Ajalootund ühtse Hiina esimene valitseja. Ühtse Hiina esimene valitseja

Tehnoloogiatunni kaart

Teema: ajalugu Klass: 5 Kuupäev:_______________

Tunni teema: Vana-Hiina (teine ​​tund)

Eesmärgid

tutvustada õpilastele keiser Qin Shihuangi tegevust ja hiinlaste elutingimusi esimese keisri valitsusajal.

Planeeritud tulemused

Planeeritud tulemused:

teema: õppida selgitama esimese Hiina keisri poliitika olemust;

- rääkida Hiina müürist;

- selgitada välja Qini dünastia lühiajalise valitsemise põhjused.

meta-aine UUD: iseseisvalt korraldada paarikaupa hariduslikku suhtlust; sõnastada oma seisukoht; kuulake ja kuulake üksteist; iseseisvalt avastada ja sõnastada haridusprobleem; ammutada teavet erinevatest teabeallikatest; ennustada materjali tulemust ja meisterlikkuse taset; määrata uuel tasemel suhtumine endasse kui tegevussubjekti.

isiklik UUD: tekitada motivatsiooni enesetäiendamiseks; mõistma eelmiste põlvkondade sotsiaalseid ja moraalseid kogemusi.

Põhimõisted

impeerium.

Vahendid

diagramm “Põhjused rahva nördimuseks Qin Shihuangi valitsemisajal”, multimeedia esitlus.

Tunni tüüp

kombineeritud

Tundide ajal

1.Korralduslik moment

Õpetaja tegevus: Tervitamine, positiivne suhtumine koostöösse.

Õpilaste kohaloleku kontrollimine ja õpilaste tunnivalmiduse kontrollimine.

Klassipäeviku täitmine.

Õpilaste tegevused: tervitage õpetajat. Tööks valmistumine.

Klassivalvur annab õpetajale aru tunnist puudujatest ja õpilaste valmisolekust tunniks.

2. Kodutööde kontrollimine

Ülesanne kaartidel. Täitke lausete lüngad.

1. Hiina asub idaosas _______________________.

2. 1. aastatuhandel eKr. Hiinlased asusid elama kogu Hiina tasandikule _______________ ja ______________________ jõgede vahele.

3. Hiinlased uskusid tiivuliste madude olemasolu – ______________________.

4. Vanad hiinlased leiutasid paberi, kuid enne selle ilmumist valmistati raamatuid ________________.

5. Hiina tark, mõtleja, kes elas 5. sajandil. eKr, kelle õpetusel oli hiinlaste elule suur mõju – _______________________.

6. Hiina kiri on väga keeruline, selles on umbes kümme tuhat tähemärki, mida nimetatakse ____________________.

Hindamiskriteeriumid

“5” - 7 õiget vastust;

“4” - 5 – 6 õiget vastust;

“3” – 3 – 4 õiget vastust;

“2” vähem kui kolm õiget vastust. (Vastastikune kontroll, võrdlus prooviga, slaid 1)

3. Motivatsiooni-sihi staadium

Jätkame rännakut läbi iidse Hiina. Et teha kindlaks, millest õppetund räägib, peate sõna lahti harutama (slaid 3)

Mis on impeerium? (Õpilaste avaldused)

Slaid 4. Definitsiooni kirjutamine vihikusse.

Millest õppetund räägib?

Milliseid eesmärke me endale seame?

Tunni teema: "Vana-Hiina".

    Hiina ühendamine ja vallutussõjad.

    Hiina müür.

    Qini dünastia lõpp.

4. Uue materjali õppimine

1. Aastal 221 eKr ühinesid sõdade tulemusena seitse Hiina kuningriiki esimese keisri Qin Shihuangi võimu all. Pärast ühendamist ei peatanud keiser aga sõda, vaid püüdis laiendada oma riigi territooriumi (slaid 7).

Millistes suundades marssis Qin Shi Huangi armee?

Hiina riigist põhja pool elasid hunnide rändhõimud, kellele oli väga raske vastu seista ja miks, saate teada, lugedes lk 110 2. lõiku.

Õpilane vastab.

PHYSMINUTE

2. Oma impeeriumi kaitsmiseks hunnide eest käskis Qin Shihuang ehitada ehitise, mis on oma mastaabis siiani muljetavaldav. See on Hiina müür, üks väheseid iidse maailma ehitisi, mis on nähtav isegi kosmosest (slaid 8).

Nüüd lähete korrespondentidena Hiinasse, et koostada sündmuskohalt aruanne (iseseisev töö õpiku ja lisamaterjaliga).

1–2 õpilast esitavad oma aruande (töö slaidiga 9)

3. Qin Shihuang muutis oma osariigi võimsaks impeeriumiks. Kuidas hiinlased selles osariigis elasid?

Harjutus. Lugege lõiku 4. “Inimeste nördimus” lk 111–112 ja täitke diagramm. (slaid 10–11)

(Kontrollige ülesande täitmist)

Milleni võis selline keisri poliitika viia? Õpilane vastab.

Pärast esimese keisri surma mässasid rahulolematud hiinlased ja kukutasid tema poja, lõpetades Qini dünastia.

Veel elus olles alustas keiser oma hauakambri ehitamist. Arheoloogid leidsid selle täna. Nüüd läheme kaeveplatsile.

Vaadake videoklippi ja arutage küsimusi.

1. Mida teadlased hauast leidsid?

2. Mis oli Terrakotaarmee eesmärk?

5. Õppetunni kokkuvõtte tegemine

Vestlus küsimuste üle:

1. Kes ja mis aastal ühendas Hiina?

2. Keda nimetatakse keisriks?

3. Miks ehitati Hiina müür?

4. Miks ei olnud elanikkond keisri poliitikaga rahul?

Hindamine.

