План-конспект відкритого уроку з історії На тему: Церковний розкол. Конспект уроку історії Росії

Цілі уроку:

Пізнавальний аспект

1. Ознайомити учнів із причиною церковного розколу

2. Продовжити формування умінь працювати з історичними джерелами (вміти отримувати з них інформацію);

3. Прищепити почуття поваги до історичної спадщини нашої Батьківщини.

Розвиваючий аспект:

1.розвиток творчих здібностей (створення проектів, презентацій на цю тему);

2.розвиток навички спілкування з учителем дистанційно, навички самостійної роботи та самоконтролю, комунікативних компетенцій;

3.розвиток навичок орієнтації та пошуку необхідної інформації в Інтернеті;

розвиток психічних функцій, пов'язаних з мовленнєвою діяльністю (мислення, пам'ять, увага, сприйняття, уяву та обробку та передачу необхідної інформації.

Тип уроку:урок вивчення та первинного закріплення нових знань

Обладнання: комп'ютер із виходом в інтернет,презентація "Церковний розкол"

План вивчення нової теми

1. Нова династія Романових.

2.Початок розколу

А) Патріарх Нікон. Церковна реформа (1653-1655 рр.)

Б) Протопоп Авакум та її діяльність.

3.Церковний Собор 1666 – 1667 гг.

4. Дань пам'яті.

Хід уроку


  1. Організаційний момент

  2. Випереджальне завдання.
З колекції ЦОРів. Електронна бібліотека. Церковний розкол.

Додатковий матеріал для учня надісланий електронною поштою.

Нікон Патріарх Московський і всієї Русі (Мінін Микита Мініч)

Дата народження: 1605 р. Дата смерті: 1681 р. Дата постригу: 1635 р.

Доля Никона незвичайна. Народився в 1605 р. в селі Вельдеманово неподалік Нижнього Новгорода "від простих, але благочестивих батьків, батька ім'ям Міни та матері Маріами". Батько його був селянином, за деякими відомостями – мордвином за національністю.

Дитинство Микити видалося нелегким, рідна мати померла, а мачуха була зла і жорстока. Хлопчик вирізнявся здібностями, швидко засвоїв грамоту і це відкрило йому шлях до духовного стану. Він був висвячений на священика, одружився, обзавівся дітьми. Здавалося б, життя бідного сільського попа було назавжди зумовлене і накреслене. Але раптово від хвороби помирають троє його дітей, і ця трагедія викликала таке душевне потрясіння у подружжя, що вони вирішили розлучитися і постригтися в монастир.

Дружина Микити пішла в Олексіївський жіночий монастир, а він сам вирушив на Соловецькі острови до Анзерського скиту і був пострижений у ченці під ім'ям Никона. Він став ченцем у розквіті сил. Він був високого зросту, могутнього складання, мав неймовірну витривалість. Характер мав запальний, заперечень не терпів. Іночеського смирення в ньому не було жодної краплі. Через три роки, посварившись із засновником скиту і всією братією, Нікон у бурю біг з острова на рибальському човні. Нікон вирушив до Новгородської єпархії, його прийняли до Кожеозерської пустелі, але вже через кілька років братія обрала його своїм ігуменом. У 1646 р. у справах обителі вирушив до Москви. Там настоятель занепалого монастиря звернув він увагу царя Олексія Михайловича.

Поки Никон був на Соловках, у Москві помер патріарх Йосип. Новгородський митрополит був головним претендентом на патріарший престол, але мав серйозні противники. Бояр лякали владні замашки селянського сина, який упокорював найзнатніших князів. У палаці шепотіли: «Ніколи такої безчестя не було, видав нас цар митрополитам». Проте благовоління царя вирішило справу. 22 липня 1652 р. церковний собор сповістив царя, який чекав у Золотій палаті, що з дванадцяти кандидатів був обраний один "чоловік благоговійний і преподобний" ім'ям Никон.

Так, у віці сорока семи років Никон став сьомим Московським патріархом і всієї Русі.

Виправлення богослужбових книг

Першим кроком Никона на новій ниві стало виправлення церковної обрядовості. Реформа Нікона була покликана лише очистити церковну службу від спотворень, що накопичилися за кілька століть. Сам Никон не сумнівався в тому, що робить богоугодну справу та сприяє об'єднанню церков.

Потім були введені інші зміни: земні поклони замінені поясними, навколо вівтаря раніше було прийнято "посолонь" - по сонцю, Нікон розпорядився ходити проти сонця, вигук "алілуйя" під час служби став вимовлятися не двічі, а тричі. Було перероблено чин проскомідії, замість семи просвір - п'ять і так далі.

Початок розколу

Для переважної більшості віруючих тієї епохи православна віра ототожнювалася з обрядами та їх зміна сприймалася надзвичайно болісно. Нововведення розцінювалися як відступництво від віри предків, порушення догматів, освячених церковним собором 1551 р. У рішеннях Стоголовного собору проголошувалося: "Що хто не знаменується двома пальцями, як і Христос, нехай є проклятий". Тепер постанови Стоглава скасовувалися. Никоновські перетворення вдарили за національною гордістю, оскільки реформа наслідувала грецькі зразки.

Архідіакон Павло Алеппський, що прибув до Росії в свиті антиохійського патріарха, залишив яскравий опис сцени в Успенському соборі Кремля: "Нікон брав одну за одною нові ікони, що підносяться йому і, кожну показуючи народу, кидався на залізну підлогу і такою силою". нарешті, звелів їх спалити. Щоразу, коли Никон брав у руки якусь із незаконних ікон, він примовляв: ця ікона взята з дому такого-то вельможі, сина такого-то (всі людей знатних). їх прикладу.

Противники реформи подали цареві рукописне спростування, в якому розпорядження патріарха було названо єрессю. Вони вказували, що перевірку богослужбових книг проводять люди, які підозрюються у відступництві від православ'я, наприклад, Арсен Грек, раніше засланий на Соловки за те, що навчався у католицькій академії у Венеції. Неронов викривав Никона в хрестовій палаті: "Досе ти друг наш був - на нас повстав. Деяких ти розорив і на їх місця поставив інших, і від них нічого доброго не чути. Інших ти звинуватив за те, що вони людей мучать, а сам безперервно мучиш...".

Але старання противників Никона були марні, Олексій Михайлович довіряв своєму "собіному другу", як він називав патріарху, і видав йому головою всіх його ворогів.

Протопоп Авакум(нар.1621-помер 1682)

Перемога Никона призвела до розколу Російської православної церкви. Тих, хто відмовився визнати нововведення, офіційна влада називала розкольниками. Самі ж розкольники вважали себе послідовниками істинного давньоправославного і заповіданого апостолами вчення, а ось Никона та його послідовників таврували ім'ям антихристових слуг. Більшість членів гуртка "ревнителів благочестя" з різних причин не змогли продовжити боротьбу. І лише один із них до кінця відстоював свої переконання. Саме йому судилося стати ідейним вождем старообрядців, "розколовчителем" в очах офіційної церкви та святим мучеником для старообрядців. Цю людину звали Авакум. (Докладніше з біографією протопопа Авакума ви можете ознайомитися тут) Цікаво, що Никон і Авакум, які стали найлютішими ворогами, були земляками-нижегородцями. Батько Авакума помер. Мати одружила сина з осиротілою дочкою коваля Марка, Анастасією. Дівчина жила в злиднях, часто ходила до церкви і молилася про те, щоб вийти заміж за Авакума. Потім мати померла в чернецтві.

