Традиційні суспільства сходу розпочали європейську колонізацію уроку. Початок європейської колонізації держав Сходу

Урок історії у 7 класі Дата проведеноі я ______________________

Тема: Держави Сходу. Початок європейської колонізації

Мета: дізнатися:

Як була створена імперія Великих Моголів і які були причини її зникнення, познайомитися з правителями про колонізацію Індії англійцями.

Виявити, що політична роздробленість, слабкість центральної влади та відставання від Заходу в галузі техніки створюють можливість для колоніальних захоплень з боку європейських країн

Можлива особистісно-значуща проблема:

Основні поняття: Могол, клан, сипаї. Обладнання: робочі листи з маркувальною таблицею, додатковий матеріал
Держави Сходу: початок європейської колонізації Індії

1. Імперія Великих Моголів в Індії.

2. «Світ всім».

3.Криза та розпад імперії.

4.Боротьба Португалії, Франції та Англії за панування в Індії.

Хід уроку

1. Організаційний етап уроку.

2.Актуалізація знань.Перевірка домашнього завдання

2.1.Фронтальне опитування

Які форми власності на землю існували у країнах Сходу?

Яким був становий устрій у країнах Сходу?

Розкажіть про одну із східних релігій.

2.2 перевірка синквейну на тему «Релігії Сходу»

3.Робота над новим матеріалом

3.1.Визначення теми та цілей уроку.

«Цю країну греки називали чарівною. Вона знаменита скарбами і багато років була мрією завойовників, які прагнули підкорити ці землі. Населення країни ділилося на касти. Про яку країну йдеться? (Індія)

Проблемне питання: Тільки сильна держава здатна захистити народ від руйнівних війн і зберегти незалежність.

Вчитель: У XVI столітті настав час, коли жителі Індії втратили звичний спосіб життя. Чому? (Приблизні відповіді уч-ся). Нам належить дізнатися про колонізацію Індії.

Запис теми уроку.

3.2.Стадія виклику: прийом «Знаю-хочу знати - дізнався» Робота з маркувальною таблицею

-робота в парах: Складається список знань, обговорюють їх та узагальнюють. У процесі обговорення можуть аргументувати свою думку(запис у 1 стовпчик (З))

-Прочитайте проблемне питання. Що ви скажете? (імовірні відповіді уч-ся)

Нам належить дізнатися, як була створена імперія Великих Моголів і які були причини її зникнення, познайомитися з правителями.

-Запишемо в 2 стовпчик (ХЗ)

3.3.Стадія осмислення (Реалізація) - уч-ся при заповненні3 стовпчики (У) маркировочной таблиці входять у безпосередній контакти з текстом підручника і додатковим матеріалом, що у них на партах. Під час роботи робиться запис у зошит понять:Могол, падишах, сипаї

1.Місцезнаходження Індії.

2. стану в Індії, релігія. Винахід.

1. Як і чому виникла імперія великих Моголів в Індії?( робота з текстом підручника п.1.стр.286-287)

1.політична роздробленість у цих землях,

Через постійних воєн розорялося сільське господарство, вести торгівлю ставало все важче;

· Феодали-мусульмани прагнули до об'єднання, так як боялися посилення феодалів-індусів.

2. 1526 - вторгнення військБабу́ра , правитель Кабула.

3.Створення Бабуром імперії Великих Моголів.

Що таке реформи? (Зміни)

Хто провів реформи в імперії? Які були проведені реформи?

(Робота в парах: над текстом підручника п.2. та додатковий матеріал)

1.правитель Акбар (1556-1605)

2.Адміністративна, податкова, релігійна, військова реформи

Міжусобні війни призводять до розпаду країни

Чому розпалася імперія Великих Моголів?

(Читання тексту підручника п.3 та додаткового матеріалу)

1.Причини розпаду:

Роз'єднання індійського суспільства;

Нескінченні завойовницькі війни;

Ослаблення центральної влади; реальна влада у князів

Повернення до стану роздробленості.

Тільки сильна держава здатна захистити народ від руйнівних воєн та зберегти незалежність.

1.Хто з європейських колонізаторів проникнув до Індії?

2.Кому дісталася Індія? (робота у парах: читання п.4 підручника та додаткового матеріалу)

1.1.Португалія

1.2.Голландія

1.3.Франція та Англія

2.В XVII столітті почалася боротьба за панування в Індії між Британською та Французькою Ост-Індськими компаніями, що закінчилася перемогою Британії.

3.4.Збагачення колонізаторів. Розповідь вчителя. Складання схеми. Висновок

Англія і Франція підтримували феодальну роздробленість Індії, оскільки це їм дуже вигідно. Вони надавали допомогу феодалам, а ті ставали їм зобов'язаними, часто феодали містили війська сипаїв.

Якщо XVII столітті обидві компанії переслідували виключно торгові інтереси, то XVIII столітті протистояння стало військовим. Протягом 20 років точилися битви між Англією та Францією. Кінець цій війні був покладений захопленням Англією Бенгалії і в 1761 Пондішері. Почалося створення Британської Індії. Генерал-губернатор Ост-Індської компанії був оголошений генерал-губернатором усіх англійських володінь Індії.

Англійські колонізатори із захопленням Бенгалії розпочали пограбування цих територій.Збагачення відбувалося різними шляхами: ( Складання схеми з розповіді вчителя)

    насамперед англійцями була захоплена скарбниця Бенгалії;

    важливим джерелом доходу залишалася торгівля. Представники компанії заборонили місцевим купцям вести зовнішню торгівлю, що призводило до руйнування торговців. Також було встановлено монополію на торгівлю сіллю, що було суттєвим джерелом доходів індійців;

    розпочалася експлуатація ремісників. Вони мали за безцінь здавати свою продукцію у факторії. Ті, хто ухилявся від цього, зазнавали побиття або тюремного ув'язнення;

    ще одним джерелом доходів стали селяни, котрим встановили дуже великі податки;

    · князі платили колонізаторам данину і мали утримувати війська сипаїв.

Як результат англійські колонізатори нажили собі величезні статки після захоплення індійських територій.

4.Підсумок уроку. Робимо висновок. Рефлексія.

Таким чином, ви дізналися, що: (звертаємось до 3 колонки маркувальної таблиці(У)

    на початку XVI століття в Індії було створено імперію Великих Моголів;

    її засновником став падишах Бабур;

    найбільшого розквіту імперія досягла при Акбарі, який провів низку реформ, які сприяли централізації держави;

    після смерті онука Акбара Аурангзеба в імперії почалися усобиці, що призвело до її розпаду;

    у XVII столітті розпочалася боротьба за панування в Індії між Британською та Французькою Ост-Індськими компаніями, що закінчилася перемогою Британії.

Як ви оцінюєте свою роботу на уроці (активний – не активний)

Що було цікаво на уроці?

Які труднощі зазнали під час роботи на уроці?

5.Домашнє завдання: параграф 29 с.286-290, підготувати синквейн до параграфу

1.Індія

Маркувальна таблиця

Додатковий матеріал

Бабур створив імперію, яка отримала назвуМогольська . Моголами називали народи, які проживали у Північній Індії, Середній Азії та на півдні Центральної Азії.Столицею нової державистало місто Агра . Бабур був освіченим правителем, у столиці він зібрав найкращих письменників, поетів та музикантів. Також він прагнув розвитку міст, у яких з'являлися нові бібліотеки, сади. Сам правитель -падишах – писав вірші, велику славу йому принесла автобіографія «Записки Бабура», яка стала цінним джерелом для істориків щодо цього періоду. Однак правив він не довго, 1530 року Бабур помер.

Імперія була розділена між синами, але між ними постійно виникали розбіжності через те, що більшість держави належала старшому брату Хумаю́ну. Їхня боротьба послаблювала імперію, навіть призвела до того, що на кілька років нащадки Бабура зовсім втратили владу.

Реформи Акбару . 1556 року новим падишахом став син ХумаюнаАкбар , саме при ньому імперія Моголів досягла свого розквіту. Акбар провів низку реформ, які сприяли

централізації держави

Адміністративна реформа :

· Уся імперія була поділена на 12 провінцій, на чолі яких поставлені намісники;

· З метою обмеження влади цих намісників, Акбар призначив у провінції чиновників, які підпорядковувалися особисто йому;

Кожна провінція була поділена на округи.