6. Peegeldus

Mida uut sa tunnis õppisid?

Milliseid oskusi ja võimeid praktiseerisite?

Mis tundus teile tunnis raske?

Mis meeleolu tunnis valitses?

Kodutöö

Loovülesanne: koosta sõnum teemal Hiina müür täna...

Tehnoloogiatunni kaart

Teema: Vanamaailma ajalugu

Klass: 5

Tunni teema:Ühtse Hiina esimene valitseja

Eesmärgid:

Hariduslik

anda aimu ühtse Hiina loomise ajaloost, Hiina esimese keisri Qin Shihuangi tegevusest; teha kindlaks rahvaülestõusude põhjused Hiinas ja nende tagajärjed; arendada oskust esile tuua Taevaimpeeriumi jooni ja omadusi; parandada uurimisoskusi ajaloolise kaardi, allika, kronoloogiliste andmetega; anda õpilastele võimalus hinnata Vana-Hiina valitsemise iseärasusi tänapäeva moraalipositsioonidelt; tutvustada Hiina saavutusi majanduse ja kultuuri vallas.

Arendav

arendada oskust analüüsida ajaloolise tegelase tegevust Qin Shi Huangi valitsemisaja näitel

Hariduslik

kasvatada austust ajaloolise mineviku vastu, oskust hinnata ajaloolist isikut

Planeeritud tulemused:

teema: omandada terviklik arusaam Hiina rahva ajaloolisest teest; rakendada ajalooteadmiste kontseptuaalset aparaati ja ajalooanalüüsi meetodeid sündmuste ja nähtuste olemuse ja tähenduse paljastamiseks; kirjeldada Hiina ajaloo- ja kultuurimälestisi;

meta-aine UUD: iseseisvalt korraldada rühmas hariduslikku suhtlust; määrake oma suhtumine kaasaegse elu nähtustesse; sõnastada oma seisukoht; kuulake ja kuulake üksteist; väljendada oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega vastavalt ülesannetele ja suhtlustingimustele; iseseisvalt avastada ja sõnastada haridusprobleem; vali pakutute hulgast eesmärgi saavutamiseks vahendid ja otsi neid ka ise; anda mõistete definitsioonid; analüüsida, võrrelda, klassifitseerida ja kokku võtta fakte ja nähtusi; selgitada õppematerjali uurimisel tuvastatud ajaloolisi nähtusi, protsesse, seoseid ja seoseid;

isiklik UUD: saada motivatsiooni uue materjali õppimiseks; mõistma Hiina keisrite despootlikku režiimi.

Tunni tüüp

Õppetund uute teadmiste avastamiseks

Tunni vorm

Töötage rühmades, paarides

Põhimõisted, terminid: “ Taevaimpeerium", "Taeva poeg", bambusraamat, "Konfutsianism".

Uued kontseptsioonid: "Hunid""Aasad", "Suur siiditee", "Suur Hiina müür".

Kontrolli vormid

Enesehinnang, enesekontroll

Kodutöö §23 küsimused

1.Org.moment

Eesmärk: korraldada ja suunata lapsi õppeprotsessi

Tere pärastlõunast poisid! Mul on tahvlil emotikonid, valige see, mis sobib teie meeleoluga.

Kui palju naeratusi säras. Aitäh!

TÖÖ RÜHMAS

Enesemääramine, tähenduse kujunemine(L)

Eesmärkide seadmine (P)

Valige emotikon ja näidake oma meeleolu.

2.Algteadmiste uuendamine

Eesmärk: kodutööde kontrollimine, kinnistamine jasüstematiseerida teadmisi

Täitke ülesanne : 1. Kontrollige teave Hiina ja India kohta.

Sobitage ajaloolised faktid ja riik, kus need aset leidsid: a) Hiina; b) India:

( kommenteerige neile, kes ülesandest aru ei saa – kontrollige plussmärke kahe riigi veergudes, mille kohta teave on õige)

Ülesande täitmise raskuste asukoha ja põhjuse tuvastamine

    Kas täitsite ülesande?

2. Millise töö osaga saite hõlpsasti hakkama?

3.Kust tekkisid raskused?

4. Mida on vaja ülesande täitmiseks?

Töötage tabeli järgi

Vastused:

1.(Osaliselt).

2. (Seoses iidse Indiaga)

3. ( Vana-Hiina teabe määratlemisel: 4. ( Esiteks teadmised Vana-India ja Vana-Hiina teemadel, teiseks arusaamine ja oskus täita sobitusülesandeid )

TÖÖ RÜHMAS

Objektide analüüs tunnuste tuvastamiseks; mõiste summeerimine; eesmärkide seadmine(P)

Prooviõppe läbiviimine; individuaalsete raskuste registreerimine; eneseregulatsioon keerulistes olukordades (R)

Teadmiste lünkade tuvastamine Hiina teemal.

2. Suulise vastuse koostamine kaardil nr 1.

KAART nr 1

Valmistage ette üksikasjalik vastus küsimusele: „Mida õpetas hiina keel?

Salvei Konfutsius?

Selleks pidage meeles:

    Kuidas peaks kohtlema vanemaid (vanemaid, vendi?

ja õed)?

    Miks Konfutsius uskus, et tarkus peitub teadmistes

vanad raamatud?

    Milline peaks olema tõeline teadlane?

    Millist hiinlast peeti kombekaks ja viisakaks?

