План уроку велика літера щ. Щука - хижа риба

вчитель початкових класів

Мармишова Олена Вікторівна

Урок навчання грамоті (лист) у 1 класі.

(за прописом Н.В.Нечаєвої – система Л.В.Занкова)

Тема урока : « Рядкова та велика літери щ, Щ».

Ціль: навчання листа букв щ, Щ, складів та слів.

Завдання:

    Навчати письма малої та великої літери щ, Щ, складів і слів з цією літерою; вчити писати склади, слова та речення з вивченими літерами;

    Розширювати словниковий запас, розвивати навички самоконтролю та самооцінки, взаємоперевірки, працювати над розвитком уваги;

    Формувати самооцінку учнів, самостійність.

Очікувані результати:

В результаті вивченої теми діти мають:

1. Вміти писати малу і велику літерищ, Щ, склади та слова з цими літерами;

2. Вміти письмово відповідати на запитання, складати пропозиції;

3. Вміти давати характеристику звуку.

Обладнання: презентація, комп'ютер, проектор, екран, демонстраційна картка з літери, оціночні листи.

Хід уроку:

Етапи уроку

Діяльність

вчителі

Діяльність

учня

УУД

Мотивація.

Емоційний настрій.

Ми розпочинаємо урок листа. Давайте почнемо урок з посмішки та гарного настрою.

Подаруйте свої посмішки мені, своїм друзям та нашим гостям.

Чого ми навчаємось на уроках листа? Девіз нашого уроку:Перо пише, а розум водить. Як розумієте це прислів'я?

Слайд 2

Позитивна мотивація та пізнавальний інтерес.

Актуалізація знаньГра «Що зайве?»

Слайд 3

Р, С, А, ш, І, Про; (Зайва буква "ш" - вона мала.)

е. е, і, ю, я, а; (Зайва буква "а" - вона вказує на твердість приголосного.)

нар.

м, н, л, щ; (Зайва буква "щ" - вона позначає завжди м'який приголосний звук.)

А які літери ще завжди позначають м'які приголосні звуки? (Літери "ч" та "й".)З якою останньою літерою познайомились?

(З літерою Ч)

Дайте характеристику звуку.

Слайд 4 Розгляд букв на екрані. Повторення вивчених літер.

Узагальнювати, порівнювати, виокремлювати головне.З

повідомлення теми уроку, постановка навчальної задачі.На дошці: картка з літерою Щ. Слайд 5

Постановка

цілі уроку

дітьми.

Над чим працюватимемо на уроці? (Вчитися писати букви Щ, склади, слова та

пропозиції з нею.)

Загадка:

Він грає, голосно гавкає,

Нудьги він зовсім не знає.

Характеристика звуку [щ"]: приголосний, глухий, завжди м'який.

Вмітивизначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя; промовляти послідовність дій під час уроку.

Фонетична зарядка + фізхвилинка

Нині ж потренуємо своє вміння чути у слові потрібний звук. Встаньте. Якщо почуємо у слові звук[щ"], плескаємо в долоні:

ЩІТКА, шовк, ЩЕЛКУНЧИК, чесний, життя, ЩИПЦІ, ЯЩИК, похід, ЩЕКА, хмара, ЩУКА, грубка, ПРОЩАННЯ, ГАЙ, шепіт.

Виконання вправ.

4 .

Етап засвоєння нових знань.Проблемна

ситуація

Працюватимемо у прописах на сторінці 21.

Досліджуємо елементи у прописі. Які елементи треба ще дописати, щоб вийшла літера?

(коротка похила лінія із закругленням унизу вправо) Літера Щ, Щ на екрані.

Слайд 6-8

Порівняйте письмову та друковану літеру. Чим схожі та чим відрізняються літери?

Які елементи літери вам знайомі? Які букви вони зустрічалися? Навчання письма малої і великої літер Щ.

Показ на дошці. Записування літери в повітрі.

Обведіть літеру за зразком у зошиті.

Запис складів.

Обведіть на рядку великі літери. Перевірте, як навчилися писати літеру Щ. Розгляд елементів літери на екрані..

Написання нових літер.

Орієнтуватися у системі знань: відрізняти нове від уже відомого за допомогою вчителя

Виконання вправ.

