Вимірювання швидкостей молекул досвіду штерну. Досвід Штерна

Муніципальна загальноосвітня установа гімназія №1

Центрального району м. Волгограда

Урок фізики на тему

Рух молекул. Дослідне визначення швидкостей руху молекул

10 клас

Підготувала: учитель фізики вищої категорії

Петрухіна

Марина Анатоліївна.

УМК: Н. С. Пуришева,

Н. Є. Важеєвська,

Д. А. Ісаєв

«Фізика – 10», робочий зошит до цього підручника та мультимедійний додаток до підручника.

Волгоград, 2015

Урок на тему

Рух молекул.

Дослідне визначення швидкостей руху молекул

10 клас

Анотація.

Розуміння найважливіших питань сучасної фізики неможливе без деяких, хоча б найпростіших уявлень про статистичні закономірності. Розгляд газу як системи, що складається з величезної кількості частинок, дозволяє в доступній формі дати уявлення про ймовірність, статистичний характер закономірностей таких систем, про статистичні розподіли, що вказують, з якою ймовірністю частки системи мають те чи інше значення параметрів, що визначають їх стан, і на На основі цього викладають основні положення класичної теорії газів. До одного з уроків, які дозволяють сформувати дану виставу, відноситься представлений урок з УМК видавництва «Дрофа»: підручник фізики Н. С. Пуришева, Н. Є. Важеєвська, Д. А. Ісаєв, робочий зошит до цього підручника та мультимедійний додаток до підручнику.

Пояснювальна записка.

Цей урок можна провести у процесі вивчення теми «Основи МКТ будови речовини» у 10 класі.

Новий матеріал уроку дозволяє поглибити знання учнів про основи кінетичної теорії газів і використовувати його під час вирішення завдань визначення швидкостей молекул різних газів.

Кожен етап уроку супроводжується показом тематичного слайду мультимедійної програми та відеофрагментом.

Мета уроку:

Діяльність: формування в учнів нових способів діяльності (уміння ставити та відповідати на дієві питання; обговорення проблемних ситуацій; вміння оцінювати свою діяльність та свої знання).

Завдання уроку:

Навчальна: формування вміння аналізувати, порівнювати, переносити знання у нові ситуації, планувати свою діяльність при побудові відповіді, виконанні завдань та пошукової діяльності через фізичні поняття (найбільш ймовірна швидкість, середня швидкість, середня квадратична швидкість), активізувати розумову діяльність учнів.

Виховує: виховання дисциплінованості при виконанні групових завдань, створення умови для позитивної мотивації щодо фізики, використовуючи різноманітні прийоми діяльності, повідомляючи цікаві відомості; виховувати почуття поваги до співрозмовника, індивідуальної культури спілкування.

Розвиваюча: розвивати вміння будувати самостійні висловлювання в мовленні на основі засвоєного навчального матеріалу, розвиток логічного мислення, розвиток вміння єдиного математичного підходу для кількісного опису фізичних явищ на основі молекулярних уявлень при вирішенні завдань.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Методи навчання: евристичний, пояснювально – ілюстративний, проблемний, демонстрації та практичні завдання, розв'язання задачі фізичного змісту.

Очікувані результати:

    вміти робити висновок з урахуванням експерименту;

    виробляти правила дискусії та дотримуватися їх;

    розуміти сенс обговорюваних питань та виявляти інтерес до цієї теми.

Підготовчий етап: знання основних рівнянь, залежностей на цю тему (теоретичний блок на тему знаходиться у кожного учня у вигляді лекції - конспекту)

Обладнання: прилад демонстрації досвіду Штерна;

комп'ютер та проектор для демонстрації презентації та відеофрагменту «Досвід Штерна».

Етапи уроку.

    Організаційний етап (вітання, перевірка готовності до уроку, емоційного настрою), (1 хвилина)

    Етап постановки мети, завдань уроку та проблеми про спосіб вимірювання швидкості молекул, (4 хвилини)

    Етап вивчення нового навчального матеріалу, показ слайдів презентації з коментарями учнів, що дозволяє створити зорове враження про тему, активізувати зорову пам'ять (перевірити рівень засвоєння системи понять на цю тему), (20хвилин)

    Етап закріплення набутих знань під час вирішення завдань (застосування знань практично їх вторинне осмислення), (8хвилин)

    Етап узагальнення та підбиття підсумків уроку (дати аналіз успішності оволодіння знаннями та способами діяльності), (4хвилини)

    Інформація про домашнє завдання (спрямовано подальший розвиток знань), (1хвилина)

    Рефлексія, (2 хвилини)

Сценарій уроку.

