Булине джерело знань про київську русь. Презентація "билини стародавньої русі"

1.Довести з прикладу конкретних билин, що є джерелами знання Київської Русі.

2.Роз'яснити, що таке билина і чим вона відрізняється від казки; за допомогою билини показати життя Київської Русі.

3.Развівать вміння наводити як докази відомості з тексту билини; пов'язано і розгорнуто викладати факти з урахуванням джерел (билини).

4.Воспитывать повагу до людей праці, роз'яснити важливість формування працьовитості, залучати учнів до самооцінки знань.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Тема: Билини - джерело знань про Київську Русь.

Цілі:

  1. Довести з прикладу конкретних билин, що є джерелами знання Київської Русі.
  2. Роз'яснити, що таке билина і що вона відрізняється від казки; за допомогою билини показати життя Київської Русі.
  3. Розвивати вміння наводити як докази відомості з тексту билини; пов'язано і розгорнуто викладати факти з урахуванням джерел (билини).
  4. Виховувати повагу до людей праці, роз'яснити важливість формування працьовитості, залучати учнів до самооцінки знань.

Основні знання.

Билини – джерело знань про Київську Русь. Основні терміни та поняття: Билини, побратим.

Обладнання та матеріали:

Билини «Садко», «Волга та Микула Селянинович», картина Васнєцова «Три богатирі».

Тип уроку: Комбінований.

  1. Організаційний момент.

Ми вивчаємо велику тему «Київська Русь». Дізнаємось коли утворилося перше слов'янське князівство Русь, як захищали свої землі та зміцнювали свої кордони, дізналися багато про династію Рюриковичів (перших князів).

1. Аукціон імен.

Відновіть правильний порядок князювання перших російських князів.

2. Олег IX століття IX – Рюрік

4. Ольга 912 р. закінчив 912 р. - Олег

3. Ігор 972 р. загинув 945 р. - Ігор

1. Рюрік 945 р. загинув 950 р. - Ольга

6. Володимир 950 р. сер.Х 972 р. - Святослав

5. Святослав 988 р. хрещ. 988 р. - Володимир

1. – Хто із князів об'єднав слов'янські племена?

(Варязький князь Рюрік об'єднав східних слов'ян у перше слов'янське князівство - Русь. Князівство стали називатися російською землею. Столицею стало місто Новгород, головне місто на Русі.

2. - Хто з князів виконав головне своє завдання, об'єднав новгородські та київські землі? (Олег хитрістю захопив Київ, об'єднав новгородські та київські землі. Центром Русі став, місто Київ «Мати міст росіян». 879 р.

3. Здогадайтеся, кому належать слова: «Хочу помститися за свого чоловіка». Як помстилася княгиня Ольга за свого чоловіка, (стор. 144).

4. Хто із князів посилав ворогові послання «Іду на вас». (Син Ігоря та Ольги, Святослав був сильним, мужнім. У битвах завжди здобував перемоги. Коли князь ішов у бій, то посилав ворогам звістку «Іду на вас».

5. З чого черепа печенізький хан, наказав зробити чашу для вина, скуту золотом? Підкресліть правильну відповідь: Ігор, Святослав, Олег. Святослав із дружиною повертався на човнах річкою Дніпро з Візантії. Вони втомилися, від битв та битв. Напали печеніги, загинув Святослав та дружинники. За доданням, князь печенігів наказав із черепа Святослава зробити чашу для вина. Її скували золотом і на бенкетах він пив з неї на знак перемоги над російськими воїнами).

6. Кого з князів у народі прозвали «Червоне сонечко»? Назвати завдання які були головними для князя:

  1. Захищати Русь від нападу ворогів.
  2. Упорядкувати збір данини – полюддя.
  3. Він зумів організувати оборону держави й об'єднати всі російські землі під владою.
  • Русь була укріплена: збудували міста – фортеці, встановили охорону кордонів країни. Але керувати такою країною було складно.

1) - Хтось допомагав Володимиру справлятися з цим завданням. (Дружина).Індивідуальне завдання.

Історичний диктант.

Вставити пропущені літери.

Головним членом у Стародавній Русі був к...в. У нього в підпорядкуванні була

на – це озброєні люди, які змушували будь-кого коритися князю. З дружиною князь радився, ходив на війну, ділив здобич.

2) індивідуальне завдання.

  • З якими народами воювала Русь у X столітті, захищаючи свої землі?

Угорці, хозари, печеніги, половці, варяги, монголи.

  1. Повторення домашнє завдання

Уч-ль: – багато зробив Вл. Червоне сонечко для Русі, але виникали протиріччя, був повної єдності серед російських людей. Князь Володимир розумів і хотів поєднати всіх жителів Русі.

  • за допомогою чого?

Історична абетка: печеніги, полон, полюддя, полонені, надання, половці, похід, передбачення, Перун.

Хто такий Перун?

Релігія наших предків – язичництво.

Завдання князя Володимира.

Об'єднати всіх за допомогою віри одного Бога та під владою одного князя.

  • Хто такі християни?