    Kas täna on võimalik järgida Konfutsiuse juhiseid? Miks?

Tehke järeldus.

Õpilase vastuse näidis

Kuulus Hiina tark Konfutsius uskus, et on vaja järgida traditsioone, mis on kehtestatud iidsetest aegadest. Nooremad inimesed peavad oma vanemaid austama ja neile kuuletuma. Et targaks saada, pead palju lugema ja tutvuma vanarahva tarkustega. Hea kommetega inimeseks peeti head kombed.

3. Motivatsioon õppetegevuseks

Eesmärgid: isiklikult olulisel tasemel sisemise valmisoleku arendamine õppetegevuse regulatiivsete nõuete täitmiseks

Kestus:

Kuidas peaks tark valitseja Konfutsiuse järgi valitsema?

Vasta püstitatud küsimusele

individuaalselt

4. Õppeülesande püstitamine (probleemsituatsioon, probleemülesanne)

Eesmärgid: valmistada õpilasi ette mõistma sisemist vajadust luua uus tegevusviis

Kestus:

Kas valitsejad järgisid targa nõuandeid?

Arutame seda küsimust oma tunnis.

1974. aastal avastas Hiina talupoeg oma aias suure hulga sõdalaste terrakotast kujukesi. Neid oli umbes 8 tuhat Teadlased jõudsid järeldusele, et need on Hiina esimese valitseja Qin Shihuangi kuulsa matmise säilmed. Kuid neil sõdalastel polnud käes relvi. See asjaolu on ajaloolased hämmingus. Proovime osaleda selle nähtuse lahendamisel.

Mis on meie tunni teema?

Tunni teema: "Ühinenud Hiina esimene valitseja."

Tunniplaan

1. Qin Shihuang ja Hiina ühendamine.

2. Vallutussõjad.

3. Hiina müür.

4. Rahva nördimus.

Õpilased pakuvad välja tunni teema

"Ühinenud Hiina esimene valitseja."

Kirjutage tunni teema ja plaanige vihikusse.

Esitöö

Prooviõppe läbiviimine; individuaalsete raskuste registreerimine; eneseregulatsioon raskustes (R)

Oma mõtete väljendamine; oma arvamuse argumenteerimine; erinevate arvamustega arvestamine (K)

Tunni teema määramine

5. Uue materjali õppimine

Eesmärk: kujundada õpilastes ettekujutus ühest riigist Vana-Hiinas

Qin Shihuang ja Hiina ühendamine

- Mida me teame Hiina esimesest valitsejast? Lugege läbi töömaterjal ja vastake küsimustele.

Aastal 221 eKr. e. ühe Hiina osariigi – Qini kuningriigi – valitseja alistas ükshaaval oma rivaalid ja ühendas kogu Hiina oma võimu alla. Olles vallutanud kõik kuus rivaalide kuningriiki ja korraldanud seal tapatalgud, hakkas Qini valitseja, kolmeteistkümneaastane Zheng-wan, kutsuma end Qin Shihuangiks, mis tähendas "Qini esimene isand". Oma võimu tugevdamiseks viis ta riigis läbi mitmeid reforme.

Kogu riik on jagatud 36 piirkonnaks ja need omakorda maakondadeks.

Kasutusele võeti üksainus münt (kui eelmises kuues kuningriigis kasutati rahana kilpkonnakarpe, karpe ja jaspise tükke, siis nüüd kasutati ainult kuld- ja hõbemünte).

Kasutusele on võetud ühtsed kirjamärgid.

Mõõdud kaal ja pikkus tellitakse.

Kehtestatud on kärudele sama laius rööbastee.

Kõigile siduvad seadused on kinnitatud.

Rituaaliriistade ja relvade valmistamiseks on heaks kiidetud ühtne mudel.

Hiina pealinnast sai Xianyangi linn.

Qin Shihuang pidas seaduste ranget järgimist riigi korra esmaseks tingimuseks. Märatsejad kuulutati hukkamisele. Perekond vastutas iga liikme käitumise eest. Nii lootsid nad kuritegevuse välja juurida. Ühel päeval hukati pealinnas 460 inimest ja sellest teavitati kõiki riigi elanikke.

Küsimused tekstile

Mis aastal toimus Hiina ühendamine?

Kuidas nimetas end ühendatud Hiina esimene valitseja?

Mida see tähendas?

Kas teate mõnda valitsejat, kes seab samad eesmärgid?

Töötage töömaterjaliga.

Sihtmärk: omandada uusi teadmisi Vana-Hiina kohta, tõsta esile ja meeles pidada konkreetselt selle teemaga seotud fakte, mõisteid, termineid ja kuupäevi.
Ülesanne: töötada ajalooliste dokumentidega, vastata suuliselt, kinnitades oma seisukohta argumentidega.

TÖÖ RÜHMAS

teabe otsimine ja valimine; süntees kui terviku koostamine osadest; mõiste summeerimine; hüpoteeside püstitamine ja nende põhjendamine; iseseisvalt otsimisprobleemi lahendamise viisi loomine(P)

Oma arvamuse ja seisukoha argumenteerimine suhtluses; võttes arvesse erinevaid arvamusi(TO)

omandada uusi teadmisi Vana-Hiina kohta, tõsta esile ja meeles pidada konkreetselt selle teemaga seotud fakte, mõisteid, termineid ja kuupäevi.

6.Esmane konsolideerimine

Eesmärk: esmane kontroll ja korrigeerimine

Probleemsed küsimused.

Miks lõppes Hiina ühendamine rahva ülestõusuga? Miks osutus Qin Shihuangi pärijate valitsusaeg lühiajaliseks?

