Игри и упражнения за развиване на умение за образуване на умалителни форми на думи, съществителни множествено число в родителен падеж. Градеж на относителни прилагателни

руски език

СЛОВООБРАЗУВАНЕ

СЪЩЕСТВИТЕЛНИ ИМЕНА

Урок 83 (20.01).

Тема: Образуване на съществителни с умалително значение:

Цели:

– развитие на умения за установяване на начина на образуване на съществителни имена, определяне на значението на наставките, образуване на съществителни с помощта на наставки с умалително значение;

– развитие на чувство за език въз основа на анализ на структурата на думите и идентифициране на различни нюанси на значението.

Научете да образувате съществителни имена с умалително значение;

Подобряване на умението за разбор на думи по състав, морфологичен анализ и звуково-буквен анализ на дума;

Развитие на правописна бдителност, логическо мислене;

Обогатяване на речниковия запас на учениците.

Обобщават знанията за съществителното име като част на речта;



Стъпки на урока

Напредък на урока

Формиране на UUD,

TOUU (технология за оценка на образователния успех)


аз Актуализиране на знанията.


- Отворете бележника си.

– Какво да запиша? (Дата.)

Коментиран запис на номер.

– Напишете думите „Готина работа.“

Въведение в раздела.

– Отворете учебника на стр. 42. Прочетете заглавието на параграфа. Коя дума е трудна в него?

– Как разбирате заглавието на параграфа? (Как се образуват съществителните.)

– Какви части на думата се използват за образуване на нови думи? (Префикси и наставки.)

– Какви значения могат да добавят суфиксите към думите?



Когнитивна UUD

1. Развиваме умение за извличане на информация от илюстрации и текстове.

2. Представете информацията под формата на диаграма.

3. Разкрийте същността и характеристиките на обектите.

5. Обобщете и класифицирайте според характеристиките.

6. Съсредоточете се върху разпространението на учебника.

7. Намерете отговори на въпроси в илюстрацията.

II. Формулиране на проблема, планиране на дейности.


1 3 3

– Днес ще наблюдаваме с какви наставки се образуват съществителни имена с умалително значение.

– Формулирайте темата на урока. (Наставки на съществителни с умалително значение.)


Учителят прави план заедно с децата.
- Какво правихме сега? (Формулирахме темата на урока, направихме план, планирахме дейностите си.)

Регулаторен UUD

1. Развиваме умението да изразяваме своите предположения въз основа на работа с материала на учебника.

2. Оценяване на учебните дейности в съответствие с възложената задача.

3. Прогнозирайте предстоящата работа (направете план).

4. Извършете когнитивна и лична рефлексия.


III. Развитие на умения.

3 4 6 1 3

1. Наблюдение на значението и структурата на съществителните имена.

1. Пр. 264 – организира се наблюдение на думи с един и същ корен, за да се установи разликата в значението, дължащо се на значението на наставките, които образуват думата.

Изпълнява се според инструкциите. Учениците наблюдават как са се образували от основатавятърдве други думи:

вятър - бриз; вятър - вятър.

– Защо в този текст има толкова мили думи? (Това е приспивна песен

песен. Той предава любовта на майката към нейното дете.)

2. Обобщение на информацията, получена в резултат на наблюдения.

1. Работа с текст в рамка на стр. 44.

– Прочетете заключението в карето на стр. 44.

– Какви наставки бяха открити в думите на приспивната песен?

– Кои не бяха в него?

– Форма с помощта на наставки: - ушк-, -юшк-, -йшк-, -чик-, -йонк-, -онк-нови думи от основата на съществителните:

трева - трева звънец - звънец

поле - малко полюс хижа - хижа

стъкло - стъклена ръка - малка ръчичка

– Гледайте тези думи.

– Кое от тях има по-нежно значение? Кои са умалителни?

– А кои имат в еднаква степен както умалително, така и нежно значение?

– Обърнете внимание на думите бреза, малинав приспивна песен.

– Какъв според вас е смисълът, изразен в тях? (Ласка, дърво и зрънце са с нормален размер, но за тях се говори нежно, с любов.)

Направете заключение: какво могат да изразяват посочените в карето наставки, с помощта на които се образуват нови думи - съществителни? (Наставките могат да имат не само умалително, но и само умалително или само нежно значение.)