Зарядка для очей

«Цуценя грає в м'яч»

Слайд 9

Первинне закріплення.

Яка зараз пора року? Взимку дуже холодно. Погано доводиться братам нашим меншим. Але про свійських тварин піклується людина. А ось птахам потрібна наша допомога.

Як ви допомагаєте птахам пережити холодну зиму?Які птахи прилітають на годівниці? Навесні птахи повернуться до нас із теплих країн, і всюди зазвучать їхні гарні пісні. Читання речення: Весною в гаю

щебетали

спритніщігли.

Що ви знаєте про цих птахів?

Щег не є перелітним птахом, але з початку зими до середини квітня щігли збираються в зграйки та кочують на невеликі відстані у пошуках їжі.

Щігол - веселий, рухливий, спритний, з гарним оперенням птах.Читання речення:

Слайд 10Про кого йдеться у цій пропозиції?

Підкреслимо однією рисою. Що йдеться про щирики? Підкреслимо двома рисами.Це головні члени речення. - Як називаються інші слова у реченні?

Відповімо на запитання.Щегли (які?)

Щебетали (де?)

у гаю

Щебетали (коли?)

навесні

А ви чули, як щебечуть щігли?

Слухання запису.

Відповіді питання, формулювання повних пропозицій.

Здобувати нові знання: знаходити відповіді на запитання, використовуючи пропис.

Оформляти свої думки в усній та письмовій формах.

Здійснювати аналіз із метою виділення суттєвих ознак.

Узагальнення та систематизація знань.

Робота у парі.

Наше цуценя загубилося. Знайдіть на сторінці словоЦуценя .

Виконаємо завдання. Працюватимемо в парах.

Цуценя біжить. Щігол летить. Черв'ячок повзе.

Виконують завдання, промовляючи нові речення.

Вчитися працювати в парах, формулювати власну думку та позицію; спільно домовлятися про правила поведінки та спілкування в школі та дотримуватися їх.

Підсумок уроку.

Над чим працювали на уроці? (Вчилися писати букви Щ, щ, склади, слова та речення з нею.)

Що нового впізнали?

Виділення та усвідомлення учнями того, що вже засвоєно і що ще підлягає засвоєнню, усвідомлення якості та рівня засвоєння.

Рефлексія.

Самооцінка

Попрацюйте зі своїм оцінним листом.

1.Кожне завдання мені було зрозуміло, я навчився писати букву Щ,щ, писати склади та слова з цією буквою – зелений колір.

2.Я знаю, але відчуваю труднощі у написанні букв Щ,щ - жовтий колір.

3. Я важко і прошу допомоги - червоний колір.

Розвивати самоконтроль при усних висловлюваннях.

    Здійснювати самоконтроль та самооцінку.

    Н.В.Нечаєва: Навчання грамоти. Методичні пояснення до Азбуки та робочих зошитів з читання (система 1 - 4) - Москва: «ЦОР - 1», 2002.

    Бакуліна Г.А. Інтелектуальний розвиток молодших школярів під час уроків навчання грамоті: Посібник для вчителя – М.: Гуманит. вид.

центр ВЛАДОС, 2002.

Нечаєва Н.В., Буличова Н.К.Зошит з листа. 1 клас. Частина четверта. Видавничий дім "Федоров", 2011.

малої та великої

Буквосполученняча-ща, чу-щу.

Завдання:Ціль

1.: створити умови для повторення та закріплення навички вживання буквосполучень жи-ши, ча-ща, чу-щу, перевірити міцність засвоєння навички.

сприяти розвитку в учнів допитливості, логічного мислення, вчити застосовувати свої знання у різних ситуаціях, активізувати пізнавальну діяльність, виховувати комунікативність, уміння оцінювати навчальну діяльність свою та однокласників, прищеплювати навички здорового способу життя.

2.Особистісні:

Розуміти навчальне завдання та шукати шляхи його вирішення, застосовуючи правила правопису;

Пізнавальні

а) загальнонавчальні:

б) інформаційні:

в) логічні:

3. Комунікативні -

ініціативна співпраця:

робота в парах,

у мікрогрупі.:

самоконтроль.