Таким чином, правителем здійснювався контроль за кожним куточком імперії.

Податкова реформа . Акбар запровадив нову систему збору податків. Його чиновниками обміряли поля в імперії, вираховано їх середню врожайність. На основі цих показників запроваджено податок, який становив 1/3 частину від урожаю з кожного з полів. Проте було передбачено зниження податку, якщо через негоду пропаде частина врожаю.

Релігійна реформа . У Могольській імперії мусульмани становили меншість населення. Акбар розумів, централізація держави неможлива, якщо в ній йтиме війна між представниками різних релігій. Тоді він проголосив рівність усіх релігій у державі. Сам падишах одружився на індуській принцесі. Також він заборонив перетворювати на рабів індусів, які потрапили в полон. Індуським паломникам було скасовано податі. Його дії викликали невдоволенняімамів – мусульманських священнослужителів. Тоді Акбар надав собі верховне право вирішувати будь-які релігійні суперечки. А в 1582 році їм було зроблено спробу запровадження нової віри, яка отримала назву «божественна віра », вона поєднувала у собі принципи трьох основних релігій держави.

Військова реформа . Для полегшення контролю над армією Акбар ввів систему рангів. Також воїни моголів під час битв застосовували гармати, мушкети, за це імперію моголів прозвали «Імперією вогнепальної зброї», до військ були введені бойові слони.

Акбар побудував нову столицю, протягом 15 років найкращі архітектори зводили місто, яке мало прославляти могутність падишаха. Називався вінФатехпур-Сікрі , або «Місто перемоги». Розташований він був за 40 кілометрів від Агри в пустельній місцевості і був столицею з 1571 по 1585 роки. Тут Акбар зібрав усіх своїх міністрів та радників, він міг їх постійно контролювати. Побудовано місто було з червоного пісковика та мармуру і за своїми розмірами перевершувало будь-яке європейське місто того часу. Імператор завжди дбав про свою безпеку, тому спальня в палаці являла собою кімнату, заповнену водою, посеред приміщення знаходилося ліжко. Ніхто було підійти до правителя і бути непочутим. Однак Фатехпур-Сікрі був столицею всього 14 років, місто складно було забезпечити водою, тому столиця була перенесена вЛахор .

Могольська імперія після Акбара.

Із закінченням правління Акбара почало падати могутність імперії. З 1605 по 1627 роки правив син АкбараДжахангір , його змінивШах-Джахан . Їм удалося приєднати до імперії окремі землі. Проте авторитет правителя не був такий сильний як раніше. Воєначальники вийшли з під контролю, військова техніка не вдосконалювалася. Керувати імперією ставало дедалі важче.

Територія імперії практично не збільшувалася, феодали, які не отримували нових земель, посилили тиск на селян. Податки зростали, сільське господарство приносило менше прибутку.

Почалися повстання серед феодалів, які призводили до ослаблення влади імператора. Якось Джахангир був узятий у полон полководцем.

Дедалі більше коштів почало витрачатися зміст двору і правителя, особливо це помітно при Шах-Джахане. Гроші, які надходили зі збору податків, йшли на будівництво різних архітектурних споруд. Для своєї померлої дружини Шах-Джахан збудував мавзолейТадж Махал , який зараз є одним із нових семи чудес світу.

Занепад імперії настав після смерті сина Шах-ДжаханаАурангзе́ба . Він був ревним мусульманином. За його правління почалися релігійні переслідування. Така політика позбавила опори в особі індуського населення, яке колись підтримувало його предків. Дедалі частіше в імперії спалахували повстання.

При Аурангзебе територія імперії Моголів досягла своїх максимальних розмірів, проте це лише ускладнило керування нею.

Підірвав владу імператора і масовий голод, що вибухнув імперії на початку XVIII століття. В одному тільки Декані від нього загинуло близько двох мільйонів людей.

Сини та онуки Аурангзеба після його смерті розпочали міжусобну війну, яка й призвела до розпаду імперії та настання феодальної роздробленості. Це полегшило європейську колонізацію індійських земель.

Колонізація Індії.

З початком Великих географічних відкриттів пов'язане постійне прагнення європейців поринути у Індію і підпорядкувати собі місцеві території. Першими тут булипорту-гальці . Вони володіли базами на Малабарському узбережжі, Гоа і містами Діу і Даман.

Потім території почали захоплюватиголландці . Їм належали Чинсура, Негапатам, пізніше інтереси голландців зосередилися на островах Індонезії, які прозвали Голландською Індією.

Проте основна боротьба за Індію розгорнулася між британською та французькою Ост-Індськими компаніями.

Британська Ост-Індська компанія була заснована в 1600 році, протягом XVII століття вона створювала своїфакторії – торговельні поселення – на території Індії. Англійці купували право на торгівлю у правителів імперії Великих Моголів. У 1690 році вони викупили у Аурангзеба три села, з яких пізніше виросла Калькутта.

Французька Ост-Індська компанія проводила політику захоплення індійських територій. Оскільки переправляти до Індії війська із Франції було дорого, всі вони наймали на службу місцевих солдатів –сипаїв . Пізніше стали поступати і англійці. Таким чином, завоювання Індії здійснювалося руками її жителів.

«Країни Сходу» – Синтоїзм. Світова релігія, основу якої лежить вчення Будди. Головне заняття – сільське господарство. Головний бог – богиня Сонця – Аматерасу. Стародавня язичницька релігія, заснована на вірі у добрих та злих духів. Принцип кругової поруки. Конфуціанство. Земля належала державі. Купці. Напишіть, яке релігійне вчення у ньому відображено.

«Культура Стародавнього Сходу» - Найдавніша у світі писемність – винахід шумерів. Пам'ятники літератури Стародавнього Сходу. Культура Стародавнього Єгипту. Свою країну древні єгиптяни називали "Кемет". Культура Стародавньої Месопотамії. До кінця 4 тисячоліття до н. у долині Нілу склалася нова цивілізація. Пам'ятники Єгипту.

"Європейський південь" - Цукрова. Курорти. м.Ельбрус. Рибна. Теберда, Домбай, Архиз, Пріельбруссьє. Розвивається на власному пальному (нафта, газ, вугілля). Авіабудування Таганрог (літаки Бе). м. Кисловодськ. м. Єсентуки. Транспортне Новочеркаськ(електровози), Краснодар (автобуси). ТЕС-Ростовська, Краснодарська, Ставропольська.

«Далекий Схід» - Далекий Схід. Мусонний клімат Далекого Сходу охоплює Амурську область та Приморський край. Потужні гороосвітні процеси та рухи літосферних плит продовжуються. У південній частині клімат мусонного типу з холодною зимою та вологим літом. Ялиця. Елеутерокок. Більшість гірських споруд Далекого Сходу сформувалося в мезозої та кайнозої.

"Європейські країни" - Прапор ЄС. Права людини. Брюссель Страсбург Люксембург Гаага Франкфурт-на-Майні. У результаті ЄС не має моделі виходу з кризи на ринку праці. Політичні центри. Європейський Союз. Виходить, що потрібно дбати про все більшу кількість людей похилого віку. Своєрідним вододілом стало відношення до військової операції в Іраку.

"Природні ресурси Далекого Сходу" - Галузі спеціалізації Далекого Сходу. Далекий Схід найбільш … район від … Далекий Схід. Оцінка природних умов на півночі та півдні далекого Сходу. Формування території Далекого Сходу. Природні ресурси. Запитання: Яка область знаходиться на островах Далекого Сходу? с… Клімат ю… с… Рельєф ю… с… Природні зони ю…

У 1750 р. у світі залишалися величезні території, де ще не встигли побувати європейці. Наприкінці XVIII та протягом XIX ст. багато європейських вчених і мандрівників вирушали в далеку дорогу, щоб відкрити нові і досліджувати різні моря та континенти (читайте статтю ««). За першовідкривачами слідували купці і переселенці, і таким чином почали створюватися колонії, які підкорялися правлінню тієї чи іншої європейської країни і багато в чому залежали від неї.

З 1768 по 1779 р. капітан Джеймс Кук очолив три експедиції до Тихого океану. Він відвідав різні острови, зокрема острів Таїті, де його корабель зустріли бойові каное (вузький, довгий човен) тубільців, Кук висадився в Австралії і досліджував її східне узбережжя. Незвичайні тварини Австралії вразили та зацікавили вчених та художників, які брали участь в експедиції. Капітан Кук також проплив навколо островів Нової Зеландії. Члени команди корабля «Індевор» висадилися на одному з островів, де вони вперше побачили його мешканців – маорі.

