Kooliõpilaste ajaplaneerimine: meetodid, võtted, vahendid. Ajaplaneerimine koolilastele: kuidas leida aega eksamiteks Ajajuhtimise harjutused koolilastele

Omavalitsuse autonoomne õppeasutus

"Jagrinskaja gümnaasium"

Tund 10-11 klassi õpilastele

"Aja juhtimine või oskus oma aega juhtida"

Petrušenko Irina Viktorovna

hariduspsühholoog

MAOU "Jagrinskaja gümnaasium"

Severodvinsk

Sisu

    Selgitav märkus 3

    Põhiosa 5

Kirjandus 9

Rakendused 10

Selgitav märkus.

Tänapäeval elavad gümnasistid aktiivset haridus- ja loomingulist elu: tunnid, valikkursused, ettevalmistus lõpueksamiteks, erinevate sektsioonide külastamine väljaspool tunniaega. Paljud gümnaasiumiõpilased väidavad, et neil pole sageli aega oma igapäevaste ülesannete täitmiseks. Probleemid, mis on seotud suutmatusega oma aega hallata, on ühed levinumad. Täiskasvanute elus oleneb edu paljuski sellest, kuidas me aega majandame, mistõttu paljud inimesed pöörduvad ajajuhtimise tehnoloogiate – ajajuhtimise – poole selleks, et kõik saaks tehtud nii tööl kui ka kodus. Mõned usuvad, et on liiga hilja õpetada teismelist tundide ettevalmistamiseks, kasulike tegevuste korraldamiseks ja lõõgastumiseks aega planeerima, kuna ta on harjunud elustiiliga, mida ta juhib, kuid inimene on võimeline enda kallal töötama ja paremaks muutuma. igas vanuses. Ratsionaalse ajakasutuse teema on aktuaalne ja populaarne nii täiskasvanute kui ka õpilaste seas.

Jagrinskaja gümnaasiumi MAOU õpetaja-psühholoogi poolt läbi viidud gümnaasiumiõpilastele suunatud eksamiteks ettevalmistamise tundide sarjas töötati välja õppetund oma töö ja vaba aja edukaks korraldamiseks „Aja juhtimine või oskus juhtida. sinu aeg."

Tunni eesmärk:

Tund on üles ehitatud vestluse vormis, koos sotsiaal-psühholoogilise koolituse, enesediagnostika ja eneseanalüüsi elementidega.

Tunnis kasutatakse järgmisi töövormid, nagu psühholoogilised mängud, vestlus õpilastega, interaktiivsed harjutused ja enesediagnostika.

Nagu diagnostilised materjalid Kasutame enda väljatöötatud küsimustikku “Kuidas ma oma aega kasutan” (vt lisa 1) ja “Ajaarvestuse” tehnikat (vt lisa 2).

Õpilastele pakutakse ka memo “Aja eduka kasutamise viise” (vt lisa 3).

Tunni pikkus 45 minutit.

Oodatud tulemused:

    eneseanalüüsi- ja eneseorganiseerimisoskuste arendamine;

    õpilased omandavad oskused õppetöö ja vaba aja edukaks toimetamiseks;

    õpilaste isikliku ärevuse taseme vähendamine eksamiteks valmistumisel;

Vajalik varustus:

ruum, kus on vabalt liikuv mööbel, seadmed esitluse demonstreerimiseks, tahvel märkmete jaoks, ankeetvormid ja “ajavõtt”, jaotusmaterjalid “Aja eduka kasutamise viisid”.

Põhiosa.

Tunni sisu.

"Aja juhtimine või oskus oma aega juhtida"

Sihtmärk: analüüsida ajakasutuse efektiivsust ja tutvustada õpilastele võimalusi oma töö edukaks korraldamiseks.

    Ühingu soojendus.

Õpilastel palutakse nimetada oma ühendused ahelas sõna "Aeg" järgi. Vastused fikseerib ettekandja tahvlile.

Seejärel tutvustab saatejuht gümnasistidele selle tunni teemat ja eesmärki.

    Vestlus “Kunst sammu pidada”.

"Aeg on elu. Oma aja raiskamine tähendab oma elu raiskamist. Oma aja üle kontrolli võtmine tähendab oma elu kontrolli võtmist ja sellest parimat võtmist. ”Alan Lakein.

Viimane kooliaasta, kolledžieelne aasta, mis oli pühendatud tuupimisele, ettevalmistuskursustele ja juhendajatele, osutub sageli kooliõpilaste elus kõige raskemaks, isegi raskemaks kui kõrgkooli sisseastumine ise.

Kui analüüsite kõike, mida teete, saate koostada terve nimekirja. Mida sa peale kodu- ja kodutööde nimetad? (kodutööd, trennid, sõpradega suhtlemine)

Igaüks neist ülesannetest võtab teatud aja. Kes saab öelda, et nad saavad kõigega hakkama? , mida sa päevas vajad? Väga vähesed inimesed saavad sellega kiidelda.

On olemas spetsiaalsed tehnikad, mis aitavad inimestel seda teha - "Aja juhtimine".

Efektiivsus tähendab saadaolevate võimaluste hulgast parima variandi valimist ja seda parimal võimalikul viisil.

Pidage meeles: ajast pole puudust! Meil on palju aega teha kõike, mida me tegelikult tahame. Kui teie, nagu paljud inimesed, olete "liiga hõivatud", et edukalt töötada, siis pidage meeles, et on palju inimesi, kes on sinust palju hõivatud, kuid saavad rohkem ära kui sina. Neil pole rohkem aega kui teil. Nad lihtsalt kasutavad oma aega palju paremini!

    Enesediagnoos: “Ajaarvestus” ja küsitlemine.

Õpilastel palutakse fikseerida spetsiaalsetele blankettidele (vt lisa 2) kõik sündmused ärkamisest magamaminekuni ühe tööpäeva ja nädalavahetuse jooksul.

Pärast seda, olles tulemusi ise analüüsinud, palutakse õpilastel täita küsimustik "Kuidas ma oma aega kasutan" (vt lisa 1).

Ja siis, jagades 4-5-liikmelistesse rühmadesse, analüüsige ja tehke kokkuvõte tulemustest ning esitage teistele, millises ajaetapis ajakaotus toimub ja tehke kindlaks, millele iga rühma liikmed seda täpselt kulutasid.

Koolitaja teeb kokkuvõtte kõigi rühmade andmetest, fikseerides põhipunktid tahvlile.

    Vestlus" Aja ebatõhusa kasutamise võimalikud põhjused»

Ebaefektiivse ajakasutuse põhjused võib jagada kahte rühma: välised ja sisemised.

Väline sekkumine on meie töökeskkonna vili; sündmused, mis hajutavad tähelepanu ja võtavad teilt aja üle kontrolli. Need ajamõrvarid on järgmised:

    viivitused kodust lahkumisel (unustasid võtmed koju?);

    hilinemised teel (Väikebussi järjekord);

    • sõpradega vestlemine (näiteks suhtlus, Odnoklassniki.ru ja Vkontakte.ru (ja muud sotsiaalsed võrgustikud));

    probleemid arvuti ja Interneti-juurdepääsuga;

    email (rämpspost);

    otsida kaustu, pastakaid jne;

    telefonikõned;

Välja arvatud On ka sisemisi, mis söövad teie aega seestpoolt: iseloomuomadused ja isikuomadused, mis põhjustavad tööseisakuid ning sellest tulenevalt stressi ja arusaama, et teil pole aega midagi teha. Nendest on vaja vabaneda, kuid see on problemaatilisem kui välistest tapjatest vabanemine. Sisemine sekkumine on osa meie elust ja harjumustest on väga raske lahti saada.

