Урок на тему сутність процесу електролітичної дисоціації. Урок з хімії

Цілі уроку:

  • Навчальні:
  • засвоїти визначення наукових понять: "електроліти", "неелектроліти", "електролітична дисоціація", "катіони", "аніони"; пояснити з урахуванням демонстраційного експерименту ці найважливіші поняття; пояснити сутність та механізм процесу дисоціації;
  • Розвиваючі:
  • розвивати пізнавальну активність учнів, виробляти вміння спостерігати робити висновки, пояснювати перебіг експерименту. Розвинути інтерес до хімії, розвивати логічне мислення.
  • Виховні:
  • підвищувати пізнавальну діяльність та активність учнів.

Тип уроку: комбінований.

Девіз уроку: "Жодна судина не вміщує більше свого обсягу, крім судини знань, вона постійно розширюється". Арабське прислів'я.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Введення.

Вступна розмова вчителя з учнями.

Електричний струм – це спрямований рух заряджених частинок. У металах такий спрямований рух здійснюється за рахунок вільних електронів. Але, виявляється, проводити електричний струм можуть як метали, а й розчини і розплави солей, кислот, основ.

У 1887 р шведський вчений Сванте Арреніус сформулював положення теорії електролітичної дисоціації речовин, а російські вчені-хіміки Кістяківський В.А., Каблуков І.А. доповнили її уявленнями про гідратацію іонів.

3. Вивчення нового матеріалу.

Теорія електролітичної дисоціації (ТЕД):

1. Електроліти - це речовини, розчини та розплави яких проводять електричний струм. Це розчинні кислоти, солі, основи, тобто. речовини з ковалентним полярним та іонним зв'язком. Демонстраційний експеримент: вивчення електропровідності розчинів NaCl, HCl, KOH, цукру, води.

2. Неелектроліти - це речовини, розчини та розплави яких не проводять електричний струм. Це речовини нерозчинні у воді, а також речовини з неполярним або малополярним ковалентним зв'язком, органічні речовини, рідкий кисень, азот, вода, нерозчинні основи, солі, кислоти.

3. Електролітична дисоціація – це процес розпаду електроліту на іони.

NaCl -> Na + + Cl - HCl -> Н + + Cl -

KOH -> К + + ВІН -

4. У розчинах або розплавах електролітів іони рухаються хаотично, але при пропущенні струму позитивно заряджені іони притягуються до катода (-) і називаються катіонами, а негативно заряджені іони притягуються до анода (+) і називаються аніонами. Процес дисоціації звернемо. 5. Іони відрізняються від атомів як за будовою, так і за властивостями. У водних розчинах іони знаходяться у гідратованому стані.

Механізм дисоціації пояснюється тим, що електроліти під дією розчинника мимоволі дисоціюють (розпадаються) на іони. Дисоціація може відбуватися і за плавлення твердих електролітів (термічна дисоціація).

4. Фізмінутка.

5. Закріплення матеріалу.

1. Розділити речовини на електроліти та неелектроліти: сульфат калію, карбонат кальцію, бензол, кисень, гідроксид калію, глюкоза, сірчана кислота, гідроксид барію, вода, сірка.

Контроль за виконанням завдання: самоперевірка з дошки.

2. Виберіть речовини, які здатні продісоціювати на іони: сульфат барію, нітрат алюмінію, гідроксид натрію, азот, цукор, соляну кислоту.

3. Складіть рівняння дисоціації цих речовин.

Контроль виконання завдання: робота у парах.

Перевірочний тест.

Творче завдання.

Якщо сульфат міді розчинити у воді, то спостерігається синє фарбування розчину і розчин проводить струм, а якщо розчинити сульфат міді в бензині, то фарбування не спостерігається, розчин не стає синім. Поясніть це явище.

6. Підбиття підсумків.

На завершення уроку необхідно ще раз проговорити те, що ми сьогодні дізналися нового. Оголосити оцінки. І похвалити хлопців за добру роботу.

Таким чином, за урок, ви можете поставити більш ніж одну оцінку кожному учневі. І з легкістю, в доступній і цікавій для дітей формі вивчити новий матеріал.

7. Домашнє завдання.

1, (Рудзітіс Г. Є., Фельрман Ф. Г.) Радецький стор 38, варіант 1-4 (1 завдання).

