Уроки правильної мови від логопедів. Артикуляційна гімнастика – найкраща розминка

Порушення вимови звуків зустрічаються в багатьох дітей. Найпоширенішими проблемами є спотворення звучання літери (картавість, шепелявість та інших.), її заміна іншу, перепустка складних у вимові звуків. Логопедичні заняття – чи то самостійні, чи під керівництвом професіонала – допоможуть усунути існуючу проблему.

Якщо уроки логопеда недоступні вам з якихось причин, то з дитиною можна займатися самостійно, але дотримуючись певних рекомендацій.

У дітей дошкільного віку гри у розвиток мови визнаються найефективнішим шляхом усунення різних мовних дефектів.

Гра, спрямовану поліпшення мовних можливостей, як приваблює дитину своєю захоплюючістю, а й є найкориснішою з усіх методів розвитку цієї найважливішої навички. Логопедичні заняття для дітей, які проводяться в ігровому форматі, сприяють розвитку мови, закріпленню нових слів, формуванню правильної вимови звуків. Додатково закладається майбутня основа для пізнавальної діяльності та розвитку розумових здібностей.

Ось приклади основних видів занять, спрямованих на розвиток багатства мови у дітей:

  • Влітку листочки на клені зелені, а з настанням осені ...; гриби ми збираємо у …, а помідори – на … і т.д.
  • Завершення пропозиції: я хочу….; я можу…; я намалюю ... і т.д.
  • Опис предмета: ручка - нова, красива, кольорова ...; ромашка - біла, красива, літня ...; річка – глибока, широка, прозора і т.д.
  • Назви домашніх та лісових тварин з дитинчатами: півень, курка, курчата; заєць, зайчиха, зайченята і т.д.
  • Велике - маленьке (дитині необхідно до запропонованого слова підібрати зменшувально-пестливе): ваза - вазочка, миша - мишка, листок - листочок і т.д.
  • Злови м'ячик (логопед кидає м'яч і називає іменник, завдання дитини - перетворити його на прикметник): осінь - осінній, береза ​​- березовий і т.д.
  • Вираз незгоди/згоди (завдання заняття – сформувати в дитини здатність до утвердження чи оскарження запропонованої думки з умінням доводити свою думку): Незабаром почнеться дощ – Ні, оскільки у небі немає хмар.
  • Словотвір (у запропонованому слові потрібно замінити конкретний звук): білка – булка, сам – сом, дати – дмухати.

Постарайтеся виконувати вправи, використовуючи картинки, дітки їх дуже люблять.

Логопедичні заняття в домашніх умовах

Логопедичні заняття з дитиною можуть включати:

  • гімнастику в розвитку артикуляції;
  • ігри для розвитку слуху, звуконаслідування, логоритміку;
  • декламацію віршів та скоромовок.

Займатися з дитиною необхідно щодня, ретельно продумуючи перебіг заняття, захоплюючи його. Якщо йому буде нецікаво, то необхідних навичок малюк не набуде.

Починаючи логопедичні заняття вдома, слід пам'ятати про такі правила:

  • Тривалість уроку необхідно поступово збільшувати. Перший може тривати не більше 3-5 хвилин.
  • Заняття має бути цікавим та викликати у дитини бажання навчатися. Примушувати малюка щось робити проти його волі не варто, інакше він може відмовитись від виконання вправ зовсім.
  • Можна влаштовувати короткі заняття, але кілька разів на день.
  • Якщо у дитини щось не виходить, не можна на неї кричати. Потрібно знайти причину «неслухняного язичка» і виправити її.

Пальчикові ігри

Логопедичні заняття для дітей повинні включати пальчикові ігри, оскільки вони сприяють розвитку дрібної моторики. Вченими давно доведено прямий зв'язок між руками та частиною мозку, що відповідає за розвиток мовних навичок.

Розучування текстів у поєднанні з пальчиковою гімнастикою допомагає розвивати такі навички, як:

  1. вміння мислити просторово, висловлювати свої емоції;
  2. уява;
  3. увагу.

У дитини, крім поліпшення мови, спостерігається прискорення швидкості реакцій. Заняття, що проводяться в ігровій формі, допомагають краще запам'ятовувати текст і роблять більш виразною мову.

Для отримання необхідного результату займатися з дитиною потрібно щодня, витрачаючи на це близько 5 хвилин часу.

