Перспективна початкова школа. Лист малої літери е

читання

.

Тема : Літера Її на початку слова і після голосної

Цілі:

-Познайомити з голосною буквою Е, що позначає 2 звуки на початку слова і після голосного;

- формувати навичку читання з буквою Е

Завдання уроку:

- сформувати в учнів уміння читати слова з літерою Її на основі наявного у них досвіду;

Сприяти розвитку у початкових навичок дослідницької роботи, що навчаються; стимулювати пізнавальний інтерес за допомогою проблемних завдань;

-виховувати спостережливість, самостійність, бажання стати грамотною людиною.

Обладнання:

Підручник Азбука, схеми, картинки, іграшки

Хід уроку:

1.Організаційний момент.

Продзвенів і замовк урок

Починаємо наш урок.

Ми за парту дружно сіли,

Один на одного подивилися.

Побажай успіх очима

І вперед, уперед за знаннями.

Для успішної роботи на уроці згадайте головні правила учня.

2 Актуалізація опорних знань.

Хлопці перед вами літери, які ми вивчили. Розділіть вивчені літери на 2 групи залежно від того, який звук вони позначають.

Як можна поділити кожну групу?

Гласні - що позначають м'якість і твердість приголосних,

Згодні – дзвінкі та глухі

Яка літера лишилася? Чому?

Куди ми її віднесемо? (До голосних, вказує на м'якість приголосних)

Як визначили, що це голосний звук? (вимовляється вільно, не зустрічаючи в роті перешкоду)

Чи зможете ви визначити тему нашого уроку?

Тема уроку: Літера Е.

Які завдання ми поставимо?

1. Дізнатися, який звук позначає буква.

2. Знаходити цю літеру та звук у слові.

Знаходити:

Е - [?]

[ ?]


3. «Відкриття нового знання.

Робота з підручником стор.

Малюнок літери Е.

Назвіть літеру разом. Який звук ви почули? [ЙЕ]

Вимовте перший звук [й] Який він? (згідний, дзвінкий, м'який)

Другий звук [е] - голосний.

Знайдіть на стрічці букв букву Е та Й і зафарбуйте відповідно до якого звуку вони позначають.

Подивіться, де знаходиться буква Й. Як називаються такі звуки? (сонорні, ті завжди дзвінкі)

Чи завжди буква Е означає два звуки? Який звук може позначати буква Е (е, і)

Наведіть приклади.

З'ясуємо, коли буква Е позначає 2 звуки.

Який висновок ми можемо зробити?

Е< [ Й’]

НА ПОЧАТКУ СЛОВА

ПІСЛЯ ГОЛОСНОЇ

Молодці! У чому особливість нової літери?

(позначає (позначає 2 звуки, якщо стоїть на початку слова

І після голосної)

4. Розгадування ребуса.

Чи можете ви відгадати його? Як міркували?

Немите в рот нізащо не візьме

І ти будь таким,

Як чистюля …. ЄНОТ

Хто такі єноти? (пухнасті звірята)

Складемо схему слова ЄНОТИ(Робота в парі)

Скільки літер? Скільки звуків? Чому?

5. Фіз.хвилинка.

6. Гра на увагу. Якщо в слові є хитра буква Е, аплодуємо в долоні – салют цієї букви. Якщо ні, то ми ховаємося – присідаємо. Чи готові?

Єгор, луна, поїли, крейда, їжаки, річка, ялинові.

7. Закріплення. Робота у групах.

Знайти в словах букву Е, яка позначає 2 звуки

Е< [ Й’] снег

[Е] знаємо


9. Підсумок уроку.

Яку букву ви вивчили сьогодні?

Що нового ви дізналися про літеру?

Що було цікаво?

Що важко? Молодці! Дякую!

МКОУ «ЗОШ №14»

ст. Новотроїцька

Ізобільненський район

Ставропольський край

Сазонова Любов Миколаївна

Урок листа у 1 класі

УМК «Перспективна початкова школа»

Тема: Лист великої літери «Е»

Цілі:сформувати у пам'яті учнів чітко диференційований зорово-руховий образ великої літери «Е»; продовжити формування умінь аналізувати слова, сприйняті на слух, співвідносити їх зі схемами та моделями; вчити перекодувати звукофонемну форму слова в літерну та навпаки; удосконалювати вміння виконувати види з'єднань букв у слові (верхнього, середньоплавного, нижнього); розвивати пам'ять, увагу, мовні вміння, уміння аналізувати та узагальнювати.

