Максимальна висота формули вертикально вгору. Вільне падіння тел. Рух тіла, кинутого горизонтально

Слайд 2

Повторення

2 За наявності атмосфери рух падаючих тіл прагне рівномірного.

Слайд 3

3 Закони, що характеризують вільне падіння, якщо V0 = 0; V = gt якщо V0 = 0;

Слайд 4

Повторення

4 1. У трубці, з якої відкачано повітря, на одній і тій же висоті знаходиться дробинка, пробка та пташине перо. Яке з тіл найпізніше досягне дна трубки? А) Дробинка. Б) Корок. В) Пташине перо. Г) Усі три тіла досягнуть дна трубки одночасно. 2. Чому дорівнює швидкість вільного падаючого тіла через 3 секунди? V0=0м/с, g=10м/с². А)15м/c Б)30м/c В)45м/c Г)90м/c 3.Який шлях пройде тіло, що вільно падає, за 4 секунди? V0=0м/с, g=10м/с². А) 20м Б) 40м В) 80м Г) 160м 4. Який шлях пройде вільно падаюче тіло за 6 секунду? А) 55м Б) 60м В) 180м Г) 360м

Слайд 5

5 17.11.2011р. Рух тіла, кинутого вертикально вгору. Завдання уроку: 1.Перевіритись, що рух тіла, кинутого вертикально вгору, є рівноприскореним. 2. Отримати основні формули руху. 3. Навести приклади такого руху.

Слайд 6

Формули

6 Рух тіла, кинутого вертикально вгору. v = vо - gt y = hо + vоt - gt2/2 Ось OY направляють вертикально вгору

Слайд 7

Графічне уявлення руху

7 Графік залежності швидкості часу. Графіки залежності прискорення, шляхи та координати від часу.

Слайд 8

Рух тіл, кинутих вертикально вгору з різними швидкостями

8 Залежність координати від часу V02 > V01

Слайд 9

9 Є на острові Ісландія своя долина гейзерів - Хаукалдур. Саме тут знаходиться знаменитий Великий Гейзер. Десять хвилин триває цей «салют», а потім вода і пара ніби втягуються назад у жерло. Останнім часом Великий Гейзер викидається дедалі рідше. Зате його сусід - гейзер Штоккр - ще сповнений сил радує туристів своїми струменями, що злітають на 30-40 метрів нагору. З якою швидкістю виривається вода з жерла Великого Гейзера і гейзера Штоккр? Скільки часу триває політ? (Вода з жерла Великого Гейзера виривається зі швидкістю 35 м/с, час «польоту» води – 7с. Для гейзера Штоккр ці значення, відповідно, дорівнюватимуть 28 м/с та 5,6 с.)

Слайд 10

«Скажений огірок»

10 Найвойовничіша рослина - «шалений огірок». У «сказ» він приходить, коли повністю дозріває. Огірок з тріском відривається від своєї ніжки, з отвору, де щойно була ніжка плода, б'є на 6-8 метрів. Виявляється, поки плід зріє, усередині нього накопичуються гази. До моменту дозрівання їхній тиск у його порожнині досягає трьох атмосфер! Завдання: З якою швидкістю має вириватися струмінь соку з насінням, щоб досягти зазначеної вище висоти? Як при цьому змінюється енергія насіння? (Швидкість струменя 12,6 м/с, при цьому кінетична енергія струменя перетворюється на потенційну енергію.)

КОНДРАКОВА Н.В.

МУНІЦИПАЛЬНА БЮДЖЕТНА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ УСТАНОВА СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА №13 МІСТА СТАВРОПОЛЯ

Тема уроку: «Вільне падіння. Рух тіла, кинутого вертикально нагору»

Урок фізики у 9 класі (за програмою А.В. Перишкіна базовий рівень)

Цілі:

Освітня:

Виявити та довести від чого залежить вільне падіння тіл та рух тіла, кинутого вертикально вгору, використовуючи формулу Галілея.

