Олімпіадні, логічні та цікаві завдання з математики. Завдання на розрізання

Розділи: початкова школа

Цілі уроку: познайомити зі способами поділу кола на рівні частини; розвивати графічні навички, творче мислення; виховувати допитливість, акуратність.

Методична мета: формування компонентів дослідницької культури учнів, розвиток пізнавальної самостійності.

Обладнання:

запис на дошці
таблиця "Поділ кола на 6,3 частини"
геометричні фігури
заготівлі – кола,
смужки індивідуальні.

Хід уроку

I. Організаційна частина

ІІ. Усний рахунок

1. Вирази.

Продовжуємо знайомство із знаменитостями Білгородчини.

- Поет, друг А.С.Пушкіна, перший "декабрист". Народився у с. Хворостянка Губкинського району. Хто він?

Ім'я цієї людини дізнаєтесь, обчисливши значення виразу:

20 – Ломакін
12 – Раєвський
11 – Дегтярьов

– Журналіст, письменник, народився у місті Короча. Відомий дослідник життя та творчості А.С.Пушкіна:

50 – Бокарев
16 – Станкевич
27 - Гессен

- Актор, друг А.С.Пушкіна. Обласний театр носить ім'я цієї людини:

56 – Щепкін
32 – Ватутін
10 – Шухів

2. Складання та розв'язання задач з короткого запису.

3. Геометричні фігури сьогодні – мої помічники на усному рахунку. Вирішимо кругові приклади.

4. Скільки фігур бачите на плакаті (6)

– Перевірка (на звороті – кольорові контури)

ІІІ. Математичний диктант на смужках.

(записують лише відповіді)

Повторюємо одиниці виміру довжини.

Висота будинку 15 м. Виразіть це у дм.

Лижник пробіг дистанцію 1 км. Скільки це.

Зріст людини 1м.70см. Виразіть у див.

Довжина мурахи 1см.3мм. Скільки це мм.

Знайди довжину ламаної, що складається з 4-х ланок по 3см.

Від будинку до школи 1000м. Скільки це кілометрів.

Висота берези 150 дм. Виразіть це в м

(Здати на перевірку)

IV. Підготовка до вивчення нового матеріалу

Подивіться на ряд фігур

– Яка фігура має найбільшу кількість назв? (перерахуйте)

– Яка постать зайва? Чому?

V. Повідомлення теми, цілей уроку.

– Сьогодні ми працюватимемо з цією фігурою та з колом. Вчимося ділити їх на рівні частини.

VI.

– Із чим можна порівнювати коло?

– Ми знаємо, коло має одну подругу
Знайома всім її коло.
Іде вона по краю кола
І називається коло

– З чим можна порівняти коло?

Встанемо і побудуємо коло.

VII.Фізмінутка у колі.

  • Кругові обертання головою
  • Обертання рук
  • Тулуби
  • Намалювати очима коло
  • VIII.Робота над новим матеріалом.

    • Практична робота із колами.
    • Перегніть коло по одній із осей симетрії.
    • Розгорніть. Що ви помітили?
    • Коло поділилося на 2 рівні частини. Значить, коло ділиться на 2 рівні частини.
    • Можна сміливо сказати, що й коло ділиться на 2 рівні частини, те й коло ділиться на 2 рівні частини.
    • Перевіряємо наш висновок за підручником.
    • Чи можете ви здогадатися, як поділити коло на 4 рівні частини? (перегнути ще раз)

    Розгорніть коло, перерахуйте. Скільки осей симетрії вийшло у колі? (2)

    Візьміть косинці, визначте, скільки прямих кутів утворилося при перегинанні кола? (4)

    Ми ще раз переконалися, що коло розділили на 4 рівні частини. Чим у колі є сторона прямого кута? (радіусом)

    – Якщо коло розділилося на 4 рівні частини – коло розділилося на 4 рівні частини?

    Як це можна довести? (краї збігаються)

    Закріплення. - Самостійна робота.

    В1 – №226 (т), В2 – №225 (т)

    Учень другого варіанта працює біля дошки.

    Перевірка

    IX. Розподіл кола на 6,3 частини.

    • 1) Підручник стор.71.
    • Скільки точок відмічено на колі?
    • На скільки частин розділилося коло?
    • Виміряйте довжину радіуса та відстань на колі між двома сусідніми точками. Що ви помітили?
    • Перевірте, чи однакові всі відстані між сусідніми точками по всьому колу.

    Чи можна сказати, що коло розділилося на 6 рівних частин?

    2) Закріплення.

    Спробуємо самі поділити коло на 6 рівних частин.

    У маленькому зошиті.
    1) будуємо коло;
    2) не змінюючи радіусу, ставимо крапки;

    3) Робота з таблицею.

    Коло розділено на 6 рівних частин. Хто здогадається, які з цих точок ділять коло на 3 рівні частини?

    Виділяємо крапки через одну.

    – так коло ділиться на 3 рівні частини.

    X. Я рада, що ви навчилися ділити коло на рівні частини.

    Де в житті ви можете застосувати ці знання?

    А хто з вас полюбляє рукоділля?

    На гуртку "Фантазія" ви робите гарні вироби. Ось сьогодні у вас є можливість попрацювати з “чарівними колами” та придумати свій неповторний візерунок чи аплікацію.

    Під музику: розрізаємо коло на 6 частин та приступаємо до роботи.

  • XI. Підсумок уроку.
  • Чи легко було вам сьогодні на уроці?
  • У чому були проблеми?
  • В які моменти ви раділи?
  • Виставлення оцінок за арифметичний диктант.

    XII. Домашнє завдання.

    До уваги репетиторів з математики та викладачів різних факультативів та гуртків пропонується добірка цікавих та розвиваючих геометричних завдань на розрізання. Мета використання репетитором таких завдань на своїх заняттях — не лише зацікавити учня цікавими та ефектними комбінаціями клітин та фігур, а й сформувати у нього почуття ліній, кутів та форм. Комплект завдань орієнтований головним чином дітей 4-6 класів, хоча не виключено його використання навіть зі старшокласниками. Вправи вимагають від учнів високої та пристойної концентрації уваги і чудово підходять для розвитку та тренування зорової пам'яті. Рекомендується для репетиторів математики, які займаються підготовкою учнів до вступних іспитів до математичних шкіл та класів, що пред'являють особливі вимоги до рівня самостійного мислення та творчих здібностей дитини. Рівень завдань відповідає рівню вступних олімпіад до ліцею «друга школа» (друга математична школа), малого Мехмата МДУ, Курчатівської школи та ін.

    Репетитор з математики:
    У деяких розв'язання завдань, які ви можете подивитися, клацнувши на відповідному покажчику, вказаний лише один з можливих прикладів розрізання. Я цілком припускаю, що у вас може вийти якась інша правильна комбінація — не треба боятися цього. Перевірте ретельно рішення вашого мила і якщо воно задовольняє умові, то сміливо беріться за наступне завдання.

    1) Спробуйте розрізати зображену на малюнку фігуру на 3 рівні форми частини:

    : Маленькі фігури дуже схожі на букву Т

    2) Розріжте тепер цю фігуру на 4 рівні форми частини:


    Підказка репетитора з математики: Легко здогадатися, що маленькі фігурки будуть складатися з 3 клітинок, а фігур з трьох клітинок не так багато Їх всього два види: куточок та прямокутник 1×3.

    3) Розріжте цю фігуру на 5 рівних формою частин:



    Знайдіть кількість клітин, у тому числі складається кожна така постать. Ці фігурки схожі на літеру Г.

    4) А тепер потрібно розрізати фігуру із десяти клітин на 4 нерівниходин одному прямокутника (або квадрата).


    Вказівка ​​репетитора з математики: Виділіть якийсь прямокутник, а потім у клітини, що залишилися, спробуйте вписати ще три. Якщо не виходить, змініть перший прямокутник і спробуйте ще раз.

    5) Завдання ускладнюється: потрібно фігуру розрізати на 4 різних за формоюфігурки (не обов'язково прямокутники).


    Підказка репетитора з математики: намалюйте спочатку окремо всі види фігур різної форми (їх буде більше чотирьох) і повторіть метод перебору варіантів, як у попередній задачі.
    :

    6) Розріжте цю фігуру на 5 фігур із чотирьох клітин різної форми таким чином, щоб у кожній з них була зафарбована лише одна зелена клітина.


    Підказка репетитора з математики:Спробуйте почати розрізання з верхнього краю цієї фігури і ви зрозумієте, як діяти.
    :

    7) За мотивами попереднього завдання. Знайдіть скільки всього є фігур різної форми, що складаються з чотирьох клітин? Фігури можна крутити, повертати, але не можна піднімати стовбура (з його поверхні), на якому вона лежить. Тобто дві наведені фігурки не будуть вважатися рівними, тому що вони не можуть виходити одна з одної за допомогою повороту.


    Підказка репетитора з математики:Вивчіть рішення попереднього завдання і постарайтеся уявити різні положення цих фігур при повороті. Неважко здогадатися, що відповіддю у нашому завданні буде число 5 або більше. (Насправді навіть понад шість). Усього існує 7 типів описаних фігур.

    8) Розріжте квадрат із 16 клітин на 4 рівні за формою частини так, щоб у кожній із чотирьох частин була рівно одна зелена клітина.


    Підказка репетитора з математики: Вид маленьких фігурок не квадрат і не прямокутник, і навіть не куточок із чотирьох клітин Тож на які ж фігури треба спробувати розрізати?

    9) Зображену фігуру розріжте на дві частини таким чином, щоб з частин можна було скласти квадрат.


    Підказка репетитора з математики: Всього у фігурі 16 клітин - значить, квадрат буде розміром 4×4. І ще якось потрібно заповнити віконце в середині. Як це зробити? Може бути якимось зрушенням? Тоді оскільки довжина прямокутника дорівнює непарному обліку клітин, розрізання потрібно провести не вертикальним розрізом, а ламаною лінії. Так, щоб верхня частина відрізалася з одного боку середні клітини, а нижня з іншого.

    10) Розріжте прямокутник розміром 4×9 на дві частини з таким розрахунком, щоб у результаті можна було скласти квадрат.


    Підказка репетитора з математики: Всього у прямокутнику 36 клітин Тому квадрат вийде розміром 66. Так як довга сторона складається з дев'яти клітин, то три з них потрібно відрізати. Як далі піде цей розріз?

    11) Хрестик з п'яти клітин, показаний малюнку потрібно розрізати (можна різати самі клітини) такі частини, у тому числі можна було б скласти квадрат.


    Підказка репетитора з математики: Зрозуміло, що як би ми по лініях клітин не різали - квадрат не отримаємо, тому що клітин всього 5. Це завдання єдине, в якому дозволяється різати не по клітинах. Однак їх все одно добре залишити у вигляді орієнтира. наприклад, варто зауважити, що нам якось треба прибрати поглиблення, які ми маємо — а саме, у внутрішніх кутах нашого хреста. Як це зробити? Наприклад, зрізуючи якісь трикутники, що випирають, із зовнішніх куточків хреста.

    13 . 0 3.201 8 г

    Левочко О.В.

    КонспектООД ФЕМП

    ТЕМА : «Поділ на рівні частини»

    Ціль : створення соціальної ситуації для розвитку пізнавальної активності тауточнення, розширення та активізація словника на тему, розвиток граматичного ладу мови.

    Завдання:- Створити умовидлядіяльність дітей щодо засвоєння ними правилрозподілу предмета на рівні частини;

    - у пражнення у розподілі предмета на 8 рівних частин шляхом складання по діагоналі;розвитку вмінняпоказувати одну частину з восьми, а також 2/8, 5/8,8/8

    Методи та прийоми: наочний, словесний, практичний

    Читання вірша"Ми ділили апельсин ..."

    Ми ділили апельсин,

    Багато нас, а він один.

    Ця часточка - для їжака,

    Ця часточка – для стрижу,

    Ця часточка - для каченят,

    Ця часточка – для кошенят,

    Ця часточка – для бобра,

    А для вовка – шкірка.

    Він сердить на нас – біда!

    Розбігайтеся хто-куди

    Що робили звірі?

    Активізація мови дітей.

    ділили

    Умови для доброзичливої ​​атмосфери та настрою на майбутню роботу.

    Умови для мовної та розумової активності.

    Основна частина

    Ось сьогодні ми з вами навчимося ділити предмет на 8 рівних частин.

    А ці квадрати допоможуть нам дізнатися, як ділити предмет на 8 рівних частин.

    (Роздаю квадрати)

    Сьогодні ми дізнаємось багато нового! Уважно дивіться і слухайте, що я робитиму.

    У мене паперовий квадрат, я складу його навпіл, точно підрівняю кінці, проглажу лінію згину і розріжу по лінії згину.

    На скільки частин я поділила квадрат?

    Правильно, я склала квадрат один раз навпіл і розділила на 2 рівні частини. Сьогодні ми з вами ділитимемо предмети на рівні частини.

    Чи рівні ці частини? (Складаю квадрат, переконуючи дітей у рівності його частин) .

    Вийшло 2 рівні частини. Ось одна половина квадрата, а ось інша половина(Показую) . На що подібні ці частини?

    Діти, а тепер ви спробуйте розділити квадрат навпіл на 2 рівні частини.

    Молодці. Що я зараз показала? Скільки всього половин?

    Що ж називається половиною?

    Половина - це одна з двох рівних частин цілого. Половинами називають обидві рівні частини. Кожна частина називається однією другою або половиною, тому що розділили на дві рівні частини.

    Як ми отримали дві рівні частини?

    А якщо я складу квадрат ось так (не навпіл, на скільки частин я розділила його?).

    Чи можна назвати ці частини половинами?

    Чому?

    А тепер я візьму одну частину квадрата і поділю її ще навпіл. Те саме я зроблю з іншою частиною квадрата.(Показую)

    Скільки тепер вийшло частин?

    Давайте і ви спробуєте розділити дві частини квадрата навпіл.

    Коли ми ділили квадрат на дві рівні частини, кожна частина називалася однією другою. Нині ми розділили на чотири частини. Як називається кожна частина? Кожна частина називається однією четвертою, тому ми ціле розділили на чотири частини, також ця частина називається четвертинка.

    Тепер ці 4 частини ми розділимо ще навпіл.(Показую)

    Діти виконують.

    Скільки тепер вийшло частин?

    Після того, як роботу буде завершено, дітям пропонується показати 1/8, 2/8, 5/8, 8/8 частини квадрата.

    На скільки частин ви поділили квадрат?

    Як називається одна частина?(Одна восьма)

    2. Фізкультхвилинка

    Руки до тіла всі притиснули

    І підскоки робити стали.

    А потім пустилися стрибати,

    Наче мій пружний м'яч.

    Знову вишикувалися в ряд,

    Наче вийшли на парад.

    Раз-два, раз-два

    Займатися нам час.

    3. «Моделювання предмета»

    Зараз давайте з вами зробимо вітрину для магазину, де стоятимуть іграшки.

    Які іграшки продаються у магазині?

    Відповіді дітей.

    Давайте подумаємо, яку іграшку можна зробити із трикутників.(Показую приклади іграшок)

    4. Рухлива гра«Знайди свою половину» .

    Кожній дитині лунає половинка різного розміру. За сигналом вони повинні знайти половинку, що дорівнює своїй половинці.

    5. Рухлива гра«Знайди свою четвертинку» .

    Кожній дитині лунає четвертинка різного розміру. За сигналом вони повинні знайти четвертинку, що дорівнює своїй.

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Діти ділять.

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Умови для пізнавальної, мовної, рухової та творчої активності. Активізація промови пасивного та активного словника дітей;

    Рефлексивно оцінний

    Яке заняття ми мали?

    Що ми нового впізнали?

    Чим ми сьогодні із вами займалися?

    Що ви навчилися робити?

    Якщо предмет скласти 1 раз навпіл, скільки частин вийде?

    Які вийдуть частини?

    Як вони звуться?

    Скільки разів треба скласти предмет навпіл, щоб вийшли 4 рівні частини?

    Хлопці ви сьогодні всі були молодці!

    Передбачені відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей