"День космонавтики". Комплексне заняття з розвитку мови для старшої групи

КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ У СТАРШІЙ ГРУПІ ДО ДНЯ КОСМОНАВТИКИ.

Цілі: закріплення уявлень про космос та професію космонавт.

Завдання:

Освітні:- Розширювати кругозір дітей;

Закріпити знання та уявлення про космос.

Розвиваючі:

Розвивати пізнавальний інтерес дітей;

Збагачення та активізація словника на тему «Космос».

Виховні:

Виховувати бажання досягати поставленої мети.

Обладнання: портрети космонавтів Ю. Гагаріна, В. Терешкової, картини із зображенням Сонячної системи, ракети, відеофільмо космосі та Ю. Гагаріні, костюм Незнайки, лист із запитаннями.

Провідний - вихователь, Незнайка.


Хід заняття:

Під музику діти входять до зали.

Ведучий: Здрастуйте, хлопці! Давним-давно люди, що жили на нашій планеті, мріяли вирушити в подорож до зірок. Невідомі дали манили їх до себе, і минуло чимало років, перш ніж відбулася перша космічна подорож. Давайте, згадаємо ім'я людини, яка першою здійснила політ до зірок? (Ю. А. Гагарін) Як називався перший космічний літальний апарат?

Крил немає у цього птаха,

Але не можна не здивуватися:

Лише розпустить птах хвіст-

І підніметься до зірок. (Ракета)

Щороку 12 квітня наша країна відзначає свято-День космонавтики, присвячене визначній події в історії підкорення космосу.

Вбігає Незнайко.

Незнайка: Ага! Без мене у космос зібралися?

Вихователь: А ти хто?
Незнайка: Ну, ось тобі раз! Вони навіть не знають, хто я! Я – великий космонавт! Я – першим побував у космосі! Я – ….
Вихователь : Діти, невже це завітав до нас сам Юрій Гагарін? Ну, привіт, ми дуже раді вас бачити, вибачте, що одразу не визнали.
Незнайка:
Ні, я не Гагарін! Я навіть не знаю, хто це взагалі такий.

Вихователь (Звертається до дітей):А ви, хлопці, знаєте, хто такий Юрій Гагарін?

Відповіді дітей.

Вихователь показує портрет Ю. Гагаріна.

У космічній ракеті
З назвою "Схід"
Він першим на планеті
Піднятися до зірок зміг.

В вихователь:
Саме Юрій Гагарін був першою людиною, яка полетіла в космос і провела на орбіті нашої планети цілих 108 хвилин!
Він на космічному кораблі «Схід» облетів навколо земної кулі. І з 12 квітня 1961 року ми відзначаємо щороку День космонавтики.
Незнайка:
Ой, подумаєш, 108 хвилин! Я там провів би усі 200 хвилин! А ви, Гагарін, Гагарін!
В вихователь:
Ну, ти і брехун! А ти навіть не представився нам ще!
Незнайка:
Я навіть не знаю, представлятися тепер вам чи ні.

Вихователь:
А я гадаю, що вже знаю, хто ти. Ти – Незнайко!
Незнайка:
Ну ось навіть не цікаво якось стало. Я піду від вас.
Вихователь:
Почекай, не йди! Залишся, я думаю, тобі все ж таки буде з нами цікаво!

Вихователь . Сонячний ранок 12 квітня 1961 р. Ракета стрімко рвонула в небо, залишаючи за собою вогняний слід палива, що згоряє. Так із космодрому «Байконур» стартував перший в історії космічний корабель із людиною на борту. А першим космонавтом Землі став наш співвітчизник Юрій Олексійович Гагарін.

Юрій Гагарін народився 9 березня 1934 р. Нічого незвичайного у долі цього юнака спочатку не було. Про небо він мріяв із дитинства.

І Юрій став льотчиком-винищувачем. А коли в 1959 р. дізнався про набір до загону випробувачів нової техніки, відразу подав рапорт про зарахування. Відбір у космонавти був жорстким. Враховувалося все: міцне здоров'я, зростання, вага, витривалість, знання техніки... Розпочалася підготовка. У барокамері створювали умови, які мала винести людина під час запуску ракети.Тренування були дуже важкими. Але Юрій Гагарін усе витримав і навіть жартував у своїй, підбадьорюючи своїх товаришів. Головний конструктор усіх перших космічних ракет Сергій Павлович Корольов придивився до Гагаріна і вирішив: «Ось цей спокійний, веселий хлопець і буде першим космонавтом». Так і сталося. (Перегляд відеофільму)

Вихователь: Як ви думаєте, які якості має космонавт? Чи хочете ви самі стати космонавтами? (Відповіді дітей)

Щоб ракетою керувати

Потрібно сильним, сміливим стати!

Слабких у космос не беруть,

Адже політ – нелегка праця.

Вихователь : Незнайко, а ти вже побував у космосі?

Незнайка : Так, я побував на Місяці Якщо не вірите, перегляньте мультфільм «Незнайка на Місяці».

Вихователь : А з нами полетиш у космос?

Незнайка : Звичайно, з великим задоволенням

Фізкультхвилинка «Космос»

Раз, два, три, чотири, п'ять, (ходьба на місці)

У космос ми летимо знову. (з'єднати руки над головою)

Відриваюся від Землі, (підстрибнути)

Долітаю до Місяця. (руки в сторони, покружляти)

На орбіті зависимо, (похитати руками вперед-назад)

І знову додому поспішаємо. (ходьба на місці)

В ВИХОВАТЕЛЬ : Ну як, Незнайко, подобається тобі у нас?

Незнайко: Дуже подобається! Я стільки нового дізнався!

Вихователь: Ми раді, що тобі подобається, сідай до хлопців та слухай далі.

В ВИХІВАЧ : А зараз, хлопці, я вам розповім про першу жінку - космонавта, Валентину Терешкову. (Показ портрета)

Свій космічний політ вона здійснила 16 червня 1963 на космічному кораблі Схід-6. Політ Терешкової продовжився 70 годин 50 хвилин.Як і 12 квітня 1961 року, 16 червня 1963 року політ готувався і почався добре. Валентина Терешкова сказала фразу, яка також стала легендарною: «Гей! Небо, зніми капелюха».Політ був надзвичайно ризикованим - точних даних про можливі його наслідки для жіночого організму медицина не мала. Кабіна була настільки тісною, що космонавт міг ворушитися насилу. На Землю йшли доповіді: "Я - "Чайка". Політ проходить нормально". При катапультуванні Терешкова вдарилася головою об шолом - приземлилася з величезним синцем на щоці та скроні. Валентина була майже в несвідомому стані. Її терміново переправили до госпіталю до Москви. Лише до вечора лікарі повідомили, що життя та здоров'я Терешкової поза небезпекою».

Незнайка: Ой, хлопці, я зовсім забув, мої друзі з Квіткового міста просили мене дізнатися у вас про космос і передали вам такий лист, щоб ви відповіли на запитання:

Що сказав Юрій Гагарін у момент старту? (Полетіли, Поїхали, Вперед, Поки що)

Як називається місто космонавтів? (Зоряний, Сонячний, Космічний, Квітковий)

За допомогою якого пристрою люди можуть спостерігати за зірками? (Мікроскоп, Телескоп, Фільмоскоп, Калейдоскоп)

Як називається місце старту космічних кораблів? (Аеропорт, Аеродром, Космодром, Ракетодром)

У чому космонавти зберігають їжу? (У каструлях, У банках, У термосах, У тюбиках)

На якому пристрої можна вийти в космос? (На повітряній кулі, На аероплані, На літаку, На ракеті)

Як називається камінь, що впав із космосу на Землю? (Метеор, Болід, Астероїд, Метеорит).

Незнайка : Дякую вам, хлопці, ви такі розумні, так багато знаєте про космос Я тепер також багато знаю. Піду та розповім усе своїм друзям.

Вихователь : Сьогодні космічні польоти стали для нас, мешканців Землі, абсолютно звичною справоюПройдуть роки, і ви закінчите дитячий садок, потім школу, прийде час вибирати професію, і може бути хтось із вас вирішить стати космонавтом, і тоді ви згадаєте про те, що в дитячому садку ви вперше дізналися про космос, про професію космонавта, і я буду дуже рада, якщо хтось із вас вибере цю нелегку, але дуже почесну професію. Але для цього треба дуже постаратися-добре займатися на заняттях, бути активними, прагнути дізнатися якнайбільше нового. І особливу увагу приділити фізкультурі, адже космонавти люди дуже треновані, витривалі, загартовані, готові винести будь-які фізичні навантаження.

На цьому наше заняття закінчено!


Вікова група: підготовча
Завдання, що розвиває: Закріпити знання дітей про те, що першим космонавтом був громадянин Росії Юрій Гагарін.
Навчальне завдання: Розширювати уявлення дітей про космічні польоти; ознайомити з російськими вченими, які стояли біля витоків розвитку російської космонавтики - К. Е. Ціолковським, С. П. Корольовим.
Виховне завдання: Виховувати гордість за нашу Батьківщину, за її досягнення у науці, за героїзм російських людей.
Здоров'язберігаюча задача: Підвести дітей до розуміння того, що космонавтом може бути тільки здорова, освічена, сильна людина.
Матеріал: мультимедіо.