Розмова з питань. Вибіркове читання.

  • Звідки прийшло до нас християнство?
  • Який треба було зробити обряд, щоб стати християнином?
  • Коли було ухвалено християнство і як проходило хрещення на Русі? 988г. Робоба
  • Чому ухвалення стало важливою подією? Зачитати.
  • Хто такий Ісус Христос, які ви ще знаєте заповіді?
  • Після прийняття християнства була утворення Російської Церкви.
  • Хто керував Російською Церквою. (Розбір схеми)

Як поширювалося на Русі християнство, що об'єднувало всіх жителів країни.

Словникова робота: Проповідники, християни,

Хрещення, священики, хрест, молитва, Патріарх, благодійність

Показувати набір листівок. - Вибрати церкву, монастир.

  • Хто такі ченці?
  • Як виник Києво-Печерський монастир?
  • Чи можна монаха Антонія назвати святим.
  1. Пояснення нової теми.

Більше 1000 років тому на Русі не було писемності, і щоб зберегти спогади про якусь видатну людину чи подію, люди складали про неї Розповідь - билину.

Повідомлення теми уроку:

«Билини – джерело знань про Київську Русь»

Словникова робота: билини

  1. Оповідання - це подія, що мало місце у житті, тобто. насправді.
  2. Оповідання, що ґрунтується на вигадці, фантазії, - це
  • Які билини ви знаєте?
  1. Розмова по картині «Три богатирі»

а) Назвіть імена богатирів.

б) Чим займалися богатирі?

  1. Робота з додатковим матеріалом «Богатир Ілля Муромець».

а) За що шанували Іллю Муромця?

  1. Розповідь вчителя з вибірковим читанням.

а) Як змінилося життя Іллі Муромця.

б) Що означає стати.

в) Чому кінь був вірним супутником та бойовим другом богатиря?

Розмова:

  1. Розповідь про Святогора та Микуля Силяниновича.
  2. Розповідь про Микиту Кожем'яка.
  • Билини прославляли військові подвиги російських богатирів у боротьбі з половцями та печенігами.

Підіб'ємо підсумок розмови:

Про що ще кажуть билини? Зачитати.

Биліна - це жанр усної народної творчості, що представляє собою епічну пісню-сказання, яка читається особливим речетативом і оповідає про богатирів та героїчні епізоди історії Русі XI-XVI століть. Особливістю цього жанру є те, що кожна билина присвячується одному герою та окремій події чи подвигу.

Слово «билина» з'явилося в 1830 році, його узвичаїв вчений Іван Сахаров. До цього пісні-сказання про богатирів та їх подвиги називалися старовинами. Дослідники поділяють билини на два цикли: древніший Київський і Новгородський.

Читаємо билини

  • (інший варіант)

Також ви знайдете тексти билин у деяких статтях про (див. таблицю).

Тематика билин

Тематику Київського циклу можна назвати класичною: билини описують окремі подвиги різних богатирів захисту землі російської від печенігів, від різної нечисті в Київській Русі. Більшість цих билин присвячено часів правління великого князя Володимира. Головними героями билин періоду Київської Русі є такі богатирі як Ілля Муромець, Добриня Микитович, Альоша Попович.

У пізнішому Новгородському циклі опис ратних подвигів відступає другого план і висувається вперед «пан Великий Новгород», що так часто називали це велике місто, з його торгівлею, обивателями, барвистими описами міського життя. Відповідно і героями билин стають не богатирі-ратники, що захищають Русь від ворогів, а купці та лихі молодці. Приклади билин новгородського циклу - це булина Садко, билини про Ставра, про Василя Буслаєва, про Хотен Блудовича.

Садко – це виходець із небагатої родини, гусляр. Завдяки казковому втручанню морського царя він стає багатим купцем і вирушає торгувати за море. На зворотному шляху під час шторму йому дається перехитрити морського царя і повернутися до Новгорода з багатими товарами.

Ставр — багатий боярин і купець, загалом, панночок і лихвар, якого укладають у в'язницю з наказу князя Володимира. Тут дослідники знаходять поетично виражений відлуння реального суперництва Києва та Великого Новгорода. І очевидно, це так і є, оскільки оповідач-новгородець явно на боці боярина Ставра.

Також героями новгородських билин виступають і просто розудалі молодці, найяскравіший приклад яких — Василь Буслаєв, новгородський герой, що є ідеалом молодецької безмежної удалині.

Про билинних героїв новгородського циклу можна сказати, що Садко - це уособлення багатства Новгорода, а Буслаєв - його могутності.

Композиція билин

Композиція сюжету билин завжди пострена за одним принципом:

1. Зачин (зав'язка сюжету)
2. Розвиток дії (оповідання про події, що передують подвигу).
3. Кульмінація (опис самого подвигу).
4. Розв'язка (зображення розбитого ворога, вшанування переможця і т.д.).

