Завантажити презентацію формування середньовічних міст. Формування середньовічних міст

Урок №

Предмет: Загальна історія Клас:_______ Дата проведення___________

ТЕМА УРОКУ: Формування середньовічних міст. Міське ремесло

Цілі: ознайомити з причинами занепаду античних міст та появи нових ознак ремісничого виробництва.

Заплановані результати:

предметні : навчитися пояснювати причини занепаду античних міст та відродження нових міст; застосовувати понятійний апарат історичного знання та прийоми історичного аналізу для розкриття сутності та значення подій та явищ;

метапредметні УУД: самостійно організовувати навчальну взаємодію групи; визначати власне ставлення до явищ сучасного життя; формулювати свою думку; слухати та чути один одного; з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки відповідно до завдань та умов комунікації; самостійно виявляти та формулювати навчальну проблему; вибирати засоби досягнення мети із запропонованих, а також шукати їх самостійно; давати визначення понять; аналізувати, порівнювати,

класифікувати та узагальнювати факти та явища; здійснювати аналіз об'єктів з виділенням суттєвих та несуттєвих ознак; готувати тематичні повідомлення та проекти, використовуючи додаткові джерела інформації;

особистісні УУД : формувати навички проведення аналізу; осмислювати соціально-моральний досвід попередніх поколінь.

Обладнання: карта «Розвиток ремесла та торгівлі у Європі в XIV ст.»; ілюстрація підручника; мультимедійні презентації.Тип уроку: відкриття нового знання.

Хід уроку

    Організаційний момент

    Мотиваційно-цільовий етап

Правилами міської ради Парижа у XII ст. було наказано таке: ширина вулиць повинна бути такою, щоб осел, що йде посередині, міг ухопити, мотаючи головою, по пучку трави з низьких огорож з кожної сторони. У місті Единбурзі (Шотландія) була "вулиця корів", у Страсбурзі (Німеччина) - "вулиця биків". Як ці факти характеризують міста? Спробуємо обговорити ці питання на нашому уроці.

    Актуалізація знань

    Чи завжди існували міста?

    Чи були міста у Стародавньому світі?

    Які цивілізації Стародавнього світу відрізнялися великою кількістю міст?

    Де виникали ці міста, чим у них займалися мешканці?

    Які міста вціліли після завоювання німцями Європи?

(Відповіді учнів.)

    Сьогодні на уроці йтиметься про середньовічні міста.

    Припустіть, які питання ми маємо обговорити на уроці.

(По ходу відповідей заповнюється «Дерево цілей».)

Оголошення теми, навчальних результатів та ходу заняття (презентація)

Тема уроку: Формування середньовічних міст. Міське ремесло».

(Знайомство із планом уроку.)

План уроку

    Причини виникнення нових середньовічних міст.

    Боротьба міст із сеньйорами.

    Майстерня міського ремісника.

    Цехи та розвиток ремесла.

Формулювання проблемних питань уроку. Чому міста прагнули звільнитися від влади сеньйорів? Навіщо ремісники об'єднувалися у цехи?

    Робота на тему уроку

1 . Причини виникнення нових середньовічних міст

У перші століття Середніх віків у Європі було мало міст, але зX- XIст. їх число почало зростати. Давайте переконаємось у цьому.

Завдання: порівняйте історичні карти «Франкське государ-. ство в V - середині IX ст.» та «Європа XIV-XV ст.».

    Які висновки ви можете зробити на підставі порівняння?

(Учні виконують завдання.)

    Чим пояснюється зростання кількості міст у другий період Середньовіччя?

Завдання: прочитайте історичний документ та виконайте завдання до нього.

Історичний документ

З XI ст. зі зростанням населення скоротилися простори, зайняті лісами та болотами. До XII ст. у Європі з'явилося багато міст. На те були причини. Справа в тому, що люди навчилися добре обробляти залізо і вигадали досконаліші знаряддя праці, наприклад важкий колісний плуг. Він міг краще орати ґрунт, якісніше його обробляти. Це сприяло отриманню більшої кількості сільськогосподарської продукції. Для виготовлення залізних знарядь праці було потрібно більше металу, тому в Європі зростає видобуток залізняку, активно розвивається ковальська справа. Для виготовлення нових, складніших знарядь праці потрібні фахівці. Серед селян виділяються майстри. Такі зміни відбуваються й у інших ремеслах. Люди, які вміють щось робити, займаються тільки своєю справою, а продукцію свою обмінюють на продукти харчування. Цим і мешкають. Так відбувається відокремлення ремесла від сільського господарства. До чого це призводить? До того, що у людей виникає потреба десь обмінюватися виробами.

