Урок для початкових класів "правопис слів з роздільними знаками ь і ъ". Методична скарбничка. Тема: «Правопис слів з ' і ь

Тип уроку: узагальнюючий.

Цілі: Узагальнити та систематизувати накопичені знання про правопис розділових твердих та м'яких знаків.

Завдання:

1. Продовжити роботу з формування вміннязнаходити орфограми-літери ъ і ь, графічно позначати їх, писати слова з цими орфограмами.

2. Створити умови дляподальшого оволодіння учнів російською мовою на основі роботи зі словосполученням, пропозицією та текстом, збагачення словникового запасу.

3. Продовжити роботу з виховання художнього смаку учнів.

4.Сприяти здоров'язбережению учнів під час уроку.

Обладнання уроку : мультимедійний проектор; комп'ютер; екран; картки із завданнями за групами.

Хід уроку.

I. Організаційний момент

1. -Хлопці! Перш ніж розпочати урок, створимо собі та один одному гарний настрій. А добрий настрій починається з посмішки. Усміхніться один одному, подаруйте і мені свої посмішки, посмішка завжди сприяє нам приємного спілкування.

II. Самовизначення до діяльності

Подивіться та визначте, що трапилося зі словами? (Слова записані на дошці)

Судячи, завірюха, насіння, друзя, полозя

відїхати, пояснити, підйом, в'їхав

Хлопці, ви, напевно, вже здогадалися, про що говоритимемо на уроці.

Хто може назвати тему уроку?

А хто зможе сформулювати мету нашого уроку?

(Правопис слів з роздільними знаками)

Коли в слові пишеться розділовий знак?, м'який знак? Слайд 1

(Учні вставляють потрібні літери у слова)

III. Чистопис

Нам доведеться багато писати, давайте трохи підготуємо руку!

1. Самомасаж рук.
1)Великим пальцем погладжуємо пальці від кінчиків до основи спочатку однією рукою, потім іншою.
2) За допомогою олівця трьома долоні з внутрішньої сторони, потім - з тильної.
3) Закінчуємо масаж погладжуванням обох рук.
4) Доторкаємося долонями до щік, відчуваємо тепло своїх рук.

2.- Відкрийте робочі зошити, запишіть число, класна робота.

- Отже, ми зіставлятимемо Ъ і Ь розділові знаки.
-Пропишіть рядок
літерами ъ і ь. Виконуючи

- Завдання, стежте за висотою літер, за відстанню між літерами. Підкресліть літери, які найбільше схожі на зразок.

Подивіться на буквосполучення, які записані на наступному рядку:

Чи всі з них можна зустріти в словах російської мови?'п)

Поясніть свій вибір.

(Відзначені буквосполучення стираються)

- Запишіть літери, що залишилися.

IVРобота на тему уроку.

1. Гра «Заміни одним словом». ( Читає вчитель, учні записують слова)

Завірюха, завірюха (завірюха)

Повідомити про щось (оголошити)

Сжався, скорчився (стиснувся)

Товариші, друзі (друзі)

Спуск із гори (з'їзд)

Наблизиться до чогось (під'їхати)

Перевірка. Слайд 2

2-Незабаром розпочнуться зимові канікули. Чим можна займатись на канікулах?

-Про які правила необхідно пам'ятати вчас зимових прогулянок:

Розповідь вчителя.

Прогулянки природою, особливо під час шкільних канікул, приносять нам чимало позитивних емоцій. Взимку ми із задоволенням катаємось на лижах та ковзанах, граємо у сніжки, влітку – гуляємо у парку чи саду, засмагаємо, купаємось на озері чи річці.

На жаль, не завжди такі прогулянки можуть закінчитися благополучно. Якщо не дотримуватись під час прогулянок певнихправил безпеки , то можна отримати травми, забиті місця, обмороження та інші неприємності.

Нагадаємо кілька простих і всім знайомих правил :

Під час зимових прогулянок:

  • Необхідно одягати на прогулянку одяг по сезону та застібатися на всі гудзики ще до виходу на вулицю. Оскільки холодне повітря може проникнути під одяг;
  • Ходити потрібно посередині тротуару, подалі від дахів будинків. Адже з даху будинку може впасти велика брила снігу разом із бурульками;
  • Коли на тротуарі суцільний лід, треба ходити маленькими кроками, наступаючи при цьому на всю підошву;
  • Не можна стоячи кататися на санках, а на лижах та ковзанах кататися потрібно лише у спеціально відведених місцях;
  • Якщо на гірці багато дітей, не можна штовхатися та битися. А якщо гірка розташована поряд із дорогою, або поряд багато дерев чи паркан, то для гри краще підшукати інше місце.