Вправи на розвиток моторики пальчиків:

  • Квіточка. Долоні складені разом, пальчики спрямовані нагору. З долоньок складаємо квітковий бутон, притискаючи їх один до одного. Дитина вимовляє вголос чотиривірш:
    Сонце піднімається,
    Квіточка розкривається, (пальчики потрібно розвести в сторони, але долоні залишаються притиснутими)
    Сонечко сідає,
    Квіточка спати лягає (пальчики треба повернути у вихідну позицію).
  • Кішечка. Долоні лежать на столі, зібрані в кулак. Дитина вимовляє слова «Кулачок – долонька. Я йду як кішка і розправляє пальчики, не відриваючи долонь від поверхні столу, а потім знову стискає. Повторити вправи три – п'ять разів.
  • Летить пташка. Руки схрещені перед собою, долонями до лиця. Потрібно зачепити між собою великі пальці. Це буде «голова», а крилами виступатимуть долоні. Махати ними треба, не роз'єднуючи пальців.
    Птах полетів (махаємо крильцями),
    Села - посивіла (дитина роз'єднує долоні і притискає їх до грудей),
    Далі полетіла.

Пальчикові ігри можуть використовуватися як хвилинки відпочинку під час самого логопедичного заняття, допомагаючи відволікти дитину та дозволити їй переключити увагу.

Артикуляційна гімнастика

Перед тим як починати виконувати логопедичні вправи, необхідно провести розминку артикуляції.Спеціалізована гімнастика допомагає зміцнити мускулатуру апарату артикуляції і підготувати його до проведення логопедичних занять.

Артикуляційна гімнастика є набором вправ, призначених для зміцнення м'язів губ і язика. Саме вони відповідають за вимову звуків. Якщо м'язи язика недостатньо розвинені, то мова звучатиме нечітко.

Робити гімнастику потрібно перед дзеркалом. Тоді дитина зможе контролювати правильність виконання рухів. Йому дуже важливо спостерігати за рухами губ та язика. Так малюк швидше зрозуміє, яке становище вони мають займати, щоби вимовляти звуки правильно.

Артикуляційні вправи слід виконувати двічі на день. Тривалість заняття – 5…7 хвилин. У результаті дитина зможе навчитися говорити як правильно, а й максимально чітко і зрозуміло.

Артикуляційний комплекс:

  • Губи розтягнути в посмішці, але зуби не повинні бути видно. Зафіксуйте положення на 30 секунд.
  • Широко посміхнувшись, відкривши зуби. Зафіксуватись на півхвилини.
  • Трохи прочинити рот, покласти розслаблений язик на поверхню нижньої губи. Плескати їм, промовляючи склад «ПЯ». При цьому верхня губа торкається язика.
  • Рот відкритий. Мова треба витягнути вперед і спробувати згорнути її у вигляді трубочки. Зафіксувати положення на півхвилини.
  • У повільному темпі облизувати язиком губи від куточка до куточка, не відриваючи язика від поверхні губ. Він має здійснити повне коло. Спочатку за годинниковою, потім проти годинникової стрілки.
  • На обличчі широка посмішка з відкритим ротом. Кінцем мови треба торкатися одного куточка, то іншого.
  • Посмішка на обличчі з відкритим ротом. Кінчик язика притиснути до поверхні зубів та з невеликим зусиллям проводити по задній стінці нижнього зубного ряду. Повторити 10 разів. Вправу повторити, але проходити язиком треба по внутрішній поверхні верхніх зубів.
  • На обличчі широка посмішка. На рахунок "раз" торкаємося нижніх зубів, на рахунок "два" - до верхніх. Повторити вправи 5 разів.
  • Рот відкритий. Нехай дитина швидко висовує і ховає кінчик язика. Але він не повинен торкатися зубів та язика.
  • На обличчі широка посмішка. Мова розслаблена і лежить на нижній губі. Видихаючи повітря, дитина повинна дмухати на грудочку вати, що лежить на столі, щоб вона змогла рухатися.

Ігри для розвитку слуху, звуконаслідування, логоритміка

Доповнити гімнастику артикуляції потрібно іншими вправами. Це повинні бути вправи для розвитку слуху, звуконаслідування та логоритміка.

Мовний слух допомагає дитині розуміти, розрізняти та відтворювати звуки. Якщо він недостатньо добре розвинений, то у малюка нечітка і містить помилки.

