Mis eesmärgil konvoi muinasjutt kirjutati? Metoodiline arendus kirjanduses (8. klass) teemal: I.A.

Oh, naer on suurepärane asi! Gogol

Minu loomad räägivad minu eest I.A

Tunni teema: I. A. muinasjuttude ajalooline alus, ideoloogiline ja temaatiline sisu ning kunstilised jooned. Krylovi “Vagunirong” ja “Konnad, kes paluvad tsaari”.

Tundide ajal

Org moment. Tunni eesmärgid: tutvuda I. A. Krylovi muinasjuttude ajaloolise alusega. Näha fabulisti filosoofilise mõtte sügavust, mõista autori arvamust olulistes poliitilistes ja ajaloolistes küsimustes, analüüsida kirjanduslikku teksti ( muinasjutud).

Olete nimega I. A. Krylov tuttav juba pikka aega, kuid paljud arvavad, et ta on lastekirjanik. Mis te arvate, miks selline stereotüüp loodi? (kes on Krylovi kangelased?, loomad, muinasjutud loomadest)

Millisesse kirjandusse muinasjutt kuulub? ( lüroeepiline) Kas faabula kuulub kolme rahunemise teooria järgi kõrgesse, keskmisesse või madalasse stiili? ( lühike) Miks – see ajab mind naerma. Mis on koomiksi eesmärk kirjanduses? ( Naer läbi pisarate) Kuid satiirilistel kirjutajatel polnud aega naerda. Tagakiusamine, pagendus, tsensuur.

Teie laudadel lebab Krõlovi kaasaegse Izmailovi muinasjutt " Muinasjutu päritolu ja kasulikkus»

Sasha loeb peast

Vestlus muinasjutu teemal:

Miks paljas tõde valitsejat ärritas?

Mida tähendab läikivate kallite riiete kandmine? ? Tehnika-metafoor

Kuidas muinasjutt kuulajate südameid võidab, nagu muinasjutus kuningaga, on allegooriline viis, allegooria, abstraktsed kangelased,

Tänu muinasjuttudele on kasutusele võetud palju lööklauseid ja fraseoloogilisi ühikuid. Nüüd kutsun teid viktoriiniga meelde. Süžeed ja need väljendid võivad olla teile kasulikud ühtsel riigieksamil ja riigieksamil kirjanduslike näidetena.

Õpilased:

I. A. Krylov sai oma eluajal klassikaks. Ja tema looming on kõigile selge. Kuid me ei tea alati muinasjuttude tausta - nende kirjutamise põhjust. Täna viime läbi ajaloolise uurimise ja vaatleme tuttavaid muinasjutte teise nurga alt.

Pavel Krylovi muinasjuttude ajalooline alus.

Sasha "Kass ja kokk"

Lisa "Kass ja haug"

Millise järelduse saab pärast sõnumit teha?

Millise inimese ja kodanikuna esineb oma loomingus I.A.

Ja nüüd teen ettepaneku pöörduda üksikasjaliku analüüsi saamiseks muinasjutu “Oboz” teksti poole.

Millised osad faabulas on moraal? Vana hobune ei riku vagu ära

Kodutööde kontrollimine - tabel. Millised kangelased on üksteisele vastandlikud? Vastuvõtt - antitees, kontrast

Milliseid kunstilisi vahendeid kasutab autor kujundite loomiseks?

Allegooria hobune Kutuzov, hobune Aleksander ja tema noored kindralid

Epiteedid(kergelt) fraseoloogiline üksus - kaotate kannatuse

Personifikatsioonid- loomad ütlevad, et võrdlemine on nagu vähk,

Vestlust hindav sõnavara(kiidetud hobune, eesel, juba, võta vasakule) ja grammatika - kraavi põrgata (interjective verbid). Hulk homogeenseid üksusi - hobuse liikumiskiirus

Deminutiivsõnavara (l kurb)

"Konnad paluvad kuningat" esitlus "Loomise ajalugu"

Tema alamate esimene kuningaportree, teod, reaktsioonid

Teine kuningas, portree, tema alamate tegevused, reaktsioonid

Tunni eesmärgid:

I. A. Krylovi loomingu uurimine 19. sajandi ajaloo- ja kultuurisündmuste kontekstis.

Lugemise kvaliteedi, tajutaseme ja kirjandusteksti tungimise sügavuse parandamine.

Loetud ilukirjandusteose kompetentse analüüsi koolitus, oskus loetud teksti kohta mõistlikult oma hinnangut avaldada.

Ekspressiivse lugemisoskuse kujundamine, õpilaste kõne parandamine.

Töö terminoloogiaga: faabula, moraal, allegooria.

Lae alla:


Eelvaade:

Kirjanduse tund 8. klassis

I.A. Krõlov. Muinasjutud “Vagunirong” ja “Tsaari paluvad konnad”, nende ajalooline alus.

Tunni eesmärgid:

I. A. Krylovi loomingu uurimine 19. sajandi ajaloo- ja kultuurisündmuste kontekstis.

Lugemise kvaliteedi, tajutaseme ja kirjandusteksti tungimise sügavuse parandamine.

Loetud ilukirjandusteose kompetentse analüüsi koolitus, oskus loetud teksti kohta mõistlikult oma hinnangut avaldada.

Ekspressiivse lugemisoskuse kujundamine, õpilaste kõne parandamine.

Töö terminoloogiaga: faabula, moraal, allegooria.

Kirjanduse ja informaatikatundide integreerimine: õpilaste esitluste loomine õpperetke materjalide põhjal muuseumisse - Olenini perekonna Priyutino mõisasse.

Tunni tüüp: uue materjali õppimine

Tundide ajal.

Aja organiseerimine.