У деяких билинах зачину передує «заспів», а за розв'язкою слідує «вихід». Мета заспіву – привернути увагу слухача. Дуже часто він малює величні картини природи, налаштовуючи слухачів на урочистий пафос та сприйняття чогось значного та важливого. Наприклад, заспівання билини «Про солов'я Будимировича»:

Чи висота, висота піднебесна,
Глибота, глибина, океан-море,
Широко роздолля по всій землі,
Глибокі омоти дніпровські.

У результаті билини найчастіше віддається слава богатирю, наприклад:

«Та тут Святогору і богатирю славу співаємо»;

«Тут Михайли Потику синові Іванову славу співають,
Синьому морю на тишу,
Всім добрим людям на послух.

У деяких наслідках підкреслюється історична достовірність билини:

З того часу та з того часу
Стали Добриню старовиною казати»
(Вихід одного з варіантів билини «Добриня і Альоша»)

Композиційні принципи та прийоми билин

1. Принцип антитези

Принцип протиставлення, який проявляється насамперед у побудові сюжету билин. Це часто видно вже у назві: наприклад, «Ілля Муромець та Калін-цар», «Добриня та Змій». Порівнюються билинні богатирі та їхні противники, які контрастні насамперед за своїм духовним виглядом, моральними якостями. Богатир, як правило, добрий, справедливий, чесний, миролюбний, благородний і скромний. І навпаки, його противник - злий, безчесний, войовничий, самовпевнений і підступний. Принцип антитези використовується і при описі зовнішності: напр., Ілля Муромець - людина звичайного зросту, а його противник Ідолище страхітливих розмірів.

2. Прийом виділення

Прийом виділення часто застосовується вже в зачині для того, щоб показати, про кого йтиметься в билині. Наприклад, зачин билини «Бій Альоші зі Змієм»:

Та в князя було, князя Володимира,
Збирався на нього і бенкет,
І чесна, і хвальна, та багаторадісна.
По-бенкету б сиділи князі, богатирі,
Вони сильні могутні богатирі.
Та й нема в бенкеті молодих Олексійки,
Млад Олексійка світло Поповича.

У цьому зачині ви бачите, як оповідач прийомом виділення дає зрозуміти, що головним героєм билини буде Альоша.

У багатьох билинах ми можете зустріти ситуацію, коли князь Володимир звертається з якимось важливим справою до богатирям, а вони замовкають і один за одного ховаються. І лише один-єдиний викликається виконати важливе доручення. І це не тому, що всі боягузливі і лише один – сміливий. Ні, тут діє прийом виділення одного героя з багатьох, т.к. у билині все підпорядковане створенню образу богатиря. І розглянутий нами прийом виділення також є саме цієї мети.

3. Прийом гіперболізації

Гіперболізація (надмірне перебільшення) є найважливішим принципом створення билин. Вони гіперболізується сила як богатирів, а й їхніх противників. І чим більше ця сила противників, тим значнішою виявляється перемога богатирів над ними, тим більшого прославлення вони заслуговують. Так само прийомом описується і сила богатирських коней, та й багато інших моментів. Наприклад, багатство Дюка Степановича з Галича описується так:

«Володимире ти князь та столен-київській!
Прийшли папери сюди три вози,
А пішли сюди та тридцять писарів,
Не описати імені буде у три роки,
У тих межах буде цифри не дати».

(Це пише Добриня, якого послали до Галича, щоб упевнитися в словах Дюка Степановича)

4. Діалоги

Значну роль композиційному побудові билини грають діалоги: вони драматизують сюжет і допомагають повніше охарактеризувати героїв, розкриваючи їх переживання і думки. Часто діалог є поворотним моментом билини. Дуже гарний приклад билини «Добриня Микитович і Василь Казимирович»: на бенкеті «завзятий добрий молодець» Василь Казимирович отримує від князя Володимира завдання відвезти величезну данину Батуру Батвесову. Засмученим йде Василь із бенкету: не до душі йому везти данину бусурманіну. Зустрічає він Добриню і між ними відбудеться розмова. Дізнавшись про доручення князя Добриня Микитович каже:

«Не візьмемо везти від князя від Володимира,
Не візьмемо від нього данини-мита, -
Ми попросимо від собаки Батура Батвесова,
Ми попросимо від нього данини-мита»

За допомогою цього діалогу оповідач несподівано змінює сюжет, пафос билини зростає, зростає увага та почуття полегшення у слухачів: не підвів дорогий Добринюшка, не осоромив честь свою та землю російську. Таким нехитрим, але ефектним способом розкривається почуття національної гордості одного з найулюбленіших російських богатирів.