Загадую дітям загадки.
1. Чудо - птах, червоний хвіст
Прилетіла до зграї зірок. (ракета)

2. Не місяць, не місяць,
Не планета, не зірка,
По небу літає, літаки обганяє. (супутник)

3. По темному небу розсипаний горошок
Кольоровий карамелі із цукрової крихти
І тільки тоді, коли ранок настане,
Вся карамель та раптово розтане. (зірки)

4. У космосі крізь гущавину років
Крижаний летить об'єкт.
Хвіст його - смужка світла,
А звуть об'єкт ..... комета
- Хлопці, здогадалися, про що ми сьогодні говоритимемо? (Про космос, космонавтів ...)
-Яке свято відзначає наша країна 12 квітня? (День космонавтики – слайд – заставка)
- Чому це свято так називається? (це свято не тільки космонавтів, а й тих, хто бере участь у розробці, будівництві та випробуванні космічних ракет, супутників, усієї космічної техніки).
– Хто такі космонавти? (До того як у космос піднялася перша людина, туди відправляли штучні супутники, місячні та міжпланетні автоматичні станції - слайд. І тільки потім на космічних орбітах з'явилися люди. Їх стали називати космонавтами).
- Як ви вважаєте, чому людина захотіла полетіти в космос? космос - слайд
Космос завжди привертав увагу людей: він манив своєю глибиною та загадковістю. Вчені придумали спеціальні прилади - телескопи-слайд, і спостерігаючи за зоряним небом, дізналися, що окрім Землі є й інші планети - одні менші, інші більше.
- Які ви знаєте планети? (Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон – слайд).
ДИТИНА: По порядку всі планети
Назве будь-хто з нас:
Раз - Меркурій,
Два - Венера,
Три - Земля,
Чотири – Марс.
П'ять - Юпітер,
Шість - Сатурн,
Сім - Уран,
За ним – Нептун.
Він восьмим іде за рахунком.
А за ним уже, потім,
І дев'ята планета
Під назвою Плутон.
(Автор вірша – А. Хайт)
- Молодці, справді всі планети знаєте, а от скажіть що таке Місяць?
Відповіді: Супутник Землі
- Поверхня Місяця складається з кратерів, великих та маленьких. Давайте проведемо невеликий експеримент та подивимося, як вони виглядають.
Експеримент «Місячні кратери»
У чашку чи тарілку насипається гірка борошна. Кидаємо туди пластилінову кульку. Обережно виймаємо кульку і отримуємо подібність кратера.
- Хлопці, а тепер давайте зліпимо планети: Венеру, Марс, Землю, Сатурн, Місяць та Сонце. Венера – друга внутрішня планета Сонячної систем. Венера – третя за яскравістю об'єкт на небі Землі після Сонця та Місяця. Поверхня Марса – пустелі, кратери, гори. Юпітер – найбільша планета сонячної системи. Названо на честь головного римського бога. Земля – найзеленіша планета. Більшу частину поверхні займає вода – 70. Сатурн - це незвичайна на вигляд планета її оточують яскраві кільця. Вони утворені різними частинками, камінням, льодом, снігом. Уран - зеленувато-блакитна планета. В атмосфері, яка міститься метаном. Плутон – одна з найбільших карликових планет Сонячної системи. Дев'ята планета Сонячної системи. Місяць – на багато кратерів. Сонце – найяскравіша, спекотна та велика планета.
Гра "Кільця Сатурна"
(Хлопці передають один одному обруч, простягаючи через себе)
Людям хотілося дізнатися, чи є життя на інших планетах. А якщо є, хто там мешкає? Чи схожі ці живі істоти на людей? Але щоб про це дізнатися, треба до цих планет долетіти. Літаки для цього не підходили, бо до планет було дуже далеко. І тоді вчені вигадали ракети.
- Хто ж у Росії вигадав першу ракету?
Жив у місті Калузі простий учитель Костянтин Едуардович Ціолковський-слайд. Він дуже любив спостерігати в телескоп за зірками, вивчав їх і дуже йому хотілося долетіти до далеких планет.
Задумав він сконструювати такий літальний апарат, який міг би долетіти до якоїсь планети. Він проводив розрахунки, робив креслення і вигадав такий літальний апарат. Але, на жаль, він не мав можливості цей літальний апарат побудувати.
І тільки через багато років інший учений - конструктор Сергій Павлович Корольов - слайд, зміг сконструювати і виготовити перший космічний супутник - слайд, в якому навколо Землі спочатку полетіли хто? (собаки Білка та Стрілка – слайд). Це сталося 20 серпня 1960 року, політ тривав більше доби, за цей час вони 17 разів облетіли навколо Землі і були повернуті на Землю в капсулі, що катапультується, і стали світовими знаменитостями.
А під керівництвом С.П.Корольова було сконструйовано ракету-слайд, у якій 12 квітня 1961 року вперше у світі у космос полетіла людина.
- Назвіть прізвище цієї людини? Хто ж був першим космонавтом? (Ю.А.Гагарін) -слайд
Політ тривав 1 годину та 48 хв. За цей час було здійснено один виток навколо Землі. При старті ракети Гагарін сказав по рації фразу, що стала знаменитою на весь світ: «Поїхали!». На орбіті Юрій Гагарін провів найпростіші експерименти: пив, їв, робив записи олівцем. «Поклавши» олівець поруч із собою, він випадково виявив, що той одразу почав спливати. З цього Гагарін зробив висновок, що олівці та інші предмети у космосі краще прив'язувати. Всі свої відчуття та спостереження він записував на бортовий магнітофон.
Після польоту Гагаріна в космосі побувало багато космонавтів, серед них були і жінки
- Хто знає ім'я першої космонавтки? (Валентина Терешкова – слайди) Її політ тривав 3 доби. Було здійснено 48 витків навколо Землі. Фраза, яку вона промовила перед стартом: «Гей! Небо, зніми капелюх!». Вона залишається єдиною у світі жінкою, яка літала до космосу сама.
- Як ви думаєте, яким має бути космонавт?
- Насамперед, у космонавта має бути міцне здоров'я, він має бути сильним, витривалим, тому що під час космічного польоту людина зазнає величезних навантажень.
Фізхвилинка
Діти розставляють стільці по колу. Потім бігають групою і вимовляють разом із педагогом текст:
Чекають на нас швидкі ракети
Для прогулянок планетами.
На яку захочемо,
На таку полетимо!
Але у грі один секрет -
Запізнілим місця немає.
Педагог прибирає кілька стільців. На слова педагога "Зайняти свої місця!" діти сідають. Гра повторюється 2-3 рази.