2. Отговорът на въпроса след заключението е в карето (стр. 44).

3. Работа в учебника.

1. Упражнения за образуване на съществителни имена с умалително значение.

а) Пр. 266 – развива способността да образува съществителни имена от съществителни с помощта на наставки -к-, -ок-, -ик-, -онк-, определят значенията на суфиксите.

Коментиран запис на думи по модел.

Методическа препоръка : Важно е, когато изпълнявате това упражнение, да покажете, че умалителните суфикси в конкретни думи могат да предадат различни нюанси на значение:

писалка, малка стъпка- по-скоро умалително, номалки очи, една малка стъпка- привързан, оценъчен.

Освен това обръщаме внимание на задължителното подчертаване на корените на двете думи, тъй като това развива способността за правилно намиране на суфикси - онези елементи, които се добавят към оригиналните корени.

б) Пр. 267 – развива способността да образува съществителни с помощта на наставката -мацка-, за да определи нюансите на значението, които допринася.

Изпълнява се самостоятелно, последвано от взаимно изпитване по двойки.

V) Упражнение „Нежни думи“. На слайда (дъската) са написани 3 колони със съществителни имена, от чиито основи трябва да образувате нежни думи с помощта на умалителни наставки.

Задачата може да се изпълнява в редове. Учениците от всеки ред четат получените думи. Ако има други варианти за наставки, с които се образуват думи с нежно значение, останалите ученици от редицата допълват отговора.

дъб – ... ябълково дърво – ... смърч – ...

лисица - ... заек - ... коза - ...

сестра - ... брат - ... майка - ...

слънце - ... път - ... зърно - ...

ябълка – ... зрънце – ... шапка – ...

2. Речникова работа.

– Изпишете от колоните с думи (упражнение „Нежни думи“) само тези, които съдържат правописа „Буква на неударена гласна в корена, непроверена от ударение“. Обозначете този правопис.
Въпроси към ученика, който е свършил работата (началото на формирането на алгоритъм за самооценка):

-Какво трябваше да направиш?

– Успяхте ли да изпълните задачата?

– Направихте ли всичко правилно или имаше грешки?

– Сам ли композирахте всичко или с нечия помощ?

– Какво беше нивото на задачата?

– Какви умения бяха развити по време на тази задача?

– Каква оценка бихте си дали?

- Сега сме заедно с... (името на ученика)се научиха да оценяват работата си.


Комуникативен UUD

1. Развиваме способността да слушаме и разбираме другите.

2. Конструирайте речево изказване в съответствие с поставените задачи.

3. Изразете мислите си устно.

4. Умение за работа по двойки.

Лични резултати

1. Развиваме способността да показваме отношението си към героите и да изразяваме емоциите си.

2. О ценностни действия в съответствие с определена ситуация.

3. Е Изграждаме мотивация за учене и целенасочена познавателна дейност.

IV. Обобщение на урока.


4 4

– Каква беше темата на урока?

– Какво ново научихте по тази тема?

– Какво направи най-добре днес?

– Какви трудности имахте?

– Кой получи оценка в дневника днес?

- За какво?


V. Домашна работа.

Пр. 1, 2, стр. 55–56.

Цели:

1. Запознайте учениците с наставки с умалително значение; научете как да образувате съществителни с наставки с умалително значение.


2. Развивайте правописна бдителност.
3. Култивирайте интерес към темата.

Оборудване:сигнални карти с гласни, таблица с наставки, индивидуални карти.

ХОД НА УРОКА

I. Организационен момент.

Е, виж го, приятелю,


Готови ли сте да започнете урока?
Всичко ли е на мястото си?
всичко наред ли е
Писалка, книга и тетрадка?
Всички ли седят правилно?
Всички ли гледат внимателно?
Всеки иска да получава
Само оценка "пет".

II. Индивидуална работа (с карти):

Задача 1. Поставете липсващи неударени гласни:

Br_vno, h_lmy, ch_zhi, p_ro, straight_moy, коте, лисица, l_snoy, линия, st_teli, квадрат, есен, cr_ya, v_lna, v_da.

Задача 2. Подредете думите според техния състав:

Изгреви, походи, пътувания, надписи, заминавания, набези.