Авакум Петрович Кондратьєв, майбутній протопоп Авакум, народився у селі Григорові, за п'ятнадцять верст від рідного села Микити Минова, майбутнього патріарха Никона. З цього Нижегородського повіту вийшли майже всі діячі епохи церковного розколу, зокрема Іоанн Неронов і єпископ Павло. У віці двадцяти одного року Авакум Кондратьєв був висвячений на диякони, через два роки став священиком, а ще через вісім років був посвячений у сан протопопа. Служив він шалено, не спав перед літургією, а коли настав час заутрені, сам поспішав благовістити. На службі стояв з благоговінням, після обідні читав повчання, а після вечірні знову читав канони, молитви, клав земні поклони - сам чотириста поклонів, дружині робив поблажливість "менше діти в неї їсти" - всього двісті поклонів.

Як проповідник та церковний письменник Авакума мав одну відмінну та неповторну особливість. Він першим і єдиним став писати не по книжковому, бо говорили на вулицях і площах, вживаючи простонародні обороти і не лякаючись міцного слівця. Найскладніші догматичні питання він тлумачив у спрощеній формі, а біблійні перекази викладав так, ніби все це відбувалося не в давній Палестині, а в сучасній Русі.

Авакум із дружиною та новонародженим немовлям пішов до Москви. Немовля хрестили дорогою. У Москві протопопо дали грамоту - повертатися на старе місце. Він так і зробив, повернувся в розорений будинок, а невдовзі трапилися нові негаразди: Авакум вигнав з того місця скоморохів і двох ведмедів у них забрав. А воєвода Василь Петрович Шереметєв, що плив до Казані, взяв Авакума на корабель. Але протопоп не-благословив його сина Матвія, який голив бороду. Боярин мало не кинув протопопа у воду.

Євфимій Стефанович, інший начальник, теж зненавидів Авакума і навіть намагався взяти його дім нападом. А вночі Євфимею погано стало, він кликав Авакума до себе і просив у нього вибачення. Протопоп вибачив його, сповідав, олією священною помазав, і Євфимій одужав. Потім він із дружиною стали духовними дітьми Авакума.

Все ж таки протопопа вигнали з цього місця, він пішов у Москву знову, і государ наказав поставити його в Юр'євець-Поволський. А там нові біди. Попи, мужики та баби напали на Авакума та били його. Цей натовп намагався взяти дім протопопа нападом, а воєвода велів охороняти його. Авакум знову вирушив до Москви, але цар уже був незадоволений тим, що протопоп залишив своє місце. Авакум жив у Москві при Казанській церкві, біля протопопа Івана Неронова.

Новим патріархом став Никон. Він наказав хреститися трьома пальцями та зменшити кількість земних поклонів. Дізнавшись про це, Іван Неронов сказав, що настав час страждати. Авакум і костромський протопоп Данило написали цареві листа про віру, де викрили брехню Никона. Після цього Никон наказав схопити Даниїла, його розстригли та заслали до Астрахані. Заслали й Івана Неронова, а протопопа Авакума посадили у в'язницю на ланцюг. Його не годували три дні, але потім прийшов хтось - чи то людина, чи то ангел - і приніс протопопу тарілку щей. Авакума збиралися розстригти, але на прохання царя все ж таки не зробили цього.

Познайомився Авакум і з новгородським архієпископом Никоном - "другим нашим", як він тоді його називав. Але коли Никон розпочав реформи, Авакум став його завзятим противником. Він очолив боротьбу з патріархом після заслання Іоанна Неронова. Йому заборонили вимовляти повчання в Казанському соборі, але він "завів своє всенічне" в сушілі, що знаходився на подвір'ї засланого друга, переманивши до себе частину парафіян: "в деякий час і стайня де інші церкви краще". 13 серпня 1653 р. настала розв'язка. Того дня, як повідомляв у листі Неронову священик Данилов, протопоп "чел повчання на паперті... зайві слова говорив, що й годі говорити". Загін стрільців схопив протопопа і шістдесят чоловік його парафіян під час всеношної. Авакума привезли на патріарший двір та посадили на ланцюг. Незабаром було взято під варту та інші противники Никона. Авакуму було призначено долю розстриги, і він уже був привезений до собору для скоєння обряду позбавлення духовного сану, але цар Олексій Михайлович попросив патріарха помилувати протопопа. Замість розстриження Авакум «за його багато безчинства» за указом Никона був засланий до Сибіру.

Сім'я протопопа несла всі тяготи заслання, від поневірянь померли двоє малих синів, решті доводилося босими ногами блукати по гострих каміннях, випрошувати милостиню, а під час голоду харчуватися разом із батьком травою, корінням, не гидувати падаллю.

Пустозерські в'язні.

Частина взятих у полон соловецьких старообрядців була заслана в Пустозерськ, віддалений острог на кордоні з Північним полярним колом, де вже багато років утримувалися у в'язниці "розколовчителі" - Авакум та його однодумці Никифор, Федір, Лазар та Єпіфаній, прокляті собором патріархів.

У відповідь, як гірко жартував Авакум, були надіслані гостинці. До Пустозерська для покарання бунтівників прибув стрілецький півголова. Умови утримання в'язнів були жорсткішими. Раніше ночами вони мали змогу сходилися для розмов у будинку одного з пустозерців. Тепер для них було збудовано особливу в'язницю. До Пустозерська з чималими працями та витратами доставили ліс із місць, що відстояв за п'ятсот верст від острогу в тундрі. Колодників посадили у земляні ями, укріплені зрубами, над зрубами поставили ще один зруб, двір обнесли високою огорожею, у ворота поставили варту. У всьому Пустозерську налічувалося п'ятдесят три двори, а церковних бунтівників стерегли сто стрільців. В'язнів не випускали із земляних ям не випускали навіть для оправлення природних потреб.

Навіть з урізаними мовами і відсіченими пальцями вони продовжували поширювати по всій Русі «грамотки» і послання. Хто їм допомагав, лишилося таємницею.

У земляній ямі народився і один із найвидатніших творів давньоруської літератури - "Житіє протопопа Авакума". Протопоп усвідомлював незвичність такого кроку - адже в жанрі житія прославлялися подвиги святих, а він писав про себе самого: "…про житіє-то мені й не треба говорити". Авакум вибрав форму "Дій апостолів", але тон його розповідь зовсім інший. Це глибоко особистий тон, імпровізація з численними ліричними відступами.

Кончина царя Олексія Михайловича, у якому почався розкол, пробудила у в'язнях надію звільнення. Авакум звернувся з чолобитною до нового царя Федора Олексійовича.

Не давали папери, Авакум писав бересту і ці грамоти доходили до Москви.

У лютому 1682 року у Москві зібрався церковний собор. Цар Федір Михайлович у посланні до собору запитав, що робити з розкольниками. Відповідь собору гласила: «на государеву розсуду». Весною того ж року в Пустозерську розпочався розшук у справі про поширення Авакумом із земляної в'язниці «злопакостних» писань. Участь пустозерських старців була вирішена наперед: «за великі на царський будинок хули» їх засудили до страти. П'ятнадцять років вони провели в нестерпних умовах ув'язнення, і тепер вони мали закінчити життя всім разом в один день.