Діяльність вчителя фізики

Діяльність учня

    Організаційний етап.

Здрастуйте, хлопці! Я рада вітати вас на уроці, на якому ми продовжимо відкривати сторінки у пізнанні класичної теорії газів. Поперед нас чекають цікаві відкриття. Вітайте один одного.

Тоді приступимо…

    Цілепокладання та мотивація.

Минулого уроці ми познайомилися з основними положеннями молекулярно-кінетичної теорії ідеального газу. Беручи участь у безперервному хаотичному русі, молекули постійно стикаються один з одним, при цьому кількість часток, що стикаються. їх швидкостіу кожний момент часу різні.

Як ви вважаєте, яка тема уроку «очікує» нас сьогодні?

Так, справді, мета, яку ми ставимо сьогодні перед собою: познайомимося з одним із методів визначення швидкості руху молекул – методом молекулярних пучків, запропонованим німецьким фізиком Отто Штерном у 1920 році.

Відкрили зошити, записали число та тему сьогодення: Рух молекул. Досвідчене визначення швидкостей руху молекул.

Згадаймо, чому дорівнює швидкість теплового руху молекул?

Розрахуємо швидкість молекул срібла Аg при випаровуванні із поверхні, T =1500К.

Нагадаю, швидкість звуку 330м/с, а швидкість молекул срібла 588м/с порівняйте.

Розрахуємо швидкість молекул водню Н 2 за нормальної температури, близької до абсолютному нулю T=28К.

Наприклад: швидкість пасажирського літака – 900м/с, швидкість руху Місяця навколо Землі – 1000м/с.

А тепер поставте себе на місце вчених 19 століття, коли були отримані ці дані, виникли сумніви щодо правильності самої кінетичної теорії. Адже відомо, що запахи поширюються досить повільно: потрібен час близько десятків секунд, щоб запах парфумів, пролитих в одному кутку кімнати, поширюються на інший кут.

Тому постає питання: яка насправді швидкість молекул?

Коли запах парфумів поширюється, чи заважає молекулам парфумів?

Як це впливає швидкість спрямованого руху молекул?

Розрахуємо швидкість молекул водню Н 2 за нормальної температури, близької до кімнатної T=293К.

Тоді, це швидкість яка? Чого?

А як її виміряти, визначити її значення практично? Давайте вирішимо наступне завдання:

Нехай є одна молекула. Потрібно визначити швидкість вільного пробігу молекул. Як рухаються молекули між зіткненнями?

Нехай молекула проходить 1 метр, час знайдемо за швидкості водню 1911м/с, вийшло 0,00052с.

Як видно, час дуже маленький.

Виникає знову проблема!

    Етап вивчення нового навчального матеріалу.

Вирішити цю проблему в шкільних умовах неможливо, за нас це зробив у 1920 р. Отто Штерн (1888-1970), замінивши поступальний рух на обертальний.

Подивимося невеликий відеофрагмент і обговоримо деякі питання.

    Що представляла установка, якою користувався О. Штерн?

    Як було здійснено досвід?

Значення швидкостей виходили близькими до швидкості, обчисленої за формулою:

,
,
де - Лінійна швидкість точок поверхні циліндра В.

, то

, що у згоді з молекулярно – кінетичної теорією. Швидкість молекул збігається з розрахованою, отриманою на основі МКТ, це було одним із підтвердженням її справедливості.

З досвіду О. Штерна було виявлено, що з температурі 120 0 З швидкості більшості атомів срібла лежать у межах від 500м/с до 625м/с. При зміні умов досвіду, наприклад, температури речовини, з якої зроблено дріт, виходять інші значення швидкостей, але характер розподілу атомів у напиленому шарі не змінюється.

    Чому в досвіді Штерна смужка срібла зміщена та розмита по краях, крім того, неоднорідна за товщиною?

    Який висновок можна зробити про розподіл атомів та молекул за швидкостями?

Розглянемо таблицю №12 підручника на стор. 98 молекул азоту. Що видно із таблиці?

