Передумови виникнення та затвердження вчення ч дарвіна. Природничі причини виникнення еволюційних поглядів

Вчитель біології

МОУ ЗОШ с. Гатище

Мета уроку:вивчити наукові та соціально-економічні передумови

виникнення еволюційного вчення Ч. Дарвіна.

Завдання: 1) освітня: розглянути причини виникнення

теорії Ч. Дарвіна;

2) розвиваюча: продовжити формування умінь та навичок

самостійної роботи, виділяти головне, індивідуальна

робота з роздавальним матеріалом;

3) виховна: патріотичне виховання – з прикладу робіт

вітчизняних учених у становленні теорії еволюції

Тип уроку:комбінований.

Метод проведення:бесіда, розповідь, робота з опорним конспектом,

з картою та роздавальним матеріалом.

Міждисциплінарні зв'язки:історія, географія, екологія.

Внутрішньодисциплінарні зв'язки:зоологія.

Забезпечення заняття:портрет Ч. Дарвіна, географічна карта,

наочний матеріал, роздатковий матеріал.

Обладнання:комп'ютер

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Повідомлення теми, цілі заняття.

III. Вивчення нового матеріалу.

1). Соціально-економічні причини.

У різних галузях біології у першій чверті ХІХ століття було накопичено величезний фактичний матеріал, який потребував узагальнення. Для цього узагальнення були потрібні нові підходи. Практика сільського господарства вимагала створення теорії, яка б розвивати далі методи селекційної роботи. У цей час Англія була однією з найрозвиненіших капіталістичних країн, з дуже добре розвиненим сільським господарством, до того ж колоніальною країною, що вимагало вивчення нових територій. Тож у середині ХІХ століття саме у Англії склалися умови до створення теорії еволюції. Честь її створення безперечно належить Ч. Дарвіну.

2). Наукові причини.

Завдання.Ознайомтеся із текстом підручника на с. 18-19, випишіть прізвища вчених та назви їх праць.

Розвиток геології та палеонтології, завдяки чому здійснюється систематизація геологічних верств Землі.

Ч. Лайєль («Основи геології») заклав основи історичної
геології з її принципами актуалізму та історизму.

Досягнення хімії: Велер штучно синтезував сечовину.

Шлейден і Шван створюють клітинну теорію.

У Росії: роботи Рульє та Бекетова.

Розмова:обговорення результатів.

3). Основні етапи життєвого шляху та подорож Ч. Дарвіна.

Розповідьвчителі .

(Робота з карткою. Вчитель або учень показує на карті маршрут, яким йшла подорож. Демонструє зображення знахідок Дарвіна.)

Мал. 1 Корабель «Бігль»

https://pandia.ru/text/79/117/images/image006_60.jpg" width="324" height="304 src=">

Рис.2 Маршрут експедиції Рис.3 Скелети лінивців Південної Америки

(праворуч сучасний вигляд, ліворуч –

викопний)

Ч. Дарвін () у юності вірить у Біблію, збирається стати сільським пастором та займається зоологією як натураліст-аматор. У 22 роки він на п'ять років залишає Англію і як натураліст (без платні) відпливає в кругосвітню подорож експедиційним судном «Бігль» англійського адміралтейства. Метою його подорожі було складання гідрографічних карток для Британського флоту. Він обігнув земну кулю, пройшовши з півдня навколо Південної Америки, побував у водах Австралії та Нової Зеландії, обігнув з півдня Африку. Під час стоянок збирав ботанічні, палеонтологічні та зоологічні колекції, проводив геологічні спостереження.

«Мандруючи кораблем її величності як натураліста, я був вражений деякими фактами, що стосувалися розподілу органічних істот у Південній Америці, і геологічними відносинами між колишніми і сучасними мешканцями цього континенту».

