Аналіз вірша Миколи Заболоцького «Не дозволяй душі лінуватися. Аналіз вірша Заболоцького «Не дозволяй душі лінуватися Художні особливості твору не дозволяй душі

КДУ «Школа-гімназія №43 імені Кумаша Нургалієва»

акімата міста Усть-Каменогорськ.

вчитель російської мови та літератури

Кауменова Гуляїм Мухтарбеківна

Російська література 8 клас

Тема: Праця душі за віршем Н.А. Заболоцького «Не дозволяй душі лінуватися»

Тип уроку:

Цілі уроку:

    Навчальна - Застосування наявних у учнів знань принципів аналізу віршованого художнього твору в єдності змісту та форми для виявлення авторської позиції М. А. Заболоцького.

    Розвиваюча - Розвиток умінь аналізувати, виділяти головне, обґрунтовувати свої судження.

    Виховна - Формування власної моральної позиції.

Тип уроку: Урок-проект з лірики М.Заболоцького

Обладнання: Портрет М.Заболоцького, збірки поезій М.Заболоцького, підсумкові роботи кожної групи: дослідницькі роботи, інтерактивна дошка, постери, картки, презентації.

Хід уроку – проекту

I Мотивація.

Вступне слово вчителя.

Відданість своїй справі була характерною рисою М. Заболоцького, і, незважаючи на важке життя та несприятливі умови для розвитку та прояву його таланту, він зумів вписати нове, вагоме слово у російську поезію. Його літературна спадщина порівняно невелика – вона включає томик віршів та поем, кілька томів поетичних перекладів, твори для дітей, нечисленні статті та нотатки про літературу. І за кожним його рядком постає образ стриманої, яка не терпить ніякої пози, вимогливого до себе, вірного своїм переконанням, трохи іронічної, проникливої ​​людини. А тим, хто пильніше вдивиться в особистість Заболоцького і вчитається в рядки його віршів, відкриється наполеглива робота думки, подолання страждань та сумнівів, прихована гра пристрастей та натхнення.

Ми з вами провели велику попередню роботу. Під час підготовки до уроку працювали дві окремі групи. І сьогодні ви поділіться своїми думками та висновками, до яких дійшли під час дослідження життя та творчості поета.

Цілі проектів:

1. Вивчити основні віхи біографії Н. А. Заболоцького; дати огляд його поезії, зупинившись на основних темах творчості.

Виявити у творчості поета традиції російської класичної поезії; удосконалювати навичку аналізу ліричного твору, узагальнення накопичених спостережень над стилем та іншими особливостями текстів, що порівнюються.

2. Формувати в учнів уміння та навички дослідницької діяльності з використанням матеріалів літературних джерел; вивчати здійснювати відбір необхідної інформації, будувати гіпотези, узагальнювати, робити висновки. Усвідомити та оцінити красу та значущість поетичного дару М.Заболоцького; звернути увагу на думку про відповідальність кожного за створення людського; про необхідність утвердження ідеалів краси, честі, совісті.

У процесі роботи над проектом було створено групи учнів з різних напрямів.

Група 1

Вивчити основні віхи біографії поета, надати огляд поезії, використовуючи різні джерела.

Знайти висловлювання письменників та сучасників про особистість та творчість М.Заболоцького.

Група 2.

Досліджуючи творчість поета, подати письмово дослідницьку роботу з цього питання

Повідомлення групи 1.

Життєвий шлях М. Заболоцького (Презентація)

Повідомлення групи 2.

Творчий шлях М. Заболоцького (Презентація)

Слово вчителя: Микола Олексійович жив та творив у першій половині минулого століття.Ми живемо у вік науково-технічного прогресу. Пощастило нам? Безперечно, так. Стільникові телефони, електронна пошта, комп'ютери тощо. Живих собак замінюють роботи-собаки. У Японії самотні люди купують собі робота – друга, з яким можна зіграти у шахи, вилити душу, а якщо набридне, можна відключити та поставити у куточок. З одного боку, начебто й непогано, людина не самотня, але з іншого, чи може робот замінити спілкування з живою людиною? Що відрізняє живу людину від робота? (Душа)

Душа ... А що таке душа? Великі уми людства билися з цього питання. Давайте і ми зробимо свій внесок. Які слова притягуються до слова “душа” та створюють його оточення? Можливо, це будуть не лише слова, а й звуки, жести, кольори.

2) Індивідуальна робота.

3) Перевірка результатів. Запис асоціацій на дошці.

4) Робота із значенням слова.

Зробіть спробу сформулювати, що таке душа, використовуючи слова, які мені вдалося записати на дошці.

