Комбинативни и разпределителни свойства на умножението. Комбинативно свойство на умножението

(4 урока, № 113–135)

Урок 1 (113–118)

Цел– запознайте учениците с комбинацията от техните_

способността за умножение.

В първия урок е полезно да запомните какви свойства

аритметичните операции вече са познати на децата. За това

упражнения, по време на които учениците ще

използвайте това или онова имущество. Например можете

Възможно ли е да се твърди, че стойностите на изразите в дадена колона_

са еднакви:

875 + (78 + 284)

(875 + 78) + 284

875 + (284 + 78)

(875 + 284) + 78

Има смисъл да се предлагат изрази, чиито значения са

децата не могат да изчисляват, в този случай те ще бъдат_

трябва да се направи заключение въз основа на разсъждение.

Сравнявайки например първия и втория израз, те

отбелязват техните прилики и разлики; запомни matcher_

ново свойство на добавяне (два съседни члена могат да бъдат

заменете ги със сумата), което означава, че стойностите са изразени

браковете ще бъдат същите. Третият израз е подходящ

сравнете по различен начин с първия и с помощта на комутатив

свойство на добавяне, направете заключение. Четвърти израз

може да се сравни с втория.

– Какви свойства на събирането са приложими за изчисления?

промени значението на тези изрази? (Комутативен

и асоциативни.)

– Какви свойства има умножението?

Момчетата си спомнят, че знаят комутативното

свойство на умножението. (Отразено е на стр. 34 от учебника

псевдоним „Опитайте се да запомните!“)

- Днес в клас ще се срещнем с още един от нашите_

умножение!

На дъската е даден чертежътзадача 113 . Учител

плъхове по различни начини. Обсъдени предложения на деца_

са дадени. Ако възникнат затруднения, можете да се свържете

към анализа на методите, предложени от Миша и Маша.

(6 · 4) · 2: има 6 квадрата в един правоъгълник, smart_

Натискайки 6 на 4, Маша открива колко квадратчета съдържа

правоъгълници в един ред. Умножаване на полученото re_

Резултатът е 2, тя открива колко квадратчета съдържа

правоъгълници в два реда, т.е. колко малки има?

брой квадрати на снимката.

След това обсъждаме метода на Миша: 6 · (4 · 2). първо ти_

завършваме действието в скоби – 4 2, т.е. откриваме колко

общо правоъгълници в два реда. В един правоъгълник_

ник 6 квадрата. Умножавайки 6 по получения резултат,

Отговаряме на поставения въпрос. Така и двете

друг израз показва колко малки

квадратчета на снимката.

Това означава (6 · 4) · 2 = 6 · (4 · 2).

Подобна работа се извършва и сзадача 114 . поз_

След това децата се запознават с формулировката на асоциацията

свойства на умножението и го сравнете с формулировката

асоциативни свойства на добавянето.

Целзадачи 115–117 - разберете дали децата разбират

формулиране на асоциативното свойство на умножението.

При изпълнениезадачи 116 препоръчваме да използвате_

вземете калкулатор. Това ще позволи на учениците да повтарят добре_

измерване на трицифрени числа.

Задача 118По-добре е да решите в клас.

Ако на децата им е трудно да решават самостоятелно_

изследователски институтзадачи 118 , тогава учителят може да използва техниката на

преценки на готови решения или обяснения на изрази,

записан според условията на този проблем. Например:

10 5 8 10 8 5

(8 10) 5 8 (10 5)

(2_колона),както и задачи48, 54, 55 ТПО №1.

Урок 2 (119–125)

Цел

умножение при изчисления; изведете правилото за умножение

число с 10.

Работа съсзадача 119 организирани според

указания в учебника:

а) децата използват комутативното свойство на умножението

ция, пренареждане на факторите в произведението 4 10 = 10 4,

намерете стойността на произведението 10 · 4 чрез събиране на десетиците.

В тетрадките се правят следните записи:

4 10 = 40;

6 10 = 60 и т.н.

б) децата действат по същия начин, както при изпълнение на задачата_

ниа а). Запишете в тетрадките онези равенства, които не съществуват

в задача а): 5 10 = 50; 7 10 = 70; 9 10 = 90;

в) анализира и сравнява написаните равенства,

направете заключение (когато умножавате число по 10, трябва да присвоите

към първия множител нула и запишете полученото число

резултат);

г) проверете формулираното правило с помощта на изчисления_

разкъсах.

Приложение на комбинаторното свойство на умножението и pr_

Умножението по 10 позволява на учениците да умножават

"закръглете" десетките до едноцифрено число, като използвате on_

умения за таблично умножение (90 · 3, 70 · 4 и т.н.).

За целта се извършватзадачи 120, 121, 123, 124.

При изпълнениезадачи 120 деца първо подреждане_

начертайте скоби в учебник с молив и след това коментирайте

вашите действия. Например: (5 · 7) · 10 = 35 · 10 – произведени тук

поддържането на първия и втория фактор замени неговите стойности

четене. Полезно е веднага да разберете каква е стойността на pro_

производство 35 10; 5 · (7 · 10) = 5 · 70 – ето го произведението

вторият и третият фактор бяха заменени с неговата стойност.

При изчисляване на стойността на произведението 5 70 деца

може да разсъждава така: нека използваме комутатив

свойство на умножението - 5 · 70 = 70 · 5. Сега 7 дек. може

повторете 5 пъти, получаваме 35 дес.; това число е 350.

При обяснение на някои равенства взадача 121

ученици първо използват комутатива their_

умножение, а след това асоциативно. Например:

4 6 10 = 40 6

(4 10) 6 = 40 6

всяко равенство отляво и отдясно.

Чрез изчисляване на стойностите на изразите, написани отляво,

момчетата се обръщат към таблицата за умножение и след това отнемат_

изчислете получения резултат 10 пъти:

(4 6) 10 = 24 10

INзадача 123 Полезно е да се обмислят различни начини

би оправдал отговора. Например, можете във втория израз

можем да заменим продукта с неговата стойност и получаваме_

кой е първият израз:

4 (7 10) = 4 70

В третия израз, от който се нуждаете в този случай първо

Използвайте асоциативното свойство на умножението:

(4 7) 10 = 4 (7 10) и след това заменете произведението от него

значение.

Но можете да правите нещата по различен начин, без да се фокусирате върху

първият и вторият израз. В този случай числото 70 в per_

В този израз трябва да го представите като продукт:

4 70 = 4 (7 10)

И в третия израз използвайте за transform_

извикване чрез комбиниране на свойство:

(4 7) 10 = 4 (7 10)

Организиране на дискусия за различни варианти на действие

Vзадача 123 , учителят може да се съсредоточи върху диалога

Миша и Маша, която е въведеназадача 124 .

къде да посочите на диаграмата известни и неизвестни стойности_

редици. В резултат на това диаграмата изглежда така:

За изчислителни упражнения в клас препоръчваме

издухванезадача 125, и същозадачи 59, 60 от ТПО No1 .

Урок 3 (126–132)

Цел– научете се да използвате асоциативното свойство

умножение за изчисления, подобряване на уменията

решаване на проблеми.

Задача 126извършва се устно. Неговата цел е съвършенство

развитие на изчислителни умения и способност за прилагане

асоциативното свойство на умножението. Например сравняване

изрази а) 45 10 и 9 50, ученици причина: число

45 може да бъде представено като произведение на 9 5 и след това

заменете произведението на числата 5 10 с неговата стойност.

Задача 128важи и за компютрите

упражнения, които изискват активно използване

анализ и синтез, сравнение, обобщение. Формулиране на правото

При конструирането на всеки ред повечето деца използваха_

Те използват концепцията за „увеличаване с...“. Например: за ред – 6,

12, 18, ... – „всяко следващо число се увеличава с 6“;

за серията – 4, 8, 12, ... – „всяко следващо число се увеличава_

завършва на 4” и т.н.