Англійський фізик Д. До. Максвелл теж вважав неймовірним, що це молекули рухаються з однією швидкістю. На його думку, при кожній заданій температурі більшість молекул має швидкості, що лежать у досить вузьких межах, але деякі молекули можуть рухатися з більшою або меншою швидкістю. Більше того, вважав учений, у кожному обсязі газу при тій чи іншій температурі є молекули, що мають як дуже малі, так і дуже великі швидкості. Зіткнувшись між собою, одні молекули збільшують швидкість, інші зменшують. Але якщо газ перебуває в стаціонарному стані, то число молекул, які мають ту чи іншу швидкість, залишається постійним. Виходячи з такого уявлення, Д. Максвелл досліджував питання розподіл молекул за швидкостями у газі, що у стаціонарному стані.

Цю залежність він установив задовго до дослідів О. Штерна. Результати роботи Д. К. Максвела отримали загальне визнання, але при цьому не були підтверджені експериментально. Це зробив О. Штерн.

    Подумайте? Яка заслуга О. Штерна?

Розглянемо рис. 64 на стор. 99 підручника та досліджуємо характер самого розподілу молекул за швидкостями.

Вид функції розподілу молекул за швидкістю руху, яку Д. Максвелл визначив теоретичним шляхом, якісно збігся з профілем нальоту атомів срібла на латунній платівці у досвіді О.Штерна.

Вивчення профілю смужки срібла дозволило вченому зробити висновок про існування найбільш ймовірною середньою швидкістю руху частинок (тобто швидкості з якою рухається найбільше молекул).

    Куди зміщується максимум кривої розподілу у разі підвищення температури?

Крім найбільш ймовірної та середньої швидкостей, рух молекул характеризується середнім квадратом швидкості:

, а квадратний корінь із цієї величини – є середня квадратична швидкість.

    Давайте ще раз подивимося, як відбувалося пізнання щодо питання про швидкості руху молекул?

    Етап закріплення набутих знань під час вирішення завдань.

Зробимо математичні розрахунки і перевіримо теорію у конкретній ситуації.

Завдання №1

Яка швидкість мала молекула парів срібла, якщо її кутове зміщення в досвіді Штерна становило 5,4º при частоті обертання приладу 150 с?? Відстань між внутрішнім та зовнішнім циліндрами дорівнює 2 см.

    Етап узагальнення та підбиття підсумків уроку

Сьогодні на уроці ми познайомилися з одним із методів визначення швидкості руху молекул – методом молекулярних пучків, запропонованим німецьким фізиком Отто Штерном.

    Яке значення досвіду О. Штерна у розвитку уявлень про будову речовини?

    Інформація про домашнє завдання.

    Рефлексія.

У ході нашого уроку ви показали себе спостережливими теоретиками, здатними не лише помічати навколо себе все нове та цікаве, а й самостійно проводити наукове дослідження.

Наш урок добіг кінця.

Давайте відповімо на запитання: Що вам сподобалося на уроці? і «Чим вам запам'ятався урок?»

А я на закінчення хочу процитувати слова Вірея:

«Всі відкриття в науках і у філософії походять часто від узагальнень або від додатків факту до інших подібних фактів»

Дякую, хлопці, за спільну роботу. Я рада була зустрітися з вами. До зустрічі!

Тема уроку: Визначення швидкості руху молекул.

(учні записують у зошит число і тему уроку)

(Відповіді кількох учнів)

, з іншого боку

знаючи що
, звідси

, або
, де

- Універсальна газова постійна,
8,31

Швидкість молекул срібла надзвукова.

590м/с, така ж! Не може бути!

Яку швидкість знаходити та вимірювати?

Заважають молекули повітря.

Вона зменшується.

Ми отримали велику швидкість і нічого не заважає рухатися молекулам?

Швидкість вільного пробігу молекул.

Поступово.

Як його виміряти?

(перегляд відео)

Установка складалася з: платинової нитки, покритої тонким шаром срібла, яка розташовувалася вздовж осі всередині циліндра радіусом та зовнішнього циліндра . З циліндра відкачено насосом повітря.

При пропущенні електричного струму через дріт вона розігрівалася до температури вище температури плавлення срібла 961,9 0 С. Стінки зовнішнього циліндра охолоджувалися, щоб молекули срібла краще осідали на шляху екрана. Установку приводили у обертання з кутовою швидкістю 2500 – 2700 об/хв.