III. Правописно четене на датата (ден, месец).

IV. Минута по писане:

Задача 3. Практикувайте горната връзка в комбинации от букви и думи. Сортиране по състав.

-Онк-, -онк-, -енк-, -ок-, -ек-, -ик-, -ок-.

Вятър, бриз, картина, картина.

Въпроси към заданието:


  • Какво е общото между думите? (Съществителните отговарят на въпроса какво?, неодушевено).

  • На кои две групи могат да се разделят тези съществителни? (Без наставки, с наставки).

  • Как изглежда комбинацията от букви? (Това са суфикси).
V. Речникова работа.

На дъската:

Легло, легло/к/а
В_н_грет, в_н_грет/ик
С_лат, с_лат/ик
ст_кан, ст_кан/чик
М_лина, м_лин/к/а
L_mon, l_mon/мацка

Упражнение. Използвайте карти с реплики, за да покажете коя гласна буква да напишете.

Правописно четене на съществителното от 1-ва колона от момчета, съществително от 2-ра колона от момичета.

Упражнение. Запишете съществителните от 2-ра колона по памет, като посочите правописа и маркирате наставките.

Един ученик работи на дъската. Самотест.

Заключение:Какво значение добавят тези наставки към съществителните? За какво се използват суфиксите?

VI. Учене на нов материал.

Учител.Прочетете заглавието на раздела: „Словообразуване на съществителни имена“. Коя дума е трудна? защо
Прочетете приспивна песен. Кои съществителни имена наричат ​​хора и предмети нежно, нежно?

Упражнение. Запишете съществителните имена и наблюдавайте как са образувани.

Брезата скърца, скърца,


Дъщеря ми спи, спи...
Дъщеря ми ще заспи -
Сънят й ще я отнесе
Той ще я заведе в градината,
Под малинов храст.
И малината ще падне,
Ще влезе в устата на дъщеря ми.
сладка малина,
Спи, дъщеричко.
Брезата скърца, скърца,
И дъщеря ми спи, спи...

Примерен запис: брезови дърветаА - брезови дърветаонка, дъщеря - дъщеряЕнка; написано на дъската, като посочва основата, корена и наставката. По време на запис се четат правописни думи.

Въпроси към заданието:


  • Какво забелязахте, докато правехте това упражнение? (Образуване на съществителни имена с умалително значение);

  • От какви основи са образувани съществителните? (От основата на съществителните).

  • С помощта на какви наставки?

  • Защо в този текст има само мили думи? (Това е приспивна песен. Тя предава любовта на майка към нейното дете.)
VII. Физкултурна минута.

Пеене на приспивна песен, позната на децата.

VIII. Учене на нов материал(продължение).

Учител.Назовете тези наставки с умалително значение, с помощта на които вече сме образували съществителни.( -ok-, -points-, -k-, -hic-, -chick-, -onk-, -enk-).

Какви суфикси все още не са образувани с помощта на? ( -onk-, -ek-, -ushk-, -yushk-, -yshk-, -chik-, -enk-)

Упражнение. С помощта на наставки образувайте нови думи от основите на съществителните:

трева -
поле -


стъкло -
звънец –
Изба –
ръка -
ден -

Коя дума има непроверена неударена гласна?

IX. Самостоятелна работа.

Упражнение. Образувайте съществителни имена с умалително значение с помощта на наставка -мацка-:

Питка, пъпка, кана, портокал, мандарина, домат, лимон, барабан, палачинка, супа.

Учител.На какъв правопис попаднахте? (LF).

Партньорска проверка.

X. Многостепенни задачи.(2 минути).


  1. От основите на съществителните “ябълка”, “ела” образувайте съществителни с умалително значение.

  2. Съставете фрази с нови съществителни.

  3. Включете фрази в изречения.

  4. Посочете наставки с умалително значение.
XI. преглед.

Учител.Кой успя да изпълни първата задача? Прочетете умалителните съществителни с правопис.
Кой успя да изпълни втората задача?

Правописно четене.

Учител.Кой успя да изпълни третата задача?

Правописно четене.

XII. Обобщение на урока.

Учител.Какво знание ще вземе всеки от вас от урока?