Сучасні прийоми та методи освіти: Проблемно - пошуковий, постановка та вирішення міжпредметних питань; виконання комплексних завдань порівняння об'єктів; робота з таблицями за коштами НІТ.

Опис організації творчої діяльності учнів: Розмова; відповідь на поставлене запитання після перегляду експерименту, самостійна та практична робота; оцінка своїх знань; творче домашнє завдання.

Опис педагогічних ідей та ініціатив: Візуалізація експерименту із засобів мультимедіа; тестування із встановленим часом для кожного питання; творче домашнє завдання

Методики та технології навчання: проблемне – пошукове навчання, розвиваюче навчання, розвиток логічного мислення, групова робота, парна робота.

Результати: Основним результатом цієї розробки є помітне зростання якості навченості.

Якість опроміненості (за результатами діагностичних контрольних робіт):

2007 -2008рр. - 72%

2008 -2009рр. - 80%

1. Загальні положення

1.1. З метою підтримки ділової репутації та забезпечення виконання норм федерального законодавства ФДАУ ДНДІ ІТТ «Інформіка» (далі – Компанія) вважає найважливішим завданням забезпечення легітимності обробки та безпеки персональних даних суб'єктів у бізнес-процесах Компанії.

1.2. Для вирішення цього завдання в Компанії запроваджено, функціонує та проходить періодичний перегляд (контроль) система захисту персональних даних.

1.3. Обробка персональних даних у Компанії ґрунтується на наступних принципах:

Законності цілей та способів обробки персональних даних та сумлінності;

Відповідність цілей обробки персональних даних цілям, заздалегідь визначеним та заявленим при зборі персональних даних, а також повноваженням Компанії;

Відповідності обсягу та характеру оброблюваних персональних даних, способів обробки персональних даних цілям обробки персональних даних;

Достовірності персональних даних, їх актуальності та достатності для цілей обробки, неприпустимості обробки надлишкових по відношенню до цілей збору персональних даних;

Легітимності організаційних та технічних заходів щодо забезпечення безпеки персональних даних;

Безперервності підвищення рівня знань працівників Компанії у сфері забезпечення безпеки персональних даних під час їх обробки;

Прагнення постійного вдосконалення системи захисту персональних даних.

2. Цілі обробки персональних даних

2.1. Відповідно до принципів обробки персональних даних, у Компанії визначено склад та цілі обробки.

Цілі обробки персональних даних:

Укладання, супровід, зміна, розірвання трудових договорів, які є підставою для виникнення або припинення трудових відносин між Компанією та її працівниками;

Надання порталу, сервісів особистого кабінету для учнів, батьків та вчителів;

Зберігання результатів навчання;

виконання зобов'язань, передбачених федеральним законодавством та іншими нормативними правовими актами;

3. Правила обробки персональних даних

3.1. У Компанії здійснюється обробка лише тих персональних даних, які представлені у затвердженому Переліку персональних даних, що обробляються у ФДАУ ДНДІ ІТТ «Інформіка»

3.2. У Компанії не допускається обробка наступних категорій персональних даних:

Расова приналежність;

Політичні погляди;

Філософські переконання;

Про стан здоров'я;

Стан інтимного життя;

Національна приналежність;

Релігійні переконання.

3.3. У Компанії не обробляються біометричні персональні дані (відомості, що характеризують фізіологічні та біологічні особливості людини, на підставі яких можна встановити її особистість).

3.4. У Компанії не здійснюється транскордонна передача персональних даних (передача персональних даних на територію іноземної держави до органу влади іноземної держави, іноземної фізичної особи або іноземної юридичної особи).

3.5. У Компанії заборонено ухвалення рішень щодо суб'єктів персональних даних на підставі виключно автоматизованої обробки їх персональних даних.

3.6. У Компанії не здійснюється опрацювання даних про судимість суб'єктів.

3.7. Компанія не розміщує персональні дані суб'єкта у загальнодоступних джерелах без його попередньої згоди.

