Avatud tund keskmises rühmas vee tekkest. Lasteaia keskmise rühma elutu looduse tutvustamise lõimitud tunni kokkuvõte, teema: “Imelised piisad”

Lasteaia keskmise rühma elutu looduse tutvustamise lõimitud tunni kokkuvõte, teema: “Imelised piisad”

Tunni eesmärgid:

Selgitada ja laiendada laste teadmisi veest, selle omadustest ja tähtsusest elule ja tervisele.
Tutvustage lastele mõistet "vee ringkäik looduses", veepuhastusmeetodeid ja vee võimet töötada inimeste hüvanguks.
Täiendage katsete ja katsete läbiviimise oskusi.
Sisestage laste aktiivsesse sõnastikku järgmised sõnad: värske, tsükkel, filter.
Arendada vaatlusoskust, oskust püstitada hüpoteese ning teha vaatluste ja katsete tulemustest järeldusi.
Arendada kuulmis- ja visuaalset tähelepanu, peen- ja jämedat motoorseid oskusi.
Tutvustage lastele luuletusi, mõistatusi ja ütlusi vee kohta.
Kujundage teadlik suhtumine oma tervisesse.
Parandage pintsliga kujutise ühtlast värvimist.
Kasvatage uudishimu ja austust vee vastu.

Varustus:

Vahupilv, mille küljes on õngenööril tilgad.
Maakera.
Taustapilt “Vee ringkäik looduses”, värvilised siluettpildid päikesest, piiskadest, pilvedest.
Kopp. Kann.
Käärid.
Termos keeva veega. Peeglid.
Helisalvestised ja pildid: “Oja”, “Meri”, “Juga”, “Vihm”, taustamuusika joonistamiseks ja dünaamiliseks pausiks.
Pildid: “aurulaev”, “hüdroelektrijaam”, “kalapaat”.
Vesiveski.
Mahutid veega, pipetid, kivid, plastkuubikud, anumad liiva ja mullaga.
Vesivärviraamatud, pintslid, veega mittevalguvad pudelid.
Klaasid vett, lusikad, tühjad purgid kaane asemel riidega.

Eeltöö:

Ekskursioon toitlustusüksusesse, filtrite vaatlus.
Katsete läbiviimine “Saame teada, milline vesi”, “Vee agregatiivsed olekud”, “Ainete lahustuvus vees”.
Muinasjutu “Kaks voolu” lugemine.
Joonistamine “märja” tehnikaga, joonistamine “Dew” pipetiga.
Veevaatlus looduses (vihm, udu, lumi, jää, pakane, jääpurikad, lombid, meri).
Sarjast “Räägime lastele loodusest” maalide “Ujutus”, “Rahe”, “Kõrb” uurimine

Tunni käik:

Poisid, täna on meil raske ülesanne. Töötame taas Pochemucheki laboris. Meid ootavad ees huvitavad kogemused ja avastused. Kas olete valmis?

Tervitusmäng “Meie targad pead”

Meie targad pead
Nad mõtlevad palju, targalt.
Kõrvad kuulavad
Suu räägib selgelt.
Käepidemed hakkavad tööle
Jalad trampivad.
Seljad sirguvad,
Me naeratame üksteisele.

Üllatushetk “Pilvedega pilv”

Sulgege silmad ja valmistuge kohtuma meie Miks Labori tunni peategelasega. (Kõlab vaikne muusika, sisse tuuakse tilkadega pilv.)

Mäest raskusteta alla joostes,
Möirgab nagu äike.
Pakasesel päeval on raske -
Haki kirvega!
Kuumuta see üles ja mine taevasse
Ta läheb siis õhku.
Nüüd vastab keegi meile:
Tema nimi on ... (vesi).

Täna mängivad meiega imelised tilgad, õpetavad meile uusi ja huvitavaid asju. Ja need lapsed, kes on eriti usinad ja aktiivsed, saavad imelised tilgad ära lõigata ja sellesse kannu pista.

1. Piisake on kokkuhoidev

Esimene tilk on säästlik tilk. Ta tõi sulle selle eseme. (Näita maakera). Kas olete selle kaubaga tuttav? Kuidas seda nimetatakse? See on maakera – selline näeb välja meie planeet Maa, vähendatud mitu korda.

Sinine värv maakeral tähendab... mida? Vesi. Kas arvate, et meie planeedil on palju vett? Palju. Pöörame maakera kiiresti ja kiiresti. Tundub, et kogu planeet on sinine – veega kaetud. Tõepoolest, Maal on palju vett. Kuid peaaegu kõik see asub meredes ja ookeanides, mis tähendab, kuidas see maitseb? Soolane. Kas soolast vett sobib juua? Ei, soolane vesi ei sobi joomiseks.

Meie planeedil pole palju magedat vett, mitte soolast. Maa peal on kohti, kus inimestel puudub magevesi. Sellepärast ei saa te seda asjata raisata. Värsket vett tuleb säilitada.
Nüüd läheme pesuruumi ja valmistame kõik ette eksperimendiks “Säästa vett”.

Katse "Säästa vett"

Lapsed avavad veekraani ja siis ei sulge seda lõpuni.

Kui palju kraanist nüüd asjata vett voolab? vähe. Asetame ämbri selle õhukese tilgajoa alla ja vaatame, kui palju vett meie tunni lõpuks ämbrisse kogutakse.

2. Teadlase tilk

Tilk kaks – teadlane tilk soovib teile tutvustada, kuidas vesi liigub.

Didaktiline harjutus “Veering looduses”

Vesi siseneb meie kodudesse jõgede ja järvede torude kaudu. Milleks me vett kasutame?
Joogiks ja söögitegemiseks peseme veega, peseme vees, puhastame, kastame taimi. Kas selleks on vaja palju vett? Palju. Kuidas on juhtunud, et inimesed ei ole ikka veel kogu vett ära kasutanud, miks vesi otsa ei saa? Sellest räägib teile õpitud piisk.

Asetage pildid enda ette. Võtke tilk ja pange see jõkke.

Iga päev tõuseb päike taevasse. Pane päike pildile. Päike soojendab vett jõgedes ja meredes. Vesi soojeneb.
Valasin sellesse termosesse kuumutatud vee. Teeme kaane lahti ja vaatame, mis saab kuumutatud veega.

Õpetaja avab termose ja sealt tõuseb aur.