4. Прийом повторень

Важливу композиційну роль билинах виконує прийом повторень окремих епізодів, мови героїв тощо. п. Найчастіше це повторення триразове, але може бути двократним. Основне призначення подібних повторень - найвиразніше висловити особливо важливу для билини думку, акцентувати увагу слухача на якихось дуже значних у сенсовому відношенні епізодах, тих чи інших вчинках героїв. Наведемо такий приклад:

Побачивши з гори незліченне військо противника і зрозумівши, що одному з ним не впоратися, Ілля Муромець звертається до богатиря Самсона Самойловича з такою схвильованою промовою:

Хресний ти мій, батюшка, Самсоне Самойловичу,
І ви російський могутній богатирі,
Ви сідлайте-тко добрих коней,
А сідайте ви та на добрих коней,
Їдьте-тко і в роздолище чисто поле,
А й під той під славний стольний Київ град.
Як під нашим під містом під Києвом
А стоїть собака Калин цар,
А стоїть з військами великими,
Розорити хоче він стольний Київ град,
Чернедь мужиків він усіх вирубати,
Божі церкви все на дим спустити,
Князю-то Володимиру і з Опракс королівської
Він зрубати хоче буйні голови.
Ви постійте за віру, за батьківщину,
Ви постійте за славний стольний Київ град,
Ви зачекайте за церкви ти за божий,
Ви побережете князя Володимира,
І з тією Опраксою королівною!
(Гільфердінг, т. 2, с. 25)

На це Самсон Самойлович відповідає:

Ай же хресничок ти мій коханий,
Старий я козак та Ілля Муромець!
А й не будемо ми та й коней сідлати,
І не будемо сідати на добрих коней,
Не поїдемо ми в славне в чисте поле,
Хай не будемо стояти за віру, за батьківщину,
Та не будемо ми стояти за стольний Київ град,
Хай не будемо стояти за матінки божі церкви,
Хай ми не будемо берегти князя Володимира
Та ще з Опраксою королівною.
У нього ж багато і князів бояр,
Годує їх і напує та й шанує,
Нічого нам немає від князя від Володимира.
(Гільфердінг, 2, с. 25-26)

Почувши відмову Самсона Самойловича, Ілля Муромець знову звертається до нього та інших богатирів із закликом стати на захист Києва. Самсон Самойлович знову відмовляється. Ілля Муромець втретє звертається до російських богатирів. Втретє Самсон Самойлович відмовляє. Звернення Іллі Муромця і відповідь на нього в билині тричі повторюється буквально.

У чому сенс та художня необхідність такого повторення? Значення цього триразового повторення діалогу величезне. По-перше, у ньому виражається основна патріотична ідея билини - необхідність стояння російську землю; по-друге, у ньому виражається соціальний конфлікт між князем Володимиром і богатирями і, по-третє, за допомогою цього прийому підкреслюються, надзвичайно яскраво виражаються головні риси Іллі Муромця – його патріотизм, воля та наполегливість: у той час, коли над Батьківщиною нависла смертельна небезпека , він забуває особисту образу, виступає на захист Батьківщини, тричі звертається до російських богатир із закликом стати на захист батьківщини.

Стилістичні особливості билин

Булини створені тонічним (його ще називають билинним, народним) віршем. У творах, створених тонічним віршем, у віршованих рядках може бути різна кількість складів, але має бути рівна кількість наголосів. У билині вірші перший наголос, як правило, падає на третій склад від початку, а останній - на третій склад від кінця вірша.

Стилістична своєрідність билин визначається традиційністю виразних засобів жанру. У билинах найбільш уживані такі літературні прийоми як епітети, порівняння, тавтологічні обороти. Епітети в билинах висловлюють те чи інше ставлення народу до подій, що зображуються, тобто мають певне оціночне значення. Головний герой билин – «могутній богатир». Він незмінно називається "добрим молодцем", "завзятим молодцем". У нього «силушка велика», «гучний голос», «серце багатирське». Вірним помічником богатиря є кінь, який у билинах наділяється яскравими епітетами: «богатирський», «добрий», «швидкий» тощо. Типові та тавтологічні епітети: світла світлиця, сіль солона, старість стара, меди медв'яні.

Для висловлювання протиставлення в билинах застосовуються збільшувальні і зменшувально-пестливі форми: ручища немов граблища, очища, головища з лоханищу, Ілюшенька, Добринюшка, Альошенька, Овдотьюшка.



Щоб подивитися презентацію з картинками, оформленням та слайдами, скачайте її файл і відкрийте PowerPointна комп'ютері.
Текстовий вміст слайдів презентації:
Речовинні речовини - це предмети, які люди зберегли або знайшли в результаті археологічних розкопок. До них відносяться: знаряддя праці, прикраси, посуд, скарби(монети), одяг, хати(садиби)… джерела Письмові До писемних джерел належать: літописи житія... договори листи грамоти джерела Це пісні, казки, билини. Билини – це історична пам'ять народу про часи Київської Русі – Давньоруської держави. Усні джерела Билини – джерело знань про Київську Русь У давнину оповідачі билин не розповідали, а співали їх, підігруючи собі на гуслях. Гуслі - щипковий народний інструмент А і сильні, могутні богатирі на славній Русі! Не скакати ворогам по нашій Землі! Не топтати їх коням Землю Руську! Богатирі - головні герої билин. Віктор Михайлович Васнєцов. "Богатирі". Ілля Муромець Альоша Попович Найвідомішим серед богатирів був Ілля Муромець - спокійний, мужній, суворий, найсильніший із богатирів, символ селянської мудрості. Добриня Микитович-уособлення ввічливості та витонченого благородства. Альоша Попович - символ хитрості, лукавий і мрійливий. Билинний герой - втілення кращих якостей народу: служіння Батьківщині, мужність, справедливість, почуття власної гідності. Билини розповідали про мандрівки богатирів у пошуках подвигів… …про битви з ворогами… «Вольга і Микула Селянинович» Паше орач, понукує, на кобилку свою гукає. Борозни кладе як глибокі рови, з землі дуби вивертає, каміння-валуни убік відкидає. Тільки кучері у орача гойдаються, шовком по плечах розсипаються. А кобилка в орача немудра, а соха в нього клена, гужі шовкові. Надіслав Вольга десять витязів. Крутять сошку вони в двадцять рук, а не можуть зрушити. Тут поїхав Вольга з усією дружиною. Тридцять чоловік без жодного, обліпили сошку з усіх боків, понатужились, по коліна в землю пішли, а сошку і на волосся не зсунули. Зліз із кобилки тут орач сам, узявся за сошку однією рукою, з землі її висмикнув, з лемешків землю витрусив «Святогір-богатир» Високі на Русі святі гори, глибокі їхні ущелини, страшні провалля. Там і вовк не пробіжить, орел не пролетить, тільки Святогір-богатир між скелями роз'їжджає на своєму могутньому коні. Через провалля кінь перескакує, з гори на гору переступає. Зростанням Святогора вище темного лісу, головою хмари підпирає, скаче по горах - гори під ним хитаються. Їде Святогор по долині між стрімчаків, і раптом – попереду жива людина йде. Іде непоказний мужичонка, лаптями притупує, на плечі несе торбу переметну. Той собі йде на поспішає, зі Святогорів кінь на всю силу скаче, та наздогнати мужика не може.. Закричав йому Святогор: Гей, перехожий молодець, почекай мене! Хотів Святогор сумочку батогом підчепити, а сумочка не зрушила, став списом штовхати – не ворухнеться. Зліз Святогор з коня, вхопив сумочку двома руками, рвонув щосили - тільки до колін підняв. Дивись, а сам по коліно в землю пішов, по обличчю не піт, а кров тече, серце завмерло. Садко У славному Нові-граді Як був Садко-купець, багатий гість. не звуть на почесний бенкет.Потом Садко скучив.Як пішов Садко до Ільмень-озера,Сідав на біло-горючий каміньІ почав грати в гуселки яровчати..Як тут-то в озері вода всколибалася,Показався цар морський:-Ай же ти, Садко, новгородський! Не знаю, чим буде тебе запрошувати За твої втіхи за великі, За твою гру ніжну? Як почав грати Садко в гуселки яровчати,Як почав танцювати цар морський у синьому морі,Як розтанцювався цар морський -У синьому морі вода всколибалася,З жовтим піском вода смутилася,Стало розбивати багато кораблів на синьому мореСтало багато тонути людей праведних. Повисмикнув, Шпенечки в яровчатих повиламав. Каже йому цар морський: Ай ти ж садко новородський! Що ж не граєш в гуселки яровчаті? спочатку триста дівчат пропустив, І друге триста дівчат пропустив, І третє триста дівчат пропустив. Позаду йшла дівчина-красуня, Красуня дівчина Чернавушка, Брав ту Чернавушку за себе заміж. Як лягав спати Садко в першу ніч, так прокинувся Садко в Нове-городі, Про річку Чернаву на крутому кряжу. . Збірники билин Кірша Данилова Його збірка, що містить 26 билин, з 1804 року перевидавалася 8 разів. Рибніков Павло МиколайовичУ 1861-67р. видано 4 томи (165 билин) «Пісні, зібрані Рибниковим». Олександр Федорович Гільфердінг «Онезькі билини», записані А. Ф. Гільфердінг» перевидавалися 4 рази. Книги про богатир Мультфільми про богатир Казка Билина Подібність: 1.І казки, і билини існують з найдавніших часів. 2.Обидва жанри на той час – твори усної народної творчості. Розбіжності:1.Казка заснована на вымысле.2.Казки «розповідали». 1. Билина заснована на реальних подіях, з елементами вигадки.2. Буліни «сказали» - співали чи промовляли у супроводі гуслів. Булина була насправді - розповідь про історію землі Руської, про подвиги народних героїв. Народні герої мають фантастичну силу, розправляються з чудовиськами. + Які знання про Київську Русь несуть билини? Это знання:- про побут селян, їх знаряддя праці, особливості праці землеробів; про життя дружинників, їх озброєння, службу у князя; про купців, їх кораблі та товари, розваги та торгівлю: про службу богатирів на околицях Київської Русі і т. д. І не казка, і не буваль. , Ц = Л Билина Б № 1 = Д, Добриня?


Додані файли

Тема уроку: Билини - джерело знань про Київську Русь.

Освітні цілі: актуалізувати знання учнів про Київську Русь, прийняття християнства, знайомити з билинами, їх особливостями та відображенням у них реальних історичних подій.

Виховні цілі: виховувати любов до Батьківщини, пізнавальний інтерес до вивчення історії Росії та шкільного предмета історії взагалі. Формувати розуміння цінності мирної праці, повагу до людей праці.

Корекційні цілі: розвивати пам'ять дітей, мислення, мовлення, збагачувати словниковий запас, удосконалювати навички читання. Закріплювати вміння працювати зі стрічкою часу та історичною картою. Працювати над корекцією уваги, працездатності.

Обладнання: Стрічка часу та картки з датами та історичними подіями, ілюстративний матеріал - презентація на тему, аудіозапис «гуслі», «билина», картки зі словами для словникової роботи, червоні та зелені картки для фронтального опитування, картки для читання, картки для індивідуальної роботи - корекційні вправи на тему уроку.

Хід уроку.

    Організаційний момент.

    Повторення.

1. Розмова з питань:

Яку давньоруську державу ми вивчали на минулих уроках?

У якому столітті воно виникло? Покажіть 9 століття на стрічці часу, його початок, середину та кінець.

Виберіть картку з роком заснування Київської Русі та прикріпіть її під стрічкою часу.

Хто був першим київським князем? Що ви знаєте про нього?

Яких київських князів ви можете назвати? Чим вони прославились?

2. Розташуйте картки парами:

Володимир Червоне Сонечко

Олег Віщий

Святослав

Хрещення Руси

Завоювання Царгорода

Подвійний збір данини

Упорядкування збору данини

Війни з хозарами та печенігами

    Доповніть пари потрібними картками з датами:

879 рік - заснування Київської Русі

988 рік - прийняття християнства на Русі

    Ми говорили про те, що князь Володимир прагнув об'єднання всіх слов'янських племен. Він хотів це зробити за допомогою віри. Спочатку він хотів зміцнити старі, язичницькі вірування.

Хто такі язичники?

Яких язичницьких слов'янських богів ви можете назвати?

Що зробив Володимир для зміцнення язичницької віри?

Але Володимира не влаштовувала стара віра, бо кожне плем'я вірило у своїх богів, та й жертви, найчастіше людські, відвертали князя від язичницьких ритуалів. Він вирішив дізнатися більше про інші віри.

Що він зробив для цього?

Яка віра найбільше сподобалася Володимиру? Чому?

За яких обставин він сам прийняв християнство?

Як відбувалося хрещення у Києві?

Які зміни в житті людей відбулися після прийняття християнства на Київській Русі?

    Повідомлення теми та цілей уроку.

(Початок роботи з презентацією)

Ми з'ясували, що Київська Русь утворилася наприкінці 9 ст. Сьогодні ми багато знаємо про те, як жили люди у цій державі. Звідки ми це знаємо? Згадайте, що таке пам'ятки? Це те, що дозволяє нам отримати інформацію про минуле. Які бувають історичні пам'ятки? Речові - предмети того часу (слайд 1), що дійшли до нас, письмові - літописи, грамоти (слайд 2) і усні (слайд 3). Твори народної творчості, які не записували, а передавали з вуст у вуста – пісні, казки, билини.

І сьогодні ми з вами говоритимемо про билини. Ми послухаємо билини, шануємо їх і дізнаємось, які знання про Київську Русь ми з них отримуємо. Отже, тема нашого уроку – «Билини – джерело знань про Київську Русь». (слайд 4)

    Пояснення нового матеріалу.

Що таке билини? Чому вони так звуться? Це розповідь у тому, що було, сталося насправді, а чи не придумано, тобто. розповідь про реальні історичні події. Билини і схожі на казки, і від них. Чим? Ми прочитаємо кілька уривків із билин і тоді зможемо відповісти на це запитання.

Хто вигадував билини? У билин немає конкретних авторів, і якщо колись і були, то імена їх збереглися. Тож кажуть, що це твори народної творчості.

Хто розповідав їх, передаючи з уст у вуста? (слайд 5)

Містами і селищами Київської Русі ходили співаки-сказители. Вони грали на гуслях - російському народному струнному музичному інструменті і співали билини (аудіозапис). Послухайте, як гарна билинна оповідь, як співуча, музична мова оповідачів! (слайд 6)

Хто головні герої билин? Це богатирі. (Слайд 7) Саме вони найчастіше ставали героями билин, і співаки-сказители описували їх подвиги на славу землі російської. Розмова щодо картини Васнєцова «Богатирі». Характеристики богатирів. (Слайди 8 - 12)

У билинах описуються мандри богатирів у пошуках подвигів та його битви з ворогами своєї Батьківщини. (Слайди 13 - 14)

Але Ілля Муромець, Альоша Попович та Добриня Микитович – не єдині герої російських булин. Давайте познайомимося з іншими.

Робота із презентацією. Діти зачитують уривки з билин «Вольга та Микула Селянинович» (слайди15 -18), «Святогір-богатир» (слайди 19 -22), «Садко» (слайди 23 - 27)

Фізкультпауза.

Як же билини дійшли донині? (Слайд 28) Через сотні років після їх виникнення з'явилися люди, які їздили по різних куточках Росії, в основному по віддалених селах, розпитували людей і записували з їх слів билини, а потім надрукували їх у книгах. Завдяки цим людям билини не забуті. Завдяки співочому гарному стилю, захоплюючим сценам боротьби зі злом, сміливим, добрим і шляхетним героям цей жанр любимо і в наші дні, особливо дітьми. У нашій країні випускається багато книг з російських билин. Є вони й у нашій бібліотеці. (слайд 29)

За сюжетами російських билин зняті мультфільми, які вчать добру, та любові до Батьківщини. (Слайд 30)

Отже, повернемося до питання, чим схожі і чим відрізняються казки та билини. (Відповіді дітей). (Слайд 31) І казки і билини виникли в давнину. Тоді це були твори усної творчості.

Їхні відмінності: казки засновані на вигадці, а билини - на реальних історичних подіях з елементами вигадки. Билини поєднують у собі правду і вигадку. Тим вони нам і цікаві. (слайд 32)

А які знання про Київську Русь ми отримуємо з билин? (Відповіді дітей). (слайд 33)

Ми дізнаємося про працю землеробів, їх знаряддя праці («Мікула Селянинович»)

Про богатирів, їх зброю, службу князю («Святогір-богатир»).

Про купців, їх життя, суперечки, розваги, торгівлю та товари («Садко»).

Висновок: билини дають сучасним читачам багатий історичний матеріал, тому що ми дізнаємося про життя наших далеких предків.

    Закріплення матеріалу.

    Словникова робота. Які нові слова дізналися на уроці? Запис у зошиті: Билини - твори усної народної творчості, засновані на реальних історичних подіях з елементами вигадки.

    Робота у зошитах - розгадування ребусів (слайди 34 - 37) та виконання корекційних вправ (слайди 38 - 39)

    Запасне завдання.

Фронтальна робота з червоними та зеленими картками з питань. Учні відповідають за допомогою карток (зелена - ствердна відповідь, червона - негативна).

Питання-ствердження.

    Билини розповідають нам про далеке майбутнє.

    Героями билин переважно є богатирі.

    Булини розповідали гусляри-сказачі.

    Сюжети билин засновані на вигадці.

    З билин ми дізнаємося про життя людей в Англії та Франції.

    Булині для нас записали збирачі народної творчості.

    Сьогодні російські билини отримали нове життя завдяки новим мультфільмам.

    Булині навчають нас справедливості, добра і любові до Батьківщини.

6. Підбиття підсумків уроку. Чи сподобався вам сьогодні наш урок? Про що ви сьогодні дізналися? Що вам здалося найцікавішим? Хто, на вашу думку, працював найбільш активно і заслужив на оцінку «5»? Хто працював на «четвірку»?

Тексти попереднього читання сильним учням. На уроці можуть бути переказані або прочитані фрагменти оригінальних булин (у презентації)

Їхав полем богатир Вольга з дружиною. Почув він, що десь орає орач і поїхав на звук.

Три дні їхали дружинники, нарешті зустріли орача, сильного мужика. Вольга покликав його до себе у дружину. Орач розпряг коня, сів на нього і поїхав з богатирем.

Від'їхали, згадав чоловік про кинуту соху. Надіслав Вольга п'ять дружинників. Не змогли вони витягти соху. Послав десять – соха навіть не зрушила. Тридцять богатирів також не змогли її витягнути. Тоді чоловік узяв соху однією рукою і закинув у калинів кущ.

Здивувався Вольга, спитав: «Як звуть тебе, мужичку?» А той відповів: "Мікула Селянинович"

Жив у горах богатир Святогор. Зростанням він був вище лісу, головою діставав до хмар. Земля його не тримала, тож він жив самотньо в горах. Якось побачив він у долині мужика з торбою. Довго скакав за ним, ніяк не міг наздогнати. Нарешті наздогнав його, привітався. Запитав Святогор: «Що, дядько, у тебе в сумі?». "Сам подивись!" – каже мужик. Намагався Святогор торбу підняти, та тільки по коліно в землю пішов, та по обличчю від натуги кров потекла. А мужичок легко підхопив торбу і сказав: У цій торбі - земля російська. Вона всього сильніша!»

Жив у Новгороді гусляр на ім'я Садко. Якось грав він на гуслях на березі Ільмень-озера. Піднялися хвилі, вийшов морський цар і сказав: Хочу тебе нагородити за твою гру. Суперечка з купцями на весь їхній товар, що спіймаєш в озері рибу із золотим пір'ям». Став він багатий, купив багато товару і повіз його на кораблях морем. Тут зчинилася буря. Зрозумів Садко, що це його морський цар вимагає, ліг на дошку і на дно вирушив. Виявився він у палаці морського царя. Наказав цар йому грати на гуслях.