Складається одне загальне визначення.

5) Читання робіт. Група пропонує своє визначення.

Читання вчителем свого “визначення” чи підібраних.

А) Душа – поле боротьби добра і зла. (Л.Н. Толстой)
Б) Душа - внутрішній, психологічний світ людини, її свідомість. (С.І.Ожегов. Тлумачний словник російської)
В) Душа – це людина.

6) Робота зі словом.

Вчитель. Внутрішній світ людини. Що може відбуватися у душі кожного з нас? Спробуйте за допомогою дієслів описати стан душі (по 2-3 дієслова у кожен стовпчик)

Для роботи пропонується заповнити два стовпчики: перший зі знаком “+”, другий зі знаком “-”.

радіє

страждає

тріумфує

тривожиться

7) Читання дієслів та його запис на дошці.

Вчитель. Я дозволю собі додати до кожного стовпчика за одним словом. У перший “трудиться”, у другий “лінується”. Перше слово допомагає нам самовдосконалюватися, а друге наближає нас до бездушних робіт. Сьогодні ми поговоримо з вами про ці стани душі.

Вчитель. Відомий поет Микола Олексійович Заболоцький теж міркував, як і ви, над словом душа. Він має вірш “Не дозволяй душі лінуватися”. З ним ми і працюватимемо у нашій майстерні. Чому, на вашу думку, “не можна дозволяти душі лінуватися”? (До знайомства з віршем)

Не дозволяй душі лінуватися”. Читає підготовлений учень.

Не дозволяй душі лінуватися!
Щоб у ступі воду не товкти,
Душа повинна працювати

Гони її від дому до дому,
Тягни з етапу на етап,
По пустирі, по бурілому,
Через кучугуру, через вибоїн!

Не дозволяй їй спати в ліжку
При світлі ранкової зірки,
Тримай ледарку в чорному тілі
І не знімай з неї вуздечки!

Якщо дати їй надумаєш поблажку,
Звільняючи від робіт,
Вона останню сорочку
З тебе без жалю зірве.

А ти хапай її за плечі,
Вчи і мучай дотемна,
Щоб жити з тобою по-людськи
Навчалася заново вона.

Вона рабиня та цариця,
Вона робітниця та дочка,
Вона повинна працювати
І день, і ніч, і день, і ніч!

    До кого звернено цей вірш? (Не тільки до читачів, а й до себе самого. Писала його вже смертельно хвора людина, яка підбиває підсумки свого життєвого шляху і розмірковує про величезний сенс людського існування на землі).

    У чому полягає цей сенс для Заболоцького? (У невтомній праці душі). Як ви розумієте вираз “труд душі”? (Вихування у собі небайдужості до страждання ближніх, не примирятися з підлістю, несправедливістю, нечесністю). Запис у зошит: "Не дозволяй душі лінуватися".

Вчитель . А тепер приступимо до роботи у групах. Кожна група має завдання, виконувати їх ви будете разом, обговорюючи між собою. Кожна група має надати свій варіант відповіді. Відповідати може одна людина або кілька, все залежить від того, як ви вирішите подати вашу відповідь. Тож нехай ваша душа попрацює.

    Завдання для груп:

1 група

    1) 1 строфа "щоб у ступі воду не товкти".

    2) 2 строфа "тягни з етапу на етап", "пустир", "бурелом", "ухаб".

    3) Знайдіть у тексті дієслова у наказовому способі. Перерахуйте їх. Чому їх так багато?

2 група

    Поясніть значення слів та виразів.

    1) 3 строфа "тримай ледарку в чорному тілі і не знімай з неї вуздечки"

    2) 4 строфа "дати поблажку", "останню сорочку зірве".

    3) Зверніть увагу на те, які розділові знаки переважають у вірші. Як ви думаєте, яка їхня роль у тексті?

Виступи гуртів.

    Завдання. Про що цей вірш?

    Який настрій викликає? За допомогою яких засобів створюється цей настрій?

    Про що змушує задуматися вірш? До чого закликає автор?

    Які думки завітали до вас після прочитання вірша?

Завдання. Якби вас попросили намалювати ілюстрацію до цього вірша, що б ви зобразили? Які б фарби використали? Які образи та картини виникають у вашій уяві?

    У групах учні працюють над плакатами.

    Захист постерів

Підсумки уроку:

    Чому автор вважає працю душі необхідністю? (Відповідь у передостанній строфі: інакше ти перестанеш бути людиною, саме наявність душі робить нас людьми. Щоб не стати людьми з “холодними мертвими особами”, потрібна ця постійна, важка внутрішня праця).