контроль товаришів.

Хід уроку:

I . Організаційний момент.

Заливистий шкільний дзвінок покликав 1 а на урок.

Будьте уважні та старанні.

II . Гімнастика для очей

(Презентація "Квітка - семибарвиця")

III . Перевірка психологічного настрою учнів.

Колірний тест.

Намалюйте свій настрій (Малюють смайлик тим кольором, який відповідає настрою зараз).

IY . Актуалізація знань.

1.Повторення знань про літери та звуки

Потрібно перетворити літери, написані крейдою, на інші літери за допомогою

Кольорової крейди,

Мокрий ганчірочки.

ГЗІЛІпс (ПВЦМШрх)

ЯЕТйбип (ЛЕПіоьг)

2.Гра «Угадайка» ( на дошці записані елементи букв, треба вгадати букву )

3.Гра «Що зайве?»

рсАшІО

їїлипня

дмпщх

-Які ще літери завжди позначають м'які приголосні звуки?

V . Повідомлення теми уроку

На дошці букви Ч Щ Й

-Що можете сказати про літери? що їх поєднує?

-Яка буква зайва та чому?

-Сьогодні вправлятимемося в красивішому написанні букв «ч» і «щ». А також познайомимося з новим правилом правопису важких слів.

VI .Пальчикова гімнастика

Цей пальчик найтовстіший, найсильніший і найбільший.

Цей пальчик для того, щоб показувати його.

Цей пальчик найсильніший і стоїть він у середині.

Цей пальчик безіменний, він розпещений самий.

Цей пальчик хоч і малий, він і спритний і забрав.

Згадаймо правила листа

Взяли ручку, сядемо прямо, розгорнемо кутом зошит.

Красиво та чисто в зошиті пиши:

Нахил дотримуйся, нікуди не поспішай.

VII .Робота в зошиті на друкованій основі с.22

1. Лист малої і великої літер щ,Щ

2.Робота зі схемами (один учень біля дошки)

Гра «Підбери до слова схему)

VIII .Робота з буквосполученнями ча-ща,чу-щу.

Гра «Склади слова»

( 1,2 і 3 ряд-робота у групах по 4 уч-ся. На столі картки з частин слів. Учні у групах складають слова.)

ща-вель чу-чоло

зайчата щупальця

ча-ща щу-ка

тріщали чудесний

Перевірка: виходять до дошки з картками та читають слова

Що ви помітили? (У цих словах поєднання ча-ща, чу-щу)

Як ви вважаєте, яка ж тема нашого уроку?

Чому ми навчатимемося на уроці?

Який вірш ми знаємо про ці поєднання?

Знаю точно:ЖИ такШИ пишемо тільки з літероюІ !

ЧА іЩА , мої друзі, напишу їх з літероюА !

Знаю правило одне, дуже вірне воно:

ЧУ іЩУ , ЧУ іЩУ пишемо тільки з літероюУ !

-Бути я грамотним хочу!

А якщо ви всі знаєте, чи нам треба працювати над цією темою?

Y . Закріплення.

Сьогодні до вас на урок прийшла мудра сова наша стара знайома. Але ж подивіться, що це в неї замість вказівки? (листок чаю)

Мудра сова пропонує вам таку пропозицію (на дошці) :

Яхочу пригощати вас

Діти, яке правило не дотримується? (Слова у реченні пишуться окремо один від одного.)

Прочитаємо. Скільки тут слів? Вимовимо цю пропозицію, плескаючи кожне сказане слово. Яке перше слово? Яке друге? Останнє?

Складемо схему цієї пропозиції.

Один із учнів виконує на дошці схему: |__ ____ _____ ____ _____.

Запишіть речення, звіряючи його зі схемою.

Яке слово відповідає темі нашого уроку? (Чай, ча пиши з літерою а)

Нас запросили на чаювання.

Діти, а чай – корисний напій?

У чаї є дуже багато вітамінів. Пити треба лише свіжозаварений чай. Східна мудрість говорить: «Свіжий чай подібний до бальзаму. Чай, що простояв ніч, подібний до змії.

IX . Лінгвістична розминка.

А хто з вас знає, звідки прийшов звичай пити чай?