Дарвін зауважує, що різноманіття тваринного світу логічніше пояснити повільно поточними процесами зміни форм, ніж окремими актами творіння. Знахідка викопних гігантських броненосців - родичів форм, що нині живуть, - призводить до висновку про спорідненість вимерлих і існуючих форм. Дослідивши флору і фауну Галапагоських островів, Дарвін з прикладу відмінностей між близькими видами в'юрків, черепах, ящірок побачив хіба що сам процес еволюції у дії.

Різноманітні види в'юрків, які відрізнялися за розміром та будовою дзьоба, але були дуже схожі на материковий вигляд. Дарвін припустив, що колись птахи потрапили на острови з материка і видозмінилися, пристосувавшись до різних джерел харчування (тверде насіння, фрукти, комахи).

В Австралії вченого вразила дивовижна стародавня фауна: сумчасті та яйцекладні ссавці, які давно вимерли в інших місцях земної кулі.

Подорож зіграла визначальну роль формуванні наукових поглядів Дарвіна. Увійшовши на корабель прихильником незмінності живої природи, через п'ять років при поверненні додому Дарвін був переконаний, що види здатні змінюватися і давати початок іншим видам.

Ч. Дарвін повертається до Англії переконаним еволюціоністом.

Починається тривалий період розробки стрункої теорії еволюції, заснованої на розтині механізму еволюційного процесу

(Звертається увага учнів на фактичний матеріал навколосвітньої подорожі, що підтверджує:

Змінюваність видів;

Роль умов середовища у видоутворенні).

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Закріплення вивченого матеріалу проводиться, використовуючи роздавальний матеріал та опорний конспект, у якому зафіксовано матеріал про еволюційне вчення Ч. Дарвіна, ґрунт для появи якого підготували успіхи наук кінця XVIII – початку XIX століття; про подорож Дарвіна, в ході якого він зібрав матеріал, що наштовхнув його на думку про зміну видів та походження одних від інших; про видання 1859 р. книги Дарвіна «Походження видів шляхом природного відбору, або Збереження сприятливих порід у боротьбі життя»; про роль мінливості, відбору, боротьби за існування, пристосованості видів до довкілля в процесі еволюції і причин виникнення різноманіття видів.

На екран виносяться основні моменти фактичного матеріалу навколосвітньої подорожі, що підтверджує:

- змінність видів;

Подібності та різницю між видами;

Різноманітність живих організмів;

Пристосованість живих організмів до умов існування;

Роль умов середовища у видоутворенні.

Учням лунають картки із зображенням:

Дарвінових в'юрків;

Бурощетиностого та гігантського броненосців;

Двопалого лінивця;

Качконоса;

Австралійської єхидні;

П'ять видів кенгуру.

Учні готують повідомлення, фіксуючи конкретні факти основних моментів навколосвітньої подорожі.

V. Підбиття підсумків занять.

1.Оцінити ступінь реалізації поставлених на занятті цілей.

2. Оцінити роботу учнів під час занять.

VI. Повідомлення домашнього завдання.

Зразки роздавального матеріалу.

https://pandia.ru/text/79/117/images/image009_42.jpg" width="587" height="854 src=">

https://pandia.ru/text/79/117/images/image011_31.jpg" width="568" height="859 src=">

https://pandia.ru/text/79/117/images/image013_28.jpg" width="571" height="852 src=">

https://pandia.ru/text/79/117/images/image015_24.jpg" width="684" height="1020 src=">

Передумови створення еволюційної теорії Ч. Дарвіна

Наукові причини.Еволюційна теорія Ч. Дарвіна була викладена їм у книзі «Походження видів шляхом природного відбору, або Збереження сприятливих порід у боротьбі за життя» (вийшла друком 1859 р.). На середину XX в. було зроблено низку найважливіших узагальнень і відкриттів, які суперечили креаціоністським поглядам і сприяли зміцненню та подальшому розвитку ідеї еволюції, що створило наукові передумови для еволюційної теорії Ч. Дарвіна.