14 квітня 1682 року Авакум, Єпіфаній, Лазар та Федір були спалені на багатті. Опис їх страти дійшло до нас лише у старообрядницькій літературі. Авакум, як писали старообрядці, передбачав такий кінець і ще до вироку розподілив свої книги. На вогнищі він звернувся до тих, хто був присутнім з умовлянням триматися старої віри. Коли полум'я злетіло вгору, один із його товаришів закричав. Авакум нахилився до нього і почав його втішати. Останнє, що було видно крізь вогонь і дим – це піднята рука Авакума, що благословляє народ двома пальцями, останнє, що було чути – його слова: "Будете цим хрестом молитися - навіки не загинете". За переказами, Авакум перед стратою передрік смерть своїм мучителям, і справді, лише за два тижні після спалення пустозерських старців у Москві помер цар Федір Олексійович. Для старообрядців Авакум став святим мучеником. Офіційна канонізація святого священномученика та сповідника Авакума відбулася на Освяченому соборі у 1916 році.

Проблема адекватності формування завдань та мети уроку є дуже актуальною в рамках сучасної методики викладання. Формулювання завдань уроку теоретично ще мало розроблено і викликає труднощі у практикантів, а й у вчителів. Тому, складаючи план-конспект щодо уроку історії, необхідно пам'ятати, що основне завдання системи уроків у сучасній школі полягає у підготовці всебічно розвиненої людини.

Важливо пам'ятати, що план-конспект повинен включати короткий план уроку історії. Найпоширенішим видом оформлення плану уроку рамках плана-конспекту є таблиця.

На малюнку представлено зразок таблиці плану уроку.

Необхідно пам'ятати, що хід уроку - основна частина план-конспекту, в якій у розгорнутому вигляді викладається послідовність дій щодо проведення уроку історії. Крім цього, вкажіть у план-конспекті ті матеріали, які Ви плануєте використовувати на уроці історії, включаючи підручники, задачники, збірники тестів, різну додаткову літературу з експериментальних завдань, демонстраційних та лабораторних робіт. Цей розділ план-конспекту, на думку педагога, може бути представлений у вигляді таблиці.

Щоб історія була цікава учням необхідно складати короткі чи розгорнуті план-конспекти уроків. Це допоможе чітко та вдумливо викладати навчальний матеріал, перевіряти якість знань школярів та виховувати повагу до подій історії.

Під час розробки конспекту уроку враховується те що, що ефективність будь-якого уроку історії залежить від правильності постановки його завдань. При постановці завдань у план-конспекті слід з змісту поурочного робочого плану, враховувати результати попереднього уроку та складність освоєння нового матеріалу, і навіть склад учнів, їх підготовленість, умови місця заняття.

Зразок таблиці ходу уроку

План-конспект уроку з історіїзазвичай включає такі етапи:

  • організаційний етап,
  • етап перевірки домашнього завдання,
  • етап контролю та всебічної перевірки знань,
  • етап підготовки до засвоєння нового матеріалу,
  • етап засвоєння нових знань,
  • етап закріплення нових знань,
  • етап первинної перевірки розуміння нового матеріалу,
  • етап повторення пройденого матеріалу,
  • етап узагальнення та систематизації нових знань,
  • етап інформації про домашнє завдання

У кожному етапі можуть бути виділені навчальні моменти, наприклад: активізація розумової діяльності учнів, мотивація переходу до нового матеріалу, актуалізація (або повторення) нового матеріалу, демонстрація дослідів, перелік питань до класу, самостійна робота дітей з кресленнями та малюнками, записи визначень у робітників зошитах, знайомство з матеріалом за підручниками та ін.

Наприкінці план-конспекту має стояти підпис вчителя. Без цього неясно, хто за цим план-конспектом працює, хто відповідає за написане.

План-конспект уроку історії 6 клас

Тема уроку історії: Розквіт Давньоруської держави за Ярослава Мудрого

Цілі та завдання уроку історії:

  1. Розглянути питання про усобиці в російській державі після смерті Володимира Святославича, про особливості внутрішньої та зовнішньої політики Ярослава Мудрого та її значення.
  2. Продовжити роботу над розвитком навичок роботи з карткою, підручником, письмовими джерелами; формувати вміння характеризувати історичну особистість та політичного діяча.
  3. Виховання патріотизму, прищеплення повагу до історичного минулого свого народу, формування уявлень про політику гідну пошани та пам'яті нащадків на прикладі Ярослава Мудрого.

Обладнання: карта "Давньоруська держава в IX-XI ст", картина А.М.Васнєцова "Віче", тести.

Основні поняття: намісник – голова місцевого управління, призначений місцевою владою (спочатку, як правило, це були сини Великого київського князя)

Посадник - призначений чи виборний голова місцевої влади (як правило, у містах)

Усобиці - князівські розбрати, боротьба князів династії Рюриковичів за великокнязівський престол; Щоправда Ярослава - перший писаний звід законів на Русі.

Найважливіші дати: 1019-1054 р.р. - Правління Ярослава Мудрого;

1036 р. – розгром Ярославом печенігів під Києвом;

1030 р. - заснування міста Юр'єва;

1041 р – союзний договір з Польщею;

1043 - невдалий похід на Візантію;

1046 – договір з Візантією, шлюб Всеволода з візантійською принцесою, дочкою імператора Костянтина Мономаха.

Хід уроку історії:

Організація класу.

Повторення теми "Володимир Святославич. Прийняття християнства"

Письменно:

1. робота з Документом на стор 42-43 (4 учнів)

2. скласти схему "Руська православна церква" (на дошці):

3. Вирішити тестові завдання.

1. Співвіднесіть перших київських князів та їхні справи:

д) Святослав

е) Володимир

1 За пограбування під час полюддя було вбито древлянами

2 Встановив уроки та цвинтарі

3 Здійснив перший переможний похід на Царгород

4 Розгромив Хазарський каганат

5 Провів хрещення Русі

6 Прийшов правити в новгородські землі на заклик словен і кривичів

2. Вкажіть маршрут торгового шляху "з варяг у греки":

А) Біле море – нар. Північна Двіна - нар. Сухона – Волга – Дон – Азовське море – Чорне море;

Б) Балтійське море - р.Нева - Ладозьке озеро - р.Волхов - оз. Ільмень-р. Лувати - Дніпро - Чорне море;

В) Балтійське море -р.Західна Двіна-Дніпро - Чорне море;

Г) Балтійське море – р. Неман – р. Прип'ять – р. Дніпро – Чорне море;

3. У чому особливість християнства в порівнянні з язичництвом:

а) багатобожіє) трибожі в) єдинобожі

4. Київський князь, який залишився в народному переказі під ім'ям Червоне Сонечко:

а) Святослав б) Володимир в) Олег

5. Що стосується жанру героїчного епосу?

а) літописи б) казки в) прислів'я та приказки г) билини

Усна робота.

1. Розмова із класом

Коли російською державою керував князь Володимир? (980-1015 рр.)

Які завдання стояли перед князем? (розширення території, боротьба із зовнішніми ворогами, зміцнення обороноздатності держави)

2. Індивідуальне опитування:

Розповісти якими способами князю Володимиру та наскільки успішно вдалося вирішити ці завдання.

Які були причини ухвалення Руссю християнства?

Яке значення мало ухвалення Руссю християнства?

3. Перевірка правильності виконання схеми "Руська православна церква"

4. Узагальнення:

Що спільного було за правління Володимира та перших київських князів?

(розширення території держави; оборона російських земель, правління на основі традицій та звичаїв, опора на силу дружини)

Чим Володимир відрізнявся від них? (перший князь прийняв християнство, зробив християнство єдиною релігією русичів, менше воював, більше дбав про безпеку російських кордонів, розвиток культури, єднання східнослов'янських племен)

5. Вивчення нового матеріалу.