Розвиваючі:

Оволодіння вміннями та навичками спостерігати, зіставляти, порівнювати та аналізувати отримані дані; висловлюватися на тему.

Виховні:

Формування комунікативних навичокта вміння працювати у режимах «вчитель – клас», «вчитель – учень».

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Методи проведення: проблемне, наочне, самостійна робота, фронтальне опитування, вирішення завдань.

Супровід уроку:Презентація “Вільне падіння, рух тіла, кинутого вертикально вгору”, кінофрагмент, матеріали ЕК ЦОР, досліди.

Обладнання уроку:Інтерактивна дошка, мультимедійний проектор, електронний дидактичний матеріал для учнів, прилади: аркуші паперу, книга, алюмінієвий та сталевий циліндри.

Хід уроку:

Організаційний момент:

Здрастуйте, хлопці! З сьогоднішнього дня ми розглядатимемо характер і закони руху тіл, на які діє лише сила тяжіння.

Актуалізація знань:Видів рухів під впливом сили тяжіння може бути кілька: рух тіл кинутих вертикально вгору, вертикально вниз, кинутих горизонтально. Значення знань цих законів важко недооцінити. Вони пояснюють рух парашутистів, снарядів, спортсменів на трамплінах.(слайд 2)

Проблемне питання:Як ви вважаєте, яким законом описуються ці дії? Як поводяться тіла в реальних умовах?

Проведення дослідів:

Досвід №1: Падіння паперу та книги (спочатку кожен предмет окремо, а потім листок лежить на книзі). Чи обґрунтуйте це явище? (Відповідь учнів)

Правильно. Висновок: Якщо легке тіло падає повільніше, ніж важке, воно має «пригальмовувати» падіння важкого тіла і зв'язка двох тіл повинна падати повільніше, ніж одне важке тіло.

Досвід №2: Падіння двох листків паперу, один з яких зім'ятий у грудку. Поясніть ці події? (Відповідь учнів)

Цілком правильно. Висновок: Час падіння залежить від маси тіла, оскільки маса однакова, а форма різна (слайд 4)

Досвід №3: Падіння гірок масою 50г та 150г. Чому гирки впали одночасно? (Відповідь учнів)

Висновок: Ми вкотре переконалися, що час падіння залежить від маси тіла! (слайд 5 )

Тепер ми з вами спробуємо з'ясувати, як падають тіла, від чого залежить час падіння, що буде, якщо не враховувати опір повітря.

Введення у тему: Вперше теорію вільного падіння висунув великий мислитель давнини Аристотель (інформація учнів).

Обґрунтуйте позицію Аристотеля щодо вільного падіння (в результаті дискусії учні приходять до висновку, що думка Аристотеля помилкова) Давайте подивимося позицію іншого вченого.

(Слухаємо виступ учня, який супроводжується презентацією з життя вченого – фізика Галілео Галілея)

Знаменита «падаюча» вежа – це дзвіниця собору у місті Пізі, частина рідкісного за своєю красою архітектурного ансамблю. Завдяки своїй конструктивній вазі вона відома у всьому світі. Вежа сягає у висоту 55 метрів, а напис на ній свідчить, що закладена вона у 1174 році. 1564 року в Пізі народився Галілео Галілей, майбутній знаменитий учений. Судячи з його власних розповідей, він використав Пізанську вежу для своїх дослідів.

Нес Галілей однією рукою
Маленька куля зі свинцю,
А позаду ядро ​​інше
Тягли три молодці...
Ядра, різні вагою,
Скинути вирішив Галілей.
Яке з них, професоре,
Чи може впасти швидше?

Обґрунтуйте позицію вченого (учні приходять до висновку, що даний вчений має рацію).

Так, дійсно тіла падають з однаковим прискоренням у безповітряному просторі, а де ці закони знаходять застосування в реальному житті:

Завдання №1 Вчитель демонструє кадри з усіма улюбленого мультфільму "Троє з Простоквашино".