Смужка срібла при обертанні приладу набула іншого вигляду тому, якби всі атоми, що вилітають з нитки, мали однакову швидкість, то зображення щілини на екрані не змінилося б за формою та розміром, а лише трохи змістилося б убік. Розмитість смужки зі срібла говорить про те, що атоми, що вилітають з розпеченої нитки, рухаються з різними швидкостями. Атоми, що рухаються швидко, зміщуються менше, ніж атоми, що рухаються з меншою швидкістю.

Розподіл атомів і молекул за швидкостями є певною закономірністю, що характеризує їх рух.

З таблиці видно, що найбільше молекул азоту мають швидкості від 300м/с до 500м/с.

91% молекул мають швидкості, включені в інтервал від 100м/с до 700м/с.

9% молекул мають швидкості, менших 100м/с та більших 700м/с.

О. Штерн, скориставшись методом молекулярних пучків, винайденим французьким фізиком Луї Дюнойє (1911) виміряв швидкість газових молекул і на досвіді підтвердив отриманий Д. К. Максвеллом розподіл молекул газу за швидкостями. Результати досвіду Штерна підтвердили правильність оцінки середньої швидкості атомів, що випливає із розподілу Максвелла.


За графіком можна було визначити зсув для середини зображення щілини і, відповідно, обчислити середню швидкість рухи атомів.


При Т 2  Т 1 максимум кривої розподілу зміщується в область більших значень швидкостей.

    Спочатку було висловлено гіпотезу у тому, що молекули рухаються з різними швидкостями.

    Ці швидкості пов'язані з температурою і існує певний закон розподілу молекул за швидкостями, що випливало зі спостережень, зокрема броунівського руху.

    Досвід належить до фундаментальних фізичних експериментів. В даний час атомно-молекулярне вчення підтверджено численними дослідами і є загальновизнаним.

    Рефлексія навчальних процесів.

    Сьогодні я дізнався…

    Було цікаво…

    Було важко.

    Я зрозумів, що…Я навчився…

    Мене здивувало…

    Використовувана література:

    1. Н. С. Пуришева, Н. Є. Важеєвська, Д. А. Ісаєв, підручник «Фізика - 10», робочий зошит до цього підручника.

      Фізика: 3800 завдань для школярів та вступників ВНЗ. - М.: Дрофа, 2000р.

      Римкевич А.П. Збірник завдань із фізики. 10-11 кл. - М.: Дрофа, 2010.

      Л. А. Кирик "Самостійні та контрольні роботи з фізики". 10 клас. М.: Ілекса, Харків: Гімназія, 1999.

      Енциклопедія для дітей Техніка. М: Аванта +, 1999.

      Енциклопедія для дітей фізика. Ч. I. М.: Аванта +, 1999.

      Енциклопедія для дітей фізика. Ч. П. М.: Аванта +, 1999.

      Фізичний експеримент у школе./ Упоряд. Г. П. Мансветова, В. Ф. Гудкова. - М: Просвітництво, 1981.

      Техніка в курсі фізики середньої школи. М: Просвітництво, 1977.

    Електронні програми:

      Л. Я. Боревський «Курс фізики XXI століття», базовий + для школярів та абітурієнтів. Медіахауз. 2004 рік.

      Інтерактивний курс фізики для 7-11 класів. ТОВ "Фізікон", 2004 рік. Російська версія «Жива фізика», Інститут нових технологій

      Фізика, Х-ХІ класи. Мультимедійний курс-М.: ТОВ «Розсобить Паблішинг».-2004 (http://www.russobit-m.ru/)

      Відкрита фізика. О 2 год. (CD) / За ред. С.М. Козела. - М.: ТОВ «Фізікон». - 2002 (http://www.physicon.ru/.)

Вивчення дифузії та броунівського руху дозволяє отримати деяке уявлення про швидкість хаотичного руху молекул газу. Одним із найпростіших і наочних дослідів для її визначення є досвід О. Штерна, виконаний ним у 1920 р. Сутність цього досвіду полягає в наступному.

На горизонтальному столику, який може обертатися навколо осі О (рис. 3.2), перпендикулярно столику зміцнюються циліндричні поверхні А і В. Поверхня суцільна, а в поверхні А є вузький проріз, паралельний осі О. Вздовж осі О розташована вертикально платинова посріблений дріт, яка включається до електричного ланцюга. При пропущенні струму дріт розжарюється і з поверхні відбувається випаровування срібла. Молекули срібла летять на всі боки і в основному осідають на внутрішній стороні циліндричної поверхні А. Лише вузький пучок молекул срібла пролітає крізь щілину в цій

поверхні і осідає в області М на поверхні В. Ширина нальоту М визначається шириною щілини в поверхні А. Щоб молекули срібла не розсіювалися при зіткненнях з молекулами повітря, вся установка накривається ковпаком, з-під якого викачується повітря. Чим вже щілина на поверхні А, тим наліт в області М і тим точніше може бути визначена швидкість руху молекул.