Tutvumine I.A elulooga. Krylova. Tudengite etteasted. (õpilasesitlused Priyutino õppeekskursiooni materjalide põhjal.)

A) I.A. Krylov ja Oleninite perekond.

Aleksei Nikolajevitši ja Elizaveta Markovna Olenini maja Peterburis sai pealinna kirjandus-, kunsti-, teatri- ja teadusringkondades kuulsaks alates 18. sajandi lõpust, oli kuulus külalislahkuse poolest ega jäänud kunagi tühjaks. Siin olid oodatud külalised Aleksei Nikolajevitši arvukad sugulased, omanike sõbrad ja kolleegid. Omaniku - antiigi, ajaloo ja klassikalise kunsti asjatundja ja tundja - autoriteet oli nii suur, et tavaliselt kuulati tema arvamust, küsiti nõu ja patrooni, teadus-, kirjandus- ja kunstiteoseid toodi temani hinnangu andmiseks. noored ja küpsed teadlased, kirjanikud ja kunstnikud.

Oleninide ja nende sõprade teiseks koduks sai paljulubava nimega Prijutino maamaja, mis asus Peterburi lähedal Okhtenski püssirohuvabriku taga. Väga kiiresti muutus dacha tänu omanike jõupingutustele ja annetele Peterburi lähedal üheks atraktiivsemaks ja kuulsamaks kultuuripesaks. Dachat kutsuti muusade ja armude varjupaigaks. Olenini maja ainulaadsus seisnes selles, et selle omanikele oli antud hämmastav võime luua südamlikkuse, külalislahkuse ja sallivuse õhkkond.

Ivan Andrejevitš oli Olenini perekonnale lojaalne. Raamatukogus töötamise lõpetanud, asus fabulist jalgsi läbi Peterburi lärmakate tänavate Oleninide majja. Ta kõndis aeglaselt, sageli peatudes ja piiludes tänavapilte, mis tekkisid peaaegu igal sammul. Mõnikord luges Krylov kõndides oma samme ja teisendas need miilideks.

Säilinud plaanide ja mõisahoonete kirjelduste järgi ehitati jõe kaldale avar tellistest meistrivann, mille kohale eluruumid, milles Krõlov eelistas elada Prijutinas. Elutubadest pääses rõdule, kust avanes vaade Lubja jõele ja jõetagustele heinamaadele.

Varjupaigas oodati Krylovit alati, siin hoolitseti tema eest, püüti talle meeldida, teda kohelda, eriti lapsi, kes kasvasid üles vananeva fabulisti silme all. Ivan Andreevitšil oli hell hüüdnimi Krylochka.

B) 1812. aasta ajalooline olukord.Napoleoni armee sissetung Venemaale 1812. aastal muutis suuresti Olenini majapidamise elukorraldust. Olenini maja elanikud, pereliikmed ja arvukad sõbrad vastasid pastaka, pintsli ja trükitud voldikuga üksmeelselt anastaja Napoleoniga peetud sõja tõsistele sündmustele. 1812. aasta Venemaa jaoks rasketel päevadel ei andnud Krylov oma pastakat käest. Sageli oli uue muinasjutu kirjutamise põhjuseks aruannetest kogutud teave.

Ühel päeval jõudis pealinna uudis, et Napoleon saatis varsti pärast Moskvast lahkumist kindral Lauristoni Kutuzovi peakorterisse ettepanekuga alustada rahuläbirääkimisi. Kutuzov lükkas nad tagasi ja alistas mõne aja pärast prantslasi Tarutinos.

Krylov ei viitsinud sellele sündmusele muinasjutuga vastama. Ühel õhtul luges ta Priyutinisse kogunenud inimestele muinasjuttu “Hunt kennelis”. Kutuzov ise luges seda muinasjuttu pärast Krasnoje lahingut.

Peagi järgnes Krylovi uus faabula. See ilmus pärast tsaari ettekirjutust Kutuzovile, mis väljendas rahulolematust komandöri aeglusega. Kutuzovi tarkus meeldis targematele ja mitte kunagi kiirele Krõlovile. Fabulas "Oboz" naeruvääristas fabulist kannatamatust ning õigustas vanuse ja kogemustega kaasnevat ettevaatlikkust ja ettevaatlikkust. Faabula moraalis on selge vihje Aleksander 1-le, kelle enesekindlus sõjas samade prantslastega aastatel 1805–1807 tõi kaasa palju ebaõnnestumisi.

Ivan Andreevitši muinasjutte loeti isegi riiginõukogu koosolekutel. Krylovi muinasjuttude edu sõjaväes oli kolossaalne. Need levitati nimekirjadena ja trükiti Kutuzovi rändtrükikojas. Luuletaja Batjuškov austas suurt fabulisti ja ütles: "...Tema muinasjutud jäävad ellu sajandeid..."

Töötage tunni teemaga.

A) Faabula “Vagunirong” ilmekas lugemine.

Faabula loeb ette ettevalmistatud õpilane, esmatutvuse faabulaga saab teha fonograafi kuulates, kus faabulat loevad ette teatrikunstnikud. (Fonokrestomaatia õpikule “Kirjandus. 8. klass”; V.Ja. Korovina, V.P. Žuravlev, V.I. Korovin. Kirjastus “Prosveštšenie” 2010)

B) Faabula analüüs.

Millest räägib muinasjutt “Oboz”?

Mis pildi ta maalib?

Millised read sisaldavad muinasjutu moraali?

Millistes elusituatsioonides saab selle moraalse järelduse sõnu kasutada?

Milliseid vene vanasõnu ja ütlusi selle moraaliga seoses meenub?

Mis on allegooria muinasjutus?

B) Õpikuartikli lugemine.

Loeme õpiku artiklit, mis räägib sellest, keda ja mida I.A. Krylov oma muinasjutus.