Приклади вправ в розвитку мовного слуху:

  • Дитині необхідно продемонструвати предмети, які здатні видавати звуки. Це можуть бути ложки, барабан, тріскачки та інші. Потім потрібно дати малюкові прослухати звучання кожного. Потім він повертається спиною і вгадує, який із предметів пролунав. Метою вправи стає вдосконалення мовного слуху та закріплення навички у відмінності звуків.
  • Дорослий бере в руки дзвіночок. Дитина стоїть біля стіни із заплющеними очима. Дорослий пересувається по кімнаті і періодично дзвенить у дзвіночок. Завдання малюка - вказати на дзвіночок рукою, не відкриваючи очей.

Розвиток звуконаслідування – ще одна частина логопедичних занять. Для вправи використовується сюжетна картинка відповідно до вікової групи дитини. Це може бути, наприклад, зображення дівчинки, що заколисує ляльку. Нехай дитина почне відтворювати рухи, що заколисують, і баюкає уявну ляльку. Важливо контролювати його артикуляцію.

Хороші результати дають ігри, що ґрунтуються на наслідуванні голосів тваринного світу. Такі логопедичні вправи будуть більш цікавими, якщо під час заняття будуть використовуватися зображення тварин/птах, їхні фігурки та фігурки дитинчат.

Прикладом може стати гра в комарика. На малюнку має бути намальований комар. «Давай познайомимося із комариком. Його звуть Арсен. Він багато літає і часто співає свою улюблену пісеньку - З-З-З. Давай ми теж її співатимемо разом з Арсенієм! "З-З-З".

Потім запропонуйте дитині зловити комарика і послухати, як він співає свою пісню. Вистачаємо порожнє повітря кулаком, прислухаємося і співаємо комарину пісню - "З-З-З".

Логоритміка є логопедичними вправами, що поєднують рухи, музику і мову. Такі заняття дуже подобаються всім діткам, тому що завжди відбуваються у веселій обстановці.

Доросла людина читає вірш вголос і відтворює описувані у творі руху. Дуже важливо заздалегідь підібрати відповідний музичний супровід. Потім діти повторюють побачене.

Для заняття можна використати, наприклад, такий вірш:

Вузькою доріжкою (дитина крокує на одному місці)
Крокували наші ніжки (починає робити кроки на місці, високо піднімаючи коліна)
По камінчиках, по камінчиках (топчеться на місці)
І в ямку бух (дитина підстрибує і сідає на підлогу).

Декламація віршів та скоромовок

Логопедичні заняття з дитиною повинні містити читання вголос різних дитячих віршів. Вчити з дитиною складних віршів не варто, краще починати з простих чотиривіршів.

Відмінних результатів можна досягти, якщо логопедичні заняття для дітей включатимуть скоромовки. Вони є короткими римованими реченнями. Вони допомагають зробити мову чіткою, добре поставленою, а також розширюють словниковий запас дитини та покращують дикцію.

Шість мишенят у очеретах шарудять.
Саша шишки шапкою збив, отримав на лобі забій.

Ви можете також придумати власну скоромовку, про те, як це правильно зробити, читайте в розділі «Розвиток мови» на нашому сайті.

Самостійні логопедичні заняття з дітьми допоможуть вирішити проблеми із простими дефектами. За наявності серйозних порушень виправленням мови має займатися професіонал.

Успішність дитини у школі безпосередньо залежить від правильності вимови та сприйняття звуків. Насамперед, це впливає на фонематичний слух, згодом на грамотність усного та писемного мовлення. Індивідуальне логопедичне заняття з дитиною рекомендується здійснювати у віці 4-7 років, саме у цей віковий період у дітей можна без особливих зусиль провести корекцію рідної мови та поставити правильну вимову звуків.

Логопедичні заняття позитивно впливають загальний розвиток дітей. Виправляти порушення вимови в мовленні можна не тільки з педагогом, але й вдома в ігровій формі, коли дитина позитивно налаштована на заняття.

Розвиток дрібної моторики позитивно впливає на розвиток мови. Заняття з дитиною в ігровій формі йдуть тільки на користь, це відмінний спосіб поєднати розвиваючі вправи з веселою грою, що підбадьорює. Дані заняття вчать дітей координувати рухи відповідно до слів у віршованій формі, розвивають мовлення, пам'ять та уяву. Вправи жестикуляції кистей та пальців рук, що розвивають письмову мову.

