімічну формулу целюлози чи точну дату правління Володимира ІІ Мономаха? Адже ми все це навчали у школі! Вчили, але забули - тобто, знову не знаємо. Ситуація посилює появу техніки. Пристрої, що діють за принципом ©натисніть на кнопку отримаєш результатª, ​​створюють ілюзію відповідності вимогам часу. На зміну культурі приходить піп-культура. На ринок викидається Біблія в коміксах і скорочені варіанти класичних творів, поезія романсів дешевими ©джагі джагіª, вишукана мова – сленгом. Донедавна всі освітні системи були розраховані на активний розвиток лівої півкулі, що відповідає за логічне мислення. Як бачимо, на сьогодні його потенціал вичерпаний. Щоб зберегти відчуття реальності, не заблукати в дійсності, що постійно змінюється, належить підключити до роботи і другу половинку мозку, що відповідає за інтуїцію і образне сприйняття. Тільки так, гармонійно розвиваючи обидві півкулі, учень зможе порозумітися з навколишньою дійсністю, бачити світ у всій його повноті.

Ми живемо в 21 столітті і сучасному суспільству необхідні особистості, здатні творчо мислити, реалізовувати знання, бути комунікативними, контактними в будь-яких соціальних групах. Сьогодні суспільство потребує людей, які самостійно можуть і вміють працювати над розвитком самого себе: свого інтелекту, своєї культури. Я пишаюся, що в передових школах почала змінюватися психологія викладання. І тут починається найскладніше, але й найцікавіше: зустріч із собою. Відкриття в собі, тієї самої Всесвіту. Достатньо навчитися логіці мислення у галузях різних знань та вмінню швидко знаходити потрібне, коли воно знадобиться. Навчити учнів вчитися, а не давати готові знання, тому що людина здатна самостійно добувати їх, завжди знайде своє місце в житті, зможе бути хорошим фахівцем у мінливих економічних та соціальних умовах. Те, що пізнається в школі, на все життя врізається на згадку.