4. Реалізовані вимоги щодо забезпечення безпеки персональних даних

4.1. З метою забезпечення безпеки персональних даних при їх обробці в Компанії реалізуються вимоги наступних нормативних документів РФ у галузі обробки та забезпечення безпеки персональних даних:

Федеральний закон від 27.07.2006 р. № 152-ФЗ "Про персональні дані";

Постанова Уряду Російської Федерації від 1 листопада 2012 р. N 1119 "Про затвердження вимог щодо захисту персональних даних при їх обробці в інформаційних системах персональних даних";

Постанова Уряду Російської Федерації від 15.09.2008 р. №687 "Про затвердження Положення про особливості обробки персональних даних, що здійснюється без використання засобів автоматизації";

Наказ ФСТЕК Росії від 18.02.2013 N 21 "Про затвердження Складу та змісту організаційних та технічних заходів щодо забезпечення безпеки персональних даних при їх обробці в інформаційних системах персональних даних";

Базова модель загроз безпеці персональних даних при їх обробці в інформаційних системах персональних даних (затверджена заступником директора ФСТЕК Росії 15.02.2008);

Методика визначення актуальних загроз безпеці персональних даних при їх обробці в інформаційних системах персональних даних (затверджено заступником директора ФСТЕК Росії 14.02.2008 р.).

4.2. Компанія проводить оцінку шкоди, яка може бути заподіяна суб'єктам персональних даних та визначає загрози безпеці персональних даних. Відповідно до виявлених актуальних загроз Компанія застосовує необхідні та достатні організаційні та технічні заходи, що включають використання засобів захисту інформації, виявлення фактів несанкціонованого доступу, відновлення персональних даних, встановлення правил доступу до персональних даних, а також контроль та оцінку ефективності вживаних заходів.

4.3. У Компанії призначено осіб, відповідальних за організацію обробки та забезпечення безпеки персональних даних.

4.4. Керівництво Компанії усвідомлює необхідність і зацікавлене у забезпеченні належного як з погляду вимог нормативних документів РФ, і обгрунтованого з погляду оцінки ризиків бізнесу рівня безпеки персональних даних, оброблюваних у межах виконання основний діяльності Компанії.

Урок 5

Тема: Сутність процесу електролітичної дисоціації

Цілі та завдання:

Освітні:формувати поняття «електроліти, неелектроліти, розчини, гідратація, гідрати, кристалогідрати, кристалізаційна вода», розкрити сутність процесу електролітичної дисоціації, розглянути основні положення теорії електролітичної дисоціації;

Розвиваючі: розвивати вміння працювати з текстом, давати хар-ку процесу електролітичної дисоціації;

Виховні: виховувати інтерес до хімії, формувати науковий світогляд.

Обладнання: солі, вода, таблиця, підручник, зошити, дід.

Хід уроку:

1)Орг.момент

2) Перевірка д.з.

Фронтальна бесіда: "Основні класи неорганічних речовин";

Індив. листів. опитування за картками

Варіант 1: Дати визначення: солі, оксиди. Дати їхню класифікацію.

Навести приклади

Варіант 2: Дати визначення: основи, кислоти. Дати їхню класифікацію.

Навести приклади.

Диктант

Написати формули кислот, їх кислотних залишків, вказати їхню валентність.

3) Вивчення нового матеріалу

1.Актуалізація знань

I. Досліди з сухими речовинами, розчинами та розплавами з проведення електричного струму

Рис.1 с.3

Сухі NaCl, сода

Дистильована вода - не проводять струм

Р-ри NaCl, лугів, солей - проводять струм

Р-ри глюкози

Спирту - не проводять струм

Цукру

Кисню

Азот

ІІ. Механізм розчинення у воді

1) В-в з іонним зв'язком

Рис.2 Na + Cl - + Н-О-Н

У р-рі іони гідратовані – оточені молекулами води

2) В-в з ковалентним полярним зв'язком

НCl H++ Cl - гідратовані іони

Ковалентний полярний зв'язок перетворюється на іонний

ІІІ. Речовини

Електроліти Неелектроліти с.5

… …

Визначення

Солі кисень

Луги азот

Кислоти водень

З іонним або ковалентним з ковалентним неполярним/слабополярним зв'язком

сильнополярним зв'язком

IV. Електролітична дисоціація –процес розпаду електроліту на іони при розчиненні у воді чи розплавленні.

V. Розчинення – фізико-хімічний процес

V. Гідратація іонів

Каблуков і Кістяковский припустили, що з р-рении молекули води приєднуються до іонів, обр-сягідрати

Визначення с.6

VI.Кріслаллогідрати та кристалізаційна вода

С.7 визначення

VII.Основні положеннятеорії електролітичної дисоціації

Сам-но с.8-9 напам'ять

4) Закріплення

В.1-6 с.13

5) Рефлексія

6) д.з.