Повідомлення теми, цілей, плану уроку.

1. Боротьба влади синів Володимира - друга усобиця на Русі.

2. Внутрішня політика Ярослава Мудрого.

3. Управління державою за Ярослава Мудрого

4. Зовнішня політика Ярослава Мудрого

Зважаючи на план, яка історична особа буде головним героєм нашого дослідження на уроці?

Чи законним, на ваш погляд, способом придбав владу в Києві князь Володимир?

Схожа ситуація визначила прихід влади князя Ярослава.

Розповідь вчителя:

Володимир відправив 12 синів своїх у різні землі Русі (правити від його імені, послабити владу племінних князів, зміцнити єдність держави) У Києві передбачав передати владу одному зі своїх улюблених синів – Борису (другий – Гліб). Це не сподобалося двом старшим синам – Святополку та Ярославу.

Першим виявив непокору Ярослав (Новгород відмовився платити данину Києву. Володимир готує похід на Новгород, але вмирає у 1015 році.) Влада в Києві захоплює старший брат Святополк і наказує віроломно вбити своїх братів Бориса та Гліба, а пізніше ще й Святослава (за це отримав прізвисько Окаянний). У відповідь Ярослав із дружиною (+ варязька дружина + новгородське ополчення) виступив проти Святополка. (дружина + печеніги)

Основні дати:

1016 р. – тримісячне протистояння по різних берегах Дніпра (у м.Любеч) розгром Ярославом киян (Святополк біжить до свого тестя – польського короля) Ярослав стає на чолі Києва.

1018 - Святополк за допомогою польського короля повертає престол.

1019 новий похід Ярослава з новгородцями - Святополк повалений, біжить до Польщі і по дорозі вмирає.

1019-1036 рр. - період спільного правління Ярослава та Мстислава (князя Тму-тараканського).

З 1036 р. – Ярослав повновладний правитель у Київській Русі

6. Самостійна робота. § 6, стор.45-46. + Випереджальне індивідуальне завдання за п.3 плану.

Завдання: Чому в народі Ярослав отримав прізвисько Мудрого?

7. Перевірка самостійної роботи.

8. Розповідь вчителя по темі: " Цілі зовнішньої політики України Русі "

9. Підсумок уроку.

Чому можна стверджувати, що час правління Ярослава Мудрого – це період розквіту Давньоруської держави?

10. Записати домашнє завдання на дошку.

Тарасова О.О.

Вчитель історії та суспільствознавства

муніципального бюджетного загальноосвітнього закладу

середньої загальноосвітньої школи №1

із поглибленим вивченням окремих предметів

Бугульмінського муніципального району РТ

Методична розробка уроку історії у 11 класі

Радянська країна у роки НЕПу.

Цілі уроку:

    виявити причини зміни економічної політики «воєнного комунізму» на нову економічну політику на завершальній фазі громадянської війни;

    охарактеризувати сутність та основні заходи НЕПу на основі порівняльної характеристики із заходами політики «воєнного комунізму», відзначивши загальні та відмінні риси;

    підкреслити в результаті аналізу, що головною суперечністю Нової економічної політики було неможливість розвитку економіки, заснованої на частковому визнанні товарно-грошових відносин, приватної власності, в умовах посилення однопартійного політичного режиму, ідеалом якого була побудова «безстоварного, безкласового, бездержавного» суспільства;

    проаналізувати результати та протиріччя соціально-економічного розвитку СРСР у період Нової економічної політики;

    розкрити боротьбу влади між політичними спадкоємцями Леніна, що розгорнулася у партії після його хвороби і смерті і причини перемоги у цій боротьбі І.В. Сталіна (Джугашвілі);

    приділити основну увагу основним питанням дискусії серед лідерів партії щодо подальших шляхів розвитку СРСР;

    дати оцінку розвитку радянської держави та суспільства в період Нової економічної політики.2, с.70

Основні поняття : Нова економічна політика, продподаток, госпрозрахунок, «неповські метаморфози», «ножиці цін», кооперація, «культурна революція», радянська інтелігенція.

Основна дата : 1921 р. – запровадження НЕПу на X з'їзді РКП(б).

Персоналії: І.В. Сталін, Н.І. Бухарін, К.Є. Ворошилів.

Епіграф : Неп «вводиться всерйоз і надовго, але… не назавжди» (Ленін В.І.).

Обладнання та ресурси : відеофрагмент «НЕП: уроки історії», чисті листи формату А4, олівці, фломастери; табличка у формі квадрата з номерами 1,2,3,4 (номери розташовані по кутах квадрата) – менеджмент мет, нумерація столів, за якими сидять учні, що становлять групу.

Хід уроку:

    Організаційний момент.

    Привітання учнів.

    Сьогодні вам доведеться працювати в групах по 4 особи. Ті, хто сидить за номерами 1 і 2, 3 і 4, є партнерами по плечу (вітання кулачками), що сидять за номерами 1 і 3, 2 і 4 – партнери по обличчю (вітання долоньками).

II . Актуалізація знань : Робота з текстом підручника з елементами повторення та узагальнення. Виявлення причин політичного характеру, що призвело до усвідомлення необхідності зміни економічної політики більшовиків на заключному етапі громадянської війни.

Дата: Х з'їзд партії – 1921 рік – запровадження політики НЕПу.

Цілі НЕПу:

1. Економічна: відновлення та розвиток економіки;

2. Соціальна: створення умов зростання пролетаріату, залучення бік більшості населення;

3. Зміцнення влади РКПб - "диктатура пролетаріату".

III . Вивчення нового матеріалу. 1. Сутність, заходи, особливості НЕПу . Використання моделі ФРЕЙЄР : Щоб домогтися глибшого освоєння і усвідомлення матеріалу, що вивчається, учні розглядають політику НЕП, записуючи його обов'язкові характеристики, приклади та антиприклади - те, що не характерне НЕПу (у порівнянні з політикою «військового комунізму»). Після виконання роботи протягом певного часу проводиться спільна перевірка під керівництвом вчителя.

Обов'язкові характеристики

Продподаток

Допущення свободи торгівлі

Денаціоналізація дрібної та середньої промисловості

Часткова децентралізація управління

Ринок робочої сили

Впровадження оплати праці за тарифами з урахуванням кількості та якості продукції

Необов'язкові характеристики

Нова економічна

політика

НЕП

Приклади

Розмір продподатку був удвічі нижчим за розмір продрозкладки, оголошувався заздалегідь і не міг збільшуватися протягом року

Можливість вільно реалізувати надлишки хліба на ринку

Багато раніше націоналізованих підприємств передавалися у приватні руки

Об'єднання підприємств у трести на основі госпрозрахунку

Біржі праці

Протилежні приклади

(На прикладі політики «воєнного комунізму»)

Продрозкладка

Заборона свободи торгівлі

Націоналізація всієї промисловості

Повна централізація управління економікою

Трудова повинность, трудова мобілізація

Зрівняльна оплата праці, натуральні продукти

2. Робота над поняттями нова економічна політика, госпрозрахунок, концесія:

Модель ТАЙМД ПЕА ШЕА : Два учні у групі (або товариші по «плечу», або товариші по «особі» розповідають один одному визначення понять нова економічна політика, госпрозрахунок, концесія). Після закінчення роботи всередині групи партнери по «особі» та партнери по «плечу» дякують один одному за роботу, вчитель проводить опитування: стіл № … учень № … - Що таке нова економічна політика?Стіл №… учень №… - Що таке госпрозрахунок?Стіл №… учень №… Що таке концесія?