Обладнання:інтерактивна дошка, ноутбук, таблиці літер, індивідуальні конверти з шаблонів елементів літер.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми уроку.
Вчитель проводить гру «Доскажи слівце».
. Смак у ягоди гарний,
Але зірви її піди-ка:
Кущ у колючках, ніби їжак,
Ось і названий ... (ожина).
. Немите в рот
Нізащо не візьме.
І ти будь таким,
Як чистюля ... (Єнот).
. Цю казку ти прочитаєш
Тихо, тихо, тихо...
Жили-були сірий їжак
І його… (їжачка).
- Що поєднує всі слова-відгадки?
- З якого звуку починаються ці слова? (Зі звуків [й'][е].)
- Сьогодні на уроці будемо вчитися писати та поєднувати з іншими літерами заголовну літеру «Е», яка позначає перше слово в реченні та власні імена.

ІІІ. Повторення вивченого ролі літери «е» у словах.
- Згадайте імена людей, які починаються з літери "Е". (Єгор, Ємеля, Єрема, Олена.)
- Які звуки означає на початку слова літера «е»? (Звуки [й'][е].)
- У яких словах буква "е" означає один звук? (Після приголосного.)

IV. Формування зорового образу великої літери «Е» у пам'яті учнів.
Вчитель демонструє таблицю чотирьох форм літери «Е»: малої та великої друкованих, малої та великої письмових.
- Порівняйте велику друковану та заголовну письмову літери «Е».
- Чим вони схожі? Чим відрізняються?
Далі вчитель на магнітній дошці конструює велику букву «Е».
- Назвіть елементи, з яких складається велика літера «Е». (Дві смужки у формі півовала.)
- Розгляньте елементи письмових літер, дані у зошиті, і обведіть лише ті, з яких складається велика літера «Е».
- Виконайте конструювання великої літери "Е" у себе на столі.
В індивідуальні конверти крім шаблонів № 24 і № 23, необхідні конструювання цієї літери, слід покласти шаблони № 16, № 18, № 21, № 19 для диференціювання розміру і форми елементів.
- Перевірте правильність виконання завдання конструювання літери за допомогою «ключа». (Зошит № 2, с. 32.)

V. Формування зорово-рухового образу букви у пам'яті учнів.
1. Вчитель дає спочатку повне, а потім коротке пояснення зразка накреслення великої літери "Е" на дошці крейдою.
2. Показ та пояснення вчителем на дошці технології накреслення великої літери «Е» за рахунок.
3. Учні виконують вправу в ритмічному чергуванні напруги та розслаблення м'язів під рахунок спочатку «у повітрі», а потім під рахунок зошита (с. 31).
4. Імітація учнями накреслення за алгоритмом з урахуванням рухових елементів, які послідовно з'єднуються у букві (лист у синій рамці).

Підготовка рук до листа.

VI. Лист учнями у зошиті.
- Прийміть правильну позу для письма та дотримуйтесь її протягом виконання завдання одного рядка.
За потреби вчитель надає індивідуальну допомогу учням.
1. Лист учнями у зошити рухових елементів, їх комплексів та великої літери «Е» за алгоритмом.
2. Вправа у листі з'єднань:
а) верхнє з'єднання: Еу;
б) середньоплавне: її;
в) нижнє: Ео.
Ф і з к у л ь т м і н у т к а

VII. Лист слів на зразок.
Учні читають слова.
- Чому ці слова треба писати з великої літери?
- Проаналізуйте кожне слово та складіть звукобукові схеми.
Після аналізу з'єднання літер учні записують слова на зразок.

VIII. Виконання логічних завдань із літерами.
- Які літери записав Чомучка?
- Порівняйте літери е - Е. Чим вони схожі? Чим відрізняються? (У даних літерах однаковий формою елемент - смужка у формі півовала.)
- Порівняйте літери Е - Р. Чим вони схожі? Чим відрізняються?
- Порівняйте літери Е - Е. Чим вони схожі? Чим відрізняються?

IX. Малювання візерунка-бордюру.
Учні виконують візерунок.
- Які елементи письмових літер «заховані» у цьому візерунку? (Смужки у формі півовала.)
- Відгадайте загадку:
. Спала квітка
І раптом прокинувся,
Більше спати не захотів,
Ворухнувся, стрепенувся,
Здійнявся вгору і полетів.
(Метелик.)
- Розфарбуйте метелика у візерунку.

X. Підсумок уроку.

Тема: ПОЗНАЧЕННЯ ДВОХ ЗВУКІВ [й'], [е] ОДНІЙ ЛІТЕРАЮ Є.

Ціль: познайомити учнів з функцією літери «е» позначати два звуки [й'], [е] в

певних позиціях: на початку слова та після голосних у слові; вправляти в читанні слів з

літерою "е"; закріплювати знання умовного позначення дзвінкого, глухого, твердого та м'якого

приголосних звуків; вчити акцентованого вимову приголосних звуків на основі

однорівневих моделей слів; розкрити технологію перекодування звукової форми слова в

літерну на основі дворівневих моделей слів; вчити читати слова за складами та

змістом структурні одиниці; закріплювати прийом відтворення слова вголос на основі його

звукової моделі; розвивати фонематичний слух та культуру звуковимови; формувати

вміння сприймати на слух та образно представляти віршований текст та коригувати його

Заплановані результати (предметні).