Перша пролом у метафізичному світогляді була пробита німецьким філософом Е. Кантом (1724—1804), який у своїй знаменитій праці «Загальна природна історія і теорія неба» відкинув міф про перший поштовх і дійшов висновку, що Земля і вся Сонячна система у часі. Завдяки роботам Еге. Канта, П. Лапласа і У. Гертеля Земля і Сонячна система стали розглядатися не як створені, бо як розвиваються у часі.

У 1830 р. англійський натураліст, засновник історичної геологіїЧ. Лайель (1797-1875) обґрунтував ідею про змінність поверхні Землі під впливом різних причин і законів: клімату, води, вулканічних сил, органічних факторів. Лайєль висловив думку, що органічний світ поступово змінюється, і це було підтверджено результатами палеонтологічних досліджень французького зоолога Ж. Кюв'є (1769-1832).

У першій половині ХІХ ст. набула розвитку ідея про єдність всієї природи. Шведський хімік І. Берцеліус (1779-1848) довів, що всі тварини та рослини складаються з таких же елементів, як і тіла неживої природи. Німецький хімік Ф. Велер (1800-1882) вперше в 1824 р. в лабораторії хімічним шляхом синтезував щавлеву кислоту, а в 1828 р. - сечовину, показавши таким чином, що утворення органічних речовин можливе без участі певної «життєвої сили», властивої живим організмів.

У XVIII-XIX ст. в силу сформованих історичних умов (колонізації величезних територій та його дослідження) значно розширилися ставлення до різноманітті органічного світу, про закономірності його розподілу по континентах земної кулі. Інтенсивно розвивається систематика:все різноманіття органічного світу зажадало своєї класифікації та приведення в певну систему, що мало важливе значення для розвитку ідеї про спорідненість живих істот, а потім і про єдність їхнього походження.

У першій половині ХІХ ст. починається детальне вивчення географічного розповсюдження організмів; починають розвиватися біогеографіяі екологія,перші узагальнюючі висновки мали важливе значення для обгрунтування ідеї еволюції. Так, у 1807 р. німецький натураліст А. Гумбольдт (1769-1859) висловив думку про залежність географічного поширення організмів від умов існування. Російський учений К. Ф. Рульє (1814-1858) намагається трактувати історичну зміну лику Землі та умов життя на ній і пояснити вплив цих змін на зміну тварин та рослин. Його учень Н. А. Северцов (1827-1885) висловлював ідеї про взаємозв'язок організмів з навколишнім середовищем, про утворення нових видів як пристосувальний (адаптивний) процес.

У цей час розвивається порівняльна морфологія та анатомія.Її успіхи сприяли з'ясування як подібності будови різних видів тварин, а й такого подібності у тому організації, що наводило на думку про глибокий зв'язок з-поміж них, про їх єдність.

Починає складатися порівняльна ембріологія.У 1817-1818 рр.. І. X. Пандер відкриті зародкові листки та універсальність їх закладки в ембріогенезі тварин. Німецький дослідник М. Ратке застосував теорію зародкових листків до безхребетних (1829). Наприкінці 20-х років ХІХ ст. Російський ембріолог К. М. Бер (1792-1870) встановив основні етапи ембріонального розвитку та довів, що всі хребетні тварини розвиваються за єдиним планом. Згодом узагальнення Бера були названі Ч„ Дар-вином законом зародкової подібностіта використовувалися ним для доказу еволюції. Чудовою ознакою зародкової подібності є, наприклад, наявність зябрових щілин у стінках глотки у зародків усіх хребетних, включаючи людину.

У 1839 р. німецьким зоологом Т. Шванном було створено клітинну теорія,яка обґрунтувала спільність мікроструктури та розвитку тварин та рослин.

Таким чином, інтенсивний розвиток науки, накопичення у різних галузях природознавства великої кількості фактів, не сумісних з креаціоністськими уявленнями про незмінність природи, підготували основу для успішного розвитку еволюційного вчення Дарвіна.