Завдання: знайдіть у тексті наслідки успіхів у розвитку господарства в середньовічній Європі в XI-XII ст. та визначте причини відродження міст.

(Перевірка виконання завдання та складання схеми (див. с. 86).)

    Як це відбувалося?

Завдання: Познайомимося з процесом виникнення середньовічного міста на прикладі долі одного з ремісників, використовуючи прийом драматизації.



Додатковий матеріал

Молодий тесляр Жан давно задумав залишити рідне село, в якому жили його дід та батько. Наділом землі Жан не дорожив, його могли прогодувати ремесло. Взваливши на спину короб із нескладними інструментами, він пішов із дому. Все літо тинявся Жан від замку до замку, виготовляючи меблі на замовлення їх власників. Але нескінченно мандрувати не можна було. І тоді Жан згадав про монастир, розташований на березі судноплавної річки. Здавна там у великі свята збирався торг, добре відомий в окрузі.

Підійшовши до монастиря, Жан не впізнав знайомого місця: біля дороги стояла кузня, її господар за плату підковував коней численних відвідувачів. На іншому боці дороги якась заповзятлива людина відкрила заїжджий двір для приїжджих. А біля самої стіни, мов гнізда ластівок, ліпилися будинки ремісників. Жан знайшов серед них товаришів з ремесла. У сировині не бракувало, його завжди можна було купити у заїжджих купців. Замовляли і купували вироби жителі монастиря і люди з сусідніх сіл і замків, які приходили сюди.

Селище ремісників швидко зростало - прибували все нові втікачі з маєтків. На березі річки виникло поселення торговців, там же тулився всякий бідний народ, який заробляє працею на причалі.

Але мирне життя селища незабаром було перервано. У глуху осінню ніч на селище напав загін лицарів. Жителі селища сховалися за стінами монастиря, але все, що вони не встигли забрати з собою, стало надбанням розбійників. Повернувшись до своїх пограбованих жител, ремісники зібралися на схід і вирішили зміцнити селище. Вони обкопали його ровом, насипали земляний вал, а на ньому поставили дерев'яний частокіл. Так утворилося укріплене поселення – місто.

- Міста виникали у різних місцях. Під час оповідання відзначайте на карзі міста, про які йдеться.

Міста з'являлися:

    На місці старихантичних міст. Як правило, там ще з часів Римської імперії знаходилися резиденції єпископів та деяких великих світських феодалів. Навколо них жило багато людей - придворних, військових, слуг, ремісників. Крім того, стародавні міста були побудовані у зручних для торгівлі місцях – на берегах морів та великих річок, перехрестях великих доріг. Майже всі італійські міста, а також Париж (колишня Лютеція), Кельн (колишня римська колонія Агріпіна), Базель (Базилія), Лондон (Лондіній) та багато інших провінційних міст Західної Римської імперії ведуть свою історію з античних часів і пережили друге народження в епоху пізнього Середньовіччя.

    На місці давніх варварськихвійськових укріплень (бургів). Вони згодом перетворилися на резиденції графів, центри їхніх володінь. Але лише наявності військового табору було, як правило, недостатньо для виникнення міста.

    У місцях, які розташовувалися поблизу переправ, річкових шляхів і були більш-менш однаковій відстані від кількох навколишніх сіл. Мешканці збиралися тут, щоб обмінятись виробленими ними продуктами та придбати необхідні речі: знаряддя праці, одяг, прикраси. Там можна було зустріти і купців із далеких країн. Такі місця, де велася торгівля, називалися ринками.

(Перевірка виконання завдання.)

Питання-загадка. Перші будинки та вулиці міста Арля на півдні Франції розташовувалися на гладкому, схожому на стіл місці, що мало правильну овальну форму. По краях цього овалу були засипані піском кам'яні сходи, широким півкільцем охоплюють поселення.

- Як ви можете пояснити таке своєрідне місце виникнення міста Арля? Які ваші припущення про початкові розміри поселення?

(Перевірка виконання завдання.)

2. Боротьба міст із сеньйорами

Середньовічний місто не випадково був фортецею, ворогівуйого було чимало. Але згодом найлютішим ворогом став сеньйор. Чому? Згадайте сенс середньовічної приказки «Немає землі без пана».

(Відповіді учнів.)

Проблемне завдання. Сеньйором Страсбурга в Німеччині був єпископ. Його люди судили городян, призначали цехових старшин, збирали податки та мита, відали карбуванням монет, отримували

гроші за користування міськими вагами та заходами. Містяни щорічно відбували на користь єпископа п'ятиденну панщину, ремісники були зобов'язані постачати йому певну кількість товару, купці виконували у поїздках його доручення.