Sisemised häired hõlmavad järgmist:

    suutmatus keelduda ja EI öelda;

    harjumus haarata kõike korraga;

    tööde ajastuse ja mahu vale hindamine;

    soov olla alati kasulik ja aidata kõiki;

    loomulik aeglus;

    www.improvement.ru

    Lisa 1.

    Küsimustik "Kuidas ma oma aega kasutan?"

    Kas sa planeerid oma päeva (asjad, mis tuleb päeva jooksul ära teha)?

    Kas sul on päeva jooksul aega vajalike (või planeeritud) asjade tegemiseks?

    Kas teile tundub, et teie aeg on sageli raisatud?

    Mille peale sa oma aega raiskad? Millistele tegevustele sa aega raiskad?

    Kui palju aega (ligikaudu) kulub teil kodutöö tegemiseks?

    Kui palju aega (ligikaudu) veedate teleri vaatamisele, arvutile (mängud, jutuajamine)?

    Kas soovite õppida, kuidas oma aega tõhusamalt kasutada?

2. lisa.

Ajastus "Kaotatud aja arvestamine"

Päevad

3. lisa.

Memo "Aja eduka kasutamise viisid."

Aja edukaks kasutamiseks on palju võimalusi. Neid saab esitada teie töö korraldamise konstruktiivse tegevuse põhimõtete kujul:

    eesmärkide täpne määratlus. Midagi tegema asudes tuleb võimalikult täpselt kindlaks määrata, mida konkreetselt teha tahad;

    keskendu peamisele. Väga kasulik on koostada nimekiri kõigist ülesannetest vastavalt nende prioriteedile ja kiireloomulisusele;

    stiimulite loomine. Inimene teeb kõige paremini seda, mis talle meeldib. “Lemmik” asjad tehakse alati kiiremini kui “vajalikud”. Kui suudate muuta "vajaduse" "tahaks", tõuseb töö efektiivsus oluliselt;

    tähtaegade seadmine. Parim viis kohustuse võtmiseks on määrata ülesande täitmise tähtaeg;

    sihikindlus. Proovige võimalikult kiiresti tööle asuda: mõelge, otsustage, tegutsege. Kui hakkate midagi tegema, ei pea te selles kogu aeg kahtlema – liikuge edasi;

    oskus öelda "ei". See võimaldab teil mitte lasta end segada tarbetutest asjadest ja vestlustest;

    telefoniga rääkimise ja Interneti külastamise aja kontroll;

    kuulamisoskused. Pöörake teabele suurt tähelepanu, et täpselt teada, mis, kus, millal ja miks toimub;

    mallide ja korduste tagasilükkamine. See, et olete oma tööd iga kord sama meetodit kasutades edukalt teinud, ei tähenda, et see oleks parim. Uurige, kuidas teised seda tööd teevad. Võib-olla saab seda teha kiiremini ja tõhusamalt;

    tähelepanu detailidele. Miski ei häiri teid rohkem kui tüütud pisiasjad. Olge igapäevaelus ja tööl tähelepanelik näiliselt ebaoluliste asjade ja esemete suhtes. See säästab palju aega ja vaeva;

    aja täielik kasutamine. Reisimisele ja ootamisele kulutatud aega saab kasutada asjade üle mõtlemiseks ja päeva planeerimiseks.

Mitte miski ei kuulu tegelikult meile

välja arvatud aeg, mis meile ka siis kuulub,

kui meil muud pole

Baltasar Gracian

Ajajuhtimine on protsess, mille käigus treenitakse teadlikku kontrolli konkreetsetele tegevustele kulutatud aja üle, mis suurendab konkreetselt efektiivsust ja tootlikkust.

Toimumiskohaks on avar kontor.

Õpilaste vanus on 14-16 aastat.

Vajalikud materjalid: lauad, toolid, harjutusvormid, pastakad, vile/kell, värvilised pliiatsid

Tunni eesmärk: Õpetada gümnaasiumiõpilastele praktilisi ajaplaneerimise vahendeid

  • õpetada tõhusaid planeerimis- ja ajajuhtimise tööriistu;
  • harjutada põhilisi ajaplaneerimise oskusi.

Tunni edenemine.

  1. Sissejuhatus.

Tuttav.

Harjutus "Päevik".

Eesmärk: grupiliikmete üksteisele tutvustamine, teema tutvustamine, oma isiklike ressursside teadvustamine.

Vajalikud materjalid: paberilehed, pastakad.

Allikas: Tyushev Yu.V. Elukutse valimine: koolitus teismelistele.

Harjutus "Ajataju".

Eesmärk: osalejad panevad end proovile, et näha, kui täpselt nad aja möödumist tajuvad.

Vajalikud materjalid: kell või vile, stopper, paberilehed, pastakad.

Juhised osalejatele: Peate suutma kontrollida tööks ja puhkamiseks eraldatud aega, vaimselt õppida endale "kellakesi" andma (esineja helistab kella, äratades osalejate tähelepanu ja paneb vaikselt stopperi käima). See aitab teil arendada ajataju. Inimene, kellel on selline tunne, teab alati, mis kell on, arvutab alati oma aega ja jõuab seetõttu kõigega hakkama ega hiline millegi peale.

Kas teil on ajataju? Kuidas seda arendatakse?

Ajataju on muidugi igal inimesel, ainult mõnel töötab see minuti täpsusega, teistel aga segamini - pluss-miinus pool tundi (saatejuht helistab teist korda kella ja paneb stopperi seisma) .

Nüüd, ilma valjult arutlemata, kirjutage paberilehtedele (osalejad saavad need tunni alguses), kui palju aega möödus esimesest kellast teiseni? Ärge lihtsalt proovige arvutada ega hinnata, vaid pigem hinnake oma ajataju.

Ja siin on tegelik tulemus (saatejuht hääldab stopperi näitu)

Arutelu: milline on ajataju tähtsus inimese jaoks.

  1. Põhiosa

Eisenhoweri maatriksiharjutus

Eesmärk: õpetada asju tähtsuse järjekorda seadma.

Vajalikud materjalid: vormid “Eisenhoweri maatriksiga”, pastakad, ülesannete nimekiri.

Menetlus:

Osalejatel palutakse iseseisvalt jaotada juhtumid nimekirjast 4 kategooriasse. Töötage rühmades 5 minutit.

Harjutus "Jäik ja painduv".

Eesmärk: õpetada tuvastama paindlikke ja jäikaid juhtumeid.

Vajalikud materjalid: rohelised ja sinised kaardid, ülesannete nimekiri.

Juhised osalejatele: oma päeva tõhusaks planeerimiseks peate tutvuma selliste mõistetega nagu jäigad ja paindlikud ülesanded.

Päevased jäigad ülesanded on need, millel on selgelt määratletud algusaeg. Milliseid näiteid oskate nimetada? (koolitunnid, klassitunnid, klubid ja sektsioonid, filmisaate algus jne)

Peale selle on meil veel palju asju teha, mida ei pea tegema kindlatel kellaaegadel, vaid meil peab olema selleks lihtsalt aega. Selliseid juhtumeid nimetatakse "paindlikuks".