Здійснюють порівняння малої та великої, друкованої та письмової букв; слого - звуковий аналіз слів зі звуками й], [е]. Виконують лист складів та слів з літерами е

Доповнюють речення словом, закодованим у предметному малюнку. Списують із письмового шрифту. Знають критерії оцінювання виконаної роботи.

Особистісні результати.

Виявляють пізнавальний інтерес, навчальні мотиви.

Універсальні навчальні дії (метапредметні).

Регулятивні: планують свою дію відповідно до поставленого завдання та умов її реалізації.

Пізнавальні: загальнонавчальні- усвідомлено та довільно будують мовні висловлювання в усній та письмовій формах; логічні -здійснюють порівняння малої та великої, друкованої та письмової букв; проводять слого - звуковий аналіз слів зі звуком [н]; виділяють ознаки речення.

Комунікативні: вміють у комунікації будувати зрозумілі для партнера висловлювання.

Оборудування: загадки; ребуси; картки-літери; фішки-звуки; шаблони-

прямокутники та шаблони-трикутники для складання схем речень.

Х о д у р о к а

I. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми уроку.

– Відгадайте загадки.

Її завжди в лісі знайдеш -

Ходімо гуляти і зустрінемо:

Стоїть колюча, як їжак,

Взимку в літній сукні.

Що це за дівчина?

Не швачка, не майстриня,

Нічого сама не шиє,

А в голках цілий рік.

– Порівняйте слова-відгадки. Чим вони схожі?

- Промовте перший склад.

– Сьогодні на уроці дізнаємося, які звуки означає буква «е» на початку слова.

ІІІ. Конструювання великої та малої букв Е, е.

Вчитель просить дітей розглянути зразки друкованих літер "Е", "е".

Єва гребенем розчесалася -

У ньому три зубчики залишилося. Г. Вієру

«Е» на грядці нагоді –

Замість грабель попрацювала. В. Степанов

– З яких елементів-шаблонів вони складаються? Далі вчитель роздає учням у конвертах необхідні шаблони та просить

сконструювати їх літери «Е», «е».

Один із учнів виконує завдання на магнітній дошці.

IV. Звуковий аналіз слів на основі дворівневих моделей

– Розгляньте ілюстрації у підручнику.

– Що зображено у верхньому ряду?

– Як називаються дерева? (Ялинки.)

– Що робили хлопчики? (Хлопчики їли булочки.)

– Порівняйте значення слів «їли» в обох випадках. (У першому випадку слово «ялинки» позначає

назва хвойних дерев у множині, це слово-предмет. У другому випадку слово

"їли" вказує на те, що робили хлопчики, це слово-дія.)

– Під кожним малюнком покладіть умовний знак – прямокутник відповідного кольору.

(Слово-предмет позначаємо рожевим прямокутником, слово-дія – блакитним

прямокутником.)

– Прочитайте слово «їли» за складами та орфоепічно.

- На якому місці в слові стоїть літера "е"?

– Скільки у слові звуків?

– Скільки у слові літер?

– Яка літера означає два звуки? (Літера «е» означає два звуки – [й'е].)

– Коли літера «е» означає два звуки? (На початку слова.)

– Скільки складів у слові «їли»?

– Назвіть ударний склад.

Ялина – хвойне вічнозелене дерево з конусоподібною кроною.

– Відгадайте загадку.

По окрузі славиться

Зелена красуня:

Сарафан – як дзвін,

По землі та волоком,

Шапочка – з узлісся,

З гострою маківкою.

– Дерево названо так по колючій хвої. У давньоруській мові спочатку з'явилися слова «ялина»,

«елінь» – «ялиновий ліс», пізніше «ялинник», а тільки потім «ялинка», причому це слово

вживалося переважно у значенні «різдвяна ялинка», «новорічна ялинка» – символ

Новий рік. А традиція зустрічати Новий рік ялинкою прийшла до нас із Німеччини.

З давніх-давен з вуст у вуста передавалася легенда про дерева, що пишно розквітають.

серед зими. На честь цієї легенди у Німеччині і почали влаштовувати взимку веселе свято. Але

так як у холоднечу не втрачали своє зелене оздоблення одні лише ялинки-ялинки, вибрали саме це

дерево. Гілки ялинки прикрашали ліхтариками, іграшками, блискітками, щоб усім здавалося, ніби

вона й справді розцвіла.

- Як звати дівчинку, якщо в її імені є буква "е"? (Ліра.)