Всеруски фестивал на педагогическото творчество
(2015/2016 учебна година)

Номинация:

Педагогически идеи и технологии: средно образование

Заглавие на работата:

Урок по руски език на тема „Образуване на съществителни с умалително значение“

Адякина Валентина Алексеевна, учител по руски език и литература MBOU "Shigalinskaya OOSH" Урмарски район на Чувашката република

Място на работа:

MBOU "Shigalinskaya OOSH" област Урмара на Чувашката република

Урок по руски език на тема „Образуване на съществителни имена“

с умалително значение"

Цели на урока: да продължи запознаването със суфиксалния метод за образуване на съществителни имена; запознават с образуването и правописа на съществителните с умалително значение;

развиват интелектуални умения: анализират, систематизират, правят заключения; култивирайте внимание и доброта.

Оборудване: учебници, речник на Ожегов, руско-чувашки речник, изделия от лико (обувки, сувенир - обувки)

TSO: компютър, проектор, презентация, филм Руска народна песен „Ой, ти, малка нощ“, черна дъска.

Напредък на урока

1. Организационен момент. Какво страхотно време днес. Наистина природата ни е красива по всяко време на годината. Отивам на училище и гледам колко прекрасно е наоколо, като в приказка. Изглежда лисица е на път да изскочи от приказка и да ме заговори с нежната си реч. А ето и самата лисица. С каква цел е дошла при нас? Нека я изслушаме.

(Дойдох, защото реших да зарадвам вас и нашите гости с моето присъствие. В края на краищата скоро идва Нова година, нашият най-обичан, приказен празник. (Подава картички). Тези картички са местно производство, произведени в 6 клас на нашето училище.

2. Проверка на домашна работа, пр. 401

Какви упражнения ви бяха назначени за вкъщи?

(Получихме упражнение 401 за дома: прочетете откъс от приказка по роли, помнете от коя приказка е този откъс.

И тук идва вълкът.

(Постановка на епизод от приказка)

Какви думи използват в разговор героите от приказките? (сестра, риба..)

3. Настройте настроението да предвидите темата на урока.

1) Определете как са образувани следните думи (на екрана):

Риби дои старецът добреПисалка йоксняг вкл.и къщата IRвар онки речта йенки планините точкии птиче EchkА

гибел ухои ястия цд

Нека назовем наставките: -k- -ok-, -yok-, -ink-, -in-, -ochk-, -echk-, -ushk-, -yushk-, yshk-, -ishk-, -ts- , - онк-, -енк-, -ик, -ек-

2) Какво значение придават тези наставки на думите? (умалително)

3) Познахте ли за какво ще говорим в час? Кой ще формулира темата на урока?

Определяне на темата и целите на урока.

Това означава, че днес ще продължим запознаването си с образуването на съществителни имена, а именно: ще се запознаем с образуването на съществителни имена с умалително значение, ще се научим да пишем правилно думи с такива наставки.

Работа с учебника. Да прочетем четиристишията на С. Маршак в пр. 402 учебника съдържат ли думи с умалително значение? С какви наставки са образувани?

1. Врабчета на жици

Подскачат и се смеят.

Точно така, редове от телеграми

Гъделичкат им краката.

2. Мишката казала на мишката: - Колко много обичам книгите.

Не мога да ги прочета

Но мога да ги ям.

Вашите книги не се ли четат от мишки? Обичате ли да четете книги? Какви книги прочетохте в 6 клас?

Въпреки че Годината на литературата е към своя край, четенето на художествена литература трябва да продължи.

3) Да изпълним задача 1: Кои съгласни се редуват при образуване на думите книга, линия, крак? Какво значение придава наставката -k- на думите?

Често можете да намерите употребата на наставката -k- в имена: Колка, Сашка, Юлка. Трябва да помним, че -k- в имената има пренебрежително значение, въпреки че изглежда, че ги наричаме нежно: Pashka, Pebble. И кой суфикс наистина придава на имената умалително значение? (Пашенка, Галенка, Юлечка).

Как нежно ви наричат ​​вашите майки?

Има ли такива суфикси в чувашкия език? (Верук, Анехем, Чеппемем)

слайд. Образувайте нови думи с умалителни наставки:

Ръкавица - (ръкавица), птичка - (птичка), лист хартия (парче хартия), вода (вода)

Какви наставки са използвани за образуването на тези съществителни? ( -ечк- , -ичк-).

