1 dm квадрат е колко cm квадрат. Единица за площ - квадратен дециметър

цел:насърчаване на развитието на способността за намиране на площта на геометричните фигури с помощта на квадратен дециметър

Задачи:

Образователни:

определят визуално изображение на нова единица за площ - квадратен дециметър;

Образователни:

установете връзката между квадратен сантиметър и квадратен дециметър като единици за площ

Образователни:

научете се да изчислявате площта на правоъгълни фигури с помощта на квадратен дециметър

Планирани резултати:

Здравейте момчета, казвам се Кристина Евгениевна, днес ще имаме урок по математика.

И първо, нека отговорим на въпросите:

· Как можете да сравните цифри по площ?

(на „око“ и наслагване на една фигура върху друга)

Какво означава да се измери площта на фигура?

(измерете колко квадрата се побират в него)

· Коя обща единица площ познавате?

· Области, какви форми можете да намерите въз основа на техните дължини?

(Квадрат, правоъгълник)

Отговорихте много добре на всички въпроси Неслучайно си спомнихме с вас за именувани числа, мерни единици за дължина и площ, тези знания ще ни бъдат полезни в урока.

и сега ще ви разкажа една история. Но първо ми кажете, момчета, какъв празник ще имаме тази седмица? Подготвяте ли вече подаръци за майка си?

В училище всички ученици се подготвяха за предстоящия празник, Деня на майката. Учениците от 3А клас решиха да направят покани за своите майки. За да направят това, те се нуждаеха от цветен картон със страни от 6 и 9 сантиметра. Каква е площта на поканата? (54 см)

А учениците от 3Б клас решиха да изготвят правоъгълна реклама със страни, равни на ширината и височината на бюрото, 30 сантиметра и 4 дециметра. Каква ще бъде неговата площ? и какъв размер лист цветен картон ще им трябва?

Успяхте ли да изпълните задачата?

защо не работи какъв е проблемът (не знаем как да броим, отнема много време).

Оказва се? какъв е проблемът

Възниква проблемна ситуация - как да умножим 30 см по 4 дм - децата не владеят техниките на нетабличното умножение (току-що са научили таблицата до 9).

Можем ли да намерим площта на фигурата в cm2?

какво да правя

Имаме нужда от различна мерна единица за площ.

кои? Децата ще познаят, че ще бъде dm 2.

Момчета, подготвихме и фигура за вас, вземете я под номер 1

Измерете страните на тази фигура (10 см)

Какво можете да кажете за нея? (това е квадрат със страна 10 см)

10 см е линеенединица, единица за измерване на дължина.

Нека го заменим с най-голямата линейна единица.

10 cm = 1 dm писане в тетрадка

Така че имате квадрат със страна 1 инч.

И така, на вашите маси има квадрат със страна 1 инч. Това е нова мерна единица за площ. Кой позна как се казва? (кв. дм)

Как да намерите площта на този квадрат? (дължина по ширина)

С=1 dm * 1 dm = 1 dm 2писане в тетрадка

Каква е неговата площ?

Какво откритие направихме сега? (Намерихме площта на квадрата в дециметри)

Формулирайте темата и целите на урока.

Да се ​​върнем към желания проблем и да го разрешим. Да направим извод според задачата.

За да направят това, те могат да предложат да изразите 30 cm като 3 dm. И намерете площта на фигурата.

Вземете втория квадрат #2. какво видя (разделено на cm2)

В колко квадрата можете да се поберете 1 dm 2

Как да намерите площта на този квадрат?

Как да запиша това?

С= 10 cm 10 cm = 100 cm 2писане в тетрадка

Кой път е по-кратък?

В какви единици се измерва площта? (в dm 2)

Колко в 1 dm 2 квадратни сантиметра? (щракване)

IN 1 dm 2 = 100 cm 2

Оцветете един квадратен сантиметър в зелено.


- Защо им трябваше на хората да използват нова мерна единица 1 кв. дм, ако вече имаха единица 1 кв. см?

Какви обекти могат да бъдат измерени с този критерий? Огледайте се и назовете такива предмети (повърхността на бюро, маса, книга, тетрадка и т.н.)

Направихме още едно откритие.

А сега да отворим учебника на стр. 144 и да изпълним задача № 351

Кой сегмент може да има различна дължина? Докажете отговора си.

Изтегляне:


Преглед:

цел: насърчаване на развитието на способността за намиране на площта на геометричните фигури с помощта на квадратен дециметър

Задачи:

Образователни:

определят визуално изображение на нова единица за площ - квадратен дециметър;

Образователни:

установете връзката между квадратен сантиметър и квадратен дециметър като единици за площ

Образователни:

научете се да изчислявате площта на правоъгълни фигури с помощта на квадратен дециметър

Планирани резултати:

Здравейте момчета, казвам се Кристина Евгениевна, днес ще имаме урок по математика.

Актуализиране на знанията на учениците. Мотивация за дейност.

И първо, нека отговорим на въпросите:

  • Как можете да сравните цифри по площ?

(на „око“ и наслагване на една фигура върху друга)

  • Какво означава да се измери площта на фигура?

(измерете колко квадрата се побират в него)

  • Каква обща единица площ познавате?

(cm 2)

  • Площите на кои фигури можете да намерите въз основа на техните дължини?

(Квадрат, правоъгълник)

Много добре отговорихте на всички въпроси,- Неслучайно си спомнихме с вас именувани числа, мерни единици за дължина и площ; това знание ще ни бъде полезно в урока.

и сега ще ви разкажа една история. Но първо ми кажете, момчета, какъв празник ще имаме тази седмица? Подготвяте ли вече подаръци за майка си?

В училище всички ученици се подготвяха за предстоящия празник, Деня на майката. Учениците от 3А клас решиха да направят покани за своите майки. За да направят това, те се нуждаеха от цветен картон със страни от 6 и 9 сантиметра. Каква е площта на поканата? (54 см)

А учениците от 3Б клас решиха да изготвят правоъгълна реклама със страни, равни на ширината и височината на бюрото,30 сантиметра и 4 дециметра. Каква ще бъде неговата площ? и какъв размер лист цветен картон ще им трябва?

Успяхте ли да изпълните задачата?

защо не работи какъв е проблемът (не знаем как да броим, отнема много време).

Искате ли да знаете как да изпълните тази задача?

Оказва се? какъв е проблемът

Възниква проблемна ситуация - как да умножим 30 см по 4 дм - децата не владеят техниките на нетабличното умножение (току-що са научили таблицата до 9).

Можем ли да намерим площта на фигурата в cm? 2 ?

не?

какво да правя

Имаме нужда от различна мерна единица за площ.

кои? Децата ще познаят, че ще е dm 2 .

Момчета, подготвихме и фигура за вас, вземете я под номер 1

Измерете страните на тази фигура (10 см)

Какво можете да кажете за нея? (това е квадрат със страна 10 см)

10 см е линеен единица, единица за измерване на дължина.

Нека го заменим с най-голямата линейна единица.

10 cm = 1 dm писане в тетрадка

Така че имате квадрат със страна 1 инч.

И така, на вашите маси има квадрат със страна 1 инч. Това е нова мерна единица за площ. Кой позна как се казва? (кв. дм)

Как да намерите площта на този квадрат? (дължина по ширина)

S=1 dm * 1 dm = 1 dm 2 писане в тетрадка

Каква е неговата площ?

Какво откритие направихме сега? (Намерихме площта на квадрата в дециметри)

Формулирайте темата и целите на урока.

Да се ​​върнем към желания проблем и да го разрешим. Да направим извод според задачата.

За да направят това, те могат да предложат да изразите 30 cm като 3 dm. И намерете площта на фигурата.

Вземете втория квадрат #2. какво видя (разделен на cm 2 )

В колко квадрата можете да се поберете 1 dm 2

Как да намерите площта на този квадрат?

Как да запиша това?

S = 10 cm 10 cm = 100 cm 2 писане в тетрадка

Кой път е по-кратък?