Milleks vesi kuumutamisel muutub? Par. Kuhu aur kaob? Üles.

Termos sulgub.

Nii meie piisk kuumenes ja tõusis auru kujul üles. Liigutage tilk taeva poole ja asetage see pilvele.

Taevas on tilk jahtunud. Sest mida kõrgemal maapinnast oled, seda külmemaks õhk muutub.

Teeme termose uuesti lahti ja hoiame peeglit sellest väljuva auru vastu. Jahutame. Vaadake, milleks muutus peeglit tabanud aur pärast selle jahtumist? Vees.
Siin pildil sai jahtunud piisakest jälle vesi. Kuid ta polnud ainuke, kes taevasse läks – temaga on kaasas palju rohkem piisakesid. Ja pilvest sai tugev vihmapilv. Katke pilv pilvedega. Peagi hakkas pilvest sadama vihma, mille käigus meie piisk koos õdedega maapinnale kukkus. Liigutage tilk maapinnale.

Vihmapiisad langevad maapinnale ja voolavad jõgedesse ja meredesse. Nii et vesi jätkab oma teed. Ta alustab uuesti oma teekonda, kuumeneb ja tõuseb auru kujul. Seda veeteed nimetatakse "looduse veeringeks". See pöörleb ringis - tsükkel. Kordame ja proovime meeles pidada neid sõnu "vee ringkäik looduses".

3. Helisev piisk

Didaktiline mäng ja võimlemine silmadele “Vee laulud”

Toanurkades lae all olevatel oftalmoloogilistel simulaatoritel on pildid “Oja”, “Meri”, “Juga”, “Vihm”. Lapsed kuulavad helisalvestisi vee kohinaga ojas, meres, koses, vihmas ning otsivad pead pöörates silmadega helidele vastavat pilti.

Kukkudes suurelt kõrguselt,
Kosk mühiseb ähvardavalt
Ja kividele murdes,
See kerkib valge vahuga.

laiuselt lai,
Sügavalt sügav,
Päev ja öö
See tabab kallast.

Oja jookseb mööda mäenõlvu,
Vesteldes iseendaga
Ja paksus rohelises rohus
Peidab oma sinist saba.

Niisuta metsatukk, mets ja heinamaa,
Linn, maja ja kõik ümberringi!
Pilved ja pilved – ta on liider!
Vihm kastab maad.

4. Tilk on kõva tegija

Vesi mitte ainult ei anna juua ja puhastab. Vesi võib töötada ja olla kasulik.
Vesi on kõige laiem ja mugavam tee. Laevad sõidavad päeval ja öösel mööda lugematuid jõgesid, ookeane ja meresid ning veavad rasket lasti ja reisijaid. (Näita pilti).


Vesi mitte ainult ei anna kõigile midagi juua, vaid ka toidab neid. Meredel ja ookeanidel liiguvad päeval ja öösel tuhanded suured ja väikesed kalapüügilaevad. (Näita pilti).

Vesiveski vaatamine

Lapsed valavad vesiveskisse vett ja uurivad selle tööpõhimõtet.

Nii toimib vesi hüdroelektrijaamades - pöörab suuri turbiine ja aitab toota elektrivoolu, tänu millele on meil kodus valgus ja käitatakse elektriseadmeid.
(Näita pilti).

5. Uudishimulik piisk

Ja see piisk on väga huvitav. Ta tahab teada, mida sa tead veest.
- Millist vett seal on? Valige sõnad, mis vastavad küsimusele "milline vesi?" (Soolane, värske, kuum, külm, puhas, määrdunud, mere-, jõe-, magus, gaseeritud).
- Millises vormis vesi tuleb? Vedel, tahke (lumi, jää, rahe), gaasiline (aur).
- Kuidas vesi maitseb? Vesi ei oma maitset.
- Kuidas vesi lõhnab? Vesi ei lõhna.
- Mis värvi vesi on? Värvitu, läbipaistev.
- Mis kujuga vesi on? Vesi võtab selle eseme kuju, millesse see valatakse.

6. Mänguline piisk

Dünaamiline paus "Pilv ja tilgad"

Ma olen su emapilv
Ja sa oled mu väikesed tilgad,
Las pilv sõbruneb sinuga
Ja rõõmsameelne tuul keerleb.
Tõuse kiiresti üles ümartantsus,
Ja korda minuga:
Kõnnime rõõmsalt ja naeratame!
Viipa kätega päikese poole ja kummardu,
Kasta taimi ja anda loomadele juua!
Me peseme ise maa puhtaks ja pöördume tagasi emapilve juurde.

7. Elu andev tilk

On ütlus: "Kus on vett, seal on elu." Igaüks vajab eluks vett.
Kui vihma sajab, joovad ja pesevad end meie rohelised sõbrad, puud. Loomad ja linnud peavad jooma ja suplema. Inimene ei saa elada ilma veeta.

Mis juhtub meie toataimedega, kui me nende kastmise lõpetame? Nad närbuvad ja surevad. Milline saab olema meie rühmaruum, kui meil pole vett põranda puhastamiseks? Tuba muutub määrdunud. Mis siis, kui me lõpetame käte pesemise? Võime määrdunud kätest haigeks jääda. Ja kui inimene ei joo, ei saa ta ilma veeta elada kauem kui kolm päeva.

Ei pese, ei joo ilma veeta.
Leht ei saa õitseda ilma veeta.
Linnud, loomad ja inimesed ei saa elada ilma veeta.
Ja sellepärast vajavad kõik alati vett kõikjal!
Kas mäletate seda ütlust? "Kus on vett, seal on elu!"

8. Piiskade uurija

Ja see piisk kutsub uurima, kuidas erinevad ained vett omastavad.

Lastel palutakse pipetiga vett tilgutada kivile, liiva ja mullaga anumale või plastkuubikule, seejärel uurida tulemusi ja teha järeldus, millised ained imavad vett ja millised mitte.