Нека сами формулираме правилото кога да пишем -echk-, кога -ichk-

Отговорите на учениците.

Да проверим до слайд.

В наставките -ечк- , -ичк- трябва да можете да изберете правилната гласна:

Суфикс -ичк- написани при съществителни от женски род, образувани от думи с наставка -това- лъковехълцане а (покланя сеic а). В останалите случаи се изписва наставката -ечк- бугашEchk а (букашдо а)

Учителят прави таблица на дъската.Нека го запишем в речника под формата на таблица

1. Определете кои наставки се използват за образуване на следните съществителни:


приятелю

вълче

малко човече

подложка

река

2. Каква особеност се забелязва при образуването на думите? (редуване, наставката във всяка дума идва след сибиланта)

3. Защо съществителните имена са разпределени в колони по този начин? (1-ва колона -ok-, 2-ра -ek-)

4. Какво определя избора на гласна в суфикса? (от стрес)

5. Какъв извод следва от това? Можете ли да формулирате правило за правопис на наставките –ок-, -ек-?

Заключение:След съскане под ударение в наставката на съществителните се пише буквата о, без ударение - буквата е.

Нека поправим правилото. Да изпълним задачите в карти. (самостоятелна работа)

Кръг...к, точка...чка, капа...к, парче...к, дере...к, червей...к, кучка...к, пай...к, куче. ..нка, поляна...к, кука...к, мече...к, топ... нок, зайче...нок

Взаимна проверка на слайда, разменени тетрадки, коригирани в червено, оценка.

На същото правило се подчиняват и наставките, с които се образуват имената на малките.

Кръг, точка, шапка, парче, дере, червей, възел, пай, куче, ливада, кука, мечка, топ, малко зайче
Нека запишем това правило в таблицата

Работа на дъската.

На дъската:

Съни ек, нос IR, метличина ек, тухла IR, звънец ек

1. Обозначете наставките.

2. Кое правило трябва да се използва за правилно писане на гласни в наставките –ik-, -ek-?

Това правило ще открием в учебника (Б.) на с. 100. Използвайки правилото и разсъжденията, изпълнете упражнението. 251 (Б.) (на лента)

преглед. Четене с обосновка защо сте избрали дили и. син пишем -ек-, защото при смяна на гласната гласната отпада: син, топка - пишем -ик-, защото при смяна на думата гласната не отпада: топка. Да попълним таблицата на дъската и в речника.

Пр. 404 (A)

1. Прочетете поговорките, като вмъкнете пропуснатите букви.

2. - Как разбирате „Поговорката е цвете, поговорката е зрънце“?

(една поговорка украсява речта, а поговорката не само украсява речта, но и учи как да живеем, възпитава.)

Дайте примери за това какво учат или възпитават тези поговорки.

„Берете едно зрънце наведнъж и ще получите пълна кутия.“

Какво означава думата кутия?Определете значението на думата, като използвате речника на S.I. Ожегова.

1. Речникова работа.

Плуг - плуг

Тяло – тяло.1. Кутия от лико или брезова кора.

Лик от млада липа, върба,

Баст – 1. Влакнеста растителна тъкан, през която се движат органични вещества (спец.)2. Пласт, парче кора от липа, бряст и някои други широколистни дървета, заедно с влакнестата вътрешна част.3. Влакнеста растителна тъкан, използвана за производство на прежда

2. Корпус на превозното средство, каруца, екипаж

В старите времена нашите трудолюбиви предци са използвали широко продукти, изработени от ликова дървесина: ликът служи като строителен материал, замества дъските; Естествените обувки са правени от шина. (Показва обувки от лико).В момента такива обувки се считат за ценен сувенир за туристите.

3. Отписване: 1-ви вариант 1-3, 2-ри 4-6. (Индивидуална работа)

преглед.

Пр. 405

1. Изразително четене

2. Изпълнение на задачи след упражнение.

Тази руска народна песен се изпълнява и до днес. Нека чуем песента и да гледаме видеото. И обърнете внимание на красотата на природата. Природата е красива през всички сезони. Да си починем малко.