В умовах інтелектуальної конкуренції безперервне самовдосконалення, педагогічний пошук та творчість є, по суті, одними з обов'язкових вимог, які пред'являються до сучасного вчителя. Сучасній школі потрібен новий вчитель, який володіє інноваційним мисленням, вміє адаптуватися до соціальних запитів суспільства, що має високі особисті якості: соціальну відповідальність, щирість, оптимізм. Мрія будь-якої школи, будь-якого учня - розумний, добрий, все розуміє і вміє вчитель. Прагнути треба саме до цього. Вчитель - це творець, він завжди відкритий для нового знання, постійно росте професійно, отримує задоволення та задоволення від своєї праці. Звичайно, шлях педагога – це надзвичайно важка глибинна робота з перетворення себе. Головне в педагогіці – учитель повинен мати свій індивідуальний педагогічний почерк та своїх учнів, здатних думати, міркувати, захоплюватися ідеями та шукати разом із учителем істину. Живий діалог на уроці, що несе значне смислове навантаження, має величезну духовну цінність. Вчитель, повинен бути не просто відмінним предметником з енциклопедичними знаннями, не тільки володіти найсучаснішими методиками та здібностями передавати свій досвід, але і бути яскравою особистістю, яка вміє переконувати та вести за собою. Вчитель стоїть перед необхідністю оволодіння шляхами, методами, формами самовиховання. Йому потрібно зробити самовиховання складовою свого повсякденного життя. Радість пізнання світу, захопленість його відкриттям, насолода самим процесом пізнання-це і є найцінніший гуманістичний дух школи. Шукаючий вчитель освоює філософію освіти, культурологію, історію та теорію педагогіки, історію школи та її сучасний стан та відбирає принципи, зміст, засоби, форми, прийоми, методи, структурні та організаційні елементи виховання та освіти, які у нього, у даного вчителя, дають максимальний ефект. Так учитель створює власний стиль. Вчити вчитися -© готувати людину до життяª. Вчити самоутворюватися -в цьому, можна сказати, віяння часу, одна з найважливіших вимог його. Щоб уміючи увійти у світ практичної педагогіки, мало мати лише міцні теоретичні знання за обраною спеціальністю і, здавалося б, непоганими виконавськими навичками, продемонстрованими на навчальних заняттях. Успішний початок у педагогічній діяльності багато в чому залежить також від уміння з перших хвилин уроку привнести в дитячий колектив дух радості та співтворчості, викликати цікавість і інтерес з боку учнів до того, що робиться на уроці і що передбачається ще зробити (адже вони теж з нетерпінням) чекають зустрічі з учителем. ). Адже тільки при повному розкритті душ можна змусити серця битися в унісон і тим самим сприяти створенню умов для нормального навчального процесу, досягти бажаних успіхів у результаті навчання. Головне, вчителю треба пам'ятати, що учні йдуть назустріч рівному їм, а не тому, хто грає в рівність, знає і дотепній людині. Скільки існувало і ще існуватиме людство, стільки й житиме поняття «учитель». Дійсно, за словом «учитель» стоїть образ наставника, від якого залежить життя іншої людини або цілої групи людей. У ньому сфокусовані деякі життєво визначальні, моральні, духовні, соціальні, професійні принципи та поняття. Від моральних принципів та переконань, від міри відповідальності та професіоналізму вчителя, а також від сприйняття та засвоєння цих принципів та якостей його учнями часто залежить доля цілих народів, держав та цивілізацій. З часом змінюється держава й суспільство, отже, змінюються вимоги, що висуваються державою та суспільством (учнем, батьком, самим учителем) до особистості вчителя. Залишається відкритим питання: які якості вчителя (або «компетенції») повинні бути постійними, тобто не залежать від часу, а які повинні бути динамічними, «рухливими», тобто необхідними вчителю у зв'язку з вимогою «нового» часу. У процесі спілкування з учителем як із особистістю і йде процес морального зростання, навчання та навчання. Важливий момент цієї взаємодії - сприйняття учня як особистості з її достоїнствами і недоліками, оскільки особливий вплив на розвиток дитини надають люди, що оточують її, серед яких не останнє місце займає вчитель. Сучасний вчитель повинен мати інноваційне мислення, вміти адаптуватися до соціальних запитів суспільства. Але водночас місія вчителя –формувати суспільство майбутнього, давати йому моральні орієнтири. Іншими словами – служити суспільству, водночас створюючи його.

Хто сьогодні має вчити школярів? У світі щодня зростає потік інформації, але це накладає своєрідний відбиток працювати освітніх установ, діяльність вчителя. Дедалі вище піднімається планка вимог, які ставляться суспільством до особистості вчителя. Хто ж сьогодні має і може навчати школярів? Зазвичай починають із професійної компетентності вчителя. І це, безперечно, важливо. Але варто провести опитування наших замовників, а це батьки і самі учні, саме суспільство, як зрозуміло, цього недостатньо. Знання потрібні хлопцям, але батьки хочуть, щоб їхні діти могли застосувати їх на практиці. Вчитель, який прагне професійного зростання, який володіє новими педагогічними технологіями навчання і виховання і апробує їх на практиці, працюватиме більш ефективно, ніж колеги, що йдуть традиційним шляхом навчання. Педагогічна діяльність сьогодні передбачає обмін досвідом із колегами, для цього створено освітні сайти, можна і потрібно мати і свій сайт. Вчитель має бути готовий до творчої діяльності сам, щоб уміти допомогти дитині розкрити її творчий потенціал. Ще важливий аспект – створення умов безпечного та комфортного перебування дитини у школі, і про це має дбати сучасний учитель, особливо класний керівник. Школі, батькам, учням потрібен успішний вчитель, отже він повинен мати високі особистісні якості: соціальну відповідальність, щирість, оптимізм, готовність співучасті, повинен мати індивідуальний стиль роботи. наполегливість, акуратність, спостережливість, фантазія, уява, уважність, терпіння, вміння логічно мислити, аналізувати, зіставляти, узагальнювати і, нарешті ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ! Однією з умов є наявність улюбленого дорослого друга –наставника, вчителя. Якщо ж вчитель відкритий, готовий ділитися собою – він сяє. А метелики в темряві кудись летять? Правильно, на СВІТЛО. Глибоко помилкова панівна в суспільстві думка, що кожна молода людина «виросте – порозумніє», учням необхідно просто показати, наскільки багатий і прекрасний може бути внутрішній світ кожного, і тоді всім захочеться вступити на шлях САМОВДОСКОНАЛЕННЯ. І світ навколо них ніколи не виявиться сірим, нудним, безглуздим. Пам'ятаєте знамениту фразу з фільму ©Доживемо до понеділкаª: ©Щастя – це коли тебе розуміють? На це щастя прагнуть абсолютно всі. Що й потрібно було довести.