Но е възможна и следната опция: „За получаване на заем_

първото число във всеки ред се увеличава

2 пъти, за да получите третото число в серията, първото

броят на редовете е увеличен 3 пъти, четвъртият – 4 пъти,

пети - 5 пъти и т.н.

Подреждайки се в редици според това правило, учениците всъщност_

Те буквално повтарят всички случаи на таблично умножение.

четене, учениците могат или да рисуват

схема или „съживете“ схемата, която учителят е подготвил предварително

ще го изобрази на дъската.

Децата сами ще записват решението на задачата в тетрадка.

При трудности при решаванетозадачи 129 reko_

Препоръчваме да използвате техниката за обсъждане на готови решения_

обяснения или обяснения на изрази, написани според условието

на тази задача:

10 · 3 3 · 4 10 · 4 (10 · 3) · 4 10 · (3 · 4)

Задача 133Също така е препоръчително да го обсъдите в клас.

(1) 14 + 7 = 21 (дни) 2) 21 2 = 42 (дни))

задачи 61, 62 ТПО №1.

Урок 4 (134–135)

Цел– проверка на владеенето на умения за работа с маса

знания и умения за решаване на проблеми.

134, 135 .

Целзадачи 134 – обобщете знанията на децата за масата

умножение, което може да се представи като таблица

Питагор. Следователно, след като задачата е изпълнена_

Не, полезно е да разберете:

а) В кои клетки от таблицата може да се вмъкне същото?

Какви числа и защо? (Тези клетки са в долния ред_

ke и в дясната колона, което се дължи на комутатив

свойството на умножението.)

б) Възможно ли е, без да се правят изчисления, да се каже

с колко е следващото число по-голямо от предходното във всеки

ред (колона) на таблицата? (На горния (първи) ред –

с 1, във втория - с 2, в третия - с 3 и т.н.) Това е условно_

дефиниран от определението: „умножението е събиране на едно

ков термини“.

Това също трябва да се напомни на учениците

цялата таблица съдържа 81 клетки. Това съответства на броя

който трябва да бъде написан в долната му дясна клетка.

За проверка на знанията, уменията и способностите на учениците

Шмирева Г.Г. Тестове. 3 клас. – Смоленск,

Сдружение XXI век, 2004г.


















Назад Напред

внимание! Визуализациите на слайдовете са само за информационни цели и може да не представят всички функции на презентацията. Ако се интересувате от тази работа, моля, изтеглете пълната версия.

цел:научете се да опростявате израз, съдържащ само операции за умножение.

Задачи(Слайд 2):

  • Въведете асоциативното свойство на умножението.
  • Да се ​​​​формира представа за възможността за използване на изследваното свойство за рационализиране на изчисленията.
  • Да се ​​развият идеи за възможността за решаване на „житейски“ проблеми с помощта на предмета „математика“.
  • Развивайте интелектуални и комуникативни общообразователни умения.
  • Развийте организационни общи образователни умения, включително способността самостоятелно да оценявате резултатите от своите действия, да се контролирате, да откривате и коригирате собствените си грешки.

Тип урок:изучаване на нов материал.

План на урока:

1. Организационен момент.
2. Устно броене. Математическа загрявка.
Черна линия.
3. Докладвайте темата и целите на урока.
4. Подготовка за изучаване на нов материал.
5. Изучаване на нов материал.
6. Физкултурна минутка
7. Работа по консолидиране на n. м. Решаване на проблема.
8. Повторение на преминатия материал.
9. Обобщение на урока.
10. Рефлексия
11. Домашна работа.

Оборудване:карти със задачи, нагледен материал (таблици), презентация.

ХОД НА УРОКА

I. Организационен момент

Камбаната иззвъня и спря.
Урокът започва.
Ти седна тихо на бюрото си
Всички ме погледнаха.