Teil on roheline ring (pehmed asjad) ja sinine ruut (kõvad asjad). Ma hääldan esimesel juhul. Kui see on "kõva asi", tõstke sinine ruut ja kui see on "painduv" asi, tõstke roheline ring.

Harjutus "Planeeri laupäev"

Eesmärk: arendada jäiga-paindliku planeerimise tehnoloogiat.

Vajalikud materjalid: blanketid tekstiga, paberilehed, pastakad

Juhised osalejatele: Lugege gümnaasiumiõpilase mõtteid eelseisva laupäeva kohta ja tehke päeva plaan. Selleks tõstke esile kõik tegemised ja tehke kindlaks, millised on jäigad ja millised paindlikud. Seejärel jagage tühi leht vertikaalselt pooleks. Vasakul asetage kella ruudustik ja kirjutage üles raskemad. Paremal kirjutage üles oma paindlikud ülesanded, alustades kõige olulisematest. Arvutage aega, mis kulub suurte ülesannete täitmiseks ja mõelge välja, milline kellaaeg on nende tegemiseks kõige parem.

Töötage rühmades 10 minutit. Arutelu.

  1. Lõpuosa

Analüüsivalik “Minu saavutuste tunnid”.

Eesmärk: analüüsida, kui kasulik oli koolitusel veedetud aeg igale osalejale.

Vajalikud materjalid: vormid kelladega, pastakad.

Juhised osalejatele: Meie tund kestis 1 tund. Kutsun teid hindama, kui kasulik oli koolitusel veedetud aeg. Selleks märkige vormil „Minu saavutuste tunnid” aeg, mille kulutasite tunni jooksul sellele või seda tüüpi tegevusele. Kui teil on oma valik, märkige see tühja kasti.

Probleemid, mis on seotud kooliõpilaste suutmatusega oma aega planeerida, on ühed levinumad. Seda märgivad nii vanemad kui ka lapsed.

Artiklis käsitletakse konkreetseid tööriistu, mis aitavad aega juhtida.

Lae alla:


Eelvaade:

AJAJUHTIMINE KOOLILASTELE:

MEETODID, TEHNIKAD, TÖÖVAHENDID.

Probleemid, mis on seotud kooliõpilaste suutmatusega oma aega planeerida, on ühed levinumad. Seda märgivad nii vanemad kui ka lapsed.

Vanemate palvete analüüs, vestlused 2.-4. klassi kooliõpilastega konsultatsioonide ja psühholoogiatundide raames näitasid, et:

  • Mõned koolilapsed raiskavad kuni 36 tundi nädalas;
  • paljud lapsed ei istu kodutööde tegemiseks ise maha ja paljud neist, kes ise istuvad, lükkavad nende täitmist viimasele hetkele;
  • mõnele koolilapsele meeldib kasulike asjade tegemise hilisemaks lükata või isegi unustada oma olemasolu;
  • paljud lapsed ei tea, mida vabal ajal teha, välja arvatud televiisori vaatamine ja arvutiga mängimine;
  • paljud lapsed vaatavad televiisorit ja mängivad iga päev 4–6 tundi arvutis, veetes selleks parima aja;
  • Mõnel koolilapsel venib kodutööde või kasulike majapidamistööde tegemise protsess pikaks, sest tööd tehes hajuvad kõrvalised asjad;
  • umbes pooled lastest tunnistavad, et nad ei planeeri oma päeva;
  • olulisel osal koolilastest puudub igapäevane rutiin;
  • Paljud koolilapsed kurdavad, et neil on vähe aega puhkamiseks, suurem osa ajast kulub kodutööde ettevalmistamisele.

Meie lapsed ajajuhtimise kohta ütlevad järgmist:

"Ma veedan oma nädalavahetused nii:

Magada saab üheteistkümneni, siis tundide viisi telekat vaadata, siis õhtuni arvutit vaadata.»

“...Minu päev on umbes selline... Hommikul tõusen, söön, vaatan telekat, kõnnin. Siis ma söön uuesti, vaatan uuesti telekat ja kõnnin uuesti. Siis jälle söök, telekas ja jalutuskäik..."

"Ja see on minu koolipäev:

Mulle meeldib palju kõndida ja hakkan kodutöid tegema, kui ema minu peale karjub.

"Ma viivitan alati, kui mul on vaja kodus asju teha."

"Televiisor häirib mind väga – ma tahan teha oma kodutööd, kuid ma ei suuda end sellest lahti rebida."

Meie edu sõltub suuresti sellest, kuidas me oma aega juhime, mistõttu paljud täiskasvanud pöörduvad ajajuhtimise tehnoloogiate poole, et juhtida kõike: nii tööl kui ka isiklikus elus. Ajaplaneerimise tähtsus täiskasvanutele on ilmne ja vaieldamatu.

Oluline on märkida, et ajaplaneerimisega seotud küsimused tõstatavad õpetajad, kui nad ja nende lapsed töötavad selliste ütluste kallal nagu "Saage töö tehtud, kõndige julgelt" või kui nad annavad lastega tunde koolijärgsete tegevuste ajal või kl. temaatiline lastevanemate koosolek.

Ülesanded:

  1. Koolinoorte positiivse motivatsiooni kujundamine selle kursuse õppimiseks.
  2. Koolilastes kujutletakse ettekujutusi olukordadest, kus aeg kaob, ja aja organiseerimise viisidest sellistes olukordades.
  3. Kooliõpilastele ajaplaneerimise õpetamine kooliperioodil ja õppetundidest vabal ajal.
  4. Lapse eluruumi korraldamine ning konstruktiivse ja mittekonstruktiivse ajaplaneerimisega seotud olukordade kujundamine.

Programm sisaldab ka ajajuhtimise spetsiifilisi tehnikaid:

  • kaotatud aja hulga analüüs pin-kalendri ja ajavõtulehe abil;
  • päeva planeerimine, plaani vormis fikseerimine ja ajaplaneerimise kuldreeglite järgi elamine; päeviku pidamine;
  • kava täitmise hindamine ja tulemuste fikseerimine.

Spetsiifiliste tehnikate põhjal on selge, et programmis osalevad lapsed saavad tuttavaks järgmiste ajahaldusvahenditega:

  1. nööpkalender,
  2. ajastus,
  3. päeva plaan.

I. Vaatame peamisi programmis kasutatavaid meetodeid ja võtteid.

PROJEKTI MEETOD ja MEESKONNATÖÖ.

Projektimeetod hõlmab õpilaste probleemide lahendamise viise, aga ka nende otsest lahendust. Programmi osana loovad kooliõpilased 2 projekti:

Näide. Kaart rühmatööks “Aja saladused”.

« Teisipäeval oli Oljal ja Valeral veerandi kontrolltöö vene keeles, nii et nad leppisid vanematega kokku, et pärast kooli õpivad nad kontrolltööks. Olya ja Valera tunnid lõppesid kell 13.00. Nad kõndisid koolist naabermajja 2 tundi ja siis sõid tund aega lõunat. Siis meenus Olyale, et tema lemmiksari algas, ja jooksis saali ning Valera mattis end arvutimängu. Ja nii nad istusid kuni kella 21.00-ni. Kell 21.00, tund enne ema saabumist, meenus lastele kontrolltöö ja nad hakkasid korteris vene keele õpikut otsima. Kell 22.00 leiti õpik ja siis tuli ema. Kuni kella 23.00-ni rääkis ema tööst ja kell 23.00 küsis testiks valmistumise kohta. Lapsed ütlesid ausalt, et nad ei teinud midagi. Selle tulemusel otsustas ema neile õppetunni anda ja nad läksid magama reegliteta. Ja sai koolis halbu hindeid».