Дослідження Африки

У ХІХ столітті було багато експедицій з метою дослідження Африки та створення її карт. Мандрівники на своєму шляху милувалися багатьма прекрасними африканськими пейзажами, такими, як, наприклад, водоспад Вікторія, але їх там чатували і на нещастя. Багато хто заражався невідомими європейцям хворобами і вмирав. Під час своєї експедиції у пошуках витоків річки Ніл два англійці, Спек і Грант, провели деякий час у гостях у Мутези, правителя держави Буганда, який прийняв їх з великою привітністю. Деякі дослідники, як, наприклад, д-р Лівінгстон, були ще й християнськими місіонерами (люди, які приїжджали в ці колонії та несли з собою вчення Христа). Вони відкривали для африканців лікарні та школи, а також будували церкви. Одним із перших європейців, які досліджували пустелю Сахару, був француз на ім'я Рене Кайє, який також одним із перших побачив на власні очі стародавнє африканське місто Тімбукту. Серед дослідників далеких земель у ХІХ ст. були й жінки. Тут зображена Олександрина Тінне, багата голландка, яка здійснила довгу подорож Північною Африкою та Суданом.

Інші експедиції

Відважний англійський мандрівник Річард Бертон під час своєї подорожі Саудівською Аравією перевдягнувся арабом, щоб побувати у святому місті мусульман Мекці, куди доступ європейцям був у цей час закритий. Чимало мандрівників пропало безвісти у джунглях Південної Африки, куди вони вирушали, щоб шукати загублені стародавні міста та складати карти. Пізніше почали споряджатися і експедиції до Північного та Південного полюсів. У 1909 р. американець Роберт Пірі першим досяг району Північного полюса, а норвезький дослідник Руаль Амундсен був першим, хто дістався Південного полюса (1911).

Колоніальні захоплення

Європейці прагнули придбати нові ринки збуту для продукції, що виробляється на їх фабриках. Вони також потребували сировини для промисловості, наприклад бавовни або чайного листя. Нерідко європейські країни посилали землі, де влаштувалися їхні торгові місії, війська для придушення конфліктів між місцевими правителями. Крім того, туди посилали чиновників, які налагоджували управління цією територією. Таким чином ці землі перетворювалися на колонії тих чи інших європейських держав.

Дедалі більше європейців вирушало до колонії зі своїми сім'ями, щоб надовго чи назавжди оселитися там. Вони набували величезних земельних угідь і влаштовували плантації, де на них працювали місцеві жителі, вирощуючи чай, каучук, бавовну та різні продовольчі культури, а також розводячи овець або велику рогату худобу. Пізніше, коли на території колоній почали шукати та знаходити корисні копалини, там почали будувати фабрики, заводи та залізниці, внаслідок чого в колонії прямувало ще більше людей із Європи. Європейські уряди, стурбовані зростанням населення в їхніх країнах, всіляко заохочували переїзд своїх громадян на проживання в колонії, де їм усім вистачало землі та роботи.

Підготував учитель

історії та суспільствознавства

Ціцкієв В.Х.

Держави Сходу.

Початок європейської

колонізації

Держави Сходу.

Початок європейської

колонізації


План уроку:

  • Імперія Великих Моголів в Індії.

2. «Світ всім».

3. Криза та розпад імперії.

4. Боротьба Португалії, Франції та Англії

за Індію.

5. Маньчжурське завоювання Китаю.

6. "Закриття" Китаю.

7. Правління сьогунів у Японії. Сьогунат

Токугава.

8. "Закриття" Японії.


Великі географічні відкриття

Колоніальні завоювання

Держави Сходу, втратили незалежність

Держави Сходу, зберегли свободу ціною «закриття» своїх країн для європейців ( ізоляція від світу )

XVIII століття – країни Сходу

продовжували жити в рамках традиційного суспільства і відставали у своєму розвитку від країн Європи


Початок європейської колонізації держав Сходу

Індія

Китай

1. 1526-1530 р.р. - Правління падишаха (імператора) Бабура Великого

2.