– Прочитайте слово «Лера» за складами та орфоепічно.

відповідної літери.)

– Скільки у слові звуків?

– Скільки у слові літер?

– Розгляньте ілюстрації у другому ряду (с. 43).

– Хто намальований ліворуч? Що робив кравець? (Портний "мірив" тканину.) - Прочитайте слово "мірив" по складах і орфоепічно.

- На якому місці в слові стоїть літера "е"? (У середині слова, після згоди.)

– Скільки у слові звуків?

– Скільки у слові літер?

– Скільки в слові міряв складів?

– Назвіть ударний склад.

– Який звук означає буква «е» у слові «мірив»? (Після приголосного буква «е» позначає

звук [е] і показує, що попередній приголосний вимовляється м'яко.)

– Хто зображений у центрі? (Мер.)

– Поясніть значення слова “мер”.

Мер – голова міського правління.

- Складіть пропозицію зі словом "мер".

Зустріч делегації із мером столиці.

- Прочитайте слово "мер" орфоепічно.

- На якому місці в слові стоїть літера "е"?

– Який звук означає буква «е»?

– Як вимовляється попередній приголосний звук [м]? (Згідний твердий.)

– Який предмет намальовано праворуч? Навіщо потрібен крейда?

– Прочитайте слово «крейда» за складами та орфоепічно.

- На якому місці в слові стоїть літера "е"? Після якої літери стоїть літера "е"? (Після

відповідної літери.)

– Скільки у слові звуків?

– Скільки у слові літер?

– Який звук означає буква «е»? (Після приголосного буква «е» означає звук [е] і

показує, що попередній приголосний вимовляється м'яко.)

Мел - це найдрібніші залишки стародавнього життя на Землі: раковин, уламків скелетів

вимерлих морських тварин. Крейда відкладалася у водоймах протягом мільйонів років. Так, на

місці нинішнього Білгорода дуже давно було тепле море, потім воно обміліло, а вапняки

залишилися. Ось від них і «формують» крейду. Слова "крейда", "дрібний", "молоть" - однокорінні.

– Відгадайте загадку.

Білий камінчик розтанув,

На дошці сліди залишив.

– Складіть речення зі словом крейда.

Крейдою пишуть на дошці.

- Яка буква загубилася?

чи ла л то с ло л с

Ф і з к у л ь т м і н у т к а

Учні виконують вправи за учителем.

Ледве, ледве, ледве, ледве Закрутилися каруселі,

А потім кругом, кругом,

Все бігом, бігом, бігом,

Тихіше, тихіше, не поспішайте!

Карусель зупиніть,

Раз, два, раз, два!

Ось і скінчилася гра!

V. Завдання в розвитку уваги, мислення.

1. Ребуси.

– Де сховалась ялина?

нік м нік м ниця

з дерей акварський

п мені пост ін

р си тр тонн

2. Гра «Доповни речення».

І взимку, і влітку зеленіє у лісі… (ялина). Під ялиною сховався маленький колючий... (їжачок).

На тарілці лежала смачна…(їжа).

Цього року я вперше скуштувала смачну синьо-чорну ягоду. Вона називається …

(Ожина).

– Складіть звукобуквенні схеми вгаданих слів, використовуючи фішки.

Ф і з к у л ь т м і н у т к а

VI. Гра «Дізнайтеся звук».

– Вставайте тільки хлопчики, якщо відповідь починається зі звуку [е], і тільки дівчатка, якщо відповідь

починається зі звуків [й'е].

- Невелике звірятко з цінним хутром. (Єнот – [й'е].)

- Спорудження для зберігання зерна. (Елеватор - [е].)

- Найнижча шкільна позначка. (Одиниця – [й'е].)

- Сходи, що рухаються в метро. (Ескалатор – [е].)

- Машина з великим ковшем. (Екскаватор – [е].)

У письменниці Н. Гернет є оповідання «Що вийшло?».

Це не просто розповідь, а розповідь -задача. Вирішіть її.

Коли Надя та Сергій пішли вперше до школи, мама подарувала їм по розрізній абетці. Вони

вже давно вивчили всі літери і дуже любили складати різні слова. Сергій склав

навіть ціла розповідь. Щоправда, у нього, як навмисне, кудись подівались усі літери Е. Але тільки він і

без них обійшовся. Взяв та й поставив замість літери Е різні інші літери. "Прочитай!", -

каже Сергій Наді. Надя прочитала, та тільки нічого не зрозуміла. Допоможіть їй, хлопці, адже вона адже

маленька. Поставте букву Е, що втекла від Сергія, в ті слова, де їй належить бути. Ось що може

натворити лише одна зникла літера. А стала вона на своє місце – і все тепер зрозуміло. Як

важливо написати букву там, де вона потрібна.

Замінити потрібно виділені літери.