II. Устно броене

– Нека преброим устно:

1) „Смешни маргаритки“ (Таблица за умножение на слайдове 3-7)

2) Математическа загрявка. Игра „Намерете нечетното“ (Слайд 8)

  • 485 45 864 947 670 134 (класифициране в групи ЕКСТРА 45 - двуцифрени, 670 - няма номер 4 в записа на номера).
  • 9 45 72 90 54 81 27 22 18 (9 е едноцифрено, 22 не се дели на 9)

Черна линия. Запишете в тетрадката си числата, редувайки се: 45 22 670 9
– Подчертайте най-чистия запис на числото

III. Докладвайте темата и целите на урока.(Слайд 9)

Запишете датата и темата на урока.
– Прочетете целите на нашия урок

IV. Подготовка за изучаване на нов материал

а) Правилен ли е изразът?

Напишете на дъската:

(23 + 490 + 17) + (13 + 44 + 7) = 23 + 490 + 17 + 13 + 44 + 7

– Назовете използваното свойство на добавяне. (Съвместно)
– Каква възможност предоставя комбинираният имот?

Комбинативното свойство позволява да се пишат изрази, съдържащи само събиране, без скоби.

43 + 17 + (45 + 65 + 91) = 91 + 65 + 45 + 43 + 17

– Какви свойства на събирането прилагаме в този случай?

Комбинативното свойство позволява да се пишат изрази, съдържащи само събиране, без скоби. В този случай изчисленията могат да се извършват в произволен ред.

– В такъв случай как се нарича друго свойство на събирането? (комутативен)

– Този израз създава ли трудности? защо (Не знаем как да умножим двуцифрено число по едноцифрено)

V. Изучаване на нов материал

1) Ако извършваме умножение в реда, в който са записани изразите, ще възникнат трудности. Какво ще ни помогне да преодолеем тези трудности?

(2 * 6) * 3 = 2 * 3 * 6

2) Работа по учебника стр. 70, № 305 (Направете предположение за резултатите, които ще получат Вълкът и Заекът. Тествайте се, като извършите изчисленията).

3) № 305. Проверете дали стойностите на изразите са равни. Устно.

Напишете на дъската:

(5 2) 3 и 5 (2 3)
(4 7) 5 и 4 (7 5)

4) Направете заключение. правило.

За да умножите произведението на две числа по трето число, можете да умножите първото число по произведението на второто и третото.
– Обяснете асоциативното свойство на умножението.
– Обяснете асоциативното свойство на умножението с примери

5) Работа в екип

На дъската: (8 3) 2, (6 3) 3, 2 (4 7)

VI. Физминутка

1) Игра "Огледало". (Слайд 10)

Огледало мое, кажи ми,
Кажи ми цялата истина.
По-умни ли сме от всички останали в света?
Най-забавен и забавен от всички?
Повтаряй след мен
Смешни движения на палави физически упражнения.

2) Физическо упражнение за очите „Остри очи”.

– Затворете очи за 7 секунди, погледнете надясно, след това наляво, нагоре, надолу, след това направете 6 кръга по часовниковата стрелка, 6 кръга обратно на часовниковата стрелка с очите си.

VII. Затвърдяване на наученото

1) Работа по учебника. решение на проблема. (Слайд 11)

(с. 71, № 308) Прочетете текста. Докажете, че това е задача. (Има условие, въпрос)
– Изберете условие, въпрос.
– Наименувайте числовите данни. (Три, 6, три литра)
– Какво означават? (Три кутии. 6 кутии, всяка кутия съдържа 3 литра сок)
– Каква е тази задача като структура? (Съставен проблем, тъй като е невъзможно веднага да се отговори на въпроса на проблема или решението изисква съставяне на израз)
– Вид задача? (Съставна задача за последователни действия))
– Решете задачата без кратка бележка, като съставите израз. За да направите това, използвайте следната карта:

Помощна карта

– В тетрадка решението на задачата може да се запише по следния начин: (3 6) 3

– Можем ли да решим задачата в този ред?