3. Криза та розпад імперії

4. Боротьба європейських держав за Індію

Японія

1. 1368 - 1644 мм. - правління династії Мін

2. 1644-1911 рр. - Правління маньчжурськ ой династі і Цін

3. "Ізоляція" Китаю

1. 1603-1868 р.р. – правління князів у Японії з династії Токугава - з йогунат Токугава

2. "Ізоляція" Японії


1526 - вторгнення імператора Кабула (Афганістану) Бабура в Індію і завоювання величезних територій - початок утворення Могольської імперії.

П ричини перемог Бабура:

  • досвідчений а я , загартування а я у боях армії я ,
  • відмінно а я артилери я,
  • новий е прийом ы ведення бою (прикриття своєї піхоти та артилерії загородженням з возів, з'єднаних ланцюгами).

За наступників Бабура імперія Моголів безупинно розширювала свої володіння. До кінця XVII в. вона включала майже всю Індію, крім найпівденнішого краю півострова, і східний Афганістан.


1526-1530 рр. - Правління падишаха (імператора) Бабура Великого

  • П оклав кінець феодальним чвар,
  • Про казав заступництво торгівлі,
  • З аложі л основи імперії Великих Моголів,
  • Оголосив іслам державною релігією.

Бабур Великий, падишах Індії


У багато разів збільшив територію своєї держави.

1556-1605 р.р. - Правління Акбара

Акбар Великий

1556-1605

Падішах

і мперії Великих Моголів .

Реформи Акбара:

  • Р еформ а управління :
  • сам вникав у всі справи ,
  • сам вникав у всі справи ,
  • залучив на свій бік всіх великих землевласників (мусульман та індусів) та торговців,
  • заохочував розвиток ремесел та торгівлі.
  • Н алогів а я реформ а:
  • встанови л для селян податок, дорівнює ий однієї третини врожаю, скасуй л посади відкупників ( )
  • встанови л для селян податок, дорівнює ий однієї третини врожаю,
  • скасуй л посади відкупників ( селяни віддавали податок прямо державі )
  • податок збирався не з усього володіння, а тільки з ділянки, що обробляється.
  • перевів селян із натурального податку на грошовий
  • З знайшов хороший стан зрошувальної системи
  • З апретил звертати в рабство військовополонених.
  • П проголосив рівноправність усіх релігій
  • заохочував вивчення індуїзму,
  • скасував податки, що стягувалися з підданих немусульманського походження, заохочував вивчення індуїзму, дозволяв будувати індуські храми та проводити свята.
  • скасував податки, що стягувалися з підданих немусульманського походження,
  • заохочував вивчення індуїзму,
  • дозволяв будувати індуські храми та проводити свята.
  • Покро керував мистецтв у .
  • вчені та поети перекладали перською мовою твори древнього індуського епосу.
  • В імператорській майстерні художники створювали чудові зразки могольської мініатюри,
  • копіювали європейські гравюри, привезені до країни католиками-місіонерами.
  • У цій майстерні створювалися портрети та жанрові сцени, ілюструвалися книги.

1556-1605 р.р. - Правління Акбара

Реформи Акбара, проведені за принципом «світ всім», зміцнили імперію Великих Моголів.

У роки його правління виникло суспільство, де у відносній гармонії співіснували різні релігії.

Акбар Великий ( 1556-1605 )

Падішах і мперії Великих Моголів.


Криза та розпад імперії

  • Індійське суспільство було надто роз'єднане:
  • кастовий лад, різних
  • кастовий лад, індуїстська та мусульманська релігії, різні народи, які перебували на різних рівнях економічного та культурного розвитку.
  • кастовий лад,
  • індуїстська та мусульманська релігії,
  • різні народи, які перебували на різних рівнях економічного та культурного розвитку.
  • Нескінченні завойовницькі війни .
  • Заколот ная знат ь вибирала селян і розоряла цілі е область в.
  • Казна отримувала дедалі менше податків .
  • Центральна влада ставала слабше.
  • Почав про XVIII в. - Імперія розпалася.
  • 1739 р. - персидськ ій завойовник ьНадір-шах пограбував Делі та знищив більшу частину жителів столиці. Потім північну частину Індії наповнили афганці.