А що таке перевантаження?
Перевантаження – це такий стан, коли організм стикається з такими навантаженнями, які не всі можуть витримати.
Наприклад, коли ракета злітає і коли приземляється, тіло того, хто перебуває в космічному кораблі, стає дуже важким, а руки і ноги неможливо підняти. Але, коли космічний корабель опиняється в космосі, тіло стає легким. Як пух і люди літають кораблем, як пір'їнки - слайд.
- Як називається такий стан у космосі? (Стан невагомості).
- Чи знаєте ви, у чому їжа у космонавтів? (У тюбиках - слайд, інакше космонавти ганялися б по всьому кораблю то за хлібом, то за соком). Ось бачите, як важко було першому космонавту.
- Чому ми говоримо, що космонавт має бути безстрашним?
Раніше люди ніколи не літали в космос і не знали, з чим вони могли зіткнутися. Адже в ракеті могли бути якісь несправності. Тому космонавти повинні дуже добре знати, як влаштовано ракету, щоб полагодити несправності. Космонавти могли зіткнутися з іншими літальними апаратами – ніхто ж не знав, чи є життя на інших планетах.
На повернення космонавтів чекають не лише їхні рідні, а й увесь народ. І всі радіють, коли вони благополучно приземляються.
Тому, коли вперше в космос полетів Ю.Гагарін, увесь наш народ стежив за цим польотом, усі хвилювалися за першого космонавта. І коли він благополучно приземлився, вся країна раділа.
- А чи знаєте ви, де приземлився Ю.Гагарін вперше? (На Саратовській землі, за містом Енгельс, на місці приземлення Ю.Гагаріна встановлено обеліск – слайд). Саратівці зустрічали космонавта, але ще більше тріумфувала Москва. У Москві люди зібралися в центрі, на Червоній площі і до пізнього вечора тривало свято, вони кричали «Ура! Гагарін», «Слава нашій Батьківщині!» слайд.
Працю космонавтів оцінила наша країна: всі космонавти удостоєні високих нагород. У Москві знаходиться Алея космонавтів – слайд.
Ім'ям Ю.А.Гагаріна названо площу, де встановлено пам'ятник йому - слайд. У багатьох містах на його честь названо вулиці, площі та проспекти. А у Голландії вивели сорт тюльпанів, які назвали «Юрій Гагарін».
Місто Гжатськ, де народився і жив Ю. А. Гагарін, тепер носить його ім'я - місто Гагарін. У цьому місті є музей Ю. А. Гагаріна – слайд.
Військово – повітряна академія, де готують льотчиків – космонавтів, також має ім'я Ю.А.Гагаріна - слайд
Ім'ям С.П.Корольова названо вулицю (вул.Академіка Корольова - слайд).
Ось, що написав Гагарін, повернувшись із космосу: «Облетівши Землю в кораблі-супутнику, я побачив, якою прекрасною є наша планета. Люди, зберігатимемо і примножуватимемо цю красу, а не руйнуватимемо її!» (Земля-слайд)
Підсумок:
- Що нового та цікавого ви сьогодні дізналися?
- Що б ти розповів удома, з того що побачив і почув?
Може бути, хтось із вас теж стане космонавтом або конструктором ракет і винайде таку ракету, в якій люди не будуть відчувати таких перевантажень, які зазнають зараз космонавти. І прославіть нашу Батьківщину.
Кожен народ має людей, які прославили свою країну, свою Батьківщину, і ми пишаємося тим, що в нашій країні Росії є такі чудові люди.