3 . Результати та протиріччя НЕПу . З метою організації пізнавальної діяльності старшокласників з вивчення теми організується читання тексту підручника (п.4,5), перегляд фрагмента навчального відеофільму «НЕП: уроки історії», який допоможе доповнити та систематизувати навчальний матеріал параграфа підручника. 1, с.185 - 189 

Робота у групах: 1 група виявляє політичні протиріччя, 2 група – економічні, 3 група – соціальні протиріччя. У результаті перевірки результатів роботи груп виявляються політичні, соціальні та економічні протиріччя НЕПу.

Суперечності:

1. Економічні: виникають протиріччя між суспільною та елементами приватної власності, ідеалами колективної суспільної праці та існуванням індивідуального селянського господарства, плавним початком в економіці та неможливістю регулювати «зверху» ринкове господарство».

2. Соціальні: проблема інвестицій вирішується насамперед за рахунок селянського господарства з усіма соціальними наслідками, що з цього випливають. Поява економічної нерівності викликає невдоволення, суперечить комуністичній ідеологією. Люди, які вкладають кошти на економіку, сприймаються у масовій свідомості як «класово чужий елемент», як спекулянти та експлуататори.

3. Політичні: Елементи економічного плюралізму (багатоукладна економіка з припущенням приватної власності) вимагали демократизації, лібералізації політичної системи. 3, с.52-53

4. Внутрішньопартійна боротьба за владу. Причини згортання НЕПу.

- після прочитання п.6,7 підручника, учні формулюють у зошитах основні тези – причини згортання НЕПу.

Організовується обговорення відповідей учнів групи по черзі більше кола (до того часу, доки закінчаться аргументи кожного).

Перевірка виконання завдання: стіл №… учень №… тощо.

Причини згортання НЕПу:

1. Диспропорція структурної та цінової політики щодо міста викликали кризи (1925 р, 1927 – 1928 рр.), вихід із яких більшовики бачили через призму адміністративних методів.

2. Державі знадобилися кошти на модернізацію промисловості. "Неп - це повільно" Сталін.

3. НЕП не відповідав ідеї створення тоталітарної держави.

4. У масовій свідомості панує психологія «військового комунізму».

5. НЕП сприймається як тимчасова, перехідна міра. Ідеї ​​неринкової, безтоварної економіки виявилися дуже стійкими. 3, с.53-54

IV . Закріплення. Згрупувати перелічені соціально – економічні проблеми НЕПу за схемою «причина – наслідок». (Самостійне виконання з подальшою самоперевіркою - ключі на дошці).

1. Відсутність коштів у державному бюджеті.

2. Запровадження прогресивного податку доходи приватних підприємців.

3. Нестача великих іноземних інвестицій.

4. Підвищення ціни промислові товари.

5. Не стабільна економічна та соціально – політична ситуація у країні.

6. Зменшення товарної сільськогосподарської продукції.

7. Приховування доходів непманами.

8. Велике промислове виробництво відновлювалося та розвивалося дуже повільно.

9. Зосередження села.

10. Нестача промислових товарів

11. Частка приватної промисловості у загальному обсязі виробництва не висока.

V . Підсумки уроку . Узагальнивши знання, отримані сьогоднішньому уроці, дайте визначення поняття неп. Звернемося до епіграфу сьогоднішнього уроку.

На IX з'їзді порад у грудні 1921 р. Ленін заявив про введення непу «всерйоз і надовго, але... не назавжди». Чому всерйоз і надовго? На це питання відповісти не важко: у роки «воєнного комунізму» було зруйновано союз робітничого класу та селянства, нормальні відносини між містом та селом. Надовго – тому що швидко позбавити країну від голоду та злиднів було неможливо.

А що означає не назавжди ? Звичайно, те, що неп Ленін вважав чимось тимчасовим, розрахованим на відновлення зруйнованого господарства. Відомо, що Ленін пов'язував неп із необхідністю тимчасового відступу після невдалого штурму, але відступ не буває вічним.

Вже на XI з'їзді партії Ленін заявив, що за кілька років «з Росії непівською буде Росія соціалістична».

VI . Рефлексія.

Спробуйте оцінити свою роботу на уроці за 10-бальною шкалою.

Здобув міцні знання, засвоїв весь матеріал-9-10 балів.

Засвоїв новий матеріал частково-7-8 балів.

Мало що зрозумів, треба ще попрацювати -4-6 балів.

Як я працював? Де припустився помилок? Чи задоволений своєю роботою?

З усіма завданнями впорався сам, задоволений своєю роботою – 9-10 балів

Припустився помилки -7-8 балів.

Не впорався -4-6 балів.

Як працювала учбова група?

Вели діалог, спільно розбирали та обговорювали завдання - 9 - 10 балів.

Обговорення було млявим і нецікавим, припустилися помилок – 4 - 6 балів.

Сформулюйте Вашу думку про урок. Ваші побажання. Що сподобалось?

VII . Домашнє завдання . § 28, терміни, дати, відп. Підготувати повідомлення «НЕП у творах російських письменників» (М.Зощенко, І.Ільфа та Є.Петрова тощо)

Список литературы

    Алексашкіна Л.М., Данилов А.А., Косуліна Л.Г. Росія та світ у ХХ – на початку XXI століття. 11 клас. - М.: Просвітництво. 2010. - 185 - 189 с.

    Корнєва Т.А. Історія Росії ХХ - ХХІ століття. 11 клас. Поурочні плани з підручника А.А.Левандовського, Ю.А.Щетинова. - Волгоград: Вчитель. 204. - 52-54 с.

Технологічна карта уроку.

1.П.І.Б. вчителі: Апрельова Наталія Миколаївна

2.Клас: 5

3. Предмет: історія

4. Тема уроку: "Повстання Спартака".

Цілі: створити умови, за яких учні зможуть сформувати уявлення про повстання Спартака як про наймасовіше і організоване повстання рабів у Стародавньому світі.

Завдання:

    Освітня – сприятиформування навичок отримання інформації від історичної карти, уміння працювати з історичним документом, уміння систематизувати інформацію.

    Розвиваюча розвивати інтерес до історії; мотивацію до вчення;

    Виховна - акцентувати увагу на вихованні поваги до загальнолюдських цінностей – свободи, рівності, гідності, справедливості;

    Здоров'язберігаюча: забезпечити необхідні умови для продуктивної пізнавальної діяльності учнів, зняття розумової та фізичної напруги.

Обладнання:

    Підручник: Вігасін А.А. "Історія Стародавнього світу". Освіта, 2013р.,

    комп'ютер,

    проектор,

    презентація,

    уривки документа Плутарх «Марк Красс»

    робочий зошит Г.І. Годер "Історія древнього світу" 5 клас, ч. 2

    електронний додаток до підручника «Історія стародавнього світу», СД

Цілі уроку спрямовані на досягнення учнями:

1. Особистісних результатів:

Формування у яскравих, емоційно забарвлених образів історичної епохи.

Складання уявлення про видатних діячів та ключові події минулого.

У сфері регулятивних УУД:

Прогнозувати (передбачати майбутні події та розвиток процесу)

Здійснювати цілепокладання

Планувати шляхи досягнення мети

Самостійно аналізувати умови досягнення мети, на основі обліку виділених учителем орієнтирів дії у новому навчальному матеріалі

Самостійно контролювати свій час

Здійснювати саморегуляцію (адекватно сприймати оцінку своєї роботи вчителем, товаришами)

В галузі пізнавальних УУД:

Загальнонавчальні:

Будувати мовленнєвий вислів в усній та письмовій формах

Володіти смисловим читанням

Реалізувати дослідницьку діяльність

Шукати інформацію

Структурувати текст, виділяти головне і другорядне, головну ідею тексту, вибудовувати послідовність подій, що описуються.

Логічні:

Встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

Аналізувати

У галузі комунікативних УУД:

Організовувати навчальну співпрацю з однолітками, визначати функції учасників, способи взаємодії

Брати участь у колективному обговоренні проблем

Вміти домовлятися та приходити до спільного рішення у спільній діяльності

Здійснювати взаємний контроль та надавати у співпраці необхідну взаємодопомогу.

В галузі особистісних УУД:

Здійснюватиморально-етичне оцінювання

3. Предметні результати:

Формування шанобливого ставлення до прав і свобод людини, демократичних принципів життя.

Створення у навчальних уявлень про історичні джерела, їх особливості, формування основ їх аналізу.

Ознайомлення учнів із найважливішими подіями всесвітньої історії, біографіями історичних діячів минулого.

Тип уроку - Вивчення нового матеріалу

Педагогічна діяльність була побудована наметодах :

за джерелом знань:

за характером руху думки:

методи мотивації :

На уроці використовувалисятехнології: дослідницька, навчання у співпраці, інформаційно-комунікативна,здоров'язберігаюча,

З метою здоров'язбереження використані фізхвилинка, зміна видів діяльності.

Запропоновані завдання відповідають віковим особливостям 5 класу, що розвиваються, розвивають увагу, пам'ять, операції аналізу, узагальнення, сприяють підвищенню мотивації вчення, формуванню адекватної самооцінки.

Домашнє завдання має творчий характер.

Характеристика етапів уроку

Етап уроку

Методи та прийоми роботи

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

УУД

1. Організаційний момент

Ціль:

Сприяти встановленню нормального робочого настрою у школярів та готовності до співпраці.

Вітає учнів, перевіряє їхню готовність до уроку .

Здрастуйте хлопці! У нас сьогодні на уроці присутні гості, давайте вітаємо їх.

Я дуже рада вас бачити сьогодні на уроці. Ми з вами знову вирушимо в захоплюючу подорож Стародавнім Римом і дізнаємося про одну з найзначніших подій в історії цієї Великої держави Стародавності.

Для мене зараз важливо знати, наскільки ви готові на роботу. Через палітру настрою покажіть свою готовність до уроку.

Я бачу, що більшість із вас готові до пізнання нового.

Вітають вчителі та гостей.

Показують смайли настрою.

Особистісні УУД:

Сенсоутворення (створення умов, за яких дитина замислиться, навіщо йому вивчати цю тему)

2. Актуалізація знань.

Цілі:

Встановити правильність та усвідомленість виконання всіма учнями домашнього завдання;

Усунути під час перевірки виявлені прогалини у знаннях, удосконалюючи у своїй ЗУН.

Соціальний (робота у групах).

Словесна (розмова);

Проблемне завдання.

Давайте визначимося із темою уроку. Для цього послухайте, будь ласка, вірш та подумайте, про що йдеться у тексті?

«Свобода! Воля!

Богиня богинь!

Коли нападуть легіони ворогів, На мечі перетвориш ти кайдани рабів!

І в країнах ганьби, де царює гніть, Хай найледачішу зброю візьме. Воля! Воля! Богиня богинь!

Організовує роботу учнів у групах.

А тепер давайте згадаємо, що ми вже знаємо з вами про становище рабів у Стародавньому Римі.

Ми будемо працювати в групах, які визначили на початку уроку за улюбленим кольором.

Кожній групі подається завдання, яке вона має виконати за 2 хвилини. Я можу запитати будь-кого з групи і за його відповіддю буде оцінено всю групу.

Завдання 1 групі: джерела рабства.

Завдання 2 групі:

застосування праці рабів.

Завдання 3 групі:

Ставлення до рабів.

Висновок: в жодній країні світу не було такої кількості рабів і такої жорстокої експлуатації як у Стародавньому Римі.

Проблемне питання:

подумайте, якого результату може призвести таке нелюдське ставлення до рабів?

Отже, тема нашого уроку: «Повстання рабів у Стародавньому Римі».

(Слайд1)

Висловлюють свої припущення

( Про боротьбу рабів за свободу )

Робота у групах.

1 група:

1. завоювання

2. діти рабів

3. пограбування провінцій

2 група:

1. у с/г: на віллах рабовласників

2. прислуга у будинку рабовласника

3. раби-гладіатори

3 група:

1. робота від зорі до зорі

2. годували надголодь

3. піддавали катуванням.

4. не дбали про здоров'я.

Висловлюють припущення:змовам, непокорі, повстанням.

Записують у зошит тему уроку.

Регулятивні УУД:

Прогнозування (передбачення майбутніх подій та розвитку процесу)

Комунікативні УУД:

- організація навчальної співпраці з однолітками, визначення функцій учасників, способів взаємодії

Здійснення взаємного контролю та надання у співпраці необхідної взаємодопомоги.

Пізнавальні УУД:

Загальнонавчальні: вміння будувати мовленнєвий вислів в усній та письмовій формах

Логічні: встановлення причинно-наслідкових зв'язків.

3. Цілепокладання.

Цілі:

Підведення дітей до формулювання теми, мети та постановки завдань уроку;

Організувати складання спільного плану дій;

Дедуктивний (від загального до часткового).

Пізнавальний

Спільно з учнями формулює мету та завдання уроку.

Яка ціль нашого уроку?

Дізнатися про найбільше повстання рабів у Стародавньому Римі.

Для того, щоб досягти мети, необхідно вирішити наступні завдання:

1. Які причини повстання?

2. Хід повстання.

3. Підсумки повстання.

4. Значення повстання.

(Слайд2)

Завдання на урок: «Чому раби зазнали поразки? А чи могли вони здобути перемогу?

(Слайд 3)

Беруть участь у постановці мети та завдань уроку.

Висловлюють припущення

Регулятивні УУД

Здійснення цілепокладання

Планування шляхів досягнення мети.

4. Відкриття нового знання.

Цілі:

Забезпечити сприйняття, осмислення та первинне засвоєння учнями досліджуваного матеріалу

Сприяти засвоєнню учнями способів, які призвели до певного висновку (узагальнення)

Забезпечити закріплення у пам'яті знань і способів дій, які їм необхідні для самостійної роботи з нового матеріалу.

за джерелом знань:

Словесні (пояснення, розмова);

Наочні (демонстрація презентації);

Практичні (робота з карткою, робота з історичними документами)

за характером пізнавальної діяльності:

Пояснювально – ілюстративний

за принципом розподілу знань:

Сприйняття нового матеріалу;

за характером руху думки:

Дедуктивний (від загального до часткового).

методи мотивації :

Емоційні (заохочення, використання яскравих образів).

Пізнавальні (пізнавальний інтерес, опора на життєвий досвід).

Соціальні (робота у групах).