У першій половині XVIII в. Індія фактично повернулася до стану роздробленості, що полегшило європейську колонізацію.


Португалі я

Інді я

Англії я

Голандія

1600 - заснував а Ост-Індську компанію, що створила торгові пункти у різних місцях Індії.

1690 - побудував а місто Калькутту , придбала великі земельні володіння, якими керував генерал-губернатор, для їхньої охорони будувала фортеці та створювала війська з найманих солдатів-індійців (сипаїв), озброєних та навчених на європейський лад під командуванням англійських офіцерів.

1757 р. - захопив а Бенгалію - початок систематичного завоювання всієї країни військами Ост-Індської компанії, її володіння перетворилися на справжню колоніальну імперію.

Франці я

У XVI ст. о тк рила морський шлях до Індії, захопив а кілька баз на Малабарському узбережжі.

Однак не мав а достатніми силами для того, щоб просуватися в глиб країни.

Головні й суперник Англії , втратила свої фортеці біля Індії і вела лише незначну торгівлю.

У велику кількість вивозь ла з Індії прянощі і займав а сь виключно торгівлею, зовсім не втручаючись у життя індійців.



З кінця XVI в. Північному Сході Китаю посилилася держава маньчжурів. На початку XVIIв. маньчжури стали здійснювати набіги на Китай, підкорили сусідні племена та Корею. Потім вони розпочали війну з Китаєм.

Водночас у Китаї через запровадження нових податків відбувалися селянські повстання.

Творець імперії Цин –

Нурхаці


5. Маньчжурське завоювання Китаю

Армія повстанців розгромила урядові війська династії Мін і вступила до Пекіна. Налякані китайські феодали відкрили доступ до столиці маньчжурської кінноти.

У червні 1644 р. маньчжур вступили до Пекіна. Так у Китаї утвердилася маньчжурська династія Цин, що правила до 1911 р.

- держава

династії Мін


5. Маньчжурське завоювання Китаю

Палацеве життя

часів династії Цин

Маньчжури забезпечили собі відокремлене і привілейоване становище. За формою правління цинський Китай XVII - XVIII ст. був деспотією. На чолі держави стояв імператор. богдихан , Наділений необмеженою владою.

Цинська династія вела нескінченні загарбницькі війни. До середини XVIIIв. вона завоювала всю Монголію, потім приєднала до Китаю державу уйгурів і східну частину Тибету. Неодноразово робилися завойовницькі походи до В'єтнаму та Бірму.


6. «Закриття» Китаю

У XVII - XVIIIст. в китайських портах стали з'являтися англійські і французькі купці. Китайці зі страхом і повагою дивилися на чужинців, що припливали, бачачи їх перевагу над собою у військовій справі і підприємництва.

Але в 1757 р. указом цинського імператора всі порти, крім Гуанчжоу, були закриті для зовнішньої торгівлі.

Богдихан цинської династії


6. «Закриття» Китаю

Так було започатковано ізоляцію Китаю. Причини політики «закриття» Китаю, що проводилася, в тому, що до мань-чжурського двору дійшли відомості про колонізаторську політику європейців у сусідніх країнах. Контакти з іноземцями, як уявлялося владі, підривали традиційні підвалини китайського суспільства.

Скульптурне зображення Будди


У боротьбі за владу між феодальними угрупованнями в Японії в кінці XVI - на початку XVII в. по-біді здобув Іеясу Току-гава , який підпорядкував потім своєї влади всіх удільних князів Японії і прийняв титул сьоґуна. З цього часу сьогуни з роду Токугава стали повновладними правителями Японії в наступні 250 років. Імператорський двір змушений був схилитися перед їхньою могутністю.

Засновник системи сьогунату

Іеясу Токугава


7. Правління сьогунів у Японії. Сегунат Токугава

Імператорська сім'я була позбавлена ​​реальної влади, їй не дозволялося мати у власності землю, а на її утримання виділявся невеликий рисовий пайок.

При імператорському дворі постійно знаходилися чиновники, які спостерігали за тим, що відбувається. Імператору віддавалися почесті, але підкреслювалося, що божественному імператору не до особи «сходити» до спілкування з підданими .