3.-Відгадайте загадку:

На прогулянці бігуни
Одинакової довжини
Через луг біжать до берізки,
Тягнуть дві смужки.
(Лижі)

Зараз ви прочитаєте вірш та випишіть слова на тему уроку.

Слайд 3

Знову лізли на підйом, щоб з'їхати вниз потім.

Взаємоперевірка зошитів.

4.Фізкультхвилинка.

Ви добре попрацювали, а зараз трохи відпочинемо. Я вимовлятиму різні слова. Якщо в слові потрібно писати роздільний ', то встають хлопчики та зображують спуск на лижах із гори. Якщо в слові потрібно писати роздільну ь, то встають дівчатка і зображують підйом на лижах в гору.

Оголошення (хлопчики)

Горобці (дівчата)

під'їзд (хлопчики)

зйомка (хлопчики)

сім'я (дівчатка)

колья (дівчата)

з'їхав (хлопчики)

5. Закріплення вивченого про розділові знаки на рівні тексту.

Вчитель: Подивіться на екран. Перед вами картина, на якій зображені змагання з лижних перегонів. Слайд 4

Давайте спробуємо скласти текст, використовуючи слова з роздільними знаками. Ви працюватимете в групах. Кожна група одержує своє завдання на картці.

1 група відновлює деформований текст.

Лижні змагання.

Вчитель ……дітям про лижні змагання. ….. зачитав учасникам правила. Попереду на них чекав крутий…… Подолавши його, лижники один за одним….. з гори. Незабаром усі діти... до фінішу.

Слова довідок: з'їхали, оголосив, підйом, суддя, під'їхали.

(Можливо додаткове завдання: яке слово зайве і чому.)

2 група складає текст, використовуючи словосполучення:

оголосив про змагання

пояснив правила

почалася гонка

підйом попереду

під'їхали до фінішу

3 група складає текст самостійно, скориставшись лише першою пропозицією: Вчитель оголосив дітям про лижні змагання.

(Можливе додаткове завдання: звуко-літерний розбір одного зі слів тексту.)

Перевірка: один учень від групи зачитує текст, грамотність роботи 3 групи оцінює вчитель, грамотність робіт 2 і 1 групи можна доручити перевірити учням 3 групи.

6. (Резервне завдання)

Підбери та запиши по 5 слів з роздільним і роздільним. Познач ці орфограми. Якщо є труднощі, можете вибрати слова, які вам дано на екрані. Слайд 5

Тіню, крила, здоров'я, зійшовся, підйом, рушниця, струмки, роз'єднав, сітку, обійми, оголошення, розлючений, мавпа, б'є, прути, пластівці. (Взаємоперевірка, пояснення написання слів у парах)

V. Підсумок уроку.

Рефлексія

У мене вийшло…..

Більш за все мені сподобалось….

Я зміг правильно….

Для мене найважчим було…

Для мене найцікавішим було…

Виставлення оцінок

Домашнє завдання

З уривка вашої улюбленої книги вибрати та записати слова з роздільним ъ і ь знаками.

Слайд 2

завірюха

оголосити

зіщулився

друзі

з'їзд

Під'їхати

Слайд 3

Ми з товаришем удвох йшли на лижах на підйом,

А потім з гори спускалися, роз'їжджалися і з'їжджалися,

Об'їжджали всі пеньки, доїжджали до річки.

Знову лізли на підйом, щоб з'їхати вниз піт

Слайд 5

Тіню, крила, здоров'я, зійшовся, підйом, рушниця, струмки, роз'єднав, сітку, обійми, оголошення, розлючений, мавпа, б'є, прути, пластівці.

1 3 5 1 3

1. Робота у підручнику.