В какви единици се измерва площта? (В dm 2 )

Колко в 1 dm 2 квадратни сантиметри? (щракване)

В 1 dm 2 = 100 cm 2

Оцветете един квадратен сантиметър в зелено.

Сравнете измерванията едно с друго. какво можеш да кажеш
- Защо им трябваше на хората да използват нова мерна единица 1 кв. дм, ако вече имаха единица 1 кв. см?

Какви обекти могат да бъдат измерени с този критерий? Огледайте се и назовете такива предмети (повърхността на бюро, маса, книга, тетрадка и т.н.)

Направихме още едно откритие.

А сега да отворим учебника на стр. 144 и да изпълним задача № 351

Кой сегмент може да има различна дължина? Докажете отговора си.



Цели на урока:запознайте учениците с нова единица за измерване на площ - квадратен дециметър.

Задачи:

  • Въведете понятието „квадратен дециметър“, дайте представа за използването на новата мерна единица, връзката й с квадратния сантиметър.
  • Развиват логическо мислене, внимание, памет, наблюдателност; Компютърни умения;
  • Умения за измерване на дължина и площ.

Развийте способността за работа по двойки, постоянство и точност.

ХОД НА УРОКА

1. Съобщаване на темата и целта на урока

– За да разберете какво ще работим днес, изпълнете задачите за загряване. Намерете нечетното във всяка група и изберете съответната буква.) 3, 5, 7
П
П) 16, 20, 24

В) 28, 32, 36
К) 5 + 5 + 5) 5 + 23 + 8
Л

М) 23 + 23 + 8

3) Изберете решение на проблема: „36 синигери долетяха до хранилката, орехите 9 пъти по-малко. Колко орехи са пристигнали?) 36: 9
ЗА
П) 36 – 9

Р) 36 + 9
З) ПРАВОЪГЪЛНИК
W) КВАДРАТ SCH

) ТРИЪГЪЛНИКА
) кг
Б) ММ

Б) SM
Г) (5 + 3) 2) (5 – 3) 2
г

Д) 5 2 + 3 2 b
) КАКВО? ПЪТИ ПОВЕЧЕ (x)
Д) КАКВО? ПЪТИ ПОВЕЧЕ (:)

I) КАКВО? ПЪТИ ПО-МАЛКО (:) - Прочетете каква дума сте измислили.
(квадрат) – Защо мислиш?
(В предишните уроци се научихме да изчисляваме площта на фигурите)
– Да продължим тази работа и да се запознаем с новата единица за измерване на площ.
– Каква площ на фигурата вече знаем как да изчисляваме?

– Назовете мерната единица за площ.

II. Актуализиране на знанията

  1. 1) Математическа диктовка
  2. Изчислете произведението на числата 4 и 8
  3. Увеличете числото 8 с 6 пъти
  4. Намалете числото 40 4 пъти
  5. Шивачът изработил 7 еднакви костюма от 14 метра плат.
  6. Колко метра плат бяха необходими за всеки костюм?
  7. Кое число трябва да се утрои, за да стане 15?
  8. Какъв е периметърът на квадрат, чиято страна е 2 cm?

Колко cm има в 1 dm?: 32, 48, 10, За ремонт на апартамента купихме 4 туби боя по 3 кг. Колко кг боя купихте?, 5, Отговори

8 см , 10 см, 12 кг.
– На какви 2 групи можем да разделим нашите отговори? (Прости и именувани; четни и нечетни; едноцифрени и двуцифрени)

– Подчертайте посочените числа. Сред посочените посочете нечетния.

(12 кг)

– Сега нека проверим как учениците са извършили трансформацията на именувани величини

1 cm = ... mm
1 dm = ... cm
1 m = ... dm
65 cm = ... dm ... cm
27 mm = … cm … mm
8 m 9 dm = … dm

– Какво се измерва в тези единици? (дължина)
– Какви други мерни единици знаете? (площни единици)

3) Решаване на задачи за намиране на площта на правоъгълник и квадрат.

На дъската има фигури (правоъгълници и квадрати).

- Нека си припомним формулите за намиране на площите на тези фигури.

(Един от учениците излиза и избира необходимите от множеството формули за намиране на периметър и площ на правоъгълници и квадрати).

S правоъгълник = a x b

S квадрат = a x a

P на квадрат = a x 4

P правоъгълник = (a + b) x 2

– Коя единица за измерване на площ познавате? (cm 2)

– Какво е квадратен сантиметър? (Това е квадрат, чиято страна е 1 см.)

– Каква е неговата площ? (1 cm 2)

III. Актуализация.

1) – Днес ще продължим да говорим за площта на правоъгълник и ще се запознаем с нова единица за измерване на площ, нова мярка.

Разделете числата на 2 групи:

3 см
2 дм
46
4 мм
100
18 см 2
2 dm 2
18

(Числата могат да бъдат разделени на именувани числа и обикновени числа, числа, показващи дължина, площ)

– Прочетете единиците за площ? (18 квадратни сантиметра, 2 квадратни дециметра)
– Какви са възможните страни на правоъгълник с площ 18 кв. см? (2 см и 9 см, 6 см и 3 см, 18 см и 1 см)
– Коя единица площ вече познаваме? (Квадратен сантиметър).
– Коя единица площ от споменатите все още не е обсъдена подробно? (dm2)
– Опитайте се да формулирате темата на урока? (Нека се запознаем с квадратния дециметър)
– Ще се запознаем с квадратния дециметър, ще разберем каква е връзката му с квадратния сантиметър и ще се научим да решаваме задачи с помощта на нова единица за площ
- Но нека си спомним как можете да измерите площта на правоъгълник? (Разделете на квадратни сантиметри с помощта на палитра; наслагване на форми; прилагане на измервания; измерване на дължина и ширина и умножаване на данните).

2) Работа по двойки

– Сега ще работите по двойки. На масата ви има плик с фигури. Извадете зелен правоъгълник от плика и сами намерете площта му.
- Нека си припомним какво трябва да се направи за това? (Измерете дължината и ширината, умножете дължината по ширината)

3 х 4 =12 кв. cm.

– Открихме площта на правоъгълника. Равнява се на 12 кв.см. В какви единици измерихме площта на този правоъгълник? (В кв.см).

IV. Нова тема

1) Представяне на квадратния дециметър

– Поставете жълт правоъгълник пред себе си и извадете малък квадрат от плика. Какво можете да кажете за този площад? (Това измерване е 1 квадратен сантиметър)
– Опитайте да използвате тази мярка, за да измерите площта на правоъгълник. Как ще направите това? (Нанесете квадрат)
– Каква е площта на този правоъгълник? (Нямахме време да разберем)
- Защо нямахте време, имате всичко за измерване, работихте по двойки, какво стана? (Мярката е малка, но правоъгълникът е голям, отнема много време, за да го оформите)
– В плика има още една мярка, голяма, опитайте да измерите с тази мярка. (Напасване при измерване 2 пъти)
– Защо изпълнихте тази задача бързо? (Мярката е голяма, лесно се измери)
– Сега с линийка измерете страните на голямата мярка (10 см)
– Как иначе да напишем 10 см? (1 dm)

– Значи голяма мярка е квадрат със страна 1 dm. Погледнете в тетрадката си малкия квадрат, който сте нарисували. Сравнете с голяма мярка. Помислете и ми кажете как в математиката наричаме квадрат със страна 1 дм? (1 квадратен дециметър).

2) Работа с учебника

– Прочетете обяснението на страница 14.
– Защо им трябваше на хората да използват нова мерна единица 1 кв. дм, ако вече имаха единица 1 кв. см? (За по-удобно измерване на големи фигури или обекти)
– Как мислите, площта на това, което може да се измери в dm 2? (Площ на учебник, тетрадка, маса, черна дъска).

3) Връзката между квадратен dm и квадратен cm.

– Нека изчислим колко квадратни сантиметра ще се поберат в 1 квадрат. дм. Как може да стане това? (Разделете големия квадрат на квадратни см и пребройте; знаем, че страната на големия квадрат е 10 см, можем да умножим 10 по 10).
– Някои предложиха разделяне на квадратни сантиметри и броене. Нека се опитаме да направим това.
– Опитайте се да броите бързо. Кой начин е по-лесен и по-бърз? (Умножете 10 по 10)
- Направете сметката. (100 кв. см)

1 кв. dm = 100 кв.см

– И така, какво научихме сега? (Как се отнасят кв. дм към кв. см)

V. Физкултурна минутка

VI. Консолидация

– Сега ще се научим да решаваме задачи с помощта на нова единица площ.

1) Задача С. 14, № 3

– Височината на правоъгълното огледало е 10 dm, а ширината е 5 dm. Каква е площта на огледалото?
– В какви единици се измерват височината и ширината на огледалото? (в дм)
- Защо? (Голямо огледало)

Ученикът на дъската решава с обяснение.

2) Задача стр. 14, № 4 (Двама ученици на дъската)

3) Решаване на примери (устно във верига)

L – 9 x (38 – 30) = M – 8 x 7 + 5 x 2 =
O – 65 – (49 – 19) = C – 9 x 9 + 28: 7 =
D – 28 + 45: 5 = Y – 7 x (100 – 91) =

VII. Обобщение на урока

– Урокът ни приключи.
– По каква тема работихте?
– В какви единици се измерва площта?
– Колко квадратни CM има в 1 квадрат DM?
– Какви нови неща научихте за себе си?
– Какво най-много обичаше да правиш?
– Какви бяха трудностите?

VIII. домашна работа

– Преговорете новия материал и затвърдете умението да намирате площта на правоъгълниците – стр. 14, № 2.

В този урок на учениците се дава възможност да се запознаят с друга единица за измерване на площ, квадратния дециметър, да научат как да преобразуват квадратни дециметри в квадратни сантиметри, както и да се упражняват да изпълняват различни задачи за сравняване на количества и решаване на задачи по темата урокът.

Прочетете темата на урока: „Единица за площ е квадратен дециметър.“ В този урок ще се запознаем с друга единица за площ, квадратния дециметър, и ще научим как да конвертираме квадратни дециметри в квадратни сантиметри и да сравняваме стойностите.

Начертайте правоъгълник със страни 5 cm и 3 cm и означете върховете му с букви (фиг. 1).

ориз. 1. Илюстрация към задачата

Нека намерим площта на правоъгълника.За да намерите площта, трябва да умножите дължината по ширината на правоъгълника.

Нека запишем решението.

5*3 = 15 (cm 2)

Отговор: площта на правоъгълника е 15 cm 2.

Изчислихме площта на този правоъгълник в квадратни сантиметри, но понякога, в зависимост от проблема, който се решава, единиците за измерване на площта могат да бъдат различни: повече или по-малко.

Площта на квадрат, чиято страна е 1 dm, е единицата за площ, квадратен дециметър(фиг. 2) .

ориз. 2. Квадратен дециметър

Думите "квадратен дециметър" с цифри се изписват, както следва:

5 dm 2, 17 dm 2

Нека установим връзката между квадратен дециметър и квадратен сантиметър.

Тъй като квадрат със страна 1 dm може да бъде разделен на 10 ленти, всяка от които е 10 cm 2, тогава има десет десетки или сто квадратни сантиметра в квадратен дециметър (фиг. 3).

ориз. 3. Сто квадратни сантиметра

Да си припомним.

1 dm 2 = 100 cm 2

Изразете тези стойности в квадратни сантиметри.

5 dm 2 = ... cm 2

8 dm 2 = ... cm 2

3 dm 2 = ... cm 2

Нека помислим така. Знаем, че има сто квадратни сантиметра в един квадратен дециметър, което означава, че има петстотин квадратни сантиметра в пет квадратни дециметъра.

Тествайте себе си.

5 dm 2 = 500 cm 2

8 dm 2 = 800 cm 2

3 dm 2 = 300 cm 2

Изразете тези стойности в квадратни дециметри.

400 cm 2 = ... dm 2

200 cm 2 = ... dm 2

600 cm 2 = ... dm 2

Ние обясняваме решението. Сто квадратни сантиметра се равняват на един квадратен дециметър, което означава, че има четири квадратни дециметъра в 400 cm2.

Тествайте себе си.

400 cm 2 = 4 dm 2

200 cm 2 = 2 dm 2

600 cm 2 = 6 dm 2

Следвайте стъпките.

23 cm 2 + 14 cm 2 = ... cm 2

84 dm 2 - 30 dm 2 =… dm 2

8 dm 2 + 42 dm 2 = ... dm 2

36 cm 2 - 6 cm 2 = ... cm 2

Нека разгледаме първия израз.

23 cm 2 + 14 cm 2 = ... cm 2

Събираме числовите стойности: 23 + 14 = 37 и задаваме името: cm 2. Продължаваме да разсъждаваме по подобен начин.

Тествайте себе си.

23 cm 2 + 14 cm 2 = 37 cm 2

84 dm 2 - 30 dm 2 = 54 dm 2

8dm 2 + 42 dm 2 = 50 dm 2

36 cm 2 - 6 cm 2 = 30 cm 2

Прочетете и решете задачата.

Височината на правоъгълното огледало е 10 dm, а ширината е 5 dm. Каква е площта на огледалото (фиг. 4)?

ориз. 4. Илюстрация към задачата

За да разберете площта на правоъгълник, трябва да умножите дължината по ширината. Нека обърнем внимание, че и двете величини са изразени в дециметри, което означава, че името на площта ще бъде dm 2.

Нека запишем решението.

5 * 10 = 50 (dm 2)

Отговор: площ на огледалото - 50 dm 2.

Сравнете стойностите.

20 cm 2 ... 1 dm 2

6 cm 2 … 6 dm 2

95 cm 2…9 dm

Важно е да запомните: за да могат да се сравняват количествата, те трябва да имат еднакви имена.

Нека да разгледаме първия ред.

20 cm 2 ... 1 dm 2

Нека преобразуваме квадратен дециметър в квадратен сантиметър. Не забравяйте, че в един квадратен дециметър има сто квадратни сантиметра.

20 cm 2 ... 1 dm 2

20 cm 2 … 100 cm 2

20 см 2< 100 см 2

Нека да разгледаме втория ред.

6 cm 2 … 6 dm 2

Знаем, че квадратните дециметри са по-големи от квадратните сантиметри и числата за тези имена са еднакви, което означава, че поставяме знака „<».

6 см 2< 6 дм 2

Нека да разгледаме третия ред.

95 cm 2…9 dm

Моля, обърнете внимание, че единиците за площ са написани отляво, а линейните единици отдясно. Такива стойности не могат да се сравняват (фиг. 5).

ориз. 5. Различни размери

Днес в урока се запознахме с друга единица за площ, квадратния дециметър, научихме как да преобразуваме квадратни дециметри в квадратни сантиметри и да сравняваме стойностите.

Това приключва нашия урок.

Референции

  1. M.I. Moreau, M.A. Бантова и др.: Учебник. 3 клас: в 2 части, част 1. - М.: „Просвещение“, 2012 г.
  2. M.I. Moreau, M.A. Бантова и др.: Учебник. 3 клас: в 2 части, част 2. - М.: „Просвещение“, 2012 г.
  3. M.I. Моро. Уроци по математика: Методически препоръки за учители. 3 клас. - М.: Образование, 2012.
  4. Нормативен документ. Мониторинг и оценка на резултатите от обучението. - М.: "Просвещение", 2011 г.
  5. „Училище на Русия“: Програми за начално училище. - М.: "Просвещение", 2011 г.
  6. С.И. Волкова. Математика: Контролни работи. 3 клас. - М.: Образование, 2012.
  7. В.Н. Рудницкая. Тестове. - М.: „Изпит“, 2012 г.
  1. Nsportal.ru ().
  2. Prosv.ru ().
  3. Do.gendocs.ru ().