    Який прийом є основою вірша? (уособлення).

    Які ще прийоми використано автором? (Фразеологічні звороти, повтори).

    Яка роль останньої строфи? (Вона є своєрідним підсумком, висновком). Як побудовано дві перші строфи? (На антитезі). Як її розуміти? (Душа – головне в людині, ростиш у собі душу, як дитину, але зріст цей можливий тільки шляхом невтомної праці, інакше душа помре).

    Порівняйте першу та останню строфи. Як називається така композиція? (Кільцева). У чому її функція? (підкреслити ідею вірша

Навіть усупереч трагічним обставинам життя людина у Заболоцького піднімається, якщо вона зберегла “душу живу”.

III Рефлексія

Вчитель. Отже, хлопці, ваша глибока дослідницька робота допомогла розкрити ясність та гармонійність одного із найзагадковіших поетів XX століття. Ви чудово попрацювали, навчилися здійснювати відбір необхідної інформації, будувати гіпотези, узагальнювати, робити висновки. Усе це ви виконували у процесі співробітництва, у колективній роботі. І тепер, я думаю, настав момент, коли ви можете проявити себе кожен індивідуально.

Домашнє завдання . 1. Вірш Н.А.Заболоцького вивчити напам'ять.

2. Написати за бажанням твір на тему «Праця душі».

«Не дозволяй душі лінуватися…» Микола Заболоцький

Не дозволяй душі лінуватися!
Щоб у ступі воду не товкти,
Душа повинна працювати

Гони її від дому до дому,
Тягни з етапу на етап,
По пустирі, по бурілому,
Через кучугуру, через вибоїн!

Не дозволяй їй спати в ліжку
При світлі ранкової зірки,
Тримай ледарку в чорному тілі
І не знімай з неї вуздечки!

Якщо дати їй надумаєш поблажку,
Звільняючи від робіт,
Вона останню сорочку
З тебе без жалю зірве.

А ти хапай її за плечі,
Вчи і мучай дотемна,
Щоб жити з тобою по-людськи
Навчалася заново вона.

Вона рабиня та цариця,
Вона робітниця та дочка,
Вона повинна працювати
І день, і ніч, і день, і ніч!

Аналіз вірша Заболоцького «Не дозволяй душі лінуватися…»

Твір з'явився 1958 р., кілька місяців до смерті автора. Віршований текст, що є поетичним напуттям, відрізняється вимогливістю позиції ліричного суб'єкта: самовиховання декларується як необхідність, неодмінна умова гармонійного існування.

В ідейній системі твору самостійний статус набуває уособленого образу душі. Він наділений конкретними характеристиками: схильна до лінощів, душа віддає перевагу неробству чесної праці.

Зачин відкривається афористичним зверненням до адресата. Поет закликає ліричне «ти» суворо і вимогливо ставитися до свого духовного життя: постійна праця і самоконтроль - надійний спосіб забезпечити зростання особистості.

У другій строфі набуває розвитку мотив дороги. Його поява випереджає авторська думка про безперервну роботу, завзятий і енергійний рух уперед. Метафоричний шлях, що чекає на душу, важкий, тривалий, сповнений перешкод. Ці особливості підкреслюються з допомогою комплексу однорідних обставин, виражених іменниками з приводами.

Під невсипущим контролем, без поблажок і поблажливості - таке правильне ставлення до душі, підступної «ледарки». У четвертому катрені низка настанов змінюється застереженням: якщо піддатися хвилинної слабкості та пом'якшити суворі вимоги, душа безжально скористається тимчасовою поступкою, звернувши її проти людини.

У фінальному епізоді повідомляється про різноманітність портретів та ролей, які виконує душа. Ця обставина не знімає жорстких зобов'язань, заявлених у попередніх строфах.

Вірш завершується анафорою. З її допомогою обрамляється композиція, а також підкреслюється думка про динаміку духовного буття як неодмінну умову гармонії.

Моделюючи картину взаємовідносин людини зі своїм внутрішнім світом, поет широко використовує ідіоми: до тексту включено чотири стійкі мовні обороти, які сприяють створенню природної атмосфери задушевної бесіди, забарвлюють ліричний сюжет у натуральні тони. Ефект доповнюють приклади вживання лексем, які стосуються розмовного стилю: прислівник «по-людському», жаргонне слово «етап».

Заболоцький увійшов у російську літературу на початку 1930-х і став відомий як поет-філософ, поет-гуманіст. Тоді найпопулярнішою стає тема праці та індустріалізації. З'являються нові прийоми віршування, нові жанри та напрямки.