Съвпада ли мелодията със съдържанието на песента? (Мелодията, както и думите на песента, е тъжна). Защо думите се различават малко от текста в учебника? (Това е народна песен и в народните песни, както и в руските народни приказки, има варианти.

Коя дума с умалително значение се чу в началото на песента?

Нека се запознаем с правописа на тези наставки в учебника на стр. 153.

слайд. Въвеждане на наставките –ONK- -ENK-.

Прочетете правилото, попълнете таблицата

Самостоятелна работа

Нека прочетем на стр. какви други наставки се използват за образуване на съществителни с UL значение 152. Обърнете внимание на окончанията на съществителните.

Направете крайна диаграма за избор.

Съществително име среден род

мъжки род неодушевен О

съществително име женски

съществително име мъжки одушевен А

Пр. 409. (Работа по двойки)

Устно: един ученик чете думата, другият образува думи с наставката UL, като ясно подчертава края.

Комшия - комшия, зърно - зърно...


Суфикси

правило

Примери

-ичк-

-ечк-


-ichk- се пише в думи, образувани от съществителни, завършващи на –itz-.

В други случаи - -echk-


стълбище-стълба

C клас, време


-ок- (-ек-),

-онк- -онк-

(-enk-)


След сибиланти под ударение се пишеО , без акцентд

малка река

река


-ек-

При изпускане на гласна се пише ек,

Ако не изпадне, ik


катинар - катинар

ключ-ключ


-onk-

След твърди съгласни

След меки съгласни


бреза

дъщеря


--ушк-, -юшк-,

Йшк-, -ишк-


При съществителните от женски род и одушевените съществителни от мъжки род се пише накраяа,за съществителните от среден род и неодушевените имена от мъжки род се пише накраяО

мисъл-мисъл

скорец - скорец

поле - стълб

къща - малка къща


-ets-

В м.р.

В ср. p.пред ударението

ср. стр. след стрес


планинар, красавец

палто, писмо

великолепен

фотьойл

слайд. Да се ​​запознаем с наставките, в които се пишат буквите еи и:

В м.р. -EC- (горец)

В ср. п.пред ударението (палтецо) Е

J. b. (прекрасна)

ср. p.след ударението (стол) И

Сега нека консолидираме това, което научихме в този урок, и също така да повторим това, което научихме в предишните уроци на симулатора „Фраза“.

Консолидация. Работа върху електронния симулатор „Фраза“.
Творческа диктовка. Образувайте от тези думи съществителни с умалително значение.

Нож, дупка, прозорец, гълъб, калъф, диван, огледало, пръст, поле, дял, Боря, брат, петел, река, син, круша,

преглед.

Крак, дупка, прозорец, скъпа, малко нещо, диван, огледало, пръст, малък стълб, малък дял, Борюшка, братче, петел, рекичка, рекичка, син, синче, Грушенка

домашна работа. 413, изпълнете всички задачи след текста. Подгответе новогодишен костюм.

Правене на маркировки.

1 Образуване на съществителни имена с умалително значение. 2 Образуване на съществителни имена, които назовават животни и техните малки. Задание за работа пред дъската Задание за работа в тетрадката Задание за работа пред дъската Задание за работа в тетрадката продължение


3 Образуване на съществителни, които назовават човек чрез неговите действия или дейности. 4 Образуване на съществителни имена с помощта на наставката –ник-. Задание за работа на дъската Задание за работа в тетрадката Задание за работа на дъската Задание за работа в тетрадката


На руски език с помощта на наставките -onk-, -enk-, -ok-, -ek-, -ik-, -ochki-, -ushk-, -yushk-, -yshk-, -k-, -chik- от Основите на съществителните имена образуват съществителни с умалително значение. Например: малина - малина хижа - хижа






На руски език с помощта на наставката -ник- се образуват съществителни с различни значения: 1) имена на хора според техните професии Например: магьосник 2) Имена на предмети според предназначението им Например: кафейник (за кафе) 3) Имена на места, където нещо расте определено Пример: смърчова гора










С помощта на наставки образувайте от тези думи съществителни с умалително значение. Маркирайте корена и наставката. девойка - ……….. улица - ……... скорец - …... пай - ……… огън - …….. Бери - ……… хижа - …….. човек - …… тетрадка - … … поле - ……….. девойка - момиче улица - улици скорец - скорец пай - пай огън - огън Бери - зрънце хижа - хижа човек - човече тетрадка - тетрадка поле - стълб