У підлозі було жарко. Ми охали довго-довго, поки побачили ліс та сало. Нас чекали на солі. Тітка

Місяць та дядько Соня були нам раді. Ми добре провили лото. Ловили рибу на руку, або ватрушки

моди. Перекидалися на лугу в сани. А потім поїхали до міста.

Гра «Перетворення слів – чарівний ланцюжок».

Змініть одну літеру: лото – літо; крейда – сел – співав; село – соло – сало – саме; річка – рука;

сіни – сани; співав – підлогу; Олена – місяць; Сеня – Соня – Тоня – Толя – Коля – Поля; їхати – охати.

VII. Підсумок уроку.

- Що нового дізналися на уроці?

– Які звуки означає буква «е»?

– Коли літера «е» означає два звуки?

Розділи: Початкова школа

Урок:навчання грамоти.

Тип уроку:вивчення та первинне закріплення нових знань.

Тема уроку:"Згідні глухі звуки [т] [т'], що відрізняються за ознакою м'якості-твердості".

Цілі уроку:

1. Познайомити учнів з глухими приголосними звуками [т] [т'] і літерою, що означає ці звуки, вчити диференціювати ці звуки за твердістю – м'якістю; вправляти учнів у читанні складів, слів та тексту.

2. Розвивати фонематичний слух, культуру звуковимови, мовлення, увагу, пам'ять, мислення.

3. Виховувати культуру навчальної праці.

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Звуковий аналіз слів

У: Хлопці, уважно послухайте та відгадайте, яке слово загадано:

1. Велика, зазвичай темна густа хмара, що несе дощ, сніг.г (Хмара)

2. Пересувні сходи для виходу з літака та посадки. (Трап)

3. Броньована самохідна машина на гусеничному ходу з потужним озброєнням. (Танк)

4. Слід від дотику кінчика олівця, ручки; маленька кругла цятка. (Точка)

5. Щось приховується від інших, відоме не всім секрет. (Таємниця)

Повторіть усі слова, які відгадали. (Один із учнів озвучує)

У: Що помітили?

Д: Усі слова починаються зі звуку [т]

У: Додайте пальчики до гортані і промовте все разом цей звук

Д: [т]-[т]-[т]-[т]

Охарактеризуйте цей звук.

Д: Цей звук приголосний глухий твердий.

У: Згідний глухий твердий звук позначатимемо за допомогою схеми –

У: Хлопці, з цього звуку починається ім'я одного із клоунів.

(На дошці знаходяться дві картинки із зображеннями клоунів, під якими розташовані звукові схеми слів)

Д: Його звуть Том.

У: Промовте ім'я цього клоуна, виділяючи голосом кожен звук.

У: А як звати другого клоуна?

Д: Його звуть Тім. Перший звук позначений квадратом та апострофом, отже цей звук м'який.

У: Перевіримо? Промовте ім'я цього клоуна, виділяючи голосом кожен звук.

Д: [т'] [і] [м]

У: Прикладіть пальчики до гортані, промовте всі разом перший звук.

Д: [т'] [т'] [т'] [т']

Охарактеризуйте цей звук.

Д: Цей звук приголосний глухий м'який.

Згідний глухий м'який звук будемо позначати за допомогою схеми -

Звуки [т] [т'] означає літеру “т” (показ літери) .

Фізхвилинка

ІІІ. Конструювання друкованої літери "Т" "т"

У: Хлопці, відкрийте конверти, з елементів друкованих літер сконструюйте заголовну літеру "Т" і малу - "т"

Учні виконують роботу.

У: Отже, які ви вибрали?

Д: Для великої літери “Т” вибираємо елементи - №1 (вертикальна лінія) та №5 (горизонтальна лінія), для малої - №5 (вертикальна лінія) та №9 (горизонтальна лінія)

IV. Знайомство з позначенням вивчених звуків за допомогою друкованої літери “т” у квадратних дужках

У: Хлопці, що ви дізналися про літеру "т"?

Д: Літера “т” позначає твердий твердий звук [т] і м'який згодний звук [т'].

У: Звук [т] позначають за допомогою квадратних дужок та малої друкованої літери “т” (показ картки), а звук [т']….

Д: …за допомогою квадратних дужок, малої друкованої літери “т” та апострофа.

У: Назвіть слова, які починаються зі звуку [т]

Д: Таксі, тундра, такса, танець, тканина.

У: Назвіть слова, які мають звук [т’]

Д: Тир, тина, кошеня, тітка, черевики ...

V. Порівняння звукової та буквеної форм слів на основі дворівневої моделі

[т’] [про] [р] [Н]
т е р н
[т] [про] [р] [т]
т о р т

Відкрийте “Азбуку” на сторінці 49. Подивіться на ці схеми. Вимовте слово, яке означає назву предмета, розташованого ліворуч, виділяючи голосом кожен звук.