Millises muinasjutu osas vihjab see Austerlitzi lahingule?

4. Tunni kokkuvõte ja kodutöö.

Valmistage ette lühijutt mis tahes teemal, lõpetades moraaliga muinasjutust “Oboz”.


Plaan
Sissejuhatus
Faabula on pühendatud konkreetsele ajaloolisele olukorrale.
Põhiosa
Allegoorilises vormis kujutab autor ohtlikku olukorda: Konvoi pottidega peab mäest alla minema:
a) vana hobune ei kiirusta;
b) noor hobune kritiseerib hobust;
c) hobune on valesti arvutanud.
Faabula moraal väljendab selle peamist tähendust.
Järeldus
Faabula paljastab autori suhtumise konkreetsesse ajaloosündmusse.
Paljud I. A. Krylovi muinasjutud on pühendatud konkreetsetele ajaloolistele olukordadele, eriti 1812. aasta sõjale.
Autor kasutab muinasjuttudele omast tehnikat – allegooriat ehk allegooriat. See on muinasjutt "Oboz". Ajaloost on teada, et komandör M.I. Aleksander I ründas Kutuzovi pidevalt tema strateegia ja taktika pärast. Kannatamatu tsaar ei saanud aru Kutuzovi kõrvalehoidmisest otsustavast tegevusest ja Moskva alistumisest Napoleonile. Krõlov õigustab Kutuzovi kiirustamatut, kuid läbimõeldud tegevust, usaldades tema sõjalist kogemust ja maist tarkust. Seetõttu kujutab autor ohtlikku olukorda, kus pottidega konvoi pidi järsust mäest alla laskuma. Vana hea hobune ei kiirusta, kandes hoolikalt oma peremehe koormat. Noor hobune kritiseerib hobust kõigi tema, nagu talle tundub, vigade pärast:
Milline perse! Oleks tore minna ülesmäge
Või öösel, -
Ja isegi allamäge ja päeval!
Vaata, sa kaotad kannatuse!
Sa kannaksid vett, kui sul pole oskusi!
Ja muidugi usub hobune ise, et teeb kõike palju paremini:
Ja me ei too oma käru, vaid veereme selle!
Kuid liikumisseadusi teadmata tegi hobune julmalt valearvestuse: ülalt tõukav vanker pani vankri veerema ja muutis selle kontrollimatuks. Kihutanud "üle kivide ja roopade", viskas hobune vankri kraavi:
Hüvasti meisterpotid!
“Hea hobuse” kujutise all pidas Krylov silmas Kutuzovi, ettevaatlikku ja kogenud komandöri. Ja “Noore hobuse” pildil - Aleksander I, kannatamatu komandör, kes kiirustas tormakatele, kiirustavatele tegudele.
Faabula lõpus kõlab autori moraal - moraaliõpetus, mis väljendab teose peamist tähendust:
Nagu inimestel, on paljudel sama nõrkus:
Kõik teises tundub meile veana;
Ja hakkate ise asja kallale,
Nii et teete midagi kaks korda halvemini.
Viimastes sõnades on vihje Aleksander I lüüasaamisele Austerlitzi lahingus (sealset Vene armeed juhtis tsaar ise).
Seega näeme, et faabula paljastab autori suhtumise konkreetsesse ajaloosündmusse. Peategelaste kujundid on veenvad, need on joonistatud läbi nende käitumise.
samuti kõneomadused. Autor kasutab kõnekeelseid väljendeid:
"Ah, kiidetud hobune, milline ime!";
“Vaata meid, kuidas me lehvitame!”;
"... ja käruga - see jookseb kraavi!"
See kinnitab veel kord, et I.A. Krylov on tõeliselt rahvuslik kirjanik, kelle muinasjutte on lugejad lapsepõlvest saati tundnud ja armastanud.

· arendada jätkuvalt oskust mõista muinasjuttude allegoorilist tähendust ja nende moraali;

· üldistada ja süstematiseerida õpilaste 5.–7. klassis omandatud teadmisi muinasjuttude kohta;

· süvendada teadmisi faabula žanrist;

· stimuleerida kaheksanda klassi õpilaste kognitiivset huvi ning otsingu- ja uurimistegevust;

· arendada oskust töötada Internetis esitatava teabega;

· arendada oskust teavet liigitada, kokku võtta, süstematiseerida;

· arendada muinasjutte peast lugedes õpilaste loomingulisi võimeid;

· arendada isikuomadusi: töötada kiiresti ja harmooniliselt;

· kasvatada huvi kirjanduse ja eriti muinasjuttude žanri vastu, milles inimeste pahesid satiirilises vormis naeruvääristatakse.

· kasvatada stabiilset kunstimaitset; aidata kaasa iga projektipõhises õppes osaleja isikliku enesekindluse ja vastutustunde suurendamisele.

Tunni tüüp : õppetund uute teadmiste, oskuste ja vilumuste kujundamisel üldistamise ja süstematiseerimise elementidega õpilasprojektide kaitsmise näol.

Kasutatud haridustehnoloogiad: hariduslik kujundus (slaidide projekt - ettekanded teemal "Muinasjuttude "Oboz" ja "Konnad küsivad tsaari" ajalooline alus)

Projekti tüüp: info-uuringud ja meta-aine.

Tundide ajal

I.Põhiteadmiste aktiveerimine ja õpetlikud õpilastegevused.

1. Aja organiseerimine. Tunni eesmärkide, teemade väljakuulutamine, epigraafi kirjutamine (slaid nr 1). ütles: "Tema tähendamissõnad on rahvuslik aare... Igal tema muinasjutul on pealegi ajalooline päritolu."