(Це слово - китайське. Китайці були першими виробниками чаю і ретельно оберігали секрет його приготування.)

Хлопці, хто з вас любить пити чай?

Якщо ви любите пити чай, значить ви здорові, тому що чай має лікувальні властивості, очищає кров, знімає сонливість і млявість.

Зараз я подивлюсь, які ви активні.

Знайдіть у класі та прочитайте прислів'я про чай і поясніть.

(Прислів'я сховані під стільцями дітей. Уч-ся нахиляються і шукають. Таким чином, відбувається зміна положення та розминка.) :

Чай не п'єш, де силу береш?

Чай утому всю зніме, настрій підніме.

Холодно – пий чай, жарко – пий чай, втомився – пий чай.

Чай пити – не дрова рубати. Чай пити – приємно жити.

Вип'єш чайку-забудеш тугу.

Подивіться на чарівний екран.

Які слова сховалися на чайнику?

Складемо і запишемо, промовляючи. Але спочатку розімнемо пальчики

РАЗ ДВА ТРИ ЧОТИРИ П'ЯТЬ

Раз два три чотири п'ять,

Міцні, дружні,

Усі такі потрібні.

На іншій руці знову:

Раз два три чотири п'ять!

Пальчики швидкі,

А чи у всіх … чисті?

Помиємо руки перед чаюванням. (Потираємо долоні)

Про що пам'ятатимемо, записуючи ці слова?

Перевірка – порівняти слова, які склав Михайло зі словами, які записали діти

Чай ми заварили. Він дуже гарячий. Давайте остудимо його.

Дуємо на гарячий чай.

(витягнути губи широкою «трубочкою» (вдих), подути на гарячий чай (видих)

X .Робота в парах.

До чаю прийнято подавати сушки та бублики. У нас вони також є.

Сушіння лежали в тарілці без кришки,

І вночі їх усі погризли мишки.

Зі слів букви відкусили

До себе в нірку потягли.

Вам їх треба відновити. Працюємо у парах. Якщо не зрозуміли, пропускаємо

Ч..шка, їжа… , ч…до, ч…лан, ж…вотне, м…шка, маш…на, ч…йник.

(Уч-ся записують слова у зошит)

Що помітили? (1 слово зайве)

Чому ви так вважаєте?

Перевірка: на індивідуальних екранах

Чаю попили. Тепер відпочинемо.

Вії опускаються...

Очі закриваються...

Ми спокійно відпочиваємо.

Сном чарівним засинаємо...

Дихається легко... рівно...

глибоко...

Наші руки відпочивають...

Відпочивають... Засинають...

Шия не напружена...

І розсло-бле-на...

(Пауза)

Ми спокійно відпочиваємо...

Сном чарівним засинаємо...

(голосніше, швидше, енергійніше)

Добре нам відпочивати! Але час уже вставати!

Міцніше кулачки стискаємо. Їх вище піднімаємо.

Потягнулись! Усміхнулися!Всім розплющити очі і встати

Вгору та вниз ривки руками,

Наче махаємо ми прапорцями.

Розминаємо наші плечі.

Руки рухаються назустріч. (Одна рука вгору, інша вниз, ривками руки змінюються.)

Руки в бік. Усміхнись.

Вправо-ліворуч нахилися. (Нахили в сторони.)

Присідання починай.

Не поспішай, не відставай. (Присідання.)

А в кінці – ходьба на місці,

Це всім давно відомо

. (Ходьба на місці.)

XI . Виконаємо завдання мудрої сови на чарівному екрані.

(Розподілити слова на дерева за поєднаннями жи-ші, ча-ща, чу-щу)

Хто помітив слово – пастку?

XII . Тест Індивідуальне завдання.

(На вибір рівень складності)

1 рівень

1. Підкресли (або обведи) вірний вислів

чю-щю пишеться з буквою ю

чу-щу пишеться з буквою у

2. Підкресли (або обведи) зайве слово

3. Підкресли (або обведи) слово з помилкою

4. Вставте пропущені літери

щ_вель, чесний, маш_на, калюж_

Ще раз згадаємо правило, домовляючи пропозиції:

Поєднання чу-щу тільки .... (З буквою у пишу)

Частота. дача і друк - потрібно .... (З літерою а писати)

XIII . Підбиття підсумків.