Videoklipi vaatamine sõjalistest kampaaniatest

Täitke tabel kuuldud teabe põhjal. (§23 lõige 2, lk 109–110)

Töötage diagrammi täitmisega

PAARIS TÖÖTAMA

Objektide analüüs, mõiste kokkuvõte; hüpoteeside püstitamine ja nende põhjendamine(P)

Oma mõtete täielik ja täpsus väljendamine; oma arvamuse sõnastamine ja argumenteerimine; võttes arvesse erinevaid arvamusi(TO)

Seeditava sisu hindamine(L)

Kontroll, korrigeerimine, hindamine(R)

teha kindlaks Vana-Ida ajaloo suurima rahvaliikumise põhjused ja selle tagajärjed

7. Peegeldus

Eesmärk: summeerimine, märgistamine

1) Joonistage oma peopesa paberile. Iga sõrm on asend, mille kohta peate oma arvamust avaldama.

* suur – “minu jaoks on see oluline ja huvitav...”

* indeks - "Ma saaksin, aga nad ei küsinud..."

* keskmine – "See oli mul kogu aeg peas..."

* nimetu – "Kui ma oleksin õpetaja..."

* väike sõrm – "Mulle meeldis..."

Täitke ülesanded

TÖÖ RÜHMAS

Mõtisklus tegevusmeetodite ja -tingimuste üle; tegevuste protsessi ja tulemuste kontroll ja hindamine(P)

Enesehinnang; piisav arusaam DM edu või ebaõnnestumise põhjustest; moraalinormide ja eetiliste nõuete järgimine käitumises (L)

Väljendage oma mõtteid täielikult ja täpselt; oma arvamuse sõnastamine ja põhjendamine, erinevate arvamustega arvestamine(TO)

Poisid hindavad oma teadmisi

IX.Kodutöö

Eesmärk: juhised kodutööde tegemiseks

1. Vasta jaotise “Kontrolli oma teadmisi” all olevatele kollases raamis olevatele küsimustele.

2. Vastake jaotises „Mõtle huvitavatele küsimustele“ oranžis raamis olevatele küsimustele.

Sektsioonid: Ajalugu ja ühiskonnaõpetus

  1. Õpilased mõistma ühtse Hiina kujunemise ja hiinlaste leiutiste olulisust.
  2. Jätkata teksti- ja videomaterjalide põhjal loo ülesehitamise oskuste arendamist; oskused seostada ajaloolisi fakte ajas.
  3. Kasvatada lugupidamist muistsete inimeste töö ja kultuuri vastu.

Varustus:

  1. Kaart "Riikide territooriumi kasv antiikajal."
  2. Videokassett “Maailma suured imed. Suurepärane inimeste looming." Reader's Digest. Videofragment “Hiina müür”.
  3. Ettekanne "Ühise Hiina esimene valitseja".
  4. Jaotusmaterjal:
    a) kaardid filmi kirjeldamiseks;
    b) töövihikute killud;
    c) kontuurkaardid “India ja Hiina iidsetel aegadel”.
  5. Tokenid on "draakonid".

Tundide ajal

I. Organisatsioonimoment.

Jätkame iidse Hiina uurimist. Tänases tunnis saame teada, mille poolest sai kuulsaks valitseja Qin Shihuang. Kirjutage tunni teema üles. 1. slaid.

II. Kordamine.

Nad räägivad, et iidsetel aegadel jõi Hiina kuninganna teed oma palee avatud terrassil. Äkki kukkus üle terrassi kummardunud mooruspuu oksalt tee sisse liblikakookon. Kuninganna püüdis seda oma pika maalitud küünega kausist eemaldada, kuid peenike niit jäi küüne külge kinni. Kuninganna tõmbas niiti ja kuumas tees aurutatud kookon hakkas lahti kerima. Sellest ajast on möödunud viis tuhat aastat.

Meenutagem teiste muistsete rahvaste ajalugu. 2. slaid.

Nüüd vaatame, kas me eksisime. 3. slaid.

Räägi meile ja näita kaardil, kus Hiina asub?

Miks kutsuti Kollast jõge "Hiina leinaks"?

Kuidas ja mida Konfutsiuse ajal sisse kirjutati?

Kuidas peaksid viisakad hiinlased targa Konfutsiuse järgi käituma?

(Õpilaste vastused ja õpetaja kommentaarid).

Uue teema uurimise juurde liikumiseks jätame kuupäevad meelde. Mis juhtus?

1500 eKr Vaarao Thutmose vallutused
612 eKr Assüüria pealinna Niineve hävitamine
3. sajand eKr India ühendamine üheks osariigiks
Rohkem kui 2 miljonit aastat tagasi Inimese tekkimine
40 tuhat aastat tagasi "Homo sapiens" tekkimine
525 eKr Egiptuse vallutamine pärslaste poolt
10 tuhat aastat tagasi Põllumajanduse ja karjakasvatuse tekkimine
1792-1750 eKr. Hammurapi valitsusaeg Babüloonias
538 eKr Babüloni vallutamine pärslaste poolt
3000 eKr Ühtse riigi kujunemine Egiptuses
Umbes 2600 eKr Cheopsi püramiidi ehitamine Egiptuses
221 eKr Hiina ühendamine üheks riigiks.

Iga õige vastuse eest - märk!

III. Uus teema.

Kirjuta vihikusse: 221 eKr. - Hiina ühendamine üheks riigiks. Joonistage ajaskaala:

Mis oli enne: India ühendamine Ashoka poolt või Hiina ühendamine?