П.1 переказ, визначення та положення теорії напам'ять


Цей урок присвячений вивченню теми «Електролітична дисоціація». У процесі вивчення цієї теми Ви зрозумієте суть деяких дивовижних фактів: чому розчини кислот, солей та лугів проводять електричний струм; чому температура кипіння розчину електроліту вища порівняно з розчином неелектроліту.

Тема: Хімічний зв'язок.

Урок:Електролітична дисоціація

Тема нашого уроку - « Електролітична дисоціація». Ми спробуємо пояснити деякі дивовижні факти:

Чому розчини кислот, солей та лугів проводять електричний струм.

Чому температура кипіння розчину електроліту завжди буде вищою, ніж температура кипіння розчину не електроліту тієї ж концентрації.

Сванте Арреніус

У 1887 році шведський фізико - хімік Сванте Арреніус,досліджуючи електропровідність водних розчинів, висловив припущення, що в таких розчинах речовини розпадаються на заряджені частинки - іони, які можуть пересуватися до електродів - негативно зарядженого катода та позитивно зарядженого анода.

Це і є причиною електричного струму в розчинах. Цей процес отримав назву електролітичної дисоціації(Дослівний переклад - розщеплення, розкладання під дією електрики). Така назва також передбачає, що дисоціація відбувається під впливом електричного струму. Подальші дослідження показали, що це не так: іони є тількипереносниками зарядів у розчині і існують у ньому незалежно від того, проходить черезрозчин струм чи ні.За активної участі Сванте Арреніуса було сформульовано теорію електролітичної дисоціації, яку часто називають на честь цього вченого. Основна ідея цієї теорії полягає в тому, що електроліти під дією розчинника мимоволі розпадаються на іони. І саме ці іони є носіями заряду та відповідають за електропровідність розчину.

Електричний струм - це спрямований рух вільних заряджених частинок. Ви вже знаєте, що розчини та розплави солей та лугів електропровідні,тому що складаються не з нейтральних молекул, а із заряджених частинок - іонів. При розплавленні чи розчиненні іони стають вільнимипереносниками електричного заряду.

Процес розпаду речовини на вільні іони при його розчиненні чи розплавленні називають електролітичною дисоціацією.

Мал. 1. Схема розпаду на іони хлориду натрію

Сутність електролітичної дисоціації у тому, що іони стають вільними під впливом молекули води. Рис.1. Процес розпаду електроліту на іони відбивають за допомогою хімічного рівняння. Запишемо рівняння дисоціації хлориду натрію та броміду кальцію. При дисоціації одного моля хлориду натрію утворюються один моль катіонів натрію та один моль хлорид – аніонів. NaClNa + + Cl -

При дисоціації одного моля броміду кальцію утворюється один моль катіонів кальцію та два моля бромід - аніонів.

CaBr 2 Ca 2+ + 2 Br -

Зверніть увагу: Так як у лівій частині рівняння записана формула електронейтральної частки, то сумарний заряд іонів повинен дорівнювати нулю.

Висновок: при дисоціації солей утворюються катіони металу та аніони кислотного залишку.

Розглянемо процес електролітичної дисоціації лугів. Запишемо рівняння дисоціації у розчині гідроксиду калію та гідроксиду барію.

При дисоціації одного молю гідроксиду калію утворюються один моль катіонів калію та один моль гідроксид-аніонів. KOHK + + OH -

При дисоціації одного моля гідроксиду барію утворюються один моль катіонів барію і два молі гідроксид - аніонів. Ba(OH) 2 Ba 2+ + 2 OH -

Висновок:при електролітичній дисоціації лугів утворюються катіони металу та гідроксид - аніони.

Нерозчинні у воді основипрактично не піддаютьсяелектролітичної дисоціації, Так як у воді вони практично нерозчинні, а при нагріванні - розкладаються, так що розплав їх отримати не вдається.