Образувайте съществителни от женски род от тези думи с помощта на наставки. Маркирайте наставките. Врабче - ……….. заек - …………………... мечка - ……….. скорец - ………... лъв – ……………… слон – ……………. тигър - ……………... врабче - врабче заек - заек мечка - мечка скорец - скорец лъв - лъвица слон - слон тигър - тигрица












Вмъкнете думи с наставка ник в изреченията. 1. Андерсен Х.К. беше страхотно...... 2. През лятото красив …… Помага да се поддържа улицата чиста… Нашият съсед обича да се смее, наричат ​​го шегаджия и ………. 5. Мама приготви ……… за обяд. с извара. 6. В нашата гора растат млечни гъби и горски плодове, през лятото и есента тук се събират много …….. и …….. 7. Хората, които пътуват много по света, се наричат ​​…… Andersen H.K. беше страхотен разказвач. 2. През лятото близо до къщата беше засадена красива цветна градина. 3. Портиерът помага да се поддържат улиците чисти. 4. Нашият съсед обича да се смее, той се нарича шегаджия и шегаджия. 5. За обяд мама приготви кнедли с извара. 6. В нашата гора растат млечни гъби и горски плодове; през лятото и есента тук се събират много берачи на гъби и горски плодове. 7. Хората, които пътуват много по света, се наричат ​​пътешественици.

Игри и упражнения за формиране на умение за образуване на умалителни форми на думи, съществителни множествено число в родителен падеж.

Учител по логопед: Саркисян Гаяне Юриевна

В хода на нормалното развитие на речта, от всички наставки, налични в езика, детето научава първо умалителните наставки. Според A.N. Гвоздев, първите случаи на използване на форми с тези суфикси се отбелязват в речта на деца на възраст приблизително 1 година, 2 месеца и 22 дни. В периода от 1 година 8 месеца. до 2л.2м. Най-често използваните наставки са -k-, -ok-, -ochk-, -echk-.

Това може да се обясни с две причини. Първият от тях е, че той много често чува думи с тези наставки от възрастни: той е помолен дайте химикалка, измийте зъбите си, измийте лицето си, лягайте сии т.н. Следователно детето лесно запомня точно тези форми на думите.

Втората причина е добавянето към думи

Умалителните суфикси най-малко променят семантичното значение на думите. например, детско леглотака си остава легло,тоест обект за спане и изглежда само намалява по размер. . Добавянето на други суфикси към думите обикновено драматично променя тяхното семантично значение.
Въпреки относителната лекота на усвояване на общото семантично значение на умалителните суфикси, децата в същото време не могат незабавно да асимилират сами тези многобройни суфикси и да се научат да ги използват правилно. Това води до факта, че в ранните етапи на развитие на речта те заменят по-рядко срещаните суфикси с по-често срещани. И така, след като научих семантичното значение на умалителния суфикс -хик-,по аналогия със словото маса казват те малко конче вместо кон, петел вместо петел, лампа вместо крушка и т.н.
Всичко по-горе показва, че е много важно на всичкипредоставят на дете в предучилищна възраст своевременноспомагат за по-бързото и лесно усвояване както на умалителни, така и на всички други наставки.

Ето няколко игри и упражнения, които ще ви помогнат да развиете у децата правилната употреба на думи с умалителни наставки.

1.Игра "Кой е най-внимателен?"

Учителят дава на децата карти - символи с изображения на големи и малки кръгове и дава задача: „Когато говоря за големи предмети, покажете картата с голям кръг. А що се отнася до малките, карта с малък кръг. След това учителят произнася редица съществителни в начална форма и умалителна форма. Децата различават тези фигури на ухо и взимат правилната карта. Думите се произнасят с една и съща интонация, така че децата, когато диференцират, се съсредоточават само върху морфемния състав на думата.

2.Динамична пауза. Игра с топка „Кажи обратното“.

Учителят кани децата да играят на играта „Кажи го обратното“. Той обяснява правилата: „Аз ще говоря за големи предмети, а вие ще говорите за малки“ и хвърля топката на всички деца на свой ред. След това логопедът говори за малки предмети, а децата - за големи.