Kui palju varem? (79 aastat). (Töö juhatuses).

1. Qin Shihuangi poliitika.

Ühe Hiina osariigi valitseja nimega Qin ühendas kogu Hiina oma võimu alla. Ta hakkas end kutsuma Qin Shihuangiks, st. "Qini esimene isand." Oma dekreedis teatas ta, et tema poega nimetatakse "Qini teiseks isandaks", siis hakkab valitsema kolmas – ja nii edasi, kümneid tuhandeid tema pärijaid. Qin Shihuang kuulutas, et rahu kestab nüüd igavesti. Hiina pealinnast sai Xianyangi linn. Vaata kaarti lk 101. Kuid pärast Hiina-siseste sõdade peatamist alustas Qin Shi Huang kampaaniaid naaberriikide vastu.

Hiina "sõi võõra territooriumi järk-järgult ära nagu siidiuss lehti." Põhjas olid Hiina vastasteks hunnide rändhõimud.

Milliseid hõime nimetatakse nomaadideks? (Töö sõnaraamatuga).

Hunnidelt vallutatud maade säilitamiseks ja kaubateede kaitsmiseks haarangute eest alustati Hiina müüri ehitamist. Pöörake tähelepanu kaardile.

Vaadake filmi hoolikalt ja proovige filmi edenedes küsimustele vastata. Kui teil pole aega midagi üles kirjutada, ärge tõmmake oma kaaslaste tähelepanu kõrvale. Pärast vaatamist saate üksteist aidata.

2. Hiina müür. Videolõigu vaatamine – 7 minutit.

Töö kaardi nr 1 kallal.

Kehalise kasvatuse minut:

  • Sulgege silmad nii tihedalt kui võimalik ja pange need nüüd võimalikult üllatunuma. (2-3 korda).
  • Ja nüüd, poisid, tõuske püsti,
    Nad tõstsid kiiresti käed üles.
    Pööras paremale, vasakule,
    Istuge vaikselt maha ja asuge tagasi asja juurde!

Vestlus lauaküsimuste üle. Täiendused ja täpsustused. Pöörake tähelepanu õpiku lk 106, lugege ja kirjutage üles sõnastik sõna äärel. lünk- laskeauk linnuse müüris.

3. Rahva nördimus.

Tohutu armee ülalpidamiseks oli vaja palju raha. Maksud tõusid aina kõrgemaks. Et inimesed ei nuriseks, hoiti neid pidevas hirmus. Väikseimagi solvumise eest peksti inimest bambuspulgaga kandadele, lõigati nina otsast ja sai pajas keeta. Ühe inimese pahateo eest karistati kõiki tema lähedasi. Qin Shihuang muutus üha ülbemaks ja julmemaks ning tuli välja uute kohutavate hukkamistega. Kuid isegi võimas keiser ise oli aja vastu jõuetu. Tema näonahk kortsus nagu küpsetatud õunal ja silmapilud muutusid veelgi kitsamaks. "Kõik, mis sünnib taeva ja maa vahel, on surelik," ütles üks vana tark. Kuid Shi Huang pidas end ainsaks ja ainsaks, lootes, et saatus teeb tema jaoks erandi. Ta keelas surmast rääkimise, koondas teadlased ja mustkunstnikud, käskides neil leida vahend, mis tagaks surematuse. Teadlased käisid kõik metsad läbi, kuid ainult üks neist tõi määratud ajal ebahariliku seene - punase valgete täppidega. Teadlasel kästi seeni maitsta ja ta suri kohutavas piinas.

Mis seen see oli? (Amanita).

Keegi rääkis keisrile vanematest, kes polnud kogu oma elu jooksul ühtki kurja tegu teinud, kes olid selle poolest tuntud kui õiged inimesed ja kes elasid 200 ja 300 aastat. Vanem toodi valitseja juurde, aga kui vanem suu lahti tegi, nägid kõik, et tal pole keelt. Tema keel lõigati välja 30 aastat tagasi, kuna ta mõistis valitseja hukka julmuse eest. Keiser ja tema nõunik Li Si käskisid põletada kõik raamatud ja hukata 460 teadlast, matta elusalt maasse need, kes arvasid, et elu oli varem parem kui tema all. Samal aastal rebisid vankrid Li Si laiali, kuna tema tegevus põhjustas hukkamõistu.

Keiser muutus täiesti manneks. Ta nina vajus ja hääl muutus kähedaks, nagu šaakalil. Siis tuli paleesse teadlane nimega Lu Shen. Ta ütles: "Ärgu ükski ametnik tea, millises 37 paleest te elate, ükski sulane ei sisene kambrisse, kus magate, ja ärgu keegi näeks teid söömas – see on surematuse saladus." Algas nähtamatu mehe valitsemise kohutavad aastad. Taevaimpeeriumi elanikke haaras õudus. Kunagi varem pole keisri seadusi nii põhjalikult läbi viidud.

Ühel päeval ilmus Shaqiu paleesse lämmatav lõhn. Kui hais muutus väljakannatamatuks, otsustati uks lahti teha. Seal oli Taevaimpeeriumi valitseja surnukeha. Qin Shihuang maeti tohutusse maa-alusesse hauakambrisse, kõik tema naised, kes talle lapsi ei sünnitanud, tapeti ja maeti koos lahkunuga. Hauakambrisse paigutati 6 tuhat täisraudrüüs mehe suurust sõdalast ritta – valvama oma valitseja rahu. Vt õpiku lk 109. Mõõkade, odade ja vibudega relvastatud hauataguse elu armee pidi valvama maapinnal asuva tohutu haua sissepääsu.