Завдання №2 Послухаємо виступ, як знання законів вільного падіння було використано при винаході парашута (виступ учнів).

Завдання №3 Пропоную до вашої уваги невеликий ролик - анімацію, що показує падіння тіл різної маси в трубці Ньютона. (відеоролик)

Проблемне питання:Який стосунок має побачене до теми нашого уроку? (відповідь учнів по групам: ми спостерігаємо вільне падіння)

Як бачите, дуже багато цікавого пов'язане з явищем вільного падіння або рухом тіла під дією сили тяжіння. Підіб'ємо підсумки, що ж таке вільне падіння, це і буде тема нашого уроку. Відкриває підручник (стор.) і записуємо визначення в зошит «Вільне падіння - рух тіл тільки під дією тяжіння Землі»

На поверхні Землі падіння тіл умовно вважається вільним, тому що при падінні тіл у повітрі завжди виникає ще й сила опору повітря, тому важчі предмети падають швидше. Ідеально вільне падіння можливе лише у вакуумі, де немає сили опору повітря, і незалежно від маси, щільності та форми всі тіла мають однакові швидкості та прискорення, що ми й спостерігали у трубці Ньютона.

При вільному падінні всі тіла поблизу поверхні Землі незалежно від їхньої маси набувають однакового прискорення, що називається прискоренням вільного падіння. Запишемо в зошиті значення цієї величини:

G=9.8 м/с 2 (10 м/с 2)

Щоб переконатися, що вільне падіння не суперечить законам природи, давайте представимо рух тіла масою m горизонтальною поверхнею під дією сили F. Тоді при збільшенні маси тіла вдвічі прикладена сила теж збільшиться вдвічі, за умови збереження характеру руху (слайд 9 ). А тепер подумки повернемо картинку на 90 0 . Що вийде? Правильно, падіння вертикально вниз під дією сили тяжіння (слайд 10 ) Тепер спробуємо вивести формули для руху тіла вниз і кинутого вертикально вгору. Спочатку розберемося, як пройдений шлях залежить від часу руху. Я пропоную вашій увазі інтерактивну модель руху тіл вниз/вгору(слайд 11)

Робимо висновок: (відповідь дітей виходячи з графіків) пройдений шлях прямо пропорційний квадрату часу, отже, вільне падіння – рівноприскорений рух.

Діти запишіть ці формули в зошиті (слайд 12).

υ=gt (швидкість тіла при вільному падінні)

S = t 2 (переміщення при вільному падінні, висота)

На краю столу у вас лежать картки. Там проводиться аналогія між рівноприскореним рухом і рухом тіла вверх/вниз. Проаналізуємо ці формули у групах

Рефлексія : Думаю, ми з вами дізналися досить багато нового Пропоную закріпити отримані знання у процесі вирішення завдань, які зустрічаються у ДПА з фізики. Біля дошки вирішують завдання трьох учнів від кожної групи. Клас вирішать завдання з карток у групах. (Додаток) Аналізуємо вирішення завдань біля дошки (критерії оцінки на дошці).

Підбиття підсумків: Давайте згадаємо виступ учнів

З якими історичними фактами ви сьогодні познайомились?

Які знання набули? Чому навчилися? Які труднощі виникли під час вирішення завдань? Яку формулу сьогодні ми вивели на уроці?

Я хочу відзначити активну роботу(Виставляємо оцінки, коментуємо роботу в групах і записуємо домашнє завдання (слайд 16)).

Домашнє завдання: Підручник § 13-14 вчити, стор 52 – 58, Упр.13 №1, стр.56

Упр.14, стор.60

Дякую за урок, до побачення!

Література, джерела інформації:

1. Підручник: А. В. Перишкін, Е.М. ГутникФізика 9 клас. М: Дрофа, 2013 р.

2. . Волков В. А., Полянський С. Е. Поурочні розробки з фізики 9 клас,

М. Вако, 2011 .

3.Інтернет-ресурс ЄК ЦОР

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: