Але ось підйом позаду ух. Контрольні диктанти

Підготовка до іспиту з російської мови.

Тема заняття:

Синтаксичний та пунктуаційний розбір речень зі словами, словосполученнями та реченнями, граматично не пов'язаними з членами речення

Цілі: повторити та систематизувати матеріал на тему «Пропозиції із вступними конструкціями, зверненнями та вигуками»;

закріпити знання про постановку розділових знаків в ускладнених реченнях та вміння проводити синтаксичний та пунктуаційний розбір пропозицій із вступними конструкціями, зверненнями та вигуками;

підготуватися до виконання завдання №17.

Хід заняття:

Запишіть речення – приклад вживання слова у мові.

По синьому небу та розмаїттю світла відчувається наближення весни.

Сонце, відчувається, вже сідає за вершини далеких будов.

У чому різниця у вживанні слова?

Виконайте синтаксичний аналіз першого речення.

А як розібрати друге?

Чи можна відчувати запитання?

Зробіть висновок про його місце у реченні. У разі складнощів зверніться до підручника.

Зразок аналізу пропозиції (проеціюється на екран).

Повторіть, чому ми вважаємо, що вигуки, звернення та вступні конструкції не пов'язані з членами пропозиції?

Вибірковий диктант.Індивідуальна робота на комп'ютері (виконання тестових завдань)

Обійтися в промові без них просто неможливо, і, отже, ми повинні враховувати їх при постановці розділових знаків.

Завдання: виписати слова, які граматично не пов'язані з членами речення, визначити їх (класифікувати), вказати роль у реченні.

А) Може, Семене, я таки вчинив легковажно?

Б) Як навмисне, дощ йшов кілька днів.

В) За словами знавців, розливи Оки залишають на луках прекрасний мул.

Г) Вересень був тихий, теплий і на щастя без дощів.

Д) але ось підйом позаду. Ух як звідси все видно!

Е) На другий день після сніданку я вирушив на своєму велосипеді (він зовсім розхитався) до сусіднього села.

Синтаксичний та пунктуаційний розбір пропозицій.

Отже, вона звалася Тетяною.

Ліс незабаром порідшав, але дощ, як на гріх, посилився.

У наведених прикладах пронумеровано всікоми. Випишіть цифри, які позначають коми при вступному слові.

    У свою любов до природи хлопчик вкладає не тільки пристрасть, але й талант натураліста, яким він, безсумнівно, володіє. (3,4)

    «Це,(1) здається,(2) теж незвичайний паросток,(3)-подумала Майя. -Він, (4) правильно, (5) виготовлений з сонячних променів. (1,2,4,5).

Б) виконання завдань В5 у тестах 9 класів (за варіантами)

Індивідуальна робота з учнями комп'ютера.

Розбір речення. Знаки не проставлені.

Вони пройшли досить близько але здається не помітили нас

Він любив життя і, мабуть, життя його любило .

Зміст завдання 17 визначено так: слова та конструкції, граматично не пов'язані з членами речення.

Що мається на увазі?

У мові є звернення, вступні слова та поєднання, вступні речення, вставні конструкції. Всі ці явища належать до теми. Але в КІМах коло мовних явищ звужено. Тому й ми обмежимося вступними словами та пропозиціями. Що про них треба знати?

1. Вступні слова не є членами речення.
2. Вступні слова граматично не пов'язані з членами речення.
Те, що вони виділяються комами на листі, відомо всім. Труднощі над пунктуації як такої, а необхідності такі слова, поєднання слів і конструкції впізнавати. Справа в тому, що в російській мові те саме слово може виступати в різних ролях. Як не переплутати вступні слова з членами речення омонімів? Вчимося розрізняти. Для цього порівняємо:

На щастя, мама не запитала, скільки я повернувся, і неприємної розмови не було.

На щастя - вступне слово, виділяється комою.

Посуд б'ється на щастя.

На щастя - доповнення, синтаксичний зв'язок - управління: б'ється (до чого?) на щастя.

Спробуйте опуститина щастя . У другому реченні без порушення змісту та граматичної структури пропозиції це зробити неможливо.
Порівняємо:

Посуд б'ється на щастя. ≠ Посуд б'ється.

Відчуваєте, це зовсім не те саме. Чому друга пропозиція не допускає такої трансформації? Тому щона щастя - член речення, граматично та за змістом пов'язаний з іншим членом речення. Якщо його виключити, структура змінюється. У першому ж реченніна щастя не є членом речення. Крім того, воно граматично не пов'язане з жодним із членів пропозиції. Отже, структура речення не зміниться, якщо вступне слово опустити.

У російській мові багато слів можуть вживатися двояко: як і вступних слів, і ролі членів речення.

Може побут ь, брат стане музикантом. ≠ Братможе бути музикантом: має абсолютний слух.
Ти,
вірно , з півночі? ≠ Ти вирішив завданнявірно .
можливо , він зателефонує сьогодні. ≠ Статтюможливо написати за тиждень.
Бачиш Ми не запізнилися, ти даремно хвилювалася. ≠ Тибачиш дорожній знак?

У деяких випадках можливе двояке тлумачення змісту речення, наприклад:

Вона, безумовно, має рацію.

безумовно = звичайно: впевненість того, хто говорить, вступне слово

Вона безумовно має рацію.

безумовно =без умов та обмежень, обставина міри та ступеня

Потім він став знаменитим актором.

потім - слово, що вводить аргумент, вступне слово

Потім він став відомим актором.

Потім = Пізніше, обставина часу

Розрізняти вступні слова та члени речення у таких випадках допомагають ширший контекст та інтонація усного висловлювання або пунктуація письмового. Але в КІМах коми не розставлені: кожен має визначити сам, потрібні вони чи ні. Отже, єдине, на що можна орієнтуватися, це сенс пропозиції та можливість – неможливість опустити аналізовані слова без порушення граматичних зв'язків та структури речення.

Помічати вступні слова та пропозиції допоможуть списки прикладів.

Що виражається:

Емоції, почуття, оцінка

На щастя, на радість, на нещастя, на жаль, на досаду, на жаль, на сором, на подив, на подив, на щастя, на радість, на подив, на щастя, по правді, по совісті, за справедливістю, чого доброго , дивна річ, дивовижна справа, смішно сказати, не докір будь сказано

Ступінь достовірності, можливості, впевненості

Без сумніву, без жодного сумніву, безсумнівно, безумовно, зрозуміло, само собою зрозуміло, безперечно, звичайно, мабуть, мабуть, вірно, можливо, ймовірно, ймовірно, мабуть, здається, мабуть, може бути, може. , мабуть, можна думати, треба думати, (я) думаю, (я) вважаю, (я) сподіваюся, (я) вважаю

Джерело повідомлення

За повідомленням …, за відомостями…, на думку…, за чутками, відповідно до …, кажуть, повідомляють, передають, на мою думку, на мій погляд, пам'ятається, згадується

Послідовність викладу, складність мови

Отже, таким чином, значить, далі, до речі, до речі, втім, між іншим, загалом, в загальних рисах, зокрема, крім того, навпаки, навпаки, наприклад, до прикладу, по-перше, по-друге (та інші подібні), з одного боку, з іншого боку

Прийоми формулювання, способи вираження думки

Словом, одним словом, інакше кажучи, іншими словами, іншими словами, точніше, точніше кажучи, коротше, коротко кажучи, відверто кажучи, правду кажучи, прямо кажучи, не ходячи навколо та навколо, м'яко кажучи, називаючи речі своїми іменами, якщо можна так сказати, якщо можна так висловитися, з дозволу сказати, з вашого дозволу, краще сказати, точніше сказати, так би мовити, як то кажуть

Активізація уваги співрозмовника, зокрема з метою встановлення довірливості

Розумієш (-ете), знаєш (-ете), бачиш (-ите), зрозумій (-ті), повір (-ті), послухай (-ті), погодься (-ті), уяви (-ті), уяви (-ті) -те) собі, уяви (-ті), віриш (-ите), знаєш (-ете), повторюю, підкреслюю, між нами кажучи, між нами будь сказано

Міра того, про що йдеться

Найбільше, найменше, найнезвичайніше, найдивовижніше, принаймні

Звичайність, типовість того, про що йдеться

Буває, бувало, трапляється, траплялося, за звичаєм, зазвичай, в крайньому випадку

Увага:

Вступними словами немає слова:

раптом, ніби, ніби, буквально, навряд чи, майже, навряд, нібито, навіть, саме, адже, неодмінно, ось, все-таки, начебто, обов'язково, виключно, за рішенням, за пропозицією, за постановою, на довершення, зрештою та ін подібні.

Вони ніколи не виділяються комами.

Приклади:

За рішенням директора уроки скасували.
Чи Кирило знає, де ми збираємося. Треба йому зателефонувати.
Неодмінно приходь! Ми чекатимемо на тебе.
Адже він правий!
Він нібито нас не впізнав.

Урок російської мови у 8 класі.

Синтаксичний та пунктуаційний розбір речень зі словами, словосполученнями та реченнями, граматично не пов'язаними з членамипропозиції

Цілі уроку: повторити та систематизувати матеріал на тему «Пропозиції із вступними конструкціями, зверненнями та вигуками»;

закріпити знання про постановку розділових знаків в ускладнених реченнях та вміння проводити синтаксичний та пунктуаційний розбір пропозицій із вступними конструкціями, зверненнями та вигуками;

підготуватися до виконання завдання В5 КІМів.

Тип уроку: повторно-узагальнюючий

Хід уроку.

  1. Організація уроку. Перевірка готовності до уроку. Оголошення теми та цілей уроку.
  2. Лексична робота зі словом відчувається.

Визначте лексичне значення слова.

Перевірте за тлумачним словником. Запишіть речення – приклад вживання слова у мові.

По синьому небу та розмаїттю світла відчувається наближення весни.

Сонце, відчувається, вже сідає за вершини далеких будов.

У чому різниця у вживанні слова?

Виконайте синтаксичний аналіз першого речення.

А як розібрати друге?

Чи можна відчувати запитання?

Зробіть висновок про його місце у реченні. У разі ускладнення зверніться до підручника (стор.166).

Зразок аналізу пропозиції (проеціюється на екран).

Повторіть, чому ми вважаємо, що вигуки, звернення та вступні конструкції не пов'язані з членами пропозиції?

  1. Вибірковий диктант.Індивідуальна робота на комп'ютері (виконання тестових завдань)

Обійтися в промові без них просто неможливо, і, отже, ми повинні враховувати їх при постановці розділових знаків.

Завдання: виписати слова, які граматично не пов'язані з членами речення, визначити їх (класифікувати), вказати роль у реченні.

А) Може, Семене, я таки вчинив легковажно?

Б) Як навмисне, дощ йшов кілька днів.

В) За словами знавців, розливи Оки залишають на луках прекрасний мул.

Г) Вересень був тихий, теплий і на щастя без дощів.

Д) але ось підйом позаду. Ух як звідси все видно!

Е) На другий день після сніданку я вирушив на своєму велосипеді (він зовсім розхитався) до сусіднього села.

4. Синтаксичний та пунктуаційний розбір пропозицій.

Отже, вона звалася Тетяною.

Ліс незабаром порідшав, але дощ, як на гріх, посилився.

  1. Значення теми під час підготовки до ГИА

А) аналіз прикладів із ДІА. Завдання В5.Проектується на екран

У наведених прикладах пронумеровано всі коми. Випишіть цифри, які позначають коми при вступному слові.

  1. У свою любов до природи хлопчик вкладає не тільки пристрасть, але й талант натураліста, яким він, безсумнівно, володіє. (3,4)
  2. «Це,(1) здається,(2) теж незвичайний паросток,(3)-подумала Майя. -Він, (4) правильно, (5) виготовлений з сонячних променів. (1,2,4,5).

Б) виконання завдань В5 у тестах 9 класів (за варіантами)

Індивідуальна робота з учнями комп'ютера.

6. Розбір речення (за темою уроку). Знаки не проставлені.

Вони пройшли досить близько але здається не помітили нас

Він любив життя і, мабуть, життя його любило .

7.. Домашнє завдання.

1. Лексична робота зі словом зрозуміло

2. Твір (на вибір)

А) Що спільного між зверненнями та вступними словами і чим вони відрізняються?

Б) Роль вступних слів та речень у оповіданні Л.Н.Толстого «Після балу».

3. Вправа 398 (за бажанням).

8. Підбиття підсумків уроку. (Я знаю…. Я вмію….)


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Відкритий урок - узагальнення на тему "Вступні слова, словосполучення та звернення" містить матеріал з підготовки до ЄДІ (А22), метапредметність (знак), завдання на розвиток орфографічної та пунктуації.

ЗНАКИ ЗАПИНАННЯ У ПРОПОЗИЦІЯХ ЩОДО СЛОВА ТА КОНСТРУКЦІЇ, ГРАМАТИЧНО НЕ ПОВ'ЯЗАНИХ З ЧЛЕНАМИ ПРОПОЗИЦІЇ

Презентація до відкритого уроку російської мови у 8 класі...


Взимку галки та ворони живуть у містах та селах, разом риються у сміттєвих купах, їжу собі добувають. Розрізнити їх легко. Галка менша за ворону і вся чорна, тільки навколо шиї сірі пір'їнки, ніби вона сірою хусткою пов'язана. А у ворони весь тулуб сірий, чорні тільки голівка, шия, крила та хвіст.

До зими галки збираються у великі зграї, літають цілими днями разом. А ввечері обліплять дерева десь у міському саду або в парку, притиснуться один до одного і гріються. Водночас завжди тепліше. Так і сплять всю довгу зимову ніч. Тільки зрідка між собою почнуть перемовлятися, ніби гукають одне одного.

ЗАВДАННЯ:


  1. Зробити синтаксичний аналіз пропозиції:
1в: До зими галки……….

2в: Взимку галки…………


  1. Розібрати за складом:
1в: пір'їни, взимку, обліплять

2в: головка, міський, гріються


  1. Знайти у тексті 2 – 3 слова з орфограмою «Літера і, у, а після шиплячих».

  1. ЛІСОВА Їдальня
Тихим видався морозний ранок. З ялинника вилетів рябчик і розташувався на пеньку, підставив спину сонцю. На високій ялинці примостилася зграйка сопілок, сніговик завмер на березі.

Подбали люди про лісових мешканців. Для оленів і косуль вони набили у годівниці сіна, а для зайців підрубали кілька осинок і віники розвісили. Для білок школярі банки на деревах прилаштували з горіхами, жолуді. Приготували вони ласощі для птахів: крупу, хлібні крихти, а спеціально для синиць повісили шматочки сала. Багато птахів і звірів сюди поспішають, і цілий день у лісовій їдальні стоїть шум. Тільки надвечір порожніє їдальня.

ЗАВДАННЯ:


  1. Підкреслити граматичну основу у реченнях:
: З ялинника……….

: Для білок……….

2. Розібрати за складом:

1в: морозне, лісових, мешканців

2в: хлібний, жолудями, ранок

3.ПРОГУЛКА

Ми йдемо вузькою доріжкою берегом великого озера. Над найближчим лісом постає сонце. Під його яскравим промінням іскриться блакитне озеро. За ним широке смугою лягло болото. Тут крокувати небезпечно.

Входимо в зелену хащу. Рівними рядами стоять високі сосни. Рідкісний промінь проб'ється через густу зелень. Під деревами прохолодно. Тиша і глуш у лісі.

У цій місцевості мешкають пухнасті білки. Ось звірятко стрибнув з гілки на гілку, впустив соснову шишку.

Ми постояли біля узлісся і пішли до села. Крутий підйом веде вгору. Там кінець нашого шляху.
4. лелека

На краю села росло велике дерево, на якому лелеки влаштували гніздо. Якось люди дізналися про загибель одного лелеки.

Коли вивелися пташенята, довелося іншому лелеці одному вирощувати пташенят. Це було важко. Лелеки підростали і весь час просили їсти. З гнізда було видно голівки пташенят. Вони неспокійно дивилися на всі боки, бо були голодні.

Ішли з річки хлопці, побачили пташенят. Один хлопчик зняв із зв'язки маленьку рибку і притягнув її на жердині прямо лелеці в дзьоб. Лелята спочатку злякалися, розчепірили крила, позадкували. Але один схопив рибу та з'їв. Хлопчик знову підняв жердину. І інший малюк розхоробився, потім третій.

З того часу хлопці допомагали лелеці годувати пташенят. Щодня ловили вони на річці за гаєм рибу для лелеків.
5. СИНИЦІ

У саду з гілки на гілку перелітає спритна пташка. Спина в неї сіра, грудка жовта, на голові чорна шапочка. Це синиця. У садок вона прилетіла за жучками. Велику шкоду вони завдають садам. Одні гризуть листя на фруктових деревах, інші псують плоди. Візьмеш яблуко, розламаєш, а всередині черв'як. Ось цих шкідників ловить синиця. Побачить пильним оком здобич, схопить її дзьобом і з'їсть. А дзьоб у синиці тонкий, у будь-яку щілинку пролізе.

Багато різних жучків з'їдає вона протягом дня. Навіть не віриться, що у маленької пташки може бути такий апетит. Люди називають синицю сторожем наших садів.

ЗАВДАННЯ:

1.Вказати частини мови у реченні:

1 в: У саду з гілки на гілку………………

2 в: Побачить зорким оком………………

1 в: наносять, фруктових, грудка

2 в: розламаєш, маленький, жучками

3.Подчеркнуть орфограммы у словах:

1 в: шкода, плоди, видобуток; 2 в: дзьоб, голівка, сади.

6 КЛАС

КОНТРОЛЬНІ ДИКТАНТИ

1.ЛІТНІ РАДОСТІ.

Літній ранок піднімає з ліжка. Над річкою ще розстеляється туман. Незабаром він пропадає в прозорому повітрі і звільняє сизу крону дрімучої тополі, потім верхівки черемхи. Настав час вирушати за грибами.

Я помітив, що найчастіше гриби трапляються біля беріз. Берізка товаришує з грибами. Під її покривом росте всім відомий підберезник.

Подосиновик – гриб яскравий, стрункий. Він не вилазить раптом на дорозі чи стежці. Живе у високому осиннику і не ховається. Здалеку помічаєш його яскравий капелюшок. Зрізаєш гриб, а поруч бачиш ще штук п'ять.

І разом гриби закінчуються, але у вас уже повний кошик. Можна збиратися додому.
2.ПРО ЩО КАЖУТЬ РИБИ?

Зазирнеш під воду і захочеш придивитися до життя підводного царства. Я влаштував під водою сад, щоб привчити риб. Спустив я на дно ялинки і зміцнив їх камінням. Розчистив алейки, розсадив водорості, а під ними розклав мушлі. Вночі в підводному саду спалахував ліхтар, а на вогник прилітали яскраві рибки.

"Про що вони шепочуться?" - Прислухався я. Мені здавалося, що риби багато про що хотіли розповісти людям.

Риби скаржилися на жадібних рибалок, які ловлять їхню мережу. Риби просили хлопців розчищати стоки в озерах, бо від застою вода псується. Вони обіцяли за це не йти з водойм і весело клювати влітку на вудки.

ЗАВДАННЯ:

1.Виписати слова з гласними, що чергуються, в корені.

2. Розібрати слова за складом:

1в: підводному, рибалок

2в: просили, водойм

3. Зробити синтаксичний аналіз пропозиції:

1в: Вони обіцяли за це не йти ………….

2в: Розчистив алейки, розсадив……………
3.ПІДГОТОВКА ДО НОВОГО РОКУ.

У вітальню втягли велику мерзлу ялинку. Дерево підняли, і воно виявилося таким високим, що ніжно-зелена верхівка зігнулася під стелею.

Від ялинки віяло холодом, але потроху гілки відтанули, піднялися, розпушилися, і по всьому будинку запахло хвоєю. Діти принесли дерев'яні коробки з прикрасами, поставили до ялинки стільці та почали її прибирати. Але незабаром виявилось, що іграшок мало. Довелося клеїти фунти, золотити горішки, прив'язувати до пряників срібні мотузки. За цією роботою діти просиділи весь вечір, доки Ліля не заснула біля столу.

Ялинку прикрасили, огорнули штучним золотим павутинням, повісили скляні ланцюги і вставили свічки в кольорові защипочки. Коли все було готове, матінка сказала:

- А тепер, діти, йдіть і до вечора у вітальню не заглядайте

СЛОВАРНІ ДИКТАНТИ .6 КЛАС.

1.Виросли дерева, пізня ніч, рівна долина, бачити попереду, запах рослин, нахилитися набік, ненавидіти брехню, розташуватися біля багаття, календар природи, торкатися стіни, мистецтво різьблення по дереву, гігантський корабель, поганий настрій, вивчати атмосферу, .

СЛОВНИЧНІ ДИКТАНТИ. 7 КЛАС

1.Випекти пиріг, осяяти кімнату, рослинність, що розстилається, пріоритет в науці, бути присутнім на зборах, ураган, що наближається, чавунна решітка, гімнасти, що важко дихають, овальна форма, дерев'яна хвіртка, целофановий пакет, чуйний очерет, малина, срібло перламутрові сережки, кучерявий баранчик, відданий друг, кружляють сніжинки, розшукають товариша.

2. Срібні берізки, кораловий риф, тайговий малинник, перламутрові сережки, кучерявий баранчик, настій шипшини, мешканці сибірської тайги, акуратна зачіска, розпалить вогонь, згрупувати предмети, талановитий артист, пробирається нагору.

3.Прекрасний столяр, неосяжна рівнина, дерев'яна хвіртка, целофановий пакет, священний звичай, ведмедики, що борються, вигоріти на сонці, перламутрові сережки, талановитий артист, розклад уроків, берестяні грамоти, пробирається нагору, відбитися на здоров'я.
7 КЛАС

КОНТРОЛЬНІ ДИКТАНТИ

1.ЗДРАВУЙ, БІЛОВІЗЬКА ПУЩА.

Тиша передсвітанкового ранку зустріла мене вона. Я йшов землею, де з незапам'ятних часів гуляють зубри, лисиці і козулі. Осіння ніч скинула своє покривало, але туман густою пеленою ще висів у повітрі. Я йшов стежкою, продирався крізь чагарник, пригинався під склепіннями розлапистих ялинок.

Ось сонце торкнулося верхівок дерев, і промені його пронизали напівтемряву. Ранок розбудив пущу і наповнив її пташиним щебетом. Світлом дихає березняк і золотиться рідким листям.

Раптом почувся шерех. Я обернувся. Щось руде здалося в кущах. «Лисиця!» - майнула думка. Але на галявину вискочила козуля. Вона повернула голову в мій бік і обережно повела вухами. У променях ранкового сонця її шерсть виблискувала яскравим полум'ям.

2.НА ЗЕМЛІ ПУШКІНА.

Якось, повертаючись із Петровського, я заблукав у лісових ярах. Бурмотали під корінням струмки, на дні яру блищали маленькі озера. Нерухливе повітря було червоне і гаряче.

З однієї з лісових галявин я побачив хмару, що наближається. Вона росла на вечірньому небі як величезне середньовічне місто, оточене білими вежами. Глухі, гуркітливі, неослабні звуки долетіли здалеку, і вітер, що раптом прошумів на галявині, доніс бризки дощу.

Придивившись, я впізнав некошений луг над Сороттю, піщаний косогор, стежку, що веде до парку. То було Михайлівське.

Я змолоду з'їздив майже всю країну, бачив багато дивовижних місць, що стискають серце, але жодне з них не має такої ліричної сили, як Михайлівське.

Тут уявляєш собі, що цими простими дорогами, вузлуватим корінням крокував пушкінський верховий кінь і легко ніс свого задумливого вершника.

8 КЛАС

КОНТРОЛЬНІ ДИКТАНТИ

1.ЗА ПЕРШОМУ СНІГУ.

Після дводенного снігопаду знайомий ліс став невпізнанним. Він став густішим і світлішим. Кожна тонка билинка, обліплена пухнастим снігом, виглядала тонким сучком. Молоді ялинки з опущеними до землі гілками височіли білими конусами. Небо та земля були одного кольору. Вологе потепліле повітря пронизувалося рідкісними крихітними кристаликами. У лісовій гущавині стояла така тиша, що слух уловлював шепіт справжніх сніжинок.

Першим покинув зимівлю Іван Тимофійович. Перейшовши незамерзлу річку поваленим ясенем, ніби містком, він попрямував у заболочений заплавний модрина. Пес Вірний трусив за ним, прив'язаний до пояса. Мисливець йшов промерзлим болотом і пильно вдивлявся в просвіти між деревами. Незабаром він помітив слід лося, трохи присипаний снігом. Піс тикався носом у поглиблення слідів. З'явилася верба та вільха – вірні ознаки близькості маленького ключа. Там лось міг би затриматися на годівлі.

2.У ГОРАХ.

Трохи помітна стежка в'ється крутим схилом гори і йде вліво. Спочатку йти нею не дуже важко. Потім підйом стає крутішим, а наш шлях важчим. Дуже заважають зарості якогось чіпкого чагарника. Все частіше трапляються брили сірого граніту. Вони безладно навалені один на одного і здаються непрохідними. Проте чиясь рука поклала в найнебезпечніших місцях стовбури повалених дерев. Ми проходимо ними, майже не боячись висоти, як по містках.

Але позаду остання перешкода, і ми на вершині гори. Вигляд звідси чудовий. Ніколи не доводилося бачити такої захоплюючої картини. На схід йде неширока долина, що потопає у зелені садів. Трохи ліворуч блищить на сонці серед пагорбів синя гладь озера. Направо видно снігові шапки далеких вершин. І над усім блакитне, ясне небо.
ЗАВДАННЯ:

1. Зробити синтаксичний аналіз пропозиції:

1в: Трохи помітна стежка…….

2в: На схід йде …………………

2.Виписати з даних пропозицій 3 словосполучення і зробити їх розбір.

3. Розібрати за складом слова:

1в: стежка, непрохідними, уклала.

2в: зарості, повалені, проходимо.

СЛОВНИЧНІ ДИКТАНТИ. 8 КЛАС

1.Президент республіки, привілей ветеранів, дуже вправний, атестат зрілості, делегат конференції, ровесники століття, дивувати директора, унікальна бібліотека, медична комісія, фестиваль мистецтв, реставрація музею, трудівники театру, перетворення природи, кореспондент газети, патріотичний.
КОНТРОЛЬНІ ДИКТАНТИ. 9 КЛАС.

1. НАБЛИЖЕННЯ НОЧІ.

Літній вечір згасає, і в лісі, що засинає, запановує гулка тиша. Вершини сосен-гігантів ще червоніють ніжним відблиском зорі, що догоріла, проте внизу стає темно. Аромат смолистих гілок, гострий і сухий, слабшає, зате сильніше відчувається крізь нього нудотний запах диму, що розстилається по землі від далекої лісової пожежі. Нечутно та швидко опускається на землю ніч. З заходом сонця замовкли птахи.

Зовсім стемніло. Око, що звикло поступового переходу від світла до темряви, розрізняє навколо неясні силуети дерев. Ні звуку, ні шереху не лунає в лісі, а в повітрі відчувається дивовижний трав'яний запах, що пливе з полів.

Усюди: і праворуч, і ліворуч від стежки – простягається невисокий плутаний чагарник, і навколо нього, чіпляючись за гілки, вагаючись і витягаючись, блукають розірвані шматки туману, неясні, білі.

Дивний звук несподівано розноситься лісом. Він протяжний, низький і, здається, виходить із-під землі.

СЛОВНИЧНІ ДИКТАНТИ. 9 КЛАС

1.Достижения человеческой мысли, прогрессивное мировоззрение, гуманный писатель, консервативные идеалы, отечественные традиции, рискованный эксперимент, спортивный комментатор, популярный композитор, автомобильная магистраль, природные ресурсы, гигантские волны, бетонные сооружения, олимпийское соревнование, огнезащитный комбинезон, металлический предмет, стёкла иллюминаторов , реактивний двигун, ешелон машини на асфальтовій дорозі.

11 КЛАС

КОНТРОЛЬНІ ДИКТАНТИ

1.ДОТРИМАННЯ.

Природа розкинулася кругом, наче великий храм, підготовлений до свята. Але для сліпого це була тільки неосяжна темрява, яка незвичайно хвилювалася навколо, ворушилася, гуркотіла і дзвеніла, простягаючись до нього, торкаючись його душі з усіх боків незвіданими ще, незвичайними враженнями, від напливу яких болісно билося дитяче серце.

З перших кроків, коли промені теплого дня вдарили йому в обличчя, зігріли ніжну шкіру, він інстинктивно повертав до сонця свої незрячі очі, ніби відчуваючи, до якого центру тяжіє все навколишнє. Для нього не було ні цієї прозорої дали, ні блакитного склепіння, ні широко розсунутого горизонту. Він відчував лише, як щось матеріальне, ласкаве і тепле стосується його обличчя ніжним дотиком. Потім хтось прохолодний і легкий, хоч і менш легкий, ніж тепло сонячних променів, знімає з його обличчя цю млість і пробігає по ньому відчуттям свіжої прохолоди. У кімнатах хлопчик звик рухатися вільно, відчуваючи довкола себе порожнечу. Тут же його охопили якісь хвилі, що дивно змінювалися, то ніжно пестили, то лоскочучі і п'яні. Теплі дотики сонця швидко відмахувалися кимось, і струмінь вітру, брязкаючи у вуха, охоплюючи обличчя, віскі, голову, тягнувся навкруги, ніби намагаючись підхопити хлопчика, повернути його кудись у простір, якого він не міг бачити. Тоді рука хлопчика міцніше стискала руку матері, а його серце завмирало і, здавалося, ось-ось зовсім перестане битися.

Практичний матеріал до усного іспиту з російської мови за курс 8 класу за підручником Л.А.Тростенцова.
Білет №1

  1. Якою спільною думкою об'єднані висловлювання?

Стосовно кожної людини до своєї мови можна точно судити не тільки про її культурний рівень, а й про її громадянську цінність. - До.Паустовський.
Мова – це історія народу. Мова - це шлях цивілізації та культури. Тому вивчення та заощадження російської мови є не пустим заняттям від нічого робити, але нагальною необхідністю – А.І. Купрін.
Мова, чудова наша мова
Річне і степове в ньому роздолля,
У ньому клекоти орла і вовчий рик,
Наспів, і дзвін, і ладан проща.

Костянтин Дмитрович Бальмонт

2.Составьте пропозиції, які як цитат входили б (повністю і частково) висловлювання російських письменників. Виразіть своє ставлення до цих висловлювань.

Білет №2
1. Використовуючи слова в дужках, складіть речення з прямою мовою. Коментуючу частину поставте на початку, в середині, наприкінці пропозиції.


Справжня любов до своєї країни немислима без кохання до свогомови. ( К. Паустовський-письменник.)
Найбільше багатство народу – його мова! Тисячоліттями накопичуються і вічно живуть у слові незліченні скарби людської думки та досвіду. (М.А. Шолохов - письменник і громадський діяч.)
2. У отриманих реченнях поясніть знаки завершення, поділу, виділення.

Білет № 3


  1. Дайте характеристику пропозицій, поясніть розділові знаки.
У небі стояв кругловидий місяць від її світла ніщо не могло сховатися.

Сонце било у вікна в будинку і на вулиці було напрочуд спокійно і тихо і цей спокій відтінювався добрим, умиротворено буркотливим шумом загасаючого самовара.

Церква Покрови на Нерлі, яка поставлена ​​на невеликому пагорбі, є шедевром світової архітектури.

2. Замініть пряму мову непрямою.
"Будьте біля музею рівно об 11 годині", - попередив нас вчитель історії.
Шофер таксі запевняв: "Я довезу вас до вокзалу за п'ятнадцять хвилин".
Лікарі вважають: «Куріння особливо шкідливе для легень».
Ніна запитала подругу: «Тане, ти підеш сьогодні ввечері на концерт?»

Білет № 4


  1. Чотиривірш Ф.І. Тютчева, написане 28 листопада 1866 року, складається з однієї складної пропозиції. І все ж таки це текст. Як ви вважаєте, чому?
Розумом Росію не зрозуміти,
Аршином загальним не виміряти:
У неї особлива стати-
У Росію можна лише вірити.
2. Розставте знаки при вигуках. Які почуття виражають вигуки. Прочитайте, намагаючись передати ці почуття.
Чу за хмарою прогриміло, нахмурилася земля. (Ф.І. Тютчев.)
Але ось підйом позаду. Ух, як звідси все видно! (Л. Фомін.)
Ах у радості швидкі крила, золоті та яскравий пір'я! (І. Нікітін.)
О в цьому райдужному бачення якась млість для очей! (Ф.І.Тютчев.)

Білет № 5


  1. Визначте вид словосполучень за основним словом. Вкажіть вид підрядного зв'язку.
Думати про майбутнє, радіти святу, кошик з грибами, нову квартиру, по-осінньому похмурий, по осінньому лісі, дуже добре, намір працювати.

  1. Вкажіть спосіб передачі чужої мови.
    Вчитель сказав: «Хлопці! Будьте уважні, переходячи вулицю».
    Вчитель сказав, щоб ми були уважними, переходячи вулицю.
    За словами вчителя, ми маємо бути уважними, переходячи вулицю.
    Вчитель розповів нам про правила переходу вулиці.
Білет № 6

  1. Позначте граматичну основу речень (простих і кожного з складних, що входять до складу). Розставте розділові знаки.
    Потяг мчав у неясну далечінь і я згадав зимову ніч. Там, де сідало сонце, позначився слабкий рум'янець зорі.
    Людина має працювати. Від тривалого зберігання сир робиться ламким, сухим. Читання ось найкраще вчення. Чого собі не хочеш того та іншим не роби. На уроки не запізнюйся. Будь з веселою піснею дружний, з сумом нема чого дружити.

  2. Знайдіть вступні слова, вкажіть їх значення. Знаки не розставлені.
    Здавалося тихий нічний час надавав розмові особливу красу. Я не затримуватиму вас. На мою справу зрозуміло. На щастя він швидко видужав. За народним повір'ям лелека стереже щастя. Вночі, мабуть, було прохолодно.
Білет № 7

1. Поясніть характер інтонації у кожному реченні. Розставте знаки завершення, виділення та поділу, поясніть їхню постановку.

Днями заночував на степовому озері / Воно суцільно заросло високим очеретом/ На середині блищала вузька смуга чистої води/ Повільно гасла зоря/ Перед світанком тривожний качиний крик змусив мене прокинутися/ Чому турбувалися качки/ Хто міг їх потривожити/ очима чиїсь крила ледь не зачепили мене по обличчю/Сова/ Ось хто губить птахів ночами/ Бережись нічна хижачка/ (За М. Ніконовим.)

2. Знайдіть вставні конструкції, поясніть постановку розділових знаків.
Одного вечора це було на початку жовтня 1773 року сидів я вдома один, слухаючи виття осіннього вітру. (П.) Повільність нашого походу в перший день ми пройшли тільки п'ятнадцять верст нестерпна спека нестача запасів неспокійні ночівлі ... виводили мене з терпіння. (П.)
На маленькому озері воно називалося Ларіним ставком завжди плавало багато ряски.

Білет № 8


  1. Позначте граматичну основу речень (простих і кожної з складних). Вкажіть. чим виражене підлягає.
    Був уже опівдні, коли ми повернулися до Степанчикова. Балтійське море глибоко вдається у материк. Присутні говорили про різні предмети. Завтра не буде схожим на сьогодні. Вчитися завжди знадобитися. Дід із матір'ю йшли попереду всіх. Вдалині хтось заспівав.

  2. Знайдіть звернення, зазначте, чим вони виражені. Поясніть постановку розділових знаків.
    Петро куди ти сховався / Тимур / Тебе шукає твій дядько/ Відпусти мене рідна на простір широкий/ Безмовне море блакитне море відкрий мені глибоку таємницю свою/ Від вас мої юні друзі потрібні старанність навчання та любовну увагу до суспільних цінностей, що лежать у полі вашого.
Білет № 9

  1. Знайдіть прості дієслівні присудки, вкажіть їх форми та граматичне значення.
    Вранці над полями розстилалася густа пара. Ми бачимо на дахах паморозь. Ви перепишете цю вправу та розповісте про правила правопису. Підготуйтеся до самостійної роботи. Без тренування я не виконав би норм плавання.

  2. Вкажіть речення з відокремленими членами. Розставте розділові знаки Поясніть їхню поставку.
    Влада над землею вам молодим дана. Здивований перехожий про щось спитав. Змучений і змерзлий я ледве дістався додому. Десь глибоко під землею сочилася пробиваючись до озера вода. Смішні звірі бобри зимують розумно. Свій шлях у науку він розпочав як учасник експедиції.
Білет № 10


  1. Молодий Дубровський хотів зайнятися справою. Дівчинка перестала плакати. Я був готовий любити весь світ. Людина має працювати. Людина має з дитинства, зі школи пам'ятати, на якій землі вона народилася. Він повинен пам'ятати, що він має обов'язки перед цією великою, найкрасивішою землею у світі, яку звуть Батьківщиною.

  2. Вкажіть відокремлені визначення, поясніть, чому вони відокремлюються. Розставте розділові знаки.
    Листя кленів схожі на лапи різко виділялися на жовтому піску алей. Стомлений новими враженнями я заснув раніше, ніж звичайно. Вітер сирий холодний пронизливий стукає у вікна. Не тане навіть у найспекотніше літо сніг покриває вершини гір. Варвара Павлівна в капелюсі та шалі квапливо повернулася з прогулянки.
Білет № 11

  1. Знайдіть присудки, вкажіть їх тип. Чим вони висловлені?
    Добра робота – всьому початок. Повітря ставало солодшим. Я був глибоко ображений словами гвардійського офіцера. Розум та здоров'я найдорожче. Петро у «Полтаві» – втілення історичного розуму, загальнонаціональних інтересів Вітчизни.

  2. Вкажіть окремі програми, поясніть, чому вони відокремлюються. Розставте розділові знаки.
    Я ваш старий сват і кум прийшов миритися до вас. Кольорова осінь вечір року мені посміхається світло. Цього літа я поїхав у Тарусу тихе містечко на Оці. Льотчик простий білобрисий хлопець кивнув головою і посміхнувся. Юрію як уродженцю півдня було важко звикнути до клімату Арктики.
Білет № 12

  1. Знайдіть граматичну основу речення. Розставте розділові знаки, поясніть їх вживання.
    Ліс це найвірніший помічник у боротьбі за врожай. Двадцять років зовсім незначний термін у житті народів. Чоловік любить і вміє читати щаслива людина. Совість є внутрішнє свідомість добра і зла. Заздрість не бажання добра іншому, а одному лише собі. Невдоволення собою є необхідною умовою розумного життя. Ласкаве слово що весняний день.

  2. Вкажіть окремі обставини, поясніть, чому вони відокремлюються. Розставте розділові знаки.
    Обійшовши високий мис пароплав увійшов у затоку. Не дивлячись на дошку, важко грати в шахи. Читати лежачи шкідливо. Челкаш, не опускаючи руки сторожа, продовжував розмовляти. Працював він не покладаючи рук. Незважаючи на пізню годину, було душно. Я відмовився був від подорожі але подумавши погодився.
Білет № 13

  1. Розберіть по членам нижче дані пропозиції. Вкажіть, чим виражені головні та другорядні члени.
    Надвечір погода зіпсувалася. З боку океану потягло крижаним холодом. Над тундрою важко закрутилися щільні хвилі сивого туману. Небо затягли низькі хмари.

  2. Вкажіть окремі уточнюючі члени речення. Які це члени речення? Поясніть постановку розділових знаків.
    Внизу під глинистим урвищем виблискувало Азовське море. Вантажівка підібрала нас через три години тобто надвечір. На пристані нікого не було, крім сторожа з ліхтарем. Маленький будиночок стояв на горі над річкою на краю міста. Восени під час негоди ліс має особливо похмурий вигляд.
Білет № 14

  1. Знайдіть доповнення, вкажіть, чим вони виражені, є прямими чи опосередкованими.
    Коріння дерев живить листя. Міські вулиці прикрашають багатоповерхові будинки. Я наказав їхати на невідому мені річ. Швабрін просив мене забути про минуле. Пароплав будить місто гудком, що плаче.

  2. Визначте, чим ускладнені ці пропозиції. Розставте розділові знаки, поясніть їх постановку.
    Думки моє ім'я праці будуть належати Росії. Ставтеся до рідної мови дбайливо і любовно думайте про неї вивчайте її любите її. Батько не обертаючись кивнув головою. Біля паркану на купі дощок уже чекали Васька та Сашка. Ожив ліс покритий серпанком молодої зелені. Ймовірно, це була людина вихована. Діти давайте жити дружно!
Білет № 15

  1. Вкажіть узгоджені та неузгоджені визначення та способи їх вираження.
    Розставте коми, поясніть їхню постановку.
    Навколо тягнувся плоский похмурий степ. Невеликі суто підмічені дворики були обгороджені земляними парканами. Мені потрібен портфель зі шкіри. Бажання вчитися опанувало хлопчика. Стояла осінь у сонці та туманах. Чиїсь коні стояли біля двору.

  2. Знайдіть речення з однорідними членами. Розставте коми.
    Сонячний сосновий бір манив нас своєю красою. Цей світ здавався таким звичайним навіть нудним. Навчання та працю до слави ведуть. Сніг лежав на даху та на балконі та на деревах. Хмара росла і захоплювала захід та схід. Завдяки строгому режиму сильної волі та цілеспрямованості товариш встигає не тільки справлятися з усіма шкільними справами, а й виконувати громадську роботу.
Білет № 16

  1. Вкажіть програми, розставте розділові знаки.
    Білі чайки рибалки з криком гасали над Доном. Високо стоїть сонце гаряче пече землю матінку. Пройшов буксир Кочегар із чотирма баржами нафтовицями. Туристи каталися по Москві річкою на теплоході. Жінка лікар із будинку відпочинку вислухала Семена.

  2. Знайдіть узгоджені та неузгоджені визначення. Укажіть, чим вони виражені.
    Хата лісника складалася з однієї кімнати. Хвилини перед боєм-особливі хвилини. Раптом на нашому шляху з'явилася досить велика жовта річка. Він мав звичку в середині розмови зупинитися і подивитись лагідними очима. Почалася найшаленіша стрибка наввипередки.
Білет № 17

  1. Вкажіть обставини. Визначте їхній вигляд за значенням.
    Пловець із втоми в сон міцний поринув. За найменшої успіху він надзвичайно підбадьорювався. Плавання річкою було небезпечне внаслідок швидкості течії. Погрозливо гуркотить море. З шумом котяться грізні вали. Прилетівши на місце, гуси шумно опускаються на воду. Дме дуже холодний вітер. Вчора я приїхав до П'ятигорська. На зорі військо рушило вперед.

  2. Вкажіть однорідні члени речення, розставте розділові знаки, поясніть їх постановку.
    Завірюхи снігу та тумани підкорені морозу завжди. Дорога то піднімалася на пагорб то впиралася в скелю. Дивний звук підпливав дедалі ближче і зростав у своїй силі. Чулося там і спів і сміх і бурчання. Ум май хоч маленький та свій. І старі й молоді прийшли до нього на допомогу. Будьте наполегливими, але не впертими.
Білет № 18

1. Визначте типи односкладових речень. Відповідь аргументуйте.

Червень. Жарко. Усюди косять. Вже встигли горіхи. Іду через луг у далекий лісок.


  1. Вкажіть узагальнюючі слова, поясніть розділові знаки.
Зима відчувалася у всьому в короткому дні запаху снігу і сигнальних ліхтарях, що рано запалювалися. Усюди вгорі і внизу співали жайворонки. На червоній траві на билинках всюди блищали і хвилювалися численні нитки осінніх павутин. Юні дерева всіх порід ялина та сосна осика та берези ростуть дружно та тісно.


Білет № 19


  1. Прочитайте. Вкажіть називні пропозиції. Навіщо вони використані автором? Позначте у реченнях граматичні основи. Розставте розділові знаки.
    Псковська земля. Дрібнолісся. Валуни. Блакитні озерця льону. Поля жита, що дозріває. Могутнє каміння залишене льодовиками нагадує Васнєцова, суворий пейзаж його богатирської застави. Воістину псковська земля богатирська застава землі російської.

  2. Розставте знаки пунктуації.
Посперечалися якось Великий Телескоп та Маленькі Окуляри.

Я ось який великий вигукнув Телескоп.
А ми виростемо і теж будемо великі, відповіли Окуляри.
Ніколи ви не виростете, голосно засміявся Телескоп.
А зате у нас цілих два скельця несміливо вимовили Окуляри.
Телескоп із важливістю заявив
А в мене цього збільшувального скла аж сто штук. І всі грома-а-одні.

Окуляри зовсім засумували, подумали що Телескоп правий і вони зовсім ні на що не годяться. Але тут увійшов Астроном підійшов до столика, на якому лежали Окуляри і дбайливо надів їх.
І що б я без вас мої дорогі робив, бо я так погано бачу ласкаво сказав він.

Білет № 20


  1. Знайдіть певно особисті пропозиції. Вкажіть, чим виражений у них головний член.
Завтра йду з радистом та провідником у гори. Ми з Павликом відбираємо зі свого майна лише найнеобхідніше. Через дві години знову говоритиму з лікарем. Не забудь сьогодні повідомити штаб про події вчорашнього дня. Виберіть собі книгу до смаку.
2. Вкажіть другорядні члени речення. Поясніть постановку розділових знаків (знаки не розставлені).

Вітер, що дме з моря, посилювався. Сильний вітер сирий холодний пронизливий стукає у вікна. Вам молодим вчитись треба як життя проводити.
Прощаючись, ми обіцяли писати один одному.

Білет № 21
1. Вкажіть тип речення та форму дієслова-присудка.


Розумну голову вшановують замолоду. Справу словом не заміниш. Після справи за порадою не ходять. Стій за правду горою. Солов'я байками не годують. По газонах не ходять.


  1. Знайдіть неповні речення. Поясніть постановку розділових знаків.
Альоша дивився на них, а вони на нього. Пліт плив уздовж берега, а човен йому навперейми. Єгорушка довго оглядав його, а він Єгорушка. Брат навчається добре. Сестра не має значення.

Білет № 22
1. Знайдіть безособові пропозиції. Вкажіть у них форму дієслова-присудка.


Світало. Снігове поле із застиглими хвилями наста раптом порозовів від холодного сонця. Темніє. Настає передсвятковий вечір. На селі темно та тихо. Бути грозі великою! Запалило грозою дерево.

2.Вкажіть пряме мовлення. Розставте розділові знаки, поясніть їх постановку.
Як вам здалося наше місто промовила Манілова Чи приємно провели там час

До завтра промовив, я завтра все буде вирішено.
Робіть, що хочете відповідав їм сухо. Дубровський я тут уже не господар.
Ей Влас вигукнув Туман, придивившись до нього Здорово брат

Фрагменти:

Вірочка.
Вірочка ловила сачком метелика. Вона порвала сачок.
- Чини, дівчинка, сачок.

Дерев'яний бичок.
Іде бичок, хитається,
зітхає на ходу:
- Ох, дошка кінчається, зараз я впаду.

Курчата.
У нас курчата.
Ми годуємо їх.
Курчата їдять кашу.
Хто це?
Влітку сірий, взимку білий (за..). М'які лапки, а в лапках подряпини (кош..).

На річці.
Вони ловили рибу.
Сеня впіймав ляща.
А Володя упіймав щуку.

Цуценята.
У нас живуть щенята. Вони лежать у ящику.

У гаю.
Діти пішли в гай.
Віра та Люба збирали ягоди. Ася та Таня зайшли до хащі. Вони побачили там зайчика. Зайчик поскакав.

На фермі.
Піонери були на фермі.
Вони принесли корму курчатам. Феня годувала курчат.
Вона співала їм пісеньку:
- Цип-цип, мої курчатки, курчата-цип, мої касатки, ви пухнасті грудочки, мої майбутні квочки.

Бурінка.
Була у Фені теличка.
Звали теличку Бурьонка.
Феня годувала та напувала її. Принесе кошик трави.
А Буреня вже біля годівниці. Чекає на траву і головою махає. Ніби дякую Фені каже. Феня рада, і Буреня рада.

Юшка.
Федя та Ваня ловили рибу.
У Феді карась. У Вані окунь. - Мамо, ось риба, вари юшку. Гарна вийшла юшка.

Снігур.
Снігур сів на дощечку.
Він прилетів поїсти насіння.
Груди у снігу червоні.
А голівка зовсім чорна. Наївся сніговик і знову полетів.

Лист.
Мама писала листа Вірі.
- Віра, купи Івану пальто, а Колі ковзани.
Женя опустила листа до скриньки.

Наша родина.
Наша сім'я велика.
Батько працює на заводі.
Мати працює вдома.
Тітка Софія лікує дітей. Тетяна та Дарина навчаються.
Ілюшу носять у ясла.
Дружно мешкає наша сім'я.

Лижник.
Вийшов лижник із воріт, вирушає у похід. Шапка тепла на ньому і кожух з коміром, товстий шарф обличчя закрив,
радий би їхати - нема сил.
Він до підйомів не звик, лізе в гору навпростець, до вершини не дістався: все з'їжджав та оступався!
Тим, хто знає всі прийоми, здолати легко підйоми, піднімаючись з пісенькою «ялинкою» та «драбинкою»».

Як навчався У. І. Ленін.
Навчався він легко та охоче.
І здібності були в нього хороші, та й батько привчав його до посидючості, до точності та уважного виконання заданого.
Вчителі його говорили, що Володі дуже допомагає те, що він завжди уважно слухає пояснення уроку у класі.
Він запам'ятовував зазвичай у класі новий урок. І вдома йому доводилося трохи повторити його.
За А. Ульянової.

В. І. Ленін.
Світить сонце ясне У битвах нашу Батьківщину в блакитному небі. Ленін відстояв,
Про великого Леніна їй дорогу вірну пісню ми співаємо. на щастя вказав.
Він для щастя нашого життя не шкодував, він берегти Радянську Батьківщину велів.
Т. Волгіна.

Привіт, весна!
Доброго дня, привіт, красуня весна.
Ми посіяли в землю насіння; із землі виростають паростки, на вікні розквітають квіточки.
Доброго дня, привіт, красуне весна! Пташиний будиночок біля нашого вікна; у цьому будинку сьогодні веселощі, у крилатих мешканців новосілля.
О. Висотська.

Весна.
Ось і зими настав кінець.
Якось одразу, за один день, все змінилося. Вітер пригнав низькі хмари. Вкрили вони все небо. Аж раптом на землю полився перший дощ. А потім хмари розійшлися, здалося сонце, пригріло землю.
Раніше за інших відзначили початок весни синиці. Вони жваво перелітали з гілки на гілку. Шукали в складках кори жучків, черв'яків, а самі весело співали: чи-чи-ку, чи-чи-ку.
За Г. Скребицьким

Весна
До нас весна крокує швидкими кроками, і кучугури тануть під її ногами.
Чорні проталини на полях видно.
Мабуть, дуже теплі ноги навесні.
І. Токмакова.

Перший космонавт.
Першим у світі космонавтом був Юрій Олексійович Гагарін. На кораблі «Схід» він піднявся до космосу.
Це було 12 квітня. У нас у календарі з'явилося нове свято. Це День космонавтики.
Тепер у нас багато космонавтів. Ми пишаємося, що першим полетів у космос радянська людина.

Мріють хлопчаки.
І вдома за книжкою, і в дитсадку мріють хлопчики летіти на зірку!
Завзято мріють вони про Місяць і навіть літають, але тільки, але тільки уві сні!
Але ось, як у тумані, минають роки.
Все манить і манить хлопчаків зірка!
Злітають все вище «Схід» та «Схід», і голос їхній чує радянський, радянський
народ.

У теплиці.
Захотів чоловік раніше виростити свіжі овочі. А мороз не дає. Морозу не накажеш: відступися; сонце не впросиш: укоротіть зиму. І все ж таки людина придумала, як почати весну серед зими.
Він збудував дивовижний будинок. На вигляд він простий. Стіни дерев'яні, дах скляний. Підлога земляна, але гріє цю підлогу підземна грубка. А дах сам ловить сонячне проміння.
Це будинок-теплиця. Навколо сніг, а у теплиці весна. Зеленіють сходи. Закінчиться мороз - розсада звідси переселиться на грядки.
По Н. Надєждіної.

Вгадай
Без вікон, без дверей -повна світлиця людей.
Червона дівчина сидить у в'язниці, а коса на вулиці.
Сімдесят одежин, і все без застібок.
Червоні чобітки в землі і Кошик.
З'явився жовтий бік, тільки я не колобок, не з м'якого я тіста, покати - не рушу з місця. Приросла до землі я міцно. Назви мене. Я.

У колгоспному полі.
Починається сівба. День і ніч гудуть важкі трактори. Чуються бадьорі, веселі голоси людей.
Дружно взялися за роботу колгоспники. Чорними пластами лягає за плугом земля. Золотим дощем сиплються в землю насіння... Ласкаво гріє з високого неба весняне сонечко.

Дзвіночки.
Дзвіночки мої, степові квіти!
Що дивитеся на мене, темно-блакитні?
І про що дзвоните ви в день веселого травня, серед некошеної трави головою хитаючи?

Весна в лісі.
Добре навесні у лісі. Берези розпускають своє клейке листя. Серед них темніють ялинки.
Повітря чисте, легке, ялинової смолою пахне, молодим листком, прілою землею.
І хор пташиний... А голоси які чудові! Сонце пече на повну силу. А тінь ще холодна.

Кульбаба.
Впустило сонце промінчик золотий, виріс кульбаба - перший, молодий.
Має чудовий золотистий колір, він великого сонця маленький портрет.

Шпаки.
Шпаки зайняли будиночок на березі. Влаштували у ньому своє гніздо.
Я спитав у батька: «Скільки гусениць та різних жуків шпаки за день пташенятам перетягають?»
Батько нічого не відповів, а приніс аркуш паперу та олівець. «Ось, – каже, – посиди під березою до обіду, поспостерігай за шпаками. Коли вони з кормом підлетять, став на листі олівцем рисочку. А потім підрахуємо.»
Сів я під березою і почав стежити за шпаками. І що ж? До обіду весь лист вичертив. Більше сотні паличок наставив. Навіть рука втомилася.
За Г. Скребицьким.

Горобець з берези на доріжку – стриб!
- Більше немає морозу. Чир-чирик!
Пахне в повітрі навесні зеленіє садок мій.
І співає в тіні гілок соловейко, соловейко.

Синиці.
Вранці я прокинувся. Раптом чую хтось тихенько у вікно постукав: «Тук-ту к-ту до».
Схопився я з ліжка, зазирнув за фіранку. За кватиркою м'ясо морозиво у сітці висить. А на м'ясі – дві синиці. Що є сили дзьобом довбають. Намагаються виклювати шматочки сала.
Дивлюся на ту синицю, що біля самої кватирки. Головка у неї в чорній шапочці. На шиї та на грудях чорна краватка. Спинка, крила та хвіст темні. А грудка яскраво-жовта. І друга синичка така сама. Клопочуть обидві, щипають м'ясо і сало тоненькими дзьобами.
За Г. Скребицьким.

Ластівка.
Трава зеленіє, сонечко блищить, ластівка з весною в сіни до нас летить.
З нею сонце гарніше і весна миліше, прощебеч з дороги нам привіт швидше!

Мурахи
На лісовому узліссі велика мурашина купа. Навколо неї бігають, метушаться мурахи. Одні тягнуть прутики, інші несуть листочки, травинки. Ось кілька Мурах тягнуть сучок. Завбільшки він не більше сірника. А для мурах це величезна колода. Притягнуть і покладуть на купу. А згори ще сучок, ще травинку... Так і росте мурашник.
Мурахи все разом роблять. І від ворогів захищаються, і житло будують, і полюють. З ранку до ночі кипить у мурашнику робота. Все літо клопочуться мурахи. А як настануть холоди, мурашник затихне. Підуть мурахи у свої підземні ходи, заснуть на всю зиму.

Допоможіть!
Мурашка в частіше дуб важкий тягне.
Гей, товариші, друзі, рятуйте мурахи!
Коли йому немає допомоги, мураха простягне ноги.
Гей, товариші, друзі! Виручайте мурахи!

Бджоли.
Сіла бджілка на квітку. Набрала хоботком запашного соку. І полетіла у свій вулик. Вулик у бджіл як будиночок. Тільки без вікон. А замість дверцят льоток. Через нього бджоли у свій вулик влітають. Багато бджіл живе у такому вулику. І все це одна сім'я.
Бджоли все літо з ранку до вечора працюють. Стоять на колгоспній пасіці бджолині будиночки. Справжнє бджолине містечко. Багато меду за літо збере бджоляр. Тільки весь мед брати не можна. Треба бджолам на зиму залишити.
За Г. Скребицьким та В. Чапліною.

Весна-червона
Ти, весна, весна-червона, що з собою принесла? Принесла я для лук покривало з квітів. Принесла для ялинки нові голки.
Для осин і для берез свіжого листя цілий віз.

Хто збудував цей будинок?
На вулиці Садовий будинок збудовано новий.
У ньому стільки світлих вікон! Вважати - не порахувати!
А дах такий високий, що птахам не дістати.
У будинку десять поверхів, у будинку тисячі людей.
Хто збудував цей будинок?
Дім, у якому ми живемо? Нова хата майже готова, прийме до свята мешканців. Ось хто будував цей будинок, будинок, у якому ми живемо.
С. Баруздін.

Загадки.
Хто у світі ходить у кам'яній сорочці? У кам'яній сорочці ходять... .
(Черепахи.)
Крил немає, але це птах. Полетить і прилунить.
(Ракета.)
Без рук, без сокирки побудована хатинка.
(Гніздо.)
Як добре вміти читати!
Як добре вміти читати!
Не треба до мами чіплятися, не треба бабусю просити: «Прочитай, будь ласка, прочитай!»
Не треба благати сестрицю: «Ну, почитай ще сторінку!» Не треба кликати, не треба чекати, а можна взяти і почитати!