імператорський палац


7. Правління сьогунів у Японії. Сегунат Токугава

Палац сьогуна

Сьогуни Токугава отримували від 13 до 25% доходів держави. Для зміцнення влади вони встановили свій контроль над великими містами, копальнями, зовнішньою торгівлею. Щоб підкорити собі князів, Токугава запровадили систему заручництва . Вони побудували нову столицю - місто Едо і зажадали, щоб кожен князь рік жив у столиці, а рік у своєму князівстві. Виїжджаючи з Едо, князі мали залишати при дворі сьогуна заручника - когось із близьких родичів

7. Правління сьогунів у Японії. Сегунат Токугава

На початку XVIIв. Токугава оголошували буддизм державною релігією і кожну сім'ю приписали до певного храму. Вченням, що регулює відносини в суспільстві, стало конфуціанство.

Успіхи друкарства в XVIIв. сприяли розвитку грамотності. Серед міського населення популярні були розповіді розважального та повчального характеру. Але уряд стежило, щоб у друковані видання не потрапила критика на сьогуна. У 1648 р., коли в друкарні книгарні надрукували книгу, що містить нешанобливі висловлювання про предків сьогуна, власника магазину стратили .

На початку XVII ст. Токугава оголосили буддизм державною релігією та кожну сім'ю приписали до певного храму. Вченням, що регулює відносини у суспільстві, стало конфуціанство.

Успіхи друкарства у XVII ст. сприяли розвитку грамотності. Серед міського населення популярними були розповіді розважального та повчального характеру. Але уряд стежив, щоб до друкованих видань не потрапила критика на сьогуна. У 1648 р., коли в друкарні осакського книгарні надрукували книгу, що містить нешанобливі висловлювання на адресу предків сьогуна, власника магазину стратили.

Іеясу Токугава

8. "Закриття" Японії

Напад на англійську

делегацію

до імператора Мейдзі.

З 1542, протягом майже 100 років, японці купували зброю у португальців. Потім у країну прибули іспанці, а за ними голландці та англійці. Від європейців японці дізналися, що, крім Китаю та Індії, якими в їхньому уявленні обмежувався світ, існують і інші країни. Місіонери проповідували в країні християнське вчення. Центральна влада і знати вбачали в християнських ідеях загальної рівності небезпеку для існуючих традицій.

Ще до встановлення сьогунату То-Кугава, в 1542 р., португальські кораблі кинули якоря в одного з японських островів. Після цього до Японії прибув місіонер - католик Франсиск Ксавье. Так відбулася зустріч Заходу із Японією.

З цього часу протягом майже 100 років у «південних варварів» (як у Японії називали португальців) японці купували зброю (аркебузи та мушкети). Потім у країну прибули іспанці, а за ними голландці та англійці. Від європейців японці дізналися, що, окрім Китаю та Індії, якими в їхньому уявленні обмежувався світ, існують і інші країни. Місіонери проповідували в країні християнське вчення, і воно мало успіх серед селян. Це викликало невдоволення центральної влади та знаті, яка вбачала в християнських ідеях загальної рівності небезпеку для існуючих традицій.


8. "Закриття" Японії

У 30-х роках. XVIIбули видані укази про висилку з країни європейців і заборону християнства. Указ сьогуна Іе-міцу Токугава говорив: «На майбутні часи, поки сонце висвітлює світ, ніхто не сміє чіплятися до берегів Японії, хоча б навіть був послом, і цей закон ніколи не може бути скасований під страхом смерті».

Будь-який іноземний корабель, який прибув до берегів Японії, підлягав знищенню, яке екіпаж - смерті.

Указ сьогуна Іеміцу Токугава


8. "Закриття" Японії

Окуша - гробниця першого

сьогуна епохи Едо,

Токугави Ієясу

Які ж наслідки призвело до «закриття» Японії? Деспотичний режим династії Токугави намагався запобігти руйнації традиційного суспільства. Хоча «закриття» Японії і було неповним, воно завдало значної шкоди торговцям, пов'язаним із зовнішнім ринком. Втративши традиційного заняття, вони взялися за скупку землі у селян-власників, що розорялися, заводили в містах підприємства. Закріплювалося технічне відставання Японії країн Заходу


Домашнє завдання

  • Параграф 29-30 вивчити, відповісти письмово на запитання наприкінці параграфа .