Seda tööd kasutame ajaplaneerimise reeglite tutvustamise etapis - tekstianalüüs viib loogiliselt kooliõpilased ajareeglite juurutamise vajaduseni, et inimesed ei satuks elus samasse olukorda kui koolilapsed.

Olukordade analüüs toimub kooliõpilaste rühmatöö raames. Analüüsi tulemuste põhjal esitlevad meeskonna esindajad tekstis leitud vigu ja pakuvad seejärel välja parandatud variandid.

2. Olukorrad ja sketsid.Mitmed klassis viibijad esinevad spontaanselt või pärast minimaalset ettevalmistust sketside kujul, kus inimesed kasutavad aega irratsionaalselt, ilma oma vigu välja ütlemata. Klass selgitab välja ja nimetab kokkuvõttes näidatud vead, seejärel näitavad klassi esindajad olukorrale õiget lahendust.

LUGUDE LOOMINE.

Kursusel “Ajajuhtimine lastele” käsitleme ka seda tüüpi töid, näiteks loo loomist.

Seega kutsume koolilapsi üles kirjutama oma muinasjuttu või lugu, milles peategelane esialgu aega raiskaks ja siis muutuks.

Selle töö mõte on selles, et koolilapsed elaksid koos kangelasega läbi õigeid ja ebaõigeid ajaplaneerimise mustreid, ajakohastavad enda jaoks ajaplaneerimise reegleid ebastandardsel kujul ning vastavad ka tekstis neile. tunded, mis on seotud aja juhtimisega.

Töö etapid:

  1. Õpilastele jutuloome tutvustamine.
  2. Laste poolt ühe nädala jooksul tekstide loomine ja salvestamine.
  3. Tööde esitlus ja neis sisalduvate ideede arutelu.

II Vaatame nüüd konkreetseid tööriistu, mis aitavad aega planeerida.

KALENDER-PINARIKon lauakalender, kus lisaks kuupäevadele ja nädalapäevadele on näidatud kellaaeg 1-tunnise intervalliga (vt joonist).

Tööriista idee

Pinariku kalender on saanud oma nime sõnast "kick", mis tähendab "tõukama". Kalender on loodud näitama lapsele, kui palju ta aega raiskab, ja ühtlasi motiveerida teda oma aega kasulikumalt kasutama. Nööpkalendri kasutamine töös kooliõpilastega on näidanud, et kaotatud tundide arv väheneb. Lisaks märgivad lapsed, et nad on ajaga muutunud ettevaatlikumaks.

See saavutatakse järgmiste mõjude abil:

  • Laps näeb selgelt, kui palju aega ta raiskas, ja see paneb ta mõtlema. Olles saanud nädala lõpus hirmuäratava arvu kaotatud tundide kohta, on eelkõige ette tulnud juhtumeid, kus laps on raisanud 41 tundi, mida oleks võinud kasulikult kulutada, on paljudel lastel läbimurre ja nad hakkavad ajaga teistmoodi suhestuma.
  • Laps märgib isiklikult kaotatud tunnid värviga, mis lisaks näitab lapsele, et raisatud aja hulk sõltub temast endast. Lisaks vallandub siin ka lapse soov “olla täiuslik”, mis väljendub selles, et laps soovib võimalikult vähe ruute läbi kriipsutada.
  • Kalender on pidevalt lapse silme ees, laps näeb ja mõistab pidevalt, et tal on vaja seda värvida – antud olukorras toimib kalender omamoodi välise kontrollina, omamoodi meeldetuletusena, et iga minut annab märku, et see on ebasoovitav aja raiskamine.

Kuidas kalender töötabselline. Iga päev märgib õpilane värvilise pliiatsiga (pliiatsiga) raisatud aja. Fikseerimine toimub tundide kaupa. Näiteks mängis laps arvutis kella 15.00-22.00, kuigi tal oli lubatud tund aega mängida ja ülejäänud aja pidi ta õppima kodutööd ja koristama kodu. Seetõttu on vahemik 16.00–22.00 värviliselt esile tõstetud. Tund kella 15.00-16.00 loetakse puhkeajaks ja see viitab kasulikule ajale (lapsel on antud näites õigus saada tund arvutiaega puhkusena). Samas on kalender lapsega kogu aeg kaasas ja asetatud kõige nähtavamale kohale.

Pärast elatud päeva arvutatakse raisatud aja kogusumma ja see arv märgitakse veergu “Kokku”.

Nädala lõpus arvutatakse kokku nädala jooksul raisatud aeg.

Töö etapid:

  1. Tööriista eesmärgi ja sellega töötamise selgitus.
  2. Kooliõpilaste iseseisev töö kalenderkalendrite pidamisel nädala sees.
  3. Individuaalne minikonsultatsioon psühholoogiga kalendrikalendri pidamise tulemuste põhjal.
  4. Koolinoortega ühine grupi- (individuaal)arutelu valminud kalendrikalendrite üle ja nendega edasise töö planeerimine.
  5. Kooliõpilaste iseseisev töö õppetegevuse edasiseks läbiviimiseks nädala jooksul.
  6. Individuaalne minikonsultatsioon psühholoogiga lapse kalendri pidamise tulemuste põhjal.
  7. Ühine arutelu ja kokkuvõtete tegemine.

Kalender-pinarikuga töötamise kogemus 4 klassis on näidanud, et seda on soovitav läbi viia 2-3 nädalat. Sellest ajast piisab ülalnimetatud efektide saavutamiseks. Esimene nädal on oma olemuselt suures osas diagnostiline ja võimaldab psühholoogil jälgida lapse ajakaotust, kuigi ka siin toimib pinarik välise kontrolli mehhanismina. Teine ja kolmas nädal on lihtsalt soodne periood muutusteks, eriti kui pärast esimest nädalat toimub õpilastega korrektne refleksioon.

Näidisküsimused õpilastega aruteluks:

  • Räägi meile oma muljetest nööpnõela kalendri täitmisest.
  • Mille peale sa oma aega raiskasid?
  • Kas kalendri pidamisest on abi olnud? Miks?
  • Paljud inimesed leidsid kaotatud aja kohta muljetavaldavad arvud. Kuidas kavatsete sel nädalal kaotatud ajaga toime tulla?

Koos nõelkalendriga saab kasutada ka “Ajaarvestuse” tehnikat, et analüüsida kaotatud aja hulka ja motiveerida last ratsionaalsemalt aega kasutama.

TIMELINE on ka tööriist kaotatud aja analüüsimiseks.

Ajastus on rakendatud vormis2 järjestikust etappi:

1. Kõikide lapses toimunud sündmuste salvestamine alates tõusmisest kuni väljaminekuni.Lapsel palutakse ühe või kahe päeva jooksul kirja panna kõik toimunud sündmused alates tõusmisest kuni magamaminekuni samas järjekorras, nagu need juhtusid. Laps paneb lihtsalt kirja kõik, mis ta temaga teeb või juhtub

2. Salvestatud sündmuste lehe analüüs koos lapsega.Erinevalt kalendrikalendrist võimaldab ajaarvestuse analüüs tuvastada nii raisatud tundide arvu kui ka kindlaks teha, mille peale laps täpselt aega kulutas.

