Відкритий урок з баяну в музичній школі. Тема уроку: Освоєння клавіатури інструменту, розвиток технічних навичок та творчих здібностей на уроці спеціальності

Мета уроку:формування понять про основні штрихи.

Тип уроку:комбінований (повторення пройденого, здобуття нових знань, закріплення нових ЗУН).

Для досягнення мети планувалося вирішити такі завдання:

  • Навчальні: формування слухових уявлень про штрихи (легато, нон легато, стаккато); формування та закріплення ігрових навичок для виконання основних штрихів.
  • Виховні: виховання вдумливого ставлення до занять, культури виконання, естетичного смаку
  • Розвиваючі: розвиток музичного слуху, почуття ритму, образного мислення

Наочний матеріал для уроку.

1. Зображення суцільної лінії, пунктирної, графічне легато (гуртки стикаються між собою, але не напливають один на одного), нон легато (гуртки знаходяться на невеликій відстані один від одного), графічне стакато (крапки).

2. Репродукції картин Ж. Сера, П. Сіньяка, І. Шишкіна.

3. Асоціативний ряд як презентації.

4. Музичні приклади: Хор мисливців з опери К.М. Вебера "Чарівний стрілець", бразильський народний танець "Самбалеле", М. Качурбіна "Ведмедик з лялькою", Л. Бекман "Ялинка".

План уроку

1. Привітання. - 30 с.

2. Налаштування. - 30 с.

3. Розминка. (Гама до мажор правою, лівою рукою – нон легато; правою рукою “Я сиджу, навчаю”- легато; правою рукою терції до мажорнон легато).- 2 м.

4. Поняття штриха. - 2 м.

5. Гра в ансамблі. (Марш; творче завдання; показ викладача). - 5-7 м.

6. Закріплення штриха легато. (Спів; "Ходить кіт по горі" - робота над якістю виконання). 5-7 м.

7. Асоціативний ряд. - 3 м.

8. Фіз.хвилинка. ("Здрасті, здрасте"; "Ведмедик з лялькою" - рух під музику).-2 м.

9. Штрих стаккато - формування ігрових навичок. (Дощик; Конячка).-10 м.

10. Закріплення досвіду. (Ансамбль "Шість каченят").-3 м.

11. Підбиття підсумків. (Штрихи, як художньої виразності).- 3 м.

12. Домашнє завдання –1 м

Хід уроку

Привіт, Таня та шановні викладачі! Таня, це наш перший відкритий урок, бажаю тобі бути активною та уважною, щоб робота стала цікавою та плідною.

Тема уроку – освоєння основних штрихів на початковому етапі навчання. Починаємо ми традиційно з розминки, зіграємо гаму ДО мажор у характері маршу. (правою та лівою рукою окремо); терції (правою рукою). Наступна вправа - "Я сиджу, навчаю" (правою рукою).

Ти грала двома способами, ноти звучали то окремо, то складно, співуче. Тобі вже знайоме поняття зв'язкової гри, це - (відповідь учениці), а грати окремо, не зв'язково називається - (відповідь). Повинна тобі повідомити, що легато та нон легато-це штрихи. Штрихи – це характер видобутого звуку. Можна сміливо сказати, що штрих і результат дії виконавця. Таня, як ти гадаєш, чому якусь музику ми граємо наспівно, на легато, а для іншої краще підходить штрих нон легато? Чи може все грати однаково? (Відповідь). Так, ти маєш рацію. Музика дуже різноманітна, кожна має свій характер, як кожна людина. А штрихи тісно пов'язані із цим характером, допомагають його розкрити, передають настрій музики. Слово "штрих" у перекладі з німецької - риса. Яка риса (лінія) на твій погляд відповідає легато, яка нон легато? (Наочний матеріал). (Відповідь). Правильно, легато можна зобразити довгою лінією, а пунктирною – нон легато. Для нас правильніше зобразити звуки ось так (наочний матеріал): кружечки - графічне легато (гуртки стикаються між собою, але не напливають один на одного), нон легато (гуртки знаходяться на невеликій відстані один від одного). Чим відрізняються ці зображення? (Відповідь). Також відбувається у музиці, звучання нон легато-это невеликі відстані, цезури між нотами. Знаєш, багато маршів виконуються штрихом нон легато, під нього зручно крокувати. Пропоную тобі написати невеликий марш на ці слова. (Підбір мелодії на заданий текст: "Раз, два, будуйся в ряд. Раз, два, на парад!"). Пальчики активно беруть ноти, як би крокують клавіатурою, ми передаємо бадьорий характер, солдати піднімають ноги. Ще нон легато може звучати так: (викладач виконує уривок хору Мисливців з опери “Чарівний стрілець” К.М. Вебера; епізод бразильського танцю “Самбалеле”). Подібна танцювальна музика звучить на бразильських карнавалах, коли ти бачила карнавал? Це дуже яскрава хода з веселими піснями та танцями. У Бразилії це свято триває кілька днів. А в тебе є улюблене свято? (Відповідь). Давай ми з тобою заспіваємо найпопулярнішу новорічну пісню, ти її дізнаєшся про звуки вступу. (Співаємо "У лісі народилася ялинка", акомпанує викладач).

Скажи, будь ласка, що ти робила зі звуками під час співу? (Відповідь), тобто ти виконувала на легаті. У пісенній (вокальній) музиці переважно застосовується цей штрих. У нас з тобою є пісня, "Ходить кіт по горі", ми її зіграємо, але спочатку прочитай до неї слова. (Учениця читає, з'ясовуємо, що це колискова). Таня, який стан, настрій ти маєш передати? (Відповідь). Грати потрібно співуче, значить штрихом? (Відповідь).

(Працюємо над п'єсою: штрих легато, зміна хутра, відтінки).

Як ти думаєш, щось зміниться, якщо зіграєш нон легато? Послухай, що вийде. (Грає нон легато; міркування). Так, зникла наспівність, плавність, кіт із ласкавого перетворився на задиристого, він швидше розбудить, ніж укачає. Змінився характер пісні. Давай ми повернемо її призначення колисковою та зіграємо виразно. (Даємо оцінку виконання).

Хочу показати тобі кілька ілюстрацій, твоє завдання визначити якісь образи, лінії пов'язані зі штрихом легато, розкривають його зміст, за твоїми відчуттями. (Асоціативний ряд-перегляд, міркування, короткі висновки).

А зараз пропоную фіз. хвилинку. Проведемо ритмічну розминку "Здрасте, здрасте". (Виконаються у формі діалогу, з рухами, що ілюструють текст за змістом, кожному стилю відповідає своя тривалість, інтонаційно забарвлюємо):

Здрасту, здрасту, ми на вас чекаємо!

Намочило нас дощем.

Де ж ваша парасолька?

Втратили...

Де галоші?

Кіт забрав...

Де рукавички?

З'їв пес!

Це, гості, не біда, заходьте у ворота, піднімайтесь на поріг, до нас на святковий пиріг!

Розминка продовжується. Пропоную тобі виконати рухи під найвідомішу польку "Ведмедик з лялькою", можна використовувати бубон. (Руху під музику, акомпанує викладач).

Дякую, молодець! Скажи, який характер музики, що прозвучала? (Відповідь). А ти звернула увагу, як звучали ноти, складно чи окремо? (Показати на інструменті). (Відповідь). Так, звуки виконувались коротко, чітко, передаючи легкі підскоки, полька так і танцює на невеликих підскоках. Твої удари по бубну теж були чіткі та легкі. Таня, а як би ти зобразила краплі дощу? Сідай за інструмент, фантазуватимеш. (Учениця виконує, викладач гармонізує). Крапельки падають легко, між кожною крапелькою є момент паузи, слухай. Таке чітке, легке звучання називається – стаккато, цей штрих, у перекладі з італійської означає гостро, уривчасто. Стаккато, як та інші штрихи, служить передачі характеру музики. Давай ми повчимося витягувати ноти на стакато. (Робота над дитячою піснею "Кінька" - правою рукою; лівою рукою на акордах; правою рукою в терцію - кистеве стакато). Можеш відрізнити на слух, чим відрізняється стаккато від нон легато? (Показ; відповідь учениці). Звуки коротші, відстань між ними більша, графічно можна зобразити стаккато точками.

Сьогодні ти познайомилася з новим штрихом, ми закріпимо його, виконавши знайому тобі пісеньку "Шість каченят", подивися, які ноти ти гратимеш так, приготувалися (гра в ансамблі). Таня, назви відомі тобі штрихи (відповідь). Штрихи - це засіб художньої виразності, вони використовуються у музиці, а й інших видах мистецтва. Наприклад, балерина виконує плавні рухи руками, це буде - (відповідь), а стрибки на пуантах - (відповідь). Ти пам'ятаєш, як перекладається слово штрих? (Відповідь), правильно, тому без штрихів точно не обійтися в образотворчому мистецтві, там різних ліній безліч. Наприкінці 19 століття у Франції жили художники, які створювали свої картини одними точками, цих художників назвали пуантилістами. Пропоную тобі познайомитись із таким зразком. (Перегляд ілюстрацій, картини Сера, Сіньяка). Для передачі загального настрою картини художник використовує і густий мазок, і легкі штрихи. (Пейзажі Шишкіна). Як ти думаєш, навіщо ми знайомимося зі штрихами і освоюємо їхнє виконання? (Відповідь). Щоб ти як художник могла звуками написати музичний образ, висловити настрій музики.

Дякую за роботу на уроці; домашнє завдання буде таким: за допомогою відомих тобі штрихів намалювати квітку, метелика або дерево, а може тобі захочеться зобразити цілий пейзаж. Бажаю успіху! Наш урок добіг кінця, за хорошу роботу тобі можна поставити позначку п'ять. До побачення!

Муніципальний казенний навчальний заклад додаткового

освіти дітей «Більшецаринська дитяча школа мистецтв»

План – конспект уроку за спеціальністю «Баян»

Тема: "Освоєння клавіатури на інструменті, розвиток технічних навичок та творчих здібностей на уроці спеціальності".

Викладач: Малихіна О.В.

п.Великий-Царин 2014р

Освоєння клавіатури інструменту, розвиток технічних

навичок та творчих здібностей на уроці спеціальності

План-конспект відкритого уроку у класі баяна

Студент: Гуськова Настя вік 9 років, клас 1.

Тема уроку:Освоєння клавіатури інструменту, розвиток технічних навичок та творчих здібностей на уроці спеціальності.
Тип уроку:комбінований.
Мета уроку:Формування виконавських та розвиток технічних навичок гри на інструменті.
Завдання уроку:
1. Навчальні:узагальнити та поглибити знання учня, сформувати навичку вертикального переміщення третього пальця по другому ряду лівої клавіатури.
2. Розвиваючі:розвиток уваги, музичного слуху під час гри на інструменті, технічних навичок виконавства, творчих здібностей.
3. Виховують:прищеплення інтересу та любові до музичного мистецтва.
4. Здоров'язберігаючі:правильна посадка, положення рук, встановлення інструменту.
Форма уроку:індивідуальна.
Технічні засоби:Баян для учня, баян для педагога, пульт, стіл, стільці, ноти, робочий зошит учня, наочні посібники.
Репертуарний план уроку:
1. Позиційні вправи.
2. Гамма до мажор, арпеджіо.
3. Р.М.П. «Волошка», Р.Н.П. «Не літай, соловей»
4. С. Скворцов. "Етюд".
5. Р. Бажилін. Сонячний дощ (гра під фонограму).
Структура уроку:
З перших уроків учень привчається грати, не зважаючи на клавіатуру. Перед початком виконання пісеньки необхідно встановити пальці на клавіші: до – другий палець, ми – третій, фа – четвертий.
Традиційна постановка передбачає використання первісного принципу аплікатури, яка закріплює за кожним вертикальним рядом певний палець – «господар». У разі постановка правої руки більш фіксована, оскільки перший палець, перебуваючи за грифом, сприяє утримування руки у певному положенні. Це дозволяє учневі краще відчувати саму клавішу, що забезпечує стійкість положення кисті. Необхідно пам'ятати, що потрібно тримати відкритим «віконце», тобто отвір між внутрішньою частиною кисті та грифом. При роботі на правій клавіатурі контролюється мінімальне вагове навантаження для подолання опору «пружинки» та внутрішнє скидання м'язових зусиль пальця в момент виходу з клавіатури. Після закінчення вправи необхідно звільнити руку: скидання вниз, невеликі махові рухи пензлем.
Положення лівої руки під час гри правою: «п'яточкою», тобто. основою долоні, ліва рука розташовується на краю кришки лівого напівкорпусу, пензель знаходиться над клавіатурою; подушечки пальців краще розташувати на корпусі за допоміжним поряд. Таке становище привчає ліву руку до правильної постановки, сприяє роботі необхідних м'язів.
Освоєння основ мехознавства, вилучення довгих звуків, виконується з слуху, без нот, на показ педагога. Педагог звертає увагу на рівність міхознавства, якість звуковидобування, неприпустимість прогину пальців, відчуття трьох точок опори, необхідних для контакту з лівим напівкорпусом, а також наявність точки упору інструменту у внутрішню частину стегна правої ноги під час хутра в стиск.
Вироблення почуття, відчутних відчуттів, вміння знаходити потрібні клавіші та порівнювати м'язові зусилля з пружністю клавіш, не допускаючи надмірного тиску та прогину суглобів, зберігати контроль над правильним положенням лівої руки.
Освоєння навички вертикального переміщення третього пальця по другому ряду лівої клавіатури, виконується за слухом, показом педагога. Перед початком гри необхідно чотири пальці розмістити на другому ряду лівої клавіатури, на клавіші сіль – розмістити другий палець, на до – третій, фа – четвертий, на чорної – п'ятий палець. Вправа виконується третім пальцем, інші, що не грають пальці - це «дружна сімейка», піднімати їх не слід. Пензель зміщується вгору або вниз при незмінному положенні пальців.

При ознайомленні з новим твором існує певна методика розучування:
1. Педагог читає пісні.
2. Педагог грає мелодію пісні правою рукою та одночасно співає.
3. Педагог та учень співають разом під звучання мелодії на інструменті.
4. Учень співає пісеньку під гру педагога.
5. Учень співає і водночас проковтує ритмічний малюнок.
6. Педагог грає та співає з учнем пісеньку, називаючи ноти.
7. Педагог грає та співає пісню, разом із учнем визначаючи місце зміни хутра – по вдиху між фразами.
8. Учень грає пісеньку кілька разів, різними варіантами виконання: грати та одночасно співати мелодію зі словами, грати та співати, називаючи ноти, грати мелодію без слів.
Велика увага на уроці приділяється слуханню музики. Виконання педагогом підібраних слухання п'єс виховує музичний смак учня, прищеплює певну манеру виконання, розширює кругозір, різноманітність репертуару. Слухання творів супроводжують бесіди – діалоги про характер, зміст, виразні засоби прослуховуваної п'єси. Виконання музики вчителем має бути взірцем для учня.
Гра в ансамблі має входити до плану кожного уроку. Спільне музикування сприяє розвитку почуття ритму, збагачує гармонійний слух, розвиває навички читання з аркуша. Вчитель та учень під час гри – одне ціле, це зближує їх, благотворно позначається на взаєминах.
На уроці ведеться робота із магнітофоном. Ця методична «родзинка» дуже подобається дітям. Гра під фонограму розвиває вміння слухати та чути. Виховує у виконавця ритмічну дисципліну, відчуття темпу, виконавської виразності.

Хід уроку:
1. Гра позиційних вправ. На початковому етапі навчання для вироблення у учня первинних рухових навичок необхідні спеціальні вправи, які готують його до виконання технічних завдань. Звернути увагу на посадку учня, становище рук, ніг, встановлення інструменту.
2. Гра гами до мажор цілими, половинними, четвертними, восьмими тривалостями з рахунком вголос різними штрихами, арпеджіо.
3. Програвання вивчених раніше п'єс, вказуючи на недоліки та переваги: ​​Р.Н.П. «Волошка», Р.Н.П. "Не літай соловей".
4. Успішний розвиток техніки неможливий без роботи над етюдами. С. Скворцов "Етюд". Робота над точністю аплікатури, зміною хутра.
5. Проведення фізкультхвилинки.
"Шалтай-болтай". Вправа виконується стоячи. Підняти обидві руки вгору і кинути їх униз, злегка нахиливши тулуб вперед. Руки розгойдуються за інерцією, в той же час вимовляються слова: "шалтай-болтай".
«Солдатик і ведмежа» виконується сидячи на стільці. За командою «Солдатик» випрямити спину та сидіти нерухомо, як олов'яний солдатик. За командою «Ведмедик» розслабити, округлити спину, як у м'якого товстенького ведмежа.
Аналіз уроку:
Результат уроку показав, що завдання, поставлені викладачем, були розкриті:
- чіткість та ясність поставлених завдань.
- Різноманітний музичний матеріал, що сприяє розвитку творчих здібностей дитини.
- Створення образного ряду (образні порівняння, асоціації).
- Активізація слухового контролю.
- Розвиток мислення (гра в ансамблі).
- Подання теоретичних понять у контексті музичного образу.
- Самоаналіз учням творів, що виконуються.

7. Домашнє завдання.
8. Позначка.
Використовувана література:

1. Г.І. Крилова. "Абетка маленького баяніста", частина 1, частина 2.
2. Д. Самойлов. Хрестоматія баяніста, 1-3 кл.
3. В. Семенов. "Сучасна школа гри на баяні".
4. Д. Самойлов. "15 уроків гри на баяні".
5. П. Серотюк. "Хочу бути баяністом".

Методична розробка відкритого уроку

за фахом баян із учням 1-го класу.

Виконала:Масленікова Т.В.,

викладач за класом баяна, акордеону МОУ ДОД «Козьмодем'янська дитяча школа мистецтв ім. А.Я. Ешпая», м. Козьмодем'янськ, Республіка Марій Ел.

Тема уроку: Розвиток технічних навичок учнів-баяністів у дитячій школі мистецтв.

Тип уроку: комбінований.

Цілі та завдання уроку:

    Освітні: сформувати, узагальнити та поглибити знання учня з основами роботи над виконавською технікою.

    Розвиваючі: розвиток естетичного смаку, розвиток образного мислення, музично – виконавський та ідейно – художній розвиток.

    Виховні: виховання у учня уваги, цілеспрямованості та наполегливості в оволодінні прийомами та навичками гри на інструменті, вміння аналізувати свій виступ.

    Здоров'язберігаючі: правильна посадка, положення рук, установка інструменту.

Форма уроку: індивідуальна.

Методи: гра на інструменті, бесіда, спостереження, демонстрація відео, ігрові методи.

Реалізовані педагогічні технології: художні, інформаційно-комп'ютерні.

Обладнання: музичний інструмент (баян), нотна література, дидактичний матеріал (картки), комп'ютер.

Використовувана література:

1. В. Семенов «Сучасна школа гри на баяні».

2. Д. Самойлов «Хрестоматія баяніста 1-3 кл.»

3. Ю. Акімов, В. Грачов «Хрестоматія баяніста 1-2кл.»

4. Складання та виконавська редакція Ф.Бушуєва, С Павіна «Хрестоматія баяніста 1-2 кл. для дитячих музичних шкіл».

Репертуарний план уроку:

1. Позиційні вправи.

2. Гамма до мажор, арпеджіо, акорди.

3. Р.М.П. «Волошка», р.н.п. «Не літай, соловей», М. Красьов «Маленька ялинка».

4. К. Черні «Етюд».

5. Л. Кніппер «Полюшко-поле».

6. Оцінка за урок, домашнє завдання.

Структура уроку.

    Організаційний момент. Подання учня та кола завдань, що стоять перед ним.

    Основна частина:

Вступне слово педагога: «Техніка, у сенсі слова - засіб передачі художнього змісту творів. У вузькому значенні це гранична точність, швидкість пальців, координація рухів. На початковому етапі навчання для вироблення у учня первинних рухових навичок необхідні спеціальні вправи, які готують його до виконання технічних завдань».

2.1 Гра позиційних вправ. Звернути увагу на посадку учня, становище рук, ніг, встановлення інструменту.

Педагог: "Баянная техніка будується на типових формулах: гами, арпеджіо, акорди".

      Гра гами до мажор цілими, половинними, четвертними, восьмими тривалостями з рахунком вголос різними штрихами, арпеджіо, акорди.

      Перевірка домашнього завдання .

Програвання вивчених раніше п'єс, вказуючи на недоліки та переваги: ​​р.н.п. «Волошка», р.н.п. «Не літай, соловей», М. Красьов «Маленька ялинка».

Педагог: «Успішний розвиток техніки неможливий без роботи над етюдами».

2.4. К.Черні «Етюд». Подолання технічно складного місця, точна аплікація, зміна хутра.

2.5. Проведення фізкультхвилинки. Гра "Петрушка". Вихідне становище: руки опущені, розслаблені. Одночасно струшуванням рук та ніг досягти розслаблення м'язів до відчуття тепла. Гра з ритмічними картками. Проплескування ритму, зображеного на картках.

2.5. Л.Кніппер «Полюшко – поле». Розмова про життя та творчість композитора . Перегляд фотографій композитора на комп'ютері. Розмова про пісню «Полюшко-поле». Це радянська пісня про героїв Червоної армії, яка завдяки своїй популярності вважається народною. Тим часом пісня має авторів: муз. Л.Кніппер, автор слів – поет В.М.Гусєв. Вона була написана у 1933 році. Мелодія лягла в основу 4-ої симфонії Л. Кніппера «Поема про бійця - комсомольця», стала лейтмотивом цього твору. Історія створення пісні.

2.6 Робота над текстом, характером та аплікатурою.

Спочатку виконується твір цілком, щоб зрозуміти які з напрацьованих педагогом завдань, що реалізувалися. Після програвання стає ясно, що через неправильну зміну хутра обривається музична фраза, внаслідок чого відсутнє виразне інтонування.

Робота над хутром. У процесі навчання важливо навчитися свідомо та грамотно визначати моменти зміни напряму хутра. На початковому етапі навчання зміну руху хутра слід робити після зняття пальців, у нотних збірниках у тексті знаходяться відповідні знаки, що визначають точну зміну хутра, їх потрібно дотримуватись. Кожну фразу педагог просить підбивати на момент кульмінації. Щоб полегшити завдання, учень грає окремо кожною рукою, приділяє увагу зміні хутра. Після успішно зробленої роботи ускладнимо завдання, граючи твір двома руками разом. Педагог просить учня самому визначити рівень його виконання та проаналізувати. Перед учнем ставиться завдання: "Давай уявимо, що ми на сцені, спробуй зіграти, як на концерті". Педагог хвалить учня за старання, що було докладено на вирішення поставлених завдань.

    Підбиття підсумків, аналіз.

    Домашнє завдання.

    Позначка.

Гуцул Олена Анатоліївна
Посада:викладач за класом баяна
Навчальний заклад:МКОУДО "Катав-Іванівська ДШМ"
Населений пункт:місто Катав-Іванівськ, Челябінська область
Найменування матеріалу:Відкритий урок
Тема:"Початковий етап навчання у класі баяна"
Дата публікації: 13.10.2016
Розділ:додаткова освіта

Відкритий урок викладача класу баяна Гуцул Є.А.

(предмет: спеціальність)
Учень: Кирпиченко Кирило, вік 7 років, клас 1 (7к.о.)
Тема уроку:
Постановка та розвиток виконавського апарату, формування посадки, освоєння клавіатури інструменту, розвиток технічних навичок та творчих здібностей на уроці спеціальності.
Тип уроку:
комбінований.
Мета уроку:
Формування виконавських та розвиток технічних навичок гри на інструменті.
Завдання уроку:
1. Навчальна: узагальнити та поглибити теоретичні знання учня, сформувати навичку вільного переміщення правої руки правою клавіатурою. 2. Розвиваюча: розвиток уваги, музичного слуху під час гри на інструменті, технічних навичок виконавства, творчих здібностей. 3. Виховує: прищеплення інтересу та любові до музичного мистецтва. 4. Здоров'язберігаюча: правильна посадка, положення рук, установка інструменту.
Форма уроку:
індивідуальна.
Технічні засоби:
Баян для учня, баян для педагога, пульт, стіл, стільці, ноти.
Репертуарний план уроку:
1. Пальчикові вправи: розвиток незалежності пальців «Теремки», «Братці»; розвиток еластичності м'язів "Тягни-штовхай", "Заводні машинки" і т.д. 2. Гамма до мажор різними тривалостями. 3. Д.П. «Волошка», Шплатова «Бобік», Д.П. "Барабанщик", Д.п. Дощ 4. Вправи для гри двома руками (акомпанемент з мажорними акордами) 5. Р.н.п. "Як під гіркою, під горою", Р.М.П. «Барашечки» (окремо кожною рукою)
Структура уроку:
Формування виконавського ігрового апарату: викладач разом із учням робить пальчиковые вправи в розвитку незалежності пальців, в розвитку еластичності м'язів, в розвитку гнучкості пальців і пензля. Закріплення навичок постановки. З перших уроків учень привчається грати, не зважаючи на клавіатуру. Для полегшення орієнтації на правій клавіатурі робляться насічки на кнопках «До» (1ряд), «Фа» (3ряд), «Сіль» (2ряд). Перед початком виконання пісеньки учню необхідно встановити пальці на клавіші: до – другий палець, ми – третій, фа
- Четвертий. Використовувана 4-х пальцева аплікатура передбачає традиційну постановку, що закріплює за кожним вертикальним рядом певний палець - "господар". Завдяки тому, що перший палець правої руки знаходиться за грифом, постановка правої руки фіксована та сприяє утримуванню руки у певному положенні. Це дозволяє учневі краще відчувати саму клавішу, що забезпечує стійкість положення кисті. Але при цьому необхідно пам'ятати, що потрібно тримати відкритим отвір між внутрішньою частиною кисті та грифом, так зване віконце. Для закріплення цієї навички виконуємо вправи без звуку: вертикальне вільне ковзання всіх пальців по кожному ряду. Після закінчення вправи необхідно звільнити руку: скидання вниз, невеликі махові рухи пензлем. Освоєння основ мехознавства з прикладу гами до мажор. Педагог звертає увагу на рівність міхознавства, якість звуковидобування, неприпустимість прогину пальців, відчуття трьох точок опори, необхідних для контакту з лівим напівкорпусом, а також наявність точки упору інструменту у внутрішню частину стегна правої ноги під час хутра на стиск. Вироблення відчуття відчутних відчуттів, вміння знаходити потрібні клавіші та порівнювати м'язові зусилля з пружністю клавіш, не допускаючи надмірного тиску та прогину суглобів, зберігати контроль над правильним положенням правої руки. Ознайомлення з новим твором, використовуючи певний алгоритм навчання: 1. Педагог програє нову мелодію. 2. Учень називає розмір нової пісні, тривалості та прочитує ноти. 3. Учень співає (якщо пісенька зі словами) і водночас проплескує ритмічний малюнок. 4. Учень програє пісеньку з рахунком вголос окремо кожною рукою.
Хід уроку:
(Підготовчий етап) 1.Вступне слово викладача: подання учня, висвітлення теми уроку
.
2. Гра пальчикових вправ. На початковому етапі навчання для вироблення у учня первинних рухових навичок необхідні спеціальні вправи, які готують його до виконання технічних завдань. Учень разом із викладачем робить вправи в розвитку незалежності пальців:
«Теремки»
Долоні зімкнуті перед грудьми. Притиснувши кінчики вказівних пальців один до одного, максимально зігнути ці пальці так, щоб вони прогнулись у перших суглобах. Готовий теремок для Михайла Потапича! Другий теремок будуємо для його дружини Настасії Іванівни – згинаються притиснуті один до одного кінчиками шкідливі пальці.
Для маленького Мишко теремок будують безіменні пальчики, а для Машеньки – мізинчики.
«Братці»
Підняти руку, долоню випрямлена, пальці зімкнуті. Мізинець трохи похитується, потім повертається у вихідну позицію. (Захотів меншій прогулятися. Та нудно йому гуляти одному. Закликає він братика вдвох прогулятися) Убік відвести два, притиснутих один до одного пальця: мізинець і безіменний; затримати їх у цій позиції на 2-3 секунди. Мізинець і безіменний трохи похитуються, потім повертаються у вихідну позицію. (Та нудно їм гуляти двом. Звати братика втрьох прогулятися) Відвести вбік три притиснутих один до одного пальця: мізинець, безіменний і середній, затримати на 2-3 секунди. (Сумно старшим сидіти в хаті. Звати вони брати додому до себе.) Великий і вказівний пальці чотири рази з'єднуються кінчиками. Усі пальці з'єднуються в тріску, рука розслаблюється. Потім працює інша рука. Вправи на розвиток еластичності м'язів
«Тягни-штовхай»
Руки опущені донизу, тильні сторони долонь з'єднані. Вказівні пальці та середні пальці схрещуються з тими самими пальцями іншої руки; кінчики їх зчеплюються. Зчеплені пальці поперемінно рухаються вперед-назад. При повторенні гри зчіплюються середні та безіменні пальці. (Біжить Тяні-Товкай, поспішає, а з місця не зрушить.)
«Заводні машинки»


Гравці зчіплюють пальці рук у замок (не зчеплені лише великі пальці) і перетворюються на заводні машинки. Ключ – у руках ведучого. Ведучий "заводить" машинки трьома поворотами ключ. Вдих-і машини рушають з місця, зі звуком «ж-ж-ж!» Великі пальці починають крутитися один навколо одного, все швидше та швидше. Поки не закінчиться завод (доки вистачає дихання). Така гімнастика для рук є додатковим засобом для полегшення первинних навичок, а також допомагає зацікавити дитину, розвинути її творче мислення, увагу, вміння керувати своїм тілом.

3.Гра на інструменті. Викладач звертає увагу посадку учня, становище рук, ніг, установку інструменту, т.к. правильна посадка, постановка баяна та
рук забезпечує стійкість інструменту, свободу рухів кисті та пальців.
(контроль протягом уроку)
(Основний етап) 1. Гра гами до мажор. Учень програє гаму цілими, половинними та четвертними тривалостями з рахунком вголос. При грі цілими тривалостями зміна хутра здійснюється через ноту, половинними через дві ноти, чвертями через чотири ноти. Викладач здійснює контроль за плавним та рівним хутрознавством, а також звертає увагу на неприпустимість прогину пальців у першій фаланзі. 2. Програвання вивчених раніше п'єс, роблячи спільний аналіз із учням недоліків та переваг: Д.п. «Волошка» (програвання зі співом, характер спокійний, м'який) О.Шплатова «Бобик» (програвання зі співом, характер веселий, радісний) Д.п. «Барабанщик» (програвання зі співом, характер бадьорий, маршоподібний) Д.п. «Дощик» (програвання зі співом, характер веселий, легкий) Обговорення після програвання кожної пісеньки: чи вдалося передати характер, чи дотримано зміну хутра, аплікатуру, пальцеве замах, чи дотримано правильної посадки. 3. Освоєння акомпанементу з мажорними акордами. Гра вправ двома руками з мажорними акордами в акомпанементі. 4. Проведення фізкультхвилинки. "Шалтай-болтай". Вправа виконується стоячи. Підняти обидві руки вгору і кинути їх униз, злегка нахиливши тулуб вперед. Руки розгойдуються за інерцією, в той же час вимовляються слова: "шалтай-болтай". «Солдатик і ведмежа» виконується сидячи на стільці. За командою «Солдатик» випрямити спину та сидіти нерухомо, як олов'яний солдатик. За командою «Ведмедик» розслабити, округлити спину, як у м'якого товстенького ведмежа. 5. Розучування нових пісеньок: Р.М.П. "Як під гіркою, під горою" (програвання викладачем зі словами, визначення характеру, розмір, читання нот, програвання кожною рукою окремо); Р.М.П. "Барашечки" (програвання викладачем зі словами, визначення характеру, розмір, читання нот, програвання кожною рукою окремо). (заключний етап) 1.Отметка 2.Запис домашнього завдання.
Аналіз уроку:
Результат уроку показав, що завдання, поставлені викладачем, були всебічно
розкриті: - чіткість та ясність поставлених завдань. - Різноманітний музичний матеріал, що сприяє розвитку творчих здібностей дитини. - Створення образного ряду (образні порівняння, асоціації). - Активізація слухового контролю. - Подання теоретичних понять у контексті музичного образу. - Самоаналіз учням творів, що виконуються.  
Використовувана література:
1. О.Шплатова «Перша сходинка» 2. Д.Угринович «Баян, підготовча група» 3. В. Статівкін «Школа гри на виборно-готовому баяні». 4. Д. Самойлов. "Школа гри на баяні". 5.Є. Мушкін «Постановка та розвиток виконавського апарату баяніста»

Конспект відкритого уроку за спеціальністю баян на тему «Робота над художнім способом твору з прикладу Б.Н.П. «Перепілка», «Полюшко-поле» Л. Кніппера.

Голещіхіна Марина Олександрівна. Викладач за класом баян, МБОУ ДОД «Тасіївська дитяча музична школа»

Опис роботи:Розвиток в учня художнього образу під час гри на інструменті музичних творів – одне з найважливіших завдань педагога-музыканта. Працюючи над художнім чином музичного твору, основним завданням педагога є розвинути ряд здібностей в учня сприяють його «захопленості» під час гри. До них відносяться – творча уява та творча увага. Виховання творчої уяви має на меті розвиток його ясності, гнучкості, ініціативності. Здатність ясно, рельєфно уявити художній образ, характерна як виконавців, але й письменників, композиторів, художників. Пропоную до вашої уваги конспект уроку за спеціальністю баян на тему «Робота над художнім способом твору». У цьому конспекті представлені форми та методи роботи на уроках спеціальності з учнями молодших класів ДМШ з розкриття художнього образу твору на прикладі різнохарактерних п'єс.


Призначення:Даний конспект уроку може бути корисним викладачам спеціальності (баян, акордеон) музичних шкіл та шкіл мистецтв. Цей матеріал розрахований на учнів 1-2 класів ДМШ.

Тип уроку:відкритий
Форма роботи:індивідуальна
Тема уроку
– Робота над художнім способом твори з прикладу Б.Н.П. «Перепілка», «Полюшко-поле» Л. Кніппера
Мета уроку:Навчитися розкривати художній образ творів.
Завдання:
Освітня– дати визначення поняттю «художній образ твору»; навчити розкривати задум твору.
Виховна- Виховувати культуру виконання твору.
Розвиваюча- Розвинути вміння слухати і розуміти твор, що виконується, розвинути уяву, мислення, пам'ять, почуття ритму.

Хід уроку
Структура уроку складається з п'яти частин:
1 частина – організаційна;
2 частина – робота над новим матеріалом;
3 частина - закріплення вивченого матеріалу на уроці;
4 частина – результат уроку;
5частина - формулювання домашнього завдання.

1 частина – Організаційна
Підготовка ігрового апарату:
гра гам До, Сіль Мажор правою рукою різними штрихами: legato, staccato; арпеджіо, акорди правою рукою у повільному темпі;
гра гами До мажор лівою рукою;
гра гами До мажор двома руками.
аналіз домашньої роботи - усний звіт про виконану домашню роботу: які завдання було поставлено перед учням, що вдалося зробити, що не зовсім вийшло, чому? Які складнощі зустрілися під час виконання; перевірка домашнього завдання – цілісне відтворення п'єс двома руками «Полюшко-поле» Л. Кніппера та Б.Н.П. «Перепілка» з виконанням раніше поставлених завдань:
1.Виробляти зміни хутра у зазначених місцях нотного тексту;
2. точно виконувати аплікатурні вимоги – дотримуватися виставлених над нотними знаками пальців;
3. точно витримувати всі тривалості;
4.тримати єдиний темп виконання;
5. домогтися безперервної гри двома руками, при цьому точно дотримуючись нотного тексту.

2 частина – робота над розкриттям художнього твору
Постановка мети уроку– Щоб навчитися розкривати задум твори, тобто. художній образ, треба зрозуміти, що таке, і з допомогою яких засобів розкривається задум твори. Тому мета нашого уроку – вивести поняття «художній образ» і навчитися, використовуючи засоби музичної виразності, розкривати його.
Методи роботи над п'єсою Л. Кніппера «Полюшко-поле»
цілісне відтворення п'єси викладачем;
аналіз виконання: відповіді учня на питання педагога:
1.Як ти думаєш, про що цей твір? При діалозі можна використовувати картини, малюнки, що допомагають зрозуміти зміст твору.


2.Чи знаєш ти слова пісні?


3.что допомогло зрозуміти, що це твір? Які засоби музичної виразності використав композитор?
4. Який темп у цьому творі? Динаміка, штрихи, характер акомпанементу?
5.На скільки частин можна умовно поділити п'єсу? Що ми представили у першій частині, а що у другій? Як у музиці помітна ця зміна?


6. Спробуй пояснити, що таке «художній образ»?

Після відповідей учня на запитання слід розпочати роботу над художнім чином п'єси «Полюшко-поле».
Методи роботи
1.детальный показ педагога інструментом – програвання кожної партії окремо;
2.гра в ансамблі з педагогом;
3. робота над фразуванням: визначення кульмінації у кожній фразі, графічне зображення динаміки в нотах, співання мелодії, показ педагога на інструменті; метод гри-порівняння (порівняється гра педагога та учня, аналіз)
4. робота над ритмом: гра з рахунком вголос, прохлопування ритму кожної партії, робота над важкими ритмічними місцями;
5. робота над штрихами – домогтися у партії правої руки зв'язкової, плавної гри, а партії лівої руки – домогтися чіткості акомпанементу (гра окремими руками);
6. з'єднання двох частин: у першій частині художній образ – «іде піша колона», а в другій частині – «кіннота» (створенню такого образу сприяє зміна акомпанементу);
7. робота над єдиним темпом виконання – гра під метроном;
8.при виникненні труднощів при з'єднанні слід повернутися до роботи окремими руками уточнити нотний текст, аплікатуру, зміну хутра.

Методи роботи над Б.М.П. «Перепілка» аналогічні методам роботи над п'єсою Л. Кніппера «Полюшко-поле»



3 частина – Закріплення навичок, здобутих на уроці
Цілісне програвання п'єс учням двома руками з точним виконанням поставленого завдання – під час гри розкрити художній образ твору. Аналіз власного виконання із зазначенням позитивних та негативних сторін при грі п'єс.

4 частина - Підсумок уроку
Учень впорався з поставленими перед ним завданнями: постарався під час гри передати художній образ творів, навчився самостійно аналізувати власне виконання, знаходити помилки, труднощі у виконанні та шукати шляхи їх подолання. Учень зрозумів, що з того, щоб твір звучало, мало точно вивчити нотний текст, необхідно багато уваги приділяти роботі над динамікою, фразуванням, ритмом, штрихами, тобто. над засобами музичної виразності. Надалі планується і самостійна робота учня з розкриття художнього образу твору.

5 частина – формулювання домашнього завдання
Закріплення навичок, отриманих під час уроці – цілісне програвання п'єс напам'ять, з урахуванням всіх зауважень.

Дані методи, використані при роботі над розкриттям художнього образу на прикладі творів "Полюшко-поле", "Перепелочка" можна використовувати при роботі в інших творах. Такі методи роботи над твором допомагають учням надалі самостійно працювати над розкриттям художнього образу у творах.