2. Avasõnadjuhendaja: Vene keele ja kirjanduse nädalaks oleme koostanud mitmeid projekte teemal “Muinasjuttude “Oboz” ja “Konnad palumas tsaari” ajalooline alus), mille materjale saab kasutada nii tunnis kui ka klassivälises töös. tegevused. Projektide loomisega tegelesid Suvorovi õpilased Ilja Drobush ja Egor Shershnev, kes on täna valmis oma projekti esitlema ja kaitsma.

Suvorovlased Grigorjev A., Markov M., Sobolev M. esitlesid oma projekti muinasjuttude illustratsioonidena. Krylovi muinasjutte illustreerisid paljud kunstnikud. Tunnis kasutatakse G. Kuprijanovi, A. Laptevi, M. Aleksejevi, E. Ratševi illustratsioone. Meie “kunstnikud” koostasid muinasjuttude jaoks ka joonised. Vaatame, kuidas nad nägid Krylovi muinasjuttude kangelasi. Kunstnikud esitlevad oma joonistusi.

Tunnis püüame mõista, mis on muinasjuttude ajalooline alus, mis on historitsism kunstiteoses, miks Gogol nimetas Krylovi muinasjutte rahvapäraseks. Mis inimene ta oli? Millest ta mõtles, miks ta hoolis sellest, millest kirjutas, kellega suhtles, kellega oli sõber, kuidas tema elu kujunes ja miks on tema teosed elusad ja aktuaalsed tänapäeval? Alustuseks vaatame filmilõike Tveri monumendist. Skulptorid kujutasid fabulisti täiskõrguses seismas, ümbritsetuna muinasjuttude tegelastest: siin on siga tamme all, rebane ja viinamarjad ning kvartett. Fabulisti nägu paistab silma suurte näojoontega, mida raamivad hallid juuksed, tõsise ja mõtliku ilmega. Näeme targa mehe avatud nägu, lahkeid ja läbinägelikke silmi. Huvitav fakt: Suure Isamaasõja ajal, seoses suure vene poeedi ja fabulisti Ivan Andrejevitš Krylovi sajanda surma aastapäevaga 21. novembril 1944, otsustas NSV Liidu Rahvakomissaride Nõukogu:

1. Püstitada Kalininis Krõlovile monument.

2. Kehtestada KSU-s 2 stipendiumi - igaüks 400 rubla keele- ja kirjandusteaduskonna üliõpilastele.

Kalinini (Tveri) linn oli varemetes, sest 1941. aastal okupeerisid selle natsid, kuid 1943. aastal asutati meie Tveri (Kalinini) Suvorovi Sõjakool, mille müüride vahel te praegu õpite ja kooli vastas 1943. aastal. parki 1959. aastal püstitati monument fabulist Krylov. Kui sümboolne ja õige kõik on. Fabulisti elu lapsepõlves oli ebatavaliselt vaene. Ta ei pidanud õppima, kuid tema ema koostas poja haridusplaani ja jälgis tema õpinguid. Talle meeldis lugeda ja loetu üle mõelda. Krylovi lapsepõlveaastad möödusid Tveris. Orenburgi provintsist saabunud pere asus elama korterisse Millionnaya tänaval. töötas magistraadina. Intensiivsed iseseisvad õpingud tõid erakordseid tulemusi: täiskasvanuks saades peeti teda üheks oma aja haritumaks ja valgustunumaks inimeseks. Elu teda ei hellitanud: alates 9. eluaastast, kui isa suri, pidi ta hakkama paberite kopeerijaks ning hoolitsema ema ja venna eest. Püsiv eneseharimine ja eneseharimine on vilja kandnud. Seejärel sai Krylovist üks oma aja haritumaid inimesi: ta rääkis prantsuse keelt ning tundis suurepäraselt vene ja välismaist kirjandust. Vanaduses õppis ta ära kreeka keele. Oma elu jooksul oli Krylov ajakirjanik, kirjastaja ning proosa- ja draamateoste autor, kuid sai tuntumaks fabulistina. kirjutas üle 200 muinasjutu. Oma töödes kujutas ta oma kaasaegsete elu ja moraali, nende puudusi. Sellest oli võimatu avalikult rääkida. Loomapiltide kaudu naeruvääristas autor inimeste pahesid. Krylovi muinasjuttude täpne, kujundlik ja rikkalik keel on kahtlemata Tveri juurtega. Fabulisti tööde uurija väitis, et sõnad: "kanalat", "kaebab kohtusse", "ja mina, sõber, olen hall", "helikopter"... - on võetud Tveri murdest (slaidid nr 2- 5).

Mida uut olete Tveri elu kohta teada saanud?

Millised üksikasjad monumendi juures üllatasid?

3. Vestlus küsimustest ja viktoriin muinasjuttudest: (slaidid nr 8-14)

Esitatakse muinasjuttude ja tsitaatide illustratsioone, mille järgi Suvorovi õpilased peaksid muinasjutu ära tundma, see on peamiselt materjal 5. ja 6. klassis õpitu kokkuvõtmiseks; Teel kordub muinasjutus „moraali” mõiste. Suvorovlased kirjutavad, et moraal ei ole ainult moraaliõpetus, see on inimkäitumise kõrgeim kategooria ühiskonnas. Krylovi loomakujutis sisaldab teatud omaduste ja omaduste kogumit, mis moodustavad teatud inimliku iseloomu.