9. Vähe korda

Jälgimisfiltrid

Kahjuks pole torudes, mis meile vett toovad, vesi kuigi puhas. Kuid inimesed mõtlesid välja, kuidas vett puhastada. Mäletate meie ekskursiooni kööki, kuidas seal vett puhastatakse? Suurte filtrite kasutamine. Mitu filtrit olete köögis näinud? Kolm filtrit - esmalt siseneb vesi esimesse filtrisse ja puhastatakse seal, seejärel puhastatakse uuesti teises filtris, puhastatakse uuesti kolmandas filtris ja alles pärast seda läheb see pottidesse.
Kas meie lasteaias on palju lapsi ja täiskasvanuid? Palju. Kui palju vett igaüks vajab? Vaja palju vett. Seega, mis suurusega on filtrid köögis? Meie lasteaias on palju lapsi, nad vajavad palju vett, seega on filtrid köögis suured.
Kas teil on kodus filtreid? Paljudel teist on kodus väiksemad filtrid. Siin on näiteks need. (Kuvab kannu filtrit). Inimesi on peres palju vähem kui lasteaias. Siin on väiksemad filtrid. Vesi siseneb sellesse kannu, läbib selle anuma koos filtritega ja väljub puhastatuna. Ja kogu mustus jääb selle anuma sisse. Kui see määrdub, asendatakse see uue, puhta vastu.

Kogemus "Vee filtreerimine"

Nüüd proovime vett ise filtri abil puhastada.

Lisage liiva klaasile veele ja segage. Mis veest sai? Vesi muutus häguseks. Proovime vett puhastada, kasutades kõige lihtsamat filtrit - lappi. Valage hägune vesi läbi lapi tühja purki. Millist vett sattus klaasi? Puhas, mitte hägune, kuid läbipaistev.
Järeldus: liiv jäi kangale ja sellest puhastatud vesi sattus klaasi. Kangast sai filter hägune, saastunud vee puhastamiseks.

10. Pilk kunstnik

Olete juba maalinud akvarellidega - vesivärviga või maalinud tehnikas "märg märjale". Ja täna joonistate üldse ilma värvita - tavalise veega maalite maagilisi pilte üle. Ja need on maagilised, sest muutuvad tavalisest veest värviliseks.

Värvimine veega

Lapsed värvivad märja pintsliga üle vesivärvi.

Ja nüüd tuletab säästlik piisk meile meelde, et on aeg vaadata, kui palju vett ämbris on? Vaata, väikestest tilkadest on kogunenud terve ämber vett. Nii palju vett läheks raisku.

Loomulikult ei lähe see vesi ämbrisse raisku. Milleks seda kasutada saab? Pakkumine. Toataimede kastmiseks anda lapsehoidjale puhastamiseks või nõudepesuks, kasutada joonistamiseks.

Jõgedesse kogunevad võlupiisad,
Nad püüavad anda vett kogu Emakesele Maale.
Vett vajavad kõik - nii linnud kui ka rohulibled,
Loomad kõnnivad mööda radu kastmisaugu juurde.
Ja väikesed lapsed vajavad vett rohkem kui keegi teine ​​-
Temaga koos me kasvame, temaga saame tervemaks.
Nüüd teame, kuidas vett säästa -
See lihtsalt ei voola kraanist!
Meil on torumees, ta vaatab alati,
Et see imeline vesi kuhugi ei tilguks.
Säästa vett, säästa vett!

Maitstes puhast vett

Samal ajal kui lapsed jooksva vee ämbrit vaatasid, vahetati tilkadega karahvin puhta joogiveega karahvini vastu. Lapsi julgustatakse vett jooma.

Tunni teema on "Säästa vett!"(keskmine grupp)

Haridusala: laps ja loodus; integratsioon: laps ja ühiskond, EMF, muusikaline tegevus, kõne areng.

Tarkvara ülesanded:

selgitada laste teadmisi vee vajadusest inimeste, loomade ja taimede elus;

kinnistada teadmisi vee tingimuste kohta;

tutvustada maakera, “magevee” mõistet ja selle varusid;

kaaluma keskkonnaprobleeme ja võimalusi vee kaitsmiseks;

arendada kõnet, mälu, liigutuste koordinatsiooni;

kasvatada ettevaatlikku suhtumist vette.

Eeltöö: luuletuste päheõppimine; mõistatuste arvamine; tantsuliigutuste õppimine; erinevate veeolude ja taimede vaatlemine enne ja pärast vihma kõndides; vaatlused looduse nurgas: kalad akvaariumis (veeasendus), lilled (kastmine); abiõpetaja töö juhendamine: nõude pesemine, põrandad, tolmu pühkimine; talgud mänguasjanurgas (mänguasjade pesemine, nukuriiete pesemine).

Materjal:

veetilgad (suured ja väikesed);

mõistatused, maakera, Valgevene kaart;

tassid vett ja veenõu;

joonised “Vee saasteallikad”;

muinasjutt “Oli kord jõgi”;

A. Eroshini luuletus “Kalapüük” koos atribuutikaga mängimiseks;

luuletused “Gloobus”, “Hoidke vett, inimesed!”;

lastelaulu “Vesi-vesi”, laulu “Sinisest ojast”, laulu “Ela, kevad, ela!” muusikaline salvestus;

"Tilkade" värvimislehed.

Tunni käik:

Lapsed sisenege gruppi ja tervitage külalisi:

Oleme kõik sõbralikud poisid

Oleme eelkooliealised lapsed.

Kutsusime teid külla,

Et saaksite meid kiita.

Olgu kõigil huvi

Põnev ja kasulik!

Muutke mugavamaks
Ära keeruta, ära keeruta.
Lapsed, oh, mis täna hommikul juhtus,
Ma unustasin sulle öelda -
Käisin just lasteaias,
Piisake tuli minu juurde (näitab kurba Piisakest),
Vaeseke nutab, kurb,
Ja siis ta ütleb mulle:
"Lapsed unustasid kraani kinni keerata,
Ja kõik piisad lendasid minema!”
Ja ma ütlesin vastuseks:
“Ei, selliseid lapsi siin pole!
Me ei raiska vett,
Säästame vett!”
Piisake hakkas naeratama (õpetaja näitab rõõmsat tilka),
Ja see jääb meie aeda.

Poisid, näitame oma tilkkülalisele, kus tema õed meie rühmas elavad, mida nad meiega teevad ja millist kasu nad toovad. Ja me tähistame oma tilgaõdesid kaunite pabertilkadega.

Seisake üksteise taga, muutudes nireks, ja laskem voolata.

Reisimine – tilkade otsimine rühmas

(Lapsed kõnnivad läbi rühma ja teevad peatusi)

    Laua ääres, millel on veekarahvin:

Vett on vaja selleks, et saaksime seda juua (tilk kinni).