МБОУ «Середня школа №2 м.Навашине»

Конспект для проведення години спілкування

на тему "День космонавтики".

Вихователь ДПД: Вілкова Є.А.

м.Навашине

День космонавтики.

Цілі:

1. Освітня – формування уявлення про освоєння космічного простору людиною;

2. Розвиваюча - формування елементарної ерудиції учнів, їхньої загальної культури;

3. Виховує - емоційно- позитивного погляду світ, формування моральних і етичних почуттів;

4. Культурологічна - розвиток уявлень про науку та техніку.

Завдання:

    Маючи знання шкільних предметів, розглянути етапи підкорення неба людиною.

    Виховувати почуття патріотизму, гордості за країну, що першою подолала силу земного тяжіння.

    Збагатити словниковий запас учнів новими поняттями: повітряна куля, монгольф'єр, дирижабль, цепелін тощо.

    Ознайомити з першопрохідниками, які підкорили повітряний простір.

Обладнання:

мультимедійний апарат, демонстраційний екран, комп'ютер, (презентація), ілюстрації на тему уроку, альбомні листи, геометричний матеріал для аплікації

Хід заняття

Емоційний настрій. Продзвенів дзвінок, ми починаємо класну годину. Рада зустрічі з вами! Нехай наша робота буде успішною та порадує всіх нас.

Вступне слово.

Ах, цей день – дванадцятий квітня,
Як він пронісся людськими серцями.

Здавалося, світ мимоволі став добрішим,

Своєю перемогою вражений сам.

Який гримів він музикою вселенської,

Те свято, у строкатому полум'ї прапорів,

Коли безвісний син землі смоленської

Землею-планетою було усиновлено.

Житель Землі, геройський цей малий,

У космічній посудині своїй

За круговою, навіки небувалою,

У вир неба вимахнув над нею.

У той день вона ніби менше стала,

Але стала людям може бути ріднішою.

Ах цей день із квітневою благодаттю,
Цвіте верба в кущах над річкою Гжатью...

І дихає все, що відбулася мрією.

Іде весна. Який зараз місяць? Яке свято відзначає наша країна у квітні? Якого числа? (День космонавтики-12 квітня) Хто здогадався, яка тема класної години?

В устах вчених багато років

Жила мрія заповітна-

Злетіти за допомогою ракет

У простір міжпланетний.

І ось летить ракета вгору.

У гостях ми відвідаємо планети.

Землянин, ти додому повернися,

А зіркам передай вітання.

Сьогодні ми вирушаємо у космічну подорож. Згадаймо, що вам вже відомо про космос і дізнаємося про нове. (Клас ділиться на 2 команди).

1 завдання. "Розминка" У вас на столах лежать листки. За певний час слід записати слова на тему «Космос». Час пішов. Перевірка виконання завдання.

Подивіться за вікно: весна, блакитне небо, яскраве сонце-краса! Хочеться парити у цій синяві! А ще привабливіше опинитися так, високо, де ніхто ніколи не був. Людина завжди мріяла полетіти до зірок, але це дуже далеко, небезпечно, страшно, але дуже цікаво. Там може статися всяке, людині потрібно здійснити подвиг. Але людина все одно прагнула підкорити космос. І ось цей день настав. 12 квітня 1961 року Хто був першим космонавтом Землі? Першим посланцем Землі у космосі був Ю.А. Гагарін. Він здійснив перший історії людства космічний політ на космічному кораблі «Схід». За 1 годину 48 хвилин облетіла земна куля і благополучно повернулася на Землю. Пам'ятник Ю.А. Гагаріну стоїть у Москві на Жовтневій площі. Його ім'ям названо площі, вулиці, міста Росії.

2 завдання. "Космонавти". А ви б хотіли бути космонавтом? Яким, на вашу думку, має бути космонавт? Що він має знати та вміти? Виберіть якості, якими має володіти космонавт і доведіть чому?

розумним здоровим сильним нетовариським добрим винахідливим розсіяним тренованим Перевірка виконання завдання.

Фізмінутка. "Космічна зарядка".

Щоб у космос нам злітати,

Міцними нам треба стати.

У космонавтів перетворимося,

І до планет звернемося

Що ви знаєте про роботу космонавтів у космосі? (Вивчають поведінку різних рослин та тварин у стані невагомості у космосі). А що означає невагомість? (Коли предмети не притягуються до землі, а все начебто плаває). Космонавти отримують різні речовини, вивчають погоду Землі, фотографують її, стежать за стихійними лихами (ураганами, бурями). Вивчають космос.

Подивіться. Чи знаєте ви хтось на цих фотографіях? (Світлана Савицька, Валентина Терешкова – перша жінка – космонавт).

Бо хто? (Олексій Леонов – перша людина, яка вийшла у відкритий космос у 1965 році, а Світлана Савицька – перша жінка, яка вийшла у відкритий космос у 1984 році.)

3 завдання. «Питання-відповідь».

1 команда:

Як називається костюм космонавта? (Скафандр)

Як називається місце старту космічного корабля? (космодром)

2 команда:

Чому космонавти не їдять ложкою? (Їм заважає невагомість)

Який найшвидший вид транспорту? (ракета)

Скажіть, навіщо космонавтам потрібний скафандр? У космосі немає повітря і там дуже різна температура (то спекотно, холодно). Щоб людина могла там існувати, космонавти надягають космічний скафандр, який захищає від спеки та холоду і дозволяє дихати.

4 завдання. «Складання ракети»

Щоб вирушити у космічні дали, потрібна ракета. Візьміть підготовлені деталі та зберіть ракети. Наклейте їх на аркуш. Перевірка виконання завдання.

5 завдання. «Вгадай»

1 команда:

З букв у конверті складіть назву найменшої планети. (Меркурій)

2 команда:

З букв у конверті складіть назву найбільшої планети. (Юпітер)

    Ви поспішайте, хлопці, у свій клас,

Без навчання справи не підуть.

Космонавти ростуть серед нас,

Але без знань на Марс не візьмуть!

Хлопці! Готуйтесь до польоту! Скоро, скоро настане той час, Коли дороги будуть відкриті. На Місяць, на Венеру, на Марс!

    Живемо ми на планеті

У таке чудове століття,

І перша з перших у ракеті Радянський летить людина!

Не з метою розвідки військової

На надшвидкісному кораблі

Летів він один по Всесвіту,

Щоб знову повернутись до Землі!

Недарма попрацювали вмілі руки

На славу народу, на славу країни!

Робітники науки Співдружністю мирним сильні!

    Космонавтом хочеш стати

Мушу багато-багато знати!

Будь-який космічний маршрут

Відкритий для тих, хто любить працю.

Тільки дружних зореліт

Може взяти із собою у політ.

Нудних, похмурих та сердитих

Чи не візьмемо ми на орбіти.

4. Коли над Землею летить космонавт,

Дивляться йому у слід мільйони хлопців.

Вечірньої пори дивляться в небеса,

Сяють, сяють дитячі очі.

І в них відбиваються, яскраво горять

Ті зірки, до яких полетять!

Мчать ракети до далеких світів.

До подвигів серце рветься. Хто вірить крилатим, як пісня, мріям,

Той мети своєї досягне!

Ось цими словами ми закінчуємо наш час спілкування на тему КОСМОС.

Додаток

Тема:Цей загадковий космос.

Ціль: познайомити із символікою сузір'їв, викликати інтерес до космічного простору; розширити уявлення дітей про професію космонавта, виховувати повагу до цієї професії; розвивати уяву, фантазію.

Хід заняття

Хлопці, ви любите дивитись на небо вночі? А що можна побачити на небі? (Зірки, Місяць). Скільки на небі зірок? Їхня незліченна кількість. У безхмарний ясний вечір небо над нашою головою посипано безліччю зірок. Вони здаються маленькими блискучими точками, тому що знаходяться далеко від Землі. Насправді зірки дуже великі. Зірок мають свої назви: Полярна зірка, Сіріус, Вега і т.д. Зірки з'єднуються в сузір'я, які теж мають свої назви: Овен, Телець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козеріг, Водолій, Риби.

Космос завжди цікавив людину. Чи є повітря на інших планетах? Чи є життя?

І ось вчені під керівництвом конструктора С. Корольова винайшли перший супутник, встановили на ньому прилади, запустили у космічний простір. Політ пройшов успішно. Вчені вирішили повторити політ, але вже з живими істотами на борту - це були два собаки-лайки: Білка та Стрілка, які благополучно повернулися на Землю. І тоді вчені вирішили здійснити заповітну мрію – послати людину до космосу.

12 квітня 1961 року мрія ця здійснилася. Вперше у світі космонавт Юрій Гагарін здійснив успішний політ навколо Землі на кораблі «Схід». Це була величезна радісна подія не тільки для нашої країни, але й для всього людства. Усі люди нашої планети радісно вітали першого космонавта.

Незабаром подвиг Гагаріна повторив другий космонавт – Г. Титов. А потім уже екіпажі космонавтів почали збільшуватись. У космічні польоти почали вирушати по 2-3 космонавти. Але попереду на нас чекала ще вона цікава подія: у космічний політ вирушила перша у світі жінка-космонавт В. Терешкова. А потім і друга жінка-космонавт – С. Савицька. Багато космонавтів дивилися на нашу Землю із космосу, і серед них наш земляк Костянтин Феоктистів. Космонавти під час польоту бачать та спостерігають дуже багато цікавого та багато працюють. Вони ведуть медичні, технічні спостереження, вивчають поверхню Землі і повідомляють на Землю про місця, де виявлено корисні копалини, повідомляють про наближення ураганів, тайфунів, про стихії, що сталися, про пожежі в тайзі, уточнюють прогноз погоди, забезпечують космічну радіо- . Ось яка складна та цікава робота у космонавтів.