II. Uute teadmiste, oskuste ja vilumuste kujundamine, mis põhinevad kõne arendamisel ja õpilasprojektide kaitsmisel.

4. Õpetaja sõna: Venemaal kirjutati ka muinasjutte. Siiski peame seda meie riigis lastele ja täiskasvanutele kõige armastatumaks. Miks me armastame Krylovi muinasjutte nii väga? Krylov õpetab inimesi ennast ära tundma, aitab tuvastada puudusi ja soovitab, kuidas neist lahti saada. Ta õpetab elutarkust. Tema muinasjuttude lugemine rikastab meid vene keele oskusega. Ta ütles Krylovi kohta nii: "Kes tahab täielikult vene keelt õppida, peaks Kryloviga tutvuma." Avaldus, mis ütles Krylovi muinasjuttude kohta järgmiselt: "Tema tähendamissõnad on rahva pärand ja moodustavad inimeste endi tarkuseraamatu." Tänu nende täpsusele ja lihtsusele jõudsid paljud Krylovi muinasjuttude read kõnekeele ning muutusid vanasõnadeks ja ütlusteks. Siin näiteks: "Ja Vaska kuulab ja sööb." "Ja midagi pole muutunud." "Kas poleks parem pöörduda enda poole, ristiema töö asemel, ristiisa?" 1800. aastatel vaatas ta ümber oma suhtumise nii ajaloo kulgu kui ka “teooria” teadlikku sekkumisse inimkonna ajaloopraktikasse. Krylov lükkab täielikult tagasi teoreetilise sekkumise sündmuste käiku, see võib viia ainult veelgi suurema kurjuseni. Enne Prantsuse revolutsiooni pani Krylov, nagu ka teised pedagoogid, suuri lootusi mõistusele, aadlike laiaulatuslikule haridusele ja kasvatamisele, mõistlike sotsiaalsete kontseptsioonide juurutamisele. Selline vaimne valgustus oli tema arvates võimeline muutma kogu ühiskonda. Kui suurem osa aadlikke mõistab mõistliku käitumise eeliseid, ei rõhu pärisorju, hoolitseb vaeste sotsiaalsete vajaduste eest, seab avaliku kohustuse kõrgemale omakasupüüdlikest, isekatest ihadest jne, siis tekib õigluse ja heaolu riik. Siis aga toimus Prantsuse revolutsioon. Krylov, nagu ka teised edumeelsed inimesed, seisis silmitsi tõsiasjaga, et valgustajate ennustused ei täitunud. Oli vaja ümber mõelda varasemad seisukohad, võttes ajaloost õppetunni. Tema ees kerkis küsimus: miks ajalugu “ei kuulanud” valgustajaid, miks ta pettis nende lootusi? 19. sajandi alguses pöördus Krylov rahvakultuuriga seotud muinasjuttude žanri poole. Oma muinasjuttudes andis ta vastuseid pakilisematele eluprobleemidele. Krõlov selgitas välja tõe, et ajalugu liigub oma seaduste järgi, mitte aga inimeste “loogiliste”, “pealike” juhiste järgi, millega üritatakse ajaloole kehtestada teatud “mõistlikke” nõudeid, mis ei võta arvesse kogu varasemat ajalookogemust. on määratud läbikukkumisele ja viivad palju hullemate tagajärgedeni kui need, mis tulenevad loomulikust liikumisest. Kui reaalsuse arengut ei ole võimalik ette näha ja prognoose teha, siis võiks küsida, milline on mõistuse roll? Krõlov vastab nii: ühtviisi ohtlik on mõistuse rolliga liialdada ja seda hooletusse jätta. Mõistuse mittesekkumine praktilistesse tegevustesse toob kaasa stagnatsiooni, inertsuse ja rutiini. Kirjanduskriitikas on mõiste “sotsiaalne tüüp” (slaid number 15), avame sülearvutis kausta “Kirjandusteooria” ja sisestame kirje “sotsiaalne tüüp”, “ajalooline tüüp”.

5. Suvorovlased töötavad sülearvutites. Kaustas “Kirjandusteooria” kirjutavad nad: sotsiaalne tüüp on teatud ajaloolise ajastu ajaloolise tegelase või mis tahes sotsiaalse rühma inimese kirjanduslik portree, milles kehastuvad individuaalsed või tüüpilised iseloomuomadused. Vaatame Aleksander I, Kutuzovi, Napoleoni portreesid. Meenutagem muinasjuttu “Hunt kennelis”. Leo on alati kuningas; Hunt, Rebane, Karu – õukonnaaadlikud, ametnikud; Tall, Sipelgas, Konn on "väikesed" inimesed, kes seisavad sotsiaalse redeli kõige alumises osas. Hunt muinasjutust “Hunt kennelis” on Napoleon. See on allegooria. Napoleon tahtis Venemaad vallutada, tungis Venemaale, jõudis Moskvasse, kuid vaenlase tugevust arvestamata langes lõksu ja suri.

6.Projekti kaitse. Uurimistüüpi projekt teemal „Ajalooline

muinasjutu "Oboz" aluseks. 1812. aasta ajalooline olukord .

Napoleoni armee sissetung Venemaale 1812. aastal muutis suuresti iga vene inimese elukorraldust. 1812. aasta Venemaa jaoks rasketel päevadel ei andnud Krylov oma pastakat käest. Sageli oli uue muinasjutu kirjutamise põhjuseks aruannetest kogutud teave. Ühel päeval jõudis pealinna uudis, et Napoleon saatis varsti pärast Moskvast lahkumist kindral Lauristoni Kutuzovi peakorterisse ettepanekuga alustada rahuläbirääkimisi. Kutuzov lükkas nad tagasi ja alistas mõne aja pärast prantslasi Tarutinos.

Krylov ei viitsinud sellele sündmusele vastata muinasjutuga "Hunt kennelis". Kutuzov ise luges seda muinasjuttu pärast Krasnoje lahingut.