2. Pesemiskoha lähedal:

Õpetaja abi vajab palju vett nõude pesemiseks, tolmu pühkimiseks ja rühma koristamiseks (tilgake liimimiseks).

3. Tualettruumis:

Vett on vaja selleks, et lapsed saaksid pesta käsi ja nägu ning täita vajalikud hügieeninõuded (liimi tilk).

IN: Mis juhtub, kui me ei pese? (me määrdume, hakkame haisema, võime haigestuda).

Muusikapaus "Vesi-vesi"

4. Mängunurgas:

Vett on vaja määrdunud mänguasjade ja nukkude riiete pesemiseks (tilk kleebitakse peale).

5. Looduse nurgas:

taimede läheduses.

Lilled tuleb kasta, nad on elus, ilma veeta nad kuivavad ja närbuvad, nad vajavad vett (liimi tilk).

akvaariumis:

Kalad elavad vees, ilma selleta nad surevad, nad vajavad ujumiseks palju vett (liimi tilk).

IN: Poisid, nüüd loeme kokku meie rühmas elavad tilgad (kõik loevad tilgad koos).

Vaata, Piisake, kui palju sinu õdesid meie rühmas elab, kes meile suurt kasu toovad. Ja lubame koos kuttidega nende eest hoolitseda ja mitte asjata vett raisata, kasutada seda ettenähtud otstarbel.

IN: Lapsed, kas teile meeldib peitust mängida? Meie veele looduses meeldib ka varjuda. Proovime teda leida.

Mõistatusmäng "Kus on vesi peidetud?"

Nüüd tantsime ja otsime laulus üles, kus vesi on peidus.

Kehalise kasvatuse minut “Sinisest ojast...”

IN: Vaata, mis ma sulle täna tõin. See on maakera. Selline näeb meie planeet Maa kosmosest välja. Ookeanid, mered, jõed ja järved on tähistatud sinisega. Kas näete, kui palju neid on? Võib-olla ei peaks vett säästma? (laste vastused). Fakt on see, et loomad ja inimesed ei saa kogu vett kasutada. Lõppude lõpuks on ookeanides ja meredes vesi soolane, selles saavad elada ainult mereloomad ja -taimed. Ja inimesed ja sushiloomad vajavad värsket vett, millel pole väidetavalt maitset, kuid tegelikult tundub see janu olles kõige maitsvam jook maamunal. Värsket vett leidub jõgedes, järvedes ja liustikestes.

Kujutagem ette, et valasime kogu meie planeedi vee tassidesse. Vaadake, kui palju neid on. Ja nüüd võtame teie ja mina kogu soolase vee tagasi meie planeedile, jättes alles ainult värske vee. Sellest on väga vähe alles.

Aga meil vedas. Meie Valgevene on mageveerikas, vaadake kaarti: meil on nii palju jõgesid ja järvi, seetõttu kutsutakse meie vabariiki mõnikord sinisilmseks.

Palju värsket vett on muidugi hea. Kuid me ei tohi seda veel reostada. Muidu võime hätta sattuda.( lapsed istuvad toolidel)

See juhtus ühel päeval:

A. Erošini luuletuse mahamängimine

« Kalapüügist »

Käisime kalal
Tiigist püüti kala.
Vitya püüdis pesulapi,
Ja Egor - praepann.

Kolya - mandariini koor,
Sasha - vanad kingad
Ja Sabina ja Soso -
Ratas autolt.

Ma leidsin kaks küünalt,
Bore - purk heeringat,
Ja kõrvarõngas on konksu otsas
Pakli õngitses välja praagi.

Terve päeva jonnakalt tiigis
Kala püüdsime asjata.
Nad püüdsid välja palju prügi
Ja mitte kunagi pisiasi.

Kõik peaksid teadma ja meeles pidama:
Kui viskad prügi tiiki,
Siis ühel päeval sellises tiigis
Kalad lihtsalt surevad.

IN: Kuid see pole veel kõik häda, mis võib juhtuda. Kuulake lugu, mille piisk mulle rääkis.

Lugedes muinasjuttu “Oli kord jõgi”

Kunagi oli jõgi. Algul oli see väike rõõmsameelne oja, mis peitis end kõrgete saledate kuuskede ja valgetüveliste kaskede vahel. Ja kõik ütlesid: kui maitsev, kui puhas vesi selles ojas on. Siis muutus oja tõeliseks jõeks. Vesi selles ei voolanud enam nii kiiresti, kuid see oli maitsev ja selge. Ühel päeval leidis jõgi end linnast. Inimesed olid temast rõõmsad ja palusid tal linna jääda. Jõgi nõustus.

Ta oli aheldatud kivipankadesse. Mööda seda hakkasid sõitma aurulaevad ja paadid. Inimesed harjusid jõega ega küsinud sealt enam midagi, vaid tegid, mida tahtsid. Ühel päeval ehitasid nad selle kallastele tehase, mille torudest voolasid jõkke mustad ojad. Aastad möödusid.

Jõgi tumenes kurbusest, muutus räpaseks ja mudaseks. Keegi ei öelnud: "Milline puhas, kui ilus jõgi!" Keegi ei kõndinud selle kallastel. Seal pesti autosid ja pesti riideid. Ühel päeval sõitis mööda jõge mööda suur tanker, millest voolas vette palju naftat. Jõgi kattis musta kilega ning selle asukad – taimed ja loomad – hakkasid ilma õhuta lämbuma.

Jõgi on täiesti haige.

"Ei," mõtleb ta, "ma ei saa enam inimestega koos olla. Ma pean nende juurest minema, muidu muutun surnud jõeks."

Ta kutsus oma elanikke appi.

"Olen teile alati koduks olnud ja nüüd on häda käes, inimesed hävitasid teie maja ja ma jäin haigeks. Aidake mul paraneda ja me läheme teistele maadele, eemale tänamatutest inimestest."

Jõeelanikud kogunesid, puhastasid oma maja mustusest ja tegid jõe terveks.

Ja ta jooksis oma lapsepõlvemaale, kus kasvasid kuused ja kased, kus inimesed on haruldane külaline.

Ja järgmisel päeval avastasid linnaelanikud, et nad jäid üksi, ilma jõeta. Majades polnud valgust, tehased seisid, vesi kadus kraanidest. Elu linnas peatus.