Будинки за книжкою та в дитячому садку

Мріють хлопчаки, мріють дівчата

Летіти на Місяць.

Завзято мріють вони про Місяць

І навіть літають... але тільки уві сні.

А ви, хлопці, хотіли б стати космонавтами? Як ви вважаєте, яким має бути космонавт? (Здоровим, сильним, знаючим, працьовитим, мужнім, витривалим, завзятим і т.д.)

Послухайте, я розповім вам про ті випробування, які космонавти повинні пройти на Землі, щоб впоратися з подібними навантаженнями в космосі.

Уявіть, що якби когось із вас посадили у величезну кулю, і величезний велетень став би перекидати його з однієї руки до іншої. Що ви відчули б при цьому? (Відповіді дітей)

А ось ще одне випробування: космонавта садять у крісло, пристібають ременями, і машина починає кружляти це крісло зі страшною швидкістю: вгору, вниз, туди, сюди.

А ось ще: коли ракета злітає, вона дуже тремтить. Щоб звикнути до цього, космонавта садять у машину-вібратор, і починається така тряска, що зуб на зуб не потрапиш.

Випробування дуже серйозні, але всі космонавти справляються з ними легко. Як ви вважаєте, чому? (Бо космонавти здорові, сильні, треновані, займаються спортом.)

Усі космонавти – майстри спорту. Вони щодня бігають, стрибають, займаються різними видами спорту.

Хлопці, після моєї розповіді ви, мабуть, злякаєтеся вступати до загону космонавтів? Щоб бути готовим до польоту, ми теж проведемо таке тренування.

Рухлива гра на увагу «Зроби так і не роби так...»

Молодці! Усі впоралися, усі зараховуються до загону космонавтів. Тепер треба вирішити, що потрібно космонавту в польоті.

Гра "Які предмети космонавт візьме у політ".

Отже ми пройшли тренування, взяли необхідні речі. Чого ж у нас ще не вистачає? (Ракети.)

Ракету будуватимемо ось за цим планом. Будувати будемо зі стільчиків. (Діти будують ракету, сідають на місця.)

Діти, сідайте зручніше, скоро ви злетите, а я залишуся на Землі і стежитиму за вашим польотом.

(Діти рахують від десяти до одиниці і з командою «Пуск!» злітають...)

Злетіла ракета в небеса

І в ту ж мить помчала.

Лише у синьому небі смуга,

Як сніг, біліти залишилася.

До побачення, хлопці, щасливого шляху!

Сюжетно-рольова гра "Космонавти".

Конспект НОД у старшій групі "Цей загадковий космос"

Програмний зміст.
Закріплювати елементарні уявлення дітей про планети Сонячної системи, про планету Земля, про її супутника – Місяць, про зірки та сузір'я, а також про освоєння космосу людьми. Дати дітям знання про метеорити. Закріплювати вміння конструювати за наочними схемами. Закріплювати навичку складання простих та складних речень. Розвивати допитливість.
Матеріал для заняття.
Фотоілюстрація із зображенням поверхні декількох планет Сонячної системи, наочні схеми для конструювання «ракети», стільці. Фізкультурне встаткування: куби, обручі, канат, м'ячі, гімнастична стінка.

ХІД ЗАНЯТТЯ
ДІТИ НА СВОЇ МІСЦЯХ
Вихователь:- Хлопці, хто був першим космонавтом у світі?
Діти: – Юрій Гагарін.
Вихователь:- А кого з космонавтів ви знаєте?
Діти: – Валентина Терешкова – перша жінка космонавт.
Вихователь:- А вам хотілося б полетіти на Місяць?
Діти: – Так!
Вихователь:– Космонавти мають бути сильними, сміливими, знаючими та все вміючими робити самі. Що ви знаєте про Місяць?
Діти: Місяць є супутником Землі. Місяць менший за Землю вчетверо. Місяць не світить сам, він як дзеркало лише відображає падаючі на неї сонячні промені. Місяць не має атмосфери. Води на Місяці також немає. Місяць обертається навколо Землі.
Вихователь: - Молодці!
А тепер давайте вибирайте схему ракети і ми приступимо до будівництва нашої великої ракети.
Вихователь: - Ось яка гарна вийшла ракета! А як ми її назвемо в неї немає назви?
Діти вигадують назви та відповідають кожен по черзі.
Вихователь: Як ви думаєте, ми можемо взяти каструлі з борщем, котлетами, компотом?
Діти: – Ні, не можна. Адже в космосі невагомість і вся їжа літатиме по ракеті і потрібно брати спеціальні тюбики з смачною їжею.
Вихователь:– Хлопці, а які продукти харчування можуть бути у тюбиках?
Діти: – Борщ, суп, каша, компот.
Вихователь: – Щоб наша подорож почалася, треба відгадати якесь слово зайве і чому?: летіти, політ, літо, льотчик, літальний.
Діти: - Літо.
Вихователь:– Перед польотом треба повторити одне правило. Це правило дружби.
Діти: – Один за всіх та всі за одного!
Вихователь:– Оголошується п'ятихвилинна готовність: Починається зворотний відлік 5, 4, 3, 2, 1.
Вихователь:- Хлопці, ось ми й у космосі! Подивіться, скільки зірок! Помилуйте на них. У давнину люди теж любили спостерігати за зірками, і вони поєднали групи зірок у сузір'я.