Чільне місце посідають агітаційні вірші, твори, що віддають славу народному праці. Країна була одним великим будівництвом, народ потребував підтримки з боку письменників та поетів. Писалися пісні для підвищення трудового духу населення, було складено безліч патріотичних творів.

Письменник

Хоч і намагався йти «в ногу з часом», але все ж таки його вірші відрізнялися тим, що в них був глибокий зміст, вони змушували задуматися, а в деяких з його творів є і якась романтична нотка, хоча ця тема за часів 20-30 -Х років була відсунута на другий план.

Вірш «Не дозволяй душі лінуватися» – один із найвідоміших творів цього поета. Головною думкою Заболоцького в цьому вірші є те, що душа людини повинна безперервно працювати. Він був упевнений, що світ повинен постійно вдосконалюватися, переходити на вищі рівні. І самої

Великою помилкою є бездіяльність, лінощі та святкування душі.

Сутью кожної людини є постійна боротьба лінощів і праці, і якщо «дати душі поблажку», зупинитися у своєму розвитку хоча б на мить, то «вона останню сорочку з тебе без жалості зірве». Поет вважав, що може розвиватися лише у праці. Його поняття «праця» – це не обов'язково фізична робота, це може бути розумова чи душевна робота. Головне, щоб духовний світ людини постійно поповнювався, тривала постійна боротьба з недосконалістю.

Тільки від самої людини залежить, якою буде її душа – буде вона рабою чи царицею, робітницею чи дочкою. І якщо зупинитися в саморозвитку, займатися безглуздою роботою - товкти воду в ступі, то можна скотитися вниз і ніколи вже не взяти вгору над своєю лінню.

І ось минуло стільки років, настало століття високих технологій, але вірш Заболоцького досі актуальний і назавжди таким залишиться, адже якщо людство зупиниться у своєму розвитку, воно буде приречене на сумну долю.

Філософська лірика посідає у творчості М. Заболоцького почесне місце. Вірш, про який йтиметься у статті, вивчається у 7 класі. Пропонуємо ознайомитися з коротким аналізом «Не дозволяй душі лінуватися» за планом.

Короткий аналіз

Історія створення- Було написано в 1958 р. незадовго до смерті поета.

Тема вірша– «взаємини» людини та її душі, порада молодому поколінню.

Композиція– Твір не ділиться на частини, всі його рядки – продовження початкової тези: «Не дозволяй душі лінуватися!». Формально вірш складається із шести катренів.

Жанр- Послання.

Віршований розмір– чотиристопний ямб, римування перехресне АВАВ.

Метафори«душа повинна працювати», «жени її від дому до дому», «вона останню сорочку з тебе без жалості зірве», «тримай ледарку в чорному тілі».

Епітети«чорне тіло», «ранкова зоря», «жити… по-людськи».

Історія створення

Аналізований вірш належить до пізнього періоду творчості М. Заболоцького. Поет написав його у 1958 році, а через кілька місяців покинув цей світ. Здається, що він передчував свою смерть, тому поспішив дати напутності своїм нащадкам. Сам автор теж дотримувався своєї поради. Він проводив багато часу з пером та блокнотом. У літературі М. Заболоцький відомий як як поет, а й як перекладач.

Тема

Центральні теми твору – «взаємини» людини та душі, порада нащадкам. Система образів нескладна - ліричний герой та душа. Ліричний герой звертається до читачів, стверджуючи, що не можна дозволяти своїй душі лінуватися. Інакше неможливо розвиватися, рухатись уперед. Ліричний «Я» зливається з автором, висловлюючи його думки.

Поступово авторська увага переключається на душу. Її, на думку ліричного героя, не можна шкодувати, обираючи легкий шлях. Потрібно гнати, тягнути її по вибоїнах, через кучугури та буреломи. Людина має стати володарем свого «внутрішнього «Я», щоб його душа не дозволяла собі довго ніжитись у ліжку.

Деякі напутності М. Заболоцького різкі: «Тримай ледарку в чорному тілі і не знімай з неї вуздечки». Проте поет переконливо аргументує свою позицію. Він вважає, що якщо робити поблажки душі, вона призведе до бідності. Щоб цього не допустити, незвідану субстанцію потрібно «вчити і мучити дотемна». Дуже важливо, щоб вона жила «по-людськи». Цією говіркою, автор мабуть вміння чинити по совісті. Таким чином, у творі порушується проблема моральності.

В останніх віршах автор підводить межу під сказаним. Він розуміє, що душа – суперечливе поняття, адже є для людини «рабинею та царицею», «робітницею та дочкою» одночасно. Однак це не змінює того, що «вона має працювати і день і ніч» .

Композиція

Композиція аналізованого вірша проста. Воно не ділиться на частини, всі його рядки – продовження початкової тези: «Не дозволяй душі лінуватися!» . Формально вірш складається із шести катренів, кожен із яких продовжує попередній. Останній чотиривірш - висновок, який ставить остаточну точку в сказаному. Особливість композиції - повторення четвертого рядка першого катрена в останній строфі. Її вважатимуться головною думкою твори.

Жанр

Засоби виразності

Оригінально розкрити тему, створити образи та донести до читача ідею М. Заболоцького допомагають художні засоби. Головну роль відіграє метафора, тому що в центрі авторської уваги душа: «душа повинна трудитися» , «переслідуй її від дому до будинку» , «вона останню сорочку з тебе без жалості зірве», «тримай ледарку в чорному тілі і не знімай з неї вуздечки» . Деякі метафори наділяють душу людськими звичками. Допоміжну роль відіграють епітети: «чорне тіло», «ранкова зоря», «жити… по-людськи» Порівняння поет не використовує. В останньому катрені є антитези: «Вона рабиня і цариця, вона робітниця і дочка».

Привертає увагу й інтонація: рядки рясніють вигуками, що наповнюють звернення емоціями. У деяких рядках автор використав алітерацію. Наприклад, різкості надають приголосні "с", "ж", "р": "Вона останню сорочку з тебе без жалості зірве".

Тест з вірша

Рейтинг аналізу

Середня оцінка: 4.3. Усього отримано оцінок: 24.

"Визнання"

Зацілована, зачарована,

З вітром у полі колись повінчана,

Уся ти немов у кайдани закута,

Дорогоцінна моя жінка!

Не весела, не сумна,

Немов із темного неба, що зійшла,

Ти і пісня моя обручка,

І зірка моя божевільна.

Я схилюсь над твоїми колінами,

Обійму їх з шаленою силою

І сльозами та віршами

Обпалю тебе, гірку, милу.

Відчини мені обличчя північне,

Дай увійти в ці очі важкі,

В ці чорні брови східні,

В ці руки твої напівголі.

Що додасться - не зменшиться,

Що не збудеться - забудеться...

Чому ж ти плачеш, красуне?

Чи це мені тільки здається?

Матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії

Нагороди:

Орден Трудового Червоного Прапора – 1958 р.

Микола Олексійович Заболоцький (Заболотський) (24 квітня 1903 р., Кізична слобода, Каймарської волості Казанського повіту Казанської губернії - 14 жовтня 1958 р., Москва) - російський радянський поет.

Народився неподалік Казані - на фермі Казанського губернського земства, розташованої в безпосередній близькості від Кізичної слободи, де його батько Олексій Агафонович Заболотський (1864-1929) - агроном - працював керуючим, а мати Лідія Андріївна (уроджена Дьяконова) (18) 1926) – сільською вчителькою. Хрещений 25 квітня (8 травня) 1903 р. у Варваринській церкві міста Казані. Дитинство пройшло у Кізичній слободі поблизу Казані та в селі Сернур Уржумського повіту Вятської губернії (зараз республіка Марій Ел). У третьому класі сільської школи Микола «видав» свій рукописний журнал і вміщував там власні вірші. З 1913 по 1920-й жив в Уржумі, де навчався в реальному училищі, захоплювався історією, хімією, малюванням.

У ранніх віршах поета змішувалися спогади та переживання хлопчика з села, органічно пов'язаного з селянською працею та рідною природою, враження учнівського життя та строкаті книжкові впливи, у тому числі панівної передреволюційної поезії - символізму, акмеїзму: тоді Заболоцький виділяв для себе творчість Блоку, Ахматової.

У 1920 році, закінчивши реальне училище в Уржумі, він їде до Москви і вступає там на медичний та історико-філологічний факультет університету. Незабаром, однак, опиняється в Петрограді, де навчається на відділенні мови та літератури педінституту імені Герцена, яке й закінчує 1925 року, маючи з собою, за власним визначенням, «об'ємний зошит поганих віршів». Наступного року його призивають на військову службу.

Служить він у Ленінграді, на Виборзькій стороні, і вже 1927 року звільняється у запас. Незважаючи на короткостроковість і чи не факультативність армійської служби, зіткнення з «вивернутим навиворіт» світом казарми зіграло в долі Заболоцького роль своєрідного творчого каталізатора: саме в 1926-1927 роках він пише перші свої справжні поетичні твори, здобуває голос, у цей час він бере участь у створенні літературної групи ОБЕРІУ. Після закінчення служби отримав місце у відділі дитячої книги ленінградського ОГІЗу, яким керував С. Маршак.