1.Упр. 167. Виконується під керівництвом вчителя:

- Читання слів;

- З'ясування лексичного значення;

– називання приставки у слові;

– спостереження: чому не у всіх словах із приставками написаний розділовий ъ (у словах пояснив, виїзд та ін приставка закінчується на приголосний);

- Списування;

- Позначення вивчених орфограм;

- Перевірка.

2.Учні читають слова-синоніми у рамці після упр. 167, пояснюють їх значення, встановлюють близькість між ними, усно складають речення з цими словами.

– Як називаються слова, які мають близьке значення, але відрізняються за звучанням, написанням? (Синоніми.)

– Розгляньте малюнок на с. 136. Чи правильно зрозумів Опанас останній вираз у рамці? (Ні. Цей вислів вживається у переносному, а не у прямому значенні, жувати нічого не треба.)

3.Упр. 168 – ознайомлювальне читання учнями тексту подумки.

Запитання після читання:

- Про що цей текст? Як ви зрозуміли, чим відрізняються значення слів у рамці?

Словапояснитиіроз'яснити позначають практично те саме: «зробити щось ясним, зрозумілим». Те саме значення і у дієсловавтлумачити, який вживається у розмовній мові, у побуті.

Вираз «розжувати і покласти в рот» також вживається в розмовній мові, але має додатковий відтінок значення:

«Дуже докладно і доступно пояснити».

– Прочитайте речення, в яких висловлено головну думку тексту. (Останній абзац.)

– Виконайте самостійно письмові завдання.

Взаємоперевірка.

4.Упр. 169. Два учні працюють біля дошки. Один виписує іменники, інший – дієслова. Колективна перевірка. Вчитель

звертає увагу на перенесення слів із роздільнимиь, ъ.

Запис:об'їдання, під'їзд, за-п'ю.

Упр. 170. Диктант з підготовкою та самоперевіркою.

Методична рекомендація : звернути увагу до слова у рамці, смислову спільність з-поміж них. Ця вправа використовується як підготовча для наступної вправи з виправлення (редагування) тексту.

Питання до учня, який виконував роботу (початок формування алгоритму самооцінки):

– Що тобі треба було зробити?

- Чи вдалося тобі виконати завдання?

- Ти зробив все правильно чи були недоліки?

- Ти склав все сам чи з чиєюсь допомогою?

– Який був рівень завдання?

– Які вміння формувалися під час виконання цього завдання?

– Яку відмітку ти собі поставив би?

– Зараз ми разом із… (ім'я учня)вчилися оцінювати свою роботу.

2. Робота з розвитку промови – редагування тексту.

Упр. 171.

Мета роботи– редагування, заміна слова, що повторюється, відповідними синонімами. Невиправдано повторюється словопростір.

- Якими синонімами можемо замінити слово простір? У яких реченнях? (У 2-му реченні слово простір можна замінити словом привілля, у 3-му – роздолля.)

– Що ми зараз робили?

– Які вміння формували? (Уміння працювати з інформацією.)

ВІДКРИТИЙ УРОК у 2 «А» класі 31.10.16 р

Вчитель Нечаєва Л.В.

Тема: Роздільні ь і ъ знаки.

Тип уроку:урок-дослідження.

Технологія:проблемно-пошукова.

Система навчання:розвиваюча.

Ціл:Ознайомити дітей із роллю роздільного м'якого і твердого знаків у слові.

Завдання уроку:

Освітні:створити умови для навчальної діяльності, у ході якої учні познайомляться з новою орфограмою відпрацювати навичку правопису слів із розділовим знаком.
Розвиваючі:створити умови для розвитку пізнавальної активності дітей, уміння розмірковувати, робити висновки розвивати уміння працювати у парі
Виховні:виховувати доброзичливе ставлення одне до одного
виховання мотивів вчення, позитивного ставлення до знань,

Предметні результати.

Учень навчиться:
– усвідомлювати роздільну функцію Ь та Ъ.
– Мати навички читання, розуміння прочитаного.


– підготуватися до ознайомлення з орфограмою “правопис Ь та Ъ”;
- Проводити звуковий і звукобуквенний аналіз слів з Ь і Ъ.

Особистісні результати.

В учня будуть сформовані:
– знання основних моральних норм поведінки у новому шкільному житті.

Учень отримає можливість для формування:
- умінь оцінки робіт, відповідей однокласників на основі заданих критеріїв успішності навчальної діяльності;
– уявлення про мову як засіб спілкування, про різноманітність ситуацій спілкування.