Саме визначення швидкості ґрунтується на наступній ідеї. Якщо всю установку привести в обертання навколо осі Про з постійною кутовою швидкістю то за час протягом якого молекула летітиме від щілини до поверхні, остання встигне повернутися і наліт зміститься з області М в область К. Отже, час польоту молекули вздовж радіуса і час зміщення точки М поверхні на відстань однаково. Оскільки молекула летить рівномірно, то

де - Шукана швидкість, - радіус циліндричної поверхні А. Оскільки лінійна швидкість точок поверхні В дорівнює південь, то час можна виразити іншою формулою:

Таким чином,

Так як при виконанні досвіду залишаються постійними і визначаються заздалегідь, вимірявши можна знайти швидкість молекули . У досвіді Штерна вона виявилася близькою до 500 м/с.

Оскільки наліт в області До виявляється розмитим, можна зробити висновок, що молекули срібла летять до поверхні з різною швидкістю. Середні значення швидкостей молекул математично можна виразити формулою

Як приклад відзначимо, що з 0 °С середня швидкість руху молекул водню дорівнює 1840 м/с, а азоту - 493 м/с. Зміна товщини нальоту області До дає уявлення про розподіл молекул за швидкостями їх руху. Виходить, що невелика кількість молекул має швидкості, що в кілька разів перевищують середню швидкість.

(Подумайте, де на рис. 3.2 залишили слід молекули, швидкості яких більші за середню швидкість і як зміниться положення нальоту, якщо посилити струм у дроті О.)

БРОУН Роберт (), англійський ботанік Описав ядро ​​рослинної клітини та будову семяпочки. У 1828 опублікував "Короткий звіт про спостереження в мікроскоп...", в якому описав відкритий ним рух броунівських частинок. Описав ядро ​​рослинної клітини та будову семяпочки. У 1828 опублікував "Короткий звіт про спостереження в мікроскоп...", в якому описав відкритий ним рух броунівських частинок.


Броунівський рух - це тепловий рух зважених у рідині або газі частинок рік - спостерігав явище, розглядаючи в мікроскоп зважені у воді суперечки плауна. Броунівський рух ніколи не припиняється, частки рухаються безладно. Це тепловий рух.






ПЕРРЕН Жан Батіст (), французький фізик. Експериментальні дослідження Перрена броунівського руху () остаточно довели реальність існування молекул. Нобелівська премія (1926).


Досліди Перрена Спостерігав броунівські частинки в дуже тонких шарах рідини Зробив висновок, що концентрація частинок у полі сили тяжіння повинна зменшуватися за таким самим законом, що і концентрація молекул газу. Перевага - маса броунівських частинок рахунок великої маси відбувається швидше. На основі підрахунку цих частинок на різних висотах визначивши постійну Авогадро новим способом.


Максвелл Джеймс Клерк ((), англійський фізик, творець класичної електродинаміки, один із основоположників статистичної фізики Максвелл першим висловив твердження про статистичний характер законів природи. У 1866 їм відкритий перший статистичний закон закону розподілу молекул за швидкостями (Максвелла розподіл).


БОЛЬЦМАН Людвіг (), австрійський фізик, один із засновників статистичної фізики та фізичної кінетики. Вивів функцію розподілу, названу його ім'ям, та основне кінетичне рівняння газів. Больцман узагальнив закон розподілу швидкостей молекул у газах, що у зовнішньому силовому полі, і встановив формулу розподілу молекул газу за координатами за наявності довільного потенційного поля ().


ШТЕРН Отто (), фізик. Народився в Німеччині, з 1933 жив у США. Отто Штерн виміряв (1920) швидкість теплового руху молекул газу (досвід Штерна). Експериментальне визначення швидкостей теплового руху молекул газу, здійснене О. Штерном підтвердив правильність основ кінетичної теорії газів. Нобелівська премія, 1943 рік.