Заболоцький захоплювався живописом Філонова, Шагала, Брейгеля. Вміння бачити світ очима митця залишилося у поета на все життя.

Пішовши з армії, поет потрапив в обстановку останніх років НЕПу, сатиричне зображення якої стало темою віршів раннього періоду, які склали його першу поетичну книгу – «Стовпці». У 1929 році вона вийшла у світ у Ленінграді і відразу викликала літературний скандал і знущальні відгуки в пресі. Оцінена як «ворожа вилазка», вона, однак прямих «оргвисновків»-розпоряджень щодо автора не викликала, і йому (за допомогою Миколи Тихонова) вдалося зав'язати особливі стосунки з журналом «Зірка», де було надруковано близько десяти віршів, що поповнили Стовпці у другої (неопублікованої) редакції збірника.

Заболоцькому вдалося створити напрочуд багатовимірні вірші - і перший їхній вимір, помітний відразу ж - це гострий гротеск і сатира на тему міщанського побуту та повсякденності, що розчиняють у собі особистість. Інша грань «Стовпців», їхнє естетичне сприйняття, потребує певної спеціальної підготовленості читача, бо для знаючих Заболоцький сплет ще одну художньо-інтелектуальну тканину, пародійну. У його ранній ліриці змінюється сама функція пародії, зникають її сатиричні та полемічні компоненти, і вона втрачає роль зброї внутрішньолітературної боротьби.

Збірка «Вірші. 1926-1932», вже набраний у друкарні, не був підписаний до друку. Публікація нової поеми «Урочистість землеробства», написаної певною мірою під враженням «Ладомира» Веліміра Хлєбнікова (1933), викликала нову хвилю цькування Заболоцького. Погрозливі політичні звинувачення у критичних статтях все більше переконували поета, що йому не дадуть утвердитись у поезії зі своїм власним, оригінальним напрямом. Це породило в нього
розчарування та творчий спад у другій половині 1933-го року, 1934, 1935 роках. Ось тут і став у нагоді життєвий принцип поета: «Треба працювати і боротися за самих себе. Скільки невдач ще попереду, скільки розчарувань та сумнівів! Але якщо в такі хвилини людина похитнеться – пісня його заспівана. Віра та завзятість. Праця і чесність…» І Микола Олексійович продовжував працювати. Кошти для існування давала робота в дитячій літературі - у 30-х роках він співпрацював у журналах «Їжак» та «Чиж», які курирував Самуїл Маршак, писав вірші та прозу для дітей (у тому числі переказав для дітей «Гаргантюа та Пантагрюеля» Франсуа Рабле (1936))

Поступово становище Заболоцького у літературних колах Ленінграда зміцнювалося. Багато віршів цього періоду отримали схвальні відгуки, а в 1937 вийшла його книга, що включає сімнадцять віршів («Друга книга»). На робочому столі Заболоцького лежали розпочаті поетичне перекладення давньоруської поеми «Слово о полку Ігоревім» та своя поема «Осада Козельська», вірші та переклади з грузинського. Але благополуччя, що настало, було оманливим.

В ув'язненні

19 березня 1938 року Заболоцького було заарештовано і потім засуджено у справі про антирадянську пропаганду. Як обвинувальний матеріал у його справі фігурували злостиві критичні статті та наклепницька оглядова «рецензія», що тенденційно спотворювала істоту та ідейну спрямованість його творчості. Від смертної кари його врятувало те, що, незважаючи на найважчі фізичні випробування на допитах, він не визнав звинувачення у створенні контрреволюційної організації, куди нібито мали входити Микола Тихонов, Борис Корнілов та інші. На прохання НКВС критик Микола Лесючевський написав відгук про поезію Заболоцького, де вказав, що „„творчість“ Заболоцького є активною контрреволюційною боротьбою проти радянського ладу, проти радянського народу, проти соціалізму”.

Термін він відбував з лютого 1939 року до травня 1943 року у системі Сходоклага у районі Комсомольська-на-Амурі; потім у системі Алтайлага у Кулундинських степах;
Часткове уявлення про його табірне життя дає підготовлена ​​ним добірка "Сто листів 1938-1944 років" - витяги з листів до дружини та дітей.

З березня 1944 року після звільнення з табору жив у Караганді. Там він закінчив перекладення «Слова про похід Ігорів» (почате в 1937 р.), що стало кращим серед досвідів багатьох російських поетів. Це допомогло 1946 р. домогтися дозволу жити у Москві.

У 1946 році М. А. Заболоцького відновили у Спілці письменників. Почався новий, московський період його творчості. Незважаючи на удари долі, він зумів повернутися до нездійснених задумів.

Період повернення до поезії був не тільки радісним, а й важким. У написаних тоді віршах «Сліпий» та «Гроза» звучить тема творчості та натхнення.
Більшість поезій 1946-1948 років отримали високу оцінку сучасних істориків літератури. Саме в цей період було написано «У цьому березі березі». Зовні побудоване на простому і виразному контрасті картини мирного березового гаю, що співає іволги життя і загальної смерті, воно несе в собі смуток, відгомін пережитого, натяк на особисту долю і трагічне передчуття спільних бід. 1948 року виходить третя збірка віршів поета.

У цьому гаю березовий,

Вдалині від страждань і бід,

Де вагається рожевий

Немиготливе ранкове світло,

Де прозорою лавиною

Лиється листя з високих гілок, -

Заспівай мені, іволга, пісню пустельну,

Пісню життя мого...

У 1949-1952 роках, роках крайнього посилення ідеологічного гніту, творчий підйом, що виявився в перші роки після повернення, змінився творчим спадом і майже повним перемиканням на художні переклади. Побоюючись, що його слова знову буде використано проти нього, Заболоцький стримував себе і не писав. Становище змінилося лише після XX з'їзду КПРС, з початком хрущовської відлиги, що ознаменувала ослаблення ідеологічної цензури у літературі та мистецтві.

На нові віяння у житті країни він відгукнувся віршами «Десь у полі біля Магадана», «Протистояння Марса», «Казбек». Останні три роки життя Заболоцький створив близько половини всіх творів московського періоду. Деякі з них з'явилися у пресі. У 1957 році вийшла четверта, найповніша його прижиттєва збірка віршів.

Цикл ліричних віршів «Остання любов» вийшов у 1957 році, «єдиний у творчості Заболоцького, один із найщемніших і болісних у російській поезії». Саме в цій збірці вміщено вірш «Визнання», присвячений Н. А. Роскіної, пізніше перероблений пітерським бардом Олександром Лобановським (Зачарована зачарована / З вітром у полі колись повінчана / Вся ти немов у кайдани закута / Дорогоцінна ти моя жінка…).

Смерть

Хоча перед смертю поет встиг отримати і широке читацьке увагу, і матеріальний достаток, це могло компенсувати слабкість його здоров'я, підірваного в'язницею і табором. На думку Заболоцького М. Чуковського, що близько знав, завершальну, фатальну роль відіграли сімейні проблеми (догляд дружини, її повернення). 1955 року у Заболоцького стався перший інфаркт, 1958 року — другий, а 14 жовтня 1958 року він помер.

Перед відходом він прочитав мені ще один новий вірш, який потрясло мене більше, ніж «Рубрук». Це була сувора вимога, звернена до самого себе:

Не дозволяй душі лінуватися!

Щоб у ступі воду не товкти,

Душа повинна працювати

Гони її від дому до дому,

Тягни з етапу на етап,

По пустирі, по бурілому,

Через кучугуру, через вибоїн!

Не дозволяй їй спати в ліжку

При світлі ранкової зірки,

Тримай ледарку в чорному тілі

І не знімай з неї вуздечки!

Якщо дати їй надумаєш поблажку,

Звільняючи від робіт,

Вона останню сорочку

З тебе безжально зірве.

А ти хапай її за плечі.

Вчи і мучай дотемна,

Щоб жити з тобою по-людськи

Навчалася заново вона.

Вона рабиня та цариця,

Вона робітниця та дочка,

Вона повинна працювати

І день, і ніч, і день, і ніч!

Коли я думаю про Заболоцький, я завжди згадую цей вірш. У ньому він виразно і сильно висловив найголовнішу рису свого характеру. Всі біди, які навалювала на нього доля, він перемагав, змушуючи свою душу працювати. Тільки цим він її врятував - і під час цькування тридцятих років, і в таборах, і потім, коли його залишила дружина. Прочитавши мені цей вірш, він пішов - веселий, який не знає, що більше жодного вірша він ніколи не напише.

Після інфаркту він прожив ще півтора місяці. Стан його був важким, але не здавалося безнадійним. Очевидно, тільки він один із усіх і розумів, що скоро помре. Всі свої зусилля після інфаркту – а він не дозволяв душі лінуватися! - він направив на те, щоб привести свої справи до остаточного порядку. З властивою йому акуратністю він склав повний список своїх віршів, які вважав за гідне друку. Він написав заповіт, у якому заборонив друкувати вірші, які не потрапили до цього списку. Заповіт підписано 8 жовтня 1958 року, за кілька днів до смерті.

Йому треба було лежати, а він пішов у ванну, щоб почистити зуби. Не дійшовши до ванної кімнати, він упав і помер.

/Nikolay_Chukovskiy_O_Zabolotskom.doc Микола Чуковський

Завдання цієї статті - з'ясувати, як закладено смерть від інфаркту російського радянського поета МИКОЛИ ОЛЕКСІЙОВИЧА ЗАБОЛОЦЬКОГО в його код ПОВНОГО ІМЕНІ.

Дивитись заздалегідь "Логікологія - про долю людини".

Розглянемо таблиці коду ПОВНОГО ІМЕНІ. \Якщо на Вашому екрані буде зміщення цифр і літер, приведіть у відповідність масштаб зображення\.

9 10 12 27 39 54 73 91 102 112 122 136 146 157 172 184 185 195 196 208 214 225 243 249 255 258 268 292
З А Б О Л О Т С К І Й Н І К О Л А Й А Л Е К С Е Є В І Ч
292 283 282 280 265 253 238 219 201 190 180 170 156 146 135 120 108 107 97 96 84 78 67 49 43 37 34 24

14 24 35 50 62 63 73 74 86 92 103 121 127 133 136 146 170 179 180 182 197 209 224 243 261 272 282 292
Н І К О Л А Й А Л Е К С Е Є В І Ч З А Б О Л О Т С К І
292 278 268 257 242 230 229 219 218 206 200 189 171 165 159 156 146 122 113 112 110 95 83 68 49 31 20 10

ЗАБОЛОТСЬКИЙ МИКОЛА ОЛЕКСІЙОВИЧ = 292 = 91-УМИРАННЯ + 201-ВІД ІНФАРКТУ МІОКАРДУ.

292 = 219-УМИРАННЯ ВІД ІНФАРКТУ + 73-МІОКАРДУ.

292 = 165-ЖИТТЯ ЗАКІНЧЕНО + 127-ВІД ІНФАРКТ \ а \.

292 = 78-раптово + 214-помирає від інфаркту.

292 = 120-ПОМИРАЄ ВІД... + 172-\94-ІНФАРКТУ + 78-РАПТА\.

292 = 86-ПОМИРАЄ + 206-РАПТАТИ ВІД ІНФАРКТУ.

292 = 112-раптово від ... + 180-інфаркту вмирає.

Проведемо дешифрування окремих стовпців:

102 = СМЕРТЬ

201 = ВІД ІНФАРКТУ МІОКАРДУ

91 = УМИРАННЯ
_________________________________
219 = УМИРАННЯ ВІД ІНФАРКТУ

Код дати смерті: 14.10.1958. Це = 14 + 10 + 19 + 58 = 101 = ПОМЕРШИЙ.

292 = 101-ПОМЕРШИЙ + 191-ЗАГИБЕЛЬ ВІД ІНФАРКТУ.

306 = ПОМЕРШИЙ раптово від ІНФАРКТ \ а \.

Код повної ДАТИ СМЕРТІ = 306-ЧОТИРНАДЦЯТИЙ ЖОВТНЯ + 77-\ 19 + 58 \-(код РОКУ СМЕРТІ) = 383.

383 = 128-ВІД ІНФАРКТУ + 128-ВІД ІНФАРКТУ + 127-ВІД ІНФАРКТУ \ а \.

383 = 120-КІНЕЦЬ ЖИТТЯ + 263-РАПАТНА ЗУПИНКА СЕРЦЯ.

383 - 292-(код ПОВНОГО ІМЕНІ) = 91 = УМИРАННЯ.

Код числа повних РОКІВ ЖИТТЯ = 176-П'ЯТЬДЕСЯТ + 96-П'ЯТЬ = 272.

272 = 78-БЕЗЖИТТЯ + 194-РАПАТНИЙ ІНФАРКТ.

272 = 96-РАПТА + 176-\ 102-СМЕРТЬ + 74-ІНФАРК(т)\.

292 = 20-століття + 272-п'ятьдесят п'ять.

272-П'ЯТЬДЕСЯТ П'ЯТЬ - 20-СТОЛІТТЯ = 252 = 86-ПОМИРАЄ + 166-ІНФАРКТ МІОКАРДУ.