Мал. 2. Будова молекул хлороводню та води

Розглянь процес електролітичної дисоціації кислот. Молекули кислот утворені ковалентним полярним зв'язком, отже, кислоти складаються з іонів, та якщо з молекул.

Виникає питання - як тоді кислота дисоціює, т. е як у кислотах утворюються вільні заряджені частки? Виявляється, іони утворюються у розчинах кислот саме при розчиненні.

Розглянемо процес електролітичної дисоціації хлороводню у воді, але для цього запишемо будову молекул хлороводню та води. Рис.2.

Обидві молекули утворені ковалентним полярним зв'язком. Електронна щільність у молекулі хлороводню зміщена до атома хлору, а молекулі води - до атома кисню. Молекула води здатна відірвати катіон водню від молекули хлороводню, при цьому утворюється катіон гідроксонію Н3О+.

У рівнянні реакції електролітичної дисоціації не завжди враховують утворення катіону гідроксонію – зазвичай кажуть, що утворюється катіон водню.

Тоді рівняння дисоціації хлороводню виглядає так:

HClH + + Cl -

При дисоціації одного молю хлороводню утворюються один моль катіону водню та один моль хлорид – аніонів.

Ступінчаста дисоціація сірчаної кислоти

Розглянь процес електролітичної дисоціації сірчаної кислоти. Сірчана кислота дисоціює східчасто, дві стадії.

I-я стадія дисоціації

На першій стадії відривається один катіон водню та утворюється гідросульфат-аніон.

ІІ - я стадія дисоціації

На другій стадії відбувається подальша дисоціація гідросульфат – аніонів. HSO 4 - H + + SO 4 2-

Ця стадія є оборотною, тобто утворюються сульфат - іони можуть приєднувати до себе катіони водню і перетворюватися на гідросульфат - аніони. Це показано знаком оборотності.

Існують кислоти, які навіть на першій стадії дисоціюють не повністю – такі кислоти є слабкими. Наприклад, вугільна кислота Н 2 3 .

Тепер ми можемо пояснити, чому температура кипіння розчину електроліту буде вищою, ніж температура кипіння розчину неелектроліту.

При розчиненні молекули розчиненої речовини взаємодіють із молекулами розчинника, наприклад - води. Чим більше частинок розчиненої речовини знаходиться в одному обсязі води, тим вища його температура кипіння. Тепер уявімо, що в однакових обсягах води розчинили рівні кількості речовини-електроліту та речовини – неелектроліту. Електроліт у воді розпадеться на іони, а значить - кількість його частинок буде більшою, ніж у разі розчинення неелектроліту. Таким чином, наявність вільних частинок в електроліті пояснює, чому температура кипіння розчину електроліту буде вищою, ніж температура кипіння розчину неелектроліту.

Підбиття підсумку уроку

На цьому уроці ви дізналися, що розчини кислот, солей та лугів електропровідні, тому що при їх розчиненні утворюються заряджені частки - іони. Такий процес називається електролітичною дисоціацією. При дисоціації солей утворюються катіони металу та аніони кислотних залишків. При дисоціації лугів утворюються катіони металу та гідроксид-аніони. При дисоціації кислот утворюються катіони водню та аніони кислотного залишку.

1. Рудзітіс Г.Є. Неорганічна та органічна хімія. 9 клас: підручник для загальноосвітніх установ: базовий рівень/Г. Є. Рудзітіс, Ф.Г. Фельдман. М: Просвітництво. 2009 119с.:іл.

2. Попель П.П.Хімія: 8 кл.: підручник для загальноосвітніх навчальних закладів/П.П. Попель, Л.С.Крівля. -К.: ІЦ «Академія», 2008.-240 с.: Іл.

3. Габрієлян О.С. Хімія. 9 клас. Підручник Видавництво: Дрофа.:2001. 224с.

1. № № 1,2 6 (с.13) Рудзітіс Г.Є. Неорганічна та органічна хімія. 9 клас: підручник для загальноосвітніх установ: базовий рівень/Г. Є. Рудзітіс, Ф.Г. Фельдман. М: Просвітництво. 2009 119с.:іл.

2. Що таке електролітична дисоціація? Речовини, яких класів належать до електролітів?

3. Речовини, із яким типом зв'язку є електролітами?