Досвід Штерна Циліндри починали обертати з постійною кутовою швидкістю. Тепер атоми, що пройшли крізь проріз, осідали вже не навпроти щілини, а зміщувалися на деяку відстань, тому що за час їхнього польоту зовнішній циліндр встигав повернутись на деякий кут. При обертанні циліндрів з постійною швидкістю положення смужки, утвореної атомами на зовнішньому циліндрі, зміщувалося на деяку відстань.


Досвід Штерна Знаючи величини радіусів циліндрів, швидкість їхнього обертання та величину зміщення легко знайти швидкість руху атомів. Час польоту атома t від прорізу до стінки зовнішнього циліндра можна знайти, розділивши шлях, пройдений атомом і дорівнює різниці радіусів циліндрів, на швидкість атома v. За цей час циліндри повернулися на кут φ, величину якого знайдемо, помноживши кутову швидкість на час t. Знаючи величину кута повороту і радіус зовнішнього циліндра R 2 легко знайти величину зміщення L і отримати вираз, з якого можна виразити швидкість руху атома


Подумайте … Багаторазові повторення досвіду Штерна дозволили встановити, що зі збільшенням температури ділянка смуги з максимальною товщиною зміщується на початок. Що це означає? Відповідь: зі збільшенням температури швидкості молекул зростають, і тоді найімовірніша швидкість перебуває у сфері високих температур.

У середині XIX століття було сформульовано молекулярно-кінетичну теорію, але тоді не було жодних доказів існування самих молекул. Вся теорія базувалася на припущенні про рух молекул, але як виміряти швидкість їхнього руху, якщо вони невидимі?

Теоретики першими знайшли вихід. З рівняння молекулярно-кінетичної теорії газів відомо, що

Отримано формулу для розрахунку середньоквадратичної швидкості, але маса молекули невідома. Запишемо по-іншому значення ? кв:

(2.1.2)

А ми знаємо, що тоді

(2.1.3)

Де Р- Тиск; ρ - Щільність. Це вже вимірювані величини.

Наприклад, при щільності азоту, що дорівнює 1,25 кг/м, 3 при t = 0 °С і P= 1 атм, швидкості молекул азоту. Для водню: .

При цьому цікаво відзначити, що швидкість звуку в газі близька до швидкості молекул у цьому газі, де γ - Коефіцієнт Пуассона. Це тим, що звукові хвилі переносяться молекулами газу.

Перевірка того факту, що атоми та молекули ідеальних газів у термічно рівноважному пучку мають різні швидкості, було здійснено німецьким фізиком Отто Штерном (1888-1969) у 1920 р. Схема його установки наведена на рис. 2.1.


Мал. 2.1

Платинова нитка А, покрита зовні сріблом, розташовується вздовж осі коаксіальних циліндрів S 1 , S 3,. Усередині циліндрів підтримується низький тиск порядку Па. При пропусканні струму через платинову нитку вона розігрівається до температури вище за точку плавлення срібла (961,9 °С). Срібло випаровується, і його атоми через вузькі щілини в циліндрі S 1, та діафрагмі S 2, летять до охолоджуваної поверхні циліндра S 1, де вони осаджуються. Якщо циліндри S 1 , S 3і діафрагма не обертаються, то пучок осідає у вигляді вузької смужки Dна поверхні циліндра S 3. Якщо ж вся система приводиться в обертання з кутовою швидкістю, то зображення щілини зміщується в точку. і стає розпливчастим.

Нехай l– відстань між Dі , виміряне вздовж поверхні циліндра S 3, воно дорівнює де - лінійна швидкість точок поверхні циліндра S 3, радіусом R; - час проходження атомами срібла відстані. Таким чином, маємо звідки можна визначити величину швидкості теплового руху атомів срібла. Температура нитки у дослідах Штерна дорівнювала 1200 °С, що відповідає середньоквадратичній швидкості. В експерименті цієї величини вийшло значення від 560 до 640 м/с. Крім того, зображення щілини завжди виявлялося розмитим, що вказувало те що, що атоми Ag рухаються з різними швидкостями.

Таким чином, у цьому досвіді були не тільки виміряні швидкості газових молекул, але й показано, що вони мають велику кількість по швидкості. Причина – у хаотичності теплового руху молекул. Ще в XIX столітті Дж. Максвелл стверджував, що молекули, безладно стикаючись одна з одною, якось «розподіляються» за швидкостями, причому цілком певним чином.