Samal ajal on ajastust keerulisem täita ja seda ei ole soovitatav teha rohkem kui 1-2 korda, kuna huvi väheneb. Tavaliselt soovitatakse lapsel kirja panna 2 oma päeva - üks tööpäev ja teine ​​puhkepäev, sest... Need päevad erinevad sisu poolest.

Üldjuhul on õigem kasutada ajastust lapsega individuaalselt töötades, kus on võimalik üksikasjalik analüüs. Samas on see võte psühholoogiatundide raames tõhus ka eelkõige lapse aega raiskavate piirkondade diagnoosimisel, aga ka motivatsiooni loomisel aja ratsionaalsemaks kasutamiseks.

Oli juhus, kui poiss tõi oma nädalavahetuse ajaskaala, kus päev oli jagatud 2 osaks: enne lõunat mängis arvutis, pärast lõunat mängis telekat. Sellest päevast polnud lihtsalt midagi kasulikku. Arutelu käigus avastas laps ise, et oli oma vaba päeva valesti üles ehitanud ja hakkas hiljem oma päeva teisiti planeerima.

Näidisküsimused aruteluks:

  • Millised on teie muljed ajastusest: mis meeldis, mis ei meeldinud, mis oli raske?
  • Kui palju aega kulutasite teleri vaatamisele, arvutiga mängimisele, kodutööde ettevalmistamisele, kõndimisele?
  • Kui palju aega kulutasite kodutöödele ja koolitöödele aidates?
  • Kas olete oma aega raisanud?
  • Mille peale sa oma aega raiskasid?
  • Kas sa arvad, et peaksid vabal päeval kasulikke asju tegema või peaksid need hooletusse jätma?
  • Kas töö ajavõtuga oli teile kasulik? Kui "jah", siis mis, kui "ei", siis miks?
  • Kas plaanite Ajastuse tulemuste põhjal planeerimises midagi muuta?

PÄEVA PLAAN

Päevaplaan on veel üks mugav ajaplaneerimise tööriist, mida nooremad õpilased harva kasutavad.

Töö kooliõpilastega päevaplaneerimise osana võimaldas tuvastada nooremate koolilaste ajaplaneerimisel järgmised negatiivsed jooned:

  • Kõige sagedamini kasutavad planeerimist kooliõpilased, kes õpivad erinevates osakondades, et kõik tehtud saaks. Koolilapsed, kes ei käi täiendavates õppeasutustes, pöörduvad planeerimise poole vähem.
  • Lapsed kipuvad oma päeva lihtsalt tegevustega täitma – pigem mõtlevad nad lihtsalt selleks ajaks tegevusi välja, mitte ei planeeri aega etteplaneeritud tegevusteks.
  • Lapsed ei kipu kasulikke kodutöid oma plaanidesse lisama.

Selleks, et koolilapsed õpiksid oma aega ratsionaalsemalt juhtima, kasutame koolilastega töötamisel sellist ajaplaneerimisvahendit nagu"Päeva plaan"

Plaani päevaks – vahend aja planeerimiseks ja planeeritud tegevuste elluviimise fikseerimiseks.

Plaaniga töötamine õpetab:

  • Planeerige oma aega ja juhtige seda ratsionaalselt.
  • Jälgi ja hinda tulemusi.
  • Analüüsige toimuvat, valige olulisemad tegevused ja planeerige nende elluviimiseks aega.
  • Tehke töid, mis on vajalikud, kuid mitte alati huvitavad (näiteks maja koristamine vms).

Analüüsides tuvastatud planeerimistunnuseid ning kavandades parandus- ja arendustegevusi, jõudsime kohalelapse töö korraldamise järgmistesse etappidesse koos päevaplaaniga.Meie hinnangul võimaldavad allpool välja pakutud etapid maksimaalselt saavutada korrigeerivaid ja arendavaid mõjusid.

  1. Eelseisvate sündmuste mõistmine ja planeerimine

Oluline on, et päeva planeerimise töö algaks arusaamisega, mis on lapsel homme või ülehomme: millised sündmused on ette nähtud, millised plaanid on vanematel temaga. Samal ajal peab laps visandama tegevused sarjadest “Koolitegevused”, “Kasulikud tegevused”, “Tegevused vaba aja alalt”.

Selleks, et lapsed pööraksid tähelepanu kasulikele asjadele, on vaja, et laps need veatult kavasse kaasaks. Soovitav on kohe juurutada oma lapsele reegel “Söö konn” - tehke iga päev kasulikke, kuid mitte eriti huvitavaid asju. Seega peaks lapse päevaplaanis kajastuma õppetegevus, kasulik tegevus ja vaba aja tegevus.

Kui laps töötab selle nimel, et mingist probleemist üle saada või “porgand ja pulk” süsteemi abil mingi oskus areneb, näiteks õpib laps hästi käituma, siis peaks see ka päevaplaanis kajastuma.

  1. Kõige olulisemate asjade väljaselgitamine.Pärast seda, kui laps on tegevuste ringi visandanud, on oluline, et ta märgiks üles kõige TÄHTSmad tegevused, mis tuleb enne ära teha.
  2. Konkreetse ülesande täitmise järjekorra ja aja planeerimine.Lapsel on soovitav hinnata planeeritu valmimise järjekorda ja aega. Oluline on, et põhiülesanded oleksid plaanis esimeste hulgas ja neid ei lükataks hilisemaks.
  3. Planeeritud tegevuste ja nende teostamise aja fikseerimine päevaplaani.
  4. Laps fikseerib tegevuste läbiviimise ja mittevastavuse fakti.Plaanis on eraldi veerg, kuhu laps märgib ikooniga plaani valmidusastme.
  5. Lõppenud ja täitmata tegevuste analüüs.Plaanide mittetäitmise põhjuste analüüs ja meetmete kavandamine tekkinud raskuste kõrvaldamiseks.
  6. Uue päeva plaani koostamine, arvestades eelmisel päeval tekkinud raskusi.

PÄEVA PLAAN

aega

tööhõive

Linnuke

8.00-13.00

tunnid koolis

15.00-16.00

mäng arvutis

16.00-18.00

ettevalmistus(!!!)

18.00-19.00

nõude pesemine (!!!)

19.00-20.00

vennaga jalutama

21.00-22.00

mudeli kokkupanek

Kahe nädala plaanide pidamine koos tulemuste regulaarse analüüsiga võimaldab panna aluse oma aja eesmärgipärase igapäevase planeerimise harjumuse kujunemisele. Muidugi ei saa eeldada, et kõik lapsed hakkavad pärast seda päeva plaane tegema. Kuid ka need lapsed, kes edaspidi oma tegemisi regulaarselt ei jäädvusta, mõtlevad ikkagi sellele, kuidas nad ajaga ümber käivad, ja teevad enda jaoks teatud järeldused – ehk pöörduvad nad sisemise planeerimise poole.

Mõned märkused kogemusest...

Esialgu demonstreerivad koolilapsed üsna üksikasjalikke kirjalikke plaane, mis kajastavad kõike – tõusmisest kuni magamaminekuni, lapsed ajastavad kõike tundide kaupa. Järk-järgult peame püüdma tagada, et lapsed jäädvustaksid ainult kõige elementaarsemaid sündmusi.