Став Садко грати, а цар почав танцювати, а на морі буря зчинилася, почали кораблі тонути. Поламав тоді Садко свої гуслі, став на Русь проситись за новими гуслями. Цар наказав йому вибрати собі дружину. Усіх красунь пропустив Садко, а за дружину вибрав дівчину-чорнавушку. Вранці прийшов до тями на березі, біля річки Чернави, поруч його кораблі з товаром. Більше Садко морями не їздив, а жив у Новгороді.

Які прославилися за часів князювання Володимира. Про те, як боролися богатирі за російські фортеці, як запрошували селянських богатирів до княжої дружини, теж ми дізналися з билин.

Билини прославляли військові подвиги російських богатирів у боротьбі з половцями та печенігами. Одного разу князь печенігів запропонував зустрітися на полі бою двом богатирям - печенізькому та російському. Володимир дав згоду. На поле бою вийшов богатир печенігів. Він був такий величезний і страшний, що ніхто із дружинників Володимира не наважився вийти на поєдинок із ним.
Тоді до князя звернувся один городянин, який сказав, що має молодшого сина Микиту Кожем'яка. Городянин розповів, що одного разу Микита розсердився та розірвав телячу шкіру, яку тримав у руках. Такий він був дужий. Володимир вирішив випробувати Микиту і пустив на нього розлюченого бика. Микита схопив бика за роги і повалив його. Зрозумів Володимир, що має Микита велику силу.

Але був Микита невеликого зросту. Коли він вийшов боротися з печенігом-велетнем, то печенізькі воїни засміялися. Не вірили вони, що Микита зможе перемогти у цьому бою. Але російський богатир схопив печеніг, підняв його і кинув на землю. Володимир був так захоплений небувалою силою Микити, що взяв його до дружини. Став Кожем'яка з простого шлунка знатною людиною.

У билинах міститься чимало оповідань про хитрість і розум російських людей, які іноді обманом перемагали печенігів. Примушували їх без бою повертатись у степ.

У билинах славили і жінок, які не силою, але хитрістю перемагали ворогів.

як Василиса Мукулішна, дочка Микули Селяниновича. Врятувала свого чоловіка Ставра Годиновича, нарядившисьвсукня чоловіча, татарська та представившишисьпослом зЗолотий Орди.

У билинах розповідається про княжих бенкетах, про багатство княжого двору, про бояр і дружинників князя, про те, як вони збирали данину з сусідніх народів. Самого князя Володимира за його славні державні справи у билинах називали Володимир Червоне Сонечко Робота з картини В.М. Васнєцова «Три богатирі»

Що краще зрозуміти, про кого йдеться в билинах, ми з вами розглянемо картину Васнєцова «Три богатиря», тому що вона найкраще розкриває нам славу російських богатирів.

Уважно дивляться в далечінь Добриня Микитович, Альоша Попович та Ілля Муромець, невпинно охороняють вони межі землі російської. Сильні та величні богатирі, міцні їхні коні. Хто з богатирів зображений у центрі ? (У центрі картини найстарший богатир – Ілля Муромець. ) Розтріпав вітер його сиве волосся. Уважно дивиться він з-під руки, чи нема де ворога. Він у кольчузі, у руці спис, готовий до бою богатир.Ілля Муромець -Найулюбленіший герой російських билин. Подвиги його не можуть згладитися в пам'яті народу - адже людей він охороняв від лютого ворога. Це уособлення незламної сили богатирської дружини, могутній охоронець Києвавід "поганої орди", що налітала на православну Русь. Він із честю-славою несе службу Батьківщині. Один Ілля Муромець залишається завжди «надією» лагідного князя Володимира. Ілля Муромець, селянський син, багатий на сміливу правду-матку. Не до серця іноді князям правда мужицька, сіра, «невмита». Попадає за неї Ілля Муромець у погреби, за затвори залізні. Але це не применшує його правдолюбства, не мириться він із «кривдою-лестю». Ось тому й пам'ятає про нього Русь.

У билинах розповідається, що «у місті Муромі, та селі Карачарове» народився Ілля Муромець у простій селянській сім'ї. Батька звали Іваном. Народився хворим та кволим. Ноги в нього були такі слабкі, що не міг ходити. Ось і поклали батьки Іллю на піч. Так він і пролежав там тридцять років та три роки. Вже дорослим став Ілля, борода у нього виросла, а нічого не міг він робити через свою хворобу. Ні поле орати, ні худобу пасти, ні на полювання ходити.

Якось прийшов у хату до Іллі Муромця чарівник - старий у білому одязі і з довгою білою бородою. Побачив Іллю і став соромити його за лінощі та неробство. А потім передбачив йому, що стане великим воїном-богатирем, захисником рідної землі. Здивувався Ілля: «Як я зможу подвиги здійснювати, якщо все життя на печі пролежав?». А чарівник йому відповідав: «А ти встань, спробуй, можливо, і вийде!». Зліз Ілля з печі, опустив ноги на підлогу і відчув у собі силу могутню. Озирнувся кругом, а чарівника й ні.

Точно в танці руки в боки,

Нахилилися вліво, вправо -

Виходить на славу!

Перегляд кліпу на пісню «Богатирська наша сила»