Суспільно-економічні причини.Затвердження капіталістичного способу виробництва разом із розширенням британської колоніальної імперії супроводжувалося інтенсивною перебудовою сільського господарства, що сприяло розвитку селекції.Досягнення селекціонерів свідчили, що людина може змінювати породи та сорти, пристосовувати їх до своїх потреб шляхом штучного відбору. Селекціонери у першій половині ХІХ ст. як практично довели могутність штучного відбору, а й намагалися теоретично обгрунтувати його. Це суттєво вплинуло формування ідеї еволюції, а головне, спираючись на результати селекційної практики як на своєрідну модель, Ч. Дарвін зміг перейти до аналізу зміни видів у природі та процесу видоутворення.

Формуванню ідей Ч. Дарвіна сприяли деякі політико-економічні ідеї, передусім погляди А. Сміта і Т. Мальтуса. А. Сміт створив вчення про «вільну конкуренцію». Він вважав, що двигуном розвитку є вільна конкуренція, основу якої лежить «природне своєкорисливість», чи «природний егоїзм», людини, що служить джерелом національного багатства. Непристосовані конкуренти у процесі вільної конкуренції усуваються. Ідея про конкурентні відносини, характерні для переходу від феодалізму до капіталізму, вплинула, як це не парадоксально, і на формування уявлень про розвиток живої природи (Ч. Дарвіном згодом було обґрунтовано ідею конкурентних відносин між живими організмами).

Особливе значення мали ідеї англійського священика та економіста Т. Мальтуса, який вважав, що людське населення зростає у геометричній прогресії, тоді як виробництво їжі лише в арифметичній. В результаті перенаселення виникає нестача засобів існування. Мальтус пояснює це «вічним природним законом природи», вважаючи, що його можна обмежити лише зменшенням чисельності населення. В іншому випадку природа сама відновить рівновагу за допомогою голоду, хвороб і т. д., різко підвищивши інтенсивність конкуренції. Ідея перенаселення в живій природі, що виникає як результат здатності організмів розмножуватися в геометричній прогресії, буде використана Ч. Дарвіном для пояснення виникнення боротьби за існування.

Таким чином, в Англії першої половини ХІХ ст. були поширені ідеї вільної конкуренції, вчення про перенаселення, ідея природної загибелі невдалих конкурентів. Ці ідеї наштовхнули Дарвіна на думку про існування в природі деяких аналогій та сприяли створенню еволюційної теорії. Досягнуті до середини в XIX ст. великі успіхи у розвитку різних напрямів природознавства, і навіть суспільно-історичні умови, стимулювали розвиток селекції і створили змогу висування ідей конкуренції і добору, і з'явилися тими передумовами, які підготували грунт формулювання наукової концепції біологічної еволюції.

Важливе значення для створення еволюційної теорії мала навколосвітня подорож Ч. Дарвіна англійським кораблем «Бігль» (1831—1836). У зв'язку із завданнями, поставленими перед експедицією з вивчення обрисів берегів Південної Америки та інших територій, Ч. Дарвін мав можливість здійснювати тривалі екскурсії, досліджуватигеологічні породи, флору та фауну відвідуваних місцевостей. Під час подорожі він зібрав численні факти, які свідчили на користь змінності видів та підривали віру у їхнє створення. Ці факти можна об'єднати у три групи.

Перша групафактів свідчила про історичний зв'язок вимерлих і живих тварин. Дарвін виявив, наприклад, значну схожість викопних представників фауни Південної Америки із сучасними лінивцями та броненосцами.

Друга групафактів, що спростовувала концепцію сталості видів, виявила закономірності географічного поширення видів тварин. Порівнюючи фауну Південної та Північної Америки, Дарвін замислився над причинами їхньої значної різниці. У Південній Америці існують види (американська мавпа, лама, тапіри, мурахоїди, броненосці), яких немає у Північній Америці; своєю чергою, в останній є форми, які у Південній Америці. При аналізі цих фактів Дарвін застосував історичний метод, оцінюючи фауну Північної та Південної Америки у зміні, відповідно до геологічним минулим. Він вважав, що спочатку Північну та Південну Америку населяли подібні форми. Надалі у зв'язку з виникненням великого плоскогір'я у південній частині Міссісіпі відбулася ізоляція фаун цих континентів. Вихідні види вимерли, а ті, що прийшли їм на зміну, завдяки ізоляції, розвивалися в різних напрямках, що й зумовило відмінність фауни Північної та Південної Америки.