Peagi järgnes Krylovi uus faabula. See ilmus pärast tsaari ettekirjutust Kutuzovile, mis väljendas rahulolematust komandöri aeglusega. Kutuzovi tarkus meeldis targematele ja mitte kunagi kiirele Krõlovile. Fabulas "Oboz" naeruvääristas fabulist kannatamatust ning õigustas vanuse ja kogemustega kaasnevat ettevaatlikkust ja ettevaatlikkust. Faabula moraal on selge vihje Aleksander I-le, kelle enesekindlus sõjas samade prantslastega aastatel 1805–1807 tõi kaasa palju ebaõnnestumisi. Ivan Andreevitši muinasjutte loeti isegi riiginõukogu koosolekutel. Krylovi muinasjuttude edu sõjaväes oli kolossaalne. Need levitati nimekirjadena ja trükiti Kutuzovi rändtrükikojas. Luuletaja Batjuškov austas suurt fabulisti ja ütles: "...Tema muinasjutud jäävad ellu sajandeid...".

7. Muinasjutu “Oboz” ilmekas peast lugemine (Suvorovi sõdur Suslov I.)

"Vagunirong", 1812

Konvoi kõndis pottidega,
Ja järsust mäest tuleb alla minna.
Niisiis, mäel, jättes teised ootama,
Omanik hakkas esimest käru kergelt liigutama.
Hea hobune seljas peaaegu kandis teda,
Ei lase kärul veereda;
Ja hobune peal, noor,
Noomib vaest hobust iga sammu eest:
„Ah, kiidetud hobune, milline ime!
Vaata: see hallitab nagu vähk;
Ma oleksin peaaegu kivi otsa jäänud; viltu! kõverad!
Ole vapper! Siit tuleb jälle tõuge.
Ja siin ma võtaksin selle lihtsalt vasakule.
Milline perse! Oleks tore minna ülesmäge
Või öösel, -
Ja isegi allamäge ja päeval!

Suhe" href="/text/category/vzaimootnoshenie/" rel="bookmark">Kutuzovi suhe "noortega": Aleksander I, Württenbergi vürst, admiral Tšitšagov. Oma uurimistöös valis aseveersant Drobush I. materjali Austerlitzi lahingust ja tema lüüasaamise põhjustest ning süvendati teadmisi lahingust 1812. aastal Berezina jõel, kus admiral Tšitšagov Napoleonist igatses, arendab seda teemat muinasjutus “Haug ja kass”.

„Tule, kas sa tead seda kerget tööd? –

Vaska hakkas Pike'ile rääkima, -

Ole ettevaatlik, ristiisa, et mitte end häbistada:

Pole ime, et öeldakse,

Et meistritöö kardab." –

Ja ongi kõik, kumanek! Milline üllatus: hiired!

Püüdsime ka rüppe" -

„Lähme siis õigel ajal! Lähme ja istume maha.

Kass sai nalja ja sai täis

Ja ta läheb kuulujutte külastama:

Ja Pike lebab seal, vaevu elus, suu lahti,

Ja rotid sõid ta saba ära..."

Väljundi salvestamine: õigustab Kutuzovi ettevaatlikku taktikat ja tegevuse näilist aeglust, mis tekitas Aleksander I meelepaha, kes nõudis otsustavamaid meetmeid. Süüdistab admiral Tšitšagovit, kes lasi Napoleoni ületada Berezina jõe. Muinasjuttude kompositsioon on äärmiselt kokkusurutud ja dünaamiline. Krylov on suurepärane dialoogimeister.

10. Metaaineprojekti tegevuse esitlus teemal "Faabula "Tsaari paluvad konnad" ajalooline alus. Projekti esitleb aseveebel Egor Šeršnev (slaidid nr 21 – 24). Moraalsed ja filosoofilised muinasjutud käsitlevad ühiskonna arengu küsimusi. Tõstkem esile riigivõimu ja rahva vahekorra probleemi, vaatleme seda muinasjutu “Tsaari paluvad konnad” näitel. Sellega seoses on väga soovituslik Krylovi poolt kuulsa ja populaarse muinasjutu süžee “Konnad, kes paluvad tsaari” (1809) arendus. Selle Lafontaine'i välja töötatud muinasjutu üldise idee säilitas ka Krylov: konnad ise on süüdi oma õnnetustes, selles, et nad ei ole rahul rahva valitsemisega, küsisid nad kuningat. Faabulad on antiikajast päritud eriline satiiriline žanr. Klassitsismi ajastul kuulusid muinasjutud "madalatesse" žanritesse, nii et need kõlasid lihtsas kõnekeeles. Muinasjuttude kangelasteks võivad olla kas inimesed rahvast või teatud iseloomuomadusi peegeldavad loomad. Muinasjutus “Tsaari paluvad konnad” on kangelasteks konnad, kuid see on muidugi allegooria. Allegooria – allegooria – on faabula üks iseloomulikke jooni. Konnade all peame silmas inimesi, kes paluvad jumalatel anda neile suverään. Zeus andis neile kuninga, kuid see oli haavakivi, mis ei reageerinud millelegi. Hirmust puhanud muutusid konnad julgeks ja julgeks ning siis ei hoolinud nad uuest valitsejast üldse. Palunud Jupiteril anda neile "tõeliselt au nimel" teine ​​kuningas, said nad oma jõu eest kraana. Nüüd ootas neid teine ​​äärmus: Kraana sõi süüdlase ära ja tema kohtuprotsessil polnud kellelgi õigust. Varsti kahetsesid konnad oma soovi ja palvetasid uuesti Jupiteri poole, et isegi nemad ei saaks... ei pista oma nina välja ega krooksu. Kuid nüüd ei tee Jupiter enam järeleandmisi. Jupiteri lõpusõnad on muinasjutu moraal, lühike õpetlik avaldus, mis sisaldab muinasjutu peamist tähendust:

“...Kas sulle kingiti kuningas? - nii et ta oli liiga vaikne:

Sa mässasid oma lombis,

Sulle kingiti veel üks – nii et see on väga tore;

Elage temaga koos, et teie jaoks asjad hullemaks ei läheks!"