Регулятивні УУД.

Учень навчиться:
– оцінювати разом із учителем результат своїх дій, вносити відповідні корективи;
- Початкове вміння виконувати навчальні дії в усній мові та в умі.

Учень отримає можливість навчитися:
– у співпраці з учителем, класом знаходити кілька варіантів вирішення навчальної задачі;
- Здійснювати покроковий контроль за результатом під керівництвом вчителя;

Пізнавальні УУД.

Учень навчиться:
- розуміти задане питання, відповідно до нього будувати відповідь в усній формі;
– аналізувати факти, що вивчаються, мови з виділенням їх відмітних ознак;
- Здійснювати порівняння, класифікацію вивчених фактів мови з опорою на виділені вчителем критерії;
– узагальнювати (виділяти ряд об'єктів за заданою ознакою).

Учень отримає можливість навчитися:
– встановлювати причинно-наслідкові зв'язки у досліджуваному колі явищ;
– бачити можливу різноманітність способів вирішення навчальної задачі;
- сприймати сенс невеликого тексту;
– співвідносити матеріал, що вивчається, з власним досвідом.

Комунікативні УУД.

Учень навчиться:
– мати уявлення про можливість існування різних точок зору, про можливість домовлятися, дійти спільного рішення;

Той, хто навчається, отримає можливість навчитися:
– приймати іншу думку та позицію;
– формулювати власну думку та позицію;
– будувати зрозумілі висловлювання;
- задавати питання.

Хід уроку

I. 1.Організаційний момент. Вітання гостей.

– Налаштування на продуктивну роботу:

Діти читають на аркушах

Я вмію думати, я вмію міркувати.
Що корисно для роботи те й виконуватиму.
У мене вийде і в тебе теж.

2. Мотивація (самовизначення) до навчальної діяльності.

- Ми-команда, яка здобуватиме знання, а щоб знання були міцними, ми повинні працювати спільно.

Девіз уроку: СЛАЙД 1

Друзі, навчання нас поєднує.

Які букви пропущені. (З цих букв не починається жодне слово. Звуки цих букв ніхто не чув, а букви кожен бачив.)

Сформулюйте тему уроку.

Чи всі ми знаємо про знаки розділів?

Як ви вважаєте, чи є ще щось, що вам невідомо?

Виберіть на оціночних аркушах варіант, який вам найбільше підходить, обведіть літеру цього варіанту.

А) Ми всі знаємо!

Б) Ми ще не всі знаємо!

В) Ми нічого не знаємо!

Г) Ми вже дещо знаємо!

Хто вибрав варіант А? Як ви думаєте, що повинен знати кожен із вас, щоб вибрати варіант А?

Сформулюємо разом ціль уроку:

Навчитися правопису ь і ъ знаків, виконуватимемо різні завдання

IIЧистопис.

Запишіть число, класна робота.

Як запишіть знаки (збільшуючи)

У пропозиції наголосіть на орфограмах. Кома поставлена ​​при зверненні.

Ъ Ь ЪЪ ЬЬ ЪЪЪ ЬЬЬ

IIIРобота за темою

1. - Хлопці, а щоб добре вчитися, які якості вам допоможуть?

(Уважність, працьовитість, старанність, акуратність, вміння доводити справу до кінця.)

– Як одним словом назвати ці риси? (Прилежність.)

- Ви знаєте, що іноді кажуть "тюленя старанність". Чому так кажуть?

- Що ви знаєте про поведінку тюленя (діти висловлюють свою думку).
– А ось як про це пише Б.Заходер.

Цілий день лежить тюлень, і лежати йому не ліньки.

Жаль тюленя старанність - не приклад для наслідування.

а) – Що ж таке тюленя старанність?

– Яке ваше ставлення до такої старанності?

б) Назвіть усі слова зі знаком.
– Виділили загальні та різні ознаки слів:

тюлень - тюлень.

Висновок.Різні ознаки: значення слів – предмет – ознака,

кількість літер, у другому слові при вимові приголосний звук не зливається з голосним;

загальні ознаки: знак позначає м'якість приголосного звуку.

– Яке значення має роздільний знак?

-Чому він називається розділовим?