    Чим влада сеньйора заважала розвитку ремесла та торгівлі у місті?

(Перевірка виконання завдання.)

    Що стало наслідком боротьби міст із сеньйорами?

Завдання: працюючи з текстом п. 3 § 13, визначте наслідки

цієї боротьби та оформіть свої висновки графічно.


У XII-XIII ст. багато селян отримали в місті нові професії і здобули свободу.

ФІЗМИНУТКА

    Майстерня міського ремісника

    У яких умовах у місті працювали ремісники?Завдання: вивчіть ілюстрації «Майстерні ремісників»

та дайте відповідь на запитання.

    У якому приміщенні знаходиться майстерня?

    Які знаряддя праці використовують у ній?

    Чи є в майстерні механізми, які рухаються якоюсь іншою силою, крім руки людини?

    Хто господар майстерні та чому?

    Чи є він працівником?

    Яке становище у майстерні займає працівник, який сидить біля вікна?

    Що роблять хлопчики?

(Перевірка виконання завдання та складання схеми.)


Підмайстри отримували за свою працю від майстра плату. Вони жили в будинку майстра і харчувалися з ним за одним столом, нерідко одружилися з дочками майстра. Нагромадивши гроші на створення власної майстерні і склавши іспити, підмайстри зазвичай ставали майстрами.

- У чому полягала подвійність становища підмайстрів?

(Перевірка виконання завдання.)

Завдання: порівняйте становище залежного селянина та міського ремісника та заповніть таблицю.

Запитання для порівняння

Залежний селянин

Міський ремісник

Яким було господарство (дрібне, велике)? Чим володів?

Від кого залежав?

Навіщо виготовляли вироби?

    Що спільного між залежним селянином та міським ремісником? Які різницю між ними?

(Перевірка виконання завдання.)

    Цехи та розвиток ремесла

У разі феодальної роздробленості майстра-ремісники однієї спеціальності об'єднувалися в цехи.

Завдання: працюючи з текстом п. 5, 6 § 13, дайте відповідь на запитання та виконайте завдання.

    Назвіть та поясніть причини утворення цехів.

    Що таке цехи?

    Які завдання виконували цехи?

    Хто і як керував роботою цеху?

    Наведіть приклади із життя цеху.

    Як цехи сприяли розвитку ремесла?

    Як вони перешкоджали зростанню промислового виробництва, у містах?

    Чи немає протиріччя щодо цих питань? Як вирішити це протиріччя?

(Перевірка виконання завдання.)

    Підбиття підсумків уроку

    Чому в Середньовіччі виникла приказка «Міське повітря робить вільним»?

    Хто працював у ремісничій майстерні?

    Чому середньовічним містам вдалося звільнитися від влади сеньйорів на кілька століть раніше, ніж селянам?

(Перевірка виконання завдання та підбиття підсумків уроку.)

    Рефлексія

    Що нового дізналися на уроці?

    Які вміння та навички відпрацьовували?

    З якими новими термінами познайомились?

    Що сподобалося та що не сподобалося на уроці?

    Які висновки зробили?

Домашнє завдання (диференційоване)

    Для сильних учнів – § 13, підготувати проект на тему «Історія виникнення середньовічних міст».

    Для середніх учнів - § 13, скласти логічний ланцюжок «Причини виникнення міст та змін у суспільстві».

    Для слабких учнів – § 13, відповісти на запитання: як змінилося значення слова «шедевр» у наші дні?

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

§ 13 ФОРМУВАННЯ СЕРЕДНЬОВІЧНИХ МІСТ

Які зміни у господарстві середньовічної Європи призвели до виникнення міст? Завдання

Виділення ремесла із сільського господарства. X-XI ст. зростання міст Причини виникнення міст

Стор. 103-104, 104-105 V: Зросли врожаї, стали різноманітнішими продукти Успіхи у розвитку сільського господарства Доведіть! Відділення ремесла від сільського господарства Чому?

біля великих монастирів та замків на перетині доріг поблизу переправ через річки біля морських гаваней Місто – вид поселення – це центр ремесла та торгівлі. Городяни – прошарок суспільства. Виникнення та зростання міст - закономірне наслідок відділення ремесла від землеробства. Чому?

Стор. 105, 106 Де виникали перші міста? Як захищали городяни своє місто?

БОРОТЬБА ГОРОЖАНИЙ З СЕНЬОРАМИ.