Qin Shihuangi poeg alustas oma valitsusaega oma vendade hukkamisega. Inimeste kannatus oli otsas, pulkade ja motikatega relvastatud, inimesed kogunesid salkadesse, sõdalased läksid mässuliste poolele. Qin Shihuangi pärijad ei suutnud valitseda "kümneid tuhandeid põlvkondi", uued valitsejad pidid tegema rahvale järeleandmisi;

IV. Esmane juhtimine.

Kuva kaardil Hiina ja selle peamised jõed, Suur müür ja Suur Siiditee.

Mida head ja mida halba tõi Qin Shi Huangi valitsemine Hiinale?

Milliste hõimude eest kaitsmiseks ehitati Hiina müür?

Rääkige Suurest Müürist, kasutades kaardil olevat teksti.

V. Konsolideerimine.

Töö kaardiga nr 2. Näidis – 16. slaid.

Draakon Hiinas on headuse, rahu ja õitsengu sümbol!

Rakendused.

Kaardi number 1. Suur Hiina müür.

Kaart nr 2.

Millised laused räägivad Indiast ja millised Hiinast? Kirjutage lausete numbrid vastavatesse veergudesse.

  1. Selles riigis jaotati kogu elanikkond suletud pärilikesse rühmadesse - kastidesse.
  2. Selles riigis leiutati ja avastati palju asju, mida kasutatakse edukalt tänapäevani: suhkur, puuvillased kangad, male.

    Aastal 221 eKr. seda riiki ühendas Qini kuningriigi valitseja.

    Selles riigis leiutati ja avastati palju asju, mida kasutatakse edukalt tänapäevani: paber, siid, riis, tee, kompass, portselan, püssirohi.

    Selle riigi elanikud taltsutasid elevante ning kummardasid madusid ja ahve.

    Kaitseks vaenlase sissetungi eest ehitati selle riigi piirile umbes 5000 km pikkune müür.

    6. sajandil eKr. Selles riigis elas uue religiooni rajaja Buddha.

    Inimeste käitumisreeglid ja riigi valitsemine põhinesid filosoof Konfutsiuse õpetustel.

Kaart nr 3. Kaart „India ja Hiina iidsetel aegadel”.

    Kirjutage India ja Hiina peamiste jõgede nimed.

    Märgistage ja märgistage Himaalaja mäed.

    Tõmba ümber India suurima osariigi piirid (3. sajand eKr).

    Visandage Hiina riigi piirid Qin Shihuangi ajal (3. sajand eKr).

    Märkige ja kirjutage kaardile Hiina müüri nimi

Kasutage oma õpiku lehekülgedel 92 ja 101 olevaid kaarte.

Kirjandus:

    Araslanova O.V. Tunni arengud iidse maailma ajaloost. – M.: VAKO, 2007.

    Goder G.I. Töövihik muinasmaailma ajaloost. – M.: Haridus, 2002.

    Vigasin A.A., Goder G.I., Sventsitskaja I.S. Muinasmaailma ajalugu: õpik 5. klassile üldharidusasutustes. – M.: Haridus, 2005.

    Merzlova V.S. Viktoriin antiikmaailma ajaloost ja keskajast. – Minsk: Narodnaja Asveta, 1969.

    Nemirovsky A.I. Raamat, mida lugeda iidse maailma ajaloost. – M.: Haridus, 1990.

    Vene ajalooline ajakiri "Rodina". - nr 10, 2004.

  1. Ajalehe “Esimene september” lisa. Lugu. - nr 39, 1997.

Belitskaja Inna Anatolevna,

14. kooli ajalooõpetaja

G. Feodosia

Ajalootunni kokkuvõte

Teema: “Ühinenud Hiina esimene valitseja” 5. klass

Eesmärgid : - uurige, kuidas Hiina ühendamine toimus;

Millised olid vallutussõjad?

Uurige, mis oli Hiina müür ja miks see ehitati;

Kuidas hiinlased elasid ja miks nad mässasid;

Arendada oskust luua sidusat lugu, tõestada oma seisukohta;

Kasvatada huvi ajaloolise mineviku vastu;

Varustus : arvuti, esitlus, kontrolltööd, õpik, märkmik.

Tundide ajal.

1. Organisatsioonimoment.

2. Kodutööde kontrollimine.

Ajalooline diktaat

1.India rannikut uhutakse läänest, idast ja lõunast...

2. India kõige laiemad ja sügavamad jõed...

3. Tihedaid, raskesti läbitavaid metsi nimetatakse...

4. Inimeste gruppe Indias, kellel on teatud õigused ja kohustused, nimetatakse...

5. Loetlege need rühmad...

6. Inimest, kes keeldub teiste inimestega suhtlemast ja elab üksinduses, kutsuti...

7. Vanas Hiinas voolas kaks jõge...

8.Mis oli selle tarka nimi, keda hiinlased austasid...

9. Iidsetel aegadel Hiinas kirjutati tahvlitele, mis olid valmistatud...

10. Kuidas hiinlased oma riiki nimetasid...

3. Edastage tunni teema ja eesmärgid.

Tunniplaan:

    Hiina ühendamine.

    Vallutussõjad.

    Hiina müür.

    Inimeste nördimus.

4. Uue materjali õppimine:

1) õpetaja lugu

1. Hiina ühendamine.

Ühte Hiina osariiki kutsuti Qiniks. Aastal 221 eKr. selle valitseja, olles alistanud oma rivaalid ükshaaval, ühendas kogu Hiina oma võimu alla. Ta hakkas end kutsuma Qin Shihuangiks (Qini esimene isand)

Oma dekreedis teatas ta, et tema poega kutsutakse "Qini teiseks isandaks", seejärel kolmandaks jne. Pealinn oli Xianyangi linn.