Samuti küsivad koolilapsed plaanidega tööd alustades sageli, et kes tuletab mulle meelde, et ma pean seda tegema ja praegu veel parem.

SMS meeldetuletus ja telefonikõne vanematelt,

Mobiili meeldetuletus, kui mobiiltelefon heliseb ja tuletab meelde, et peate seda tegema,

Märgid käel

Kleebised märkmed kõige nähtavamale kohale - töölaua kohale, päevikule või külmkapile.

Memo-algoritm plaani koostamiseks ja lapse jaoks sellega töötamiseks:

1 . Mõelge, millised on homsed õppetegevused, mida on oluline lõpetada. Võib-olla on teil ülehomme kontrolltöö ja peate selleks põhjalikult valmistuma või kunstikool, mida te ei saa unustada.

2. Küsige oma vanematelt, kuidas saate neid homme aidata, või kui teil on kodus kindlaid kohustusi, pidage meeles, mida peate homme tegema. Võib-olla tuleb homme teie armastatud vanaema ja enne tema saabumist on teil vaja kiiresti korter koristada või aidata emal kooki küpsetada. Pidage meeles reeglit "Söö konn iga päev" ja siis teie kasulikud teod ei kogune ja lükatakse paremate aegadeni edasi.

3. Mõtle läbi, millega tahaksid vabal ajal tegeleda. Võib-olla soovid lõpetada oma lemmikautomudeli liimimise või raamatu lugemise?

4. Mõtle läbi, millises järjekorras sa homme plaanitud tegevused ellu viid.. Pidage meeles, et teil peab olema aega lõõgastumiseks, õppimiseks ja pere abistamiseks. Kuid ikkagi on iga päev kõige olulisemad tegevused, mida teete kohe alguses. Näiteks kui teil on koolis plaanitud kontrolltöö, on selge, et pärast lühikest puhkust, isegi televiisori lähedal, hakkate testiks valmistuma ja ei jää telerit vaatama õhtuni.

5. Võtke päevik ja pange sinna kirja, mida plaanite homme teha, toimumise järjekorras.Märkige ligikaudne aeg, mille kavatsete seda teha. Ärge unustage, et teie plaan peab sisaldama:

  • Haridusküsimused,
  • Kasulikud asjad – abi maja ümber
  • Vaba aeg.

Pidage aga meeles, et iga minutit ei saa planeerida – peate plaani jätma aega ettenägematute asjade jaoks, mis võivad tekkida. Asetage eriti oluliste asjade ümber hüüumärk (!!!).

6. Kui oled planeeritud ülesande täitnud, märgi lõpetamine plaani. Kui täitsid päeva jooksul plaanitu, pane “+”, kui mitte, siis “-”.

7. Õhtul pühendage oma plaanile 5 minutit. Vaata, mida sa tegid ja mida mitte. Selge on see, et ettenägematud asjaolud võivad ette tulla, kuid peamised olulised asjad tuleb ära teha...

Vasta enda jaoks mitmele küsimusele:

  • Kas ma tegin kõik, mis plaanisin?
  • Mida ma tegemata jätsin? Miks?
  • Kas teil ei õnnestunud ülesannete täitmine kategooriast "Oluline" või plokist "Puhke"? Või mõlemad...
  • Mõelge, kuidas saate täitmata ülesannetega (eriti oluliste) olukorda parandada. VIHJE – tee need võimalusel õhtul või kindlasti järgmisel päeval.

8. Pärast lõpetatud ja lõpetamata ülesannete läbimõtlemist koostage uueks päevaks plaan, sealhulgas need ülesanded, mille täitmiseks te ei jõudnud.


Lõpu- ja sisseastumiseksamite kiire aeg on käes ja ma võin kihla vedada, et teil pole mingit soovi nendeks valmistuda. Ja lõpuks välja tulnud päike ei soosi tuupimist. Kuidas vastu panna kiusatusele nautida esimesi kevadkiiri? Aga pole kuhugi minna. Kaalul on liiga palju, et väärtuslikku aega raisata. Selles artiklis räägime sellest, kuidas oma aega targalt kasutada ja kõike teha – õppida, lõõgastuda ja sõpradega kohtuda.


Aja planeerimine

Miks on vaja õppida aega juhtima?

Üsna varsti liigute korrapärasest elust, alludes kooliplaanile, klubide, sektsioonide ajakavale ja vanemlikule kontrollile, iseseisvasse ellu, kus vastutus oma aja juhtimise eest langeb täielikult teie õlgadele. Ja uskuge mind, pole nii lihtne kõiki vajalikke asju 24 tunni sisse mahutada nii, et neist vähemalt 8 magamiseks kulub. Pealegi pole ülikoolis tunniplaan nii struktureeritud ja selge kui koolis. Paarid võivad alata ja lõppeda erinevatel aegadel ning õpetamiskoormused on väga suured.

Mida vanemaks saame, seda rohkem on meie päevikus asju, seda kiiremini aeg lendab ja reeglina jääb sellest alati väheks. Seetõttu mõtlesid täiskasvanud välja sellise ajaplaneerimise tehnika nagu aja planeerimine. Oluline on mõista, et see ei ole lihtsalt reeglite ja tehnikate kogum, mida tuleb järgida, see on elustiil.

Kui mõtled, mida tahad elus saavutada, kelleks tahad saada 10 aasta pärast ja mõistad, et sinu eesmärk on edu, Ilma korraliku ajaplaneerimiseta ei saa te hakkama. Nüüd. Selles etapis, kui kogu elu on sul ees ja sa saad õppida seda targalt elama.

Ajajuhtimise põhireeglid

Enne ajajuhtimises kasutatavate üksikute tehnikate kaalumist vaatleme teatud reeglid, ilma milleta on pädev aja planeerimine võimatu.

1. Analüüsige kogu päeva, kuidas teie aega kulutate. See ühest küljest võimaldab teil õppida seda "tunnetama", teisest küljest aitab see mõista, kui palju aega ja millele kulub.

2. Plaan paberil! Kõik ülesanded, mida pole märkmikusse või päevikusse kirja pandud, unustatakse suure tõenäosusega ja neid ei täideta kunagi lihtsalt sellepärast, et unustate need ära. Sama kehtib ka koolipäeviku pidamise kohta. See õpetab teile asju korraldama, näitab selgelt teie nädala plaane ja päeva ülesandeid. Selle ainsaks miinuseks on see, et see kehtib ainult kooliaja kohta, seega on päevast terviklikuma pildi saamiseks vaja lisapäevikut.

3. Homne ülesannete nimekiri ei tohiks sisaldada rohkem kui 10-12 asja. Ja üks neist peab olema pühendatud järgmise päeva tegemiste nimekirja koostamisele.

4. Sea eesmärk eesmärgid päevaks, nädalaks, kuuks, aastaks, 10 aastaks ja jõuda nendeni!

5. Et asju selgelt visualiseerida, kasutage värvilisi kleebiseid. Määrates igale ülesandetüübile oma värvi, on teil lihtsam prioriteetides navigeerida ja ajakulusid analüüsida.

6. Enne kui hakkad kodutöid tegema, koosta endale detailne ülesannete nimekiri. Kui see on suur ja keeruline ülesanne, jagage see alamülesanneteks. Veenduge, et pealtnäha hirmutav ülesanne on jagatud punktideks, millest igaüks on väike, lihtne ja teostatav samm teel plaanitu elluviimise poole.