2. Хід повстання:

Ми продовжуємо роботу у групах. Тепер ви виступите в ролі дослідників і, вивчивши історичні документи, карти, визначте причини повстання, дізнаєтесь як воно проходило

(Слайд 4,5)

Завдання для груп:

I група

Завдання:

«У зв'язку із загарбницькими війнами вІталії зібралася маса рабів. Не дороживши життям рабів, римляни вдавалися до жорстоких заходів, щоб змусити їх працювати,насильно змушували вчитися ремеслу гладіаторів. У 74 р. до н. в одній із гладіаторських шкілміста Капуї виникла змова.“Краще померти за свободу , - Говорив Спартак, - чим вбивати один одного для гри римлян”. Змова була розкрита за доносом, але 78 людей все ж таки встигли втекти. По дорозі вони зустріли кілька возів, які везли в інше місто зброю для гладіаторських шкіл, розкрали вантаж та озброїлися. Зайнявши потім укріплене місце на вершині вулканаВезувій . Спартака за силу та знання військової справи обраливатажком.»

Запитання:

    Ціль повсталих?

    Де спочатку влаштували свій табір повсталі?

II група

Завдання: Уважно прочитайте текст підручника на сторінці 247–248п.2.

Дайте відповідь на запитання:

    Яке завдання стояло перед Спартаком?

    На який зразок організував Спартак своє військо? З яких частин складалося військо Спартака?

ІІІ група

Завдання: Уважно прочитайте історичний документ та дайте відповідь на запитання.

«У Спартака під час повстання був план – зібрати якнайбільше рабів і вивести їх через Альпи, що дозволить їм за межами Італії стати вільними. Великийзагін рабів на чолі з Криксом, які не побажали піти з Італії,відокремився від армії повсталих але був розбитий римлянами. Спартак рухався до Альп. Один із консулів випередив його і став на шляху, а другий наздоганяв ззаду. Тоді раби раптово повернули назад і першими завдали удару і розгромили ворогів. Потім Спартак кинувся вперед і змусив тікати інше консульське військо.

Нову перемогу повсталі здобули в долині річки По над намісником провінції Галлія. Шлях через Альпи був вільний. Але тутСпартак змінив плани і повернув на південь. Навіщо?

Запитання:

    У повсталих був план ведення війни з Римом?

    На карті підручника на стор. 249 простежте походи повсталих.

    Чи була єдність та злагода між рабами?

Діти, увага, ми завершуємо роботу. Під час відповіді ви можете зачитувати пропозиції (або використовувати текст);відповіді давати повні.

Фізхвилинка

Хлопці, давайте на хвилинку відвернемось і зайдемо на ринок.

На торгу ми побували

Багато бачили!

Розбігаються очі

І крутиться голова.

Я побачити все хочу,

Може щось куплю.

Для початку шовк пам'ятаю,

Лисий хутро підніму,

Та трохи потрясу.

Розмова із питань до документів.

Слухаємовідповіді 1 групи

Запитання:

    З чого і де розпочалося повстання рабів?

    Ціль повсталих?

    Чим були незадоволені гладіатори?

Слайд 6

    Кого обрали своїм ватажком?

    Де спочатку влаштували свій табір повсталі

Слайд7

Вчитель: Що ви знаєте про Спартак? Додатковий матеріал про Спартак.

Слайд 8

Розповідь вчителя, робота з ілюстрацією.Слайд 9

До Спартака збігалися раби з усієї округи, і незабаром зібралося кілька тисяч чоловік. Сенат вирішив покінчити із повстанням одним ударом. Проти повсталих було послано тритисячний загін. Римляни розташувалися біля підніжжя Везувію. Щоби не витрачати сили на штурм, вони перекрили єдину стежку. Тоді повсталі сплели з лоз дикого винограду сходи і ними вночі спустилися з Везувію, зайшли римлянам у тил і напали на них. Римляни не чекали на удар і були розгромлені.

Слайд 9

Ваш помічник

картка в підручнику на стор. 249 (3хвилин)

Вчитель: Які наслідки мала перемога рабів у Везувію?

( Перший успіх надихнув повсталих: вони повернулися на Везувій, а почали громити маєтки Південної Італії, звільняючи рабів ).

А тепер слухаємовідповіді 2 групи :

    Яке завдання стояло перед Спартаком?

    На який зразок організував Спартак своє військо?

    З яких частин складалося військо Спартака?

Висновок: Армія Спартака стає великою та грізною силою.

Відповідь 3 групи. Слайд10.

Вчитель:

1. У повсталих був план ведення війни? Чому повів своє військо на Альпи? (Розумів, що римляни сильні, що їх важко розбити, хотів перейти гори і дати свободу своїм воїнам ).

2. Походи повсталих – робота на карті.

3. Чи була єдність і злагода між рабами? (Ні, Крікс відокремився ).

Чому Спартак повернув назад? (Перемоги закрутили голови повсталим, звільнити всіх рабів і залишитися жити в Римі).

Слайд 11.

Візьміть контурні карти. Ваше завдання заповнити їх.

Ваш помічник

картка в підручнику на стор. 249. (3хвилин)

Вчитель: Новий план Спартака – на острів Сицилію.Там безліч рабів: ми потребуємо людей, зброї та продовольства.Лише поповнивши армію, ми рушимо на Рим.

Слайд12,13

Чи вдалося Спартаку здійснити свій план? ( Робота з підручником, стор. 249-250 п. 4) Читаємо вголос. (Ні. )

Римський сенат повністю усвідомив небезпеку,ви на засіданні сенату, ваше рішення? І вжив надзвичайних заходів:НА ДОПОМОГУ Крассу прибули зі своїми військами полководці Помпей та Лукул.

Спартак не хотів дати полководцям об'єднатися. Він добре знав, що регулярне римське військо сильніше, і він дав вирішальну битву в Апулії в 71 р. до н.е.

Слайд 14

Римський історик Аппіан про останню битву Спартака (аудіозапис)

Слайд15,16

Повсталі боролися хоробро, але сили їх були рівні, вони були розбиті. Сам Спартак упав на поле бою. 6 тисяч рабів, що залишилися, живими були взяті римлянами в полон і розп'яті на хрестах уздовжАпієвої дороги (Від Капуї до Риму).Слайд 17.

Візьміть контурні карти. Ваше завдання заповнити їх.

Ваш помічник – карта у підручнику на стор. 249. (3 хвилини)

3.Ораганізує взаємоперевірку.

4. Підбиває підсумки повстання:

Чим закінчилося повстання?

Як ви вважаєте, чому повсталі зазнали поразки?

Слайд 18,19.

5. Визначає значення повстання:

Це було найбільше у Стародавньому світі повстання рабів за свою свободу.

Римляни, налякані розмахом повстання, намагалися пом'якшити своє ставлення до рабів.

Працюють з текстом Плутарх «Марк Красс», визначають причини та початок повстання.

Причини повстання:

1. невдоволення рабів своїм становищем

2. насильницьке навчання військової справи

3. несправедливе ставлення господаря

Робота у групах. Заповнення контурних карток після відповідей груп (поетапно)

Повідомлення учня

У робочому зошиті заповнюють контурну карту-завдання №59 , п. 1-2

У робочому зошиті заповнюють контурну карту-завдання №59 , п. 3-4

Слухають аудіозапис

У робочому зошиті заповнюють контурну карту-завдання №59 , п. 5-7

Повстання закінчилося поразкою.

Висловлюють припущення

1. Недосвідченість воїнів армії Спартака.

2. Відсутність чіткого плану дій повсталих.

3. Обман піратів.

Пізнавальні УУД:

Загальнонавчальні:

- володіння смисловим читанням

Реалізація дослідницької діяльності

Пошук інформації

Структурування тексту, вміння виділяти головне і другорядне, головну ідею тексту, вибудовувати послідовність подій, що описуються.

Логічні:

- аналіз

- виділення причинно-наслідкових зв'язків

Комунікативні УУД:

Участь у колективному обговоренні проблем

Вміння домовлятися та приходити до спільного рішення у спільній діяльності

Особистісні УУД:

Морально-етичне оцінювання

Регулятивні УУД:

Самостійний аналіз умов досягнення мети, на основі обліку виділених вчителем орієнтирів дії у новому навчальному матеріалі

Самостійний контроль свого часу

5. Застосування нового знання.

Цілі:

Забезпечити засвоєння знаннями, що навчаються, і способів дій на рівні застосування їх у різноманітних ситуаціях.

Пізнавальні (пізнавальний інтерес, опора на життєвий досвід).

Соціальні (робота у групах).

Організує роботу з кросвордом.

Слайд 20, 21

Заповнюють кросворд.

Комунікативні УУД:

Участь у колективному обговоренні проблем

Вміння домовлятися та приходити до спільного рішення у спільній діяльності

Здійснення взаємного контролю та надання у співпраці необхідну взаємодопомогу.

6. Рефлексія

Цілі:

Виявлення якості та рівня засвоєння учнями знань та способів дій;

Виявити недоліки у знаннях та способах дій учнів;

Забезпечити розвиток у школярів здатність до оціночних дій.

Емоційні (заохочення,).

Узагальнення інформації, аналіз діяльності учнів під час уроку.

Загальна характеристика роботи класу та кожного учня, показати успішність кожного учня, виставлення оцінки за урок

Слайд 22.

Самооцінка та взаємооцінка діяльності груп на уроці.

Регулятивні УУД: саморегуляція (адекватно приймати оцінку своєї роботи вчителем, товаришами)

7. Домашнє завдання.

Ціль:

Забезпечити розуміння учнями мети, змісту та способів виконання домашнього завдання.

Пояснює домашнє завдання та способи його виконання.

За бажанням:

1.Скласти розповідь від імені учасника повстання.

2. Намалювати малюнок "Повстання Спартака".

Слайд 23

Записують завдання у щоденник.

1 рощування державного

та партійного апарату .

На початку 1920-х років. економіка країни була майже повністю зруйнована. У 1921 р. було проголошено нову економічну політику (неп). Розгортка змінилася продовольчим податком, було дозволено торгівлю. Вжиті заходи дозволили пожвавити економічну активність населення та вивести країну з кризи. Тим самим керівництво ВКП(б) зберегло монополію своєї партії на державну владу, але після смерті Леніна почалася гостра боротьба за лідерство в партії.

У роки громадянської війни РКП(б) практично стала замінювати держапарат. Найважливіші рішення спочатку приймалися створеному 1919 р. Політбюро Г.Є. Зінов'єв, Л.Б. Каменєв, В.І. Ленін, І.В. Сталін, Л.М. Троцький, Н.І. Бухарін, М.І. Калінін. Втім, усі його члени були і на державних постах. Компартія перетворилася на жорстко централізовану організацію. Проти такої ситуації виступила «робоча опозиція» на чолі з А. Шляпніковим. Вона звинувачувала партійну верхівку у переродженні. Розбіжності вирішили обговорити на X з'їзді РКП(б).

8 березня 1921 р. з'їзд прийняв резолюцію «Про єдність партії», що забороняє створення в РКП(б) фракцій, що мають відмінну від партійного керівництва точку зору.

3. Основне протиріччя непу. Сутність цієї суперечності полягала в наступному. В економіці було зроблено кроки до ринку. У політиці, навпаки, сталося посилення режиму, утвердилася однопартійна система. Різні соціальні групи не мали змоги обстоювати свої інтереси. Ця суперечність багато в чому згладжувалася тим, що на чолі держави стояв безумовним авторитетом у партії і довірою у більшості населення В. І. Ленін. Формально він не обіймав жодної партійної посади, проте вів засідання пленумів ЦК, Політбюро. Керувати партійною роботою йому допомагав секретаріат ЦК. У 1922 р. Ленін важко захворів. Потрібна була посада керівника секретаріату, який міг би вести партійні справи за відсутності Леніна. Вибір ліг на І. В. Сталіна, який займався в ЦК організаційною роботою. Щоб підняти авторитет нової посади, було вирішено надати їй гучну назву – генеральний секретар. У квітні 1922 року Григорій Зінов'єв і Лев Каменєв висунули І. Сталіна на посаду генерального секретаря партії більшовиків – на той час це була посада, яку вважали адміністративною, майже канцелярською, призначеною для обліку та розподілу партійних кадрів. Однак Сталін вміло розпорядився можливостями, що з'явилися в нього, і розставив всюди своїх прихильників, які контролювали становище на всіх рівнях влади.

Завдання класу. Робота з історич.документом. С.158 Підручника, З «Листи до з'їзду», прочитати і відповісти питанням: 1) Які недоліки Сталіна викликали в Леніна особливу тривогу? Чому? Які заходи Ленін пропонував щодо Сталіна?

4. Сталін проти Троцького. Правий ухил.

Після смерті Леніна суперництво в партії посилилося, загострилася боротьба за владу між прихильниками Сталіна та Троцького, а разом із нею і суперечки про шляхи розвитку: що робити далі?

Підручник стор. 158 питання: які звинувачення висував Сталін проти Троцького та його прихильників? Чому у внутрішньопартійній боротьбі Троцький зазнав поразки?

Які програми з виведення країни із кризи 1927 р. конкурували у період у партії?

Завдання учням. Заповнити таблицю

"Альтернативні точки зору на соціально-економічну кризу в країні"

Погляд

Причини хлібозаготівельної кризи

Шляхи виходу із кризи

Н.І.Бухарін

І.В. Сталін

    Чому переміг Сталін?

Після смерті вождя Сталін оголосив про «ленінський заклик» до партії "робітників від верстата". Приймали поодинці та колективно, дільницями та цілими цехами за кілька місяців вступили до партії близько чверті мільйона людей. У лютому 1917 року більшовики мали 23 600 членів партії, до 1925 року їх кількість досягла 800 тисяч, а до 1930 року, за рахунок кількох "ленінських" закликів, перевищила 1,5 млн. чоловік. Перепусткою в привілейовані верстви суспільства служив тепер партійний квиток, тому багато хто прагнув отримати його, щоб прокласти дорогу в житті. Революція закінчилася - настав час займати місця, що звільнилися: партійці "ленінських закликів" і склали ту бюрократію, тих керівних працівників, які підтримували Сталіна. Багато хто з них був без освіти; вони трималися за свої місця, за великі оклади з привілеями і хотіли повною мірою насолодитися благами, які їм надали – закриті розподільники продуктів харчування, дачі з автомобілями, окремі квартири, недосяжні для інших, розкішні санаторії у царських палацах на березі Чорного моря. Виключення з партії вело до втрати відповідального посту, і могло спричинити арешт і фізичне знищення - так виникло нове покоління керівників, відданих, безпринципних і слухняних "висуванців", які беззаперечно виконували вказівки своїх покровителів - "про виконання доповісти", щоб утриматися на високій посади та зберегти привілеї.

Чому переміг Сталін?

Результатом політичного розвитку в 20-ті гг. стало формування однопартійної політичної системи на чолі з вождем Сталіним.