(3 6) 3 = (3 3) 6 = 9 6 = 54 (l).
3 (3 6) = (3 3) 6 = 9 6 = 54 (l)

Отговор: 54 литра сок във всички кутии.

2) Работа по двойки (с помощта на карти): (Слайд 12)

– Поставете знаци без да пресмятате:

(15 * 2) *4 15 * (2 * 4) (–Какво свойство?)
(8 * 9) * 6 7 * (9 * 6)
(428 * 2) * 0 1 * (2 * 3)
(3 * 4) * 2 3 + 4 + 2
(2 * 3) * 4 (4 * 2) * 3

Проверка: (Слайд 13)

(15 * 2) * 4 = 15 * (2 * 4)
(8 * 9) * 6 > 7 * (9 * 6)
(428 * 2) * 0 < 1 * (2 * 3)
(3 * 4) * 2 > 3 + 4 + 2
(2 * 3) * 4 = (4 * 2) * 3

3) Самостоятелна работа (по учебник)

(стр. 71, № 307 – според опциите)

1 век (8 2) 2 = (6 2) 3 = (19 1) 0 =
2 век (7 3) 3 = (9 2) 4 = (12 9) 0 =

преглед:

1 век (8 2) 2 = 32 (6 2) 3 = 36 (19 1) 0 = 0.
2 век (7 3) 3 = 63 (9 2) 4 = 72 (12 9) 0 = 0

Свойства на умножението:(Слайд 14).

  • Комутативно свойство
  • Съвпадащ имот

– Защо трябва да знаете свойствата на умножението? (Слайд 15).

  • Да брои бързо
  • Изберете рационален метод на броене
  • Решете проблеми

VIII. Повторение на преминат материал. "Вятърни мелници".(Слайд 16, 17)

  • Увеличете числата 485, 583 и 681 с 38 и запишете три числови израза (вариант 1)
  • Намалете числата 583, 545 и 507 с 38 и напишете три числови израза (вариант 2)
485
+ 38
523
583
+ 38
621
681
+ 38
719
583
38
545
545
38
507
507
38
469

Учениците изпълняват задачи по варианти (двама ученици решават задачи на допълнителни дъски).

Партньорска проверка.

IX. Обобщение на урока

– Какво научихте в час днес?
– Какво е значението на асоциативното свойство на умножението?

X. Рефлексия

– Кой смята, че разбира значението на асоциативното свойство на умножението? Кой е доволен от работата си в клас? защо
– Кой знае върху какво още трябва да работи?
- Момчета, ако ви хареса урокът, ако сте доволни от работата си, тогава сложете ръце на лактите си и ми покажете дланите си. И ако си бил разстроен за нещо, тогава ми покажи гърба на дланта си.

XI. Информация за домашните

– Какво домашно бихте искали да получите?

По избор:

1. Научете правилото p. 70
2. Измислете и запишете израз по нова тема с решение

Нека начертаем правоъгълник със страни 5 см и 3 см върху лист хартия, разделен на квадрати със страни 1 см (фиг. 143). Нека преброим броя на клетките, разположени в правоъгълника. Това може да стане, например, така.

Броят на квадратите със страна 1 см е 5 * 3. Всеки такъв квадрат се състои от четири клетки. Следователно общият брой клетки е (5 * 3) * 4.

Същият проблем може да бъде решен по различен начин. Всяка от петте колони на правоъгълника се състои от три квадрата със страна 1 см. Следователно една колона съдържа 3 * 4 клетки. Следователно ще има общо 5 * (3 * 4) клетки.

Броенето на клетки на фигура 143 илюстрира по два начина асоциативно свойство на умножениетоза числата 5, 3 и 4. Имаме: (5 * 3) * 4 = 5 * (3 * 4).

За да умножите произведението на две числа по трето число, можете да умножите първото число по произведението на второто и третото число.

(ab)c = a(bc)

От комутативните и комбинаторните свойства на умножението следва, че при умножаване на няколко числа множителите могат да се разменят и да се поставят в скоби, като по този начин се определя редът на изчисленията.

Например следните равенства са верни:

abc = cba,

17 * 2 * 3 * 5 = (17 * 3 ) * (2 * 5 ).

На фигура 144 отсечката AB разделя правоъгълника, разгледан по-горе, на правоъгълник и квадрат.

Нека преброим броя на квадратите със страна 1 см по два начина.

От една страна, полученият квадрат съдържа 3 * 3 от тях, а правоъгълникът съдържа 3 * 2. Общо получаваме 3 * 3 + 3 * 2 квадрата. От друга страна, във всяка от трите линии на този правоъгълник има 3 + 2 квадрата. Тогава общият им брой е 3 * (3 + 2).

Равно на 3 * (3 + 2 ) = 3 * 3 + 3 * 2 илюстрира разпределително свойство на умножението спрямо събирането.

За да умножите число по сумата от две числа, можете да умножите това число по всяко събираемо и да добавите получените продукти.

В буквална форма това свойство се записва, както следва:

a(b + c) = ab + ac

От разпределителното свойство на умножението спрямо събирането следва, че

ab + ac = a(b + c).

Това равенство позволява формулата P = 2 a + 2 b да намери периметъра на правоъгълник, който трябва да бъде написан в следната форма:

P = 2 (a + b).

Обърнете внимание, че свойството за разпространение е валидно за три или повече срока. Например:

a(m + n + p + q) = am + an + ap + aq.

Разпределителното свойство на умножението спрямо изваждането също е вярно: ако b > c или b = c, тогава

a(b − c) = ab − ac

Пример 1 . Изчислете по удобен начин:

1 ) 25 * 867 * 4 ;

2 ) 329 * 75 + 329 * 246 .

1) Използваме комутативните и след това асоциативните свойства на умножението:

25 * 867 * 4 = 867 * (25 * 4 ) = 867 * 100 = 86 700 .

2) Имаме:

329 * 754 + 329 * 246 = 329 * (754 + 246 ) = 329 * 1 000 = 329 000 .

Пример 2 . Опростете израза:

1) 4 a * 3 b;

2) 18 m − 13 m.

1) Използвайки комутативните и асоциативните свойства на умножението, получаваме:

4 a * 3 b = (4 * 3 ) * ab = 12 ab.

2) Използвайки разпределителното свойство на умножението спрямо изваждането, получаваме:

18 m − 13 m = m(18 − 13 ) = m * 5 = 5 m.

Пример 3 . Запишете израза 5 (2 m + 7) така, че да не съдържа скоби.

Според разпределителното свойство на умножението спрямо събирането имаме:

5 (2 m + 7) = 5 * 2 m + 5 * 7 = 10 m + 35.

Тази трансформация се нарича отваряне на скоби.

Пример 4 . Изчислете стойността на израза 125 * 24 * 283 по удобен начин.

Решение. Ние имаме:

125 * 24 * 283 = 125 * 8 * 3 * 283 = (125 * 8 ) * (3 * 283 ) = 1 000 * 849 = 849 000 .

Пример 5 . Извършете умножението: 3 дни 18 часа * 6.

Решение. Ние имаме:

3 дни 18 часа * 6 = 18 дни 108 часа = 22 дни 12 часа.

При решаването на примера е използвано разпределителното свойство на умножението спрямо събирането:

3 дни 18 часа * 6 = (3 дни + 18 часа) * 6 = 3 дни * 6 + 18 часа * 6 = 18 дни + 108 часа = 18 дни + 96 часа + 12 часа = 18 дни + 4 дни + 12 часа = 22 дни 12 часа.


Нека разгледаме пример, който потвърждава валидността на комутативното свойство на умножаването на две естествени числа. Започвайки от значението на умножението на две естествени числа, нека изчислим произведението на числата 2 и 6, както и произведението на числата 6 и 2 и да проверим равенството на резултатите от умножението. Произведението на числата 6 и 2 е равно на сбора 6+6, от таблицата за събиране намираме 6+6=12. А произведението на числата 2 и 6 е равно на сбора 2+2+2+2+2+2, който е равен на 12 (ако е необходимо, вижте статията за събиране на три или повече числа). Следователно, 6·2=2·6.