домашна работа

1. Дължината на правоъгълника е 7 dm, ширината е 3 dm. Каква е площта на правоъгълника?

2. Изразете тези стойности в квадратни сантиметри.

2 dm 2 = ... cm 2

4 dm 2 = ... cm 2

6 dm 2 = ... cm 2

8 dm 2 = ... cm 2

9 dm 2 = ... cm 2

3. Изразете тези стойности в квадратни дециметри.

100 cm 2 = ... dm 2

300 cm 2 = ... dm 2

500 cm 2 = ... dm 2

700 cm 2 = ... dm 2

900 cm 2 = ... dm 2

4. Сравнете стойностите.

30 cm 2 ... 1 dm 2

7 cm 2 … 7 dm 2

81 cm 2 ...81 dm

5. Създайте задача за вашите приятели по темата на урока.

В този урок на учениците се дава възможност да се запознаят с друга единица за измерване на площ, квадратния дециметър, да научат как да преобразуват квадратни дециметри в квадратни сантиметри, както и да се упражняват да изпълняват различни задачи за сравняване на количества и решаване на задачи по темата урокът.

Прочетете темата на урока: „Единица за площ е квадратен дециметър.“ В този урок ще се запознаем с друга единица за площ, квадратния дециметър, и ще научим как да конвертираме квадратни дециметри в квадратни сантиметри и да сравняваме стойностите.

Начертайте правоъгълник със страни 5 cm и 3 cm и означете върховете му с букви (фиг. 1).

ориз. 1. Илюстрация към задачата

Нека намерим площта на правоъгълника.За да намерите площта, трябва да умножите дължината по ширината на правоъгълника.

Нека запишем решението.

5*3 = 15 (cm 2)

Отговор: площта на правоъгълника е 15 cm 2.

Изчислихме площта на този правоъгълник в квадратни сантиметри, но понякога, в зависимост от проблема, който се решава, единиците за измерване на площта могат да бъдат различни: повече или по-малко.

Площта на квадрат, чиято страна е 1 dm, е единицата за площ, квадратен дециметър(фиг. 2) .

ориз. 2. Квадратен дециметър

Думите "квадратен дециметър" с цифри се изписват, както следва:

5 dm 2, 17 dm 2

Нека установим връзката между квадратен дециметър и квадратен сантиметър.

Тъй като квадрат със страна 1 dm може да бъде разделен на 10 ленти, всяка от които е 10 cm 2, тогава има десет десетки или сто квадратни сантиметра в квадратен дециметър (фиг. 3).

ориз. 3. Сто квадратни сантиметра

Да си припомним.

1 dm 2 = 100 cm 2

Изразете тези стойности в квадратни сантиметри.

5 dm 2 = ... cm 2

8 dm 2 = ... cm 2

3 dm 2 = ... cm 2

Нека помислим така. Знаем, че има сто квадратни сантиметра в един квадратен дециметър, което означава, че има петстотин квадратни сантиметра в пет квадратни дециметъра.

Тествайте себе си.

5 dm 2 = 500 cm 2

8 dm 2 = 800 cm 2

3 dm 2 = 300 cm 2

Изразете тези стойности в квадратни дециметри.

400 cm 2 = ... dm 2

200 cm 2 = ... dm 2

600 cm 2 = ... dm 2

Ние обясняваме решението. Сто квадратни сантиметра се равняват на един квадратен дециметър, което означава, че има четири квадратни дециметъра в 400 cm2.

Тествайте себе си.

400 cm 2 = 4 dm 2

200 cm 2 = 2 dm 2

600 cm 2 = 6 dm 2

Следвайте стъпките.

23 cm 2 + 14 cm 2 = ... cm 2

84 dm 2 - 30 dm 2 =… dm 2

8 dm 2 + 42 dm 2 = ... dm 2

36 cm 2 - 6 cm 2 = ... cm 2

Нека разгледаме първия израз.