7.Lõpetatud ülesanded kriipsutage maha. See mitte ainult ei anna teile moraalset rahulolu, vaid näitab ka selgelt, kui lähedal on lõpp.

8. Kontrolli oma eesmärgi saavutamist. Analüüsige pidevalt, kui lähedal olete oma unistusele, mida olete selle nimel teinud ja mis on veel tegemata.

9.Määrake oma prioriteedid. Selleks, et mõista, millest alustada, peate esile tõstma kõige olulisemad ja kiireloomulised asjad ning alustama nendest oma plaanide elluviimist.

10. Installige oma nutitelefoni rakendused, millega saad mitte ainult koostada ülesannete nimekirja, vaid ka nende kohta meeldetuletuse seada. Need ei lase sul olulisi asju unustada.

11. Ka puhkus on oluline! Ja eelistatavalt värskes õhus. Füüsiliste ja vaimsete tegevuste muutmine aitab teil käike vahetada, häälestuda positiivsele ja koguda jõudu.

12. Ärge lükake asju hilisemaks!Ühel hetkel saad aru, et seda lumepalli ei saa enam peatada. Ja et ta sind ei muserdaks, tehke asju õigel ajal. See on täpselt nii, kui olukorda on lihtsam ennetada.

Ajajuhtimise tehnikatest räägime täpsemalt järgmises artiklis.

"Seltsimees, pidage meeles lihtsat reeglit:

töötad istudes"Puhka seistes!"

V.V. Majakovski

Tere, kallid lugejad, külalised, sõbrad. Täna alustame teiega vestlust väga olulisest asjast – ajaplaneerimisest. See teema painab iga lapsepuhkusel viibiva ema südameid ja mõtteid, kuid täna meenutame seda imeteadust oma töö raames oma nooremate koolilastega. Miks see teema siis sündis? Sest mul on kasvamas teise klassi laps, sest ma saan sageli kirju, kuidas veenduda, et: (edaspidi on teie valik)

  • laps tegi kodutöö õigel ajal ära
  • laps sai millegagi hakkama
  • laps ei jäänud hiljaks
  • laps ei teinud projekti viimasel õhtul enne tähtaega

Ja ka sellepärast, et ma armastan ajaplaneerimist ja saan kõigega hakkama! (nali naljaks, ma ei jõua kõike teha, aga olen sellele lähedal 😉)

Noh, piisavalt kõrvalepõikeid, asume asja juurde. Mis on meie ülesanne? Selle eesmärk on õpetada meie noorematele õpilastele, kuidas oma aega käsitleda ja juhtida algtasemel, õpetada neid planeerima!

Kuna mulle meeldivad diagrammid, siis ma joonistan, kas see on võimalik?

Vaatame, milliseid samme peaksime lapsele ajaplaneerimise juurutamisel õpetama.

Nagu diagrammil näha, peame läbima motivatsiooni, planeerimise ja kontrolli sarnased sammud. Ainult nii ja ainult selles järjekorras.

Alustame sellest motivatsiooni, võib-olla kõige raskem osa üldse.

Miks ma pean õppima? Miks ma peaksin kodutööd tegema? Kellele ma võlgnen?

Aga see on tõsi, miks me alati ütleme, et peaksime seda tegema? Kellele ma selle võlgnen? Õpetajale? Vanemad? Kui ma kooli läksin, ütles mu ema mulle: "Teil on vaja haridust, me saime oma hariduse. Kui sa tahad õppida, siis sa õpid, kui sa ei taha, siis me ei saa sind sundida. See on kõik! Keegi ei teinud minuga kodutöid (no ainult ühe korra, ma palusin abi, kahetsesin oma otsust ja lõpetasin küsimise ja seda 7. klassis). Dasha läks minu kooli samade lahkumissõnadega, kuid ta pole mina ja ma pole mu vanemad. Seetõttu on olukorrad erinevad ja Daša küsib mõnikord abi ja mina aitan, aga tema küsib üliharva, sagedamini on see seotud ülesande sõnastuse täpsustamisega (need on mõnikord tõesti kohmakalt kirjutatud).

Seega peame lapsele ütlema, et ta vajab seda. Just eelmisel päeval lugesin lugu emalt, kes õpetab oma poega kodus. Ta kirjeldas, kuidas ta teda motiveeris. Mitu kuud ei tahtnud ta absoluutselt midagi teha ja naine ei puudutanud teda. Siis märkas ta, kuidas ta kellegagi kirjavahetust pidas, ja märkas juhuslikult, et kirjaoskus on selles küsimuses oluline. Ja ta hakkas küsima, kuidas seda või teist sõna kirjutatakse, ja väikeste sammudega õppisid nad vene keele reeglid selgeks. Järeldus: poiss sai aru, miks tal neid vaja on!

Teine näide, laps tahtis endale tahvelarvuti osta. Küsimus on selles, kui palju on tal vaja tahvelarvuti ostmiseks taskuraha koguda, arvestades asjaolu, et mõnikord tahab ta midagi pisiasjade jaoks osta. Matemaatikat on vaja!

Näited on lihtsad, kuid see on see, mida lapsed vajavad, visuaalsed näited! Nende näidete peale on parem mitte nina toppida, nagu kassipojad, kes koridoris lompi tegid, vaid rääkida lugusid elust (ma teadsin poissi, mul oli sõber ja tema jne jne). Kas sa saad aru?

Sa pead õppima, sest ilma teadmisteta pole sa midagi! Sest siis saab sinust korrapidaja! Muide, ma kuulen sageli täpselt seda. Aga kas korrapidaja amet on halb amet? Kas inimene, kes meie linna puhtamaks teeb, pole austust väärt? See on kõrvalepõik, kuid ma mõtlen seda, et ärge osutage oma lapsele elukutseid, nagu need oleksid kohutavad! Seal on suurepärane, hämmastav kirjanik, ma armastan teda väga, ma armastan tema raamatut, ma armastan tema blogi, ma loen tema märkmeid ja nüüd töötas ta, kellel on mainekas töö, au ja lugupidamine, osalise tööajaga koristajana. apteek. Sest ta oli huvitatud! Sest ta otsustas nii, sest talle meeldis! Sest kõiki ameteid on vaja. "Iga ema on vajalik, kõik emad on olulised!"

Nii et tuleme tagasi motivatsiooni juurde. Ma ei leia seda teie lapse jaoks teie jaoks, peate selle võtme ise leidma, leidma karu, kes hoiab rinda, püüdma kinni jänesest ja jälgima draaki, ja siis pole võti enam kaugel!

Peamine on näidata lapsele tema käsutuses olevatel piltidel, miks tal on vaja õppida, miks on oluline kodutööd teha. Kui teil õnnestub, näidake talle, kuidas ta oma aega veedab. See on juba mehaaniline protsess. Kasutage ajastust. Võtke märkmik ja kirjutage mitu päeva üles kõik, mida laps teeb rohkem kui 5 minutit, isegi kui ta istus 10 minutit ja vaatas ühte punkti. Kas olete selle salvestanud?

Loendage, kui palju aega ta raiskas. Aga siin tuleb olla ettevaatlik, sest näiteks telefoni või muu vidinaga mängimine ei tundu talle ajaraiskamisena, see on sinu jaoks nii, nii et kasuta oma fantaasiat (kes ütles, et see on lihtne?) ja kasutage piltlikke näiteid, et näidata talle, kuidas sa elasid oma sõbrale onu Petjale või tädi Svetale, kui ta….