See on õppetund inimestele: nad tahavad oma elu muuta läbi välise sekkumise, arvestamata sellega, et ühiskond peaks arenema järk-järgult, ajalooliselt. Rumalad konnad lähtuvad ainult oma ideedest võimust, kuid nende intelligentsusest ei piisa, et mõista sotsiaalsete suhete järkjärgulise arendamise vajadust. Selle eest Jumal karistab neid. Faabulas kasutab autor kõne- ja kõnekeelseid väljendeid: "mõranenud kuningriiki", "kõik konnade jalad lehvisid ehmatusest", "krooksumist ja oigamist on rohkem kui kunagi varem", "neelavad nad alla nagu kärbsed". Paljud sõnad ja väljendid on aegunud ("Miks sa varem ei teadnud, kuidas õnnelikult elada?"). Kuid Krylovi muinasjutu idee pole aegunud, see on endiselt märkimisväärne, põhjustades samal ajal nii kurbust kui ka naeru.

– Millist kahtlust see muinasjutt väljendab?

Riigi lepinguteoorias, eriti versioonis, mille töötas välja Rousseau ja rakendasid jakobiinid, on sügavad kahtlused. See väljendab kahtlust, kas ajalugu on võimalik teadlikult, eelarvamuslike peade teooriate alusel üles ehitada. Krylov kujutab kraana valitsemisaega 12 reas:

See kuningas ei ole plikapea, tal on hoopis teistsugune hoiak:
Talle ei meeldi oma rahvast hellitada;
Ta sööb süüdlasi: ja tema kohtuprotsessil
Kellelgi pole õigus;
Aga tal juba on
Ükskõik, kas see on hommiku-, lõuna- või õhtusöök, on karistus.
Soode elanikele
Must aasta tuleb.
Iga päev on Konnades suur viga.
Hommikust õhtuni kõnnib nende kuningas kuningriigis ringi
Ja kõik, keda ta kohtab,
Ta mõistab kohe kohut ja neelab selle alla.

– Milliseid jooni annab Krylov kraanale?

Oma nime all esineb kraana muinasjutus vaid korra; Lisaks nimetatakse teda kõikjal tsaariks ja kõik tema teod on kujutatud topeltplaanis: nagu kraana sööb ta konni, nagu kuningas mõistab ta kohut oma “rahva” üle ja mõistab kõik hukkamisele.

– Miks konnasid karistati?

Konni karistati nende muutuste kire, soovimatuse eest arvestada olemasoleva asjade seisuga, soovi eest muuta oma eluviisi, arvestamata minevikku ja oma kogemusi:

Ja see ei tundunud neile sugugi üllas
Ilma teenimiseta ja vabaduses elada.

Konnade "rumalus" seisneb Krylovi sõnul nende püüdluste teoreetilises olemuses, veendumuses, et nad peavad proovima teist valitsust.

Millise järelduse saame teha pärast Krylovi muinasjutu lugemist?

Mida ta meile õpetab?

Ajalugu liigub oma seaduste järgi, mitte aga inimeste “loogiliste”, “pealike” juhiste järgi, et katsed esitada ajaloole teatud “mõistlikke” nõudeid, mis ei arvesta kogu varasemat ajalookogemust, on määratud läbikukkumisele ja põhjustada palju hullemaid tagajärgi kui need, mis tulenevad loomulikust liikumisest. Kui reaalsuse arengut ei ole võimalik ette näha ja prognoose teha, siis võiks küsida, milline on mõistuse roll? Krõlov vastab nii: ühtviisi ohtlik on mõistuse rolliga liialdada ja seda hooletusse jätta. Mõistuse mittesekkumine praktilistesse tegevustesse toob kaasa stagnatsiooni, inertsuse ja rutiini. 1825. aasta ajalooline olukord. Dekabristide mäss oli riigipöördekatse, mis toimus Vene impeeriumi pealinnas Peterburis 14. detsembril 1825. aastal. Ülestõusu korraldas rühm sarnaselt mõtlevaid aadlikke, kellest paljud olid kaardiväe ohvitserid. Nad püüdsid kasutada valvurite üksusi, et takistada Nikolai I troonile tõusmist. Vandenõulaste eesmärk oli autokraatia ja pärisorjuse kaotamine. Kui reaalsuse arengut on võimatu ennustada ja prognoose teha, siis milline on mõistuse roll? Krylov vastab nii: sama ohtlik on mõistuse rolliga liialdada ja seda tähelepanuta jätta.. Ajaloolane kirjeldas Nikolai I sisepoliitikat järgmiselt: „Nicholas seadis endale ülesandeks mitte midagi muuta, mitte midagi uut vundamentides sisse viia, vaid ainult säilitada olemasolevat korda... teha seda kõike ilma igasuguse osaluseta. ühiskonnast, isegi sotsiaalse sõltumatuse mahasurumise korral, kasutades ainult valitsusvahendeid..." Vastuseks sündmustele, mis on seotud dekabristide kõne ja tsaaripoliitikaga pärast 14. detsembrit 1825, on muinasjutt "Razor" (1828). Fabulist väidab, et teravat habemenuga pole midagi karta, tuleb lihtsalt osata seda kasutada, tuhm aga rebib kogu naha maha.

"Ma olen valmis teile oma lugu selgitama:

Kas neid pole palju, kuigi neil on häbi tunnistada,

Inimeste mõistusega - nad kardavad,

Ja nad sallivad lolle meelsamini”?

III.Tunni kokkuvõtte tegemine, teema kokkuvõte.