Siis ütles vanim ja targem linnamees:

"Ma tean, miks jõgi meie hulgast lahkus. Kui olin väike, suplesin selle selges vees. Ta oli alati meie sõber ja abiline, kuid me ei hinnanud seda. Oleme jõge solvanud ja peame temalt andestust paluma.

Ja inimesed läksid ja kummardusid jõe äärde, paludes sellel esimesel võimalusel linna tagasi pöörduda; Nad rääkisid, kui halvasti nad end ilma temata tundsid, ja lubasid tema eest hoolitseda. Jõgi oli lahke ega mäletanud kurja. Ta naasis linna ja hakkas selle elanikke aitama. Ja inimesed eemaldasid kogu prügi, puhastasid tehastest reovee ja kutsusid isegi spetsiaalsed teadlased jõe tervist ja heaolu jälgima.

IN: Kas teile meeldis muinasjutt? Meie pisikesel on ka hea meel, et ta meile külla tuli. Lubame talle, et hoolitseme iga tema õe eest ega reosta vett.

Lapsed loevad luuletusi "Hoolige vee eest, inimesed!"» , "Gloobus".

Hoolitsege vee eest, inimesed!
Lõppude lõpuks on kõigil vett nii palju vaja!
Mis siis, kui kogu loodus hävib?
Vesi toob elu!

Ärge visake prügi jõkke
Seal jões elavad kalad!
Ärge tühjendage õlitehaseid,
Kajakad ei laula laule!

Ärge valage asjata kraanist vett,
Mõelge kõigele elavale
Vähegi vett joomata
Elame maailmas!

maakera

Kallistasin maakera.

Üks üle maa ja vee.

Mandrid on minu kätes

Nad sosistavad mulle vaikselt: "Hoolitse."

Mets ja org on värvitud roheliseks.

Nad ütlevad mulle: "Ole meie vastu lahke."

Ära talla meid, ära põleta meid,

Hoolitse talvel ja suvel."

Sügav jõgi vuliseb,

"Hoolige meie eest, hoolitsege meie eest."

Ma kuulen kõiki linde ja kalu:

„Me küsime sinult, mees.

Luba meile ja ära valeta.

Hoolitse meie eest nagu vanem vend."

Kallistasin maakera,

Ja minuga juhtus midagi.

Ja äkki ma sosistasin:

"Ma ei valeta. Ma päästan su, mu kallis."

Meie kohtumise mälestuseks kingib tilk teile oma õdede värvimisraamatu. Riputage need koju ja säästke vett!

Laul "Ela, kevad, ela!"

Tunnimärkmed keskmisele rühmale "B"

Teema: "Vesi ja selle omadused"

Koolitaja: Shkidra O.V.

Tunnimärkmed keskmisele rühmale "B"

Koolitaja: Shkidra O.V.

Teema: "Vesi ja selle omadused"

Haridusvaldkond: "Tunnetus"

Sektsioon: Tervikliku maailmapildi kujundamine.

Looduse tundmaõppimine.

Eesmärk: Arendada tunnetuslikku tegevust keskkonna tundmaõppimise protsessis.

Eesmärgid: "hariduslik"

Tutvustage põhilisi katsetamistehnikaid ja tutvustage mõningaid vee omadusi. Juhtida tähelepanu asjaolule, et isegi nii tuttav objekt nagu vesi on tulvil palju tundmatut, selgitada laste arusaamu vee kasutamisest, arendada veeressursside ratsionaalse kasutamise oskust, selgitada veealaseid teadmisi kõigile elavatele inimestele. asju.

"Areneb". Arendada õpilaste uurimisoskusi, kujundada ideid vee ja selle omaduste kohta, arendada laste uudishimu, mõtlemist ja kõnet, viia aktiivsesse sõnastikku sõnad: vedel, värvitu, arendada maitseanalüsaatorit.

"Hariduslik." Kasvatada uudishimu, soovi katsetes osaleda, õpetada ühistegevusi tehes omavahel koostööd tegema. Kasvatage austust vee vastu.

Haridusvaldkondade lõimimine: “Kognitiivne ja kõne areng”, “Kunstiline ja esteetiline areng”, “Sotsiaalne ja isiklik areng”, “Füüsiline areng”.

Materjalid: veekauss, veetassid, tassid, guašš, värvid, sool, suhkur, sidrunhape, kohv, tee, moos, helisalvestis "Oja mühin".

Poisid, täna teel lasteaeda kohtasin Cheburashkat, ta oli väga ärritunud.

Küsisin, miks ja ta ütles mulle, et tema ja Gena K mängivad kooli. Gena oli õpetaja ja palus Tšeburaškal rääkida veest ja selle omadustest.

Kuid Cheburashka ei tea sellest midagi. Kutsusin ta meie lasteaeda ja lubasin, et aitame teda.

Õpetaja: "Kas me saame teid aidata?"

Lapsed: "Jah"

Koolitaja: -Cheburashka, nüüd alustavad poisid huvitavat ja meelelahutuslikku õppetegevust, kus me räägime veest ja määrame selle omadused ning teie kuulate tähelepanelikult ja mäletate.

Kõlab vuliseva oja muusika.

Koolitaja: Poisid, kuulake ja tehke kindlaks, mis need helid on?

Lapsed: - Need on vee hääled.

Kasvataja: - See on õige. See on vulisev oja.

Uksele koputatakse. Piisake saabub.

Kasvataja: - Vaata, poisid, Tilk tuli meile külla.

Tilk: Tere poisid.

Lapsed: Tere Piisake.

Koolitaja: - Tilk reisis üle kogu maailma, nägi palju, õppis palju huvitavat. Kuulame, mida ta meile räägib.

Tilk loeb luuletust:

Kas olete veest kuulnud?

Nad ütlevad, et ta on kõikjal.

Lombis, meres, ookeanis

Ja veekraanis.

Kuidas jääpurikas külmub

Metsa hiilib udu.

Seda nimetatakse mägedes liustikuks

See kõverdub nagu hõbedane pael.

Oleme harjunud, et vesi on alati meie kaaslane.

Me ei saa end ilma selleta pesta

Ära söö, ära joo end purju.

Julgen teile teatada

Me ei saa ilma temata elada.

Kasvataja: Kas see on nii? Kas sa arvad, et saame elada ilma veeta?

Lapsed: -Me ei saa ilma veeta elada.