2. Vallutussõjad.

Kui Hiina-sisesed sõjad lõppesid, alustas Qin Shihuang kampaaniat naaberriikide vastu. Lõunas meelitasid teda Lõuna-Hiina mere rannikualad.

Invasioonist teada saanud elanikkond läks mägedesse, võttes ära oma asjad ja kariloomad. Hiinlased võtsid haritud maa oma sõdalaste jaoks, luues sõjaväeasustusi.

Põhjas olid Hiina vastasteks hunnid, kes rändasid oma karjadega. Nad elasid kergetes vildist telkides ning sõid piima ja keedetud liha. Nendega oli väga raske võidelda. Miks sa arvad? (nad reisisid kergelt ja armee pidi kaasas kandma toiduaineid)

Üks Hiina tarkadest ütles, et me peaksime nomaade ründama. See on nagu varju tagaajamine.

Qin Shihuang saatis nomaadide vastu 300 tuhat sõdurit. Nad ajasid nomaadid minema 400 km kaugusele.

3. Hiina müür .(illustratsioonid)

Hunnidelt vallutatud maade säilitamiseks ja kaubateede kaitsmiseks nende rüüsteretkede eest alustati Hiina müüri ehitamist.

Pikkus - 5000 km, Kõrgus - 7 m, laius - kõrvuti võis sõita 5 ratsanikku ja 10 jalgsõdurit, 2 vankrit võis üksteisest mööda sõita.

Müüri kõrgus oli sama kõrge kui 2-3 korruseline hoone. Seinas on vaatepilud ja lüngad. Kohati kerkisid tornid. Torni allosas elasid seda valvavad sõdurid ja tipus teenisid nad.

Kui sõdalane märkas ohtu, süütas ta torni võsa. Teine valvur nägi teda ja süütas samuti võsa. Appi tormas sõdalaste salk.

2) iseseisev töö õpikuga :

    Lugege materjali lk 111-113 ja vastake küsimustele:

1) Miks ei olnud elanikkond poliitikaga rahul?

2) Mida nad tegid, et väljendada oma rahulolematust?

Suured Hiina leiutised – lk 111 – sinises raamis

    Vanad hiinlased olid väga andekad.

    Nad tegid selle abil mitmeid leiutisi 1000 aastat varem kui Euroopas:

paber, trükk, siid, püssirohi, kompass, tulirelvad, metallmündid ja portselan .

5. Õppetunni kokkuvõtte tegemine.

Mäng "Tõene või vale" (töö sülearvutites)

Kui see on tõsi, siis kirjutame " + ", Kui ei "-"

1. Hiina riigi valitseja Qin alistas ükshaaval oma naabrid ja ühendas Hiina enda võimu alla.

2. Hiina pealinnast sai Xianyangi linn.

3. Olles lõpetanud sisesõjad, alustas Qin Shihuang kampaaniaid oma naabrite vastu.

4. Nende maade kaitsmiseks hunnide rünnakute eest loodi Hiina müür.

5. Hiina müür oli nii lai, et sellel võis üksteisest mööda sõita 2 vankrit.

6. Kui sõdalane märkas ohtu, süütas ta signaaltule.

7. Hiina rahvas ei olnud rahul pideva maksutõusuga.

8. Väikseimagi sõnakuulmatuse eest peksti inimest pulkadega või lõigati nina otsast.

9. Talupoegade ülestõusu maha suruma saadeti armee, kuid paljud sõdurid läksid üle mässuliste poolele.

Õpetaja hääletab vastused, lapsed viivad läbi vastastikuse kontrolli.

6. Kodutöö:

&13 – 23, valmistuge testiks, küsimused lk ​​114.

Taust

Esimesel aastatuhandel eKr eksisteeris Kollase ja Jangtse jõe orgudes mitu riiki. Neil olid sarnased kombed ja kultuur, kuid nad olid üksteisega vaenulikud.

Sündmused

221 eKr- Qin Shihuang, Qini osariigi valitseja, ühendas kogu Hiina oma võimu alla. Nii tekkis Qini impeerium.

III sajand eKr.- Hiina müüri ehitamine. Kaitsemüür ehitati kaitseks rändrahvaste, eelkõige hunnide eest, kellega Hiina sõdis.

Inimeste rahulolematuse tõttu pidevate sõdade ja kõrgete maksudega kaasnevate raskete elutingimustega kohaldati katsealustele erinevaid karistusi, sealhulgas surmanuhtlust. Aadlike inimeste jaoks rakendati erilist karistust: keiser saatis mõõga, et solvav aadlik end tapaks.

Konfutsianid olid surmanuhtluse ja oma alamate julma kohtlemise vastased, mille pärast neid taga kiusati.

Osalejad

(Qin Shi Huang) – ühinenud Hiina esimene keiser, Qini dünastia rajaja. Lõi tsentraliseeritud impeeriumi ühtse kirja, mõõtude, kaalude ja valuutasüsteemiga. Ta oli konfutsianismi vastane.

Liu Bang- Hani dünastia asutaja, üks 209-206 aasta ülestõusu juhte. eKr.