ЗА РАХУНОК РОЗВИТКУ ЛОГІЧНОГО МИСЛЕННЯ, ЗА ІННТУІЦІЮ ТА ОБРАЗНЕ СПРИЙНЯТТЯ МОЇ ©ТЕЛЕПУЗИКИª ПОЧИНАЮТЬ ВИДАВАТИ ТАКІ ІДЕЇ, ДУМКАТИ ТАКИМИ КАТЕГОРІЯМИ, ЩО. МОЇ ДІТИ ПОВИННІ НЕ ТІЛЬКИ ЗНАТИ, АЛЕ ВМІТИ ЦЕ ЗНАННЯ ЗАСТОСОВУВАТИ В НАВЧАННІ, В ТВОРЧІСТВІ ТА ЖИТТІ. Я ВЧУ ДИВАЮТЬ У ЗВИЧНИХ СКЛАДНИХ ЖИТТЯ І ПОБУТУ БАЧИТИ ЗАКОНИ БУТТЯ І ЗНАХОДИТИ СВОЄ ВЛАСНЕ МІСЦЕ ЖИТТЯ. Адже вони всі –особливі, унікальні, що володіють винятковим ТАЛАНТОМ. І СВІТ НАКРУГ НИХ ДАЙ БОГ НІКОЛИ НЕ виявиться СІРИМ, нудним, безглуздим. Адже людина починається з пробудження душі. Напевно, я вловила паралель і намагаюся виявляти унікальність кожного. Важливо, що дає твою працю у повсякденній практиці, працювати з випередженням, з орієнтацією на майбутнє. Виховання вільної особистості, готової до самореалізації та подальшої самоосвіти, особистості зі своїм розумінням картини світу, щоб побачити наявність індивідуального прогресу у дітей

ось основа-відповідальності сучасного вчителя. Здатність бути відповідальним за якість своєї діяльності. Саме від таких вірних своїй справі вчителів багато залежить в освіті.

Джерела інформації:

 Гессен С. І. Основи педагогіки. М., 1995.  МаслоуА. Мотивація та особистість. СПб., 2001.  Розін В. М. Освіта наприкінці ХХ століття. (Матеріали ©круглого столуª) // Питання філософії. 1992. № 9 Вентцель, К. Н. Будинок вільної дитини (Як створити вільну школу) / К.М. Вентцель. 3 вид. М., 1923; Мудрік А.В. Введення у соціальну педагогіку. М., 1997. Гершунський Б.С. Філософія освіти для XXI ст. У пошуках практикоорієнтованих концепцій. М.: Досконалість, 1998.  Барбер М., Муршед М. Як досягти стабільно високої якості навчання // Питання освіти. 2009. № 4.  Управління професійним розвитком та змінами у системі ПК: Монографічний зб. / За ред. Г.М. Прозументової, А.Б. Зоткіна. Томськ, 2002.  Піонова P.C. Педагогічні технології? Педагогічні технології...//Міжнар. наук. конф. ©Інтелектуальні технології та дистанційне навчання на рубежі XXI століттяª: Тез. доп. СПб. 79 липня 1999 р. СПбГУАП. СПб., 1999.  Національна освітня ініціатива ©Наша нова школаª.