Kasvataja: -Miks me vett vajame?

Lapsed: -Jooge, peske, vannistage, peske nõusid, tehke süüa, peske riideid, kastke taimi.

Kasvataja: - Kust Piisake tuli? Kus ta võiks olla? Vaatame pilte. Nimetage need.

Lapsed: -Lomp, oja, soo, järv, meri.

Koolitaja: - Nii et tilk on osake millest?

Lapsed: - Vesi.

Kasvataja: - Eks, Piisake?

Tilk: Jah.

Koolitaja: -Kust tilgad tulevad?

Lapsed: - Pilvedest välja.

Piisake plaksutab käsi: - Just, hästi tehtud!

Koolitaja: - Poisid, kas on võimalik jõgedest, veehoidlatest vett juua või sellest toitu valmistada?

Lapsed: - Ei.

Kasvataja: - Miks?

Lapsed: -See on puhastamata, sisaldab palju erinevaid kahjulikke mikroobe.

Koolitaja: -Vesi, mida me igapäevaelus kasutame, läbib enne puhtaks saamist pika tee. Algul oli see jões, siis suunas mees selle veetorudesse. Et vesi oleks meie jaoks puhas ja ohutu, on see spetsiaalselt puhastatud. Alles siis siseneb see kraani.

Koolitaja: -Mis võib juhtuda maa peal, kui inimesed lõpetavad vee eest hoolitsemise?

Lapsed: -Kõik taimed, kõik loomad, kõik inimesed ja üldiselt kõik elusolendid surevad.

Kasvataja: -Ära raiskam vett asjata ja säästkem iga tilka sellest.

Füüsiline treeningmäng: "Vesi ei ole vesi."

Õpetaja nimetab sõnu, kui need sisaldavad vett, siis lapsed plaksutavad, kui ei, siis trampivad jalgu.(Klaas, tee, taldrik, sool, vihm, oja, purskkaev, pall, meri, suhkur, ookean).

Kasvataja: -Vesi on vedel aine, see valab, voolab, vesi on värvitu, sellel pole lõhna ega maitset, nüüd me veendume selles teiega. Lähme Dropleti ja Cheburashkaga oma laborisse.

Koolitaja: - Tilk, Cheburashka, kas sa tead, mis on labor? - Ei.

Koolitaja: Meie poisid teavad ja räägivad teile kohe.

Lapsed: - Laboratoorium on koht, kus tehakse katseid ja tehakse avastusi.

Koolitaja: -Milliseid reegleid tuleb laboris järgida?

Lapsed: - Olge ettevaatlik, ärge suruge, ärge segage üksteist.

Kogemus nr 1

Võtke klaasid vett ja visake need tahvlile. Mis juhtub veega?

Lapsed: -See levib.

Võtke tühjad klaasid ja valage kausist vesi ja valage see nüüd välja.

Kas klaasist on vett välja voolanud?

Mida siis vesi teeb?

Lapsed: - Sajab.

Vesi kallab, voolab, kuidas see siis on?

Lapsed: - Vedelik.

Kogemus nr 2

Võtke klaasid vett, vaadake ja öelge, kas vesi on värvi?

Lapsed: - Ei. Ta on värvitu.

Kas vesi võib muutuda värviliseks?

Lapsed: -Jah, võib-olla, see võib olla erinevat värvi, selleks peate lisama värvi või guašši.

Lapsed lisavad.

Mis värvi on teie prillides olev vesi?

Laste vastused.

Kogemus nr 3

Võtke klaasid vett ja nuusutage vett. Kas vesi lõhnab?

Lapsed: - Ei. Vesi ei lõhna.

Mida saate teha, et lõhn ilmuks?

Lapsed: - Lisa tee, kohv, moosi.

Kuidas vesi praegu lõhnab?

Laste vastused.

Kogemus nr 4

Kas võtta klaasid vett ja maitsta? Milline vesi sulle meeldib?

Lapsed: - Maitsetu.

Lisa veele sool, suhkur, sidrunhape. Kuidas vesi maitses?

Laste vastused.

Katsete eskiis.

1.Vesi on vedelik, mis kallab ja voolab.

2.Veel pole värvi.

3.Veel pole lõhna.

4. See on värvitu.

5. See võib lahustada soola, suhkrut.

Cheburashka, kas poisid aitasid teil vett ja selle omadusi tundma õppida?

Cheburashka: Jah, poisid, tänan teid. Nüüd räägin Genele kõigest ja saan hea hinde.

Tilk, kas sulle meeldis, kuidas meie poisid töötasid?

Tilk: Hästi tehtud poisid! Hästi vastatud! Aga mul on aeg reisile minna. Hüvasti!

Poisid, tegime kõvasti tööd, aitasime Cheburashkat ja nüüd on aeg mängida.

  • Meil
  • Üksikasjad Avaldatud: 04.11.2015 22:44 Vaatamisi: 2984

    Ülesanded:
    Hariduslik:
    Tutvustage lastele vee omadusi (maitsetu, värvitu, lõhnatu, voolav, lahusti)
    Julgustage lapsi püstitama hüpoteese (eeldusi). Õppige osalema järelduste tegemisel.

    Hariduslik:
    Arendada laste kognitiivset aktiivsust katsetamise käigus, stimuleerida järelduste tegemise soovi.
    Arendada laste mõtlemist, uudishimu ja kõnet; viige laste aktiivsesse sõnastikku järgmised sõnad: vedel, värvitu, maitsetu, läbipaistev.

    Hariduslik:
    kasvatada uudishimu, vastastikust abi,
    kasvatada positiivset suhtumist meid ümbritsevasse maailma, soovi seda uurida kõigil võimalikel viisidel.

    Varustus: multimeediaprojektor, magnettahvel, ühekordsed tassid, lusikad, taldrikud, kõrred, sool, suhkur, karbid, piim, vesiveski.

    Tunni edenemine.
    Tunne ennast mugavalt
    Ära keeruta, ära keeruta.
    Lapsed, oi, mis täna hommikul juhtus
    Ma unustasin sulle öelda.
    Käisin just lasteaias
    Leidsin meili.

    Koolitaja: Kas sa tead, mis on meil? (laste vastused). Jah, see on kiri, mida ei toonud postiljon, vaid see saabus arvutisse. Kas soovite näha, mis seal on?