Вихователь: - Увага! Наш космічний корабель наближається до планети Місяць. Готуємось до посадки. Щоб вийти з корабля, потрібно що зробити?
Діти: - Надіти скафандри.
Вихователь: - А навіщо вони нам потрібні?

На Місяці немає атмосфери і тому немає повітря, і нам не буде чим дихати.
Ось і опускаємося ми на Місяці.
Дуже подобається мандрівка мені.
Радістю охоплено дітлахів.
Ось вона Місяць!

Подивіться хтось нас зустрічає. Хто це?
Господиня Сонячної системи: – Здрастуйте, хлопці! Я – Господиня Сонячної системи та хотіла б вас попросити допомогти мені. Декілька планет Сонячної системи захворіли. Щоб їх вилікувати, треба кожну правильно назвати та описати.
(Показується зображення планети Меркурій)
Діти: Це планета Меркурій.
Меркурій – найближча до сонця планета,
Залитий він променями гарячого світла.
Так багато йому дістається променів,
Що ця планета інших гарячою.
Так швидко Меркурій біжить орбітою,
Наче квапить: «Мене наздожене!»
Господиня Сонячної системи:- Правильно, хлопці, це Меркурій. А що ще ви знаєте про цю планету?
Діти: – Меркурій за розмірами менше за Землю. Поверхня Меркурія тверда, кам'яниста. На Меркурії немає атмосфери.
(Показується зображення планети Венера)
Діти: Це планета Венера.
На честь богині краси
Названа Венера ти!
У темних небесах сяєш,
Красою ти освітлюєш.
Господиня Сонячної системи: - Правильно, хлопці. А що ще ви знаєте про Венеру?
Діти: – Поверхня Венери кам'яниста. На планеті є атмосфера, але немає повітря. Води на Венері нема.
(Показується зображення планети Земля)
Діти: Це наша планета Земля.
Господиня Сонячної системи:- Так, хлопці, ви впізнали свою планету. А розкажіть мені більше про неї.
Діти: – Земля – це величезна тверда куля. На поверхні цієї кулі є суша та вода. Земля обертається навколо Сонця. За рахунок цього обертання відбувається зміна пір року. Земля – це єдина відома нам населена планета. На Землі є вода та повітря. Земля не надто гаряча, але й не надто холодна планета.

Господиня Сонячної системи:– Молодці! Мені дуже сподобалося ваше оповідання.
показується зображення планети Марс)
Діти: Це планета Марс.
Марс – таємнича планета.
Вона за розміром трохи більша за Місяць.
Через криваво – червоного кольору
Назвали планету на честь бога війни.
Господиня Сонячної системи:- А що ще ви знаєте про цю планету?
Діти: – Марс має атмосферу, але в ній немає повітря. Поверхня Марса тверда і покрита оранжево-червоним піском, тому Марс називають «Червоною планетою».
(Показується зображення планети Юпітер)
Діти: Це планета Юпітер.
Юпітер - найбільше планет,
Але життя планети немає.
Всюди рідкий водень,
І лютий холод цілий рік.
(системи показується зображення планети Сатурн)
Діти: Це планета Сатурн.
Сатурн – гарна планета
Жовто – оранжевого кольору.
І кільцями каміння та льоду
Оточена вона завжди.
Господиня Сонячної системи: - Дякую, хлопці. Ви мені дуже допомогли.

Проводиться рухлива гра.
Чекають на нас швидкі ракети
Для польотів планетами.
На яку захочемо, на таку полетимо!
Але у грі один секрет -
Запізнілим місця немає!
Вихователь прибирає кілька обручів. Гра повторюється, доки залишиться один обруч.
Господиня Сонячної системи: - Ви справді справжні космонавти. Ці зірочки я хочу подарувати вам на згадку. До побачення!
(Діти підходять до «ракети»)
Вихователь: - Увага екіпаж! Зайнятим усім свої місця на нашому кораблі. Приготуватись до відльоту: 5, 4, 3, 2, 1.

Вихователь: – Хлопці, сподобалася вам мандрівка?
Діти: – Так!
Вихователь: - А що найбільше сподобалося?
Відповіді дітей.