Третя групафакти пов'язані з фауною Галапагоських островів. На цих вулканічних островах Ч. Дарвін виявив ніде більше не зустрічаються, але дуже схожих на американські види в'юрків, дроздів-пересмішників, галапагоського канюка, сову, ящірку, черепах і т. д. На кожному острові Галапагоського архіпелагу є своя форма, наприклад, Але всі вони, разом узяті, утворюють одну природну групу. Ч. Дарвін припустив, що всі галапагоські види в'юрків, очевидно, походять від одного предкового вигляду, який потрапив сюди з материка. Ці факти таким чином свідчили на користь змінюваності видів у природі.

Джерело : Н.А. Лемеза Л.В.Камлюк Н.Д. Лісов "Посібник з біології для вступників до ВНЗ"

Біологія Загальна біологія. 11 клас. Базовий рівень Сивооков Владислав Іванович

3. Передумови виникнення вчення Чарлза Дарвіна

Згадайте!

Які біологічні відкриття було зроблено до середини ХІХ ст.?

Природно-наукові причини.До середини ХІХ ст. у природознавстві було зроблено багато нових відкриттів. Іммануїл Кант створив теорію про походження космічних тіл природним шляхом, а не внаслідок божественного творіння. Французький учений П'єр Симон Лаплас у роботі «Виклад системи світу» математично обґрунтував теорію І. Канта. У 1824 р. хіміки вперше синтезували органічні речовини, довівши, що освіта відбувається без участі «вищих сил». Йєнс Берцеліус показав єдність елементного складу живої та неживої природи. У 1839 р. Т. Шванн і М. Шлейден створили клітинну теорію, яка постулювала, що це живі організми складаються з клітин, загальні риси яких однакові в усіх рослин та тварин. Це був вагомий доказ єдності походження живого світу.

Бер показав, що розвиток всіх організмів починається з яйцеклітини. При цьому у всіх хребетних спостерігаються загальні риси ембріонального розвитку: на ранніх етапах виявляється дивовижна схожість у будові зародків, що належать до різних класів.

Виникла палеонтологія (від грец. palaios – древній, ontos – суще, logos – слово, вчення) – наука про вимерлих рослин і тварин, що збереглися у вигляді викопних залишків, відбитків та слідів їхньої життєдіяльності; про зміну в процесі розвитку життя Землі (рис. 5).

Досліджуючи будову хребетних тварин, Ж. Кюв'є встановив, що це органи тваринного є частинами однієї цілісної системи. Будова кожного органу відповідає принципу будови всього організму, і зміна частини тіла має викликати зміна інших частин. Не можуть копита і складний багатокамерний шлунок належати хижакові, а пазурі та гострі ікла – травоїдному. Відповідність будови органів один одному Кюв'є назвав принцип кореляції.

Мал. 5. Стародавні скам'янілості

Займаючись систематикою, Кюв'є вивчав типи будови тварин. Порівнюючи анатомічну будову різних живих організмів, він виявив їхню велику внутрішню подібність при зовнішній різноманітності. Виявилося, наприклад, що кінцівки всіх наземних хребетних складаються з тих самих відділів (рис. 6). Така схожість у будові тварин вказувала на їхню можливу спорідненість і загальне походження.

Англійський геолог Чарлз Лайель спростував теорію катастроф Ж. Кюв'є і довів, що поверхня землі змінюється поступово під дією звичайнісіньких природних факторів: вітру, дощу, прибою, виверження вулканів та ін.

Факти і відкриття в різних областях природознавства суперечили теорії про божественне походження і незмінність існування природи. Але у науковому середовищі зріли передумови виникнення нової еволюційної теорії.