    (Õpetaja mängib videokirja professor Tšudakovilt).
    Tšudakov: Tere, poisid. Sa tundsid mu ära. Olen professor Tšudakov.
    Töötan terve päeva laboris. Mul on probleeme ja ma tahan, et te mind aitaksite. Oleme kõik kuulnud, et vett nimetatakse mõnikord maagiliseks. Aidake mul aru saada, mis on vesi ja mis on selle võlu.

    Koolitaja: Poisid, kas soovite professor Chudakovi aidata? Poisid, soovitan teil minna meie laborisse ja teha tõelise teadlase kombel katseid, et vee kohta palju huvitavat teada saada. Kas sa nõustud? Siis - edasi!

    Kasvataja.
    - Ja et kõik õnnestuks, isegi muinasjutulaboris, peate järgima käitumisreegleid: mida sa arvad?
    1. kuula hoolega õpetajat.
    2. ärge rääkige liiga valjult, et üksteist mitte häirida.
    3. ärge unustage pärast iga katset järeldust teha.
    Nüüd minge laborisse ja istuge laua taha.
    Esmalt kuulame veelaulu (helisalvestis veekohinast)
    Kuulame nüüd oma laboris veelaulu?

    Kogemus nr 1.
    Teie ees on 2 klaasi – 1 veega, teine ​​tühi. Valage ühest klaasist teise.
    Järeldus: vett kallab, me kuuleme selle mürinat. Ja kui see voolab, siis milline see on? (Vedel.)
    Ja nüüd ma näitan teile, kuidas inimesed seda kinnisvara veskis kasutavad. Vaata, vesi valgub teradele, veskikivid pöörlevad ja jahu tuleb välja.
    (Ma postitan sümboli tahvlile)

    Kogemus nr 2
    - Määrame veel ühe omaduse.
    -Teie ees on veel kaks klaasi. Üks klaas sisaldab puhast vett ja teine ​​​​piima. Võtke kestad ja asetage need mõlemasse klaasi. Mida me teiega näeme?
    (Vees näete kesta, kuid mitte piimas)
    - Miks sa arvad, et see juhtub?
    (Lapsed arvavad.)
    -Näed kesta, sest vesi on selge. (Palun 2-3 last korrata)
    - Vaata, poisid, mis värvi piim on? (valge) ja mis värvi on vesi?
    (laste oletused)
    - Poisid, veel ei ole värvi, see on värvitu. (Palun korrake 2-3 last)
    -Nagu teadlased järeldavad: vesi on läbipaistev ja värvitu. See märk aitab meil meeles pidada. (Ma postitan magnettahvlile veel ühe sümboli.)

    Fizminutka:
    Kas tead, milliseid mänge meie veetüdrukule meeldib mängida? (laste vastused). Mängime nüüd.
    Me muutume teadlastest tilkadeks. Neil on aeg teele asuda.
    (helisalvestus koos vihmahelidega)
    Piisakesed lendasid maapinnale. Nad hüppasid ja hüppasid.
    (lapsed hüppavad)
    Üksi hüppamine muutus neil igavaks, nad kogunesid kokku, ühinesid väikesteks ojadeks.
    (lapsed hoiavad käest kinni ja kaks või kolm teevad oja)
    Ojad kohtusid ja neist sai suur jõgi.
    (lapsed ühinevad ühte ketti)
    Ja jõest kukkusid nad suurde ookeani.
    (lapsed moodustavad ümmarguse tantsu)
    Siis meenus tilkadele, et ema Tuchka käskis neil koju tagasi pöörduda ja mitte pikutada. Nad tõstsid oma peopesa tilgad üles – päike soojendas neid kiirtega ja need aurustusid. Piisad pöördusid tagasi ema Tuchka juurde.
    Ja me muutusime taas teadlasteks ja pöördusime tagasi laborisse.

    Kogemus nr 3
    -Defineerime veel ühe vee omaduse – lõhna. Kui ema valmistab midagi maitsvat või kui läheme pärast jalutuskäiku rühma, saame lõhna järgi aru, mida küpsetatakse. Kuidas vesi lõhnab? Proovime seda nüüd teiega kindlaks teha.
    - Võtke klaas vett ja nuusutage seda. Mida sa tunned ja kuidas vesi lõhnab? (Vesi ei lõhna.)
    -Teadlastena teeme järgmise järelduse: vesi ei lõhna. (2-3 last kordavad)
    -Siin on veel üks märk, mis aitab meil meeles pidada.

    Kogemus nr 4
    -Järgmine katse aitab meil määrata vee maitset.
    -Võta kõrs, pane see klaasi ja proovi vett? Kuidas vesi maitseb? (vesi ilma maitseta)
    Vaadake oma laual olevaid taldrikuid: sool, suhkur ja nüüd lisame klaasi suhkrut. Sega. Nüüd maitse seda. Kuidas su vesi maitseb, Sasha? (Vastuse variant: Küsi kõigilt).
    Nüüd lisage soola ja segage. Kuidas vesi maitseb (soolane)
    - Mis teie arvates määrab vee maitse? (laste vastused).
    Järeldus: vesi võib omandada sellele lisatud aine maitse (maitseomaduse sümbol).
    Nagu teadlased järeldavad: veel ei ole maitset. (korda 2-3 last)
    -See märk aitab meil seda meeles pidada (sümbol on riputatud magnettahvlile)
    Mis juhtus liiva ja soolaga, kui lisasime selle klaasi vette (sulanud, lahustunud)
    - Seega järeldame, et vesi on (ma ütlen teile väga targa sõna) lahusti. Meenutamiseks riputame sümboli üles.