Õpetaja sõna. väljendas allegoorilises vormis oma suhtumist mitte ainult ajaloosündmustesse, vaid ka nende konkreetsetesse osalejatesse. Tema muinasjuttudes tundsid kaasaegsed ära Napoleoni, Aleksander I, Nikolai I. Muinasjutud on läbi imbunud isamaalisest paatosest, armastusest kodumaa vastu ja vastutusest selle saatuse eest. Krylovi muinasjutte lugedes õpime mõistma tõelisi moraalseid väärtusi ja kasutama rahvatarkust. Krylov laiendas faabula žanri võimalusi ja viis faabula täiuslikkuseni.

IV.Peegeldus. Kirjanduse teooria. Kontrolli ennast!

Mis on muinasjutt?

Faabula on lühike allegooriline lugu koos moraaliõpetusega, sageli poeetilises vormis.

Mis on rahvus?

Rahvus on kirjanduses rahva elu peegeldus.

Mis on historitsism?

Historitsism on reaalsuse iseloomulike joonte peegeldus kirjanduses.

V.Iseõppimise ülesanne:

1. Täitke vastus teemal, mis käsitleb muinasjuttude “Vagunirong” ja “Tsaari paluvad konnad” ajaloolist alust. Lisaks neile, kes soovivad vastuseks lisada muinasjutud “Haug ja kass” ning “Pardlid”.

3. Koguge materjali uuel teemal projekti jaoks.

Kasutatud materjalid

    , Egorova arengud kirjanduses. 8. klass. – M.: Vako, 2005. Lebedev vene muinasjutust. – Vyshny Volochyok: “Irida - plussid”, 2009. Kirjandus. 8. klass. Õpik-lugeja kahes osas. Osa 1. Koostajad ja teised - M.: Prosveshchenie, 2012. Cyril ja Methodiuse virtuaalkool. Kirjanduse tunnid. 8. klass Cyrili ja Methodiuse suur entsüklopeedia. 2004 versioon. Film "Krylov Tveris".

Interneti-ressursid:

1. http://*****, http://kool-kogu. *****, http://aken. *****

3. Materjal projektiülesannete täitmiseks. Juurdepääsurežiim http://koolikogu. *****/catalog/search/?text=%C1%E0%F1%ED%E8+%CA%F0%FB%EB%EE%E2%E0&context=current&interface=pupil&class%5B%5D=47&subject%5B% 5D = 10

4. http://*****/communities. aspx? cat_no=2168&lib_no=21422&tmpl=lib&page=1

Krylovi muinasjutt “Oboz” näitab meile inimesi, kes satuvad raskesse olukorda ja reageerivad oludele erinevalt - ühed jätkavad vaikselt ja sihikindlalt oma tööd, teised aga tegelevad tühja kriitikaga, kuigi ise paremini ei saa.

Fable Convoy loetud

Konvoi kõndis pottidega,
Ja järsust mäest tuleb alla minna.
Niisiis, mäel, jättes teised ootama,
Omanik hakkas esimest käru kergelt liigutama.
Hea hobune seljas peaaegu kandis teda,
Ei lase kärul veereda;
Ja hobune peal, noor,
Noomib vaest hobust iga sammu eest:
„Ah, kiidetud hobune, milline ime!
Vaata: see hallitab nagu vähk;
Ma oleksin peaaegu kivi otsa jäänud; viltu! kõverad!
Ole vapper! Siit tuleb jälle tõuge.
Ja siin ma võtaksin selle lihtsalt vasakule.
Milline perse! Oleks tore minna ülesmäge
Või öösel, -
Ja isegi allamäge ja päeval!
Vaata, sa kaotad kannatuse!
Sa kannaksid vett, kui sul pole oskusi!
Vaadake meid, kui me lehvitame!
Ärge kartke, me ei raiska minutitki,
Ja me ei too oma käru, vaid veereme selle!"
Siin, kumerdades selgroogu ja pingutades rindkere,
Hobune ja vanker asusid teele;
Aga ta lihtsalt kukkus allamäge,
Käru hakkas lükkama, vanker veeres;
Hobune lükatakse tagasi, hobune visatakse külili;
Hobune tõusis kõigil neljal jalal
Au auks;
Kivide ja aukude ääres olid värinad,
traavivõistlused,
Vasakule, vasakule ja käruga - kraavi!
Hüvasti meisterpotid!



Ja hakkate ise asja kallale,
Nii et teete midagi kaks korda halvemini.

Muinasjutu Oboz moraal

Nagu inimestel, on paljudel sama nõrkus:
Kõik teises tundub meile veana;
Ja hakkate ise asja kallale,
Nii et teete midagi kaks korda halvemini.

Fable Oboz - analüüs

Krylovi muinasjutu “Oboz” moraali võib väljendada meile kõigile tuttav vanasõna: “Teiste silmis näed õlekõrt, aga enda omas ei märka palkigi.” Kriitikuid, kes on valmis vaidlustama teiste igasugust tegu, kohtame peaaegu iga päev, kuid tark inimene ei tohiks neile tähelepanu pöörata. Seda Hobune tegi – kuigi tal oli vigu, kuid ta täitis oma ülesande – ta toimetas vankri tervena.

Kuid Krylovi muinasjutu “Oboz” analüüs puudutab ka konflikti teist poolt - noort hobust. Ta ei ole negatiivne tegelane, autor ütleb, et "paljudel on sama nõrkus" - see tähendab, et meie kõigi silmis tunduvad teiste inimeste teod sageli naeruväärsed ja mõttetud. Kuid kui oleme nende olukorrast leidnud, leiame end veelgi hullemini. Kui sageli peate oma kriitikat häbenema, kui see osutub valeks! Siit järeldus – enne kohut mõistmist tuleb end teise inimese asemele seada, püüda ette kujutada – kas ma saan temast paremini hakkama?