Д: [т'] [про] [р] [н] - "терн" (орфоепічне читання)

У: Хлопці, поясніть значення слова "Терн".

Д: Терн – колючий чагарник (з терпкими синювато-чорними плодами)

У: Вимовте слово, яке означає назву предмета, розташованого праворуч, виділяючи голосом кожен звук.

Д: [т] [про] [р] [т] - "торт" (орфоепічне читання)

У: Діти, поясніть значення слова “торт”.

Д: Торт – солодкий кондитерський виріб із тіста з кремом.

Чим схожі ці схеми?

Д: - У цих словах один склад, оскільки один голосний звук.

Голосний звук [о]

У цих словах кількість звуків і букв однакова – 4 звуки та 4 букви

Перша літера "т", третя літера "р". Ці букви позначають тверді приголосні звуки.

Чим відрізняються ці схеми?

Д: - У першому слові остання літера "н", у другому - літера "т"

У першому слові буква “т” означає [т'], тоді як у другому слові - [т]

У першому слові звук [о] означає буква “е”, тоді як у другому - звук [о] означає буква “о”

Висновок: літера "е" вказує на те, що попередня літера "т" позначає м'який приголосний звук, а літера "про" показує, що літера "т" позначає твердий приголосний звук.

VI. Читання складів за заданими схемами

У: У якому стовпчику голосна буква вказує на те, що попередня буква позначає твердий приголосний звук?

Д: У другому стовпчику (учні читають склади вголос)

У: У якому ще стовпчику згодна буква позначає твердий звук?

Д: У першому, тому що літера "т" "закриває" склад (учні читають неприкриті закриті склади)

У: Який звук означає буква “т” у третьому стовпчику?

Д: М'який приголосний звук, оскільки після літери "т" стоять голосні ("я", "ю", "е", "е", "і"), які вказують на м'якість попереднього приголосного.

Фізмінутка.

VII. Читання складів та слів у стовпчику

Відкриваємо сторінку 50. Я пропоную вам прочитати дані ланцюжка слів.

Учні читають слова в ланцюжку спочатку наспів, за складами, а потім - з урахуванням ударного складу, тобто орфоепічно, уточнюючи лексичне значення незрозумілих слів. (У другому рядку "іменник" перетворюється на "слово-прикметник" - м'ята - м'ятна, тому після прикметника стоїть прямокутник як умовне позначення слова, для якого треба підібрати "слово-предмет", наприклад, м'ята - м'ятна цукерка)

Після читання вчитель пропонує виконати таке завдання:

У: Прочитайте слова, у яких літера “т” означає лише м'який приголосний звук.

Д: "качка,", тому що після літери "т" стоїть буква "я", яка вказує на м'якість попереднього приголосного

Д: "метил", тому що після букви "т" стоїть буква "і", яка вказує на м'якість попереднього приголосного

У: У яких словах літера "т" означає і м'який приголосний звук і твердий?

Д: "відмітив", "каченята"

У: Молодці!

VIII. Читання тексту

У: Омут – глибока яма на дні річки чи озера.

Літній ранок. Малі каченята біля темного виру. Чимало таємниць він таїть. Те-то тягне каченят пірнати. Нир, пір, пір! А там мул, каламут і таємниці немає.

Усі читають дзижчим читанням, потім читає один учень.

У: Знайдіть і прочитайте пропозицію, в якій пояснено, чому каченята опинилися біля темного виру

Д: Чимало таємниць він таїть

У: Що побачили каченята у вирі?

Учні знаходять у тексті відповідь на це запитання, потім читають

Д: А там мул, каламут і таємниці немає.

У: Якщо в вирі не було таємниці, то, можливо, і не треба було каченят пірнати?

Д: Їм було цікаво дізнатися, що знаходиться у вирі. Вони ж маленькі та цікаві. Якби каченята не пірнули, то вони не впізнали, що там є.

У: Звичайно, відкрити нове для себе може кожен, якщо не боятиметься робити крок уперед у невідомість.

IX. Підсумок уроку

У: Що ви дізналися нового для себе?

Д: Літера “т” позначає приголосний глухий твердий звук [т] та м'який [т’]

Значення нових слів.

У: Дякую за урок.


ПОЗНАЧЕННЯ ДВОХ ЗВУКІВ [й'], [о] ОДНІЙ ЛІТЕРАЮЁ

Цілі: познайомити учнів з функцією літери «е» позначати два звуки [й'о] у певних позиціях: на початку слова та після голосних у слові; вправляти у читанні слів із літерою «е»; закріплювати знання умовного позначення дзвінкого, глухого, твердого та м'якого приголосних звуків; вчити акцентованого вимови приголосних звуків на основі однорівневих моделей слів; формувати вміння читати речення як щодо закінчені за змістом структурні одиниці; розвивати фонематичний слух та культуру звуковимови; виховувати любов до тварин.