Продовж:

Я вчився…

Я впізнав …

Я зможу…

XI . Рефлексія.

Намалюйте свій настрій зараз.

Цілі:

  • Навчальна:
    познайомити з написанням малої літери щ;
    формувати каліграфічну пильність.
  • Розвиваюча:
    розвивати вміння розпізнавати елементи букв.
  • Виховує:
    формувати грамотну мову,
    прищеплювати любов до російської.

Тип уроку:Вивчення нового матеріалу.

Завдання уроку:

  • Сформувати в учнів навички у написанні малої літери щ.
  • Закріплювати вміння та навички у написанні складів, слів, речень.

Після закінчення уроку учні повинні:

  • Знати: правильне написання елементів літери щ.
  • Вміти: писати літеру щ та з'єднання з літерою щ.

Методи організації навчальної діяльності, що застосовуються учителем під час уроку: диференційований підхід.

Форми організації навчальної діяльності, що застосовуються учителем під час уроку: індивідуальні, групові.

Програмне забезпечення:

Обладнання:

Етапи уроку (Із зазначенням часу на кожен етап):

  1. Створення навчальної ситуації. (Психологічний настрой) – 1 хв.
  2. Актуалізація знань – 1 хв.
  3. Робота над новою темою – 15 хв.
  4. Повторення – 12 хв.
  5. Фізкультхвилинка – 2 хв.
  6. Самостійна індивідуальна робота. (Картки з індивідуальними різно-рівневими завданнями) – 11 хв.
  7. Підсумок уроку – 1 хв.
  8. Рефлексія – 2 хв.

Хід уроку

1. Створення навчальної ситуації.

Довгоочікуваний дзвінок
Починається урок.
Ану, перевір, друже,
Ти готовий розпочати урок?
Чи все на місці,
Чи все в порядку,
Ручка, книжка та зошит?
Чи правильно сидять?
Чи все уважно дивляться?
Кожен хоче отримати
Тільки оцінку п'ять.

2. Актуалізація знань.

Хлопці, сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з написанням нової літери, навчимося писати склади та слова з цією літерою.
Про яку літеру йдеться, ви самі скажете, коли відкриєте конверт з елементами літер та зберете цю літеру. (У конверті лежить розрізана на елементи буква щ.)
- Яка вийшла літера? (щ) ( додаток)

3. Робота над новою темою.

Що таке буква? (Це те, що ми можемо написати та побачити.) Що вона дає? (Звук.) Що таке звук? (Це те, що ми можемо вимовити та почути.) Звук (щ) – який? Дайте характеристику: приголосний, непарний глухий, м'який. Написання літери щ у зошит з коментарем.
У передачі "На добраніч малюки" ведуча Оксана запропонувала Хрюше і Степаші пограти в гру, в якій голосні приходять у гості до приголосних, то що виходить? (Склади.) (Освіта, читання та запис складів ща, щу.) ( додаток).
Складання з літер слів (щука, гущавина, плащ, щітка) – їх запис у зошиті. Проводжу словникову роботу над цими словами.
Проводжу звуковий аналіз слова плащ (літера п дає звук п - він парний приголосний, глухий, твердий; літера л дає звук л - він непарний приголосний, дзвінкий, твердий; літера а дає звук а - він голосний, ударний; літера щ дає звук щ - Він непарний приголосний, глухий, м'який).
З написанням якоїсь нової літери ми сьогодні познайомилися?

4. Повторення.Робота над пропозицією "Я чищу плащ щіткою".

Що написано на наступному робочому рядку?
Доведіть, що ця пропозиція. Що таке речення? (Це закінчена думка.) Із чого складається? (Зі слів.)
Прочитайте, порахуйте скільки у ньому слів.
Назвіть перше слово, друге, третє, четверте.
Запишіть речення у зошиті та складіть за допомогою знаків його схему. (Знаки лежать у конвертах. Можете при скруті попрацювати в парах.)

5. Фізкультхвилинка:

Хвилі хлюпаю в океані. (Діти махають руками, зображуючи хвилі.)
Що там здається в тумані? (Діти витягують руки вперед).
Це щогли кораблів. (Діти витягають руки вгору.)
Нехай пливуть сюди швидше! (Діти вітально махають руками.)
Ми по березі гуляємо,
Мореходів чекаємо (ходьба на місці),
Шукаємо мушлі ми в піску (нахили)
І стискаємо в кулачці (Діти стискають кулачки).
Щоб побільше їх зібрати,
Треба частіше присідати (Присідання).
Сядемо дружно на пісок.
Знову почався урок. (Діти сідають за парти.)

6. Самостійна індивідуальна робота.

(Кожен учень отримує індивідуальну картку. Картки даю різно-рівневі.)
– Записати великими літерами речення, підкреслити голосні літери та склади, які потрібно запам'ятати.

7. Підсумок уроку.

- Із чим новим познайомилися?
– Що повторювали?

8. Рефлексія.Як ви почували себе сьогодні на уроці?

  • добре
  • Були труднощі
  • Важко

УМК «Гармонія»

1 «а» клас

Лист

Літери Щ, щ.

Пропис №4 «Хочу добре писати!»

Н.С.Кузьменко, Н.М. Бетенькова

Смоленськ, «Асоціація XXI століття», 2009р.

7 урок з розділу «Літери непарних за глухістю-дзвінкістю глухих приголосних звуків: Х х, Ц ц, Ч ч, Щ щ» стор. 16-17.

Завантажити:


Попередній перегляд:

УМК «Гармонія»

1 «а» клас

Лист

Літери Щ, щ.

Пропис №4 «Хочу добре писати!»

Н.С.Кузьменко, Н.М. Бетенькова

Смоленськ, «Асоціація XXI століття», 2009р.

7 урок з розділу «Літери непарних за глухістю-дзвінкістю глухих приголосних звуків: Х х, Ц ц, Ч ч, Щ щ» стор. 16-17.

Підготувала

вчитель початкових класів

МБОУ Гімназії №4 м. Махачкала

вищої кваліфікаційної категорії

Сулейманова Ірина Михайлівна

Махачкала

2013

Тема: Літери Щ, щ.

ЦІЛІ УРОКУ:

  1. Актуалізація ЗУНів на тему «Літери непарних за глухістю-дзвінкістю глухих приголосних звуків: Х х, Ц ц, Ч ч, Щ щ».Лист літер Щ щ.
  2. Створити умови для навчання листа букв Щ щ, слів та речень з ними;

3. Організувати діяльність учнів із формування

універсальних навчальних процесів виду: регулятивних, пізнавальних, особистісних навчальних процесів, комунікативних навчальних процесів.

ЗАВДАННЯ УРОКУ:

1.Закріпити розуміння дітьми того, яку приголосну непарного ряду треба писати в словах, вибираючи букви Щ і щ. Модель міркування стосовно листа «озвучується» м'якого приголосного щ.

2.Систематизувати кожну дію технології списування пропозиції, залучаючи дітей до схематичного зображення кожної дії.

3. Розвивати вміння застосовувати отримані теоретичні знання у стандартних та нестандартних ситуаціях.

4.Создавать умови у розвиток творчого потенціалу учнів, їх логічного мислення, пам'яті, уваги через організацію диференційованої та груповий роботи під час уроку, виконання завдань підвищеної проблеми, використання засобів зворотний зв'язок, навчання вибору оптимального методу на вирішення навчальних завдань, через зміну видів деятельности.

5.Развівать мова дітей через правильне пояснення кожної дії під час списування; роботу із загадками та віршами про зиму.

6. Формувати емоційне ставлення до вивчення рідної через ігровий сюжет.

7. Удосконалювати каліграфічні вміння.

8.Розвивати прогностичну самооцінку дітей, підсумковий взаємо-і самоконтроль.

9. Виховувати почуття взаємодопомоги, співчуття до чужих помилок, відповідальності за доручену справу.

ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ:Серія картинок із зображенням предметів і тварин під час написання яких використовується буква щ, опорні складові таблиці ¸ наочність для рефлексії.

ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ УЧНІВ:Пропис №4

ПЛАН УРОКУ З ХРОНОМЕТРАЖЕМ:

1. Організаційно - мотиваційний етап- 3 хв.

2. Актуалізація знань учнів- 10 хв.

3. Диференційована робота з вивчення нової теми

20 хв.

4. Фізмінутка – 5 хв.

4. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія- 7 хв.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНО – МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП

1.Привітання

Продзвенів дзвінок, увага!

Перевір, друже,
Чи готовий ти розпочати урок
Чи все на місці,
Чи все в порядку,
Книжки, ручки та зошити.
Чи правильно сидять?
Чи все уважно дивляться?
Кожен хоче отримувати
Тільки оцінку «п'ять».

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ НАВЧАЛЬНИХ

1)Вступ

Зустріч із буквою Щ

Бесіда з дітьми

Показую дітям картку з буквою ш і ставлю запитання: «Як називається ця буква?», «Будиночку для якого звуку вона служить?», «Це дзвінкий чи глухий звук?», «Який звук складе з ним дзвінку пару?», «Це твердий чи м'який звук?», «З якою буквою ш ніколи не встає в пару?», і дає завдання: «Спробуйте підібрати м'яку пару для звуку [ш]. Це звук [щ"], для якого є спеціальна літера».

2) Робота у парі.

  1. Взяли долоню свого сусіда і своїм пальчиком на внутрішній стороні долоні пропишемо літерку Щ
  2. Що ви відчули, коли ваш друг водив по долоні пальчиком? (Щікотку)

3 ) Гра «Полубуковка» - спостереження (стор. 16, пропис №4)

  1. А тепер намалюйте літеру щ у повітрі. Які лінії ми провели? Чіткі, строгі чи м'які, плавні?
  2. Підсумок: літера щ означає м'який звук Щ і лінії пишуться теж плавно, м'яко.

4) Відгадайте загадки:

Не боїться він лозинки,
Їсть господарські черевики:
Гавкає голосно, як дзвінок -
Це маленький (
щеня)

А у нас у дворі
Він живе у будці.
У нього бубликом хвіст,
Цікавий чорний ніс.
Вушки гострі прапорцем,
Сторожить хазяйський будинок.
Лаєм будить як дзвінок.
Познайомтеся, наш…(Цуценя )

Цей звір, побачивши кішку,
Гучно гавкає біля віконця.
Вічно крутиться біля ніг
Рудий у цятках (
Цуценя )

Хто на зображенні вас зустрічає на цьому уроці? І чому саме цуценя?

Відкриваємо пропис.

Коментар до малюнка:

У цуценя чотири лапи,
Вушка і смішний хвіст.
Він пухнастий і кудлатий.
І перехожих лиже у ніс.

Навіщо цуценятам хвости?
Без сумніву -
Потрібні хвости для краси.
Ще для настрою.

5) Розглянемо елементи, у тому числі складається буква Щ

На яку літеру схожа літера Щ?

Літера Ш у таких словах:
Школа, жердина, шарада, шах.

Літера Ш я написала:

Три жердини і знизу шпали.

Ця буква Щ начебто...
Усі сумніви киньте.

Прикрашає цю літеру

Поросячий хвостик.

Письмово.

стор. 16

  1. 1. Лист елементів літери щ (рядок 1)

2. Лист букв Щ і щ за зразками.

3. Розмова по картинці. Як ставляться діти до свого цуценя? Як ви здогадалися про це?

4. Лист букви щ (рядок2-3)

5. Якими способами може з'єднуватися літера щ з іншими літерами? Допишемо літери: верхнє з'єднання допишемо літеру у та літеру а.

6. Лист складів-злиттів

  1. Гра Склади слова зі складів: на дошці картки

ща

ще

щи

ще

щу

па

пци

вель

чка

гол

Провести стрілку, з'єднавши слова.

  1. -Записати слова під диктування з коментуванням на останніх двох рядках стор.16:

Цуценя, щавель, гай, щука, борщ, щітка, печера, овочі, кліщі.

Поставити наголос у словах.

  1. Фізхвилинка:

Ми долонею потрясемо,

Кожен пальчик розімнемо.

Раз два три чотири п'ять

Ми почнемо знову писати.