Juhtus? Kas oled motivatsioonimüürist läbi murdnud? Näidetega näidatud? Hästi tehtud! Lase käia!

Planeerimine! Mis loom see on? Minu väga lemmik loom. Märkmikud, märkmed. Eriti peaks see meeldima tüdrukutele, kuid ka poisse tuleb treenida.

Peame koostama nimekirja! Sellesse kaasate

  • õppetunnid
  • kruusid
  • majapidamistööd ja kohustused
  • vaba aeg

Allpool näitasin näidet, kuidas ma näen (täpset Dasha klubide ajakava veel ei tea, aga ligikaudu) 2016-2017 õppeaasta kohustuslike tegevuste ajakava.

Nagu näete, on kool, on söök (hommikul on see ettevalmistuste sees, ma ei toonud seda eraldi esile), need on püsinud muutumatuna palju aastaid. Isegi kui oleme teel või külas või teatris, planeerin alati aja nii, et +- 40 minutit saaksime tavapärasel ajal süüa (üliharva juhtub, et graafik läheb valesti, aga need on üksikjuhtumid, 2 korda aastas pole minu jaoks probleem). Ma ei selgita, miks see nii on, see pole tänase vestluse teema, kuid see on minu jaoks oluline!

Märgime ka ringid, neil on ajakava ja need on olulised. Peaasi, et need valib laps. Kui teie laps ei taha näiteks muusikasse minna, ärge sundige seda. Parem loobuda kui sundida! Sellest, et lapsele istutatakse ülevalt midagi, milleks ta valmis pole, pole mõtet!

Mul on silme ees nii mõnigi näide nendest lastest, kes olid sunnitud või sunnitud käima ja kui räägime minevikuvormis, siis on tulemus enam kui taunitav.

Vahetasin lapsepõlves üle 15 klubi, aastaga sain kuu aega või 2 kuud õppida kuues erinevas.Aga mille eest olen oma vanematele siiralt tänulik, siis nad ei sundinud mind kohe, kui ütlesin. , see pole minu oma, nad viidi mu ära ja otsiti uus . Ja nad leidsid selle! Leidsin selle ise, panin end klubisse kirja ja käisin seal 11 aastat! Tundidest puudumata ja nüüd olen õpetajaga sõber, tema lapselapsed mängivad Dashaga ja me vestleme neid vaadates ja värskes õhus teed juues. Temast sai mu mentor ja sõber! Nii see peabki olema! Ainus viis!

Mul oli sõber, kes sai 5 tundi klaverit mängida, harjutades uut muusikapala. Ma olin üllatunud ja ta mängis. Ta tahtis seda!

Ja seal oli poiss, keda ma teadsin, kes oli sunnitud tegelema võitluskunstidega, kuid ta oli võitlejast kaugel, ta unistas joonistamisest, tõesti! Ja nii oli lapse elu moonutatud, et teda tuleb endiselt ravida ja ravida, mitte ainult tema vigastuste, vaid ka psüühika parandamiseks.

Aga tuleme ajakava juurde tagasi. Viimane veerg jääb alles. Nimetasin seda ühiseks lugemiseks, aga käib ka magamaminekuks valmistumine (hambad, dušš ja kõik muu). See on rituaal. Ma loen Dashale öösel, mõnikord loeb ta mulle (tema palvel), kuid seda saab tühistada ainult midagi ülitähtsat ja kiireloomulist, nagu näiteks minu haigus. Kui lugeda oskan, siis loen! Ja ma jätkan lugemist kuni pensionini! See on päeva parim aeg!

Ja nüüd näete, kui palju aega on jäänud, sisestame selle ajakavasse (kui ma ütlen sisesta, pean silmas last), aeg kodutöödeks, aeg selleks, mida ta valis. Isegi kui laps valib kodutöö ettevalmistamise aja hiljem, siis sinu arvates ära kiirusta teda takistama, lase tal proovida. Mis võib juhtuda?

Ta saab aru, et on väsinud ja ei saa enam hakkama, aga sa tuletad talle meelde, et ta valis selle aja jne. dz on tema vastutusala (pidage meeles motivatsiooni), siis peab ta seda tegema, kuid järgmine kord paku välja, et valib muu aja.

Laps võib plaani võtta näiteks telefoniga mängimise või filmi vaatamise, raamatu lugemise (ka siin ära seisa kirvega pea kohal, muidu võid soovi heidutada).

Ja kui ajakava on täis, anna talle aega testimiseks. Lõppude lõpuks on see vaid eskiis, seda saab muuta ja peate laskma lapsel sellest aru saada. Muutuda pole hirmus, meie eesmärk on leida parim variant, et laps saaks teha kõike, mida ta vajab, kõike, mida ta tahab ja et teie hing saaks rahus (noh, vähemalt natuke).

Kui teha on rohkem asju kui päevas on tunde või nädalas päevi, siis õppige prioriseerima. Saate kirjutada asju erinevates värvides ja vaadata, kui palju on teil kõige olulisemat, kui palju vähem tähtsat ja millist meelelahutust (pidage meeles, et ka neid peaks olema!!!)

Kontroll. Tõenäoliselt hõõrute käsi, see on hetk, mil ma lähen lavale, nupp käes. Nali naljaks, aga mitte päriselt. Pange teatepulk käest, võtke selle asemel paber ja töötage oma ajakava järgi ning jätke kontroll lapse plaanide üle tema hooleks. Õpetage teda oma rakendamise edukust ise jälgima. Te ei saa temaga käsikäes kõndida enne pensionile jäämist. Seetõttu andke talle vajalikud tööriistad ja astuge kõrvale, lugege, vaadake filmi, peske aknaid, arvatavasti arvasite, et te ei saa ise kõike teha. Siin on sinu võimalus!

Saate asju märkida erineval viisil. Tõstke esile erinevat värvi markeriga, katke kleebiste või kleebistega. Leidke oma lahendus, mis on lõbusam ja säravam, et saaksite naeratada ja rõõmustada täidetud ülesande üle.

Kui kõike ei tehtud õigeks ajaks või tehtud, analüüsige, miks see juhtus. Parem on seda teha koos. Ja minu isiklik nõuanne. Kaasake laps oma ebaõnnestumise analüüsi, näidake talle eeskujuga, et teete sama tööd, mis tema. Otsige koos lahendusi, see lähendab teid ühise vaenlase vastu – aeg! Ja sinust saab sõbralik meeskond, kes on suutnud aega vallutada ja allutada!

Tee kokkuvõte! Motivatsioon, planeerimine, kontroll – need on kolm esimest sammu ajaplaneerimise suunas, mida tuleb õpetada mitte ainult täiskasvanutele, vaid ka koolilastele!

Kindlasti jätkame seda teemat, mul on palju ideid, mida arutada, aga seniks ootan teie küsimusi kommentaaridesse, et teaksin, mis teid kõige rohkem huvitab.

Lugupidamisega Maria Kostjutšenko

Internetikooli "Mängides õppimine" juht

P.S. See artikkel on kaitstud autoriõigustega ja on täielikult ette nähtud erakasutuseks; avaldamine ja kasutamine muudel saitidel või foorumitel on võimalik ainult autori kirjalikul nõusolekul. Kasutamine ärilistel eesmärkidel on rangelt keelatud. Kõik õigused kaitstud.