Заплановані результати:

Предметні : знати та пояснювати функцію літери "е" позначати два звуки на початку слова і після голосних; виконувати складове та орфоепічне читання звукової та буквеної схем слова.

Особистісні УУД

Регулятивні УУД

Пізнавальні УУД

Комунікативні УУД

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Психологічний настрій на роботу Бажаю удачі

ІІ. АТЗ

Вибудовування ланцюжкамова-пропозиція - слово - звук

Гра "Голосний - приголосний" Діти сигнальними картками (синій - червоний) показують якась буква.

Робота за складовою таблицею.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

– Відгадайте загадку.

Ось голки та шпильки

Вилазять з-під лави,

На мене вони дивляться,

Молоко вони хочуть.(Їжачок.)

– Яку букву пишемо на початку цього слова?

- Хто здогадався, якатема нашого уроку? (буква Е)

IV. Літери Е

Відкриємо підручник на с.39.

Розгляньте літери Ей

Е – погляньте самі,

Літера з крапками-очима.

Відкриємо алфавіт і знайдемо букву е.

Яка буква над буквою Е, нижче за букву Е?

IV. Звуковий аналіз слів на основі дворівневих моделей
(С. 39).

Хлопці у лівому кутку розгляньте моделі. Що ми можемо про них сказати?

Літера Е виконує дві роботи.

Визначимо цілі уроку. ( Дізнатися, яку роботу виконує буква е, які звуки позначає, навчитися читати слова з буквою Ё)

– Розгляньте ілюстрації у підручнику.

– Хто зображений зліва?

- Риба названа "йорж" через свої колючі плавці, що стирчать в різні боки.

Звідси слово «йоршистий», тобто «колючий», «задиристий».

Йоршем і щіточку назвали – кругленьку, йоржисту – для миття, наприклад, молочних пляшок.

– Прочитайте слово «йорж» за складами та орфоепічно.

- На якому місці в слові стоїть літера "е"?

– Скільки у словізвуків?

– Скільки у слові літер?

(Літера «е» означає два звуки – [й'о].)

(На початку слова.)

– Що зображено праворуч?(Буек).

Буек – сигнальний поплавець на річці для позначення межі чогось (наприклад, мілини, ділянки, дозволеної для купання.)

– Прочитайте слово«буек» за складами та орфоепічно.

– Поясніть, що означає слово «буек».

– На якому місці у словістоїть літера «е»? Після якої літери стоїть літера "е"?(Після іншого голосного.)

– Скільки у слові звуків?

– Скільки у слові літер?

– Яка літера означає два звуки?(Літера «е» означає два звуки – [й'о] – після іншої голосної літери.)

– Коли літера «е» означає два звуки?(На початку слова та після іншої голосної літери.)

Висновок:

Літера «е» означає два звуки [й'], [про] на початку слова, після іншої голосної літери.

Фізкультхвилинка

VI. Вправа у читанні складів, слів, речень (с. 39).

Читання слів та речень.

Робота із схемою пропозиції.

– Розгляньте ілюстрацію у книзі. Хто тут намальований?

– Що робить дівчинка?

– Що робить хлопчик?

– Проаналізуйте схему-модель речення у підручнику. Скільки у ньому слів?

– Що ви можете сказати про перше слово речення?(Це слово-помічник.)

– Складіть пропозиції щодо даної схеми, використовуючи ілюстрацію у книзі.

На столі лежать лимони.

Маша має черепашку.

У Михайла багато лимонів.

Фізкультхвилинка

VII. Читання тексту.

1. Читання тексту дітьми, що читають.

ЇЖИК І ЙОРШИК

Всі звірі лягли спати на зиму, і їжачки лягли в норі під ялинкою. А маленькому їжачку не спиться.

– Мам! Що це ми все спимо та спимо... Можна, я схожу до свого друга йоржика?

– Та ти що? Замерзнеш ще. Спи!

Лежав-лежав їжачок, ерзал-йор зал, дочекався, поки мама заснула, і виліз із нори. Виліз і здивувався. Все білим-біло, і сніг на ялинках то на курча схожий, то на їжачка і навіть на йоржика!

– Ой, як чудово! А йоржик сидить у річці, нічого цього не бачить!

Прибіг до річки, а замість річки – один лід, і ополонка посередині.

- Йорш, а йорж! Я чогось бачив! Ну, йорж!

Довго кликав їжачок, замерз весь. Нарешті виплив заспаний йорж:

- Ну, чого кричиш, спати не даєш?

- А хіба ви теж спите?

– Ще як. До самої весни. Ішов би і ти, га?