Щоб гарно написати

Треба пальчики розім'яти

Раз два три чотири п'ять

За листотримаємо п'ять!

  1. Письмова робота стор. 17.
  1. Лист великої літери Щ (у яких випадках нам знадобиться ця літера?)
  2. Лист складів Ща Ща Щу Ще (правила з'єднання літер).
  3. Робота з деформованим текстом:

Щука літеру Щ схопила

І під воду поцупила.

Буква бути на дні не хоче,

Щука букву Щ щ екочет.

Щ ука- щ ука! Без мене

Не вийдуть слова -

Щавель, щібень, щітка і щітка.

Не боюся твоєї щітки!

Вирвусь і піду я до книжки,

Чекають на мене вже дітлахи.

Краще букви не тащ і,

А друзів собі і ще!

– Яку рибу спіймав Ємеля у казці? (щуку)

Яка літера втекла?

А ще яка риба любить літеру щ? (лящ)

4. Вгадайте, яка пропозиція написана на дошці та яких літер не вистачає. Чому щуку називають хижою рибою?

…єнок …ві..їв …щуку.

Це хі ... риба.

5. Робота над пропозицією. Пропис №4, стор. 17

Списати пропозицію із друкованого тексту. Відзначити небезпечні місця.

Щука ловить лящів, окуньків.

VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ. Рефлексія.

"Як добре працюють на уроці хлопці з 1 "а" класу" - подумала щука, і вирішила розвеселити хлопців.

Складаємо веселі вірші:

Чистомовки з літерою Щ.

Щи-щи-щи - сховаюсь, ти шукай.

Щу-щу-щу - я тебе шукаю.

Ща-ща-ща - у річці три ляща.

Ащ-ащ-ащ – новий синій плащ.

Ще-ще-ще - підемо гуляти ще!

Ще-ще-ще - дощ, гуляй у плащі.

Ще - ще - у річці риба лящ.

Якщо ви працювали на уроці з бажанням, були впевнені у собі, вам було цікаво і у ваших прописах чистота та порядок, то намалюйте чоловічку в кутку сторінки веселу посмішку. Ну, а якщо вам було нудно, то сумну.

Розкажіть, що вам найбільше сподобалося на нашому уроці.

Дякую за урок, дорогі хлопці! До зустрічі!


Конспект уроку з російської мови (навчання грамоті: лист) Вчитель початкових класівМоїсеєнко Алла Григорівна.Предмет:російська мова (навчання грамоті: лист), 1 клас, УМК «Школа Росії»

Тема уроку: «Літера Щ.щ Правопис поєднань ща,щу.»

Цілі Завдання

Хід уроку

Організаційний етап. Мотивація до навчальної діяльності.

Пісенька

Відгадайте загадку.

Хвостиком виляє,

Зубаста, а не гавкає?

-Про кого йдеться?

Що ви знаєте про щуку?

Щука - Хижа прісноводна риба з плоскою витягнутою головою і подовженим тілом.

МАЛЮНОК

Із якої казки цей герой?

– Хто автор цієї казки? - Це російська народна казка Пальчикова гімнастика:
Щука хижа, зубаста, Для лящів, йоржів небезпечна, Чийсь поряд хвіст миготить? Вистачить? Тут щука не позіхає! Але потрапила на гачок – Тягне щуку рибачок!
Включення нового знання до системи знань та повторення Робота у парах. Вчитель. А хто з вас хотів би зараз опинитись у лісі? О!.. скільки рук… Сіли зручніше. Закрили очі й уявили, що ви вирушили на прогулянку до лісу. Проїжджаємо повз великі будинки, будівлі, магазини і потрапляємо в лісА як називається такий ліс? Ідемо вглиб і потрапляємо в густий, важкопрохідний ліс. А як називається такий ліс?"Вставити пропущені склади" Обговоріть та складіть словаЯке правило не забуваємо під час написання?Самостійно запишіть ці слова

На дошці слова для перевірки Останній рядок. Чи зустрічалися нам такі правила? - Правильно, так само, як і у випадку із поєднаннями ЖІ, ШІ, ЧА, ЧУ. Ці написання слід запам'ятати.Яке правило вивчили сьогодні?Пропишіть самостійно склади поряд за зразком.