Пальчикова гра «Сороконіжки»

  1. У сороконіжки захворіли ніжки (опускаємо кисті рук униз і розслабляємо пальці).
  2. Десять ниють і гудуть (кожен пальчик гладким, шкодуємо).
  3. П'ять кульгають і болять (п'ять пальчиків шкодуємо і вважаємо при цьому).
  4. Допоможи сороконіжці порахувати хворі ніжки (вважаємо 15 пальчикових, торкаючись до них).
  5. Нехай біжить сороконіжка звивистою доріжкою (перебираємо пальцями по поверхні).
    Артикуляційна гімнастика.
  6. Вправи для губ і мови тренують м'язи і роблять більш рухливими, що сприяє прискореному розвитку правильної вимови найбільш складних звуків [ж], [р], [ш], [л] і т.п.
  7. Заняття артикуляційною гімнастикою вдома дозволяють запобігти або звести до мінімуму мовні дефекти. Вправи найкраще проводити перед дзеркалом, щоб дитина змогла порівняти своє відображення з малюнком на картинці.
  8. На допомогу батьками є різні ілюстровані методичні посібники, де чітко сформульовані вправи за віковими категоріями. Рекомендації деяких авторів: «Артикуляційна гімнастика у розвиток промови дошкільнят» Аніщенкова О.С. «Артикуляційна гімнастика у віршах та картинках» Куликовська Т.А. «Логопедичний масаж та артикуляційна гімнастика» Краузе О.М.

Пальчикова гімнастика. Розвиваємо мовлення та вимову малюка

Ігри зі звуками

Правильно чути, вимовляти та розрізняти звуки, отже мати відмінний фонематичний слух. Порушення фонематичного слуху в дітей віком призводить до дисграфії (порушення листи) і дислексії (порушення процесу читання), тому звернути увагу до вимова звуків і своєчасно скоригувати дефекти слід у дошкільному періоді. Вправи для дітей в ігровій формі допоможуть батькам підготувати дитину до школи.

Гра «Веселі картинки»

Покладіть кілька карток із тематичним зображенням предметів;

Гра 1. Попросіть дитину вказати на малюнки в назвах, яких є заданий звук, наприклад [с].

Гра 2. Попросіть дитину вибрати зайву картинку, де немає заданого звуку, наприклад, коромисло, кран, квітка, кріт, піраміда (основний звук [р]).

У таку гру можна грати не лише із зображеннями на малюнках, а й із реальними предметами, наприклад у кімнаті.

Прості чистомовки

Вправи у формі різних віршиків коригує нечітка вимова звуків. Рифма чистомовки складається з важких поєднань літер і звуків, тому для правильної вимови дитина використовує різні положення мови та губ, тим самим тренує та покращує дикцію.

Чистомовки для дітей 6-7 років

Шиплячі літери та звуки нерідко вимовляються з порушенням фонетики.

Основні вправи:

  • Ритмічна ходьба у віршованому чи музичному супроводі.
  • Музичні мовні ігри; ритмічний спів у такт музики.
  • психологічна гімнастика; вимова ритмічних фраз із вираженням дій їхнього змісту, використовуючи рухові та мімічні жести.
  • Тренування дихання.
  • Пальчикові ігри.
  • Логоритмічні вправи для дітей зазвичай виконують у групах під керівництвом педагога, але розпочати підготовку можна для інформування дитини можна вдома.
  • Суть вправ зводиться до повторення ритмічних рухів та віршованих фраз за дорослим.

Логоритміка

Вправи з логопедичної ритміки розвивають у дітей здатність координувати рухи відповідно до ритму музичного, віршованого або словесного супроводу. Такий метод всебічного розвитку дитини позитивно впливає на фізичне та психологічне здоров'я. Щоденні заняття сприяють корекції порушень фонетики та мови, розвивають координацію та увагу.

Логоритміка Вірші для розвитку мовлення малюків

1. «Усмішка»

Утримувати сильно розтягнуті губи в посмішці. Зуби не видно.

2. «Збірник»

Усміхнутися (зуби видно). Утримувати губи у такому положенні.

3. «Пташеня»

4. «Покараємо неслухняний язичок»

Розплющити рота, покласти язик на нижню губу і, поплескуючи його губами, вимовляти «пя-пя-пя…».

5. «Лопаточка»

Покласти широку розслаблену мову на нижню губу.

6. «Трубочка»

Відкрити рота, висунути широку мову і загнути його бічні краї вгору.

7. «Оближемо губки»

Рот відкрити. Повільно, не відриваючи язика, облизати спочатку верхню, потім нижню губу по колу.