Затрусив їжачок додому, в теплу нору. Замерз увесь, з'їв меду, щоб не захворіти, і заліг спати до весни.

Г. Юдін

VIII. Підсумок уроку.

-Згадайте, які цілі ставили на початку уроку? Чи досягли їх?

– Які звуки означає буква «е»?

– Коли літера «е» означає два звуки?

Рефлексія "Казкове дерево"


ЛІТЕРА Є - ПОКАЗНИК М'ЯКОСТІ
ЗГОДНИХ ЗВУКІВ. ЛІТЕРИ
Е, е

Цілі: розкрити функцію букви «е» як показник м'якості приголосних звуків; вправляти у читанні слів із літерою «е»; вчити читати слова за складами та орфоепічно; формувати вміння читати речення як щодо закінчені за змістом структурні одиниці; розвивати фонематичний слух та культуру звуковимови; виховувати культуру навчальної праці.

Заплановані результати:

Предметні : знати спосіб позначення м'якості приголосних звуків за допомогою літери "е"; пояснювати функцію букви "е" позначати два звуки на початку слова та після голосних; виконувати складове та орфоепічне читання звукової та буквеної схем слова.

Особистісні УУД : у запропонованих педагогом ситуаціях спілкування та співробітництва, робити вибір, як вчинити.

Регулятивні УУД: розрізняти спосіб та результат дії; ухвалення практичного завдання.

Пізнавальні УУД: використовувати найпростіші таблиці та схеми для вирішення конкретних мовних завдань; виділяти суттєву інформацію з невеликих текстів, що читаються.

Комунікативні УУД: донести свою позицію до інших; оформляти свою думку в мовленні; слухати та розуміти мову інших.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Психологічний настрій на роботу "Посмішка"

ІІ. Робота за складовою таблицею.

Прочитаємо голосні літери.

Які голосні літери можуть означати два звуки?

Які звуки означає буква "я"? "е"?

Читання складів.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

- Що найбільше любить ведмідь?(Мед.)

- На що перетворюється вода взимку?(Льод.)

– Проаналізуйте слова «мед» та «лід».

- Після якої літери стоїть літера "е"?(Після згоди.)

– Сьогодні на уроці ми дізнаємося, яку роль виконує літера «йо» після приголосного.

Вправа у читанні складів (с. 40).склади винести на дошку

– Порівняйте склади у кожному стовпчику. Чим вони схожі? Чим відрізняються?

Назвіть голосні у першому стовпчику. Яку другу роботу виконують ці голосні?

– Як вимовляються згодні у першому стовпчику?(Згідні тверді.)

Прочитаємо склади у першому стовпчику.

А тепер прочитаємо звукобуквену модель під цими складами. Спочатку читаємо звукову схему – модель (простягаючи звуки). Читаємо буквену схему слова (за складами, цілим словом).

Назвіть голосні у другому стовпчику. Яку другу роботу виконують ці голосні?

– Як вимовляються згодні у другому стовпчику?(Згідні м'які.)

Прочитаємо звукобуквену модель нижче. Читаємо звукову модель - простягаємо кожен звук.

Прочитаємо буквену модель за складами, цілим словом.

– Який звук означає буква «л»?(М'який приголосний звук.)

- Яка голосна буква показує м'якість попереднього приголосного?

- Який звук позначає літера "йо" після приголосного?(Звук «про».)

Яку ж другу роботу виконує літера "?"? Що вона означає?

Висновок: літера «е» після приголосного позначає звук [о і вказує, що стоїть попереду (попередній) приголосний м'який.

Прочитаємо склади у другому стовпчику.

Читання складів:

моноло рома на лара

мене ле ро ре мя ня ля ря

IV. Читання складів та слів за підручником (с. 40).

Після читання учні пояснюють значення слів.

Намів - дуже багато крейда.

Орел - хижий великий птах. Орел у переносному значенні – символ сили, пильності, прозорливості, шляхетності.

– Прочитайте слова, які завжди треба писати із великої літери.

Фізкультхвилинка

V. Читання речень.

– Прочитайте текст у підручнику.

– Що робив Льоня?

– Ким працює Наум?

- Як звати маму?

- Хто має няню?

- Як звати няню?

Фізкультхвилинка

VII. Фронтальна робота

Читання з дошки:

йор їв ре ле

ес він се не

– Коли літера «е» означає один звук?

– Коли літера «е» означає два звуки?

Гра «Назви дитинчата».

тигр – … (тигреня) слон – … (слоненя)

гусь – … (гусеня) лев – … (левеня)

лось – … (лисеня) лисиця – … (лисеня)

VIII. Підсумок уроку.

- Яку роль виконує буква «е» у слові після приголосного?

– Коли літера «е» означає два звуки?

Рефлексія "Світлофор"