Чому міста виборювали свою незалежність? Завдання

Міста виникали землі феодала. На початку сеньйори звільняли нових мешканців від сплати податків. Чому? Але зі зростанням міст сеньйори прагнули отримати з них більше прибутку. R: повстання городян вільні відкуп

Міста, що звільнилися, ставали комунами. Міста сплачували податки королю. Міська Рада (самоврядування) Обирається городянами, розповідає скарбницею, судом, військами Мер (бургомістр) Глава Ради Городяни були звільнені від особистої залежності.

«Міське повітря робить вільним» «Рік і день»

Майстерня ремісника Майстер Підмайстра Учні Стор. 109 Чим відрізнялося становище учня та підмайстра?

Ремісничий цех Цех: (від нім. «гулянка») - спілка ремісників однієї спеціальності Стор. 110

Роль цехів у житті міста. Стор. 111

Торгівля та банківська справа

Доведіть, що торгівля руйнувала натуральний характер господарства та сприяла розвитку ринкових відносин. Завдання

Торговці вели справу на свій страх та ризик. Дороги були поганими, товари падали з возів та за законом ставали здобиччю землевласника. «Що з возу впало. То пропало» На них нападали пірати та грабіжники. Для захисту своєї справи купці поєднувалися в гільдії. Вони наймали охорону для своїх караванів.

Чому? Стор. 114 Особливо вигідною справою вважалася торгівля зі Сходом. Ганза – «союз», «товариство»

Ярмарок та банки. Центром торгівлі у Європі ставали ярмарки. Вони збиралися 1-2 рази на рік і на них приїжджали купці багатьох країн. На ярмарках виступали артисти, відбувався обмін новинами. Тримати ярмарок у місті дуже вигідно, т.к. вона приносила величезний прибуток.

Купці з різних країн потребували іноземної валюти і на ярмарках з'явилися міняли. За обмін вони брали певний відсоток і швидко багатіли. Скоро міняли стали лихварями - тобто. давали гроші у борг під %. Із них з'явилися банкіри. У їхніх руках виявились сконцентровані величезні гроші.

Домашнє завдання § 13


Слайд 2

Завдання

Які зміни у господарстві середньовічної Європи призвели до виникнення міст?

Слайд 3

Виділення ремесла із сільського господарства.

X-XI ст. зростання міст Причини виникнення міст

Слайд 4

Стор. 103-104, 104-105 V: Зросли врожаї, стали різноманітнішими продукти Успіхи у розвитку сільського господарства Доведіть! Відділення ремесла від сільського господарства Чому?

Слайд 5

Місто – вид поселення – це центр ремесла та торгівлі. Виникнення і зростання міст - закономірне наслідок відділення ремесла від землеробства.

біля великих монастирів та замків на перетині доріг поблизу переправ через річки біля морських гаваней Місця появи міст Чому?

Слайд 6

Стор. 105, 106 Де виникали перші міста? Як захищали городяни своє місто?

Слайд 7

БОРОТЬБА ГОРОЖАНИЙ З СЕНЬОРАМИ.

  • Слайд 8

    Завдання

    Чому міста виборювали свою незалежність?

    Слайд 9

    Міста виникали землі феодала. На початку сеньйори звільняли нових мешканців від сплати податків. Чому? Але зі зростанням міст сеньйори прагнули отримати з них більше прибутку. R: повстання городян вільні відкуп

    Слайд 10

    Міста, що звільнилися, ставали комунами. Міста сплачували податки королеві. Міська Рада (самоврядування) Обирається городянами, розповідає скарбницею, судом, військами Мер (бургомістр) Глава Ради Городяни були звільнені від особистої залежності.

    Слайд 11

    «Міське повітря робить вільним» «Рік і день»

  • Слайд 12

    Майстерня ремісника

    Майстер Підмайстер Учні Стор. 109 Чим відрізнялося становище учня та підмайстра?

    Слайд 13

    Ремісничий цех

    Цех: (від нім. «гулянка») - спілка ремісників однієї спеціальності Стор. 110

    Слайд 14

    Роль цехів у житті міста.

  • Слайд 15

    Торгівля та банківська справа

  • Слайд 16

    Завдання

    Доведіть, що торгівля руйнувала натуральний характер господарства та сприяла розвитку ринкових відносин.

    Слайд 17

    Торговці вели справу на свій страх та ризик. Дороги були поганими, товари падали з возів та за законом ставали здобиччю землевласника. «Що з возу впало. То пропало» На них нападали пірати та грабіжники. Для захисту своєї справи купці поєднувалися в гільдії. Вони наймали охорону для своїх караванів.