Висновок: м'який розділовий знак показує, що приголосний звук не зливається з голосним.

- У цьому випадку прийнято називати ь знак - розділовим.

2. Сценка. «Розділи згодні»

1) Виходять 2 дівчинки, 1 хлопчик, в руках картки: ь, согл, гол

СЛАЙД 5 2)Ось два слова «сіли» «з'їли»

Один на одного подивилися.

Не зрозуміють ті забіяки

Їх відмінність у ТВЕРДОМ ЗНАКУ.

Виходять 1 хлопчик, 4 дівчинки тримають

Сіли-з'їли

Яке значення має знак?
Висновок: твердий знак показує, що приголосний звук не зливається з голосним.

Робота у парах.

1. Потренуємось у читанні таких слів.

Працюємо з партнером по плечу. Потренуйтесь у техніці читання таких випадків.

2 . Команда хлопчиків буде Камінь, команда дівчаток - Вата.

На столі у вас знаки – Ь і Ь. Підніміть знак дівчинки-хором прочитайте слова з роздільним ь. Хлопчики підніміть свій знак, прочитайте хором слова з ним.

ФізхвилинкаСЛАЙД 6

Що допомагає роботі в парах, групах, класі? (дружба, доброта, взаємовиручка)

Відпочинемо під музику та пісню «Дорогою добра та дружби»

IVЗакріплення.

1. Робота за підручником.

Прочитаємо у підручнику тему розділу та проблемне питання.

Знайдіть відповідь на це запитання. Стор. 79-правило читають

Команда ВАТ читаємо про ь, команда КАМІНЬ читаємо про '.

Схеми правила

Виконаємо упр 148. Запишіть речення з роздільним ь.

2. Робота за групами.

Кросворд

Питання по горизонталі:

    Одяг для дівчинки. (Плаття, Сукня)

    Відправлення у дорогу. (Від'їзд)

    Мама, тато, діти. (Родина)

    Повідомлення про щось. (Оголошення)

    Солодка страва з ягід або фруктів, зварених у цукрі. (Варіння)

    Залишки від їжі, недоїдені шматки. (Недоїдки)

По вертикалі має вийти слово з літер, виділених у клітинах із відгадок по горизонталі.


СЛАЙД 9 Прочитайте слово по вертикалі: ательє. Поясніть лексичне значення цього слова.

    Те саме, що й студія.

    Майстерня з шиття одягу, а також деякі інші види обслуговування.

Творча домашня робота .

Пропоную вам скласти розповідь на тему «Ательє», використовуючи словосполучення: під'їхали до ательє, оголошення з пошиття одягу, шиття сукні, переповнена радістю.

Фізхвилинка для очей- Трохи відпочинемо. Гімнастика для очей
У повітрі написати літери Ъ і Ьвитягнута однією рукою, двома руками, головою, сидячи ногами.

Відпочили? Продовжуємо працювати.

ПІДСУМКИ УРОКУ

1. Бліц-опитування

- Давайте повторимо все, що ми дізналися про знаки.

Які знаки в російській мові називаються розділовими? (ь, ')

Що спільного? (Назви)

Які спільні дії?

Показують, що приголосний звук не зливається з голосним звуком.

2. Самостійна робота. Різнорівневі завдання.

Виберіть рівень складності, виконайте завдання.

1 рівень

Запишіть слова у два стовпчики

Ь-показник м'якості роздільний ь

____________________ ___________________

____________________ _____________________

____________________ ____________________

Друзі, пальто, день, п'є, печиво, ковзани

2 рівень

Вставте у слова пропущені знаки

Оголошення, від ... їзд, обез ... яна, під ... єм, горобець і, раз ... пояснив, в ... їзд,
щастя, здоров…е.

3 рівень

Прочитайте цю розповідь, виправте знайдені помилки.

Батько коля вбивав коля. Він сів на відпочинок і сів пиріжок. Іде його син Сьомка. Він літає сльози.

САМОПРОВІРКА .СЛАЙД 12

Рефлексія

На цьому уроці я дізнався про розділові знаки.

Я знаю правопис розділових Ь і Ъ знаків. Мені сподобалося працювати на уроці.

Оціни: Я сьогодні працював краще, ніж учора

Я міг би працювати краще

Я незадоволений своєю роботою

Урок завершено