Ето картина, илюстрираща комутативното свойство при умножаване на две естествени числа.

Комбинативно свойство на умножението на естествените числа.

Нека изразим комбинаторното свойство на умножаването на естествени числа: умножаването на дадено число по дадено произведение от две числа е същото като умножаването на дадено число по първия фактор и умножаването на получения резултат по втория фактор. т.е. a·(b·c)=(a·b)·c, където a , b и c могат да бъдат всякакви естествени числа (изразите, чиито стойности се изчисляват първи, са оградени в скоби).

Нека дадем пример, за да потвърдим асоциативното свойство на умножаването на естествени числа. Нека изчислим произведението 4·(3·2) . Според значението на умножението имаме 3·2=3+3=6, тогава 4·(3·2)=4·6=4+4+4+4+4+4=24. Сега нека умножим (4·3)·2. Тъй като 4·3=4+4+4=12, тогава (4·3)·2=12·2=12+12=24. Така равенството 4·(3·2)=(4·3)·2 е вярно, което потвърждава валидността на въпросното свойство.

Нека покажем чертеж, илюстриращ асоциативното свойство на умножението на естествените числа.


В заключение на този параграф отбелязваме, че асоциативното свойство на умножението ни позволява еднозначно да определим умножението на три или повече естествени числа.

Разпределително свойство на умножението спрямо събирането.

Следното свойство свързва събирането и умножението. Формулира се по следния начин: умножаването на дадена сума от две числа по дадено число е същото като събирането на произведението от първия член и дадено число с произведението от втория член и дадено число. Това е така нареченото разпределително свойство на умножението спрямо събирането.

Използвайки букви, разпределителното свойство на умножението спрямо събирането се записва като (a+b)c=ac+bc(в израза a·c+b·c първо се извършва умножение, след което се извършва събиране; повече подробности за това са написани в статията), където a, b и c са произволни естествени числа. Обърнете внимание, че силата на комутативното свойство на умножението, разпределителното свойство на умножението може да бъде записана в следната форма: a·(b+c)=a·b+a·c.

Нека дадем пример, потвърждаващ разпределителното свойство на умножението на естествени числа. Нека проверим валидността на равенството (3+4)·2=3·2+4·2. Имаме (3+4) 2=7 2=7+7=14 и 3 2+4 2=(3+3)+(4+4)=6+8=14, откъдето следва равенството ( 3+4 ) 2=3 2+4 2 е правилно.

Нека покажем фигура, съответстваща на разпределителното свойство на умножението спрямо събирането.


Разпределително свойство на умножението спрямо изваждането.

Ако се придържаме към значението на умножението, тогава произведението 0·n, където n е произволно естествено число, по-голямо от единица, е сумата от n члена, всеки от които е равен на нула. по този начин . Свойствата на събирането ни позволяват да кажем, че крайната сума е нула.

Така за всяко естествено число n е в сила равенството 0·n=0.

За да остане валидно комутативното свойство на умножението, приемаме и валидността на равенството n·0=0 за всяко естествено число n.

така че произведението на нула и естествено число е нула, т.е 0 n=0и n·0=0, където n е произволно естествено число. Последното твърдение е формулировка на свойството за умножение на естествено число и нула.

В заключение даваме няколко примера, свързани със свойството умножение, разгледано в този параграф. Произведението на числата 45 и 0 е равно на нула. Ако умножим 0 по 45 970, също получаваме нула.

Сега можете спокойно да започнете да изучавате правилата, по които се извършва умножаването на естествени числа.

Референции.

  • Математика. Всякакви учебници за 1, 2, 3, 4 клас на общообразователните институции.
  • Математика. Всякакви учебници за 5 клас на общообразователните институции.