3. Игра „Мама и дъщеря“.

Възрастен показва снимки на майка и дъщеря и казва: „Мама учи дъщеря си и извършва действия с големи предмети. слушай Мама връзва шал. Дъщеря ми прави същото с малки предмети. Кажи ми какво прави дъщеря ти? Децата отговарят: „Дъщеря ми връзва шал.“ По този начин се променят и други фрази, предложени от логопеда.

4. Игра "Changers".

Ще играем с топката и ще променяме изреченията. Ще кажа на всеки от вас по едно изречение и ще хвърля топката. Променяте изречението, така че да съдържа нежни думи, и хвърляте топката обратно.

- Кучето гони заека. (Кучето настига зайчето.)

Мама плете чорап. (Мама плете чорап.)

Катерица дъвче шишарка. (Катеричката гризе шишарка.)

Татко чете книга. (Татко чете книга.)

Лена облича пола. (Леночка облича пола.)

5. Игра „От какво?“

Героят на историята „Незнайко“, Сиропчик, обича да готви и да почерпи приятелите си със сладко. Нека назовем плодовете, които събрахме за нашето лакомство (малина, боровинка, череша и др.)

6. Игра „Сладкиши за поничка“

Открихте ли кой е? Точно така, нашият сладколюбец, днес има рожден ден и той най-много чака сладки подаръци. Нека почерпим нашия приятел със сладкиши.

7. Игра „Подаръци за Машенка и Ванечка“

Цел: -Образуване и използване на съществителни имена с умалителни наставки;

8. Игра "Четвърто колело".

На дъската са поставени четири картинки: три картинки, изобразяващи големи обекти и една картина, изобразяваща малък предмет. Например нос, шал, къща, храст. Децата са помолени да назоват картинките, да подчертаят нечетната и да обяснят защо не пасва. По този начин се изработват пет до шест реда.

9. Игра "Кой кого има?". По време на играта ви трябват снимки с

изобразяващи животни и техните малки.

Първо учителят задава на децата гатанка за животно. Например: „Опашката е в пухкава дъга. Познавате ли това животно? Острозъб, тъмноок, може да се катери по дърветата, той строи къщата си в хралупа, за да може да живее на топло през зимата. Кой е това?" (Катерица).

„Как наричате бебе катерица? (Малка катеричка)."

„Сега ще играем играта „Кой кого има?“ За да направите това, трябва да запомните малки животни.

Учителят назовава животните и показва снимки. Децата запомнят имената на малки животни (лисица, коте и др.)

10. Консолидиране на умалителни суфикси в стихотворения и детски песнички.

1.) Зрели малини

Съберете в кошница

И твоята снимка

Поставете го в машината.

Израснал край пътеката

Стройна планинска пепел,

И с офика до него -

Хубава трепетлика.

2.) Лисица-сестра

Продължавах да пия вода

На гости при синигер.

От малко птиче.

3) Дълго време слушах славея,

Докато главичката ми се умори.
Лебедът се носи плавно, жеравът лети в далечината.

11.Граматика в разкази и приказки.

Тема: "Зеленчуци"

цел:- Образуване и използване на съществителни имена с умалително - галителни наставки;

Съгласуване на прилагателни със съществителни по число и род.

Спор в градината.

Един ден в градината зеленчуците започнали спор кой от тях е по-добър.

Аз, моркова, съм толкова красива и полезна - аз съм най-добрата!

Не, аз съм, краставицата, най-добрата: толкова съм зелена, дълга, хрупкава и вкусна!

Какво ще кажеш, ние, доматите, сме най-добрите! Погледнете ни: толкова сме червени и закръглени - просто гледка за възпалени очи!

Не, аз, лукче, съм най-добрият! Имам толкова дълги, тънки, зелени пера като никой от вас!

Каквото и да кажете, няма да намерите никой по-добър от копър в цялата градина! Толкова съм уханна и зелена!

Така зеленчуците цял ден спореха - кой е по-добрият, никой не искаше да отстъпи. И вечерта баба дойде в градината и сложи в кошница моркови, домати, краставици, лук и копър и след това приготви салата от тях. Баба и дядо ядяха тази салата и казваха: „Салатата от нашите зеленчуци е най-добрата и най-вкусната!“