    Kogemus nr 5
    Enne järgmise katse juurde asumist mängime: (Esimesed tilgad langesid, ämblikud kartsid). Vihm läks üle ja tekkisid lombid. Mis saab lompidest külma käes?
    Lapsed.
    - Lombid muutuvad jääks ja külmuvad.
    Kasvataja.
    - Vaadake hoolikalt: teie ees laual on taldrikutel jää. Võtke see oma kätesse.
    - Missugune jää?
    Lapsed.
    - Jää on külm.
    Kasvataja.
    - Kuidas sa sellest teada said? Mida su käed tundsid, mis neist said? Mida veel jää kohta öelda?
    Õpetaja soovitab teha jääga lihtsaid katseid: vajutada, pigistada, koputada.
    - Vaadake, poisid, kas jää meie peopesadel on meie käte soojusest sulama hakanud? Ja kui jää sulab, siis milleks see muutub?
    Lapsed: Vette.
    Kasvataja: Niisiis, jää on ka vesi. See võib olla mitte ainult vedel, vaid ka tahke, kui see külmub ja muutub jääks.
    Seega oleme lahendanud veel ühe vee omaduse (riputame sümboli üles)

    Noh, ma näen, et sa tead palju asju. Kirjutame professor Tšudakovile kirja ja räägime talle kõik, mida oleme veest õppinud. Mida me õppisime?
    (Kirjutame meili, kasutades tahvlile pandud sümboleid)
    Professor Tšudakov, kes aitas tal mõista vee võlu, saatis teile “Väikesele uurijale” medalid ja lubas teil veskiga mängida.

    Natalia Koskina
    GCD kokkuvõte teemal “Vesi nõid” keskmises rühmas

    Abstraktne otse- õppetegevus edasi teema« Nõia vesi» piirkond "Tunnetus" V keskmine rühm

    Sihtmärk: tutvustada lastele mõningaid vee omadusi, juhtida nende tähelepanu asjaolule, et isegi selline tuttav objekt nagu vesi, peidab endas palju tundmatut.

    Programmi ülesanded: andke lastele ideid vee omaduste kohta (maitse, värv, lõhn, voolavus); selgitada kõigi elusolendite tähendusi;

    Arendada lastes uudishimu, mõtlemist ja kõnet; sisestage laste aktiivsesse sõnastikku sõnad: vedel, värvitu, maitsetu, läbipaistev;

    Kasvatage austust vee vastu.

    Meetodid ja tehnikad: - mängimine (üllatushetked);

    Visuaalne (skeemid, sümbolid);

    Praktiline (katsed);

    Verbaalne (vestlused, õpetaja jutt, otsinguküsimused);

    Eeltöö: - lugude, harivate muinasjuttude lugemine iseloomu: M. D. Prišvina "Elus vesi» , mõistatuste küsimine;

    - vestlused teemadel: "Kust leiad vett", "Kes elab vees";

    Eksperimendid (värvimuutus, jää muutumine veeks);

    Diagrammide joonistamine.

    Materjalid ja seadmed: arvuti, prillid, vesi, piim, lusikad, tassid, rafineeritud suhkur, sümbolid.

    GCD liikumine:

    1. Sissejuhatav osa.

    Esitatakse helisalvestist (vihmapiisad).

    K: Poisid, kuulake, kuidas see kõlab?

    D.: Need on vee hääled, vihma sajab.

    V.: Jah, poisid, see tuleb, sajab vihma.

    Üllatushetk.

    Täna tuli meile külla vihmapiisk, ta on palju maailmas ringi reisinud, palju näinud ja teab veest palju huvitavat. Piisake tahab kutsuda meid külastama Veeriiki.

    2. Põhiosa.

    Kas olete veest kuulnud?

    Nad ütlevad, et ta on kõikjal!

    Lombis, meres, ookeanis

    Ja veekraanis...

    On see nii? Kuidas sa arvad?

    (laste vastused)

    K: Kust piisk tuli, kus see võiks olla?

    Vaatame pilte, kuhu meie piisk rändas. Nimetage need.

    D.: Meri, jõgi, tiik, oja, loik.

    K: Niisiis, tilk on osake millest?

    IN.: Vesi vajalik kõigile elusolenditele; ilma veeta poleks meie Maal elu. Vesi on elu alus.

    Mis te arvate, mida see teha saab? vesi?

    D.: Nurisema, voolama, valama, jooksma.

    V.: Vaatame üle.

    Kogemus 1. « Vesi on vedelik»

    V.: Poisid, vaadake, ma kallutan klaasi, vesi valab välja ja valab teise klaasi. Mida ta teeb vesi?

    D.: Kallab, voolab, virvendab.

    V.: Miks?

    D.: Sest see on vedel.

    KOKKUVÕTE: vesi on vedelik, seda saab valada, valada.

    V.: Poisid, mis värvi teie arvate? vesi? (laste vastused)

    Me kontrollime seda kohe.

    Kogemus 2. « Vesi on värvitu»

    Laual laste ees 2 prillid: üks - veega, teine ​​- piimaga. Aseta mõlemasse klaasi teelusikatäit. Millises klaasis on lusikas nähtav ja millises mitte? Miks?

    D.: Kuhu see valatakse? vesi seal näed lusikat, sest vesi on selge, kuid te ei näe seda piimaklaasis, sest see on läbipaistmatu ja valge.

    KOKKUVÕTE: vesi ei oma värvi, see on värvitu.

    Kehalise kasvatuse minut "Vihm"

    Viska üks, kukuta kaks,

    Alguses väga aeglaselt

    Ja siis, siis, siis (jookseb paigal)

    Kõik jookse, jookse, jookse.

    Tilgad hakkasid sammu pidama (plaksutage käsi iga sõna peale)

    Drop drop järgi.

    Tilk-tilk, tilk-tilk. (käte vaba liikumine)

    Varsti avame vihmavarjud (ühendage käed pea kohal)

    Kaitskem end vihma eest.

    Kogemus 3. « Vesi ei lõhna»

    V.: Poisid, teil on laual veekruusid, soovitan teil vee nuusutada.

    Kas see lõhnab vett millegagi? (laste vastused)

    KOKKUVÕTE: vesi ei lõhna, ta ei lõhna millegi järele.

    Kogemus 4. « Vesi ei oma maitset»

    V.: Poisid, maitske nüüd vett. Milline ta on? Magus, soolane, hapu, mõru (laste vastused).

    V.: Poisid, nüüd saate ise väikese katse läbi viia.

    Asetage taldrikul olev aine veekruusi sisse. Sega lusikaga ja seejärel maitse vett. Mis temast on saanud? (laste vastused).

    V.: Täna õppisite palju vee kohta. Tuletame meelde, mida vesi?

    Vesi on vedelik.

    Vesi on värvitu.

    Vesi - lõhnatu.

    Vesi ei oma maitset.

    V.: Vett, mis meil on ja mida me igapäevaelus kasutame, tuleb kaitsta, säästa, mitte jätta veekraani asjatult lahti.

    V.: Poisid, tilk on meile valmistanud üllatuse - mahla.