23 cm 2 + 14 cm 2 = ... cm 2

Събираме числовите стойности: 23 + 14 = 37 и задаваме името: cm 2. Продължаваме да разсъждаваме по подобен начин.

Тествайте себе си.

23 cm 2 + 14 cm 2 = 37 cm 2

84 dm 2 - 30 dm 2 = 54 dm 2

8dm 2 + 42 dm 2 = 50 dm 2

36 cm 2 - 6 cm 2 = 30 cm 2

Прочетете и решете задачата.

Височината на правоъгълното огледало е 10 dm, а ширината е 5 dm. Каква е площта на огледалото (фиг. 4)?

ориз. 4. Илюстрация към задачата

За да разберете площта на правоъгълник, трябва да умножите дължината по ширината. Нека обърнем внимание, че и двете величини са изразени в дециметри, което означава, че името на площта ще бъде dm 2.

Нека запишем решението.

5 * 10 = 50 (dm 2)

Отговор: площ на огледалото - 50 dm 2.

Сравнете стойностите.

20 cm 2 ... 1 dm 2

6 cm 2 … 6 dm 2

95 cm 2…9 dm

Важно е да запомните: за да могат да се сравняват количествата, те трябва да имат еднакви имена.

Нека да разгледаме първия ред.

20 cm 2 ... 1 dm 2

Нека преобразуваме квадратен дециметър в квадратен сантиметър. Не забравяйте, че в един квадратен дециметър има сто квадратни сантиметра.

20 cm 2 ... 1 dm 2

20 cm 2 … 100 cm 2

20 см 2< 100 см 2

Нека да разгледаме втория ред.

6 cm 2 … 6 dm 2

Знаем, че квадратните дециметри са по-големи от квадратните сантиметри и числата за тези имена са еднакви, което означава, че поставяме знака „<».

6 см 2< 6 дм 2

Нека да разгледаме третия ред.

95 cm 2…9 dm

Моля, обърнете внимание, че единиците за площ са написани отляво, а линейните единици отдясно. Такива стойности не могат да се сравняват (фиг. 5).

ориз. 5. Различни размери

Днес в урока се запознахме с друга единица за площ, квадратния дециметър, научихме как да преобразуваме квадратни дециметри в квадратни сантиметри и да сравняваме стойностите.

Това приключва нашия урок.

Референции

  1. M.I. Moreau, M.A. Бантова и др.: Учебник. 3 клас: в 2 части, част 1. - М.: „Просвещение“, 2012 г.
  2. M.I. Moreau, M.A. Бантова и др.: Учебник. 3 клас: в 2 части, част 2. - М.: „Просвещение“, 2012 г.
  3. M.I. Моро. Уроци по математика: Методически препоръки за учители. 3 клас. - М.: Образование, 2012.
  4. Нормативен документ. Мониторинг и оценка на резултатите от обучението. - М.: "Просвещение", 2011 г.
  5. „Училище на Русия“: Програми за начално училище. - М.: "Просвещение", 2011 г.
  6. С.И. Волкова. Математика: Контролни работи. 3 клас. - М.: Образование, 2012.
  7. В.Н. Рудницкая. Тестове. - М.: „Изпит“, 2012 г.
  1. Nsportal.ru ().
  2. Prosv.ru ().
  3. Do.gendocs.ru ().

домашна работа

1. Дължината на правоъгълника е 7 dm, ширината е 3 dm. Каква е площта на правоъгълника?

2. Изразете тези стойности в квадратни сантиметри.

2 dm 2 = ... cm 2

4 dm 2 = ... cm 2

6 dm 2 = ... cm 2

8 dm 2 = ... cm 2

9 dm 2 = ... cm 2

3. Изразете тези стойности в квадратни дециметри.

100 cm 2 = ... dm 2

300 cm 2 = ... dm 2

500 cm 2 = ... dm 2

700 cm 2 = ... dm 2

900 cm 2 = ... dm 2

4. Сравнете стойностите.

30 cm 2 ... 1 dm 2

7 cm 2 … 7 dm 2

81 cm 2 ...81 dm

5. Създайте задача за вашите приятели по темата на урока.