Соціально-економічні причини.Розвиток капіталізму та різке зростання міського населення у розвинених країнах вимагали швидкого розвитку сільського господарства. У передової країні на той час – Англії успішно розвивалися промислове тваринництво і рослинництво. За короткий термін було створено нові породи овець, свиней, виведено високоврожайні сорти культурних рослин; розроблено методи селекції, які дозволяли максимально швидко змінювати у потрібному напрямку породи тварин та сорти рослин. Результати цієї роботи суперечили догматам церкви щодо незмінності видів.

Мал. 6. Гомологія передніх кінцівок хребетних: А – жаба; Б – ящірка; В – крокодил; Г – птах; Д – кріт; Е – кит; Ж - кажан; 3 – людина

Розширення торгівлі, налагодження зв'язків із іншими країнами, освоєння нових територій дозволили зібрати величезні колекції, які були додатковим матеріалом переосмислення законів розвитку природи.

Ще наприкінці XVIII ст. відомий економіст Адам Сміт створив вчення, згідно з яким усунення непристосованих особин відбувається у процесі вільної конкуренції.

Величезне впливом геть розвиток еволюційних ідей у ​​суспільстві зробив працю економіста Томаса Мальтуса «Досвід закону населення». Вперше ввівши вираз "боротьба за існування", Мальтус пояснював, що людині, як і всім іншим організмам, властиве прагнення безмежного розмноження. Проте брак ресурсів обмежує зростання чисельності людства, призводячи до злиднів, голоду та хвороб.

До середини ХІХ ст. погляди креаціоністів вже різко суперечили всьому ходу розвитку науки та практики. Багато вчених підтримували і пропагували ідеї еволюційного розвитку. Знаходили своїх прихильників ідеї еволюції у Росії.

У XVIII ст. розвивав матеріалістичні ідеї про єдність та розвиток світу філософ-демократ Олександр Миколайович Радищев. Вивчаючи свійських та диких тварин, Опанас Каверзнєв пояснював різноманіття тваринного світу існуванням мінливості.

Олександр Іванович Герцен висловлював припущення, що психічна діяльність людей не є божественним знаком, а є логічним результатом поступового розвитку нервової діяльності у тварин.

Праці російського дослідника природи Карла Францевича Рульє заклали основи еволюційної палеонтології. Вчений висунув положення про те, що зміни тварин обумовлені двома причинами: особливостями самого організму (спадковістю) та впливом зовнішніх факторів.

Назрівала нагальна необхідність створення еволюційної теорії, яка б відповіла на всі питання, що накопичилися в суспільстві, і пояснила, які механізми лежать в основі розвитку природи від простого до складного; чому з'являються одні та вимирають інші види; чим зумовлена ​​доцільність пристосувань, що виникають.

Питання для повторення та завдання

1. Які дані геології послужили причиною еволюційної теорії Ч. Дарвіна?

2. Назвіть відкриття у біології, які сприяли формуванню еволюційних поглядів Ч. Дарвіна.

3. Охарактеризуйте природничо-наукові передумови формування еволюційних поглядів Ч. Дарвіна.

4. У чому сутність принципу кореляції Ж. Кюв'є? Наведіть приклади.

5. Яку роль формуванні еволюційної теорії зіграв розвиток сільського господарства?

Подумайте! Виконайте!

1. Поясніть, чому саме у ХІХ ст. стало можливим створення та обґрунтування еволюційного вчення.

2. Розгляньте малюнок 5. Відбитки та викопні залишки яких організмів на ньому представлені?

3. Використовуючи додаткову літературу та ресурси Інтернету, підготуйте повідомлення чи презентацію про еволюційні ідеї у російській науці у XVIII–XIX ст.

Робота з комп'ютером

Зверніться до електронної програми. Вивчіть матеріал та виконайте завдання.