Järeldus

Pärast Qin Shihuangi surma algasid riigis rahutused. Järk-järgult läks kogu Hiina Hani provintsist pärit ülestõusu juhi kontrolli alla. Qini impeerium asendus Hani impeeriumiga, mis kestis 4. sajandini. AD

Juba iidsetest aegadest on Hiina tasandiku territooriumil eksisteerinud mitu riiki, mille valitsejad olid sageli üksteisega vaenulikud. Aastal 221 eKr. Ühe Hiina osariigi valitseja - Qin, alistanud oma rivaalid ükshaaval, ühendas kogu Hiina oma võimu alla. Ta hakkas end kutsuma Qin Shihuangiks - "Qini esimeseks isandaks". Osariigi territoorium jagunes 36 piirkonnaks, mida juhtisid kuninga määratud kubernerid. Tänases õppetükis saate teada antiikaja ühe julmema valitseja Qin Shihuangi valitsemisajast, kes pühendas oma valitsemisaastad surematuse saladuse otsimisele.

Riis. 1. Qin Shihuang ()

Qin Shihuang (joon. 1) alustas kampaaniaid naaberriikide vastu. Teda tõmbasid Lõuna-Hiina mere ranniku lõunapoolsed maad. Põhjas olid Hiina vaenlasteks hunnid. Hunnidelt vallutatud maade säilitamiseks ja kaubateede kaitsmiseks nende rüüsteretkede eest alustati Hiina müüri ehitamist (joon. 2). See ehitati tellistest kiviplokkidest ja tihendatud pinnasest. Seina kõrgus oli kahe-kolmekorruselise maja suurune ja laius selline, et kaks vankrit pääsesid pealt mööda. Seinas olid vaatamisavad ja lüngad – avad pildistamiseks. Suur Hiina müür ulatub tuhandete kilomeetrite kaugusele.

Riis. 2. Hiina müür ()

Tohutu armee ülalpidamiseks oli vaja palju raha. Hiina põllumehed andsid kaks kolmandikku oma saagist maksukogujatele, samal ajal kui nemad ise elasid peost suhu. Väikseima, isegi tähtsusetu süüteo eest peksti inimest bambuskepiga kandadele või lõigati nina otsast. Kui kuritegu tundus tõsine, võidi nad hukata või elusalt katlas keeta. Ühe inimese süüteo eest karistati kõiki tema sugulasi, aga ka mitut naaberperet. Nad tembeldati riigiorjadeks ja saadeti Suurt müüri ehitama. Erilise halastuse vormis, ainult süüdiolevatele aadlikele, oli auväärne karistus. Qin Shihuang saatis neile mõõga, et nad oma kodus enesetapu sooritaksid.

Keegi rääkis keisrile vanematest, kes polnud kogu oma elu jooksul ühtki kurja tegu teinud, kes olid selle poolest tuntud kui õiged inimesed ja kes elasid 200 ja 300 aastat. Üks vanematest toodi valitseja juurde, aga kui vanem suu lahti tegi, nägid kõik, et tal pole keelt. Tema keel lõigati välja 30 aastat tagasi, kuna ta mõistis valitseja hukka julmuse eest. Keiser ja tema nõunik Li Si käskisid kõik raamatud põletada ja mitusada teadlast – Konfutsiuse austajat – elusalt maa alla matta. Ta käskis hävitada kõik, kes arvasid, et elu oli enne parem kui tema all.

Keiser muutus täiesti manneks. Ta nina vajus ja hääl muutus kähedaks, nagu šaakalil. Siis tuli paleesse teadlane nimega Lu Shen. Ta ütles: "Ärgu ükski ametnik tea, millises 37 paleest te elate, ükski sulane ei sisene kambrisse, kus magate, ja ärgu keegi näeks teid söömas – see on surematuse saladus." Algas nähtamatu mehe valitsemise kohutavad aastad. Taevaimpeeriumi elanikke haaras õudus. Kunagi varem pole keisri seadusi nii põhjalikult läbi viidud.

Ühel päeval ilmus Shaqiu paleesse lämmatav lõhn. Kui hais muutus väljakannatamatuks, otsustati uks lahti teha. Seal oli Taevaimpeeriumi valitseja surnukeha. Qin Shihuang maeti tohutusse maa-alusesse hauakambrisse, kõik tema naised, kes talle lapsi ei sünnitanud, tapeti ja maeti koos lahkunuga. Hauakambrisse paigutati 6 tuhat täisraudrüüs mehe suurust sõdalast ritta – valvama oma valitseja rahu. Mõõkade, odade ja vibudega relvastatud hauataguse elu armee pidi valvama maapinnal asuva tohutu haua sissepääsu (joonis 3).

Riis. 3. Qin Shihuangi haud ()

Qin Shihuangi poeg alustas oma valitsusaega oma vendade hukkamisega. Inimeste kannatus oli otsas, pulkade ja motikatega relvastatud, inimesed kogunesid salkadesse, sõdalased läksid mässuliste poolele. Qin Shihuangi pärijad ei suutnud valitseda "kümneid tuhandeid põlvkondi", uued valitsejad pidid tegema rahvale järeleandmisi;

Bibliograafia

  1. A.A. Vigasin, G.I. Goder, I.S. Sventsitskaja. Vana maailma ajalugu. 5. klass - M.: Haridus, 2006.
  2. Nemirovsky A.I. Raamat, mida lugeda iidse maailma ajaloost. - M.: Haridus, 1991.
  1. Dragons-nest.ru ()
  2. Epochtimes.ru ()
  3. Epochtimes.com.ua ()

Kodutöö

  1. Millal toimus Hiina ühendamine?
  2. Mis eesmärgil hakati ehitama Hiina müüri?
  3. Miks Qin Shihuang tegeles Konfutsiuse järgijatega?
  4. Miks osutus Qin Shihuangi pärijate valitsusaeg lühiajaliseks?