8. «Почистимо зубки»

«Почистити» кінчиком язика нижні зуби з внутрішньої сторони (ліворуч – праворуч, зверху донизу). Нижня щелепа нерухома.

9. «Часики»

Розтягнути губи на посмішку. Рот відкрити. Кінцем вузької мови поперемінно торкатися куточків рота.

10. «Змійка»

Рот відкрити. Вузьку мову сильно висувати вперед і забирати назад у рот. Не торкатися до губ та зубів.

11. «Горішок»

Рот закрити, напруженим язиком упиратися то в одну щоку, то в іншу.

12. «Зажени м'яч у ворота»

Покласти широку мову на нижню губу і плавно, зі звуком Ф, задуть ватяну кульку, що лежить на столі, між двома кубиками. Щоки не повинні надуватися.

13. «Киска сердиться»

Відкрити рот. Кінчик язика вперти у нижні зуби. Мова підняти вгору. Спинка язика має бути вигнута, як спинка у кішки, коли вона сердиться.

Викликати у дітей потребу у спілкуванні з людьми. Виховувати вміння слухати та чути педагога. Активізувати активний та пасивний словник на лексичну тему: «Домашні тварини». Вміння впізнавати та називати тварин за картинками.
Формувати цілісне сприйняття предметів (зображень тварин).
Розвиток мовного дихання, загальної та дрібної моторики. Розвиток зорової, слухової уваги. Розвиток мислення. Вдосконалення граматичного ладу мови. Розвиток зв'язного мовлення. Завдання реалізуються через ігрові ситуації.

Конспект уроку на тему "Диференціація Т-Д" представлений у рамках сучасного логопедичного заняття. У ході роботи використовуються елементи проектної діяльності: вміння дотримуватися інструкцій, порівнювати результат з тим, що потрібно виконати; включення індивідуальних завдань залежно від зони найближчого розвитку кожної дитини. Розробка буде корисна вчителям-логопедам, які працюють у школі.

Цільова аудиторія: для логопеда

Конспект уроку на тему "Лист Діду Морозу" представлений з елементами гімнастики мозку. У ході робочої години вводиться атмосфера інтересу-таємниці. Відбувається знайомство з правилами написання листа, а також приділяється увага словнику Ожегова. Діти є активними партнерами вчителя протягом усієї корекції. Такий підхід відповідає сучасним вимогам.

Цільова аудиторія: для логопеда

Конспект уроку на тему "Диференціація звуків С-Ш" представлений з використанням прийомів супроводу методами рухової корекції. Забезпечення взаємодії правої та лівої півкуль є основою інтелектуального розвитку. На занятті діти формують тему заняття, приймають та зберігають навчальне завдання, здійснюють пошук необхідної інформації. Формують самооцінку з урахуванням успішної діяльності.

Цільова аудиторія: для логопеда

Конспект індивідуального заняття щодо диференціації звуків ж-ш. Розрахований на дітей середнього шкільного віку. Барвиста презентація допомагає підтримувати інтерес і увагу дитини протягом всього заняття. На занятті дитина має можливість самостійно виконувати завдання на комп'ютері.

Цільова аудиторія: для логопеда

КОНСПЕКТ ПІДГРУПОВОГО ЛОГОПЕДИЧНОГО ЗАНЯТТЯ щодо корекції порушень звуковимови
Тема: диференціація звуків [р] та [р'] у словах.
Лексична тема: подорож до міста професій.
Технології: ігрова (заняття-подорож), інформаційно-комунікативна.
Мета: розвивати вміння розрізняти звуки [р] та [р'] на матеріалі слів.
Завдання:
Освітні:
- тренувати розрізняти звуки [р] та [р'] у словах;
- розвивати слухову увагу, фонематичний аналіз, синтез та уявлення;
- актуалізувати та уточнити значення слів з лексичної теми «Професії»;
- розвивати навичку словотвору суфіксальним способом;
Корекційно-розвиваючі:
- розвивати логічне мислення, комунікативні вміння та навички;
Виховні:
- виховувати допитливість, пізнавальну активність та інтерес до навчальної діяльності загалом.

Цільова аудиторія: для 4 класу

Конспект індивідуального заняття з автоматизації звуку Ш у середині слова. Розрахований на дітей старшого дошкільного та молодшого шкільного віку. Бажання допомогти та пригостити Стьопля морквою підтримує інтерес та увагу дитини протягом усього заняття. Спеціальні завдання для школярів тренують навички читання та письма.