З книги Лікувальна кінологія. Теоретичні підходи та практична реалізація (з ілюстраціями) автора Суботін А В

Причини виникнення лікувальної кінології. Інтердисциплінарний аналіз Запропонований нами метод лікувальної кінології має інтердисциплінарний аспект. Саме тому нам хотілося б підійти до опису цього питання з різних сторін, тому що не представляється

З книги Лікувальна кінологія. Теоретичні підходи та практична реалізація автора Суботін А В

Причини виникнення лікувальної кінології. Інтердисциплінарний аналіз Запропонований нами метод лікувальної кінології має інтердисциплінарний аспект. Саме тому нам хотілося б підійти до опису цього питання з різних сторін, тому що неможливо.

З книги Основи зоопсихології автора Фабрі Курт Ернестович

Проблема інстинкту та навчання у світлі еволюційного вчення Ж. Б. Ламарк На початку XIX ст. проблема інстинкту і пов'язане з нею питання про взаємини вроджених і дій тварин привертають до себе все більшу увагу.

З книги Нова наука про життя автора Шелдрейк Руперт

Передумови та елементи інтелектуальної поведінки тварин Інтелектуальна поведінка є вершиною психічного розвитку тварин. Однак, говорячи про інтелект, «розумі» тварин, їх мислення необхідно перш за все відзначити, що надзвичайно важко точно вказати,

З книги Службовий собака [Посібник з підготовки фахівців службового собаківництва] автора Крушинський Леонід Вікторович

1.1. Передумови успіху Мета механістичного підходу в біологічному дослідженні особливо ясно була виражена понад сто років тому Томасом Хакслі у такому визначенні: «Зоологічна фізіологія – це доктрина функцій чи дій тварин. Вона розглядає тіла

З книги Нова книга фактів. Том 1 [Астрономія та астрофізика. Географія та інші науки про Землю. Біологія та медицина] автора

2. Радянський творчий дарвінізм і основи вчення Мічуріна До середини минулого століття серед біологів панувало уявлення, що жива природа залишається незмінною у тому вигляді, як її створив бог при створенні світу, і живуть на землі різні види тварин і

З книги Біологія [Повний довідник для підготовки до ЄДІ] автора Лернер Георгій Ісаакович

З книги Вчення Чарлза Дарвіна про розвиток живої природи автора Шмідт Г. А.

З книги Нова книга фактів. Том 1. Астрономія та астрофізика. Географія та інші науки про Землю. Біологія та медицина автора Кондрашов Анатолій Павлович

Як виникло і розвинулося життя на Землі автора Грем'яцький Михайло Антонович

2. Життєвий шлях Чарлза Дарвіна Дарвін створив загальне вчення про розвиток живої природи в результаті десятиліть напруженої праці з вивчення різних природних явищ, різних живих об'єктів. Ще юнаком, студентом Единбурзького університету, вивчаючи

З книги Біологія. Загальна біологія. 11 клас. Базовий рівень автора Сивооков Владислав Іванович

У чому суть вкладу Чарлза Дарвіна у розвиток еволюційного вчення? Ще в VI столітті до нашої ери грек Анаксимандр стверджував, що людина походить від інших тварин, її предки жили у воді та були вкриті лускою. Трохи згодом, у IV столітті до нашої ери, Аристотель пояснював, що

З книги Сучасний стан біосфери та екологічна політика автора Колесник Ю. А.

I. З історії вчення про довільне зародження Перенесемося подумки до раннього часу європейської культури. Це було років за 500 до початку нашого літочислення. Ми - у стародавній Греції, точніше кажучи, в тих її областях, які сягали далеко на захід, на острови і

З книги Око та Сонце автора Вавілов Сергій Іванович

4. Еволюційна теорія Чарлза Дарвіна Згадайте! Які види мінливості вам відомі? Що таке штучний відбір?

З книги Таємниці статі [Чоловік і жінка у дзеркалі еволюції] автора Бутівська Марина Львівна

2.2. Гіпотези виникнення життя на Землі Над цими питаннями протягом століть замислювалися багато мислителів: релігійні діячі, митці, філософи та вчені. Не маючи глибоких наукових даних, вони змушені були будувати найфантастичніші

З книги автора

Нарис вчення про колір Si vera nostra sunt aut falsa, erunt talia, licet nostra per vitam defendimus. Post fata nostra pueri qui nunc ludunt nostri judices

З книги автора

Еволюційні причини гомосексуальності Гомосексуальна поведінка - явище аж ніяк не суто людське. Воно широко поширене у тварин у природному середовищі проживання. Гомосексуальні стосунки можна часто спостерігати у групах холостяків у павіанів

Питання 1. Які дані геології послужили причиною еволюційної теорії Дарвіна?
Англійський геолог Ч. Лайєль довів неспроможність уявлень Ж. Кюв'є про раптові катастрофи, що змінюють поверхню Землі, і обґрунтував протилежну точку зору: поверхня планети змінюється поступово, безперервно під дією звичайних повсякденних факторів.

Питання 2. Охарактеризуйте природничі причини формування еволюційних поглядів
Ч. Дарвіна.

1. Геліоцентрична система.
2. Теорія Канта-Лапласа.
3. Закон збереження речовини.
4. Досягнення описової ботаніки та зоології.
5. Великі географічні відкриття.
6. Відкриття закону зародкової подібності К. Бера: «Зародки виявляють відому схожість у межах типу».
7. Досягнення галузі хімії: Веллер синтезував сечовину, Бутлеров синтезував вуглевод, Менделєєв створив періодичну систему.
8. Клітинна теорія Т. Шванна.
9. Велика кількість палеонтологічних знахідок.
10. Експедиційний матеріал Ч. Дарвіна.
Таким чином, зібрані в різних галузях природознавства наукові факти суперечили існуючим раніше теоріям походження та розвитку життя на Землі. Правильно пояснити, узагальнити їх, створивши теорію еволюції, зумів англійський учений Ч. Дарвін.

Питання 3. Які спостереження. Дарвіна похитнули його віру у незмінність видів?
Спостереження, зроблені Дарвіном дуже точно і професійно під час подорожі навколо світу, змусили його задуматися над причинами подібності і відмінності між видами. Дарвін виявив скелети вимерлих гігантських неповнозубих, дуже подібні до сучасних броненосці і лінивців, виявлені в геологічних відкладах Південної Америки. На вулканічних островах недавнього походження Дарвін виявив близькі види в'юрків, подібні до материкового вигляду, але пристосовані до різних джерел харчування - твердого насіння, комах, нектару квіток рослин. Біля берегів Африки на островах Зеленого Мису він виявив гризуна туко-туко, що живе в норах під землею і народжує зрячих дитинчат, які потім сліпнуть. Безглуздо було б припустити, що для кожного новоствореного вулканічного острова творець створює свої особливі види тварин. Розумніше зробити інший висновок: птахи потрапили на острови з материка і змінилися внаслідок пристосування до нових умов проживання.
Моделью процесів, які у природі, послужила для Дарвіна практика сільського господарства Англії. Він звернув увагу на те, що селекціонери можуть дуже швидко вивести новий сорт рослин або породу свійських тварин, відбираючи серед великої кількості особин ті, у яких бажана ознака найбільш виражена, і залишаючи їх для розмноження. Серед потомства знову проводиться відбір тощо. буд. Такий відбір було названо штучним. Штучний відбір може бути несвідомим (коли для розмноження залишають особини, найкращі за багатьма ознаками) і методичним (коли селекціонером ставиться певна мета поліпшення будь-якої ознаки чи властивості). Оскільки відхилення бажаної ознаки від середньої норми зустрічаються рідко і зазвичай ледь помітні, умовою успішності методичного відбору є велика кількість вихідного матеріалу. Це було можливе лише в умовах великотоварного сільськогосподарського виробництва, яке існувало на той час в Англії.
Повернувшись до Англії, Дарвін поставив собі завдання вирішити питання про походження видів.